eferendum moet Schotten eigen parlement opleveren aver dood San Nelson Slotverklaring in Puebla aangenomen WANTROUWEN TUSSEN VLAAMSE EN FRANSTALIGE PARTIJEN TE GROOT Staatsgreep in Tsjaad verijdeld Rockefellers üljiina adviseert Moeilijk zaken doen voor Carter in Mexico STAKINGSGOLF IN ENGELAND ROLT VOORT 'AGIU ITENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 13 FEBRUAR11979 PAGINA 11 tT m r/illen Opheldering terme» :renjV VORK (UPI) Twee leden van de aangjilie Rockefeller, Steven senior en Ste- ELgTP junior, willen opheldering: over dè om- unstigidigheden rond de dood van hun vader roningkctievclijk grootvader Nelson, op 26 ja- )n, c.vjri een huis in Manhattan. „Wij wil- r 2e et slechts de waarheid weten", zei klein iet zuin Steven jr. „Waar het om gaat is of hij ;elaar. iog in leven had kunnen zijn." 76609filgens mij is er geen sprake van een rhot^ndaal", voegde hij eraan toe. Steven jr. at ie® en studeert in New Canaan in Connec- ijt. Zijn vader, steven Rockfeller sr., i fit vast aan eei"der afgelegde verkla gen, dat hij opheldering wil over de te- I579 ptrijdige versies van de dood aan een 7-iverlamming van zijn vader. 'hoop dat de zaak in de naaste toekomst I dt opgehelderd", aldus Steven sr. in JIdlebury in Vermont, waar hij theologie inüff^taan ^et Mi^dlebury College. Ss gisteren vermeld zou er een uur zijn iet"hol0Pen tussen Rockefellers hartaanval en 3v jj telefoontje aan de buitenwereld dat hij ig. Hd1 nodiê had. Er zijn tegenstrijdige verha- 'over wie er op dat ogenblik bij hem n en waarom er niet meteen hulp is inge- pen. jNpw York post schreef gisteren dat Roc- JLES3llers medewerkster aan zijn boek over 5.64.Gjierne kunst, Megan Marshack, die op de jle avond bij hem zou zijn geweest en grid <|id-op-rpond-beademing zou hebben toege- een jaarsalaris genoot van 60.000 dol- te Leu woonde in een door Rockefeller met _4stvoorwerpen uit zijn verzameling ver- n en»te appartement en onkostennota's kon en ienen naar haar beliefde. Ven Rockefeller junior is de zoon van i)es'igfie-Marie Rasmussen, de Noorse dienstbo- die werkte in de woning van Nelson ..T_n1kefeller in New York en wier assepoes- nker ,uwehjk met Steven Rockefeller sr. 20 wiHe geleden sensatie verooraakte. Het paar Leide, escheiden en Steven senior is sindsdien rouwd. XM \ler )ude C&mbodjaanse vrouw, met haar hebben ïi ii8ruc'0n op haar naar Thailand Qavlucht, 9322 f gelaten af wat er met haar gaat gebeuren. van 9-j erdeÏ Cambodja: lireek met Pol Pot' NG (DPA) De volksrepubliek China Cambodja openlijk de raad gegeven, "e politiek van het bewind van Pol Pot ken en onder leiding van een „patriot- nationaal eenheidsfront" een nieuwe ^inteslaan. ondslag van het nieuwe beleid zou de ijeid van geheel het Cambodjaanse volk •jen zijn, met inbegrip van die „intellectue- die het bewind van Pol Pot met vernieti- 4 bedreigd hadden en van wie hij er tallo- i* de weg had laten ruimen. nbool van de strijd naar Chinese op- i is het tempelcomplex van Angkor Vat, jrboven de grote banier van het nationale, fycratische en patriottische eenheidsfront Overstromingen en stakingen in Portugal LISSABON (AP) - Sla- kende Portugese tele foonbeambten hebben gisteren een regeringso- proep om weer aan het werk te gaan, naast zich neergelegd. De telëfoon- verbindingen in Portugal worden verder getroffen door de ernstigste over stromingen in 100 jaar. In de hoofdstad Lissabon en veel andere districten zijn de verbindingen bij na volledig verlamd door dat noodzakelijke herstel werkzaamheden aan de telefoonlijnen niet wor den uitgevoerd. In de door de overstro mingen getroffen gebie den zijn reddingsploegen nog steeds druk doende om meer dan 2.000 men sen te evacueren. Velen werden met helikopters van de daken van hun huizen gehaald. Als gevolg van de zeer zwa re regenval van de laatste dagen is het peil van Portu gese rivier de Douro zo hoog geworden, dat grote delen van de havenstad Op orto onder water zijn komen PUEBLA Op de derde algemene vergadering van de Latijnsamerikaanse bisschoppen, die van daag eindigt, is de „slotverklaring van Puebla" aangenomen. In de verklaring wordt een lans ge broken voor de mensenrechten op het continent en strijd tegen de armoede. Ook wordt op Latijn samerikaanse regeringen een beroep gedaan am nestie te verlenen als „teken van verzoening". „Landen als de onze respecteren de fundamentele mensenrech ten, zoals leven, gezondheid, onderwijs, huisvesting en werk niet", zo wordt gesteld in het stuk, waarin verder staat, dat de kerk geweld door terroristen en guerillastrijders afwijst. De volledige versie van het stuk wordt vandaag aanvaard. De uiteindelijke goedkeuring is voorbehouden aan de paus, wiens besluit over een paar dagen bekend zou moeten zijn. Commissaris in Baskenland doodgeschoten Bilbao, (AFP) In Munguia in de Spaanse Baskische pro vincie Biskaje is gisteravond de commissaris van politie, Cesar Pinilla Sanz, voor zijn woning doodgeschoten. De politie vond op de plaats van de moord hulzen van ko gels waarvan men weet dat zij worden gebruikt door de commando's van de Baski sche afscheidingsbeweging. Belgische „dodenweg" tot autosnelweg gepromoveerd (van onze correspondent) BRUSSEL Bij Koninklijk besluit wordt de Rijksweg 117 Antwerpen-Boom-Brussel, in de volksmond beter bekend als de dodenweg, per 18 februari aanstaande gepromoveerd tot autosnelweg. België krijgt daarmee een we reldprimeur: een autosnelweg onderbroken door zebra-paden, verkeerslichten, kruispun ten en een groot aantal snelheidsbeperkingen. De weg Antwerpen-Boom-Brussel is al jaren lang zeer in trek bij het verkeer vanuit Ne derland (E 10). Deze verbinding met Brussel is, zij bet veel drukker en gevaarlijker, meer bekend dan de snelweg Antwerpen-Brussel via Mechelen. Beide wegen naar Brussel ge ven echter aansluiting op de onlangs gereed gekomen grote ring rond Brussel met tal van verbindingen naar oost, noord, zuid en west. De nu tot snelweg gepromoveerde oude Rijksweg, die al heel wat verkeersslachtof fers heeft geëist en telt over een afstand van 31 kilometer maar liefst 39 kruisingen. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Belgische kabinets formateur Wilfried'Martens (Christen democraat) heeft gisteravond zijn for matieopdracht teruggegeven aan Ko ning Boudewijn. Martens deelde na zijn bezoek aan de Koning mee, dat hij om twee redenen niet was ge slaagd in de vorming van een nieuwe regering. De Franstalige partijen hielden vast aan een regeringsdeelname van het Brusselse Front der Francofonen (FDF). Het FDF vertegenwoordigt een derde van de Brusselse bevolking. Voor de Vlaamse partijen was onaan vaardbaar dat het FDF zou gelden als de vertegenwoordiger van Brussel. Niet alleen de Vlaamse christen-demo craten maar ook de Vlaamse socialis ten en de Volksunie waren daar tegen. Tussen enerzijds de Franstalige poli tieke partijen en anderzijds de Vlaam se partijen bestaat er zo'n groot wan trouwen, dat over de toekomst van Brussel binnen afzienbare tijd geen akkoord kon worden bereikt. De Franstaligen wilden opnieuw niet al leen de macht in Brussel maar ook het grondgebied van de Belgische hoofdstad uitgebreid zien om de Brus selse omgeving verder te verfransen. Dat streven is gestrand op een krach tig Vlaams veto. De vraag is wat er nu moet gebeuren in de Belgische politiek. De kans be staat dat de Belgische koning na de mislukking van eerst ex-minister van Economische Zaken, W. Claes als in formateur en nu van Mariens als for- Belgische kabinetsformateur legt bijltje erbij neer mateur, de Waalse socialistenleider André Cools, die aan de basis ligt van alle moeilijkheden, de kastanjes uit het vuur laat halen. Cools is namelijk niet alleen voor de Vlaamse politieke partijen maar ook voor de christen-de mocraten in Wallonië het grote strui kelblok. De kans bestaat tevens, dat koning Boudewijn een niet-partijgebonden po liticus als formateur aan het werk zet teneinde het land zo spoedig mogelijk aan een nieuwe regering te helpen, die met name de economische toestand aanpakt De nieuwe regering die dan uit de bus komt zou zich voor een vertrouwensvotum tot het parlement kunnen wenden, louter op basis van een sociaal-economisch programma. De k,ans is groot dat een dergelijke regering steun zal krijgen van de christen-democraten en socialisten als mede de Volksunie in Vlaanderen, van de libralen in Vlaanderen zowel als in Wallonië en van de Waalse christen democraten. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De slapende Mexicaan, bijna verborgen onder een grote sombrero, en leunend tegen een cactus, bestaat niet meer. Als de Mexi caan al slaapt, dan doet hij dat leunend tegen een olietank. De Mexicanen zijn vast van plan de gro te en rijke broer in het noorden goed te doordrin gen van dit veranderde plaatje. De Mexicaanse trots stoelt niet langer meer voornamelijk op een gedenkwaardige historie, maar sedert kort ook vooral op de wetenschap, dat het land wellicht de grootste olievoorraad in de wereld herbergt. President Carter zal tijdens zijn officiële bezoek aan Mexico dat morgen begint niet op het aller vriendelijkste onthaal hoeven te rekenen. De arme buur in het zuiden heeft een artikel te bieden, waar de Amerikanen om zitten te springen: ener gie. Tijdens een ontmoeting met de pers, afgelopen maandag, zei Carter in de eerste plaats naar Mexi co te gaan om „te luisteren en te leren". Wat hij zal horen zijn kreten als „Carter, we zijn niet te koop" en „Geen olie voor de Amerikanen", „We zijn een volk, geen oliebron", en wat hij zal leren is, dat de Mexicanen niet van plan zijn een uitver koop te houden van hun kostbare energiebronnen. De relatie tussen Mexico en de Verenigde Staten is er de laatste tientallen jaren een geweest van „haat en liefde". De Mexicanen voelen zich genegeerd, soms wel gebruikt door de grote buurman. Maar aan de andere kant trekken jaarlijks bijna een mil joen Mexicanen illegaal de bijna 3000 km. lange grens over om een nieuw leven in de „States" te beginnen. De handel tussen de beide landen is aan zienlijk. Zeventig procent van de Mexicaanse ex port gaat naar de Verenigde Staten, Mexico is voor Amerika qua omvang de vijfde handelspartner. Maar de Amerikanen bepalen vrijwel geheel de voorwaarden, waaronder de handel gedreven wordt. De enorme olievondsten hebben de situatie nogal drastisch gewijzigd. De Amerikaanse belang stelling is zeer toegenomen, het anti-Amerikanisme in Mexico evenzeer. Weliswaar was de Mexicaanse president Lopez-Carillo de eerste buitenlandse be zoeker van Carter, maar na deze veelbelovende start heeft de Amerikaanse regering de Mexicaan weer links laten liggen. Gewezen wordt daarbij on der meer op het feit, dat Carter een plan lanceerde voor het indammen van de stroom illegalen zonder de Mexicanen te raadplegen. Een aanbod voor Me xicaans aardgas werd onlangs nog door de Senaat en energie-minister Schliesinger tegengehouden om dat de prijs te hoog zou zijn. N'DJAMENA (Reuter) Soldaten, trouw aan president Felix Malloem van Tsjaad, lijken een staatsgreeppoging van premier Hissene Habre te hebben verijdeld na vuurgevechten die maandag in N'djamena urenlang hebben ge duurd. Franse commando's in volledig gevechtstenue werden te hulp geroepen om de buitenlanders in N'djamena te beschermen. Onder hen zijn tweeduizend Fran sen. De commando's stonden op wacht in Europeanenwijken van de hoofd stad. De gevechten van gisteren vormden het hoogtepunt van een oude strijd om de macht tussen president en eerste-minister. Hoe het gaat met Habre is op dit ogenblik niet bekend. Tot voor een jaar leidde de premier de door Libië gesteunde guerrillabeweging Frolinat (natio naal bevrijdingsfront van Tsjaad). Hij liep naar de regering over na uit Froli nat te zijn gezet. Helikopters met boordgeschut vielen maandag Habre's woning aan en de rege ringstroepen omsingelden zijn leger in twee Afrikaanse buurtschappen van N'djamena. Arrestatie van rechts- extremisten in Hannover HANNOVER (DPA) De po- li tie in Hannover heeft dit weekeinde 26 rechtse extre misten voor korte tijd in hechtenis genomen. Dit deel de de hoofdcommissaris van politie van Hannover, Wolf gang Kleine, gisteren aan journalisten mede. Twaalf arrestaties hadden reeds vrijdag plaats. Daarbij had de politie „neonazistisch propagandamateriaal", gum miknuppels, omwikkelde lo den pijpen en gaspistolen in beslag genomen. Bij een niet toegestane demonstratie in de binnenstad van Hannover op zaterdag werden wederom veertien rechtse extremisten in hechtenis genomen. Britse vorstin brengt bezoek aan Golf-staten KOEWEIT (UPI) - Koningin Elizabeth van Engeland is gis teren aangekomen in Koeweit, voor een bezoek aan Perzische-Golfsta- ten, dat haar ook zal voeren naar Bac- hrein, Qatar, Saoedi- Arabië, de Verenig de Arabische Emira ten en Oman. Koningin Elizabeth van Engeland, die momenteel een be zoek brengt aan de zogeheten Golfsta ten. bij haar aan komst in Koeweit Om de islam niet voor het hoofd te stoten draagt zij hier een toilet dat ver over de knie reikt en met lange mouwen. LONDEN (REUTER) Verscheidene Britse vakbonden heb ben gisteren nieuwe stakingsacties aangekondigd, die vooral het noorden van Engeland treffen. Een einde van de niet aflatende stakingsgolf is vooralsnog niet in zicht Vier ziekenhuizen in Noord-Engeland kregen gisteren te maken met een staking van de huishoudelijke staf; verder moesten zestig scholen hun deuren gesloten houden. Elders in Enge land, namelijk in Londen, zijn de werknemers van de grootste Britse bloedbank voor 24 uur in staking gegaan. Deze bloed bank voorziet ruim honderd ziekenhuizen in Londen en Zuid- Engel and. Voorts heeft de machtige bond van van technisch personeel een looneis ingediend, die neerkomt op een loonsverhoging van 33 pet. Officieel is bevestigd, dat een loonsverhoging van ongeveer 23 pet is toegekend aan 322.000 Britse militairen. De regering wil de salarissen van de militairen optrekken tot het gebruikelijke peil in de burgermaatschappij. Vluchtelingen op eiland doodgehongerd CALCUTTA (AP) Op een tot India behorend eiland dat was „overgenomen" door 10.000 personen „gedeser teerd" uit een vluchtelingen kamp van de regering, rijn 27 mensen van de honger om gekomen, aldus meldde het blad Ananda Bazar Patri ka. De vluchtelingen waren in groepen in de periode van 1947 tot in het begin der ja ren '70 gekomen uit wat nu Bangladesj heet en vroeger Oost-Pakistan was. Op het ei land Marichjhapi, dat onge veer 160 kilometer ten zuid oosten van Calcutta ligt, wa ren zij na een blokkade door de politie gedwongen te leven op bladeren en wortels. Hulp tegen virusziekte in Napels ROME (AP) Drie Ameri kaanse medische experts rijn gisteren in Rome aangeko men om hun Italiaanse colle ga's te assisteren bij het vaststellen van de oorzaak van de zogenaamde „mysterie riekte" die het leven van 63 jonge kinderen uit Napels heeft geëist Gisteren is bekendgemaakt dat een vier maanden oude zuigeling uit Campobasso, 80 kilometer ten noordoosten van Napels, die de sympto men van stoornissen van ademhalingsorganen vertoon de, is overleden. De deskundigen uit Amerika zijn de virologen drs. Gregory 'Prince en Stephen Suf fin, en de epidemoloog dr. William Baine. f (Van onze correspondent J Roger Simons) /DEN „Ja, voor een sterker island". „Schotland zegt nee". Deze log andere slogans worden momen van de Schotse daken verkondigd. maart wordt door middel van een .endum beslist of de vijf miljoen Sten meer autonomie wensen. jlfde vraag wordt die dag gesteld de bevolking van Wales. Als in bei- banden minder dan veertig procent de kiezers ja stemt, gaat de decen- j&tie niet door.De stemming is niet licht Een groot deel van de bevol- "(Schijnt er weinig belangstelling voor 4P brengen. Vrij algemeen wordt ver- dat de 2,7 miljoen inwoners, van 'jS zich zullen uitspreken tegen het lutionaire plan om hun land een .van zijn eigen zaken te laten bered- daarentegen overwegend ja kunnen stem men. Het Schotse referendum wordt trouwens algemeen als het belangrijkste beschouwd. Het volgt immers op tien jaar discussie over de vraag of Schot land in het Verenigd Koninkrijk moet blijven en zo ja, onder welke voorwaar den. Politieke kwestie In de genoemde periode is ook de Schot se nationalistische partij aanzienlijk ster ker geworden. Zij beschouwt het referen dum als een eerste stap in de richting van volledige onafhankelijkheid voor Schotland. Als veertig procent van de Schotten ja stemt, krijgen ze een eigen parlement met beperkte bevoegdheden. Hoewel de nationalisten dit uiteraard ontoereikend vinden, zijn ze wel bereid het voorlopig te accepteren. opiniepeilers zou Schotland De Britse Labourpartij wil Schotland en Wales meer vrijheid geven, vooral om het opkomende Schotse nationalisme een voet dwars te zetten. Schotland is een socialistisch bolwerk. In algemene verkie zingen moet de Labourpartij telkens vol doende Schotse Lagerhuiszetels verover en om in Groot-Brittannië aan het be wind te kunnen komen. In de voorbije jaren zijn de Schotse nationalisten er evenwel in geslaagd enkele Labourzetels af te pakken Labour voelde zich daardoor bedreigd in zijn Schotse flank. Omdat de drang naar meer autonomie van Schotland een on weerlegbaar feit was, hebben de socialis tische bewindslieden zelf decentralisatie voorstellen gedaan, die Schotland wel meer vrijheid zullen geven, maar die te gelijk het risico van een breuk tussen Schotland en het Verenigd Koninkrijk aanzienlijk zullen verminderen. Boven dien zou de Labourpartij op die manier ook haar eigen positie in Schotland kun nen consolideren. De conservatieve oppositie is volledig ge kant tegen Labours decentralisatieplan nen voor Schotland en Wales. Margaret Thatcher en een groot deel van haar partijgenoten steunen dan ook de cam pagne voor nee-stemmen. Wat Schotland betreft, heeft de conservatieve partij een viertal alternatieven voor decentralisatie bedacht, die zij uiteraard pas zal kunnen uitwerken wanneer ze eenmaal zelf aan het bewind is. Het grote verschil in belangrijkheid tus sen Wales en Schotland, wat dit referen dum betreft, wordt verklaard door het feit dat Wales decentralisatie meer als een culturele aangelegenheid beschouwt Voor Schotland daarentegen gaat het in de eerste plaats om economische en poli tieke belangen. Het parlement van het Schotse konink rijk heeft in 1707 gestemd voor unie met Engeland. De Schotse nationalisten van vandaag zeggen, dat de parlementaire meerderheid in Edinburgh toen afge kocht was met „Engels goud". Later heeft alleen Engeland de goede vruchten van die unie geplukt Schotland is arm gebleven. Het wordt door Londen ver waarloosd, zeggen de nationalisten. Zelfs vandaag de dag gaat de opbrengst van Noordzee-olie en zeegas niet in de eerste plaats naar Schotland. De nationa listen beweren nochtans, dat het hun olie en hun gas is. De Schotse industriëlen delen evenwel de mening niet, dat onaf hankelijkheid Schotland meer welvarend zou maken. Rijk Een van de zwakste punten in hun ka rakter, is dat Schotten moeilijk met el kaar kunnen samenwerken. Wat het aan staande referendum betreft, heeft dit on der meer tot gevolg, dat in Schotland nu allerlei groeperingen van sterk uiteenlo pende samenstelling campagnes voeren voor ja en nee-stemmen. De nationalisten zitten uiteraard in het ja-kamp. De rijkste groep is de „Schotland zegt nee"-coalitie. Zij bestaat uit industriëlen, gewezen leiders van de protestantse kerk van Schotland, vooraanstaande advoca ten en de conservatieve Lagerhuisleden van Schotland. Deze campagne wordt uitvoerig gefinancierd door multi-natio nals en andere industriële bedrijven. Zij gooien er minstens 80.000 pond tegenaan. De Schotse nationalisten beschikken hooguit over 10.000 pond. De Labourpar tij van Schotland heeft van het hoofd bestuur in Londen 30.000 pond gekregen voor haar ja-campagne. Maar er zijn nog andere nee-groepen, die ook financiële middelen gebruiken om de devolutieplan- nen in de war te sturen. Volgens de Schotse nationalisten bestaat dus op nieuw gevaar, dat „Engels goud" de stemmen van de Schotten zal afkopen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11