in gepakt ï^ooie Vrouwen Topman Hoechst komt niet terug uit Oost-Duitsland Onduideli j kheid rond geneesmiddel iVillen macht eerlijk delen Holland groot succes „Geen gratis werk door werklozen" [art van de Graaf Home ïrdwenen Huurders in opmars Sterke drank grensgangers aan sterke EEG-banden Geen vervolging arts Assisië INNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 12 FEBRUAR11979 PAGINA 5 Voor 4,5 miljoen verduistert Gilt xrkj naJSTERDAM De recherche van hoe( bureau Warmoesstraat heeft gis- oftAen een 26-jarige bankemployee uit. hoofdstad gearresteerd, als be rd. «rijkste verdachte in de verduis- ing ing van aandelen van Heineken en it een totale beurswaarde van 4,8 oolljoen. Vrijdag waren al zes men- haP) aangehouden op verdenking van 'n". heling van de betrokken waardepa pieren. Deze werden echter na ver hoor weer vrijgelaten. De nu gearresteerde man, die nog geen be kentenis heeft afgelegd, zou in september van dit jaar de aandelen uit de kluis van zijn werkgever, Kas-Associatie in de Spuistraat, hebben gehaald en vervolgens een en ander in' de boeken hebben rechtgetrokken. De zes ver moedelijke helers, onder wie op de beurs be kende handelaars en directeurs van bv's, zou den door de man zijn aangezocht om hem te helpen de aandelen te verkopen. De verduistering was inmiddels al ontdekt en bij de politie aangegeven. De zaak lekte uit toen via een bank op de Overtoom gepro beerd werd tot zaken te komen. Daar zou vrijdag de transactie plaats hebben. De ge waarschuwde politie kon de helers op het af gesproken uur aanhouden. Vakorganisaties onderwijzers: DEN HAAG De Nederlandse Federatie van Onderwijzersvakorganisaties (NFO) vindt het onaanvaardbaar dat werkloze onderwijs gevenden in de school worden ingeschakeld. Men*noemt dit gratis werken een vorm van werkverschaffing, waardoor de werkelijke problematiek van de werkloosheid in het on derwijs wordt versluierd, terwijl de werkloze gevaar loopt zijn of haar uitkering te verlie zen. De NFO heeft dit verklaard nu steeds meer officiële instanties aanmoedigen werkloze kleuterleidsters en onderwijzers en onderwijze ressen in te schakelen. „We moeten ons hoe den voor de goedbedoelde liefdadigheid en ons verzetten tegen de wantoestand van de „kwekeling met akte". De NFO wijst er nog op dat ook minister Pais van onderwijs be paald geen voorstander is van onbetaalde ar beid verricht door werkloze onderwijsgeven den. MGR. ERNST: Paus maakt haast met Nederland SCHIPHOL (ANP) Mgr. H. Ernst, bisschop van Breda, is gisteren op Schiphol teruggekeerd van een kort bezoek aan Rome. Vrijdag heeft hij een onderhoud gehad met paus Jo hannes Paulus II. Mgr. Ernst zei slechts dat het onderhoud prettig en openhartig was geweest. „Men kan goed met de paus praten", zei hij. Het bezoek van de bisschop was onderdeel van de informatie, die de paus wenst over de situatie in de kerk van Nederland. Bisschop Ernst deelde voorts mee dat de paus haast maakt met de informatie-procedure. De bisschoppen Zwartkruis van Haarlem, Möller van Groningen en Bluijssen van Den Bosch Sullen allen op verzoek van de paus nog deze maand naar Rome gaan. Vóór de Bredase bisschop zijn kardinaal Willebrands en de bisschoppen Simonis van Rotterdam en Gij sen van Roermond al bij de paus geweest Na afloop van alle persoonlijke ge sprekken zal de paus met alle bisschoppen gezamenlijk over leg plegen over het te volgen beleid in de Nederlandse kerk. tel nkel iavaJ (Van onze parlementaire redactie) d(ERSFOORT De Rooie Vrouwen in de PvdA hebben volofcrdag op een door ongeveer duizend leden bijgewoonde km^enkomst Pijkei Schroder herkozen als landelijk contact- Z)iw(voorzitster). Zij kreeg ongeveer tweederde van de veelomen. bepaalde dat Pijkei Schroder haar salaris (on- f 70.000,-) zal moeten delen met de plaatsvervangend contactvrouw Liesbeth Baarveld. Het motief was dat ehaijrmee een stuk deeltijdarbeid kan worden gerealiseerd. Aan situatie verandert hierdoor in feite niets omdat Schroder en Liesbeth Baarveld ook in de afgelopen tijd ziclk en salaris al gedeeld hebben. tijd werd zaterdag besteed aan het Rooie-Vrouwenmani- artiej met als centraal thema: „Eerlijk delen van de macht". Het vale Rooie Vrouwen niet alleen te doen om het inhalen van prqterstanden. Vrouwen hebben, zo stellen zij, geen werkelijke nten>ht en veel socialisten zien dat niet in. Andere punten die nde^ens de Rooie Vrouwen nog langdurige strijd vragen zijn n elndividualisering van inkomens en sociale verzekering. Ge- d get werd voor het ombuigen van het beleid van de PvdA in :huuönistisch-socialistische zin. loolf u carnavalsstad pjldonk (Den verrh) maakt evenals trou- tal van car- ilssteden, op grote feest dat 25 lari begint. In iteliers van de men druk de grote irmatie voor ireiden voor die enkele a ëjïn lang an- I kJ willen zijn 1 gewoon. Of ■H^nisschien ein-, k weer eens RT (ANP) In de Sint Martinuskerk in Weert wordt fstig gezocht naar een tinnen bus waarin zich het hart I bevinden van de in 1568 in Brussel onthoofde graaf 'ps van Horne. Tijdens restauratiewerkzaamheden is afge- i week ontdekt dat de bus uit het graf van de graaf is wenen, terwijl uit officiële stukken blijkt dat die bus er r geleden nog wel in lag. Tiat men er, in verband met het leggen van een grafsteen, van wilde zijn dat de graaf er echt lag begraven, is er ■tijd een onderzoek ingesteld. In aanwezigheid van het 'tbestuur en het vredesgerecht werd de gewelfde kelder, i de graaf begraven zou liggen, geopend. Een kapelaan de Martinuskerk daalde erin af en trof inderdaad de i aan van een geraamte. Daarbovenop lag een tinnen bus het opschrift: „Hier rust de Graaf van Horne, juni 1568". !e bus zat een sterk aromatische substantie waarvan werd genomen dat het het gebalsemde hart van de graaf was. ■bus werd verzegeld en op het graf teruggelegd. De grafkel- werd weer gesloten en voorzien van een steen. ;de restauratiewerkzaamheden vond men deze week echter wat resten van geraamten, maar geen tinnen bus. Van het 'fpronkelijke gewelf is evenmin iets teruggevonden. De stad- Ihivaris van Weert denkt dat het gewelf voor het leggen t de zware grafsteen is gesloopt om een extra stevige fun- "hg te krijgen. Bij het puinruimen zou de tinnen bus per pluk kunnen zijn meegenomen. De komende week zal rond- iet graf nog verder worden gezocht naar de tinnen bus. JZING ONMOGELIJK liyaans meisje ondergedoken ITERDAM De 17-jarige Shishikala L. uit Guyana is dit keinde ondergedoken, nadat zij zich zaterdagochtend om uur bij de politie in Spijkenisse had moeten melden om I het land gezet te worden. Van het meisje, tegen wiens getting onder meer het gemeentebestuur van Spijkenisse en uwenorganisaties zich verzet hebben, is spoorloos. meisje was naar Nederland gekomen om door haar moe- aseft in Spijkenisse te worden verzorgd. Haar moeder is ge- n ïsjwd met een Surinamer en heeft in 1976 gekozen voor de. nationaliteit. De justitie zegt te kunnen aantonen ode vrouw haar moeder niet is. De advocaat van het meisje tentegen zegt dat ze een kind is uit een vorig huwelijk van oor ppijkenisser vrouw, en naar Nederland is gekomen omdat kaal1 De spandoeken waren zaterdag in Amsterdam breed Tweede Kamer aanhangig gemaakte drietal huurwet- genoeg uitgewaaierd om de voorbijgangers er na- ten. Zij eisen in ieder geval minstens handhaving drukkeliijk op te wijzen, dat de bewoners van huur- van de huurbescherming, maar liever nog een duide- huizen bang zijn voor de resultaten van de in de lijke verbetering ervan. SCHIPHOL De Holland Expo, de varende tentoonstelling waarmee het Nederlandse bedrijfsleven zich de afgelopen drie weken in het Midden-Oosten heeft gepresenteerd, is een groot succes geworden. Dat verklaarde, staatssecretaris Beyen van exportbevordering dit weekeinde op Schiphol bij zijn terug komst. De rest van het gezelschap wordt vandaag in Neder land terugverwacht. De expositie is gisteravond in Koeweit beëindigd. In totaal hebben 80.000 bezoekers de boot, die zeven havensteden heeft aangedaan, bezocht. De staatssecretaris kon nog niet zeggen voor welk bedrag er in totaal aan orders is afgesloten. Wel zei de bewindsman dat er door de meeste bedrijven goede zaken is gedaan en dat één bedrijf zelfs al veertig maal de gemaakte kosten terug had verdiend. De Holland Expo, waaraan een kleine 200 bedrijven hebben deelgenomen, is georghaniseerd door het Nederlands Centrum voor Handelsbevording. Het bedrijfsleven legde daarvoor zeven miljoen op tafel, het rijk deed voor drie miljoen mee. Man die gezin doodde slaat in cel hand aan zichzelf (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De 38-jarige man uit Mook die vorige week zijn 32-jarige vrouw en beide zoontjes van zes en negen jaar in een vlaag van verstandsverbijstering om het leven bracht, is zaterdagmorgen dood aangetroffen in zijn cel in het Huis van Bewaring te Arnhem. Hij bleek de hand aan zichzelf te heb ben geslagen. (Van onzer verslaggevers) HENGELO De douanier aan de grens bij Coeovorden keek eind vorige week hoogst verbaasd op, toen een aangehouden automobi list zijn jeneverfles greep en die voor een groot deel voor de voeten van de grensbewa ker liet leeglopen. Daarna gaf de automobi list vol gas en verdween uit bet zicht De douanier had echter niet anders gedaan, dan vragen hoeveel sterke drank de man bij zich had. Met echter in de hand een nieuwe EEG- instructie waarin is vastgelegd, dat grensgan gers per I januari jl. niet méér dan een kwart liter gedestilleerd inplaats van voor heen anderhalve liter en niet méér dan een halve liter wijn inplaats van de drie liter vóór 1 januari jl. over de grens mag voeren. Een en ander betekent dat grensbewoners en of grensarbeiders niet meer een fles wijn uit bijvoorbeeld Duitsland mogen meenemen om dat zo'n fles doorgaans 0,7 liter bevat Hoewel de EEG-regeling reeds per 1 januari j.l. van kracht is gegaan, is de douane tot het boven genoemd incident soepel opgetreden. Als een grensbewoner een kwart liter gedestil leerd bij zich heeft houdt dit in dat hij daar naast geen enkele andere alcoholhoudende drank meer mag meenemen. Als hij een halve liter wijn of likeur - in elk geval alcoholhou dende drank van minder dan 22 procent - bij zich heeft mag hij daar nog wel een halve li ter mousserende wijn aan toevoegen (in de oude regeling was dit echter drie liter). In alle gevallen komt het er echter op neer dat geen enkele grensbewoner meer een volle fles alco holhoudende drank mag meenemen omdat deze doorgaans 0,7 of 0,73 liter bevatten. Een woordvoerder van het ministerie van Finan ciën beaamde deze constatering. Naar zijn me ning is er in het verleden teveel misbruik van de oude regeling gemaakt, als gevolg waarvan deze nieuwe EEG-maatregelen van kracht zijn geworden. In Nunspeet heeft de politie eind vorige week duizend liter sterke drank in beslag genomen in horecabedrijven, waar geen vergunning voor het schenken van deze drank aanwezig was. Zoek de auto Op de Auto-RAI was het gisteren zo enorm druk, dat de bezoekers soms grote moei te hadden in de menigte een auto te ontdekken. Van bovenaf gezien was dit gemakke lijker dan tussen de mensenmenig te in de zaal zelf. VLISSINGEN (ANP) De Vlissingse vesti ging van Hoechst Holland nv is op zeer on verwachte wijze haar produktieleider van de Trevira grondstoffenfabriek kwijtgeraakt. De man, de 45-jarige Oostduitser, dr. H. S. Pe tras, is na een bezoek aan zijn moeder in Oost-Duitsland niet meer op het bedrijf in Vlissingen teruggekeerd. In een brief aan de directie heeft hij laten weten een hoogle raarsfunctie te hebben aanvaard bij de uni versiteit van Oost-Berlijn. Het ontslag kwam volgens een woordvoerder van Hoechst zeer onverwacht en heeft ber vreemding en beroering gewekt. Wel is geble ken dat Petras ook zijn vrouw en drie kinde ren vanuit Heinekenszand, waar het gezin in afwachting van het betrekken vaneen nieuwe woning in Goes verbleef, naar zijn vakantie woning in Aken heeft laten overkomen. Dr. Petras is vanaf het opstarten van de Tre vira grondstoffenfabriek in 1970 in de Vlis singse vestiging werkzaam geweest. Bovendien was hij pauw betrokken bij de verkoop van de produkten in het buitenland. Volgens woordvoerder R. Mondeel van het Hoechst-concern zal het bedrijf niet veel scha de ondervinden van het plotselinge vertrek van dr. Petras. „Al onze produktiegegevens zijn openbaar en dus algemeen bekend, alsme de het produktieproces. De verkoop van onze artikelen verloopt via het hoofdkantoor in Frankfort. De handelwijze van dr. Petras, die toch een topfunctie in ons bedrijf vervulde, komt wel vreemd over". MAG VASOLASTINE WORDEN VOORGESCHREVEN? UTRECHT Mag het ge neesmiddel Vasolastine sinds 1 februari wel of niet wor den voorgeschreven en ge bruikt? Het antwoord op die vraag is in de wereld van medici en medische verzeke raars volstrekt onduidelijk, nu er nog steeds geen alge mene maatregel van bestuur is, waardoor het preparaat buiten wettelijke verbodsbe palingen blijft. De ondduidelijkheid heeft tot gevolg dat er conflicten ont staan tussen patiënten en ver zekeringsmaatschappijen over de betaling van rekeningen voor vasolastine. Het is een geneesmiddel dat wordt voor geschreven bij aandoeningen aan de bloedvaten, en heeft een verdunnende werking voor het bloed en verlaagt bovendien de bloeddruk. Vasolastine wordt gemaakt door de firma Enzypharm in Soest. Onlangs wees de Raad van State een verzoek van de fabrikant tot registratie van het geneesmiddel af, onder meer omdat de aangeprezen werking door deskundigen niet kon worden vastgesteld. Maar protesten van veel pa- tienten die zeggen al vele ja ren baat te hebben bij het middel, hebben staatssecreta ris Veder-Smit van Volksge zondheid ertoe gebracht om terug te komen op het verbod om vasolastine met ingang van 1 februari jl. nog in de handel te brengen. Ze schreef een brief aan de firma in Soest met de mededeling een algemene maatregel van be stuur voor te bereiden waar door vasolastine in de handel kan blijven. Voor de Centrale Raad van Beroep heeft advocaat mr. Gerlings namens een cliënte geprotesteerd tegen het feit, dat het Instituut Ziektekosten voorziening voor Ambtenaren geen vasolastine meer ver goedt, na dit jarenlang wel te hebben gedaan. Namens Üe verzekeraar werd gesteld dat niet-geregisterteerde middelen niet worden vergoed. UDENHOUT (ANP) Er zal geen strafvervol ging worden ingesteld tegen dr. J. Huysmans en directeur E. van Dongen van Huize As sisië, een zwakzinnige ninrichting in Uden- hout. Dat is door de Bredase officier van justitie, mr. J. van Leeuwen, bevestigd. Volgens mr. Van Leeuwen zijn er uit het onderzoek van de inspectie voor de geestelij ke volksgezondheid geen gronden naar voren gekomen om over te gaan tot strafrech telijke vervolging. Wel wordt de zaak voorgelegd aan het Medisch Tuchtcollege in Den Bosch. De inspectie heeft ondermeer vastgesteld dat 180 röntgenfo to's zijn gemaakt van herse nen van pupillen in combina tie met ruggemergpuncties. Ook zijn er 1300 gewone rönt genfoto's van hersenen ge maakt. De foto's werden van belang geacht voor de opspo ring van de oorzaken van zwakzinnigheid. Voorts wer den door de- arts drie opera tes verricht zonder dat daar bij voldoende gekwalificeerd personeel aanwezig was. Het rapport van de inspectie voor de geestelijke volksge zondheid werd vorige week voor het grootste deel be kendgemaakt door de voorzit ter van de stichting die Huize Assisië beheert. Hij deed dat tijdens een oudervergadering waarin de excuses aan de ou- dfrs werden aangeboden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5