Milde visie van Wespetheater Onenigheid over beheersvorm Kabeltelevisie Rijnstreek IZuivelreus %.Th. Menken Werleden Gruneriewijk ;eist stopzetting van aanleg voetbalvelden Gemeentearchief toont ,,de Breestraat breeduit Petra-koor in Woubrugge Natte voeten voor school uit Noord wijk 'Harmonie' trekt volle zaal -STAD/REGIO PNfr 'LËIDSE COURANT ZATERDAG 10 FEBRUAR11979 PAGINA 3 EIMUIDEN/ALPHEN De realisatie van een abeltelevisienet in de Rijnstreek lijkt op het loment in een impasse te zijn geraakt. Het pro- leem zit in de noodgedwongen samenwerking issen de gemeente Alphen en een aantal Rijn- treekgemeenten. Er mag van de Provincie in e Rijnstreek maar één mast komen, terwijl er l, een in beheer in bij de Alphense Sodea itichting Ontvangst en Doorgifte Ethersignalen Ipen a/d Rijn). De Rijnstreekgemeenten: Lei- uiden, Alkemade, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, oubrugge, Ter Aar, Zevenhoven, Nieuwkoop Hazerswoude willen echter niet zonder meer klant" worden van de particuliere Sodea, aarin vier Alphense woningbouwverenigingen e dienst uitmaken. Een voorstel van de Lei- ïuidense werkgroep-voorzitter Van der Kroft een nieuwe beheersvorm in het leven te roe- (S|m pen is in Alphen a/d Rijn voorlopig van de hand gewezen. Acht Rijnstreekgemeenten hebben in principe besloten om een centraal kabeltelevisienet op te richten. Aanvankelijk ging men uit van de. plaatsing van een televisiemast in Ter Aar. In het streekplan Zuid-Holland-Oost wordt echter gesteld dat er in de Rijnstreek maar één televi siemast mag staan. Beheerder SODEA van de bestaande mast in Alphen toonde zich al bij de eerste besprekingen bereid om signaal te leve ren. De Rijnstreekgemeenten zijn van mening dat er vanaf de PTT-mast in Alphen een beter signaal te verkrijgen is. Bovendien hebben de samenwerkende gemeenten er problemen mee om zich zonder meer te laten betuttelen door SODEA. Aan SODEA is dan ook voorgesteld om afstand te doen van de stichtingsvorm om daarna te ko men tot een nieuwp gemeenschappelijke rege ling. Dit alles nadat er een splitsing tot stand is gekomen tussen ontvangst en exploitatie van het kabeltelevisiesignaal. Ook zou Alphen mee moeten werken aan de plaatsing van een televi siemast op de Alphense PTT-joren. Dit garan deert een betere ontvangst ten opzichte van de bestaande mast van SODEA op een flatgebouw in Ridderveld. De Alphense kabeltelevisiebeheerder zou van deze verhuizing geen financiële schade hoeven ondervinden. Ook het abonnementsgeld kan praktisch ongewijzigd blijven. Sodea bleek gis teren niet bereid de exploitatie van de kabelte levisie uit handen te geven aan een nieuwe ge meenschappelijke regeling. Wel zou de Rijn streek, eenmaal cliënt van Sodea, een adviesor gaan mogen oprichten. Sodea wil geen mast in stalleren op de PTT-toren, maar wel een 7e zen- derkeuzemogelijkheid aan het kabelnet toevoe gen. De samenwerkende Rijnstreekgemeenten hebben aangekondigd gewoon door te zullen gaan met de voorbereidingen voor een gemeenschappelijk kabeltelevisienet. In een onderhoud met de ge meente Alphen moet blijken of deze gemeente na het aflopen van het contract van Sodea in 1987 alsnog een gemeenschappelijke regeling met de Rijnstreek wil. In dat geval zal de regi onale kabeltelevisiewerkgroep een tijdelijke op lossing zoeken. Als blijkt dat Alphen ook na 1987 met Sodea wil samen werken, zal de pro vincie alsnog gevraagd worden om een televisie- mast in Ter Aar te mogen plaatsen. Voorzitter Duinker van Sodea verklaarde giste ren desgevraagd dat hij bang is dat de Alphen se woningbouwverenigingen in een nieuwe rege ling uit de boot zullen vallen. Bovendien zou het voorstel van de regionale werkgroep tariefs- verhogend werden. Teken aan de wand is vol gens voorzitter Duinker het feit dat de gemeen te Koudekerk zich aangesloten heeft bij de Al phense Sodea. „Als enige in'de Rijnstreek krij gen wij dat kabeltelevisiesignaal en dat geven we gewoon door. Als ik bij de supermarkt een pondje aardappelen ga kopen, vraag ik toch ook niet aan de bedrijfsleiders van die winkel of hij voor mij misschien een andere bestuursvorm in het leven wil roepen.....", aldus de woordvoerder van de Sodea. :iek •oe ER ,EIDEN Op 80-jarige leeftijd is gisteravond overleden de heer L.Th. Menken, de grondlegger van het zuivelbedrijf Men- ^e|en Landbouw. .10 ivonf)e heer Menken begon zijn loopbaan als melkhandelaar Ie Rijn- en Schiekade in Leiden. In 1925 legde hij de basis 'oor de tegenwoordige zuivelgigant met een verhuizing naar iK en bedrijfsterrein in Oegstgeest. Door ruimtenood gedwongen erhuisde het zuivelbedrijf van de heer Menken in 1949 Wassenaar. In deze gemeente kwam het bedrijf tot volledige intwikkeling. Thans kent het zuivelbedrijf talrijke dochteron- lememingen en werken er ruim achthonderd werknemers. )e heer Menken was gedurende zijn leven een zeer bekende /erw ,n beminde man in Leiden. Vele oudere ingezetenen hebben ïem nog als melkslijter met een eigen melkwijk gekend. De ke >eer Menken laat elf zoons en vier dochters achter. Vier van -fervi ijn zoons zijn hem in het zuivelbedrijf opgevolgd. De overige ijk. oons zijn allen een eigen weg als zelfstandig ondernemer jr.®' ngeslagen. In de laatste jaren van zijn leven was de heer ;ho vlenken niet meer actief betrokken bij het zuivelbedrijf. Hij 5 ti 'leef wel de spil van het grote gezin Menken en heeft in de Propfgelopen jaren genoten van de zakelijke successen van zijn rkw inderen. A( Bewoners vrezen scheuren in huizen |djj DEGSTEEST De bewoners van de Gruneriewijk hebben Sisteravond ernstig aangedrongen op het stopzetten van werk zaamheden ten behoeve van de aanleg van voetbalvelden ten mi noorden van het complex „De Voskuyl". De bewoners eisen van de gemeente dat zij eerst alle mogelijkheden om de '^Voetbalvelden te realiseren onderzoekt die minder schade aan lun woningen zullen toebrengen. )e voetbalvelden zouden aanvankelijk worden aangelegd door NI middel van het toepassen van de zogenaamde diepspitmethode. Ua Eert van de voorwaarden voor de toepassing van deze metho- en' de is verlaging van het grondwaterpeil door middel van bron- jzeg bemaling. Dit brengt de grondstructuur in beweging en daar mee de huizen die erop staan. In die woningen kunnen hier door scheuren ontstaan. De bewoners van de Gruneriewijk werden voor het eerst met de problemen geconfronteerd toen zij een bericht ontvingen van een bureau in Rotterdam dat, in opdracht van de gemeen- een expertise van de woningen wilde maken voor het geval er na de aanleg van de velden door de bewoners schade- 1 claims zouden worden ingediend. Dit bericht kwam voordat men door de gemeente op de hoogte was gesteld van haar M ilannen. Dit wekte wrevel bij de bewoners. Er ging een brief [Vergezeld van tweehonderd handtekeningen naar b en w. Gis- r# teravond werd in het raadhuis een hoorzitting over de aanleg Difvan de velden en de toe te passen methode gehouden. De heer Koster vertelde de in grote getalen gekomen bewoners dat de gemeente geen enkel risico wilde nemen. Hij stelde dat door bet plaatsen van meetinstrumenten de „beweging" van de grond in de hand kan worden gehouden. Tevens bood hij aan ^et een aantal deskundige Gruneriebewoners rond de tafel te 'pan zitten en de werkzaamheden nauwlettend in de gaten te De bewoners lieten zich niet vermurwen. Zij eisten stopzetting KA van de werkzaamheden in afwachting van de uitkomsten van tïo k on(?®rzoe^ naar alternatieve methoden die mogelijk minder S) j- e^k voor hun huizen zijn. Burgemeester Van Eijsinga, die de hoorzitting voorzat, zegde de bewoners toe bij de raad .wf® zullen bevorderen dat deze op de eisen van de bewoners zal io mgaan. I Een tekening van de Breestraat rondom het Stadhuis daterend uit het midden van de vorige eeuw. LEIDEN Een wan deling door de Leid- se Breestraat zoals die er een eeuw gele den uitzag en zoals die er nu uitziet, dat wordt mogelijk ge maakt door een be zoek aan de voor jaarsexpositie van het Leidse Gemeen tearchief aan de Boi- sotkade 2a, die de ti tel „Breestraat Breeduit" heeft mee gekregen. Door middel van prenten, foto's en nog wat andere za ken wordt de bezoe ker eerst langs de stadhuiskant geleid, vanaf Slavenburgs Bank tot aan het Gangetje, om vervol gens over te steken naar het Chinese res taurant en weer naar het Kort Rapenburg terug te lopen. Door dat al de afbeeldin gen van een stukje Breestraat in ver schillende tijden bij elkaar geplaatst zijn is goed te volgen hoe de bebouwing in de loop van 100 jaar is veranderd. De naam „Brees traat" geeft al aan dat er sprake is van een van oudsher be langrijke straat, on der die naam al ver meld in de eerste helft van de 14e eeuw. Aanvankelijk was de Breestraat een stuk (Hoge) Rijn dijk; in de ommuur de stad werd ze later de verbinding tussen de oostelijke en, de westelijke poort, de grote doorgangsroute door de stad, de ver keersader die ze in feite nog steeds is. Langs deze voorname weg ontstond ook het stedelijk bestuurscen trum. Oorspronkelijk bevonden zich hier naast het stadhuis ook de lakenhal, de vleeshal en het vlees huis. Het stadhuis be vond zich op het hoogste punt Zo dicht mogelijk daar bij lieten de stadsbes tuurders hun huizen bouwen, monumenta le gebouwen, zoals de middeleeuwse resten nog aantonen. De Breestraat bleef eeu wenlang een door een steeds groter worden stadhuis ge domineerde verkeers weg waaraan stedelij ke regenten en ande re notabelen woon den. Veel van hun huizen staan er nog, uit de 17e, 18e of 19e eeuw. Wie omhoog durft te kijken, bó ven de etalages zal tal van oude gevels ontdekken, een weer spiegeling van de Hollandse bouwkunst. Winkels De veranderingen be gonnen in de 19e eeuw. Woonhuizen werden winkels, en moesten als zodanig herkenbaar zijn voor de klant. Er verrezen grote gebouwen: het postkantoor, de stu dentensociëteit, de pompeuze Stadsge hoorzaal, die de er naast liggende Waal se kerk geheel weg drukte. De ontwikke ling ging door, in de 20e eeuw in een zeer hoog tempo. De woonfunctie ver dween ten gunste van de winkel- en kantoorfunctie. Niet alleen de onderpui, maar vaak de hele gevel werd onherken baar gewijzigd, gemo derniseerd, en soms werden bepaalde panden gesloopt om door 20e eeuwse nieuwbouw te wor den vervangen. De rustige woonstraat van vroeger is bijna volledig verdwenen, zeker nu het verkeer in twee richtingen langs de nog statige panden raast. De Breestraat is nu een verkeersader annex winkelstraat, volgens velen te smal om deze functies in zich te verenigen. „De Breestraat Breeduit" is tot en met 10 maart in het gemeentearchief te bezichtigen. Bij de gratis toegankelijke expositie is voor 1,- een catalogus te ver krijgen, waarin aïle veranderingen die zich in de Breestraat hebben voorgedaan uitvoerig worden be handeld. Het gemeen tearchief is van maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur geopend en op zaterdag van ne gen tot twaalf uur, ook op donderdaga vond van half acht tot half tien. WOUBRUGGE Het Leidse Interkerke lijke Petra-Jeugdkoor verzorgt morgen ochtend In de Goede Herderkerk In Woubrugge een speciale eucharistie-vle- ring. Het koor zou eigenlijk al enkele weken geleden In Woubrugge optreden, maar dit kon toen door de barre weer somstandigheden niet door gaan. De groep, die bestaat uit een combo, koor en een liturgiegroep, zal morgen de reli-musical „Gods Plan" uitvoeren. De teksten voor deze musical werden ge schreven door pater Raymund van Sasse van IJsselt, die bovendien deze speciale dienst zelf zal leiden. De reli-musical is een vast programma van zang, muziek en gesproken woord, rondom het centrale thema „Gods Plan" en laat zich als zo danig goed inpassen in de kerkdiensten. Het Interkerkelijke Petra-jeugdkoor is sinds Kerstmis met de musical op tour nee langs vele plaatsen en kerken. Medio dit jaar hoopt het koor een L.P. uit te de Aanvang van de speciale dienst R.K. kerk in Woubrugge is 10 uur. Geen moderne variant op de in onbruik geraakte voetwassing maar de bijdrage van de Noordwijkse Wilhelminaschool aan het KRO-televisieprogramma: „Daar vraag je me wat". Het programma wordt maan dag door de KRO-televisie uitgezonden op Nederland I van 19.05 tot 19.45 uur. „Daar vraag je me wat" is een program ma waarin een team van specialisten ant woord geeft op gestelde vragen van me dische, natuurkundige of biologische aard. De Noordwijkse scholieren wilden weten: „Hoe het komt dat je vingers en je tenen rimpelen als je ermee in het wa ter zit." De vraag wordt beantwoord door arts Liesbeth Sjoukes. WOUBRUGGE - Onder overweldigende belangstelling heeft de fanfare „Harmonie" gisteravond een uitvoering gegeven in het verenigingsge bouw „De Wijk". Met name de drumband van „Harmo nie" gaf een vlekkeloos con cert onder leiding van in structeur Henk Slingerland. De fanfare blonk vooral uit in „Petite Suite" van Ade Kousemaker. Na de uitvoering werden en kele leden, zoals gebruikelijk, in het zonnetje gezet. Het grootste feestvarken was Rien Schijf. Al vijftig jaar is hij een vaste steunpilaar van het orkest Uit handen van ere voorzitter van de Harmonie, burgemeester Brouwer de Ko ning, ontving de heer Schijf zijn oude trombone uit het prille begin van de fanfare en een vijf liter fles oude klare. KORTWEG STOMPWIJK - De cabaret groep „220 Volt" treedt mor genavond op in Stompwijk. De groep is te gast bij jeugd- sociëteit „Oase", die een on derkomen heeft in het Dorp shuis in Stompwijk. De voor stelling begint om half negen. WARMOND In het Tref punt aan de Warmondse Hoofdstraat wordt maandaga vond 12 februari, ter oprich ting van een bridgeclub, een bridge-avond gehouden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Inlichtingen zijn hierover te verkrijgen bij mevrouw J.C. van Winsen Ruigrok, tel. 02522-15994. ALPHEN AAN DEN RIJN De ijsbaan in Alphen aan den Rijn is vandaag weer open. De openingstijden zijn van negen tot vijf uur en van ze ven uur tot half elf. De en tree bedraagt 75 cent voor de jeugd tot 12 jaar en vanaf 12 jaar 1,25. 's Avonds is de entree f 1,50 voor iedereen. LEIDEN Het Wespetheater speelde gistera vond in het LAK eeu voorstelling die, in te genstelling tot de aankondiging in het pro gramma, niet alleen over vrouwen handelde. Eerder ging „Sleurdans en Dovemans" over mensen en relaties tussen mensen; relaties die vastlopen doordat men niet op elkaar let. Dikwijls ook gebeurt het dat iemand wordt meegesleurd in een stroom van gebeurtenis sen, waar hij geen invloed meer op kaïj uit oefenen. Tegelijkertijd valt hij echter wel ten prooi aan de situatie. Dit is vooral wat het Wespetheater probeert aan te tonen. Het wil geen beschuldigende vinger uitsteken, niet zeggen dat de ene groep de dader is, en de andere het slachtoffer. Dit komt ten eerste doordat, blijkens de gespeelde scènes, het Wespetheater niet gelooft in zo'n scherpe scheiding; en ten tweede doordat de groep er niet op uit is direkte oorzaken te vinden, en evenmin om kommentaar te leve ren. Zij beeldt situaties uit, die voor het pu bliek aanleiding kunnen zijn thuis of in ge sprekken na afloop van de voorstelling, zelf 1 op zoek te gaan naar oorzaken. Uit deze aanpak blijkt een duidelijke invloed van de manier van werken van het Wespethe ater: de akteurs en aktrices gaan niet uit van een bestaande tekst, maar maken zelf een stuk door middel van improvisaties. Daarbij gaan zij uit van eigen ervaringen en herinne ringen. Hierdoor zijn de spelers sterk betrok ken bij wat ze spelen. Het meest sprak dit uit sches waarin de emoties nogal hoog oplopen, zoals die waarin een meisje een haar onbe kend persoon opzoekt in de gevangenis, of waarin een samenwonend paar ruzie krijgt over de toegestane privacy. In andere scènes, en vooral in de verbindende tussenstukken, was het spel soms weinig uitgesproken, en werd de tekst wat vlak gebracht. In hun spel putten de beide vrouwen meer uit zichzelf, de man zette daarnaast af en toe een (vrou- wen)typetje neer, wat zeer suksesvol werkte ^bij het publiek. Het Wespetheater is geen groep die venijnige steken uitdeelt Met milde prikken probeert men het publiek aan het denken te zetten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3