eiden Lions imponeert niet ïarm Kuipers, lissen wetenschap n praktijk Problemen door nieuwe afgelasting betaald voetbal Wereldprimeur zaalrugby in Leiden West-Duitsland verandert Olympische naam Record ransfer revor fancis Haagse sportprijs voor HCKZ Tafeltennissers snel uitgeschakeld ZTPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 FEBRUAR11979 PAGINA 9 TTINGHAM Binning* i City heeft gisteren Tre- Francis voor een miljoen 180.000 pond (4.725.000 gul- verkocht aan landskam- i Nottingham Forest, ncis werd daarmee de ;te voetballer, voor wie :r dan een miljoen pond ling werd betaald. transferbedrag voor de arige aanvaller is meer het dubbele van de laat- recordtransfer. Eerder in voetbalcompetitie betaal- West Bromwich Albion 000 pond (iets meer dan miljoen gulden) voor Gordon Mills aan Midd- rough. Trevor Frands nadat hij de betaald. (links) met zijn vrouw Helen en manager Brian Clough van Nottingham Forest, kort eerste Britse voetballer was geworden voor wie meer dan een miljoen pond werd fü§; ZEIST Nadat het gehele amateurvoetbal al eerder was afgelast, heeft de KNVB besloten ook het betaald voetbal voor dit weekeinde niet door te laten gaan. De toestand van de terreinen is nog altijd zo slecht, zodat er opnieuw gewacht moet worden op de eerste competitiewedstrijd van dit jaar. In verband met de afgelastingen komt de compe titieleider in ernstige moeilijkheden met het pro gramma. Donderdag zal Jan Huybregts over deze materie een bijeenkomst beleggen met de verte genwoordigers van de eredivisie en de eerste divi sie, ten einde te pogen een oplossing voor de voortzetting van het programma te vinden. Willy van der kuijlen betast de Ijslaag waaronder het veld van PSV ligt, als symbool voor de slechte toestand van vrijwel alle voetbalvelden in Nederland. chaatsen geen kwestie van zwarte kunst" iO Egbert van 't Oever en ird Kloosterboer zijn de trainers de Nederlandse schaatsploeg, r de rol die Harm Kuipers op achtergrond speelt, is bepaald te onderschatten. De oud-we- kampioen heeft een adviserende zoals trouwens uit zijn functie lid van de adviesraad top ook tt, maar aan zijn goede raad flt zoveel waarde gehecht, dat gezag binnen de Schaatsbond de lopen maanden aanzienlijk is ge en. Harm Kuipers vestigde een geleden de aandacht op zich een vernietigend oordeel over ju-achttraining, die door Tjaard tsterboer als wondermiddel was geprezen. „Het lijkt op hardlopen een blinddoek voor, waardoor i grote kuilen kunt stappen". De schaatser, die als arts is afge leerd en zich op het gebied van portfysioiogie specialiseert, zette ifloop van het seizoen zijn theo- 9 op verzoek van Kloosterboer pn. De KNSB-trainer kwam tot lonclusie, dat over de toepassing krachttraining eigenlijk nauwe- verschil van mening bestond reis. is in, s e.d. oken. ie re in de lusic, voor jlc k ta- it bij opge- i zijn i Hth jortwereld i wor- I d ge- T-BERLIJN Op de deel- i dag van de Westduitse sie is 'r atletiekkampioenschap- voor heeft Ulrike Meyfart het diner fiale record hoogspringen ;n ge- [Brigitte Hólzapfel van bouil- neter geëvenaard, lee in ECHT Het Nederland- t kou- jeugd zaalhandbalteam idder- &ns) heeft met 15-14 verm in de Van Jong Zwitserland, onge- PICO De Russische iverze- Mploeg heeft zijn toe- begre- door Noord- en Midden- fika besloten met een ge- met p van 1-1 tegen Mexico, e vol- £A Hoewel de Spanj- le hut pelda en de Belg Renier gende ,ee een gedeelte van de ir: 25 etappe van de rit naar tot 16 i11 wonnen, behoudt Didi passa- -u de leiding in het alge klassement, kingen Op de eerste dag bnischtte internationale zwem- in on- Jijden in Parijs is Enith luitend®13 derde geworden op V Bu-Ï^g meter vrije slag in WaJeconden. ag, tel. 'o. r maar feit is toch wel, dat op dit on derdeel van de training dit seizoen veel minder sterk de nadruk is ko men te liggen. De invloed van Harm Kuipers heeft zich ech ter niet alleen tot het programmeren van de gewichttraining beperkt. Voortdurend staat hij in contact met zowel Van 't Oever als Kloos terboer, kijkt hij de trainingsprogramma's in en gaat hij ook naar de wedstrijden toe om vast te stellen of de goede koers is ingeslagen. Tijdens de strijd om de IJssel-cup stelde Harm Kuipers vast, dat het trainingsprogram ma moest worden bijgestuurd. Het gebeurde. Bij het Europese kampioenschap constateerde hij geschrokken, dat de Nederlanders in hun slagfrequentie ver achterbleven bij Noren en Russen. En prompt kreeg dit bij de volgende trainingen de hoogste prioriteit, zodat de ver schillen een week later bij het Nederlands kampioenschap al waarneembaar waren. „Wij maken in Nederland graag een mooie lange slag, maar dat is helemaal fout. Daar kwam ik in 1974 al achter, toen wij bij het Europees kampioenschap op de vijf kilometer helemaal de mist ingingen. Maar ik was de enige die er iets aan deed, want Pfrommer schonk er geen aandacht aan en zo kon het gebeuren, dat ik in 1975 in Oslo wereldkampi oen werd, terwijl de andere schaatsers van onze ploeg ver in de achterhoede belandden". Taak Harm Kuipers ziet het als zijn taak om in de Harm Kuipers: „Wij maken in Nederland graag een mooie lange slag. maar dat is helemaal fout". schaatssport de kloof tussen wetenschap en praktijk te overbruggen. Ambities om ooit nog eens als coach op te treden bezit hij niet. „Ik zal er ook ongeschikt voor zijn. Ik ben te veel een individualist om een paar maanden lang met een ploeg op te trekken". De oud-wereldkampioen voelt zich deze dagen in Oslo ook uitstekend op zijn gemak. „Mede op het verzoek van Van 't Oever ben ik aan de ploeg toegevoegd. Maar ik ben hier vooral om informaties in te winnen. Donderdagavond heb ik al uren met trainer Tenman van de Noren zitten praten, ik hoop ook nog met Di ane Holum van gedachten te wisselen en in de wandelgangen zal ik ook nog wel het nodi ge oppikken. Natuurlijk vertelt iedereen niet alles, maar eigenlijk zijn er geen geheimen. Schaatsen is geen kwestie van zwarte kunst". Dat Harm Kuipers het beleid mede bepaalt, blijkt ook uit zijn vertrouwen in de toekomst van het Nederlandse schaatsen. Vorig seizoen met dezelfde trainers in functie openbaarde de sportfysioloog zich als een criticus van ge wicht, maar nu hij over de schouders van de beide trainers meekijkt en meepraat, zegt Harm Kuipers, dat ons land volgend jaar weer terug aan de top kan zijn. Egbert van 't Oever en Tjaard Kloosterboer roepen hetzelf de uit. Maar als die voorspelling werkelijkheid wordt, kan de inbreng van Harm Kuipers niet genoeg worden geprezen. STEVEN TEN VEEN Ties Krulze toont het tastbare bewijs van de Haagse sportprij» 1978 die HCKZ ten deel viel. (Van onze sportredactie) Hockeyclub Klein Zwitserland heeft gisteren in het Congresgebouw uit handen van wethouder Piet Vink de Haagse sportprijs 1978 ontvangen. HCKZ viel deze keer de eer te beurt omdat de ploeg door twee landstitels ('77 en '78) ervoor heeft gezorgd dat Den Haag zowel nationaal als internationaal in de belangstelling heeft gestaan. Trainer-coach Joost Bellaart, voor een jaar mede bezitter van het bij de prijs behorende kristallen kunstvoorwerp, was niet volledig verrast door de erkenning. „We wisten dat we een kans maak ten", zei hij na dé prijsuitreiking in de Carrousel zaal, waarvan ruim duizend mensen getuige wa ren. „Maar we zijn er evengoed erg blij mee. Ik beschouw de prijs als een afsluiting van de vijf moeilijke jaren na de fusie tussen HHYC en TOGO in 1974". CARDIFF De vier Neder landse teams, die deelnemen aan de open tafeltenniskam pioenschappen van Wales, hebben in de 1 andenwedstrij den de tweede ronde niet overleefd. Nederland was in Cardiff door zijn complete selectie voor het toernooi om de wereldkampioenschappen te Pjongjang vertegenwoord igd. Het tweede herenteam werd al in de eerste ronde uitge schakeld. Anne Vlieg en Han Gootzen verloren met 3-0 van Zweden. Het eerste herenduo, Bert van der Helm en Nico van Slobbe begon met een overwinning op Noorwegen II (3-2), maar werd daarna ver slagen door de Zweedse re serves. De twee damesploegen door stonden de eerste ronde. Het a-team, Bettine Vriesekoop en Sandra de Kruijff won met 3- 1 van Wales, de b-ploeg (Ma rian van der Vliet en Brigitte Kooter) won met dezelfde cij fers van Ierland. In de twee de „omloop" echter wonnen de Nederlandse dames slechts één partij, de b-ploeg verloor met 3-1 van West-Duitsland, het a-team met 3-0 van Frankrijk. Van der Klink directeur arbeidszaken ZEIST Joop van der Klink is officieel benoemd tot direc teur van de stichting arbeidsaken in het betaalde voetbal. Hij zal per 1 april in deze functie werkzaam zijn op het KNVB sportcentrum in Zeist. Op 31 maart neemt hij afscheid van de eerste-divisievereniging De Graafschap uit Doetinchem, waar hij als manager in dienst is. LEIDEN De Leidse ereklasse rugbyvereniging DIOK zorgt volgend weekeinde voor een wereldprimeur. In samenwerking met de Nederlandse Rugbybond organiseert DIOK dan in de Groenoordhal in Leiden het eerste zaal-rugbytoemooi ter we reld. Zoekend naar vervangende mogelijkheden (ook de nationale rugbycompetitie ligt al enige maanden stil) nam organisator Peter Brandt Sr. contact op met Nederlandse bondscoach Den nis Power. Zijn suggestie „zaal-rugby" vond bij de bondscoach een willig oor en samen werd het idee verder uitgewerkt De spelregels werden uitgedokterd en de organisatie verder rond gemaakt p Op 18 februari is het zover. Alle ereklasseteams en de zes sterkste promotieklassers hebben toegezegd naar Leiden te zul len komen. Met Dennis Power noemt ook Brandt dit unieke toernooi een probeersel. „We zullen zien hoe de rugbysport er onder deze spelregels uitkomt En niet alleen wij zijn daar erg benieuwd naar. Ook uit het buitenland hebben we al reacties ontvangen, waarin om informatie wordt gevraagd." ESSEN De vertegenwoordiging van West-Duitsland bij zo wel de winterspelen van Lake Placid als de zomerspelen van Moskou zal niet meer deelnemen als „Duitsland", maar als „Bondrepubliek Duitsland". Met deze verandering, die gisteren door het nationaal olympi sche comité van West-Duitsland werd bekendgemaakt, is een einde gekomen aan de benaming Duitsland, die sinds 1952 is gebruikt. Na Helsinki nam ook de gecombineerde afvaardiging van West- en Oost-Duitsland onder de naam Duitsland deel aan de spelen van Melbourne, Rome en Tokio. Na de scheiding van de Duitslanden in de Olympische toe rnooien, behield de Westduitse republiek de naam Duitsland, de Oostduitse republiek ging olympisch verder als Duitse De mocratische Republiek, DDR. Het besluit van het Westduitse olympische comité is gevolgd op de garantie van het IOC, door Lord Killanin schriftelijk gegeven aan Willi Daume de voorzitter van de Westduitse organisatie, dat West-Berlijn een onverbrekelijk geheel vormt met de Westduitse sport. Bekerstrijd hockey gesclirapt DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Hockeybond (KNHB) heeft de bekercompetitie 1978/79 afgelast. De reden voor dit besluit ligt in de slechte gesteldheid van de terreinen, die de bond noodzaakte al drie ronden van de bekercompetitie af te gelasten. Om niet in moeilijkheden te komen met betrekking tot de afwerking van de normale com petitie heeft het bestuur besloten tot deze stap over te gaan. ■an onze sportredactie EN Leiden Lions ia Club Eagles 9—3. litslag die doet vermoe- at de Leidenaars weinig hnen hadden met de uit Den Bosch. Niets is minder waar, Lions n 25 'e gisteravond erg I en bereikte die hoge in de laatste perio- n 25 Toen pas speelde de van Ton Menken een tabele partij ijshockey oest Havana Club Eag- at lange tijd de even van Leiden Lions was, ofd buigen. [gewoonlijk startte Lei- ^^^ions bijzonder voortva- De ene aanval na de andere werd over de Bosche verdediging uitgestort. Het waren echter aanvallen waar weinig lijn in zat en Havana Club Eagles kwam dan ook zelden in werkelijk gevaar. Het enige wapenfeit in de be ginfase was een schot van Theo Dietz die de puck ech ter tegen de paal zag belan den. Na een kwartier spelen ging Paul Domm zich maar eens persoonlijk met de aan val bemoeien. Het resultaat was een pass op Jiri Anton die gemakkelijk kon scoren. Powerplay van de Boschena ren, Theo Dietz zat wegens tripping op de strafbank, le verde de gelijkmaker op. Pe ter Pennings schoot de puck achter doelman Ed Nienhuis. De laatste kans in de eerste periode was voor Leiden Lions, Ivan Kocanda ver scheen alleen voor keeper Ge- isterfer maar schoof de puck naast het doel. Havana Club Eagles nam in de tweede periode het initia tief over van de Leidenaars. Na zestig seconden lag de puck al achter Ed Nienhuis. Mari Saris was de doelpun tenmaker. Nadat Hagendoorn, Dietz en Anton grote kansen hadden gemist ontstond er een massale vechtpartij. Toen de scheids- en lijnrechters weer wat vrede hadden ge sticht werden vier boosdoe ners naar de strafbank ge stuurd. John van Sloun en Robin Sarabèr van Lions en Pennings en Rini Brok van Havana moesten voor vijf mi nuten naar de kant. Een fraaie actie van Frank Anza- lone, gisteravond de beste speler, leidde het derde Bo sche doelpunt in. Mari Saris passeerde Nienhuis en scoor de 1-3. Die achterstand werd zelfs Leiden Lions teveel en tien minuten voor het einde van de tweede periode ging de Leidse ploeg ineehs draaien. Combinaties lukten nu wel en de Brabanders bezweken dan ook vrij snel. Binnen één mi nuut brachten Frank Dobbe laar en Theo Dietz Leiden Lions naast Havana Club Eagles. En met nog acht se conden te spelen scoorde Dan Een goede lijn die ook in de laatste periode werd voortge zet. In tien minuten tijd wer den vijf treffers aan het Leidse totaal toegevoegd. Domm, Wielheesen, Dietz, Cu omo en Van Sloun scoorden. Daar bleef het verder bij, Havana Club Eaglés viel nog wel aan maar vond een uit stekend keepende Nienhuis op zijn weg. Morgen volgt de wedstrijd tegen HIJS Inter- vam. Om nog een kleine kans te maken op plaatsing bij de play-offs moet Leiden Lions ook die wedstrijd winnen. KEES VAN HERPEN Martin toch niet Grote afwezige gistera vond in het duel tegen Havana Club Eagles was Jean NJartin, Martin maakte vorige week in de wedstrijd tegen Feenstra Flyers zijn rentree in het team van Leiden Lions. Martin speelde tegen Feenstra dus zijn eerste en tevens laatste wed strijd voor de ploeg van Ton Menken. Martin en Lions waren inderdaad rond maar Martins' werk gever, Martin is bedrijf sleider van de Roosen- daalse Kunstijsbaan, wil de de ijshockeyer niet la ten gaan. Dit seizoen dus geen Jean Martin. Dat Martin volgend seizoen naar Leiden komt is vol gens voorzitter Pim van Haalem best mogelijk. ADVERTENTIE Mouter nieuwe trainer Roodenburg Van onze sportredactie LEIDEN Ger Linkerhof, trainer van Roodenburg, gaat deze vereniging aan het einde van dit voetbalseizoen verla ten. De nieuwe oefenmeester van Roodenburg is Laurens Mouter, momenteel nog werk zaam als trainer van de voet balvereniging UDO. Mouter treedt in juli in dienst van de Leidse eersteklasser. JONGE DUBBELE GRAANJENEVER die moet u proeven, die isqeweldig

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9