Aankoopbeleid FC Den Haag opnieuw ter discussie De doodsteek voor het topturnen Van der Duim maakt zich geen illusies AANTREKKEN MANSVELD KENMERKEN VAN PANIEKACTIE Sportwereld 99 99 Sprintploeg voor WK SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 FEBRUAR11979 PAGINA 15 Aad Mansveld in een stimulerende rol. Naast hem de inmiddels naar Bayern Mun- chen vertrokken Martin Jol. Het is de vraag of Mansveld de verwachtingen van de technische leiding van FC Den Haag kan waarmaken. Den Haag De gistera vond alsnog rond gekomen overgang van Aad Mans veld van Feyenoord naar FC Den Haag heeft alle kenmerken van een panie kactie, waarin beide par tijen eigenlijk geen uitweg meer zagen en heeft in de avonduren een initiatief van het bestuur van FC Den Haag de besprekingen weer in een stroomversnel ling gebracht met als resul taat dat Mansveld vanaf vandaag weer „Hagenaar" is. Dat de transfer toch nog zijn be slag heeft gekregen wijst op een aantal dingen. In de eerste plaats heeft FC Den Haag dieper in de beurs moeten tasten dan het aan vankelijk van plan was; bovendien duidt de medewerking van Feye noord in deze verkoop op een be paald verwachtingspatroon van de technische leiding van die club ten aanzien van de inbreng van de 34- jarige Mansveld in de tweede helft van dit seizoen bij de Rotterdamse ploeg; en tenslotte typeert de dan uiteindelijk geslaagde poging van het bestuur van FC Den Haag zijn voormalige vedette weer in te lij ven een behoorlijke mate van on- rust en onzekerheid over het ge volg van de huidige competitie. Hoewel de leiding van FC Den Haag zich niet wenst uit te laten over de vraag wie gisteren de be slissende stap heeft gezet om de op een dood spoor geraakte onderhan delingen weer op gang te brengen mag worden geconcludeerd uit het resultaat dat dit initiatief in het Zuiderpark lag. Het keurig ver strekte communiqué vermeldt we liswaar een medewerking van èlle betrokken partijen, maar FC Den Haag voelde zich namelijk het meest gebaat bij een contractering. Mansveld had getuige zijn uitlatin gen best tot het einde van het sei zoen bij Feyenoord willen blijven, waar hij een niet onaanzienlijk sa laris verdiende. En ook Feyenoord zal aan de verkoop een relatief niet eens zo gek hoog bedrag heb ben overgehouden, hoewel voor de Rotterdamse clubleiding waar schijnlijk het feit dat Mansveld nu van de loonlijst is verdwenen een niet onplezierige meevaller zal zijn. Maar het feit dat Feyenoord zijn anderhalf jaar geleden op advies van oud-FC Den Haag-trainer Bos- kov naar de Kuip gehaalde verde diger zo gemakkelijk laat gaan stemt tot nadenken. Op het mo ment dat Mansveld voor twee ton aan Feyenoord werd verkocht was hij voor FC Den Haag een uiter mate belangrijke pion en ook in zijn eerste Rotterdamse seizoen presteerde de Hagenaar niet onver dienstelijk. Dit seizoen echter werd de sleet enigszins zichtbaar in het spel van de in juli 35 jaar worden de libero, die zich vooral onder iet wat zwarte terreinomstandigheden moeilijk staande kon houden. FC Den Haag spiegelde zich evenwel aan PEC Zwolle, waar de zelfs nog enige jaren oudere Rinus Israel zich nog als de grote rustbrenger in de defensie en tevens als diri gent voor de ploeg handhaaft. De technische leiding van FC Den Haag gaat er blindelings vanuit dat Mansveld, die overigens vanaf nu als semiprof zal opereren, zich op een voor FC Den Haag vergelijk baar niveau zal kunnen manifeste ren. Waarbij het erop lijkt alsof de leiding van Mansvelds nieuwe werkgever zich ook enigszins laat leiden door nostalgische overwegin gen, namelijk van de robuuste ver dediger die zijn ploeg veelvuldig over dode punten heen en soms aan overwinningen hielp. Of Mans veld zich bij zijn rentree opnieuw in een dergelijke rol kan presente ren, dient uiteraard te worden af gewacht, maar enige kritische kanttekeningen achter de aankoop en gereserveerde verwachtingen dienaangaande lijken op hun plaats. Maar los van dit sportieve aspect staat de bestemming van de naar schatting anderhalve ton, die de aanschaf van Mansveld FC Den Haag heeft gekost. Weliswaar leek FC Den Haag door het (gedwon gen) afstand doen van Romeo Zon dervan verdedigend iets verzwakt, maar de toen direct geslaakte uit roep van de tecnische leiding dat dit verlies in eigen gelederen wel zou zijn op te vangen leek hout te snijden. Er zou van het „batio saldo" dat de verkoop van Zondervan ople verde in eerste instantie een aan valler worden gekocht, een niet on logische conèlusie gezien het juist offensief nogal tekort schietende spel van FC Den Haag. Maar in plaats van de beschikbare twee ton inderdaad daarvoor uit te trekken werd met Mansveld in zee gegaan. Waarmee de financiële mogelijkhe den om alsnog een capabele aan valler aan te trekken meteen lijken te zijn uitgeput. Alle schijn Het heeft er alle schijn van dat het inlijven van Aad Mansveld, in welke transactie de gemeente als grote geldschieter op geen enkele wijze invloed heeft gehad - on danks de recentelijk nog door wet houder Vink in deze krant gedane uitlatingen over verjonging en af bouwen van (te) hoge spelerssala rissen -, opnieuw een minder ge slaagde keuze in het aankoopbe leid van de Haagse profclub ge noemd moet worden. Want door de komst van Mansveld moet een speler (Ton Wickel) van een positie in het elftal verdwijnen, waarvoor hij vorig jaar speciaal was aangetrokken. De technische leiding verdedigt zich in deze kwestie door te stellen dat Wickel op een andere plaats ingezet kan worden, maar kan hiermee niet verbloemen dat het aantrekken van betrokken speler in feite een mis greep was. Maar het inlijven van Wickel is niet de enige minder ge lukkige keuze van FC Den Haag dc laatste jaren. Op dezelfde lijn kan het contracteren van de inmid dels vertrokken Perazic en Noël worden gezet, terwijl ook de aan koop van de gelijk met Wickel bin nen gehaalde Jonker nog niet heeft opgeleverd wat ervan werd ver wacht. Van een transactie als die van Hoeksema kan worden gezegd dat de speler in kwestie pas na ge ruime tijd rendement voor zijn ploeg opleverde. De enige aan schaffingen waarop nauwelijks kri tiek mogelijk is, zijn die van Al- bertsen en Van Leeuwen, hoewel van de laatste kan worden opge merkt dat die in zijn beste - vorige - seizoen niet geheel kon worden vrij gepleit van wat individualisti sche trekjes, die aan de teampres tatie nogal eens afbreuk deden. Overeenkomst Rest te vermelden de aankoop van Lex Schoenmaker, met welke af faire de terugkeer van Mansveld nogal wat overeenkomsten ver toont. Ook Schoenmaker ging naar Feyenoord en keerde terug op een moment dat FC Den Haag nog al les van hem verwachtte en zijn toenmalige club hem wel kwijt wilde. Het gevolg is bekend. Schoenma ker had weinig inbreng bij zijn oude club, vooral veroorzaakt door een niet aflatende reeks blessures, die hem voor driekwart deel van zijn contractduur op een minder dan verwacht niveau of zelfs in het geheel niet deden spelen. Aad Mansveld is nog enige jaren ouder dan Schoenmaker, waarmee het ri sico van minder snel genezende blessures nog aanzienlijk groter is. Toch gaat FC Den Haag in zee met de routinier, die natuurlijk ontegenzeggelijk verdiensten heeft gehad voor zijn nieuwe werkgever, maar van wie ten zeerste moet worden betwijfeld of hij de rol die hem nu wordt toegedacht weer aankan. Op de schouders van Mansveld ligt vanaf nu een weinig benijdenswaardige taak: aantonen dat het aankoopbeleid van FC Den Haag niet met een nieuw mistasten moet worden aangevuld. Frank Werkman Pernix moeizaam langs WION (Van onze korfbalmedewer ker) LEIDEN Door een moeiza me 1211 zege op WION bleef Pernix gisteravond in de race om de titel in de tweede klasse B van de mi- crokorfbalcompetitie. Bij rust leidde Pemix met 6—4. Voor een groot deel had Per nix de problemen aan zichzelf te wijten, al werd de beschul digende vinger niet geheel on terecht uitgestoken naar scheidsrechter Kaak die vaak tot wonderlijke beslissingen kwam. Pernix slaagde er on danks legio kansen niet in om voldoende afstand te nemen van WION. Even na rust leek het erop dat Pemix die fout in de tweede helft zou maken Via 7—5 liep Pernix uit tot een maximale 11—7 voor sprong. Daarna ging het met nog tien minuten te spelen snel bergafwaarts. Vooral ver dedigend klopte het niet best bij de Leidse ploeg. Pas bij 12—11 besloot coach Flip van der Kooij Kees Hortensius, verdedigend tegenvallend, en Lies be th Brokaar te vervan gen door Daan Vreeken en Agnes de Rooij. De opzet om de voorsprong vast te houden slaagde, maar het geheel was niettemin weinig overtuigend. Voor Pernix scoorden Kees Hortensius (3), Kees Brokaar (2), Kees van der Kraan (2), Liesbeth Brokaar, Carla van de Vegte, Alice Tieleman, Jet Boter en Janco Breedveld. ALMERIA—Didi Thurau heeft de tweede etappe van de rit naar de zon (vroeger de ronde van Andalusië) ge wonnen. LONDEN—Tottenham Hot spur heeft de Schotse jeug- dinternational Gordon Smith van Aston Villa overgenomen voor 600.000 gulden en daar door dit seizoen al meer dan vier miljoen geïnvesteerd in nieuwe spelers. DEN HAAG—Uitslagen eredi visie basketbal dames: Jolly Jumpers-AMVJ 86-77, White Stars-Delta Lloyd 56—77. TRESQUES—Fons van Kat wijk heeft de Grote Prijs van Tresques een koers over 135 kilometer, gewonnen. AMERSFOORT—De wieler- veldrit in het bos Birkenho- ven bij Amersfoort is voor de derde keer afgelast. Hilbert van der Duim is volgens Eric Heiden nog te nerveus. OSLO In het Bislet-stadion van Oslo leek op 29 en 30 december een einde te zijn gekomen aan de magere jaren van het Nederlandse schaatsen. Hilbert van der Duim, Piet Kleine en Wim Pol ble ven bij de Nieuwjaarswedstrijden temid den van de complete Europese concur rentie volledig overeind, maar natuur lijk was het nog te vroeg om van een wederopstanding te spreken. In hetzelf de Bislet zal zaterdag en zondag de re kening kunnen worden opgemaakt. Ruim 50.000 toeschouwers, die voor vol gepakte tribunes gaan zorgen, zullen Eric Heiden wel voor de derde keer we reldkampioen zien worden. Maar het is nog zeer de vraag of zij in de schaduw van de geweldige Amerikaan ook op zienbarende prestaties van de Nederlan ders kunnen gaan beleven. De ogen van Hilbert van der Duim scho ten geen vuur, toen hij geconfronteerd werd met de uitspraak van Eric Heiden, dat de Nederlandse kampioen te nerveus is en nog veel zal moeten leren. De Fries haalde slechts zijn schouders op. „Ik zit er niet mee, dat zou trouwens ook stom zijn". Piet Kleine kondigde al bij voor baat aan, dat van hem geen wonderen mogen worden verwacht. „Ik voel mij nog geen honderd procent in vorm. De kracht is onvoldoende en dat is vooral op de 1500 meter funest". Klaas Vriend, die allang blij is dat hij zich toch weer voor het wereldkampioenschap heeft we ten te kwalificeren, concludeerde al bij voorbaat, dat er aan hem toch niets te vragen viel. Waarna tenslotte alleen de zelfverzekerde uitspraak van Yep Kra mer, dat hij geen last van plankenkoorts heeft, resteerde. Maar de debutant bezit dan ook de wetenschap, dat trainer Eg- bert van 't Oever van hem in Bislet nog geen heldendaden verwacht. „Het is voor mij al een groot succes, dat ik hier van start kan gaan". Hilbert van der Duim maakt zich over het komende titeltoernooi geen illusies. „Ik hoop hier in Bislet bij de eerste zes te eindigen. Dan ben ik dik tevreden. Maar dat betekent niet, dat ik mijn aspi raties in vergelijking met het Europese kampioenschap naar beneden heb ge schroefd. Toen hoopte ik op een plaats bij de eerste drie, maar in Deventer heeft mijn vijf kilometer alles verknald. De strijd met de Noren en de Russen durf ik echter nog steeds aan. En dan hecht ik meer waarde aan een andere uitspraak, die ik van Eric Heiden heb gehoord. Hij heeft na de wedstrijden van het afgelopen weekeinde in Orebrö na melijk ook gezegd, dat ik op dit niveau de competitie met Storholt wel aankan". Tijdelijke inzinking Feit is in ieder geval, dat het Europese titeltoernooi in Deventer voor Van der Duim slechts een tijdelijke inzinking leek. Want een week later snelde de Fries in Heerenveen met een serie in drukwekkende tijden naar het Neder lands kampioenschap: 2.02.62 op de 1500 meter; 7.17.89 op de vijf kilometer en 15.19.91 op de 10 kilometer. En vorige week bleek in het Zweede Orebrö Eric Heiden dan wel veel te sterk, zijn achterstand op de alleskunner uit Madison was ongeveer net zo catas trofaal als de Europese kampioen Jan- Egil Storholt eerder in de landen wed strijd Noorwegen-Amerika-Rusland had moeten incasseren. „Hilbert gaat steeds gemakkelijker rijden", is de conclusie van Egbert van 't Oever, die hoopt dat zijn grootste troef in Bislet gaat bewij zen, dat hij dat ook kan als het er wer kelijk op aan komt. De kleine trainer- coach van Oranje heeft er dit seizoen al veel vaker blijk /an gegeven, dat een on verwoestbare dosis optimisme één van zijn belangrijkste strijdwapens is gewor den. STEVEN TEN VEEN CRISIS BIJ PRO PATRI A ZOETERMEER De crisis waarin Pro Patria zit, zal verstrekkende en misschien wel desastreuze gevolgen hebben voor het Nederlandse topturnen. Na St.Mauritius uit Volendam is de Zoeter- meerse vereniging de tweede in korte tijd waarvoor af schaffing van de topsport dreigt wegens geldgebrek. St. Mauritius koos al voor het recreatieve turnen, Pro Pa tria wacht tot 1 april op het bedrijfsleven. „Wachten" is eigenlijk een verkeerd woord, want als we blijven zitten, dan is het gebeurd", vindt Frans van Elteren, nog maar net voorzitter van de sectie topsport. Hij werd geconfron teerd met een gemeente, die na tien jaar niet meer bereid is de aanvullende subsidie te verstrekken van 30.000 gul den per jaar voor topsportac tiviteiten. „En volgens mij betekent dat de doodsteek voor het topturnen in Neder land", concludeert Van Elte ren. Hij legt uit waarom. „Ik zal proberen op te noemen welke kampioenen wij allemaal leve ren. Als ploeg hebben we de nationale titels bij het keur- teurnen heren, het keurturnen dames en het trampolines pringen. Individueel zijn we één en twee bij de dames, één bij de heren en eén' bij het trampolinespringen. Pro Patria levert de helft van alle nationale selecties. Als dat wegvalt, betekent dat de nekklap voor het KNGV, het gymnastiekverbond, dat overi gens helemaal niets doet. En dan heb ik alleen nog maar het topje van de ijsberg ge noemd. Wij zijn de grootste en belangrijkste vereniging in Nederland. Halen we de top sport eraf, dan blijft er een gezonde vereniging over, daar niet van. Maar die 2700 leden zijn er voor een zeer groot deel gekomen door de top sport. Dat is het visitekaar tje." „Het is het Ard-en-Keessie-ef- fect", zegt algemeen voorzitter Otto Knoppers. „Een sluime rende achterban wordt wak ker als er nationaal en inter nationaal successen worden geboekt. Topsport stimuleert de breedtesport, maar ook an dersom. Het is een cirkeltje." Van Elteren weer: „De top sport moet je in drie groepen verdelen. Het jong talent (on geveer zestien jeugdigen, een leiding van zeker drie men sen, een grote accommodatie), de tussengroep (waar de grote selectie heeft plaatsgevonden, leiding van twee mensen) en de topgroep (waarvan de tur ners tien a vijftien uur per week trainen, die een aparte ruimte nodig heeft, een be perkte leiding). Zo moet het eruit zien, anders heb je hele maal geen continuïteit en dan kun je het vergeten. Blijft het geld weg, dan moet je ergens gaan besnoeien, maar zoals ik al heb geschetst, betekent dat dat de hele zaak in elkaar valt. En die continüiteit is juist zo belangrijk. Daarom gaat het ook niet om „maar" 30.000 gulden, maar om zeker het vijfvoudige. Wij moeten voor een flink aantal jaren Frans van Elteren: „Komt het geld er niet, dan is het dus afgelopen". zekerheid hebben dat we dat tekort kunnen dekken. We kunnen alleen maar denken op lange termijn, anders hoe ven we er niet aan te begin nen. Komt dat geld er niet, dan is het dus afgelopen." Ambitieus De gemeente Zoetermeer heeft de afgelopen jaren Pro Patria rijkelijk bedeeld en ook de tosport ambitieus aangepakt. Op de zaalhuur werd een subsidie van tach tig procent gegeven, op de salarissen vijfentwintig pro cent. In die steun verandert nog niets, hoewel het zich Iaat aanzien, dat ook in die subsidieverordening wordt besnoeid. „En dan kun je al les vergeten", verkondigt Van Elteren pertinent. Pro Patria heeft al lange tijd gehamerd op een standpunt van de ge meente inzake topsport. Een visie, die gestalte zou krijgen in een Nota, „die er nu niet meer hoeft te komen", vindt Otto Knoppers. De gemeente hield zich afstandig en daar op richt zich ook de kritiek. „De gemeente heeft te lang gewacht met een principe-uit spraak", dat is ons grote ver wijt „Het belang van top sport wordt onderschat. Als je terugkijkt, is dat kortzich tig. Onder topsport verstaat Pro Patria de nationale top en aansluiting op internatio naal vlak. Geen overdreven tosstanden. Als relatief klein „bedrijf" hebben we veel mensen getrokken. Als ik dan zie dat er een sporthal van veertien miljoen wordt opge trokken waarvan het dak lekt en waar voor de passieve re creatie weinig mogelijkheden zijn, dan vind ik dat een vreemd beleid." De hoop van Pro Patria is gevestigd op bedrijven waar voor als tegenprestatie wordt gedacht aan een jaarlijks of tweejaarlijks groot turnevene- ment in de trant van de we reld turntop (WTT) in Rotter dam. Wordt er geen sponsor gevonden, „dan zakken we af naar het niveau in landen als België en Luxemburg. Want er is in Nederland geen vere niging die het wel aankan", aldus Van Elteren. „Het is topsport of niets. Er is geen middenweg". DICK HOFLAND Amateurvoet bal en rugby afgelast DEN HAAG - De KNVB heeft alle wedstrijen voor de zaterdag- en zondagamateur- competitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden van zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de jeugdelf- tallen betaald voetbal even eens geen doorgang zullen vinden. Over het betaalde voetbal zal later een beslis sing worden genomen. De Nederlandse Rugby Bond (NRB) heeft in verband met de gesteldheid van de terrei nen eveneens alle wedstrijden voor het komende weekeinde afgelast. DA VOS - Bert de Jong en Jan van de Roemer hebben zich naast de reeds geselec teerden Lieuwe de Boer en Miel Govaert, geplaatst voor het wereldkampioenschap sprint, dat op 17 en 18 febru ari in Inzeil wordt gehouden. Bert de Jong werd winnaar van de sprintvierkamp die op de 400-meterbaan van Davos is gehouden, voor Govaert, Lieuwe de Boer en Van de Roemer. Ron Ket eindigde als vijfde en Jos Valentijn als zesde. De Boer won de 500 meter in 38,8 seconden voor Govaert in 39.2, op de 1000 meter was Bert de Jong de snelste met 1.19,7 voor Ron Ket, die 20,4 liet afdrukken. Toch weer races in Tubbergen TUBBERGEN Gedeputeer de Staten van Overijssel zijn teruggekomen op hun besluit geen toestemming te geven voor motorraces in Tubber gen op Tweede Pinksterdag. De laatste vijf jaar onthielden zij de goedkeuring aan wed strijden op die dag, omdat er dan veel recreatief verkeer is. Met de verkeersdrukte blijkt het echter mee te vallen, zo constateert de provincie nu. GS blijven overigens van me ning dat er moet worden ge zocht naar een ander circuit, waarin minder doorgaande wegen zijn opgenomen. FC Dordrecht maakt seizoen af ZEIST FC Dordrecht zal het lopende seizoen in de eer ste divisie voltooien. De be heersraad van de club, be staande uit Nico de Vries en het oud-bestuurslid Gerard Bouwer, heeft gisteravond tijdens een bespreking met het sectiebestuur betaald voetbal en het bestuur van de club meegedeeld een op lossing te hebben gevonden voor althans een deel van de f iananciële moeilijkheden. De achterstallige spelerssala rissen over de maand decem ber vanaf 1976 zullen kunnen worden uitbetaald. De be heersraad zal proberen óok de middelen te vinden om de spelers te kunnen betalen in de nog resterende maanden. Ongeveer half maart zal het sectiebestuur opnieuw met de beheersraad praten. Daarna zal de verdere gedragslijn worden bekend gemaakt. Lotto/toto DEN HAAG De lotto van de afgelopen zondag heeft geen win naars van de eerste prijs opgele verd. In de toto van hetzelfde weekeinde slaagden 125 deelne mers erin de dertien kruisjes op de juiste plaats te zetten. Daar voor krijgen zij 747,50eik. Uitslag lotto 5 van zondag 4 fe bruari 1979: Inleg: 3.558.980,—. Prijzenbedrag: 1.773.439,97. Eerste prijs: geen winnaars, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 6 van zondag a.s., het overi ge 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede t/m de vijfde prijs. Tweede prijs: 5 winnaars, die elk bruto/ 59.109,—ontvangen. Derde prijs: 191 winnaars, die elk bruto/ 1.993,60 ontvangen. Vierde prijs: 9.802 winnaars, die elk/ 47,50ontvangen. Vijfde prijs: 16.070 winnaars, die elk 28,90 ontvangen. Jackpot voor lotto 6 van zondag 11 februari/ 125.068,48. Uitslag toto 5 van zondag 4 febru ari 1979: Inleg: 491.888.-. Prij zenbedrag: 233.608,80. Eerste prijs: 125 winnaars, die elk 747,50 ontvangen. Tweede prijs: 4.036 winnaars, die elk/ 14,40 ontvangen. Derde prijs: 21.641 winnaars, die elk/ 3,70ontvangen. MARIBORHanni Wenzel, de verdedigster van de wereldbe ker ski, heeft in Maribor de achterstand op de huidige leidster in het klassement, Annemarie Moser, terugge bracht tot acht punten door haar tweede zege op de sla lom. ANTWERPENRene Pijnen, Albert Fritz en Michel Vaar ten hebben de zesdaagse van Antwerpen gewonnen. ZABRZEDe Poolse atlete Grazyna Rabsztyn heeft de snelste indoortijd op de 60 meter horden voor dames ge realiseerd: 7,86 seconden^

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15