Groenoordhallen-directeur neemt voor vijf jaar roer Stadsgehoorzaal in handen Stadsbouwhuis of ficieel open WERKLOOSHEID IN LEIDSE REGIO GESTEGEN TWIJFELS OVER HAND HAVING CULTURELE FUNCTIE Omstreden naam blijft LEIDSE COURANT DINSDAG 13 FEBRUAR11979 PAGINA 3 LEIDEN De werkloosheid bij de mannelijke beroepsbevolking in de re gio Leiden is in Januari iets toegeno men. Stonden er in december 1918 2441 mannen als werkzoekend geregi streerd bij het Gewestelijk Arbeids bureau Leiden, in Januari waren dat er 2522. Vergeleken met vorig Jaar is het niveau van de werkloosheid hoger (januari 1978: 2357). Een en ander is te wijten aan het winterse weer, dat vorig Jaar veel minder invloed op de werkgelegenheid had. Ook de vraag naar arbeidskrachten nam af als gevolg van de verminderde activiteiten in werkzaamheden, die in de buitenlucht moeten worden uitge voerd. Verwacht wordt dat de situatie bij hervatting van de buitenwerkzaam heden weer snel zal verbeteren. De werkloosheid bij de vrouwelijke beroepsbevolking nam in januari ver der af. Er staan nu 826 vrouwen als werkzoekend ingeschreven bij het ar beidsbureau tegen 864 in december 1978. Het werkloosheidspeil bij vrou wen is iets hoger dan vorig jaar (janu ari 1978:784). Ook de werkloosheid bij jongeren tot en met 22 jaar blijft hoger dan vorig jaar. In januari 1978 stonden 54 man nelijke en 96 vrouwelijke schoolverla ters bij het arbeidsbureau ingeschre ven. Voorts waren er 335 mannen tot en met 22 jaar en 228 vrouwen in die. categorie werkloos. In januari 1979 la gen de cijfers als volgt: mannelijke schoolverlaters 110, vrouwelijke schoolverlaters 125; mannen tot en met 22 jaar: 400 en vrouwen tot en met 22 jaar: 231. De jeugdige werklozen maken bij de mannen en vrouwen respectievelijk 22% en 43% van het totale aantal uit De landelijke percentages van de jeug dige werklozen ten opzichte van het totaal liggen hoger. De werkloosheid in de diverse ge meenten bij het Gewest Leiden ont wikkelde zich als volgt* dec. *78 jan. *79 dec. *78 jan. *79 Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp *12 Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg If Voorschoten 2; Warmond Zoeterwoude f:! overigen *2341" "2522 m Groenoordhallen-directeur A. de Jong, nu ook beheerder Stadsgehoorzaal LEIDEN De directeur van de Leidse Groenoordhallen, A. de Jong, zal vermoedelijk gedurende vijf jaar het be heer gaan voeren over de Stadsgehoorzaal in de Brees- traat Politieke vertegenwoor digers in de gecombineerde raadscommissies voor econo mische zaken en maatschap pelijke aangelegenheden zijn het hier gisteravond over eens geworden. De heer De Jong zal in nauw overleg met instanties uit de sociaal- culturele sector een vijfjaren plan moeten opstellen, dat de Stadsgehoorzaal zowel in commercieel opzicht als op cultureel gebied uit de moei lijkheden moet kunnen halen. De gemeenteraad zal binnen kort over deze extra functie van de Groenoordhallen-di recteur een mening moeten uitspreken. Voordat de commissieleden gisteravond eenstemmigheid bereikten over het toekomsti ge beheer van de Stadsge hoorzaal was er een vrij emo tionele discussie geweest rond de invulling van het evene mentenprogramma voor de Stadsgehoorzaal. In hoeverre mogen louter commerciële ac tiviteiten de culturele evene menten overschaduwen als hiermee de exploitatieverlie zen van de Stadsgehoorzaal gedrukt kunnen worden?, zo vroegen de meeste commissie leden zich af. Op het moment vinden de activiteiten in dit gebouw voor éénderde plaats in de culturele sfeer en voor tweederde in de niet-culturele sfeer. De laatste soort evene menten levert het meeste geld voor de Stadsgehoorzaal op, hoewel deze bron van inkom sten niet kan verhelen, dat er jaarlijks een half miljoen gul den verlies wordt gemaakt. Voor de Leidse politici is het duidelijk dat met name de Grote Zaal, een concertzaal met een voortreffelijke akoes tiek, in zijn functie gehand haafd moet blijven. De com mercie mag de cultuur in geen geval verdringen. De heer A. Ranner (PvdA) stelde bang te zijn, dat bijvoorbeeld tapijtenbeurzen en dergelijke eerder door De Jong naar de Stadsgehoorzaal zouden wor den gehaald dan evenementen in de niet-commerciële sfeer en dat uitsluitend met het doel om het zalencomplex uit het financiële moeras te trek ken. Iedereen voelde met dit onbehagen mee, zonder direct een oplossing voor dit pro bleem op tafel te kunnen leg gen. De heer W. Bleijie (CDA) vond, dat directeur De Jong niet mag worden uitgedaagd een visie op het culturele be leid voor de stad Leiden te geven, want dat zou eerder een taak moeten zijn van de directie sociaal-cultureel werk en andere instanties die zich met dergelijke zaken bezig houden. Bleijie kreeg voor dit betoog bijval van de heer L. Meyer (PvdA), die er aan toe voegde, dat de Groenoordhal- lendirecteur ook niet hoeft te worden uitgelegd hoe hij een zaal moet runnen. De discussie rond het beheer van de Stadsgehoorzaal en het evenementenprogramma dat hier onlosmakelijk mee verbonden is, kreeg door de veelheid van onderwerpen een nogal emotioneel tintje. Wet houder Schoute (maatschap pelijke aangelegenheden) waarschuwde de commissiele den ervoor, dat er zoveel met emoties werd gesmeten, dat de Gehoorzaal het gevaar liep de Oude Rijn in te worden „gedonderd", nog voordat er een zinnige beslissing zou zijn genomen. De heer De Jong zelf stond na afloop van de vergadering nu niet bepaald te trappelen om kapitein te worden van een zinkend schip, waarop ook nog alle kans aanwezig lijkt te zijn dat er binnen die gestelde vijf jaar muiterij uitbreekt. „Ik neem die uitdaging natuurlijk wel aan, maar op welke ma nier ik de zaak zal aanpak ken, weet ik nog niet" aldus de directeur van de Groe noordhallen. Politieke discussie In bet kader van de elfde Lustrumviering van bet SSR- dispuut wordt zaterdag 10 maart een politieke discussie belegd waarop de fractievoorzitters van de drie grote politieke partijen, de beren Lubbers, Rietkerk en Den Uyl bon visie op enkele problemen rond de verzorgings staat zullen geven. Een en ander vindt plaats in bet Academiegebouw, Rapenburg 73 te Leiden. Onder lei ding van mr. Reugebrink zullen er drie lezingen worden gebonden, waarna discussie volgt Gezien de te verwach ten toeloop en de beperkte plaatsruimte zou SSR bet op prijs stellen indien belangstellenden zich voor 20 februa ri schriftelijk bij bet volgende adres willen opgeven: Lustrumcie TJLEH1JL, Hogewoerd 108, Leiden. Een tijdsbeeld Het bestuur van de vereniging Belangstellenden in de La kenhal houdt dinsdag 20 februari een bijeenkomst naar aanleiding van tentoonstellingen van de Leidse schilders: Chris van der Windt Arend Jan van Driesten en Willem van der Nat In een voordracht getiteld „Een tijdsbeeld" gaat de heer P. Herfst dieper in op de werken van deze kunstenaars. De bijeenkomst begint 's-avonds om acht uur in de Lakenhal. Op deze avond zullen uitsluitend de tentoongestelde werken van A. J. van Driesten zijn te be zichtigen. Ook zal een nieuwe aankoop van de vereniging aan de gemeente Leiden worden aangeboden. Rudolf Steiner school De Rudolf Steiner School houdt 15 februari een informa tie bijeenkomst Om kwart over acht spreekt mej. A. P. Nodelijk over ,Jlet kleine kind en het onderwijs in be weging." Plaats burgemeester de Koolplantsoen 19, Voorschoten. Breng en Koop De Nederlandse vereniging voor Huisvrouwen afdeling Leiden/Oegstgeest houdt morgenochtend vanaf half tien in haar verenigingsgebouw aan het Noordeinde een „breng- en koopochtend". Tien procent van de opbrengst is bestemd voor de landelijke actie Bouwen voor mor gen", waarmee een project in de Derde Wereld wordt ge steund. Nadere inlichtingen over het project en de ,J3reng- en koopochtend" zijn te krijgen via telefoonnum mer 134656en 150928. Femke „Femke" een ontmoetings- en informatieruimte voor vrouwen boudt zaterdag 17 februari open dag. In de Coffeeshop van het Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 B is een plaats gecreë erd waar vrouwen bij elkaar kunnen komen die graag eens met andere vrouwen willen pra ten in een gezellige sfeer. Wekelijks is Femke open: don derdagochtend van half tien tot half een en zondagmid dag van een tot drie uur. ADVERTENTIE Stuur bloemen als je uit de schaduw treedt HEDEN GEBOREN: Maria Petronella Johanna, dr v: H. L. Q. Koelewijn en G. M. F. G. de Lange, Erwin Gerardua Wilhelmus, zn v: T. J. G. Noordover en j. A. M. Bouwmeester, Guus zn v: H. J. V., van Rossum en F. Hut, Renè Gèrard zn v: A. M. Crooijmans en I. M. van der Hoeven, Brechtine Mari an Pauline, drv: P. L. Hodes en M. L. P. de Bruijn, Claudia Francisca dr v: A. C. Nagtegaal en J. A. Ouwe- OVERLEDEN: G. H. Ebbinge geb. 30 april 1900 gehuwd geweest met: W. A. Muijzert, W. F. Heemskerk geb. 17 juli 1924 gehuwd geweest met: A. Verpoort, A. H. Scheelings geb. 19 nov 1896 echtgenote van: J. C. Ruijs, J. B. Tierolf geb. 25 april 1893 ge huwd geweest met: W. N. van Heus- den, L Zonneveld geb. 2 okt 1892 OR KANTONGE RECHT: Gemeenschap 3 werkte mij tegen pDEN Het Leidsche meentebestuur is enigs- .05 (os terughoudend als het Ojif verstrekken van mu- T1 oHek vergunningen voor ca- lorgé's betreft. Maar al te uk wordt de gemeentese- ahetarie overspoeld met al th m niet terechte klachten m omwonenden als er [De feer een muziekvergun- ng is verleend en moet afdeling „Bijzondere (Sd etten" van de Leidse po- tie worden ingeschakeld n bij nacht en ontij ge- lidsbeperkend op te tre- ;n. ok het geluid dat een ex- loitant van een café aan ine Wolsteeg op zijn clientè- itae losliet, werd hem door directe omgeving niet in -«et ink afgenomen. Het resul- at was een proces-ver- er hal. Ambtenaren van de duit Meling ,J3ijzondere Wet- v n" hadden met een gelui- registrerend apparaat op e loer gelegen en ontdekt at het café een hoeveel- eid muziek met een sterk- van 74 decibellen op de TV-j Tolsteeg losliet, hetgeen 0 2 wzienlijk meer is dan de imn j toegestane decibellen, r 'Dat is het geluid dat een 5 A raaljager maakt", vertel- öuvie kantonrechter Van Dij- 19. e gistermorgen de ver- Ito achte op het kantonge- )cht „U bedoelt zeker een [De elevisie", antwoordde de afé-houder, die enige stu- ie van geluidsoverlast had emaakt. „Om de dooie ood niet. U had zeker ubber doppen in iren", veronderstelde de •echter. De café-houder eronderstelde op zijn beurt dat de heren met 'kun meetapparaat het ge ïnd hadden gemeten toen [e deur even openging naar dat werd door het iroces-verbaal ontkracht. Ik heb nu geen café meer. !n dat komt omdat één m nan, die nota bene op de loek woont en dus nooit 'eel last kan hebben, vond «ii |af, ik wegmoest Ook het college van B. en W. heeft nij tegengewerkt. Ik heb ilies aan geluidsisolatie laan, wat ik eraan kon loen", beklaagde de ex- Pu, 'afé-houder zich. De offi cier van justitie vond niet- 7.1 temin dat 50 gulden boete vel op zijn plaats zou zijn. m(^Kantonrechter Van Dijke wilde eerst weten wat voor beroep verdachte nu uitoe fende. „Ik doe niets. De ge meenschap heeft mij tegen gewerkt, het werken onmo gelijk gemaakt Nu leef ik Tip op die gemeenschap", dus de verbitterde Leide- naar. Van Dijke vond één 2 en ander aanleiding genoeg om 300 gulden boete op te leggen waarvan 150 gulden ert, voorwaardelijk dus te beta len wanneer er van de zij de van de verdachte we- imderorn geluiden worden ge maakt die een jachtbom menwerper niet zoudep misstaan. Snel 3.0(1 150 kilometer per uur op Rijksweg 4 nabij Alkemade en vervolgens 120 kilome ter per uur op de Lange- weg (toegestaan 50), dat werd de directeur van een firma gisteren ten laste ge legd. De verdachte ontken de niet met die snelheden te hebben gereden. Hij was bezig zijn toenmalige ver loofde (een stewardess) op tijd bij haar vliegtuig te krijgen. De politie vond de poging van de directeur om reeds met zijn auto het luchtruim te kiezen wat overdreven en dat resul teerde in een bezoek aan het kantongerecht, waar bleek, dat het zeker niet de eerste snelheidsovertreding was. De officier eiste daar om 500 gulden boete en een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegd heid voor vier maanden. De advocaat van de direc teur voerde als verzachten de omstandigheid aan dat zijn cliënt meer dan 100.000 kilometer per jaar reed. gemiddeld 270 kilometer per dag). Van Dijke vroeg zich af of hij dan ook nog wel tijd had om te eten en te slapen. De kantonrechter bleek be reid om de voorwaardelijke ontzegging te laten vallen, maar daarvoor in de plaats eiste hij een geldboete van 2100 gulden, met daarbij nog eens een bedrag van 1500 gulden voorwaarde lijk. FRANK BUURMAN LEIDEN Wethouder Hans van Dam opende gistermid- dag door middel van het onthullen van een ingemet- j selde leeuwenkop van het oude stadhuis het nieuwe „Stadsbouwhuis" officieel. In i de toespraak die Van Dam j daarna hield, onthulde hij bovendien dat de naam „Stadsbouwhuis", waar door veel ambtenaren bezwaar te* gen was gemaakt, vooralsnog zal blijven gehandhaafd. Officieus is het nieuwe ge meentelijke gebouw aan de Langegracht al midden de cember in gebruik genomen door de verschillende ge meentelijke instellingen die er een onderkomen hebben gekregen. Het gaat hierbij J om nagenoeg de gehele dienst van gemeentewerken en alle afdelingen van de ge meentesecretarie die te ma ken hebben met ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en woonruimtezaken, dus het volledige werkverband „wo- nen". In totaal verdienen in dit gebouw 312 ambtenaren hun dagelijkse boterham. In de overvolle kantine van het in kubusvorm opgetrok ken gebouw heette burge meester Vis de genodigden welkom. Na een aantal spre kers, waaronder de aanne mer, het Leidse bouwbedrijf IBB-Condor, en de directeur gemeentewerken, de heer Vos, was de beurt aan wet houder Van Dam. Omdat het gisteren precies 50 jaar gele den was dat het oude stad huis in vlammen opging, had men deze dag symbolisch ge kozen om het Stadsbouwhuis te openen. Eveneens moest de oude leeuwenkop, gevon den op een zolder van het stadhuis, de symboliek onder strepen. Vanaf zijn spreek gestoelte moest de wethouder door middel van een dunne draad een gordijn wegruk ken. - Maar zoals dat meestal gaat bij officiële onthullingen mislukte deze vernuftig uitge dachte constructie en moest de dichtst erbij staande gast het geheel een handje helpen. Hans van Dam legde in zijn toespraak zijn gehoor uit dat het gemeentebestuur de ge meentelijke diensten in drie sectoren wil onderbrengen en wel de sectoren wonen, wel zijn en beheer. Deze diensten moeten het liefst als geheel gehuisvest worden. Het Stadsbouwhuis maakt aan deze opzet een begin met de sector wonen. De sector wel zijn zal in een dependance van het stadhuis aan de Lan- gebrug komen, op de plaats van het voormalige Pedolo gisch instituut. De sector be heer zal in het huidige stad huis blijven. Al deze initiatie ven zijn voor de gemeente mogelijk geworden door de gelden die zijn vrijgekomen door de omzetting van de Stedelijke Licht Fabrieken in een regionaal energiebedrijf Rijnland. De directeur Gemeentewerken, de heer Vos overhandigt de wethouder van financiën en beheer een symbolische sleutel De naam voor het gisteren officieel in gebruik genomen gemeentelijk gebouw leverde, zoals bekend voor veel amb tenaren nogal wat problemen op, vanwege de germanisti sche klank die Stadsbouw huis heeft De tegenstanders van deze naam hoopten dat wethouder Van Dam na alle discussies die hierover ge- in hun gespannen verwach- voerd zijn bij de opening tingen teleurstellen en deelde- met een nieuwe naam op de mee dat er nog geen beter proppen zou komen. Van idee uit de bus gekomen Dam moest de ambtenaren was.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3