Noord wijk heeft voordeel van nieuwe provinciale weg ,Geen Digros m Leiderdorps raadhuis" Katwijk moet scholen sluiten Jeugdcircus Atleta in Warmond kampt met een ledentekort. VETHOUDER BEZEMER: 'rof. Bladergroen i Leiderdorp Alle inwoners Noordwijkerhout ontvangen jaarverslag gemeente Sterren voor Meerenburgh Telefooncirkels voor bejaarden KORTWEG 10 LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 PAGINA 5 OORDWIJK Het aanholl ende winterweer is er oor- iak van dat de afwerking an het laatste gedeelte van et tracé van de provinciale reeds wekenlang stag- Met name gaat het erbij om het weggedeelte issen de Noordwijkse Van erckelweg en de gemeente-, ens met Katwijk. Een paar aanden geleden kon dit uk autoweg voor het ver ier worden opengesteld en larmede kwam een recht- reekse verbinding tot stand ssen Wassenaar en de grens et Noord-Holland. Het zijn oordwijk en Noordwijker- iu(, die hiervan in het bij- nder profiteren en die de srkeersstroom door hun oonkernen en over locale egen en straten zagen ver- rijnen of verdunnen. Heel ed valt dit bijvoorbeeld te merken op de Herenweg en Nieuwe Offemweg in lordwijk, waar sinds de op stelling van de provinciale eg het verkeer, ook in de itsuren, aanzienlijk minder uk is dan in het verleden, lartegenover staat dat zich andere punten concentra- voordoen. Een voorbeeld ■ervan is het viaduct aan de an Berckelweg, waar de op- 1 afritten samenkomen voor |t naar Noordwijk en Voor- n >ut afslaande verkeer. De si- iatie ter plaatse is onover- fchtelijk, zeker als m pnd uit Noordwijk eg niet kennend, de oprit in 1 richting Katwijk—Den aag moet zien te vinden. 0^ eel wat logischer ligt de op- i in de richting Noordwij- e_ irhoutHaarlem. De aanwe- gheid van de sluipweg Lage- eg—Schiestraat en de uit- onding van de Bronsgeester- eg, alle in de directe omge- ng van het viaduct, dragen >paald niet tot de duidelijk- iid bij. Ten overvloede moet it van de provinciale weg >mende verkeer uit de rich- De provinciale weg ting Katwijk een druk bere den, voorrang hebbend fiets pad kruisen, terwijl het snel rijdende verkeer uit Noord wijk door het nabij gelegen viaduct moeilijk kan worden waargenomen. Verder is de ruimte tot opstellen tussen de beide dubbele rijbanen aan de krappe kant. Er wordt op deze banen gewoonlijk hard gereden. Ernstige ongevallen kunnen bijna niet uitblijven. De tijd zal het leren. Als gevolg van de aanwezig heid van het nieuwe verkeers knooppunt aan de Van Be rckelweg ontstaat aanzienlijk meer druk op de kruising Van de Mortelstraat—Gooweg. Wellicht zal dit afnemen als de aansluiting van de Ver lengde Beeklaan op de „se cundaire weg no. 1" zo wordt de provinciale weg in het vakjargon aangeduid tot stand is gekomen. Zover is het echter nog niet. Het «IDERDORP „Een vesti ng als Dirk v.d. Broek (Di- os Multimarkt. red.) past et in de bestemming van |t oude raadhuis". Dit zei ethouder J. Bezemer -VdA) gisteravond tijdens n vergadering van de be- -leidingscommissie Oude „Dat klinkt me on- larschijnlijk in de oren", igeerde zijn partijgenoot t raadslid Frans Leijnse. ithouder Bezemer lichtte n stellingname toe met de idedeling, dat qaar zijn ining Gedeputeerde Staten toezichthouder van de ge teute het bestemmingsplan entrum" zullen toetsen aan uitkomsten van het :.M.K.-rapport. Volgens dit jport bestaat er geen be- aar tegen een winkelc'on- itratie in het raadhuis mits niet gepaard gaat met een vergroting van het aantal vierkante meters verkoop- vloeroppervlakte. De heer Bezemer stelde verder dat het gemeentebestuur het niet zal toestaan, dat er een voor de plaatselijke middenstand bedreigend bedrijf in het raadhuis zal komen. „De eer ste garantie daarvoor is, dat de gemeente als verkoper op treedt", zei hij. De commissie stelde gistera vond de definitieve versie vast van het eindrapport dat zal worden uitgebracht inza ke de leefbaarheidsaspecten van het Oude Dorp. Een ge beurtenis die plaats vond voor een geheel lege publieke tribune. Dit in tegenstelling tot andere commissievergade ringen die zich doorgaans in een redelijke belangstelling van de kant van de bevol king mogen verheugen. derdorp - Professor W. J. idergroen, tot 1979 hoogle- r in de Opvoedkunde van Afwijkende kind, en zit- d in het Nationaal Comité ►r het .Jaar van het kind", eekt dinsdag 13 februari Willem de Zwijger ooi tijdens een oudera id over „De televisie en lagere schoolkind". 1 aantal kinderen met leer- eilijkheden in ons land mt steeds meer toe. In de en 50-60 was dit aantal procent. Thans is dit tegen tot zeker 44 procent. itvoeringen van Geestgrondtheater >SE De toneelvereniging Het Geestgrondtheater geeft :e en de volgende week een aantal uitvoeringen van het „Een meisje als jij" van Bram van der Lijcke. Op vrij- 9 februari is de première van het toneelstuk in dorpshuis Meerkoet in Lisserbroek. Op vrijdag 16 en zaterdag 17 >ruari worden twee voorstellingen verzorgd in het Trefpunt 1 de Lissese Schoolstraat Alle voorstellingen beginnen om »t uur. De entreeprijs bedraagt 3,50 gulden. tracé van deze weg ligt klaar, maar het wachten is op de reconstructie van het kruis punt Beeklaan—Herenweg en het daar plaatsen van een verkeerslichtinstallatie. De ge meenteraad voteerde geruime tijd geleden reeds kredieten voor het treffen van deze voorzieningen, zodat aangeno men mag worden dat de leve ring van de installatie niet al te lang op zich laten wachten. Een en ander zal zeker bij drage tot een verbetering van de verkeersveiligheid, speciaal voor wielrijders en bromfiet sers op deze langzamerhand door de vele ongevallen be rucht geworden kruising. De Beeklaan—Verlengde Beeklaan zorgen voor een rechtstreekse verbinding van de badplaats-zuid met de pro vinciale weg en het achter land. De Van Berckelweg Van de Mortelstraat hebben dezelfde functie voor de noordzijde van de badplaats. De af-en oprit Verlengde Beeklaan biedt alleen moge lijkheden voor het verkeer naar en uit de richting Kat wijk—Den Haag. Wil men naar Noordwijkerhout—Haar lem, dan moet de route via de Van Berckelweg worden gekozen. Het kruispunt bij „De Krom" ondergaat een complete ge daanteverandering. Rijdend over de provinciale weg is het thans niet meer mogelijk naar Noordwijk of Rijnsburg af te slaan. Heel wat automobilis ten, die ter plaatse minder bekend zijn of zich de vroege re situatie herinneren, blijken daar moeite mee te hebben. Als zij in Katwijk de afslag Molentuinweg zijn gepasserd, zien ze zich genoodzaakt door te rijden naar de afslag Voor hout—Noordwijk, of straks de afslag Verlengde Beeklaan naar Noordwijk. Het verkeer Leiden—Rijnsburg—Noord wijk vica versa komt via een onge lijkvloerse kruising van en op de Herenweg. Oorspronkelijk zou dit niet de bedoeling zijn geweest. Het werk aan deze kruising is nog in uitvoering. Over het viaduct is slechts één rijbaan voor het verkeer beschikbaar. Het wordt met een stoplicht geregeld. Naast de weg ligt een fietspad. De gebruikers van dit pad moe ten aan de Noordwijkse zijde van het viaduct de Herenweg kruisen. Een niet ongevaarlijk bezigheid, omdat het snel rij dende verkeer pas zichtbaar is als het op de „bult" van het viaduct verschijnt. Daar komt nog bij dat het viaduct en de kruising thans geheel onverlicht zijn. Ongeveer ter hoogte van de oversteek van de fietsrs kan men op de Herenweg afslaan naar Katwijk. Het tracé van deze baan maakt een scherpe bocht en sluit vervolgens aan op de bestaande weg langs de Katwijkse woonwijk Rijnsoe ver. Even verder mondt zij uit in het woongebied van de Hoornes. Het ligt in de bedoe ling dat de kruising aan „De Krom" ook een verbinding krijgt met de Katwijkse in dustriewijk 't Heen, maar deze weg is nog in aanleg. De provinciale weg wordt aan weerszijden geblokkeerd door natuurgebieden. In Wassenaar loopt zij dood op Duinrell en in De Zilk op de duingebie den van de Amsterdamse Wa terleiding en Vogelenzang. Op de kronkelwegen in het buurtschap hoop het verkeer zich op en men is daar be paald niet gelukkig mee. Mi lieubeschermers zijn al even min ingenomen met de nieu we verkeersbaan vanwege de aantasting van het landschap. Meer beplanting en begroeiing van de vaak brede bermen zou heel wat ergenis wegne men. KATWIJK In heft deze week uitgekomen Struktuur- plan Basisonderwijs heeft wethouder N. Parlevliet (CDA) heft beleid van de huisvesting van scholen voor basisonderwijs uitgestippeld. Hij noemde in een mondelin ge toelichting het plan kli nisch, wat wil zeggen slechts bestaand uit cijfers en som metjes. In feite houdt dat in, dat er scholen, vooral in de dorpskern, verdwijnen moe ten. In het struktuur plan gaat wethouder Parlevliet van twee gegevens uit Ten eerste het sterk gedaalde geboorte-cijfer en de nieuwe wet op het Ba sisonderwijs voor 1983. Deze wet houdt een zeer nauwe sa menwerking tussen lagere- en kleuterschool in. Zo sterk zelfs dat beide het liefst in één gebouw gehuisvest dienen te worden. Een ander feit waar de wet houder rekening mee moet houden is, dat nieuwbouw van scholen moeilijk te reali seren zal zijn. Hij moet dus van de bestaande scholen uit gaan. In het plan gebeurt dit ook, per wijk wordt de prog nose van het geboortecijfer vergeleken met het aantal aanwezige lokalen om de leegstand van lokalen te kun nen registreren. Verder wordt er aan bijna elke lagereschool een kleuterschool gekoppeld. Deze koppeling, bepaald door de nabijheid van de scholen, houdt in dat de leerling van de kleuterschool automatisch leerling van de „gekoppelde" lagereschool wordt Rondom de openbare scholen in Katwijk bestaan nog wat onduidelijkheden. Op het ogenblik zijn er twee openba re lagerescholen en drie open bare kleuterscholen. Hoe hier de koppeling tot stand moet komen is nog een vraag. In december van het vorige jaar heeft het college zelfs het plan gehad om de openbare school uit de Voorstraat (Boorsma school) te koppelen aan de nieuw te bouwen o- penbare kleuterschool in Kat wijk Rijn. Het voordeel daar van zou zijn, dat in ieder ge val een school uit het cen trum verdwijnen zal. Echter, de beperkingen ten aanzien van nieuwbouw zouden hier roet in het eten gooien. Wel is het zo, dat het college in de komende raadsvergadering toestemming wil vragen de bouwlokatie voor de nieuw te bouwen openbare kleuter school te verleggen, in ver band met ruimtegebrek. De oorzaak hiervoor laat zich ra den. Maar volgens wethouder Parlevliet zal alles met de scholen en schoolbesturen goed doorbesproken worden. Uit het plan spreekt duidelijk dat er scholen gesloten moe ten worden. Welke dit zijn weet de wet houder nog niet Wel heeft hij een duidelijke visie wat er met de gebouwen gebeuren kan: „Als ze oud zijn, slopen we ze gewoon, en kunnen op de vrij gekomen stukken grond huizen gebouwd wor den". NOORDWIJKERHOUT Binnenkort zullen alle inwoners van Noordwijkerhout en De Zilk het jaarverslag 1978 van de gemeente Noordwijkerhout in de bus krijgen. Hiermede hoopt het gemeentebestuur meer openheid van bestuur en betrokkenheid van de burgers bij het gemeentelijke beleid te verkrijgen. Al eni ge jaren is het de gewoonte een jaarverslag samen te stellen voor de raadsleden en de ambtenaren, terwijl ook belangstellenden het gratis konden afhalen. Van deze laatste moge lijkheid werd zeer weinig gebruik gemaakt, zodat men besloten heeft het huis aan huis te verspreiden. De openheid van bestuur (vele malen discussiepunt in de raadsvergadering) is hiermee gediend. In diezelfde sfeer is het gemeentebestuur van plan de raadsstukken gratis ter beschikking te stellen voor belang stellenden. Men moet ze alleen zelf afhalen op het gemeentehuis. Voorheen kon men a 44 gulden een abonnement nemen op de raad- stukken. In het jaarverslag wordt een overzicht gege ven van de gang van zaken in het afgelopen jaar, maar wordt ook aangegeven wat de plannen voor het volgende jaar (dus 1979) zijn. Voor de woningbouw is momenteel het plan Zeeburg van groot belang. Dit plan om vat namelijk de woningbouw voor Noordwij kerhout tot 1985. In september worden de eer ste woningen opgeleverd. Verder bestaat er een bestemmingsplan nieuwbouw na Zeeburg. Hiervoor is een terrein aangewezen, dat gele gen is tussen de Wildiaan en de Robijnslaan. Dat nieuwbouw voor Noordwijkerhout nodig is, blijkt uit het aantal woningzoekenden per 1 januari 1979. In totaal zijn er 248 woningzoe kenden, waaronder 85 gehuwden en 163 onge- huwden. Bij deze woningzoekenden zijn er 41 die langer dan 4 jaar staan ingeschreven. In de behandeling van de verschillende be stemmingsplannen worden verschillende plan nen genoemd, die in 1979 ter uitvoering of in procedure zullen worden gebracht. Zo wordt in het bestemmingsplan „Centrum" het gebied rondom het marktplein aan de Havenstraat genoemd. Een gedeelte van dit marktplein zal bestemd worden voor de bouw van een com plex met drie winkels (waaronder waarschijn lijk de huidige Dagmarkt) en veertien boven woningen. Verder is er een aanpassing nodig voor het gebied Dorpsspringweg/SchooÜaantje. Hier is de uitbreiding van het gemeentehuis en de Rabobank gepland. Een ander belang rijk punt is het bedrijfsterrein, waarop vooral de plaatselijke bedrijven zich verder kunnen ontplooien. Voor dit terrein is een gebied aan gewezen nabij de 's-Gravendamseweg/Leide- vaart. Het plan zal in de loop van 1979 in procedure worden gebracht, waardoor prak tisch alle politieke partijen in Noordwijker hout op hun wenken worden bediend. Verder wordt ernaar gestreefd het plan Buitengebied en het plan recreatiegebied Oosterduinsemeer in 1979 in procedure te brengen en wat be treft het Oosterduinsemeer ook ter uitvoering te brengen. Jeugdcircus Atleta Mevrouw Bladergroen, die re gelmatig spreekt en publiceert over leer- en opvoedingsmoei lijkheden en de betekenis van spel en speelgoed, meent dat de televisie een „ramp voor de kinderen" is. Voor deze avond hebben leerkrachten van de Willem de Zwijger- school een enquête over het kijkgedrag van kinderen op gesteld, welke enquête dan ook voorafgaand aan deze avond onder de leerlingen zullen houden. Aanvang van deze vrij toegankelijke oude ravond is acht uur. WARMOND Dat een klein dorp een groot aantal verenigingen herbergt is niet altijd voor iedereen voordelig. Het jeugdcircus Atleta in Warmond bijvoor beeld kampt met een ernstig ledente kort. De leiding noemt als één van de oorzaken de grote keuzemogelijkheid voor kinderen tussen 8 en 15 jaar. War mond telt ruim honderd verenigingen. Ruim twintig jaar geleden werd door Ceës Witsenburg met een aantal enthou siastelingen een begin gemaakt met het jeugdcircus en na twee jaar oefenen kon de eerste voorstelling in 1960 worden ge geven. Cees Witsenburg noemt zichzelf een echte „circusgek". Alle circussen en circusdirekteuren kent hij bij naam en toenaam. Tientallen boeken over het cir cus heeft hij in zijn bezit. Aan dit enor me enthousiasme en doorzettingsvermo gen is de grote bekendheid van circus Atleta te danken. Er werd aanvankelijk in de open lucht getraind met een mini mum aan materiaal. De resultaten waren er echter niet minder om. Weldra was bekendheid zo groot dat er voor televisie werd opgetreden en er trips werden ge maakt naar alle windstreken. Ook nu nog verzorgt Atleta ongeveer twintig voorstelling per jaar met een zeer geva rieerd programma waaruit blijkt dat er hard aan is gewerkt. De voorzitster van Atleta maakt zich echter ernstige zorgen voor de toekomst. „De meeste artiesten zijn nu 14-15 jaar oud en groeien dus uit het circus. Vervanging door jongere le den is dringend gewenst. Het moest toch op z'n minst mogelijk zijn het twintigja rig bestaan volgend jaar op grootse wij ze te vieren met een behoorlijk aantal nieuwe leden. Atleta kan wel minstens 15 jongens en meisjes gebruiken tussen 8 en 12 jaar die geen bijzondere gaven hoeven te hebben maar wel over enig doorzettingsvermogen en interesse moe ten beschikken", aldus Annie. Annie de Vroomen is nu een maand voorzitster van Atleta, en zij heeft zich vast voorgenomen met de hulp van acht leidsters en leiders Atleta weer tot nieu we bloei te brengen. De circusuitrusting is op het ogenblik bijna professioneel te noemen. Er is een goede oefenruimte in de Oude Gymzaal. Het enige wat ont breekt is dus een stel nieuwe artiesten. „Allerlei soorten artiesten zijn dringend nodig van clowns tot jongleurs. Ln de be gin periode was er ook wel dierennum- mer. De hond „Tot" was zelfs beroemd en de geit was ook een daverend succes. Op het ogenblik is er geen levend beest in Atleta omdat de training erg moeilijk is, maar een beest in het circus blijft toch leuk ook al is het optreden niet vlekkeloos. Tenslotte moet er voor het dier ook leuk blijven. De training van de arteisten is in handen van oude rotten in het vak. Allemaal al heel jong bij Atleta begonnen en bezeten van het circus. Er wordt op woensdag- en donderdagavond twee uur getraind in de onlangs gereno veerde gymzaal. „Er zijn plannen in voorbereiding een opbergruimte aan de gymzaal te bouwen zodat het materiaal niet steeds van el ders gehaald hoeft te worden. De com missieleden voor financiën gaven de plannen voor dit gebouwtje enige weken geleden terug aan het college van B en W met de mededeling dat het plan te duur was en men moest proberen een soortgelijk gebouwtje te realiseren voor een lagere prijs. Voor Atleta dus nog even door sjouwen maar er wordt in ie der geval aan gewerkt", zegt de voorzit ster van Atleta. Atleta treedt op 22 fe bruari in Zoeterwoude op om 14.00 uur in de Chr. Dinarkerk met 21 artiesten en twintig verschillende nummers. LISSE In het Lissese plan Meerenburgh wordt op korte termijn een begin gemaakt met de bouw van 93 woningwet woningen en 59 premiekoopwoningen uit de eerste bouw- stroom van 275 woningen. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad woens dag 14 februari voor om zeven straatnamen uit sterrenbeelden te kiezen. Als de raad hiermee kan instemmen worden de namen: Andromeda, Cassiopeia, Centaurus, Delphinius, Orion, Pegasus en Perseus vastgesteld. Het gemeentebestuur wil voor de in de toekomst nog aan te leggen straten in Meerenburgh ook namen uit hogere sferen kiezen. WASSENAAR De Wasse- naarse Katholieke Bejaarden vereniging onderzoekt de mo gelijkheid in Wassenaar te komen tot "telefooncirkels". Zo'n cirkel bestaat uit 10 be jaarde of eenzame deelnemers en deelneemsters voor wie een dagelijks contact met de buitenwereld van belang is. Het systeem is heel eenvou dig: de begeleider(ster) van zo'n cirkel belt dagelijks een bepaalde deelnemer, deze belt de volgende en de negende belt weer de begeleider(ster). Wordt de cirkel onderbroken, doordat iemand de telefoon niet opneemt, dan gaat de be geleid er(ster) tot actie over. Zij beschikt namelijk over adressen, waar de huissleutel van de betrokkenen aanwezig is. Het is de bedoeling, dat de telefonische contacten altijd op een tevoren afgesproken tijd plaatshebben. Belangstel lenden kunnen zich melden bij de secretaris van de vere niging, de heer J.H. van Veen, Hyacinthstraat 48, tel. 16065. EHBO Voorhout veertig jaar VOORHOUT De plaatselijke afdeling van de EHBO be staat veertig jaar. Dit jubileum wordt zaterdag vanaf drie uur gevierd met een feestelijke receptie in het Gezondheids centrum aan de Kerkweg in Voorbout. Het heeft de Voorhoutse afdeling'nog nooit aan belangstelling ontbroken. Voor de eerste cursus, veertig jaar geleden, meld den zich al vijfenzeventig belangstellenden. Thans telt de vere niging zo'n zevenhonderd donateurs. Vanavond treedt de jubi lerende vereniging aan tijdens een rayonwedstrijd in het Paro chiehuis. Aanvang half acht. SASSENHEIM - Het Tweede- Kamerlid Th. H. Joekes spreekt maandag 12 februari op een WD-bijeenkomst in het Sassenheimse Bruine Paard over: „400 dagen Van Agt-Wiegel". In aansluiting op de spreekbeurt van de heer Joekes wordt de jaarlijkse Al gemene Ledenvergadering van de WD afdeling Sassenheim gehouden. De bijeenkomst be gint om kwart over acht LEIDERDORP - De WD af deling Leiderdorp houdt op maandag 12 februari een o- penbare algemene ledenverga dering. De agenda bevat on der andere bestuursverkie zing. De reglementair aftre dende bestuursleden mevr. E. J. Meijer en W. J. P. Win terswijk hebben zich herkies baar gesteld. De vergadering vindt plaats in het Dorpshuis en begint om 20.00 uur. WARMOND - Op donderdag 15 februari wordt door het CDA-verband afdeling War mond een propaganda-avond gehouden. Staatssecretaris drs. K. de Jong van het mi nisterie van Onderwijs en we tenschap zal die avond spre ken. Het onderwerp is: „Het CDA een duidelijk alterna tief'. De propaganda-avond vindt plaats in het Trefpunt en begint om 20.00 uur. SASSENHEIM - Zondagavond is er in de hervormde kerk een „Open Deur"-dienst, uit gaande van de gezamenlijke protestantse kerken. Voorgan ger is ds. A. den Haan, zen dingspredikant uit Oegstgeest Deze spreekt over het onder werp: „Is ons leven een lust, of een lastMedewerking wordt verleend door het Haarlems Jeugdkoor „Silo- am", o.l.v. Peter Steffelaar. Aanvang 7 u.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5