Stille kracht aan de werkbank 'tftmrtr ECHT De medewerkers van de Utrech tse Jaarbeurs, die vorig jaar een nationale manifestatie van model bouw en andere technische hobby's wilden organiseren, werd het voordeel van de twijfel ge gund. Beurzen voor stoere doe- het-zelvers waren al jaren lang een succes geweest. Natuurlijk, daar zat een markt in, want ie dereen loopt tegenwoordig op z'n minst met een schroevedraaier te zwaaien. Maar de modelbouwers werden meer gezien als een min derheid van ietwat zonderlinge lieden, die veel tijd besteden aan het in elkaar prutsen van dinget jes waaraan niemand verder iets heeft. Het pakte allemaal anders uit. Er kwamen geen dertigduizend be zoekers, zoals verwacht was, maar tachtigduizend. Zij zagen de deelnemende hobbyisten aan het werk. Maar vooral zagen zij, dat hier geen wereldvreemde figuren zo maar wat zaten te prutsen aan „die dingetjes waar niemand wat aan had". Nee, hier manifesteer de zich het beeld van mensen, die een vrijetijdsbesteding hadden gevonden waarin ze met plezier bezig konden zijn. En ze maakten erg mooie dingen. Het werkte aanstekelijk. Veel bezoekers be gonnen zelf mee te werken. Eerst op de beurs, later thuis. Nu wordt de manifestatie „Tech niek in vrije tijd" voor de tweede maal gehouden, van 15 tot en met 18 februari. Hoeveel bezoe kers er ditmaal zullen komen durft niemand te schatten, maar zekerheidshalve is de grootste hal van de Jaarbeurs, de Be- rnhardhal, ervoor gereserveerd. Twintigduizend vierkante meter oppervlak en bovendien tribunes, die uitzicht bieden op allerlei de monstraties, bijvoorbeeld met ra dio-bestuurde schepen, race-au to's, stockcars en helikopters. Een van de nieuwe initiatieven is het gratis beschikbaar stellen van ruimte aan amateur-uitvinders, le dereen, die ook maar meent dat hij iets uitgevonden heeft, kan die vinding hier demonstreren. De modelscheepvaart heeft ditmaal de beschikking over een binnen- zeetje van tien bij twintig meter, waarin niet alleen gewone sche pen varen, maar ook duikboten, alles radiografisch bestuurd. Tan kers vliegen natuurgetrouw in brand, niet voor de grap, maar om de blusboten gelegenheid te geven hun kunsten te vertonen. De afdeling spoorwegen komt voor de dag met treinen in aller lei soorten, waarbij sommige op stoom rijden en dat kun je ruiken ook. De grootste trein biedt zelfs plaats aan een volwassen man, de bouwer van de trein zelf, die glimmend van trots een trajekt van vijf en veertig meter lengte zal berijden. Het andere uiterste: een stoomlocomotiefje van zo ge ringe afmetingen, dat er geen steenkolen in kunnen, zelfs geen hele kleintjes. Daarom loopt het apparaat op spiritus. Ter ere van de manifestatie zal overigens ook nog een echte stoomtrein naar Utrecht rijden. Die vertrekt zaterdag 17 februari 's ochtends om kwart over elf uit Rotterdam en de volgende dag omstreeks kwart voor één 's mid dags uit Utrecht voor de terug reis. En verder is er eigenlijk alles, wat op het gebied van techniek in vrije tijd te vinden is, van de eenvoudigste dingen tot ingewik kelde elektronische constructies, bijvoorbeeld op het gebied van de ruimtevaart Er zullen ook veel mogelijkheden voor de bezoekers zijn om zelf iets te doen. Op deze pagina verder niet zozeer het ver haal van de manifestatie als wel een greep uit het leven van het nijver volksdeel, dat die manifes tatie mogelijk maakt. De model bouwer in de ruimste zin van het woord. De man of de vrouw, jong of oud, die een vrijetijdsbesteding heeft gevonden waarvan de bete kenis soms dieper gaat dan je op 't eerste gezicht zou vermoeden. r „lnbw... Natuurlijk, „de" modelbouwer t/"t®estaat niet Als 't anders was, zou hij toch weer In een hokje apart zitten. Be wonderd door buurt en maagschap, maar 9e0 ngenaakbaar. HIJ zou dan beschjkken J© v iVer vaardigheden, waaraan een ander Ha (et kan tippen. Af en toe zou hij zich lunnen verwaardigen om tekst en uitleg e geven over een door hem gewrocht unstwerk. Gelukkig wordt er in de krln- 3d e en van modelbouwers anders over ge el iei lacht Zeker kennen zij hun grootmees- die een bepaald type locomotief uit iet jaar 1928 zo nauwkeurig weten na te touwen, dat elk boutje op z'n originele Maats zit En In hun midden vinden we ►ok de trefzekere constructeurs, die elk inderdeeitje zelf maken aan de draaibank. !ij zijn al lang in het bezit van de in hun lobbyblad aangeprezen gecombineerde loor- en freesmachine LC-15A, met mesr S) topfrees (63,5 mm) widia, sinus machinek- liem, 13 mm boorhouder, prijs 2301,- in- r j; :lusief btw. Maar zij zien allerminst neer - Dp de verrichtingen van een grijsaard, die i»l na een werkzaam leven in dienst van een IU((groothandel in grutterswaren, tijd en zin 627 rijgt 060 poppenhuis voor zijn kleinkinde- ■^ren in elkaar te knutselen. ,Dat is óók een modelbouwer. Evenals de scholier, die van zijn eerste met een kran- ■Jtenwijk verdiende centen een bouwpakketje coopt. Modelbouw, dat is: een replica ma- ,<en van iets dat bestaat of ooit bestaan heeft. Dat mag naar een voorbeeld, het Dvmag ook helemaal naar eigen inzicht. De ■"ehige voorwaarde is dat je er plezier in hebt. Maar anders begin je er ook niet iaat Ne 'wee linkerhanden leem Slagt. De modelbouwer F. A. Slagt, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de ge meentelijke universiteit in Amsterdam. En a(lee bestuurslid, tevens propagandist, van de Vereniging van Modelbouwers. nasH'j behoort zeer zeker tot het zojuist ge noemde gilde der grootmeesters. Radio-be stuurde vliegtuigen en stoomtreinen kregen dellbgestalte in zijn werkplaats. Op 't ogenblik ,is hij druk in de weer met de befaamde !o- KiNGfComotief SS300, aan de hand van blauw- :hap drukken die afkomstig zijn uit de Engelse sam fabriek, waar deze stomende zwoeger in- theii dertijd werd gebouwd. En hij heeft zowaar brodde nijvere hand weten te leggen op het originele houten windtunnelmodel van het onvergetelijke KLM-toestel de Uiver uit de dertiger jaren. Daar is ook nog wel het een en ander mee te doen. Deze Slagt dan, zegt: „Voor mij is iedereen die aan een modelletje begint een model- 50 bouwer. Heeft iemand er veel geld voor be- schikbaar dan is dat leuk voor hem. Maar met weinig geld gaat het ook. Met beschik- 6 ar bare tijd is het ook zo. En wat die veelge- 522 prezen handigheid betreft, kom nou, we hebben mensen gezien van wie iedereen zei dat ze twee linkerhanden hadden. Maar ze begonnen ergens aan, kregen er aardig heid in en moet je zien wat ze nu maken. Trouwens, het hoeft niet altijd belangrijk te g|j[zijn wat een ander er van zegt. Hoofdzaak L dat je er zelf plezier in hebt". „Als Jan dat niet had..." ..Plezier" blijkt in dit verband overigens nog maar een oppervlakkige aanduiding te zijn. Meer en meer tekent zich het ver schijnsel af, dat de modelbouwer in zijn hobby een soort tweede leven vindt, tot heil van hem zelf en van zijn omgeving. In kringen van modelbouwers vinden we bij voorbeeld steeds meer wao-ers, die er een zinnige tijdsbesteding in vinden. Mensen die maanden lang rondlopen met een fikse overspanning zien de dagen kor ter worden door hun hobby. Anderen, die IN UTRECHTS JAARBEURSGEBOUW STAAT PROBEERSEL VAN BEGINNELING NAAST WERK VAN GROOTMEESTER lOlf Oe grijsaard, die voor zijn kleinkinderen een poppenhuis in elkaar knutselt, is ook een modelbouwer in hun werkkring gefrustreerd dreigen te raken tot aan de maagzweergrens, leven helemaal op als ze 's avonds in hun knut- selhoek duiken. Sterker nog: het vooruit zicht dat die avond kómt kan hen helpen bij het dragen van de lasten overdag. Meni ge liefhebbende echtgenote heeft met op luchting haar man, die tot dusver 's avonds mokkend en morrend temeer zat, zien te rugkeren tot de status vaneen redelijk kwieke kerel, die tenminste weer ergens aardigheid in heeft gekregen. Zij wordt het niet moede, stralend tegen vrienden en kennissen te zeggen: „Als Jan dót toch niet had..." Overigens hoef je natuurlijk niet per se ge frustreerd in het werk te zijn, om de zege ningen van ontspanning door modelbouw te kunnen proeven. Er zijn ook blijde werkers, die na het afsluiten van de dag taak nog eens fluitend hun gereedschappen bij elkaar pakken om iets moois te gaan maken. Voor hen geldt dat dan gewoon als plezierige ontspanning na een drukke dag. Intussen hoeven we niet de ogen te sluiten voor de mogelijkheid, dat de zaak uit de hand loopt. Dat kan ook. Dan krijg je een vent, die voor niets anders oog meer heeft dan alleen voor z'n modelbouw. De koffie moet hem zwijgend aangereikt worden door een huisgenoot, die hem alleen op kouse voeten mag benaderen. Het droef gesnik van een voortijdig ontwaakt kind in de slaapkamer dringt niet tot hem door. Maar dat kan ook in andere takken van vrijetijds besteding gebeuren. Je moet er gewoon voor oppassen, dat het niet zo ver komt. Toch piloot Er zitten zoveel facetten aan. Slagt, met zijn uitgebreide kennissenkring in de mo delbouw, is ervan overtuigd dat er ook nog wel bouwers zijn die met hun hobby ande ...elk boutje op z'n originele plaats re dingen compenseren dan de hiervoor al genoemde. Neem de ingetogen bankbedien de, die wel een leuke carrière heeft opge bouwd, maar nooit heeft kunnen vergeten dat hij eigenlijk zo graag piloot had willen worden. Een lang niet zuinige voldoening kan hij nu nog vinden in het bouwen van een vliegtuig, dat hij via radiografische be sturing de wildste capriolen kan laten uit halen in de lucht. En de man, die als jongen vaak op het strand stond en peinzend in de oneindige verten staarde. Die zou zeeman worden, maar vader wilde zo graag dat hij de bak kerij overnam. Mooie zaak geworden. Wel twee keer zo groot als toen vader er nog in stond, maar zojuist heeft hij aan de Kaag zijn eerste eigen oceaanstomer te wa ter gelaten. Niet in knorrig omzien naar het eens genomen besluit om toch maar niet naar zee te gaan. Hij is best gelukkig in z'n bedrijf. Maar een tikkeltjes compensatie drift kan er toch best in zitten. Kinderlijk? Welnee! Dat zou het misschien zijn als hij er de hele dag met iedereen over ging praten. Trouwens, al zou het kin derlijk zijn, wat dan nog? Je zou een grote kerel die ook nog eens even kind durft te zijn,daarvoor moeten respecteren. We lo pen al zo vaak op onze tenen om toch maar zo groot mogelijk te zijn. Gelijkwaardig Waar de Nederlandse Vereniging van Mo delbouwers in tegenstelling tot sommige andere modelbouwersverenigingen wèl mee afgerekend heeft, dat is het wedstrij delement. Eertijds werden er van tijd tot tijd wedstrijden gehouden. Bijvoorbeeld na de televisieserie „Hollands Glorie". Wie er zin in had, kon bij de vereniging een teke ning van het sleepbootmodel aanvragen en zelf die sleepboot op stapel zetten. Er kwa men maar liefst 5500 aanvragen, gevolgd dcter 500 aanmeldingen en op de tentoon stelling in de Flevohof verschenen uiteinde lijk 200 inzendingen. Later is de vereniging er mee opgehouden. Niet omdat de belangstelling gir\g tanen, maar omdat men het competitie-element er uit wilde heben. Het kwam voor, dat klein kinderen het halve land doorreisden om een werkstuk van hun opa te komen bekij ken. Als de brave man dan geen prijs kreeg kon hem dat zelf misschien nog niet zo veel schelen, maar die kinderen waren 'diep teleurgesteld. Ieders opa is immers de knapste opa van 't land? Om althans iets aan zo'n. situatie te doen heeft het bestuur al eens een prijs inge steld voor de oudste deelnemer, maar dat was het toch ook niet helemaal. Nu gaat men uit van het beginsel, dat ieders werk gelijkwaardig is. Er worden nog wel ten toonstellingen gehouden, maar de prijzen- pot is weggestopt tussen de krullen onder de werkbank. Het bouwwerk van de groot meester staat er naast het eerste probeer sel van de beginneling. De makers ervan onderhouden zich met elkaar op voet van gelijkheid. Ze leren intussen ook nog het een en ander van elkaar. En de kleinkinde ren kunnen rustig komen kijken. Zelfrespect Zo leeft het wereldje van de modelbouwers, dat altijd open staat voor iedere belangstel lende, weltevreden voort. Hoewel, er zijn zeker onvervulde wensen. Zo kan Slagt zich oprecht kwaad maken over de minima le belangstelling, die een medium als de televisie voor de modelbouw toont. Hij schat het aantal modelbouwers in ons land op zeker honderdduizend, aan de hand van het ledental der diverse verenigingen op dit gebied. Dat is toch een clubje, dat wel eens aan de bak mag komen. Niet zonder bitterheid stelt Slagt vast. dat het aantal pop- en spelprogramma's hand over hand toeneemt, terwijl de modelbou wers maar zeer zelden in de buis mogen blazen. Allemaal programma's waarvoor de kijker in z'n luie stoel kan gaan hangen, zo fulmineert hij. Daar kan een mens toch niet beter van worden? Modelbouwers daarente gen kunnen mensen inspireren om bij zich zelf nieuwe bekwaamheden aan te boren en daar voldoening in te vinden. Meer nog: Slagt heeft getuigenissen aange hoord van mensen, die gewaagden van her wonnen zelfvertrouwen. Ze dachten eigen lijk niets meer te kunnen. Maar toen ze, met aanvankelijk nog onvaste hand, er toe kwamen om iets te gaan bouwen dat er leuk uit ging zien, groeide hun zelfrespect. En dat is geen zinnetje uit een reclamefol der. De commercie, die uiteraard een be langrijke markt op dit gebied bewerkt, is nog niet op het idee gekomen om dit ele ment in haar reclamecampagnes te betrek ken. Op de stookplaat ledereen kan het, zo persisteert Slagt. De Utrechtse brandweerman, die een stoom- brandspuit ging bouwen nadat hij was af gekeurd wegens rookvergiftiging, kan het. Met gerechtvaardigde trots zal hij het appa raat straks bij de opening van de nieuwe brandweerkazerne overdragen aan zijn vroe gere bazen. De jongens, vaak scholieren nog, die bij Tilburg een eigen stoomtrein exploiteren met medewerking van de Nederlandse Spoorwegen, die kunnen het ook. Dat be gon met poetsen en het af en aan sjouwen van drijfstangen, nu staan ze op de stook plaat. Maar de voldoening van de jonge vader, die de eerste proeve van zijn bekwaamheid, een nog wat rammelend wagentje, aan de grijpgrage handjes van zijn kind toever trouwt, kan even groot zijn. De één begrijpt zonder nadere uitleg wat bedoeld wordt, als hij in zijn lijfblad „De Modelbouwer" leest: „De voorijlboom dient om de schuif te bewegen, zodanig dat, als de kruk en drijfstang in het dode punt staan, de schuif voor een lengte gelijk aan de lap is verplaatst" en wat daar verder volgt. De ander zal twintig keer de gebruik saanwijzing moeten lezen van een eenvou dig stuk gereedschap, dat hij zojuist heeft gekocht. Het maakt allemaal niet uit. Want er wordt met blijdschap gewerkt. AAD SCHOUTEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15