Bejaarde voelt zich niet thuis in verpleegtehuis £eidóeSomo/nt Kinderrechters kraken wetsontwerp van PvdA Joodse organisaties verbijsterd over Arabische boycot VERPLEGING SCHIET TEKORT IN OPVANG FNV moet ophouden met valse beschuldigingen TOETSING RECLAME PIJNSTILLERS De burgemeester Plan bezit eigen woning stimuleren rOORSTEL VOOR HULP AAN WEGLOPERS OP LOSSE SCHROEVEN Binnenland leidse courant vrijdag 9 februar11979 pagina 13 bi een onzer verslaggevers) [LBURG Het personeel in verpleegtehuizen is niet >ldoende in staat om de pro- emen van de bewoners op vangen. De opgenomen be- arden krijgen wel een goede irzorging en revalidatie, ar in de moeilijkheden die nenhangen met hun nieuwe bonomgeving en hun leeftijd |>rdt te weinig aandacht be- Tot die conclusie komt geneesheer-directeur Ten Have (52) van het Haarlemse ver pleegtehuis „Zuiderhout" in een proefschrift waarop hij volgende week donderdag aan de Katholieke Hogeschool van Tilburg hoopt te promoveren. In zijn onderzoek is het Ten Have duidelijk geworden dat bejaarden vaak na maanden nog niet gewend zijn aan hun leven in het verpleegte huis en in hun contacten beperkt blij ven tot familie en vrienden van vroe ger. Van een vertrouwensrealtie met het personeel is meestal geen sprake, aldus Ten Have, die de resultaten van zijn onderzoek strijdig acht met het uitgangspunt van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid, dat een ver pleegtehuis een optimaal leefmilieu moet bieden. Ten Have pleit voor een verminderd doorsturen van hulpbehoevenden naar deskundigen en voor een verbeterde integratie van deze groep in de sa menleving. Hij wijst er op dat de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten het mogelijk maakt om mensen een jaar gratis op te nemen in een tehuis, terwijl de financiële steun aan instel lingen die zich bezig houden met de begeleiding van thuiswonende bejaar den veel minder groot is. Volgens Ten Have heeft het verple gend personeel vaak een vertekend beeld van de mate waarin de bejaarde zich in het thuis op zijn plaats voelt. Veel personeel waardeert de verple ging als „dankbaar werk", terwijl de bejaarden zelf hun opvang doorgaans laag waarderen, aldus de onderzoeker. In Nederland woonden in 1977 44.000 bejaarden in een verpleegtehuis, in 1964 waren dat er nog maar 9800. Jpmeuw Jlievondst Noordzee HAAG Het Amen- bedrijf Union Oil of California heeft bekendgemaakt tij- a proefboring in de irlandse sector van de jordzee olie heeft aange laten. De put produceerde de proefboring 1032 q olie per dag. I aangeboorde voorraad ligt een diepte van 75 meter de grond. De boring 23 mijl buiten de kust iatsgevponden op 50 mijl noordwesten van Amster- pnieuw chten tegen 5 iclame Niemeyer :n HAAG - De Stichting ilksgezondheid en Roken en isumenten Kontakt bben gisteren een klacht gediend bij de reclame-co- commissie tegen de nieuw- e advertentie van tabaksfa- ikant Niemeyer, waarin Hem Duys zegt verstandi- te roken. Ook tegen de vertentie met Cruyff is op- iuw een klacht ingediend. advertentie met Cruyff is liswaar verdwenen, maar de organisaties willen dat het nog aanwezige recla- ■materiaal en de stickers de sigarenwinkels worden wijderd. Zij zijn van me- g dat deze advertenties iade toebrengen aan de ksgezondheid en tevens in ijd zijn met de goede aak. Volgens het Konsu- nten Kontakt worden ro- s ontmoedigd om met ro te stoppen en gesust met onjuiste gedachte dat je verstandig kunt roken. euwe cv-ketel H n Gasunie ipaart energie ONINGEN De afdeling irch van de Nederlandse fcunie heeft een cv-ketel worpen, die gemiddeld 20 25 procent aan energie baart. Wanneer de ketel ptreeks 1993 volledig inge- ïrd kan zijn, betekekent een totale besparing op gasverbruik tot het jaar 1 van vijftien tot achttien u-d kubieke meter. (gens Drs. P. J. van den. directeur gas verkoop de Gasunie moet de over- d bij nieuwbouw of ver- |ging de eis stellen om de uwe ketel aan te schaffen, jniddels is het nieuwe sys- tn aan de Nederlandse fa- kanten gedemonstreerd, die gens Van den Berg zeer jhousiast reageerden. De uwe ketel zal in vergelijkij- 'g met het huidige type f- tot achthonderd gulden er gaan kosten. I CNV-VOORZITTER: (Van onze sociaal-economische redactie) HEERLEN CNV-voorzit ter Harm van der Meu ten vindt dat de voormannen van de FNV nu eindelijk eens moeten ophouden met de beschul diging, dat het CNV vindt dat christelijke werk nemers zich alleen maar in de christelijke vak centrale zouden moeten organiseren. „Ik daag mijn collega Kok uit om waar te maken dat het CNV ooit heeft beweerd wat hij ons in de schoe nen schuift. En Spit doet het voorkomen of het CNV zpu menen, dat de leden van het CNV bete re christenen zijn dan leden van de FNV. Ook dat heeft het CNV nooit gezegd. Het CNV zou nu wel eens van dit ongepaste verwijt verschoond willen blijven". Tijdens een kaderbijeenkomst in Limburg zei Van der Meulen gisteravond onder meer, dat men het christen-zijn op verschil lende manieren kan beleven. Het NKV heeft, na een jarenlan ge geschiedenis als christelijke organisatie, gekozen voor een fusie met het NW tot één algemene organisatie. Het CNV heeft zijn karakter van christelijke organisatie willen behou den. De werknemers hebben nu een keus. „Ik zie dit als een open en eerlijke zaak, die geen enkele aanleiding geeft om elkaar te verketteren. Ik protesteer met klem als men het CNV gaat bestoken met ongerechtvaardige verwijten. Dat vertroebelt zo wel de onderlinge verhoudingen als de oordeelsvorming van het publiek". Eén op de vijf Nederlandse mannen wil op jacht UTRECHT Eén op de vijf Nederlandse mannen zou best wel eens op jacht willen, terwijl zes procent van de vrouwen daar ook wel zin in heeft. Dat blijkt uit een enquête die het bureau Lagendijk heeft uitge voerd in opdracht van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging. Uit het onderzoek bleek ook dat een ruimte meer derheid het er mee eens is dat het overschot aan wild moet worden afge schoten. De antwoorden van ondervraagde leden van natuur- en dierenbe schermingsorganisatie we ken volgens de onderzoe kers niet af van die van anderen. VOORSCHIP De sleepboot „Baracuda" van de Rotterdamse bergingsmaatschappij Smit-Tak sleept hier het voorschip van de Franse ramptanker,,Betelgeuse"naar de haven bij Bantry Bay. Deskundigen hopen uit een onderzoek van het voorschip te kunnen vaststellen, wat de oorzaak is geweest van de fatale explosie aan boord van de Franse tanker, die op 7 januari het leven kostte aan vijftig opvarenden. DEN HAAG De fraktievoorzitter van de PPR mevr.Ria Beckers heeft de Reclameraad gevraagd om de reclamefilmp jes voor de vrij verkrijgbare pijnstillende middelen te toetsen aan de geldende voorschriften op dit gebied. In een open brief wijst zij de Reclameraad erop dat in de filmpjes geen melding wordt gemaakt van de risico's die de consument loopt wanneer deze de middelen overmatig ge bruikt. Op grond van de uitkomsten van het onderzoek moe ten naar de mening van mevrouw Beckers zo snel mogelijk maatregen worden genomen. De wijze waarop in ons land burgemeesters moeten t worden aangewezen is altijd omstreden geweest. De po litieke partijen hanteren om beurten bij iedere op han den zijnde benoeming wisselende argumenten die in hun eigen kraam te pas komen. De ene keer moet de voorkeur van de betrokken gemeenteraad prevaleren, de andere keer de kleur van de burgemeesters in de regio, en een derde keer de landelijke politieke verhou dingen. Wat is het beste uitgangspunt? Dat is een moeilijk te beantwoorden vraag. Een mogelijkheid is het introduce ren van de direct gekozen burgemeester, gekozen door de bewoners van de betrokken stad of het betrokken dorp. Maar daaraan kleven zoveel neveneffecten, dat het op korte termijn invoeren van de gekozen burge meester in Nederland niet wenselijk is. Al kleven er dan wat haken en ogen aan de benoemde eerste bur ger, het systeem van die ene benoemde min of meer onafhankelijke burger in een gemeentebestuur heeft ook altijd veel positieve kanten gehad. Daarom ligt het nu voor de hand om meer duide lijkheid te zoeken in de manier waarop de burgemees ter benoemd wordt. Die duidelijkheid is nodig, want over de burgemeestersbenoemingen bestaat, door de mist die erom heen hangt, veel onduidelijkheid. Zo zal bijvoorbeeld bijna iedereen menen dat het cda met de burgemeesters zwaar overbedeeld is. Maar wie naar de omvang van de betrokken gemeenten kijkt, of naar de samensteling van de betrokken gemeenteraden, krijgt een ander beeld. Er zou een stuk duidelijkheid kunnen komen als het systeem van het schetsen van een profiel door de be trokken gemeenteraad, verder wordt uitgebouwd. Nu schetst een raad vrijblijvend een profiel van de gewen ste burgemeester. Dat betreft veelal de gewenste kwali teiten en de gewenste politieke kleur. De betrokken Commissaris van de Koningin doet er dan het zijne mee, en maakt zelfstandig zijn aanbeveling voor de mi nister van Binnenlandse Zaken. Indien tevoren zou vaststaan dat de politieke kleur die de raadsmeerderheid zich wenst, bij de benoeming zal worden gehonoreerd, is een einde gemaakt aan het ondoorzichtige gebekvecht tussen de politieke partijen. Tegelijkertijd wordt daarmee recht gedaan aan de loka le democratie. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid voor de WD de heer Lauxterman heeft giste ren een plan gelanceerd om via vergoting van het eigen woningbezit in oude wijken de stadsvernieuwing beter van de grond te krijgen. Laux term an wil dat de wo ningen aan de bewoners wor den overgedragen zodat zij met overheidssteun de wonin gen zelf kunnen laten op knappen. In zijn rapport„stadsvemieu- wing door eigen woningbezit- "constateert de WD-er dat de verbetering van verouder de particuliere woningen niet van de grond komt Lauxterman wijst in zijn plan op de gunstige ervaringen met het door hem voorgestel de systeem in de Amerikaan se stad Baltimore. De eige naar-verkoper dient volgens hem bij verkoop van zijn be zit en goede prijs te krijgen. De koper zou ter verlichting van de hypotheekkosten een overheidsbijdrage moeten krijgen naar inkomen en hoogte van de aankoop- en verbeteringskosten. „AANBIEDING" „Hier pak 'an" roept deze Amsterdamse marktkoopman, terwijlhi] de loco-bur gemeester van Moskou, Leonid v. Deribin (m.) een knot wol aanreikt. Deze beantwoordde dit gebaar met een krachtig „njet". Een ander lid van de Mos- kouse delegatie, Vladislav D. Novozhilov, staande naast een lachende Amster damse huisvrouw, denkt nog even over deze, aanbieding na. Een delegatie van de Moskouse gemeenteraad brengt deze week een bezoek aan Amsterdam. WERKGEVERS WAARSCHUWEN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal Israëlitische kerk- en andere organisaties heeft met verbijstering kennis genomen van het gisteren gepresenteerde rapport van de bijzondere Tweede Kamercommisie, waaruit bleek dat zowel overheid als bedrijfsleven in hun beleid rekening houden met de Arabische boycot tegen Israël. De organisaties spreken van dis criminatie van Nederlandse Joden, en vragen om snelle maatregelen. „Wij had den het nooit voor mogelijk gehouden dat één generatie na de Tweede Wereld oorlog opnieuw Nederlandse Joden ge- dsiscrimineerd zouden worden op grond van buitenlandse voorschriften. aldus een gezamenlijke verklaring. De Nederlandse werkgeversoraganisaties VNO en NCW hebben gisteren het parlement ge vraagd om bij een discussie over mogelijke overheidsmaatregelen tegen de Arabische boy cot van Israël, ook rekening te houden met de economische belangen van het Nederlandse bedrijfsleven. VNO en NCW vinden een waarschuwing aan de Kamer op zijn plaats, omdat ze bang zijn dat er „een al te gemakkelijke vergelijking" met grote landen zal worden gemaakt. In de Verenigde Staten bestaat een stringente anti- boycotwetgeving en Canada gaat zover dat het steun onthoudt aan bedrijven, die op eni gerlei wijze meewerken aan de Arabische boy cot. Deze landen kunnen zich dat veroorloven, aldus VNO en NCW, omdat hun „politieke en economische betekenis in de wereld van een andere orde is dan die van Nederland". Over het feit dat vele Nederlandse bedrijven meewerken aan de boycot, wilden de werkge versverbonden nog niets zeggen. Het VNO heeft zich daar echter in het verleden al eens over uitgelaten. Deze organisatie nam toen - en volgens een woordvoerder is dat vrijwel zeker nog zo - het standpunt in, dat het op zichzelf „niets ongewoons of onacceptabels" is dat landen, die zich in een feitelijke oorlogssi tuatie bevinden, voorwaarden stellen bij zake lijke transacties met derden. „Een dergelijke constatering is objectief en houdt geen beoor deling in van de politieke situatie in het Mid den-Oosten". Üan onze parlementaire redactie) !N HAAG Het initia- f-wetsontwerp van de dA-Tweede Kamerleden lethof en Haas-Berger, larin wordt voorgesteld, strafbaarheid van het «bergen" van weggelo- B minderjarigen op te 'fen, is op losse schroe it komen te staan. Reden Srvan is het vernietigen de oordeel van de Neder landse kinderrechters over het ontwerp. De indieners van de wetswijziging zijn echter niet van plan hun voorstel in te trekken. Vorig jaar zomer werd de behan deling van het socialistische wets ontwerp in de Tweede Kamer op geschort, omdat de indieners naar aanleiding van de kritiek van CDA en WD hadden besloten, eerst een advies van de kinderrechters af te wachten. Volgens dr. Roethof en mevrouw mr. Haas-Berger moet ar tikel 280 van het Wetboek van Strafrecht (strafbaarstelling van het onttrekken van minderjarigen aan de ouderlijke macht) zodanig gewijzigd worden, dat de strafbaar heid niet meer geldt als de hulp verleners zorgvuldig te werk gaan. CDA en WD kwamen echter met een' wijzigingsvoorstel volgens wel ke de hulpverleners verplicht zou den moeten zijn bij de opvang van een minderjarige direct de kinder rechter te waarschuwen. De kinderrechters hebben nu in hun advies niet alleen het wetsont werp van Roethof en Haas-Berger, maar ook het amendement van CDA en WD afgekraakt. Volgens de kinderrechters is het helemaal niet nodig, artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht te wijzigen. Zij zien een betere oplos sing. voor de problemen bij de hulpverlening aan weggelopen min derjarigen, door in de wet een nauwkeurige beschrijving te geven van de rechtspositie van minderja rigen. Over een dergelijke regeling is de hele Kamer het al wel eens. PvdA, CDA en WD hebben hiero ver vorig jaar een motie ingediend. DE kindereechters stellen boven dien, dat het met de praktij kdit moment best meevalt Het aantsal strafzxaken per jaar is op de vin gers van éii hand te tellen. lend. Hij wijst erop dat de praktijk van nu, met regionale afspraken tussen hulpverleners en rechters in feite illegaal is. Nypels (VVD) zei gisteren dat het wetsontwerp moet worden ingetrokken, nu blijkt dat de mensen uit de praktijk er hele maal geen behoefte aan heb ben. Mevrouw Evenhuis (CDA) wil het ontwerp wèl in behan deling houden, maar dan met een wijzigingsvoorstel geënt op de gedachten van de kinder rechters. Afgelopen nacht liepen de laagste temperaturen in ons land nogal uiteen. In de pro vincie Friesland, Groningen en Drenthe kwam matige vorst voor. Op het vliegveld Eelde bij Groningen werd het tien graden onder nul. Op de Waddeneilanden vroor het nauwelijks en in Vlissingen bleef de temperatuur boven nul. In de nacht van vandaag en morgen zullen de tempera turen minder sterk varieren. Er moet wel op lichte vorst worden gerekend. De bewol king die in de loop van van daag vanuit het zuiden op kwam zal zaterdag verder toenemend, maar de kans op neerslag is niet zo erg groot. Deze bewolking is afkomstig van een uitgestrekte zone, die vanmorgen boven het zuiden van GrootBrittanie, noord Frankrijk en België lag en heel langzaam in onze rich ting trok. Op dat moment viel er daar op sommige plaatsen regen en ij zei. In Ierland en Wales viel ook nog sneeuw. Weersvooruitzichten tot zater dagavond: Weinig verandering. Zonnige periode en kleine kans op neerslag. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: Eerst kans op neerslag, later opklaringen, 's Nachts over wegend lichte vorst, middag- temperaturen iets boven het vriespunt. Weer temp. slegT Amsterdam lx SaT 5 0 5 0 i 8 5 0 4 0 ggr. 1 1 0 s:; Brussel Genève pb 18 2 0 11 10 5 0 4 0 11 3 Innsbrück gt |j£: 9 1 5 0 -2 4 17 29 SL München Sir 4 0.1 ,1 85 20 0 18 0 .1 3 0 0 Rome flockholm Har rwbew" juaew"' ïwbew 15 0 14 0 1 §3 7 5 26 0 New York Tel Aviv Tunis cjeh.bew. 19

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13