mNNELIES HEEFT IEE/V VASTE VRIEND: IP MOORTJE Dansensemble Achalay vertrouwt na rampspoed op nieuwe toekomst 'irig achter de schapen aan Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Op rni|n omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. lelies van der k^alk, negen jaar, r °lerc*e klassertje in oordwijkerhout, leeft een vaste iend: Moortje ük efenaamd. Moortje is en sfen nog lang geen aar oud hennetje; een ■jrielgevallet j e dat ook el „patrijsje" wordt noemd door elies' vader, ientehandelaar Van rValk aan de ïrkstraat. Annelies geen hond of om mee te en te die - als haar vriendinnetje haar lang in de armpjes houdt - de oogjes van loomheid en voldoening sluit. Maar dat is hooguit tussen kwart over twaalf en kwart over één, als Annelies vrij is. In juli vorig jaar kwam Moortje uit haar schaal, samen met een stuk of zes broertjes en zusjes. Maar ze bleef de kleinste van het nest en kleine Annelies zei meteen tegen d'r ouders: „die is van mij Niet lang daarna ging Annelies meteen al elke dag, soms wel vijf keer, met de kip op stap. In de wandelwagen, naast de pop, zit Moortje meestal. Of soms zit het dier er alleen in en moet de pop eruit Dan gaat het naar de slager, waar Moortje een stuk worst krijgt, en naar de bakker die in kruimeltjes brood voorziet Half Noordwijkerhout kent intussen Annelies en haar vaste verkering Moortje, die „als de laatste kwam en zo klein bleef'. Annelies maakte het zelfs een keer te bont: ze kwam in het pikkedonker in d'r pyjama en op de slof f en van pa naar beneden (ze kon niét slapen, zei ze later) en haalde Moortje uit de ren en nam haar mee naar bed. Moortje bleef een gevalletje apart en kroop almaar door het kippegaas en ging met Annelies mee. Overigens blijft Moortje nog aan de leg ook: ze verrast de familie praktisch elke dag met een klein eitje. Moortje is een gezellig beest, maar ze kan nog steeds niet wennen aan huismuis „Tijger", die met hartkloppinkjes nu en dan in Annelies' eigen handmuis mag liggen, terwijl Moortje zich ervan distantieert. Grijze „Tijgertje" is dan ook nog steeds niet mee bakker, laat staan naar de fritestent Moortje opeten? Een krankzinnige vraag die voor de grap ooit werd gesteld. Annelies dreef haar vader, die kampioen postduivenshow van de hele Bollenstreek is, meteen in het nauw: „Als je dat maar uit je hoofd laat, anders laat ik al je duiven los". Nee hoor, Moortje gaat de pot niet in. Toch is Annelies een type: in plaats van een appel neemt ze een rauwe aardappel mee naar school. Pa van der Valk zegt:,Nou, ik geef 't je te doen, want een rauwe aardappel is niet te pruimen ^-AP/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 FEBRUAR11979 PAGINA 5 Folkloristisch vuur wordt aangewakkerd door benefietvoorstelling De vurige klap kwam on verwacht en zeer fel aan. In de vroege zaterdagse uren van 3 februari werd brand gesticht in de ZMOK-school aan de Leidse Hoge Mors- weg. Schoolgebouw, dat niet verzekerd was, ging verlo ren, maar ook zowat alle stoffelijke bezittingen van de twaalf jaar bestaande groep die het folkloristisch dansensemble Achalay uit maakt De 22 dansers en danseressen waren even te voren nog actief geweest in Zoetermeer. Al gauw kwam men erachter, dat zowat alle achtergelaten bezittin gen in het vuur gesneuveld waren. Alleen de kostuums die bij het optreden in Zoe termeer werden gedragen zijn nu nog de tastbare be wijzen van een glorierijk tijdperk. Evert Elsenaar, se cretaris van de stichting Dansensemble Achalay, te vens zakelijk leider en ta- kenverdeler, is de schrik bijna te boven en heeft in middels energiek de weder opbouw van de groep ter hand genomen. Ach, het is allemaal vrij snel verteld. Al een jaar of zes werkt Achalay nauw sa men met het Leids Zigeune rorkest Csardas. „Samen verzorgen we complete avondvullende programma's in afgehuurde theaters. We nemen alles voor eigen re kening en niet tevergeefs, want de belangstelling is overal erg groot tot uitstel- pend. We doen van alles op het gebied van folklore, daarbij sterk georiënteerd op de Balkan, maar ook de Nederlandse volkskunst op het terrein van de dans en de Israëlische krijgen ken nen bij ons aan hun trek. Binnenkort komt ook de Amerikaanse folklore aan bod". Achalay, op het moment bloedend uit vele wonden, heeft zich in de twaalf jaar van haar bestaan ontwik keld tot een echt theater dansensemble. Zestig pro cent van het bestand is nog studerende, de rest is afge studeerd en heeft werk ge vonden binnen hét maat schappelijk bestel. Er wordt gewerkt onder een eigen dansleider-choreograaf, maar buitendien wordt ook veel choreografie aange kocht. „Ik kan nou wel gaan zitten vertellen over onze successen in eigen land en ver daarbuiten, maar daar is deze tot nog toe gevierde groep niet mee geholpen. We hebben er le lijk naastgezeten", verzucht nu Evert Elsenaar; „de maatschappijen weigerden ons destijds en bloc-te ver zekeren, omdat ze het on derkomen in de school aan de Hoge Morsweg (zonder nachtelijk toezicht en zo) te onveilig achtten. Ach, iets naars zal ons wel niet over komen, meenden we. Maar ziedaar; we zitten nu mid den in de moeilijkheden. Overigens wel gerugges- teund door hartverwarmen de hulp en reacties van al lerlei instanties". Ook het Leidse bedrijfsle ven, middenstand, winke liersverenigingen, perso neelsverenigingen (die Acha lay in de loop der jaren bij zonder hebben weten te waarderen bij tal van optre dens) kunnen hulp verlenen op het gebied van appara tuur, meubilair en attribu ten. Actievoerder Elsenaar meent, dat, mocht het dan sensemble straks een nieuw onderkomen vinden - en de kans daarop is, dank zij de fijne medewerking van bur gemeester Vis van Leiden en andere medewerkers ten stadhuize, zeer groot- dan nog zal Achalay verlichting smateriaal, spiegels, meubi lair en alles wat een dan sensemble nodig heeft om goed te kunnen repeteren, zitten en verblijven, moeten kunnen verwerven. Leiden heeft maar één dan sensemble zoals Achalay; een bloeiende bloem in het vaderlands folkloristische dansgebeuren. De rampzali ge brand heeft de ijver bij dit toegewijde stel niet ver teerd. Zoals Elsenaar zegt: „We willen weer dan dan sen en alles van de grond af herbouwen. Ik ben over tuigd van de grote steun van velen in de Leidse ge meenschap. Het bestaat nog steeds: een brok hulpvaar digheid en saamhorigheid. Daar doen wij nu met ver trouwen een beroep op. Achalay is nog te jong en te warmbloedig, te spontaan en veel te leven sla-achtig om nu al het bijltje erbij neer te leggen". In "concreto" organiseert Achalay (zelf optredend in het enig overgebleven dans- kostuum en daarna des noods in jeans en T-shirts) op zaterdagavond 24 febru ari in de Stadsgehoorzaal een benefietvoorstelling met bal na. Een klein beetje treurnis, maar daarbij een stoot in de goede richting. Deze liefdadigheids-, bal-, dans- en muziekvoorstelling moet een opbrengst leveren die geheel ten goede komt aan het Kostuumfonds dat inderhaast is geformeerd. Er zal weinig worden ge huild op die avond, want voor aktieve volksdansers is er volop gelegenheid zich te ontplooien op de klanken van volksmuziekorkest Ran ja. Verder verlenen mede werking zigeunerorkest Csérdés, het Zuidameri- kaanse ensemble Conjunto Yaravi, orkest Mioritsa, de Roemeense zangeres Forici- ca Doinas, het dansensem ble Baluta uit Den Haag, Popoldancantoj uit Rotter dam en nog vele anderen. Benefietprijs, all in: tien gulden per persoon. Na af loop mag men verwachten, dat Achalay een stuk is op gefleurd. Verder is elke bij drage in het kostuumfonds van Achalay, hoe miniem ook, hartelijk welkom op gi ronummer 33.97.589 tn.v. Penningmeester Achalay, Leiderdorp, onder het mot to: "Help Achalay uit de brand". 24 oktober 1978 heeft de Duitse er Tosca het niet breed gehad, die datum werd zij van hot naar esleept en kon nergens haar draai Ze kwam van een boerderij in wijk. Ze moest daar weg omdat rtdurend achter de schapen aan- En niet achter de schapen van igen baas, maar achter die van de an. En dat is natuurlijk altijd nog aadje erger. Ze deed de dieren '•waad, maar veroorzaakte zoveel in de gelederen der schapen, dat igenaar iedere morgen weer op on naar vijf of zes vermiste die- kwam dus in het asiel terecht op wuste 24ste oktober. Het vinden n nieuwe baas leverde echter voor niet het minste probleem op, ge- iar uiterlijk. Het feit dat zij geen >om heeft is waarschijnlijk het eni- Schil met haar wel geregistreerde noten. Tosca's uiterlijk is zeer at- ,4 en dat is de reden dat zij na 0lrie weken alweer hoog en breed i nieuwe baas vertoefde. Haar om- beden leken optimaal. Noordwijk aar nieuwe thuis geworden, en de f-id van het strand is voor honden tosca's formaat dé oplossing. On- dat van deze faciliteit ruim ge- 'werd gemaakt, ontstonden er toch f meer ernstige problemen. Na ver loop van tijd begon Tosca naar de kin deren te grommen. In overleg met asiel beheerder Will Tiele werd besloten om niet af te wachten tot Tosca werkelijk zou gaan bijten, maar haar direct naar het asiel terug te brengen. Precies drie weken had Tosca's Noord- wijkse avontuur geduurd. Merkwaardig was wel dat Tosca's eerste baas, uit Stompwijk, had gezegd dat de hond voortreffelijk met kinderen op kon schie ten. Will Tiele nam de proef op de som om uit te vinden of de fout bij Tosca dan wel bij het Noordwijkse gezin lag. Hij plaatste Tosca weer bij een gezin met kinderen, die bovendien al een hond hadden. Een Duitse herder. Ook deze test liep falikant mis. Behalve dat Tosca agressieve neigingen ten opzichte van de kinderen vertoonde, bleek zij ook geen beste maatjes met de herder te kunnen worden. Snel werd zij dus naar het asiel geretourneerd. Het afscheid viel zwaar, want ondanks alles waren de gezinsleden toch veel van Tosca gaan houden. Heel typerend voor het karakter van Tosca. Op zich is het een schat van een dier, aanhankelijk, speels, redelijk gehoorzaam en huiselijk. Het enige probleem is dat Tosca de juiste baas in de juiste omstan digheden nog niet heeft gevonden. Ondertussen was haar gezondheid wel achteruitgegaan. Ze kreeg heimwee en vermagerde snel. Haar weerstand nam af en ze werd aan ook ziek. Ze kreeg ernstige bloedarmoe de en de dierenarts begon het somber in te zien. Met staalinjecties kon hij Tosca echter op de been houden tot zij uit zichzelf weer begon te eten. Op dat mo ment was de crisis voorbij, en nu, na veertien dagen is Tosca weer gezond ver klaard, hoewel ze nog broodmager is. Voordat ze weer geheel op haar normale gewicht is zullen er nog wel twee maan den verstrijken. Het belangrijkste is dat ze nu weer naar een nieuwe baas mag en dat werkt ook bevorderlijk op haar herstel. Haar nieuwe baas moet echter wel aan een paar voorwaarden voldoen. Geen kinderen (althans niet beneden de veer tien jaar) in huis en liefst ook geen an dere huisdieren. Voldoende ruimte in huis en goede mogelijkheden om (veel) met Tosca te wandelen. Wordt aan deze voorwaarden voldaan dan kan men zich in het bezit stellen van een droomhond. Tot slot een uiterlijke beschrijving van Tosca. De kleuren zijn bruin in hoofd zaak, en wit. Een kortharige vacht, fla poren en een halflange staart. Tosca is ongeveer vijfenvijftig centimeter hoog. Chocka, het hondje van vorige week heeft helaas nog geen nieuw thuis gevon den. Eén telefonische reactie kwam er wel van een man die beloofde te zullen komen kijken. Daar heeft Will Tiele ech ter nooit meer iets van gehoord. BART SPIJKER Evert Elsenaar, in een van de geredde kostuums toont wat restantèn van de brand. Achalay in betere dagen, g Elsenaar denkt nog even te rug aan de galge-humor, die onmiddellijk na de brand de kop opstak: „de zaal commissie zal morgen wel veel werk te doen heb ben. Achalay was zo vol van verwachtingen en dacht met voldoening terug aan inslaande voorstellingen, tot in Zagreb toe. En er stond nog zoveel meer op stapel. Daar schijnt een streep doorheen te zijn gehaald. Maar er wordt teruggevoch ten door deze betrekkelijk kleine vereniging, een stich ting met nog geen 25 leden. Achalay, een typische naam, waarvan de her komst in Zuid-Amerika ligt. Evert Elsenaar: „In oor spronkelijke Latijns-Ameri kaanse dialecten, zoals die bijvoorbeeld in Peru wor den gesproken, betekent Achalay "o, wat mooi. De naamgeving van onze groep werd op de klank ge kozen door een "vreemde geest" binnen onze kring. Maar nu is het niet "mooi" iekt in Zagreb. meer. Wat we kwijt zijn is bijna niet in geld uit te drukken. Je zou kunnen zeggen: meer dan driekwart ton, maar er zijn originele kostuums bij die niet meer te vervangen zijn". Daar had jè, zeg maar, die oorspronkelijke Marker kos tuums (het Arnhems Open luchtmuseum werd daar "bijna delirisch van, zo mooi vond men die"). Re constructie daarvan zal wel heel erg moeilijk zijn. Dan was er die Moldavische rijk geborduurde kledij. Hoe kom je daar weer aan? En die specifieke Joegoslavi sche dahsschoentjes en danssokken: hoe vervang je die? Daar zou maandenlang werk aan vastzitten. Else naar: „meer dan honderd kostuums zijn we kwijt, met meer dan 645 kostuumde- len. En de rest die verloren ging: geluidsapparatuur, ar chief, herinneringen, ge luidsbandenHet is nooit helemaal te herstellen, maar we zouden weer een begin kunnen maken met de hulp van anderen Achalay wil gewoon weer gaan dansen, want het zit de leden in het bloed. Alles van de grond af herbou wen, door middel van een actie die je zou kunnen noemen "Achalay herrijst". Die actie is er. Ze is gericht op de hele Leidse bevol king, bedrijfs- en vereni gingsleven; op iedereen dus die Achalay een warm hart toedraagt. Evert Elsenaar: „Achalay wil zoveel moge lijk haar verloren gegane danskostuums reconstrueren aan de hand van foto's en nog bestaande afbeeldingen. Leidse vrouwen en andere die kunnen patroontekenen, naaien, breien en borduren worden van harte uitgeno digd. Ook zeer welkom zijn zijde, katoen, kant, wol, kunststoffen en andere ma terialen. Wie denkt, Achalay een steuntje te kunnen ge ven, wordt uitgenodigd dit te doen via een briefkaartje aan Achalay, postbus 1068 in Leiden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5