Stichting Nederlandse Ereschulden overweegt acties in het buitenland Invloed parlement aan beperkingen onderhevig Politiek Partij Parlement buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBi: Eerste weekend cruise „Prins van Oranje" I buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBi (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dinsdag beslist de Tweede Kamer over het lot van een deze week door leden van de fracties van PvdA, CDA en D'66 opgestelde motie waarin de regering ge vraagd wordt de Kamer tijdig te betrekken bij de vaststelling van het door Urenco te' voeren exportbeleid. Strekking van deze door de PvdA-er Ter Beek ingediende motie: op dit zeer gevoelige terrein mig de Tweede Ka mer niet voor voldongen feiten gesteld wor den. De Kamer moet een greep op deze zaak hebben. Zoals min of meer te verwachten was rea geerde minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken er nogal nors op. Hij zei er „op dit moment" geen behoefte aan te hebben en wees de Kamer erop dat zij de onderhande lingspositie van de Nederlandse regering door aanvaarding van de motie moeilijker maakt. Een van de aanleidingen tot het indienen van de motie-Ter Beek was ongetwijfeld de irrita tie in de Kamer over de eind vorige week door minister Van Aardenne van Economische Zaken aan de Kamer gezonden brief over re cente afspraken over Urenco, waaronder het besluit om een derde Urencofabriek te laten bouwen in het Westduitse stadje Gronau. Zoals gemeld voelt de Kamer zich daardoor bij de neus genomen; Juist bij aangelegenheden als deze wordt de Tweede Kamer door een gevoel van machte loosheid bedreigd. Dat geldt trouwens voor het buitenlands beleid in het algemeen. Het parlement heeft er slechts een zeer globale greep op, zoals deze week tijdens de begro tingsbehandeling weer bleek. Ook op andere beleidsgebieden lijkt de in vloed van het parlement aan de matige kant te zijn. Een duidelijk voorbeeld is het sociaal- economisch beleid. Zijn de regering en de or-, ganisaties van werknemers en werkgeversop dit gebied niet heer en meester en loopt het parlement niet achter de feiten aan? Sorns slaat de Kamer hard terug. Dat gebeur de bijvoorbeeld deze week met betrekking tot de voorgenomen sluiting van Bronbeek. De bewindslieden van Defensie moesten goeddeels terugkomen op hun besluit om tot sluiting over te gaan, en de Kamer een „notitie" in het vooruitzicht stellen. Als gevolg daarvan wordt de sluiting van Bronbeek minstens uit gesteld en gaat ze mogelijk helemaal niet door (wat een gelukkige ontwikkeling zou zijn). Zo ziet men dat het parlement niet alleen glo baal (dus op het beleid in grote lijnen) invloed uitoefent maar eveneens concrete zaken. Ook de bevolking ziet dat kennelijk steeds beter in, gezien de forse toeneming van het aantal groepen dat naar het Binnenhof tijgt om al of niet in demonstratievorm hun mening te laten blijken. Gezien het toenemende aantal demonstraties, de forse deelneming aan hoorzittingen en het sterk gestegen aantal brieven aan de Kamer en haar leden kan men gelukkig constateren dat de bevolking vindt dat het parlement echt wel functioneert en bepaald geen machteloze praatclub is. Binnen het parlement treft men over de eigen invloed allerlei meningen aan. Er zijn Kamer leden dié vinden dat het parlement niet alleen theoretisch (want dat zit wel goed) maar ook praktisch grote invloed op het beleid heeft, maar er zijn er ook die constateren dat de BEVOLKING WEET WEG NAAR HET BINNENHOF TE VINDEN parlementariërs niet verder komen dan wat krabbelen in de marge. Natuurlijk spelen allerlei factoren een Heel in het kort: de door de coalitiegenoten bij de kabinetsformatie gemaakte afspraken verkleinen de speelruimte aanzienlijk; het kwantitatief gebrekkige apparaat dat de Ka merfracties terzijde staat, in vergelijking met de forse ambtelijke bestanden van de departe menten; de loyaliteit jegens de „eigen" be windslieden (daarom kwam Bolkesteins kritiek op Van der Klaauws beleid deze week hard over) en jegens het kabinet als geheel. Veel hangt af van de instelling van de Kamer leden zelf. Vondeling en Geertsema hebben eens gezegd dat de macht van het parlement uiteindelijk bepaald wordt door de kwaliteit van zijn leden. Het gaat erom of de leden kans zien de macht die zij hebben ook juist te hanteren. Over de macht van het parlement mag r geen illusies koesteren maar evenmin is er den om al te pessimistisch te zijn. De Kamer heeft trouwens deze week nog bewezen dat zij wel degelijk uitstekend werk kan afleveren (de nota over de Arabische boycot). BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 FEBRUAR11979 PAGINA 8 regering heeft ons lang genoeg aan het lijntje gehouden" KNIL-militairen in het verre verleden in actieve tropendienst Oud-KNIL-militairen demonstreren vóór het gebouw van de Tweede Kamer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wij zijn echt niet van plan nog veel langer door de regering en parlement aan het lijn tje te worden gehouden." Dit zegt ir. G. S. Vrijburg, voormalig reser ve-officier van het Koninklijk Ne derlands-Indisch Leger (KNIL) en voorzitter van de Stichting Neder landse Ereschulden. „Wij proberen nu al drie en een half jaar lang de regering ervan te overtuigen dat de Nederlandse Staat moreel gezien haar verplichtingen tegenover deze oorlogsslachtoffers dient na te ko- De Stichting Nederlandse Ereschul den (SNE) zet zich sinds augustus 1975 actief in voor gelijke behande ling van de Nederlandse oorlogs slachtoffers in het KNIL-leger, uit betaling van de nooit betaalde oor logsschadevergoeding en vordering van achterstallige salarissen van de 37.500 ex-krijgsgevangenen uit het voormalige Nederlands Oost-Indië. „We hebben tot voor kort gewacht met acties en publicaties in het bui tenland, omdat we liever met onze nationale vuile was buiten hangen, maar als het niet anders kan dan zullen we er niet voor terugdeinzen Nederland in het buitenland aan te klagen", aldus de SNE-voorzitter. De Stichting Nederlandse Ereschul den is aangesloten bij de Conféde- ration des Spoliés d'Outre-Mer Europese Bond van Beroofden van Overzee) die op 24 en 25 april een groot congres organiseert in Pa rijs:,, Wij zullen op dit congres de andere landen duidelijk laten weten dat Nederland in West-Europa het enige land is dat zijn overzeese sol daten nog niet heeft betaald". De Stichting Rechtsherstel KNIL, waarmee de SNE goede contacten onderhoudt, heeft bij het Haagse gerechtshof een rechtszaak aanhan gig gemaakt tegen de Nederlandse Staat, waarvoor de pleidooien van de twee advocaten op 30 maart ge voerd zullen worden. De SNE ge looft echter niet meer zo in de juri dische weg omdat er al zoveel rechtszaken gevoerd zijn.,, Wij wil len het echt helemaal over de mo rele boeg gooien en dus een beroep doen op het nationale verantwoor delijkheidsbesef'. Voorlopig zet de stichting alle hoop op de op initiatief van de Vaste Tweede Kamercommissie voor De fensie geformeerde "commissie van drie". Dit drietal, onder leiding van het Tweede Kamerlid Klaas de Vries (PvdA), houdt zich sinds juli wederom bezig met de "ereschuld"- problematiek. Volgens ir. Vrijburg is het voorlopige rapport al klaar en zal nog overleg gepleegd worden met de SNE, alvorens het definitie ve rapport aan de Tweede Kamer gepresenteerd zal worden. Wij hebben van kleinere partijen als de PSP en CPN de belofte gekregen dat, als het op een stemming mocht aankomen in de Tweede Kamer, zij vóór ons voorstel zullen stemmen". De SNE eist van de regering een eenmalige uitkering van zestiendui zend gulden aan alle betrokkenen, ongeacht de rang die in het KNIL- leger werd bekleed:,,Rangen spelen nu geen rol meer, het gaat om het leed dat men heeft moetei\ door staan en dat is voor alle betrokken even groot geweest" In totaal is daar volgens de berekeningen van deze stichting een bedrag van maxi maal 800 miljoen gulden mee ge moeid. „Drie maanden geleden hebben wij in een brief aan de minister van Buitenlandse Zaken een mogelijk heid aan de hand gedaan om deze zaak te financieren zonder de be groting van Defensie daarmee te belasten, maar tot nu toe hebben we nog steeds geen antwoord ont vangen" Volgens de heer Vrijburg is het aan onwil bij regering en parlement te wijten dat een oplos sing nog steeds ver te zoeken is- :„Wij kunnen helaas geen politieke vuist maken. De regering zegt dat het een afgedane zaak is, maar een onrecht is nooit afgedaan". Uw krant samen met „Bestevaer" Noteer ons (mij) voor de maiden-trip van de „Prins van Oranje" van 19 tot en met 22 mei* 1979. Naam:Naam: Naam:Naam:J Adres:-.f a Woonplaats: Gewenst wordt: x( Buitenhut f 595,- p.p. (derde persoon 25 procent en vierde persoon 50 procent korting) j x( Buitenhut f 565,- p.p. (derde persoon 25 r pro cent korting) x( Buitenhut f 540,-p.p. x( Binnenhut f 490,-p.p. x( Eénpersoonshutf 725,-p.p. f x( Doorhalen wat niet verlangd wordt c Handtekening: BRONBEEK Dinsdagmiddag bood de genodigdentribune in de Tweede Kamer een carnavaleske, maar tegelijkertijd tragische aanblik. Acht hoogbejaarde heren, gekleed in zv/arte, met vele on derscheidingsteken s behangen uniformen sloegen roerloos de gebeurtenissen in en om de groene Ka merzetels gade. Het waren bewoners van Bronbeek, het door Koning Willem Drie ter beschikking ge stelde Arnhemse te huis annex museum voor oud-militairen. Bij de op de agenda staande behandeling van de defensiebegro ting zou het plan van staatssecretaris Van Lent om Bronbeek in 1981 te sluiten, aan de orde komen en misschien zou de Ka mer wel een stokje voor dat plan steken. De vergadering stond op het punt te begin nen. Vondeling kwam binnen, wandelde in de richting van zijn voorzitterszetel. Opeens kwam er be weging in de Bron be kers. Uit hun uni- formzakken diepten zij witte handschoe nen op en trokken die aan. Petten wer den op het hoofd ge plaatst en waardig kwam het gezelschap overeind om een ere saluut te brengen. Ze bleven een halve mi nuut staan, stram in de houding, de hand aan de klep van de pet. Enkele Surina- mers die achter hen zaten (zij kwamen voor de stemming over een aantal mo ties die met het be leid voor Surinaamse Nederlanders te ma ken hadden) dachten dat het zo hoorde en rezen ook omhoog. Verwachtingsvol ze gen de Bronbekers weer neer. Nu zou het moeten gebeuren. Maar hoe hard was de werkelijkheid. Achter de regering stafel verschenen niet minister Scholten en staatssecretaris Van Lent, maar CRM-mi nister Gardeniers. De Kamer had besloten, eerst de CRM-begro- ting af te maken en pas 's avonds met de debatten over defen sie te beginnen. Te leurgesteld verlieten de veteranen, gehol pen door enkele medewerkers van Bronbeek de tribune. In het Kamerrestau rant aangekomen troffen de heren ech ter staatssecretaris Van Lent en minister Van der Klaauw aan. De bewindslieden schoten op de bejaar de bezoekers toe, en trakteerden de Bron- bekers onder gezelli ge kout op een bor rel. Welgemoed togen de veteranen huis waarts. Die aardige staatssecretaris was zijn boze plan vast vergeten, dachten ze. De volgende dag ach ter sloeg opnieuw de harde werkelijkheid toe. Van Lent ver kondigde de Kamer op besliste toon, dat hij erbij bleef, Bron beek dicht te gooien. Ziedend liepen enkele medewerkers van het tehuis door de wan delgangen. „Ze had den gisteren echt weer hoop gekregen na die borrel. Het is Verbrugh (GPV). een rotstreek", zo re ageerden ze. Geluk kig dacht de Kamer er ook zo over en dwong de staatssecre taris zijn besluit als nog uit te stellen. Nu gloort er echt weer hoop voor Bronbeek. KAMER- ZONDE Ernst en luim wissel den elkaar tijdens de defensiedebatten met een zekere regelmaat af. Zo zorgde de een mansfractie van het GPV, vertegenwoord igd door de heer Verbrugh, voor grote hilariteit toen hij de wandversieringen in kazernekamers aan de órde stelde. Verbrugh:„In veel ka zernes bestaat tegen woordig veel meer vrijheid om de solda- tenkamers naar eigen goeddunken in te richten. Ik ontving echter gefundeerde klachten, dat deze vrijheid soms wordt gebruikt om de ka mer op voor anderen opdringend zichtbare met harde porno, die de grenzen van de neo-klassieke pin-up girl ver overschrijdt. Jonge militairen hoe ven geen platen met lammetjes in de wei op te hangen, maar je mag wel van ze verwachten dat ze re kening houden met hun maten die een belangstelling hebben die niet primair uit gaat naar streken on der de gordel". Waarop defensiemi nister Scholten inter rumpeerde: „Wat be doelt u eigenlijk met een neo-klassieke pin up girl?". Verbrugh:„Eh...laat ik zeggen...eh... het coca- colameisje van 1905". Algemene verbazing in de Kamer. Wat be doelde Verbrugh daar nou mee? De spreker merkte dat hij in raadselen sprak en beloofde vervolgens, dat hij zo'n coca-colameisje wel zou opsnorren. De volgende dag kwam hij met een fo tokopie van een oude coca-cola-affiche, waarop in een Grieks aandoend decor („neo-klassiek") een zeer zedig gekleed meisje op een bank lag. De enige blote li chaamsdelen waren haar armen. Kamer voorzitter Vondeling barstte bij het bekij ken ervan in lachen uit en beloofde de Kamer dat hij, mits de heer Verbrugh dat zou toestaan, de affi che op de griffie ter openbare inzage zou leggen. Zo gebeurde het dat in de loop van de dag tientallen Kamerleden en jour nalisten zich naar de griffiekamer repten om te zien wat Ver brugh als wandver siering voor militai ren nog toelaatbaar acht. DICK VAN RIET- SCHOTEN RIKIN'THOUl I Uw krant is daarbij, want in samenwerking met „Be stevaer" kunnen lezers van deze krant de eerste tocht meemaken. Dinsdagmiddag 22 mei 1979 is de „Prins van Oranje", het visitekaar tje van „Bestevaer", terug op de uitgangsbasis, de his torische HAL-terminal aan de Wilhelminakade in Rot terdam. De „Prins van Oranje" is een modern passagiersschip, dat alle comfort biedt, dat de meest verwende wereld reiziger zich maar kan. voorstellen. Men verblijft in ruime air-conditioned hut ten, die allemaal zijn voor zien van toilet en douche. Op het Upper Sun deck staat het complete zwembad tot ieders beschikking. Voorts zijn er sport- en ont spanningszalen. Er is een casino, een bioscoop en er zijn bars en restaurants waar 's avonds kan worden gedanst op muziek van het scheepsorkest of in de dis- co-bar op tape-music. Voeg bij dit onbekommerde va- kantieplezier het gezellig shoppen in de belastingvrije winkels op de Bestevaer- Lijnbaan en dan komt de slogan „korte cruises om lang over na te praten" vol ledig tot zijn recht. Zaterdag 19 mei 's Middags om vier uur kiest de „Prins van Oranje" zee. Na een tocht over de Noordzee en het Kanaal zal Zondag 20 mei 's Morgens omstreeks half' elf worden afgemeerd in de haven van Cherbourg. Fa cultatief (dus niet bij de prijs inbegrepen) kunnen excursies worden gemaakt van een halve en een hele dag. De halve dag-trips be staan uit een tocht langs de Franse vissersdorpjes in Normandië. De andere tour gaat naar het wonderschone dal van de Saire. De dag tocht vaart naar St. Michel, het schiereiland, dat bij vloed eiland wordt. Bezich tigd wordt het uit de elfde eeuw daterende klooster. De tweede mogelijkheid is een dag te toeven langs de his torische Normandische stranden waar ii} 1944 de geallieerde landingen waren. Maandag 21 mei 's Avonds om elf uur wordt koers gezet naar het eiland Guernsey, waar op de rede van dit Kanaaleiland 's morgens om zes uur het an ker wordt uitgegooid. De mogelijkheid bestaat om ook hier een trip van een halve dag te maken en te winkelen in het uitnodigen de St. Petersport met zijn tax-free-shops, 's Avonds om vijf uur richt de „Prins van Oranje" de steven in de richting van Nederland. Dinsdag 22 mei Omstreeks twaalf uur; 's middags wordt Rotter-t dam bereikt. Voor deze maiden-trip van de „Prins van Oranje" heb ben wij beslag kunnen leg gen op een aantal hutten in vier verschillende prijsklas- Deze graduering betreft uit sluitend de indeling van de hutten (alle air-coditioned en met douche/toilet), doch heeft geen enkele invloed op de verzorging of verdere faciliteiten aan boord. De prijzen voor deze histo rische tocht van zaterdag 19 t/m dinsdag 22 mei 1979 zijn (op basis van twee-per- soons hut): 490,- per persoon in 2 pers. binnenhut (twee bedden boven elkaar), 540,- per persoon in 2 riers. buitenhut (twee Dedden boven elkaar), 565,- per persoon (bui tenhut met mogelijkheid [*0 voor een derde persoon, waarvoor bij gelijktijdige boeking een korting van i_ 25 procent wordt ver- f leend), 595,- per persoon (bui- fea tenhut met mogelijkheid |zc voor vier personen; kor- j|( ting voor derde persoon 725,- per persoon (een zeer beperkt aantal één persoonshutten is be schikbaar). f t c De cruise-director zorgt er- F1"' voor, dat gedurende de reis voldoende amusement is in, re] de vorm van spelletjes e.d. e Bij hem kunnen ook de ex- L cursies worden besproken. 1§c Degenen, die wensen te re- j laxen kunnen terecht in de scheepsbibliotheek. Voorts P* zijn salons met live-music, ifl disco-bar en bioscoop voor (j een ieder vrij toegankelijk. gjj Op de terminal is autostal- ling tegen een redelijk ta- rief mogelijk. Dit dient bij de boeking te worden opge- geven. L. Bij genoemde prijzen zijn de volgende maaltijden in- j begrepen: Ontbijt en lunch worden elk in een open zit- •*- ting geserveerd. Tijden wor- den aan boord bekend ge- T-J maakt. (Indien men deel- neemt aan een excursie is ir de lunch aan de wal voor 5© eigen rekening). Het diner ba wordt in twee zittingen ge- B serveerd. De koffie of bouil- Ion 's morgens, de thee in de middaguren en het kou- j© de buffet omstreeks midder- nacht zijn eveneens in de V< prijs begrepen. Reis-, onge- Pi vallen-en annuleringsverze- pi kering zijn tevens inbegre- d< (ik Voor kinderen, die met p twee volwassenen, die vol- ledig tarief betalen, de hut P delen, geldt de volgende fe korting: 5 tot 12 jaar: 25 1 1 procent en van 12 tot 16 'n jaar: 50 procent van passa- r geprijs. Inlichtingen en boekingen^ voor deze tocht (telefonisch P! of door inzenden van on-^ derstaande bon) uitsluitend?] bij: Sijthoff Pers BV, Bu-P* reau Reisorganisatie, Wa-5e genstraat 37, Den Haag, tel. i 070-624562, tst 257 of 370. r „Bestevaer" gaat een traditie in ere herstellen. Na een stilstand van jaren start deze Nederlandse Cruise Maatschappij met vakantietochten per zee schip vanuit Rotterdam. De „jongens van Jan de Witt" steken de handen weer uit de zeemanstruien en op zaterdag 19 mei 1979 worden voor de eerste maal de trossen .van de „Prins van Oranje" los- gesmeten voor een week-end-cruise naar Cherbourg en Guernsey.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8