Khomeini. sen asceet -lis heerser tan Iran Bisschoppen Puebla achter bestrijding onrecht en armoede VS-rapport: vooruitgang op gebied mensenrechten rOEGEWIJDEN VAN DE AYATOLLAH Mehdi Bazargan een mengsel van redelijkheid en revolutie 3-homemi wmt ider Pol Pot, iln Cambodjanen ïgekomen Israël bereid vredesgesprek te hervatten -jITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 12 FEBRUAR11979 PAGINA 0 uitatollah Roeholla Khomeini sinds gisteren de onbe- tSfctc heerser van Iran. De 78- nonSge shi'itische leider begint t d«zijn levensavond de rol te egeilen van „opperste raads- d^r" van wie het lot van zijn afhangt. enigszins gebogen en met een NJe baard gesierde geestelijk leider is ^900 geboren in de provincie Kho- jjJi. Op 27-jarige leeftijd begon hij ien,d! het onderwijzen van de filosofie i de Islam, waarbij zijn lessen grote rklank vinden. In 1941 ontketent hij Strijd tegen de dynastie van de Pa- i's. Zijn oproep tot de strijd wordt Jnmerkt door drie elementen: vrij en 4 onafhankelijkheid en afwijzing lindjjuitenlandse overheersing, xideïde omverwerping van het bewind premier Mossadeq in 1953 verzet Gewapende Iraanse burgers doorzoeken in Teheran een le- gertank, die in de gevechten in de nacht van za terdag op zon dag tussen de aanhangers van Khomeini en die van Bakhtiar, vernield werd. de ayatollah zich tegen het programma van het Nationaal Front van Sandjabi en Bakhtiar, die hun programma sa menvatten onder de leus: voor hervor mingen, tegen despotisme. In 1962 wordt Khomeini, bij de dood van de ayatollah Kasjani hoofd van de sji'itische gemeenschap van zijn land. Zijn heftigheid leidt tot zijn arrestatie in 1963 en een jaar huisarrest. Dit gaf aanleiding tot omvangrijke betogingen, die naar schatting duizenden doden tot gevolg hebben gehad. Vrijgelaten in 1964 wordt Khomeini in ballingschap gestuurd naar Turkije en vervolgens naar de heilige stad Nadjef in Irak. Daar wordt hij na veertien jaar uitge wezen. Khomeini vestigt zich dan in Frankrijk. Van daaruit begint hij zijn beslissende slag tegen de sjah met op ruiende redevoeringen die in Iran tot bloedige onlusten leiden. De verering voor Khomeini geldt niet slechts zijn kennis en politieke beteke nis, maar heeft ook een morele dimen sie. De man is een asceet, die zichzelf strikte discipline oplegt en een intens spiritueel leven leidt Hij is gehuwd met een vrouw bij wie hij vijf kinderen heeft. rtra ►t trr oe ie: „volg van de voorpagina) van dat moment zaten op het schoolplein voor Khomeini's mafdkwartier gevangen genomen militairen tussen duizen- 7ert<in beslag genomen wapens. Onder de gevangenen be- vrout zich ook generaal Nassiri, een van de meest gehate ordtpen van Iran. Deze hoge functionaris van- de geheime Savak was verantwoordelijk voor het martelen van ze Seke gevangenen. Ook oud-premier Hoveida bevindt stj onder de gearresteerden. Gevangenen van het sjahbe- nie| zijn echter met duizenden vrijgelaten. Bij de bestor- henj van verscheidene gevangenissen zijn allen, zowel po- Tte als criminele gevangenen, op vrije voeten gesteld. dejnieuwe bewind in Iran is al officieel erkend door Pa in. Het Pakistaanse staatshoofd, generaal Zia, stuurde horgen een geluktelegram aan Mehdi Bazargan, de I Khomeini aangewezen premier, die mogelijk vandaag hieuwe regering zal bekend maken. PLO-leider Arafat hie Khomeini een boodschap, waarin hij de omwente- jin Iran het begin noemde van een vrijheidsstrijd te- jlsraël. Premier Begin heeft zijn verontrusting over de dkkeling in Iran uitgesproken. Volgens de New York Is heeft de Amerikaanse VN-afgevaardigde Andrew Ig een onderhoud gehad met twee vertegenwoordigers 9 Khomeini en hen gevraagd niets tegen de Iraanse jo- _H_ e zullen ondernemen. Deze tank stond als bewaking bij de ambtswoning van ex-premier Bakhtiar van Iran. De bevelvoerend officier geeft zich over aan de opstandelingen, wat een van hen kenbaar maakt door meteen witte vlag te zwaaien. Mehdi Bazargan, eer ste minister van de voorlopige regering van de ayatollah Khomeini, is een kleine, zeer elegante man van 73 jaar, die ondanks zijn leeftijd nog zeer actief is en zelfs nog bergen be klimt. Bazargan leeft eenvoudig en besbhei- denis een integer en diepgelovig man, met toch ook de roep van progressiviteit, en kan beschouwd wor den als een samens melting van revolutie en redelijkheid. Hij studeerde aan de Ecole Centrale van Parijs en was hoogleraar in de thermody namica aan de universiteit van Teheran. Hij was een intiem medewerker van Mossadeq, de Iraanse pre mier die de olie-industrie nationaliseerde en de sjah naar het buitenland dreef. Bazargan werd de eerste directeur van de genationa liseerde olie-industrie. Na de val van Mossadeq sloot Bazargan zich aan bij het Nationaal Front van de politici Sandjabi en Bakhti ar en stichtte daarna in 1963 de „Bevrijdingsbewe ging van Iran". De bewe ging zag de islam als een politieke religie en trok in tellectuelen aan, maar werd getroffen door een verbod. Bazargans opposi tie tegen de sjah kostte hem zes jaren van zijn vrijheid. Bazargan voorziet thans in zijn levensonder houd als partner met ande re kameraden uit zijn ge vangenis in een bedrijf van electrische huishoudelijke apparaten. Hij richtte in 1978 de Iraanse vereniging voor de verdediging van de mensenrechten op. fler de intieme medewerkers van Ütmeini, die vermoedelijk een rol en spelen in het kabinet van Bazar- zijn dr. Ibrahim Yazdi, een 37-jari- kankerspecialist die tot voor kort eerde in Texas, de 43-jarige Asfaha- Sadegh Ghotbezaden, die in 1969 uit Verenigde Staten werd gezet we- agitatie tegen de sjah, en de 32- ge econoom Aboel-Hoessein Bani- ten drie zijn de ayatollah zeer toe gewijd en onder het werk dat zij heb ben gedaan, sedert Khomeini's aan komst in Frankrijk, waren het organi seren van geldelijke steun voor de sta kende werknemers in de olieindustrie, het verspreiden en vertalen van Kho meini's toespraken en het verbeteren van het beeld dat men in het Westen van de ayatollah had. Dr Yazdi heeft via de media geprobeerd er de VS van te overtuigen dat de islamitische oppo sitie niet manipuleerd werd door Mos kou en ook niet aanstuurde op anar chie. Een andere sleutelfiguur in Khomeini's beweging was prof. Moh. Mokri, oud minister onder Mossadeq. Mokri, een islamhistoricus, regelde verleden jaar de ontmoetingen tussen Khomeini en Kariem Sandjabi, de leider van de op positiebeweging. Deze ontmoetingen leidden tot overeenstemming over een campagne tot onttroning van de sjah, verkiezingen oiver een toekomstige re geringsvorm en beëindiging van de staat van beleg, censuur en detentie. Ghotbezaden heeft gepoogde de vrees weg te nemen, dat er voor de vrouwen in een islamitische staat geen rol weg gelegd zou zijn en de econoom Bani- sadr heeft verklaard, dat een islamiti sche republiek Iran de regering zich moet toeleggen op landbouwhervor ming door invoering van coöperaties en minder op industrialisatie. twe ldi A Ford getrouwd n aai SPRINGS ;niss( Susan Ford, i def| dochter in oöud-president te. Hford, is za- -acadh de episco» •ht Ark van St. t in Palm door getrouwd had 35-jarige Iran Vance, een radiin de gehei- denljt van r had elkaar t eerst ont- rteld( juni 1977, matö bruidegom werk! van presi- J was. Golfde 350 brui- d tofen waren or Nnatra, actrice en Walter varg, voorma- Irikaans am- r te )r in Lon- Susan Ford en haar bruidegom Charles Van- het ce. ijeddi niïKI (Reuter) De se voorzitter van de internati- gewevan het nieuwe be- verrih Cambodja hebben ^aanstaande Europese debt verteld dat in de i RocJ" van het bestuur van neerdler Pol Pot drie mil- jcfrmbodjanen, dat is 111 40 procent van de om het leven zijn e mei huis 1 van hen was slacht- massamoorden, ter wieren in de gevangenis oepeiöen, of van honger of sistenjtierven. Dit heeftnlë aar tr van de Revolutio- ilksraad Heng Samrin agen gezegd in een «prek met professor onale journalistenorganisatie (IOJ) dat zaterdag door het Finse persbureau STT-FNB is verspreid. „Uit voorlopige cijfers weten we dat van de bevolking van acht miljoen mensen er onge veer drie miljoen, of bijna de helft, zijn vernietigd. De pre cieze cijfers kunnen hoger zijn", had Heng Samrin tot professor Nordenstreng ge zegd. Heng Samrin heeft voorts ge zegd dat de gezinnen voor 100 procent uiteen waren geval len". „Wij hebben nog geen durlelijk beeld hoeveel gezin nen herenigd kunnen wor- PUEBLA Op de Latijnsa- merikaanse bisschoppenconfe rentie in Puebla in Mexico is .gisteren een verklaring goed gekeurd die zich keert tegen schendingen van de mensen rechten en onderdrukkende militaire regeringen. In de verklaring, waaraan vandaag enkele kleine veran deringen zouden kunnen wor den aangebracht, steunen de bisschoppen een actieve rol van de rooms-katholieke kerk bij de bestrijding van onrecht en armoede. Het is te ver wachten dat de verklaring de oppositie tegen autoritaire re geringen in Latijns-Amerika zal aanwakkeren. De verklaring over de men senrechten en onderdrukken de regimes is een duidelijke overwinning voor de progres sieven op de conferentie, die krachtiger verzet willen tegen de militaire regeringen die in Latijns-Amerika domineren. De conservatieven hadden zich tegen een actieve politie ke rol van de kerk uitgespro ken. In uittreksels uit de verkla ring die de internationale pers in handen werden gege ven, staat dat „dwangregi- mes" van hun macht mis bruik maken om politiek an dersdenkenden te martelen en te ontvoeren en dat armoede, uitbuiting en schending van de mensenrechten in Latijns- Amerika toenemen. De kerk, aldus de verklaring, moet der gelijke wantoestanden aan de kaak stellen. In het stuk worden kapitalis me en marxisme gelijkelijk gekritiseerd en wordt politie ke partijen in Latijns-Ameri ka aangewreven, dat zij zowel in ideeën als prestaties zijn tekortgeschoten. Gevraagd wordt om een nieuwe politiek terzake van het grondbezit, de industrie en de handel, ter verlichting van de economi sche problemen De verklaring wordt gezien als de progressiefste die de plaatselijke kerk ooit het licht heeft doen zien. Volgens ker kelijke leiders zijn de bis schoppen in Puebla aange moedigd door de woorden die Paus Johannes Paulus op de conferentie sprak en die on recht hekelden en pleitten voor dringende verandering voor het opheffen van de ar moede. Volgens de Columbiaanse bis schop Dario Castrillon Hoyos hebben de ongeveer 180 bis schoppen „bijna eenstemmig" voor het document gestemd. Kardinaal Landazuri Ricketts van Lima in Peru deelde mee dat vandaag wordt gestemd over de amendement- n aan het stuk afkomstig var de le den der eenentw-' «tig werk- commissies. De uiteiix 'ijke tekst zal ter goedkeuring or den voorgelgd de pa is, aldus de kardinaa. JERUZALEM (AFP-DPA) Israël heeft zich bereid ver klaard het vredesgesprek met Egypte in Camp David te hervatten en de VS tevens gevraagd dit vredesgesprek te laten samenvallen met bi laterale besprekingen tussen Israël en de VS. Premier Begin heeft dit giste ren verklaard na afloop van een kabinetszitting. Hij zei er bij, dat de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, die met Cyrus Vance en zijn Egyptische ambtgenoot Mustapha Chalil de besprekingen zal voeren, geen grotere volmachten krijgt, aangezien Carter in zijn uitnodiging te kennen heeft gegeven, dat de onder handelingen met tussenpozen worden gevoerd, zodat er voor de delegaties voldoendse gelegenheid bestaat om hun regeringen te raadplegen. De besprekingen zullen op 21 februari beginnen. Redelijkheid en moed gaan ten onder in Iran Het Islamitisch verzet dat ruim een jaar geleden van uit de de moskeeën in de heilige steden van Iran zijn beslissende opmars begon, heeft gisteren zijn doel be reikt Het leger dat vrijwel tot op het laatste moment werd beschouwd als het geduchte bolwerk van de rege ring van premier Bakhtiar, bleek tenslotte niet in staat de ontketende volksmassa's van de religieuze leider Khomeini te weerstaan. In minder dan drie maanden tijd verschoof het mach tsoverwicht. van de kleine militaire en burgerlijke elite rond de sjah naar de sinds jaar en dag buiten spel ge zette religieuze leiders, die hun aanhang onder de rech teloze volksmassa's de laatste jaren razendsnel hadden zien groeien. De reactie in Iran heeft onverbiddellijk te ruggeslagen en achteraf kan geconstateerd worden dat de advocaat Bakhtiar met zijn van redelijkheid en moed getuigend, doch veel te laat van de grond geko men compromis, slechts de levenskansen en de kwali teiten bezat van een desperado tegen alle beter weten Het tot buitenmenselijke proporties uitgegroeide cha risma van de religieuze leider ibiomeini maakte immers iedere tussenweg onmogelijk, ook al was het feitelijke verschil tussen Bakhtiar en Khomeini's premier Barza- gan betrekkelijk klein. Beiden streden immers vele ja ren zij aan zij tegen de sjah en betaalden dat met vele jaren gevangenschap. Maar Bakhtiar stelde het handha ven de Iraanse grondwet, als een kostbaar en even wichtig Uitgewerkt democratisch compromis van niet-re- ligieuze en religieuze groepen van de bevolking, voorop. Dat alles werd echter beschouwd als een erfenis van het gehate sjah-regime. Uiteraard is men zeer benieuwd hoe de nieuwe premier zich zal redden nu Iran vanaf vandaag onder Islamitische leiding staat. De figuur van Barzagan, die jaren lang een strijder was voor de men senrechten, lijkt vooralsnog de enige garantie te zijn dat de niet-religieuze minderheidsgroepen in een Islami tische staat niet onder de voet zullen worden gelopen. Het gevaar van een nieuwe dictatuur is echter aller minst denkbeeldig. Ongetwijfeld zal Bakhtiar nog gelijk krijgen in zijn opvatting dat de aanhang van Khomeini veel minder groot is dan tot nu toe werd vermoed. Grote groepen in de bevolking hebben immers in die alles scheidende draaikolk van de polarisatie slechts voor Khomeini partij gekozen om te overleven. Op het wereldpolitieke toneel lijkt de rol van Iran, dat in de ogen van de sjah de politieagent van het Midden Oosten had moeten worden, voorlopig geheel uitge speeld. De interne strubbelingen zullen haar aandacht geheel naar binnen richten. Hoe groot de weerslag van de Iraanse omwenteling zal zijn op de economische en strategische verhoudingen in de wereld en met name voor wat betreft haar rol als 's werelds op één na grootste olieleverancier, is nog niet te voorzien. De ko mende vredesbesprekingen in Amerika tussen Egypte en Israël zullen er ingrijpend door worden beïnvloed. Voor de rust in het Midden Oosten is de huidige ont wikkeling in ieder geval catastrofaal. Abi Ofarim onder beschuldiging De Israëlische zanger en componist Abi Ofarim be treedt in München de rechtszaal. Hij is beschul digd handel in drugs. Militairen richten eigen rijschool vereniging op Eindhoven Militaire rij-in- structeurs hebben in Eindho ven de alternatieve Vereni ging van Rijschoolhouders en Instructeurs opgericht. Vol gens initiatiefnemer en eerste voorzitter adjudant. W. Ti 1- burgs is de vereniging opge richt als reactie op recente uitlatingen van een Eindho- vense rijschoolhouder, die de militairen van oneerlijke con currentie beschuldigt omdat ze in hun vrije tijd aan par ticulieren rijles geven. De BOVAG en de Federatie van Rijschoolmanagers heeft het Ministerie van Defensie inmiddels schriftelijk ge vraagd of hiertegen niet opge treden kan worden. Volgens een woordvoerder van dit mi nisterie is er echter niets aan de hand, zolang de lessen in de vrije tijd worden gegeven. Volgens Tilburgs hebben zich nu al bijna tweehonderd le den aangemeld uit Zuid- en West-Nederland. Weer dolfijnen afgeslacht IKI-EILANDEN (Reuter) - Japanse vissers hebben zater dag 170 dolfijnen de keel doorgesneden. Zij zeiden dat wel te moeten doen om hun eigen bestaan te beschermen. Een woordvoerder zei dat lang was geaarzeld, maar dat „wij onszelf niet kunnen laten doodhongeren door de dolfij nen hun gang te laten gaan met het verslinden en verja gen van de vis". Duitse secretaresse bij NAVO wegens spiona-ffe aangehouden BONN (DPA) De secreta resse van het hoofd van de politieke afdeling bij de verte genwoordiging van de Duitse Bondsrepubliek bij de NAVO in Brussel is op verdenking van spionage voor de DDR gearresteerd. Het betreft de 38-jarige Ingrid Gerbe. In verband met tegen haar gerezen verdenkingen was zij een dag of acht gele den naar de Bondsrepubliek teruggekeerd. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Een in het algemeen toege nomen bewustwording ten aanzien van de mensenrechten, een verbetering van de situa tie in een beduidend aantal landen, maar ook zeer nagatieve ontwikkelingen in enkele an dere landen. Dat zijn de hoofdlijnen van het jaarlijkse rapport van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken over de stand van zaken met betrekking tot het handhaven van de mensenrechten Yi 115 lan den, die economische en/of militaire hulp van Het meest opvallende land in het negatieve deel van het rapport is Israël. De algemene beoordeling als democratisch land is welis waar uitermate vleiend, maar volgens het rap port wordt in delen van de bezette westelijke Jordaanoever incidenteel gebruik gemaakt van onmenselijke methoden. Tot de landen die volgens het rapport enige vooruitgang hebben geboekt, behoren Egypte, Jordanië, Saoedie Arabië en Syrië. Tot diezelfde categorie wor den ook gerekend Indonesië, Taiwan, Bolivia, Equador, Nigeria, Peru, Thailand, Bangladesj Verslechterde situaties zijn door het ministerie geconstateerd in Iran (vóór het vertrek van de sjah), de Fillipijnen, Zuid-korea en Nicaragua. De hulp aan Nicaragua is inmiddels gestopt. Een van de meest negatieve beoordelingen in het rapport betreft de kleine Middenameri- kaanse staat El Salvador, waar onlangs Phi- lips-directeur Schuitema werd ontvoerd. Poli tiek gevoelig liét de vrij zware kritiek op Me xico, waar president Carter deze week een of ficieel bezoek gaat afleggen. Volgens het rap port zijn er betrouwbare berichten over het sonen in Mexico. Landen als de Sovjet-Unie, China, Chili, Ar gentinië, Zuid-Afrika, Oeganda, die geen hulp van de Verenigde Staten ontvangen, worden in het rapport niet genoemd. En in het rap port wordt een directe relatie gelegd tussen de aandacht die de regering-Carter aan de si tuatie rond de mensenrechten geeft en de ver hoogde bewustwording en progressie in een aantal landen. De Amerikaanse buitenlandse politiek heeft volgens het rapport in belangrij ke mate bijgedragen tot deze positieve ontwik-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9