Eindelijk effectief middel tegen tandbederf? Ex-KLM directeur ontkende steeds smeergelden te hebben aangenomen STAKING LEYLAND GAAT NIET DOOR £eidóc(3oma/nt kabinet breidt sociale voningbouw uit Nationaal comité oor viering van Verjaardag vorstin )oek van holland pg Harwich Zo doet u het goed als afzender. wgÏNf n«INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 FEBRUAR11979 PAGINA 7 kostenvergoeding Uithuizige scholier verhoogd yan onze parlementaire re dactie) jEN HAAG De minister rad is akkoord gegaan met en compensatieregeling ten ehoeve van uitwonende leer- ngen in het secundair on- erwijs. Deze regeling zal oor het studiejaar 1978-1979 ..iihouden, dat uitwonende teerlingen met een tegemoet- oming in de studiekosten an meer dan f.860,- in mei heM79 automatisch een extra ooiDekenning van, in de meeste vaievallen, f.1500,- zullen krij- >ge )e extra-toekenning van 11500,-, waartoe thans is be goten zal eveneens aan de erling (i.p.v. aan de ouders) /orden toegekend. Voor de omende studiejaren zal de jmpensatie worden inge- ouwd in de TS-regeling. onze parlementaire re dactie) EN HAAG Er zal dit ar meer sociale woning- ouw tot stand worden ge- racht. Dat gaat echter wel koste van de woning- ouw in de andere catego- eën (vrije bouw en premie- ouw). De minister van olkshuisvesting zal hierover olgende week, als zijn be- roting in de Tweede Kamer ir sprake komt, mededelin- en doen. et kabinet, dat hiermee uit dring geeft aan een motie- en Uyl, waarin om verschui- ng van de woningbouwacti- JUSTITIE BEGINT VOORONDERZOEK (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het gerechtelijk vooronderzoek dat, zoals gisteren reeds gemeld, de Amsterdamse offi cier van Justitie mr R. Behling nu tegen ex-KLM-directeur ir F. Becan- son gaat instellen, heeft betrekking op de periode eind 1960 toen de KLM een keuze moest maken in ver band met de aanschaf van nieuwe vliegtuigen. Een van de kandidaten was toen de later door de KLM aan geschafte DC-10 van de Amerikaanse vliegtuigfabriek McDonnell Douglas. De Amerikaanse beurscommissie die de omkopingsaffaire bij McDonnell onderzoekt, verklaarde eind vorig jaar dat betalingen zouden zijn ge daan aan een functionaris van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij. De naam van deze functionaris is door de commissie tot op heden niet in de openbaarheid gebracht In luchtvaartkringen werd in dit ver band herhaalde malen de naam van de oud-KLM directeur ir F. Becan- son genoemd. De heer Becanson, die zich na zijn pensionering in 1970 in het buitenland heeft gevestigd, ont kende toen de KLM-functionaris te zijn geweest die volgens de Ameri kaanse beurscommissie smeergeld zou hebben aangenomen. Eerder was de naam van de heer Becanson genoemd bij de Lockheed- affaire, waarover de commissie-Don- ner in 1976 rapporteerde aan de Ne derlandse regering. Ir Becanson ver klaarde destijds dat het noemen van zijn naam op een groot misverstand moest berusten. „Maar als je een maal in het rapport-Donner bent ge noemd, dan zegt men natuurlijk on middellijk, dat zal hij wel wezen". De oud KLM-direc teur wordt er thans van verdacht in totaal acht maal 25.000 dollar te hebben aange nomen tegen de koers van die tijd ruim 740.000 gulden. Voorts beticht de Amsterdamse officicier van Justi tie hem ervan onjuiste of onvolledige belastingaangiften te hebben gedaan. Verwacht wordt dat het onderzoek van de Amsterdamse justitie geruime tijd in beslag zal nemen. Volgens het PvdA-Kamerlid Rienks, dat zich uitvoerig heeft beziggehou den met de thans in opspraak ge brachte KLM-direc teur in New York (de kwestie komt volgende week in de Tweede Kamer aan de orde) is het één niet los te zien van het an der. viteiten werd gevraagd ten gunste van de sociale woning bouw, heeft „na veel hoofd brekens een modus gevon den", zoals premier Van Agt na afloop verklaarde. In de eerste plaats waren er de fi nanciële beperkingen, maar ook speelde mee de spanning op de arbeidsmarkt in de ge bieden waar de grootste be hoefte is aan sociale woning bouw. Gevreesd werd, dat het tekort aan arbeidskrachten in de bouw zou kunnen leiden tot het invoeren van nieuwe toeslagregelingen, die dan weer kunnen gaan doorwer ken in minimumloon en socia le uitkeringen. Cabinet boos over f gelasten Rijnconferentie onze parlementaire re dactie) EN HAAG Het kabinet- an Agt is bijzonder kwaad, at de voor 19 februari ge- inde ministersconferentie ver de Rijn niet doorgaat, et had zelf sterk aangedron- en op die bijeenkomst, die et beperken van de vervui- og en zo mogelijk zuivering het water van de Rijn ichterbij had moeten bren- in. Het kabinet mikt nu op n conferentie in het najaar, e bijeenkomst, die in Lu- imburg had zullen worden (houden, kon niet doorgaan ndat de voorbereiding totaal ivoldoende was en omdat enkele ministers hadden laten weten, dat zij niet zelf zouden komen maar afgevaardigden zouden sturen, zodat er niet echt onderhandeld zou kun nen worden. „Knarsetandend zijn wij met uitstel akkoord gegaan, want al zijn we flink, we zijn toch niet bij machte om de heren gevankelijk naar Luxemburg te brengen", al dus de premier vrijdagavond na afloop van de kabinetsver gadering. Tijdens de ministersconferen tie had in de eerste plaats ge sproken moeten worden over het Rijnzoutverdrag, dat door Frankrijk nog steeds niet is bekrachtigd. ADVERTENTIE ELKE ZONDAG SPRANKELENDE VERKOOP VAN •UXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlandse grootste Geniet van de bijzonder lage kollektie echt Braziliaans leren prijzen, meubelen staat te kijk en te koop. Onderga op uw gemak de Vl rijkdom van echt Braziliaans leer. Meubel meubelkeurzitparadijs specialisten in leer Scheveningen: Gevers Deynootweg 83 (100 meter van het Kurhaus). Dagelijks geopend van 9-18 uur. Let op: zondags van 11-17 uur. njzonaer lage IN HAAG (ANP) Voor viering van de zeventigste rjaardag van de koningin, april van dit jaar, is een itionaal Comité Koningin liana 70 jaar" gevonnd. irzitter is oud-premier P. Jong, zo heeft de rijks- irlichtingsdienst gisteren egedeeld. t comité is ontstaan op ini- tief van premier Van Agt heeft de instemming van vorstin. De viering van de entigste verjaardag is niet i staatkundige betekenis, comité wil dan ook de verbondenheid van het Neder landse volk met de koningin benadrukken. De festiviteiten zullen gericht zijn op „de per soon van koningin Juliana als mens temidden van ons volk en haar gezin". In het comité hebben onder meer zitting oud-minister De Gaay Fortman, freule Witte- waall van Stoetwegen en mevr. Wassen-van Schaveren, voorzitter van de emancipatie commissie. De gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, E. G. Maduro, is buitengewoon lid van het co mité. bij zwaar of licht weer. lp zondag en door de weekA ALTIJD I i§ j*. NMi Jjwér weten, Dienstregeling en Big Ben Tours programma vl.. P® Stoomvaart Maatschappij Zeeland liggen bij uw reisbureau of automobielclub. l I d® ABN. de AMRO of RABObank. Bij NS-inlichtingenkantoren. P* bel rechtstreeks SMZ, tel. 01747-3944, ook voor inlichtingen over vrachtvervoer J Werk genoeg In Londen pau zeert straatveger Charlie McLynn even, terwijl hij veelbetekenend wijst op de grote berg vuilnis ach ter hem. Of hij al niet genoeg ge daan heeft Nu ook de vuilniso phalers het bijltje erbij neer hebben gegooid, proberen de straatvegers zo goed en zo kwaad de ergste vuilnis in goede banen te leiden. NIEUWSTE TANDPASTA GAAT MONDBACTEMEEN TE LIJF (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM „Een door braak in de strijd tegen ca- riës". Zo noemt Akzo de tandpasta, Zendium ge naamd, die zij gisteren in Amsterdam officieel heeft gepresenteerd. De pasta be vat enzymen, die de natuur lijke afweer van het speek sel tegen cariës verwekken de bacteriën versterkt. Vol gens de uitvinder, dr. ir. H. Hoogendoorn, is het moge lijk met de pasta tandbe derf geheel te voorkomen. „Voorwaarde is dan wel dat men goed poetst en geen sterk klevend voedsel, zoals snoep, tot zich neemt". Bij het ontstaan van cariës spelen drie factoren een rol: het gebit, de voeding en de bacteriën. Aan het gebit kan weinig worden verbeterd, behalve dat door middel van fluoride het glazuur harder kan worden gemaakt (Zendi um bevat ook fluoride). De voeding is wel te verande ren, maar de praktijk heeft aangetoond dat acties als „snoep verstandig" nog wei nig effect hebben. Als laat ste mogelijkheid blijft dus over een ingreep, die de mondbacteriën bëinvloedt. Zij immers produceren het melkzuur, waardoor het tandglazuur kapot gaat. Deze gedachte is niet nieuw. Er zijn al eens pogingen ge daan de bacteriën te lijf te gaan met anti-biotica of bac terie-dodende stoffen. Dit werkte wel, maar veroor zaakte tevens een extra groei van andere ongewenste micro-organismen, zoals schimmels, of had een zwar te mond tot gevolg. Hoogen doorn, scheikundig ingenieur met als specialiteit micro-bi- ologie, voelde zich daardoor uitgedaagd om een wel bruikbare methode voor het aanpakken van de bacteriën te vinden. Hij ontdekte, dat menselijk (en dierlijk) speeksel een remstof bevat, waarmee de bacteriën in een soort rust toestand worden gebracht „Zij kunnen dan geen suiker tot zich nemen en dus ook geen melkzuur produceren". Bij de meeste mensen, voor al in de ontwikkelde landen, is het speeksel echter niet meer in staat die remstof te maken, omdat er in hun voedsel bepaalde vernieti gende stoffen voorkomen. Ook kan het zo zijn, dat zij zoveel licht verteerbare din gen eten, dat de bacteriën, die daarvan smullen, te sterk worden voor de rem stof. Als dat gebeurt, gaan ze suiker gebruiken en dus melkzuur afscheiden. „Wat wij nu gedaan heb ben", aldus Hoogendoorn, „is het natuurlijk bescher mingsmiddel weer tot een effectief afweersysteem ma ken. We herstellen het na tuurlijk evenwicht Daarbij maken we gebruik van enzy men, die het speeksel stimu leren extra remstof te pro duceren". Volgens Hoogen doorn hebben proeven- op schoolkinderen uitgewezen, dat zijn methode werkt Ge middeld zou er een terug gang van cariës met tachtig procent zijn geconstateerd. Heel belangrijk vindt de on derzoeker ook, dat zijn sys teem ook een „zeer positie ve" invloed heeft op tand vleesontsteking en aften (kleine, pijnlijke plekjes op het slijmvlies in de mond). Als het speeksel door ge bruik van Zendium weer de controle over de bacteriën heeft teruggekregen, kan men dan weer ongestraft al les eten? „Nee", zegt Hoo gendoorn, „omdat vooral snoep en ander sterk kle vend voedsel dan het speek sel verdringen en dus de bacteriën weer uit de slui mertoestand kunnen worden gewekt". Het terugdringen van de cariës hangt volgens Hoogendoorn dan ook nauw samen met goed poetsen (voldoende pasta, weinig wa ter en niet korter dan dertig seconden) en verstandig eten. Zendium kan het best een tijdje na de maaltijd ge bruikt worden, „wanneer de bacteriën hongerig zijn". Als er na het eten resten aan het gebit kleven, kunnen die zonder tandpasta verwijderd worden. Hoogendoorn zelf poetst maar één keer per dag met zijn pasta en dat is vlak voor het slapen gaan. „Maar dan wel langdurig schrobben". Prof. dr. K.G. König, hoogle raar in de preventieve en sociale tandheelkunde aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, zegt waardering te hebben voor de methode van Hoogendoorn. „Het is een waardevolle aanvulling op de tot nu toe bestaande mogelijkheden om de mond gezond te houden". Hij wijst er met nadruk op, dat de nieuwe tandpasta de andere preventieve maatregelen be slist niet overbodig maken. „Dus minder vaak suiker houdend voedsel gebruiken, de tanden goed schoon hou den, de voorkeur geven aan hard voedsel en fluoride ne men". RIK INT HOUT LONDEN (UPI) De 100.000 arbeiders bij de Britse autofabriek British Leyland hebben gisteren met tweederde meerderheid besloten niet te gaan staken. Zij hebben daarmee het advies van de vakbonden neergelegd en daar mee voorkomen dat de fabriek vol ;ende week zou moeten sluiten, wat volgens functi onarissen het einde van de fabriek zou bete kenen. De fabriek bestaat uit 34 afdelingen, verspreid over het land. De grootste steun vóór de sta king kwam van de 19.000 arbeiders van de Longbridge-afdeling te Birmingham. Het is niet duidelijk of die toch nog zullen staken, ondanks de afwijzing door de meerderheid. Premier Callaghan heeft de 1,5 miljoen sta kende werknemers van de openbare diensten gewaarschuwd dat het land op de bodem van de geldkist zit en niets te bieden heeft, zelfs wanneer het vuilnis op straat blijft rotten, zie kenhuizen en scholen gesloten blijven. Zij eisen 40 procent loonsverhoging en Callag han zei „dat er uit de bank niet meer gehaald kan worden dan er in zit". Callaghan heeft 8,8 procent aangeboden. British Leyland weigerde een produktiviteits- bonus van 10 pond per week te betalen omdat de produktie niet is verbeterd. De crisis ont stond maandag toen vakbondsfunctionarissen met zeer> grote meerderheid stemden voor een staking uit protest tegen deze weigering. Beslotenheid en dualisme HET functioneren van de Tweede Kamer komt bin nenkort in discussie. De standpunten over dat functio neren liggen ver uiteen. Zo heeft de VVD-fractie enkele weken geleden via een rapport van kamerlid Joekes aangedrongen op strikte geheimhouding van alles wat bewindslieden met kamerleden in besloten kamercom missies bespreken. De PvdA daarentegen vindt dat die besprekingen in principe voor iedereen toegankelijk moeten zijn. DEZE week kwam een intern rapport van twee ka mergriffiers in de publiciteit, waarin ook op deze mate rie wordt ingegaan. Zij tonen aan, dat er in vergelij king met de periode aan het begin van deze eeuw mo menteel veel meer parlementair werk plaats vindt ach ter de geslóten deuren van de commissievergaderingen, en er veel minder plenair en openbaar wordt behan deld. Bovendien wordt in besloten commissievergaderin gen vaak al aan de scherpe kantjes geslepen, waardoor de plenaire behandeling soms tot een saaie, en weinig om het lijf hebbende bedoening verwordt. In de discussie komt behalve de vraag naar de gewen ste mate van openbaarheid ook het dualistische uit gangspunt van onze staatsvorm in het geding, de ver houding waarin het parlement als zelfstandige instantie de regering controleert zonder op de stoel van de rege ring te gaan zitten, en waarin de regering volledig voor het gevoerde beleid verantwoordelijk is. Bij het nu steeds meer in zwang rakende systeem van mondeling overleg tussen bewindslieden en kamerleden achter ge sloten commissiedeuren, wordt het dualistische uit gangspunt langzaamaan geweld aangedaan. De kamerle den worden deelgenoot gemaakt van de details van be- leidsaangelegenheden, maar van die kennis mogen zij vanwege hun geheimhoudingsplicht geen politiek ge bruik maken. In sommige gevallen raken volksvertegen woordigers dus gecompromitteerd. Maar naast dat gevaar voor het staatkundig dualis me is vooral het element van openbaarheid van bestuur in het geding. De VVD-aanbeveling voor een compleet afgrendelen van de commissievergaderingen getuigt van weinig gevoel voor het streven naar optimale openbaar heid. Ook voor kamercommissies moet gelden wat voor steeds meer overheidsorganen (gelukkig) geldt: open baarheid is regel, beslotenheid hoge uitzondering. Bevolking van Zaïre in een dwangbuis In Zaïre dreigt minder dan een jaar na de gewelddadi ge invasie vanuit Angola in de zuidelijke provincie Sja- ba opnieuw geweld. Ditmaal zijn daar niet rebellen (jonge soldaten die de voorafgaande jaren uit Zaïre wa ren gevlucht) verantwoordelijk voor, maar de verpau perde bevolking van Zaïre zelf. Volgens alle getuigenis sen leeft deze in uiterst kommervolle omstandigheden, die de laatste maanden nog zijn verergerd door een hongersnood en een cholera-epidemie. OPNIEUW worden nu westerse troepen ingeschakeld om als politieagent op te treden ten dienste van een re gime dat geheel onder curatele staat van westerse mo gendheden. Na de troebelen in Sjaba werd op de confe rentie van Brussel een internationale overeenkomst op gesteld om in dat land investeringen te blijven doen. Zaïre blijft ondanks zijn corrupte staatshuishouding, zijn noodzaak van democratische hervormingen en zijn massale werkloosheid en sociale onrust, voor westerse kapitaalverschaffers interessant wegens zijn grote rijk dom aan bodemschatten. De astronomische bedragen echter die het land moet opbrengen om aan de aflos sing van zijn buitenlandse schulden te voldoen, druk ken zwaar op de bevolking zelf. Er is maar weinig voor nodig om een opstand te ont ketenen. Om dat tegen te gaan is er sinds vorig jaar in Sjaba een Afrikaanse interventiemacht paraat en Mo- boetoe is momenteel druk doende zich te verzekeren van non-interventie van het buurland Angola dat trou wens genoeg problemen in eigen land kent. Het dwangbuis waarin de Zaïrese bevolking wordt geperst lijkt door de komst van de Belgische para's compleet te worden. Zij zullen immers het Zaïrese leger moeten helpen om de bevolking in de hoofdstad Kinsja- sa in bedwang te houden. Terecht is daarom in Belgié geprotesteerd tegen de komende troepenzending naar Zaïre. Het excuus dat Zaïre, en met name de westerse investeringen in het aan mineralen rijke Sjaba, be dreigd zouden worden door een gecombineerde Ango lees/Cubaanse inval gaat immers niet op. Onpartijdig onderzoek naar ontvoering Moro ROME (AP) De Italiaanse minister van binnenlandse zaken, Virginio Rognoni, heeft vrijdag bekendgemaakt dat de regering in zal gaan op een verzoek van het parle ment om een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de moord en ontvoering van de voormalige premier Aldo Moro. De grote politieke partijen waaronder de communisten eisen een onafhankelijk on derzoek van de zaak-Moro na publicatie van een rapport waarin betrekkingen van offi ciële instanties en het Vati- caan met de terroristen ge suggereerd worden. Rognoni bevestigde in het Ita liaanse parlement dat er con tacten zijn geweest tussen de Christendemocratische senator Vittorio Cervone en een lid van de „Rode" Brigades", in verband met de ontvoering van ex-premier Aldo Moro. Op grond van Cervones infor maties had het ministerie van Defensie destijds maatregelen getroffen om een bijeenkomst van de Rode Brigades bij Mi laan te overvallen en de kop stukken te arresteren. De bij eenkomst vond echter niet plaats op de afgesproken tijd en plaats. 'ADVERTENTIE 97//JA GtfOm&N X IA'.'.I u pttpost

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7