Slachtoffers Jonestown nog steeds niet begraven Britse conservatieven: het land is bankroet Bakhtiar roept Khomeini op tot stichten partij Franse klacht tegen Oostenrijkse minister Rijnsteden eisen uitvoering van Rijnverdragen „BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 FEBRUAR11979 PAGINA 11 SAN FRANCISCO Elf weken na de massale zelfmoord in Jonestown J in Guyana zijn de stoffelijke resten van veel slachtoffers nog steeds niet begraven of gecremeerd. Ze liggen, verpakt in plastic zakken en eenvoudige kisten, opgeslagen in een koelhuis op een luchtmach- 1 tbasis op 5000 kilometer afstand van de naaste familieleden. 1 x De lijken zullen de eerstkomende weken op de basis van Dover, in de staat Delaware aan de Atlanti- sche Oceaan, blijven liggen. Nie-* mand weet precies waar hun laat ste rustplaats zal zijn, en niemand schijnt daarover een beslissing te willen nemen. Er wordt op onkiese wijze gebakkeleid, staten en de fe derale regering slaan elkaar met wetboeken om de oren, de bureau cratie doet niets: in ieder geval zijn Eden nog niet begraven. het voornamelijk om gaat is de meeste slachtoffers welis- de Amerikaanse nationaliteit naaaen, maar over het algemeen uit arme zwarte gezinnen kwamen, die de teraardebestelling of crema tie hoogstwaarschijnlijk niet kunnen betalen. Een ambtenaar van het mi nisterie van buitenlandse zaken gaf toe: „Het is mogelijk dat mensen uit een hogere sociale klasse dit niet zou zijn overkomen". Voor de rechter wordt er nu druk geargumenteerd. Op staats- en fede raal niveau wordt onderhandeld, terwijl begrafenisondernemers ijs koud met elkaar concurreren en het beste koopje proberen te slijten. Het enige waar iedereen het over eens is zijn de schrikbarende cij fers. Van de 913 mensen die in Jo nestown zelfmoord pleegden, wer den 641 geïdentificeerd,, en daarvan werden 331 aan de famiüe overge dragen. Blijven over 272 nog niet geïdentificeerde lijken, en 310 wel geïdentificeerde, maar niet aan de familie vrijgegeven, stoffelijke res ten. Bij elkaar liggen er dus nog 582 lichamen in het lijkenhuis in Delaware. De meeste slachtoffers kwamen uit het gebied rond de Baai van San Francisco in Californië. Jim Jones, de leider van de secte, had daar zijn hoofdkwartier voor hij met zijn volgelingen naar Guyana vluchtte. Maar zijn secte, de People's Temple (Volkstempel) stond ingeschreven als een liefdadigheidsinstelling. Dat betekent volgens de Amerikaanse wet dat de staat Californië de be schikking krijgt over het tegoed van de kerk van Jones, naar schat ting 25 miljoen dollar '(ongeveer 50 miljoen gulden). Op dit ogenblik worden voorberei dende hoorzittingen gehouden aan het hof van San Francisco om een einde te maken aan alle verwar ring. De zaak is des te ingewikkel der vanwege een proces dat de fa milie van congreslid Leo Ryan heeft aangespannen. Ryan werd op het vliegveld van Jonestown ver moord na zijn onderzoek naar het gerucht dat verschilende secteleden tegen hun zin in het kamp werden vastgehouden. De familie eist een schadevergoeding van 10 miljoen dollar. De rechter heeft een „noodhulpco mité" in het leven geroepen, dat be staat uit plaatselijke protestantse, joodse en katholieke leiders. Dit co mité werd opgedragen naar een op lossing te zoeken. Het comité moet uiterlijk op 23 februari met een voorstel op tafel komen. Daarna worden openbare hoorzittingen ge houden over dit voorstel. Deze kun nen een week of langer in beslag nemen, en het voorstel kan verwor pen worden. Geld speelt de hoofdrol. Het minis terie van buitenlandse zaken vindt dat het al genoeg heeft gedaan. Er werd 3 miljoen dollar besteed, uit het potje voor buitenlandse hulp, om de ontbindende lichamen uit het tropische klimaat van Guyana naar Delaware te vervoeren. „Het was geen kwestie van bureaucra tie", zei een woordvoerder, „maar van wat volgens de wet kon of niet kon". Eenmaal in Amerika mocht het ministerie van buitenlandse za ken geen fondsen meer aanwenden. De zaak was nu een binnenlandse aangelegenheid, en als het ministe rie er zich verder mee zou be moeien, dan zou het voor de rech ter gesleept kunnen worden. Verder wil Delaware niet dat de stoffelijke resten in die staat begra ven worden. Als reden gaf de staat op dat elk lichaam eerst lijkschou wing verricht zou moeten worden. Het ministerie van buitenlandse za ken ontkent dat en heeft Delaware gevraagd toch de stoffelijke resten te begraven van mensen wier fami lie het vervoer naar Californië niet kan betalen. Ondertussen hebben in Californië drie plaatselijke begrafenisonderne mers aangeboden de hele zaak te regelen en de doden te begraven of te cremeren. De offertes hadden ge heim moeten blijven, maar een naam lekte uit, met het gevolg dat Martin Dean, de bedrijfsleider van de Evergreen begraafplaats in Oak land, bedreigende en beledigende telefoontjes kreeg. Dean vertelt: „Sommige familiele den van de slachtoffers van Jones town zeiden dat ze de lichamen zouden opgraven als ze hier begra ven zouden worden. En het buurt- comité heeft mij naar het hoofd ge slingerd dat als de secte hier mas saal begraven wordt, er allerlei vandalen zouden komen om het kerkhof te ontheiligen". (Copyright The Guardian) U Woorden van wijsheid Margaret That cher, leidster van de Britse Conser vatieven, lijkt aan de lippen te han gen van de vroe gere eerste minis ter van Groot-Brit- tannië, Harold Macmillan. Harold Macmillan die deze week 85 jaat werd hield in de Londense Carlton Club een ont vangst voor vrien den en partijgeno- NIEUW BRITS SCHANDAAAL Röntgenonderzoek op immigranten LONDEN Na het uitlekken van de in middels verboden maagdelijkheids test op immigranten uit Azië, is gebleken dat de Britse immigratie dienst voor vrouwen en kinderen uit Bangladesj een rönt genonderzoek ver langt om de leeftijd van de betrokkenen te kunnen vaststel len. Dit onderzoek wordt uitgevoerd in Dacca, de hoofdstad van Bangladesj, op verzoek van de Brit se ambassade, wan neer deze twijfelt aan de identiteit van de immigrant, zo meldt het Britse dag blad The Guardian. De krant die ook het schandaal van de maagdelij kheidstest aan het licht bracht, schrijft over bewijzen te beschikken dat de schedel van een zwangere vrouw rönt- genologisch onder zocht is, ofschoon een dergelijk onder zoek op zwangere vrouwen door het Britse ministerie van volksgezondheid wordt ontraden van wege het gevaar voor het ongeboren kind. Het Britse ministerie van buitenlandse za ken verklaart even wel dat het röntge nonderzoek in be paalde gevallen wordt gebruikt voor het vaststellen van de identiteit van immi grantenkinderen. De methode zou worden toegepast bij minder dan tien procent van de kinderen. Het gaat daarbij om gezinsle den van in Engeland verblijvende mannen. tijdsonderzoek door middel van röntgen- stalen een onzeker heidsmarge van onge veer vier jaar be staan. Daardoor is moeilijk vast te stel len of kinderen bij het opgeven van hun leeftijd liegen. Boven dien heeft de Wereld gezondheidsorganisa tie een dergelijk ge bruik veroordeeld wagens het gevaar voor kinderen, omdat het beenderstelsel zich nog niét volledig heeft gevormd. Britse radiologen noemen het onderzoek een onethisch misbruik. Zweden zet Pauksch het land uit STOCKHOLM (DPA) De in Zweden voor drugshandel veroordeelde Westduitser Karl Pauksch is gisteren naar West-Duitsland uitgewe zen. Pauksch, die in Zweden tweederde van de acht jaar gevangenisstraf waartoe hij veroordeeld was heeft onder gaan, werd op het vliegveld van Stockholm op een toestel naar Hamburg gezet. De Duitser was in 1966 in i Zweden in verband met drugshandel tot een gevange- I nisstraf veroordeeld en ver volgens uitgewezen. Daarna dreef hij vanuit Nederland handel in drugs met Scar di j navië. In 1972 werd Pauksch in Nederland gearresteerd en aan Zweden uitgeleverd. Daar kreeg hij in mei 1973 acht jaar celstraf. In juli 1976 ge lukte het hem te ontsnappen. Hij begaf zich opnieuw in de drugshandel en werd in maart 1977 weer in Nederland kt en weer aan Zweden uitgeleverd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brittannië is bankroet. De schatkist is leeg. Zo reageerde de con servatieve oppositie gisteren op de onver wachte beslissing van de socialistische minderheidsregering Callaghan om de Britse discontovoet (de officiële rentevoet) op 14 procent te brengen een verhoging van anderhalf procent. Twee jaar geleden bevond zich op hetzelfde peil. Voor de Britten is dit een hoogst onprettige maat regel. Het betekent voor hen, dat het geld weer duurder wordt. De banken en de hy potheekinstellingen zullen hun rentevoet eveneens verhogen. Alle afbetalingen zul len dus weer langer duren. Een treffend voorbeeld is de rentevoet van Britse hypotheken, die momenteel elf en driekwart procent bedraagt. Alles laat voorzien, dat hij nu op minstens twaalfen- eenhalf procent gebracht zal worden. Op positieleidster Margaret Thatcher riep gis teravond in het Lagerhuis uit: „Dit is een ramp voor mensen, die hun huis afbeta len". De conservatieve protesten hadden wel een holle klank. De discontovoet is namelijk het instrument waarmee alle naoorlogse Britse regeringen de geldomloop proberen te regelen. Als er te veel ponden in circu latie zijn, wordt de discontovoet verhoogd. Krijgt de economie later een gezonder kleurtje, dan mag hij opnieuw een procen tje zakken. Het speelt daarbij geen rol welke partij in Groot-Brittannië aan het bewind is. Pre mier Callaghan krijgt nu uiteraard het conservatieve verwijt te horen, dat zijn re gering overdreven uitgaven en leningen ge daan heeft. De oppositie noemt de huidige verhoging van de discontovoet het onver mijdelijke gevolg van te veel leningen. Premier Callaghan zegt, dat hij de waarde van het pond wil beschermen. De Britse munt was de laatste tijd weer wat gezakt ten gevolge van de ernstige sociale onrust. Callaghan wil ook voorkomen, dat de in flatie opnieuw in stijgende lijn gaat als ge volg van de toekenning van loonsverhogin gen, die het door zijn regering uitgekozen veilige maximum van 5 procent overschrij den. Hoewel de Conservatieven niet helemaal ongelijk hebben, valt het toch te betwijfe len, dat Groot-Brittannië betere vooruit zichten gehad zou hebben als het momen teel bestuurd werd door leden van de Con servatieve Partij. Want het is nu eenmaal een feit, dat de Britse inkomens het afge lopen jaar gestegen zijn met gemiddeld 8 procent. Daartegenover staat evenwel, dat de Britse economische groei jaarlijks beperkt blijft tot hooguit 2 procent. Dit betekent gewoon, dat als de Britten niet harder leren wer ken, ze zich nooit de lonen zullen kunnen veroorloven, die de werknemers van ande re geïndustrialiseerde naties in het westen verdienen. Tot nu toe is nog geen enkele politieke partij erin geslaagd de Britse ar beidende klasse dit aan het verstand te brengen. Verdedigers Bhoetto beschuldigen regering RAWALPINDI (Rtr) De verdedigers van de ter dood veroordeelde oud-premier van Pakistan, Ali Bhoetto, heb ben de militaire regering van Pakistan beschuldigd van po gingen te belemmeren dat ju ridische stappen worden on dernomen om Bhoetto's leven te redden. In Rawalpindi ver telden zij verslaggevers dat zij worden lastiggevallen ^n dat enkele van hun mede- Iwerkers werden opgepakt we gens vermeende belasting fraude. Dit gebeurt kennelijk met de bedoeling hen ervan te weerhouden een petitie bij het hooggerechtshof in te die nen over de uitspraak van het hof waarin het doodsvon nis van de 51-jarige ex-pre mier wordt bevestigd. Inmiddels blijven er uit alle delen van de wereld verzoe ken binnenkomen om Bhoetto die verdacht van het laten ombrengen van een politieke tegenstander, te sparen. Bhoetto's verdediger Bakhtiar ziet de zaak somber in. Hij meent dat zijn cliënt waar schijnlijk volgende week zal worden opgehangen. De Pa kistaanse minister van Justitie is al uitgevaren tegen Enge land omdat het gratie heeft gevraagd voor Bhoetto. Zaïrese kardinaal gemolesteerd BRUSSEL De Zaïrese kar dinaal Joseph-Albert Malula is in zijn woning door een gewapende bende gemoles teerd en beroofd, zo heeft het katholieke persbureau CIP donderdag gemeld. In de nacht van dinsdag op woens dag drongen vier man in bur gerkleding en ongeveer twin tig in legeruniformen de wo ning van de kardinaal bin nen. Ze bedreigden de kardi naal met de dood, sloten hem °P> in de badkamer en plun derden zijn woning. Na zes unr slaagde kardinaal Malula erin zich te bevrijden en de politie te waarschuwen. Overstromingen in Brazilië Bij overstromingen als gevolg van weken lang durende zware sla- werden verwoest en 450.000 mensen zijn dakloos. Het ergst is de gregens zijn in het oosten van Brazilië waarschijnlijk al meer dan toestand in de deelstaat Minais Gerais, waar alleen al 150.000 achthonderd mensen om het leven gekomen. Zeker 150 plaatsen daklozen zijn. TEHERAN (AP/Rtr) De Iraanse premier Bakhtiar heeft de moham medaanse geestelijke leider Khomei ni uitgedaagd een wettige politieke partij op te richten als hij wil rege ren, in plaats van „de mensen de straat op te sturen en leuzen te la ten roepen waarvan zij de betekenis niet begrijpen". Terwijl honderddui zenden betogers door de straten van Teheran trokken met de leuzen „Ba- zargan, Bazargan, jij bent onze pre mier" en „Bazargan, uitvoerder van de Koran" (Bazargan is de door Khomeini aangewezen tegenpre- mier), bood premier Bakhtiar op nieuw aan verkiezingen te houden zodra de rust is weergekeerd. In een interview in het Parijse dagblad Le Monde noemde Bakhtiar zijn rivaal Khomeini „een vernielzuchtig persoon, die het land miljoenen gekost heeft", en een „jaloerse en onwetende man". Bakh tiar is er zeker van dat als nu verkiezin gen gehouden worden, een overgrote meerderheid op Khomeini zal stemmen, maar dat als de rust is weergekeerd dit niet meer het geval zal zijn. Bakhtiar verklaarde gisteren maatregelen te zullen nemen om de economie van het land weer op gang te brengen en de sta kingen te breken. Hij heeft opdracht ge geven aan de stakers geen loon meer uit te betalen. Bakhtiar weet zich gesteund door veel intellectuelen die in een open brief een dringend beroep hebben ge daan op de islamitische leiders zich niet te bemoeien met de politiek. Zij stellen de snelle vorming van vakbonden en po litieke partijen voor en het verzekeren van de economische onafhankelijkheid van het land. Verscheidene staten aan de Perzische Golf trekken nu lering uit de situatie in Iran. Koeweit is begonnen met plannen voor het scheppen van een democratisch staatsbestel, en ook Saoedi-Arabië zou - besloten hebben een raadgevende verga dering in te stellen met vertegenwoordi gers van alle provincies. STRAATSBURG - Tegen de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Willibald Pahr is gisteren bij de civie le strafkamer in Straatsburg een klacht gedeponeerd, zo is meegedeeld door mr. Joseph Rennemann, advocaat van Ali Mezaach, een van de twee jongemannen die in de nacht van 1 op 2 februari minister Pahr hadden mis handeld en beroofd in Straatsburg. De klacht is ingediend door de moeder van de jongste van de twee jongens, een vanwege zijn minderjarigheid niet nader genoemde 16-jari ge. Zij beschuldigt de minis ter van schennis van de o- penbare eerbaarheid en po gingen om een minderjarige te corrumperen. Advocaat Rennemann zei dat hij in de mate waarin dat mogelijk zou zijn een soortge lijke ldacht zou indienen bij het parket in Wenen. Mezaach en de minderjarige jongen werden dinsdagavond door de rechtbank van Straatsburg voorwaardelijk vrijgelaten. Zij worden mo menteel alleen vervolgd we gens diefstal van het horloge en de portefeuille van minis ter Pahr. Deze vertoefde in Straatsburg voor een bijeen komst van de Raad van Euro pa, waar hij het woord heeft gevoerd. De van oorsprong Noordafri- kaanse jongens hebben ge zegd dat minister Pahr hun op een zeer late avondwande ling zonder begeleiding van zijn Franse gendarmes, oneer bare voorstellen heeft gedaan waarop zij niet wensten in te gaan. Pahr, die onder meer een gebroken rib opliep, heeft de lezing vanuit Wenen ont kend. Minister Pahr heeft in een in terview met het Weense con servatieve dagblad „Die Pres- se", de handelwijze van de Franse justitie een proces te openen zonder vooronderzoek en zonder hem te hebben ge hoord, „monsterachtig" ge noemd. Hij veronderstelt dat de Fran se autoriteiten grote moeite hebben met het reconstrueren van de zaak en het weerleg gen van de beweringen van de twee beklaagden, omdat het onderzoek door de politie zo oppervlakkig is geweest. De minister zei dat hij na de aanval niet in de positie had verkeerd om vragen te beant woorden, maar dat hij wel aan de politie uur en plaats van het incident had kunnen opgeven* Hij ontkende dat hij tegen het advies van artsen in naar Wenen is teruggekeerd en zei dat een arts in Straatsburg hem er toestemming voor had gegeven. „Iedereen die in een dergelij ke situatie belandt wil zo spoedig mogelijk thuis zijn", zei Pahr. Hij sprak eveneens tegen dat hij van de bescherming van twee agenten die met zijn vei ligheid waren belast had alge- Warenhuis uitgebrand Een enorme brand in Wenen die gekenschetst wordt als de grootste brand in Oostenrijk sinds de Tweede Wereldoorlog heeft het warenhuis Gerngross volledig in de as gelegd. De brand die ontstond door laswerkzaamheden in een liftkoker veroorzaakte een schade van vele miljoenen guldens. (Van onze correspondent Ami van Vree) DÜSSELDORF Na afloop van het tweedaags internationale steden-symposium „Schone Rijn" In Dtisseldorf, hebben de deelnemers de ministers van de Rijnstaten, die op 19 februari in Luxemburg bijeenkomen, dringend opgeroepen om de in ternationale verdragen over de vermindering van de chemi sche vervuiling van de zoutbelasting van de Rijn snel .en gewetensvol na te komen. Het symposium was georganiseerd door de gemeentebesturen van Rotterdam, Den Haag, Amster dam en Dtisseldorf, er namen circa 30 steden aan deel. De ministersconferentie, die op 19 februari aan de Rijnvervuiling gewijd zou zijn, gaat niet door. De deelnemers hebben nog eens met bezorgdheid geconsta teerd dat meer dan twee jaar na de ondertekening van de zout- en chemieverdragen er altijd nog net zoveel zout op de Rijn geloosd wordt als voorheen. En op de „zwarte lijst" van gevaarlijke giftige stoffen die in het chemieverdrag is voor zien, staan pas 15 stoffen, terwijl er nog minstens 1500 onder zocht moeten worden. Andere eisen die in de resolutie worden genoemd zijn onder andere onmiddellijk opstellen en uitvoeren van een actieplan ter sanering van het oppervlaktewater dat voor de drinkwater voorziening nodig is en een voortdurende inventarisatie van alle afvallozmgen. In een toelichting wijzen de samenstellers van de resolutie er nog eens op dat de vervuiling van de Rijn niet zozeer een onvermijdelijk bijverschijnsel van de toenemende welvaart is, alswel een gevolg van nalatigheid in heden en verleden. Door een reeks van maatregelen, met name door de bouw van een grote hoeveelheid biologische zuiveringsinstallaties, is het zuur stofgehalte van de Rijn de laatste jaren verheugend gestegen. Maar dit is slechts een deelsucces: de hoeveelheid moeilijk afbreekbare schadelijke stoffen is nog altijd zeer hoog en vormt onverminderd een groot probleem voor de drinkwater voorziening.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11