9 Ik wil gewoon meze. MARY, m achterhaalt haar wel. 'spchtends bellen. 's avonds bijons dedeuruit.. overtoom TccHniE?' TINGUE DONGELMANS, EEN NIEUWE STER AAN NEERLANDS FILMFIRMAMENT 3M839.- 69.- 425249.- 3 4869.- LEIDSE COURANT MAANDAG 12 FEBRUAR11979 PAGIN{||\ Jazeker, zo snel werkt dat. Want Overtoom heeft"30.000 artikelei in voorraad. Een extra magazijn voo'r u van zo'n negenduizend vierkante meter, 's Ochtends bellen's avonds bij ons de deui uit. En een scherpe inkoop, want dê korting kan oplopen tot 40%. Om zeker te weten of wij het in voorraad hebben kijkt u even In de 500 pagina's tellende katalogus. Gratis voor bedrijvi particulieren 12, Gironummer 43354 Bedrijf Adres Plaats Naam Bon opsturen Cl denkt er nog niet aan, maar tóch is de Lente in aantocht Dat zie je aan die leuke nieuwe Lente jurkjes in de rekken van C&A. En die zijn heus niet alleen voor slanke dennetjes met maatje38. SNC1FFEL is werkelijk iets goeds op het spoor. Zangeres zonder naam: "Jammer, ik heb met het vele werk door optredens en platen- werk, maar weinig tijd om gezellig de stad in te gaan en te winkelen. Vooral als het voorjaar wordt, dan krijg je extra de kriebel om 'ns wat leuke nieuwe japonnen te passen. Ik vind er wel wat op." VERANDERT DEMODE NOG ZO SNEL DE KRANT. DIE BON voor«extra dokumentatie Tolhuislaan 47 -85 Den Dolder (Ut.) Tel.: 030 784tf®J Cioi U tbcfi \tooide£lej&>i! AMSTERDAM Tin- cue Dongeimans kan bet nog maar nauwe lijks geloven. Vanaf het aardse theater-podium is zij plotseling opgeste gen naar de fonkelende sterrenhemel van het witte doek. De mensen zullen haar herkennen, haar naam zal prijken op affiches. Er liggen al journalisten in de loop graven en in het geniep smeren roddelaars hun stembanden. Maar de sterailure krijgt bij haar geen voet aan de frond. Zij blijft gewoon ingue, een toneelspeel ster die zieis veel houdt van haar vak en van haar man, de acteur Jo- han Hobo. Henk van der Meyden maakte het gisteravond voor de te levisie bekend. Tingue Dongeimans gaat het Joodse meisje Elly spe len in de nieuwe Neder landse speelfilm van Guido Pieters „Kort Amerikaans" naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers. Zij wordt de vrouwelijke tegen hanger van hoofdrolspe ler Derek de Lint. Het is zondagavond tegen middernacht. In huize Hobo aan de Amsterdamse Bos boom Toussaintstraat heerst een vredige stemming. Van een uitgelaten opwinding is geen sprake. Het is ook nog even wennen. Zoiets gaat je immers niet in de koude kle ren zitten. Tingue zit noncha lant op de grond met haar rug tegen de bank. Ze is er vrij laconiek onder. Vreemde gedachten komen boven drij ven. „Ik zit vaak met een af gezakt gezicht in de tram" merkt zij op. „Je weet wel onopgemaakt, chagrijnig met piekharen. Dat kan ik straks niet meer zo gemakkelijk doen als Tingue Dongeimans een klinkende naam is. Dan moet ik me veel meer om mijn uiterlijk bekommeren. Want de mensen kennen je dan. Toch denk ik van de an dere kant: bekijk het maar. Ik moet al genoeg concessies doen voor de publiciteit." Gewoon leuk" Haar eerste grote film, hoe voelt dat nu? Ze lacht. „Het voelt nog niet, nee echt niet. Dat komt deze week pas als we gaan repeteren. Dan be gint het pas echt los te bar sten. Nu is het gewoon leuk. Het is net alsof het niet waar is. Ik kan me nog niet voor stellen dat' ik straks een van de velen ben wier naam je overal ziet opgeplakt." Onwillekeurig komt de oorlog het gesprek binnenvallen. De film speelt zich immers in die tijd af. Tingue heeft er geen speciale belangstelling voor. En ze is ook niet van plan er nu wel extra aandacht aan te besteden. Het is geen zoveelste oor logsfilm" verdedigt zij. „De film gaat over een mens. Een jongen die, weliswaar door de omstandigheden gedwongen, van huis weggaat en een be paalde ontwikkeling door maakt. Ik ga me wel meer verdiepen in de boeken van Jan Wolkers om de sfeer te pakken te krijgen. Ik heb mij wel eens geërgerd over de manier waarop hij in zijn werk met vrouwen omgaat. Maar later merk je dat niet meer. Dan ga je helemaal op in zijn verhalen. Hij kan ge weldig goed sfeer beschrijven. En je merkt dat ie toch ook echt door vrouwen geraakt wordt. En wat de rol van Elly betreft. Een ander zou mis schien struikelen over het feit dat ik een paar keer naakt moet. Maar dat vind ik on dergeschikt aan de rol. Het is gewoon een acteerrol, iets om aan te werken. Ik heb nog weinig de gelegenheid gehad om te laten zien dat ik ook dramatische rollen kan spe len. En die kans krijg ik nu. Ik kan er een heleboel van le ren ook ook als het geen suc ces wordt." Tingue heeft zich nog geen beeld gevormd van Elly. En ze wil daar ook liever even mee wachten. Ik ga me tij dens de repetitie-tijd wel in mijn rol verdiepen. En dan moet ik het ook vasthouden tot de film klaar is. Maar zo lang ik er nog niet met ande ren over gesproken heb wil ik voor mijzelf nog niet uitma ken hoe ik Elly zal spelen. Ik vind dat ook niet verstandig. Want misschien komen mijn ideeën helemaal niet overeen met die van de regisseur. En dan is het erg moeilijk om ze weer los te maken." O O Niet alles verloopt volgens de lijn der verwachtingen. Want Niet meer met piekhaar in de na het eindexamen werd het voor Tingue geen toneelschool maar een Haags kantoor. Drie jaar lang leidde ze een dubbelleven. Overdag was zij de keurige juffrouw van de administratie en 's avonds ac trice bij het Haagse Sprook jestoneel onder leiding van wijlen Jacques Delmonte. „Nee, natuurlijk vond ik dat kantoorwerk niet leuk. Vooral het laastste jaar toen ik voor een uitzendbureau werkte was afschuwelijk", zegt Tingue. Maar ze durfde de stap naar de toneelschool niet zo goed aan. Wel belandde ze op een gegeven moment op de Aka- demie voor Podiumvorming in Den Haag. „Ik was in die tijd angstig en onzeker, daar om heb ik voor' iets gekozen waar ik zonder problemen te recht kon, en dat was de aca demie." Tingue raakt tenslotte ver zeild bij de toneelgroep „We derzijds" in Amsterdam. Een vormingsgezelschap voor de jeugd met Johan Hobo, haar huidige echtgenoot aan het roer. Twee jaar bleef zij bij deze groep. Daarna keerde zij met Johan en aan aantal an dere acteurs Wederzijds de rug toe. Kindertoneel „Ik had tabak van dat vor mingstoneel. We zijn op eigen houtje en zonder subsidie met theater door gegaan. We heb ben verschillende kinderpro ducties op de planken gezet en een avond-vullend cabaret programma. Maar dat laatste heeft niet zo lang gedraaid. Ik heb daarnaast ook nog wat tv gedaan, ik heb ge speeld in Dubbelleven en meegedaan aan een gespeelde documentaire. O ja, ik heb tram ook nog een rol gehad i toneelstuk Sentimenten. M dit zijn wel mijn enige ei ringen buiten het kindertoi om. Ik kijk niet nee jeugdtoneel, helemaal Maar het wordt in Nederig' zo in het verdomhoekje drukt. Je krijgt hier nooit kans om professioneel kinc theater te maken. Je moet tijd zelf maar een beetje aNG modderen. Je doet je uitef Cl best en dan krijg je nog sbu trap na omdat het niet jnes fekt was. Maar je kunt g pa materialen betalen en eeruen. gisseur uitkiezen die het e, le< voor je wil doen. Daarom de ik uit dat hoekje weg. Ikivek de kans hebben om zonde|ant de rompslomp met mijnJa bezig te zijn. En die krijjfchti nu. Vit eoh B-ge vrouw. irin Hij lijdt er niet onder, {sd vind het gewoon erg leuk, zijn samen met iets bezig, i ik zo'n rol gehad zou hebp" zou Tingue het ook leuk i den. Nee ik vind het prima."j Tingue: „We hebben er breid met elkaar ovei praat. Ik wilde gewoon i of hij jaloers zou zijn. dat is niet zo. Maar ik het wel fijn dat hij heeft op een televisie! Heeft ie tenminste ook om aan te werken. Nee,[ gaan nooit naar caféè acteur en de actrice hangen. Misschien moet dat wel doen om regelm| aan de bak te komen. M wij hebben gelukkig Margi tha van Dam als mana^an Die volgt je echt in alles je doet. Dankzij haar hetfOI de rol in de film gekre/on Ze heeft gewoon doofni: douwd. GE ANSEPdc Heerlijke zachte zijde-jersey, 100% Polyester. Kijk eens naar die leuke mouwtjes. Niet verbaasd zijn over de prijs: De kleuren van deze frisse bloemjapon zijn als de iente zelf. De stof is van fijn Polyester crêpe. De rok is nog eens helemaal gevoerd. Extra voordelig: 38-48*Y0. Zelfkritiek Het klinkt allemaal erg ver standig en zelfverzekerd. En wie Tingue slechts in het voorbijgaan ontmoet krijgt de indruk dat zij ook werkelijk zo is. Maar de schijn be-, driegt. Ze is helemaal niet zo zeker van zichzelf. Dat geldt vooral wat betreft haar vak gebied. Ze is bijna nooit te vreden over haar spelpresta- ties en onderwerpt zich dik wijls aan scherpe zelfkritiek. Haar opmerking: „Na een première heb ik altijd een ka ter" spreekt boekdelen. „Ik heb wel het gevoel dat ik wat kan, maar het komt er niet uit",zegt ze. Zij is een perfec- tioniste. Omdat ze nogal een flapuit is en anderen haar kritiek niet bespaart, komt zij wel eens over als een. harde tante, die iedereen naar haar pijpen wil laten dansen. Maar dit beeld doet haar onrecht aan. In wezen is zij erg ge voelig. Maar ik pot nu een maal niets op, misschien is dat niet mijn karakter, maar ik heb me het aangeleerd ge woon te zeggen wat je op je hart hebt." Tingue, die nu 27 lentes telt en ..in Den Haag is opgegroeid, is bereid keihard aan haar vak te werken. Ze kan ook niet anders. Het to neel zit nu eenmaal in haar bloed, dat openbaarde zich al toen ze kind was. Haar moe der mevrouw Dongeimans, die niet verhult echt trots te zijn op haar dochter, kan dit bevestigen. Dat begon al toen ze in de eerste klas van de lagere school zat. In de to neelstukjes die ze daar speel den was Tineke (zo wordt zij door haar familie genoemd) altijd al de beste. De juf frouw liep gewoon met haar weg. Nu ja en ook later op de mulo was ze altijd met to neel en muziek bezig." Van links naar rechts boven: Deze japon van fijne crêpe is vrolijk gedessineerd met bloemen. De rok is in zijn geheel gevoerd. Materiaal is 100% Polyester. 38-48. Fijn japonnetje voor frisse lente dagen. Warme jersey in vele kleuren, 100% Polyester. Snuffel heeft de voordelige prijs ontdekt: 40-5°.49_ Deze japon valt op door de bijzonder fraaie randdessins. Van makkelijk te onderhouden Acryl/Polyester, 't Is toch te geef voor: Nog 'n erg leuk modelletje. Het halsje en de schouders zijn erg grappig afgewerkt 100% Polyester, diverse tinten. Zou die prijs een bezwaar zijn?

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6