„Na mijn loopbaan wil ik gehandicapte kinderen begeleiden Ik durf gerust te zeggen dat ik het goed heb gedaan Hamburg heeft Kevin Keegan in het hart gesloten Volgend jaari kan ik niet L meer om p Amerika heef - SPORT ZATERDAG 10 FEBRUARI1979 PAGINA 10 HAMBURG „Ich bleibe, euer Kevin". Met die in de sneeuw van het Hamburger Volksparkstadion geschreven leus maakte de Engelsman Kevin Keegan onlangs bekend, dat hij zijn verblijf bij de Westduitse Bundesligaclub Hamburger S. V. met één jaar had verlengd. Een voor de Duitsers prettige ontwikkeling, want na een moeilijk aanvangsjaar is de Engelsman uitgegroeid tot de absolute vedette van H.S.V. en wordt hij door velen zelfs bestempeld als de beste voetballer ter wereld. Kevin Keegan is de regerende Europese voetballer van het jaar, en onder zijn leiding hoopt men in Hamburg eindelijk weer eens het Duitse kampioensschild te veroveren. De ochtendtraining wordt bijgewoond door een handjevol fans, voor wie Keegan ondanks zijn late komst allemaal een goed woordje heeft. De meesten zijn trouwe bezoekers, die vanwege hun werk nooit een thuiswedstrijd kunnen zien, maar toch het contact met de Engelse ster niet willen verliezen. Vv - v.Ufo i s.w De Engelsman, die na een moeilijk begin helemaal is ingeburgerd, schiet weer eens met scherp. MetP° begaafde technicus en knappe schutter rekent HSV op een plaats in een Europa Cuptoernooi. or In het restaurant vertelt Keegan: „Het hoort allemaal bij mijn vak. Daarbij komt dat ik een erg sociaal voelend mens ben. Iemand die mij nodig heeft probeer ik te helpen. In Engeland had ik het eigenlijk nog drukker dan hier. Daar hield ik me buiten de voetbalsport met nog meer dingen bezig." Keegan doelt op het welzijnswerk, want eigenlijk heeft hij zijn jeugd nooit kunnen verbloemen. Al voor zijn komst naar Liverpool had hij zich in zijn geboorteplaats Armthorpe (Doncaster) bezig gehouden met voorna melijk het begeleiden van gehandicapte kinderen, en zette dat werk op vrijwillige basis voort nadat hij zijn club Scun thorpe had ingeruild voor de Engelse Europacupwinnaar. Keegan: „Dat werk gaf me ontzettend veel voldoening en ik betreur het dan ,ook, dat ik er in Duitsland nog nauwe lijks aan toe gekomen ben. Pas sinds korte tijd kan ik me in het Duits ver staanbaar maken, en dat vergroot mijn mogelijkheden. Op het ogenblik heb ik het echter te druk. Daar kan ik niets aan doen. Mijn leven is totaal veranderd, maar ik weet nu al dat ik me na afloop van mijn loopbaan nog bijzonder nuttig kan maken. Ik ambieer namelijk bepaald geen baan in de voetbalsport, en wellicht dat ik dan op een of andere manier kan terugvallen op mijn vroegere werkzaam heden." Voorlopig heeft Keegan het evenwel te druk met de voetbalsport, en dat valt hem nauwelijks kwalijk te nemen. Zon der veel tegenwicht te bieden, dat ligt immers niet in zijn aard, lijkt hij te zijn opgeslokt in een wereld van glitter en glamour, waarin slechts geld en adoratie een rol spelen. Nog maar enkele weken geleden was hij de hoofdrolspeler in een klucht voor twee clubs. HSV wilde Kee gan bijzonder graag behouden, maar zag zich geconfronteerd met een door de Hamburgers niet te evenaren aanbod van het Amerikaanse Washington Diplo mats. De Duitse 500.000 mark plus rekla- me-inkomsten verbleekten bij de één mil joen dollar voor acht maanden voetbal Hel Keegan: „Het Amerikaanse aanbod was inderdaad heel aanlokkelijk, maar na lang wikken en wegen heb ik het toch maar niet gedaan. Dat geldt ook voor het aanbod van Barcelona, want ik had geen zin om weer dezelfde moeilijkheden te krijgen als hier vorig jaar. De eerste maanden in Hamburg waren een hel. Niemand zag me staan en wenste met me te praten. Bovendien werd ik een keer uit het veld gestuurd en werd ik voor acht duels geschorst". Eigenlijk is het ongelofelijk, maar onder tussen is er zo veel veranderd, dat ik me hier prima op mijn gemak voel. Door Ondanks zijn slechts 1.70 meter is Kevin Keegan voor Duitsland speciaal voor HSV een hele grote. tussenkomst van Netzer ben ik helemaal in de groep opgenomen, en draaien we nu mee in de top van de Bundesliga. Ik heb weer plezier in het voetbal, en als ik hier nu weer weg zou gaan, loop ik de kans wederom in een dal te belanden. Daar heb ik absoluut geen zin in, want voor mij is een goede sfeer een voor waarde om tot optimale prestaties te ko- Keegan heeft inderdaad niets te klagen. Naast zijn inkomsten bij HSV heeft hij ook een vierjarig contract bij de Engelse televisiemaatschappij BBC, waarvoor hij per jaar 100.000 gulden ontvangt. Daar voor moet hij enkele weken tijdens het voetbalseizoen naar Engeland vliegen, en hij mag min of meer zelf bepalen wan neer. Slechts het becommentariëren van de Cupfinal is voor hem een verplich ting. Eerlijk Keegan bekent eerlijk dat hij het als een gemis voelt, dat hij met de Engelse ploeg nooit opmerkelijke prestaties heeft gele verd. Ondanks het feit dat hij als beste voetballer van de wereld wordt be schouwd, was Keegan nooit actief op een wereldkampioenschap. „Ja, dat betreur Shirtreclame is in Duitsland geen probleem. Mede dank zij de nieuwe sponsor kon Keegan voor lopig nog worden behouden voor de club. ik ten zeerste", zegt hij. „In West Duits land en Argentinië moesten we verstek laten gaan, maar ik verzeker je dat we er in 1982 'in Spanje weer bij zullen zijn. Ik ben dan 31 jaar, en dat is dus mijn laatste kans. Overigens ben ik bijzonder blij, dat het Engelse voetbal zich weer een beetje aan het herstellen is. Eindelijk is men eens van het idiote idee afge stapt, dat Engels voetbal alleen zalig ma kend is. De aanwezigheid van buitenlan- ders in de league is een teken aan de wand. Het aantrekken van buitenlanders had al veel eerder moeten gebeuren. De tijd was al lang rijp voor een frisse wind. „Soms verlang ik nog wel eens naar de League", mijmert Keegan. „Die sfeer, die vind je nergens, hier in Duitsland zitten de stadions ook goed vol, maar bevinden de toeschouwers zich soms honderden meters van het veld. In Engeland is het contact met het publiek veel groter. Als je bijvoorbeeld moest ingooien, of een hoekschop nemen, dan kon je iedereen een hand geven. Prachtig vond ik dat. Natuurlijk zijn 'er veel meer verschillen tussen het Engelse en het Duitse voetbal, maar die zijn gemakkelijker te verwer ken. Zo kun je het hier af en toe eens een dag rustig aandoen. Rustdagen in het Engelse voetbal daarentegen zijn on mogelijk. Je speelt je competitiewedstrij den, duels voor de Leaguecup, en bij een topclub ook nog eens Europees voetbal. Er blijft niet eens tijd over om te trai nen. Meestal speel je twee of drie keer in de week. Het laatste seizoen dat ik in Engeland was, hebben we met Liverpool zeventig wedstrijden gespeeld, hier 4n Duitsland spelen we nauwelijks de helft." Niettemin zijn de spelers dit seizoen bij zonder hard aangepakt. De door Günther Netzer aangestelde Joegoslavische trainer Zebec (hij werkte eerder bij VFV Stutt gart, Bayern München en Eintracht Braunschweig) haalde de zweep over de ietwat verwende selectie. Zebec: „Het was zonder meer nodig dat de zweep er over ging. In de Bundesliga heb je een goede conditie nodig, anders moet je snel afhaken. En HSV wil toch weer graag een titel? Dan moet men niet zeu ren, en ondertussen hebben de jongens dat ook ingezien." Keegan:'„Vooral in het begin werd er on voorstelbaar hard getraind. Als ik 's avonds thuis kwam, kon ik geen pap meer zeggen. Toen de competitie volop aan de gang was, is dat wat minder ge worden, maar door die uitstekende basis conditie draaien we nu wel bovenin m< Dan laat je het toch wel uit je hoofd te klagen." Gevoelig Die mening is ook aanvoerder Peter Nogly toegedaan. De waarschijnlijk aan zijn laatste seizoen bezig zijnde libero vertelt: „Vreemd eigenlijk, dat alles in één jaar zo kan veranderen. In het begin hebben we ons misschien slecht gedra gen, maar contact met Keegan was niet mogelijk. Niemand sprak Engels, en hij sprak geen Duits. Later ben ik pas gaan begrijpen, welk een gevoelige jongen hij eigenlijk is".„Ook in het veld uitten die contactstoornissen zich. Als Kevin aan de bal was, begreep niemand wat hij er mee wilde. Het was de voornaamste oor zaak waarom hij zo weinig in het spel werd betrokken. Van jaloezie, zoals wel eens is beweerd, was geen sprake. Ook wij waren blij met de komst van Gün ther Netzer als manager. Veel jongens hadden nog met hem gespeeld, maar er kenden hem direkt als baas. Hij is er dan ook voortreffelijk in geslaagd Kee gan en de rest van de spelersgroep sa men te kneden. Hij heeft duidelijk weten te maken hoe Keegan optimaal kan lec Idr functioneren, en iedereen heeft nu baibt pen dat de club daar wel bij vaart." te Toch zal Keegan geen blijvertje zijnhrte HSV. Een verhoogd contract, een En. traatje van HSVs nieuwe sponsor {tas en Keegans eerzucht stellen zijn verVer uit Duitsland slechts één jaar uit. Di^ie: na het tekenen van het contract bij Ifeed liet Keegan weten, dat Amerika nog jsb jaartje op hem moeten wachten. Keeg ii( „Europa Cup spelen met de Hambuj& d SV, liefst tegen Liverpool, is op Ij ogenblik mijn ideaal. Daarna kan ik jt is na niet meer om Amerika heen. laai mensen bieden zulke waanzinnige betjj gen, dat ik in 1980 ongetwijfeld de o*r steek maak. Ik heb trouwens wergei keus. Er is immers geen Europese cidoc die met de Amerikanen kan concurreiaal en mocht ik naar mijn geboortelandntal rug willen, dan rest slechts Liverpool.(isb< club heeft mij namelijk verkocht met et restrictie dat ik bij een terugkeer in an geland niet bij een andere club mag kr len. Met Liverpool had ik echter ronkt alles gewonnen wat er te winnen Vjr 1 Dan rest slechts Amerika. Daar kaïn w ook nog mijn eigen taal spreken." en" looi RON WESTERHÖerl Van onze sportredactie EINDHOVEN Begin deze week maak te het bestuur van eerste divisievereni ging Eindhoven bekend dat het contract met trainer Rinus Gosens niet verlengd wordt. Na zes seizoenen neemt Eindho ven afscheid van deze markante oude rot, die aan zijn achttiende jaar als trai ner in het betaalde voetbal bezig is. Gosens speelde vijftien jaar in het eerste elftal van S.V.V., waarmee hij landskam pioen werd in het seizoen 1948-1949. Als trainer maakte hij zijn debuut bij de Goudse amateurvereniging G.S.V., waar na hij via C.V.V. in het betaalde voetbal terecht kwam bij Fortuna Vlaardingen. Na drie seizoenen keerde hij terug bij zijn „eigen" S.V.V., dat hij, onderbroken door twee jaar Heracles, zeven seizoenen trainde. Zes jaar geleden trad hij in dienst van Eindhoven, voorlopig zijn laatste vereniging. Een tussentijdse aan bieding van Lierse SK sloeg hij af. Hij vond het toen niet netjes zijn contract voortijdig te beëindigen. Ondanks zijn 59 jaar en de achttien trai ningsjaren in het betaalde voetbal, maakt Gosens allerminst een uitgebluste indruk. Gosens thuis:„Kijk eens, deze vloerbe dekking moet eigenlijk vernieuwd wor den, maar mijn vrouw en ik hebben een tijdje geleden tegen elkaar gezegd: laten we eerst maar eens afwachten of Eind hoven het contract verlengt. Gek hè, als of je zoiets aanvoelt. En toch is er niks bijzonders geweest. Het bestuur zegt ook dat het tevreden over me is. Het wil al leen een andere aanpak. Er schijnt een manager-trainer te moeten komen". „Nou, daarmee bemoei ik me verder niet. Natuurlijk niet. Mijn taak ligt bij die vijftien, twintig spelers. Met hen moeten prestaties geleverd worden. Je moet er iets van zien te maken. Ga ik ook gewoon mee door. Ik ben prof ge noeg om zo'n tegenslag te accepteren. Ik heb wel een week nodig gehad om het ontslag te verwerken, maar dat neemt niet weg dat ik me weer voor honderd procent inzet voor Eindhoven. Er moet nog een half seizoen en twee perioden gespeeld worden. Hopelijk maken we er nog iets moois van." Zelfvertrouwen „Ik ben nu achttien jaar trainer in het betaalde voetbal. Als ik alles op een rij tje zet, geeft me dat zelfvertrouwen". Met G.S.V. werd ik kampioen, C.V.V. kwam na een jaar degradatie weer te rug bij Fortuna Vlaardingen misten we promotie naar de eredivisie op één punt, S.V.V. ging van de tweede divisie naai de eredivisie en Eindhoven werd periode kampioen en promoveerde ook naar de eredivisie. Als ik dit bekijk, dan durf ik gerust te zeggen dat ik het goed gedaan heb". „Ho ho, zal men zeggen. Gosens degra- RINUSGOSENS VERLAAT EINDHOVEN deerde toch ook met S.V.V. en Eindho ven. Dat verbloem ik niet. Degraderen doet pijn, natuurlijk. Niemand wil verlie zen. Ik ook niet. Maar je moet wel reeel zijn, anders ben je een blinde in je vak. Je kunt scouten wat je wilt, maar je moet in iedere linie een klasseman heb ben, spelers met voetbalkwaliteiten en een aantal met een bepaalde geldings drang. Als daar geen geld voor is, moet niemand yreemd opkijken dat ploegen als S.V.V. en Eindhoven het in de eredi visie niet redden. En op zo'n manier ko men ze ook nooit blijvend uit de eerste divisie. Aanvallen Toch zal ik blijven weigeren om mee te doen aan dat zogenaamde resultaatvoet bal. Ik wil aanvallend voetbal spelen, daar komt het publiek voor. We moeten veel meer aan het publiek denken. Daar eten we van, dat schijnen veel mensen in de voetballerij te vergeten. Anderhalf uur kijken naar het rondspelen van de bal is doodvervelend, het publiek wil an derhalf uur risico zien, durf en aanval lend spel. En valt er een doelpunt, dan moet het publiek er zeker van zijn dat die andere ploeg meteen in de tegenaan val gaat." „Het is jammer, maar vaak lijk ik inder daad een roepende in de woestijn. Dan zeg ik: laat me dan maar alleen zijn, ik heb tenminste een principe waar ik vol ledig achter sta. Je moet als trainer durf tonen en ontslag dan maar incalculeren. Met tien jaar aanvallend spel heb je tien jaar kans om bovenin te komen. Je kunt Rinus Gosens midden zal na dit seizoen de gang van het veld moeten maken bij Eindhoven. „Ik heb een week nodig gehad om het te verwerken maar nu zeg ik: laten we van dat laatste halve seizoen nog iets moois maken". ook jarenlang voor de pot blijven tfaat gen, maar dan kom je er nooit. Ook^" spelers zijn vaak bang om te verlieJ1 Mijn eigen spelers verwijten me wel ëbet dat ik te aanvallend wil spelen. Die jvai gens kijken naar die viermaal tweeH derd wel, i zen is er geen werkvreugde. Ik vind vreselijk". Modderen Als je goed nagaat zitten we hier I maar een beetje te modderen. Ta] zus en taktiek zo. Ik word doodziek al dat theoretisch gedoe. Natuurlijk i je er iets aan doen, maar wij makend spel ermee kapot". Kijk nou eens naar Engeland. Zo'n I wich wil Thijssen omdat ze een vent 1 ken die met zijn linkerbeen een la 61 pass kan geven. Lekker voor dat doel dan zien ze wel wat er verder meef ,SJ beurt. Puur spektakel. Daar komen mensen op af. Vier wedstrijden in #oral dagen zoals Arsenal laatst. Geen gezlhtlij spelen. En nog goed ook". el, Wij in Nederland zijn langzamerhPn o wel een groot gedeelte van ons pubhale kwijt geraakt. Het publiek is het u staansrecht van de clubs. En wat cüdse wij? Ruzie maken over shirtreclame*^ 1 de overheid die subsidie in de hfgeel heeft een beetje tegen ons in het hal en jagen". ekje „Weet je wat ik graag zou zien? trainers in dienst van de bond. De clj je kunnen dan daar hun trainer uitzoeL^ Die mensen zijn verplicht aanvallen<Cen spelen. Doen ze het niet, dan van de j af. Zal je eens zien hoe snel het dan dat afbrekende voetbal afgelopen is. (shin' het maar van bovenaf geregeld wordt". c^) „Ik weet nog niet wat ik ga doen n&w, jaar. Ik ben 59, dus ik moet nog^e jaar. Deze week kreeg ik via via ti aanbiedingen. Voorlopig besteed ik]aan aandacht aan Eindhoven. Ik zie wel. Vhalii schien het jeugdvoetbal. Het werk die jongens is plezierig en zo enorm langrijk. Willen we de komende ji met ons voetbal iets bereiken, dan we bij die jonge kinderen moeten nen. Daar ligt de toekomst van het derlandse voetbal'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10