Keegan bejubelcS' op Wembley IÈIÉ1 Moskou poetst zich op voor Olympische Spelen Marjan en Rob Ridder hopen op finaleplaatsen in internationale badmintonstrijd EBBC BEVERWIJK - Jaar in jaar uit doet de Nederlandse bad- mintonbond een poging om de jaarlijkse topper, de open internationale kampioen schappen van Nederland, weer sterker bezet te krij gen. Voor de strijd van ko mende vrijdag, zaterdag en zondag hoopt men daarin weer geslaagd te zijn. Even als de laatste jaren is de plaats van handeling weer de fraaie sporthal in Bever wijk- In de 33ste editie zijn wereld kampioene Lene Koppen en Gillian Gilks.de meervoudige All-Engeland winnares, de grote favorieten bij de da mes. Naast Nora Perry uit Engeland mag men de Ne derlandse Joke van Beuse- kom en Marjan Ridder-Lues- ken ook altijd nog tot de kanshebsters rekenen die in het enkelespel kunnen door dringen tot de laatste vier. Zoals bekend is het zilveren duo van de wereldkampioen schappen van 1977 uit elkaar gevallen. Het is echter niet bij de dames. Deze dames zijn immers specialisten in het dubbelspel. Hanke de Kort, die tijdens vele toe rnooien tot dusver op de voorgrond trad, heeft een hard hoofd in deze zware in ternationale. In de eerste ronde krijgt de speelster van Haarlem het meteen erg moeilijk tegen de Engelse Barbara Sutton. Een paar weken geleden heb ik daar dik van verloren. Dus ik onmogelijk dat Joke en Mar jan elkaar in de finale van het damesdubbel toch zullen ontmoeten. Marjan Ridder speelt namelijk met Gillian Gilks en Joke van Beusekoir met Lene Koppen. Het zou echter een verras sing zijn als de in Preston als Europese kampioenen ge- huldigden Nora Perry en Ann Statt niet door zullen dringen tot de dubbelfinale denk dat het bij het enkel spel erg snel voor mij is af gelopen. In het damesdubbel speel ik samen met de Engel se Palmier en in de de mi xed met Herman Leidel- meijer. Over de tegenstan ders weten we erg weinig af, dus we moeten maar afwach ten". Hanke de Kort, werkzaam bij de gemeente Amsterdam, is een laatbloeier in haar sport. Het gaat de laatste tijd lekker, maar sla mij echt niet te hoog aan. Toen ik achttien werd ben ik er en kele jaren uit geweest. Nu noemen ze mij een verras sing, maar op een internatio nale heb ik echt helemaal niets in te brengen. Het is er gens al een eer als je geüjk in het hoofdtoernooi mag spelen". Bij de heren is zoals de laat ste jaren gebruikelijk Fle ming Delfs de grote publiek- trekker. De Deense wereld kampioen zal geen moeite hebben tot de finale door te dringen. Elo Hansen, zijn landgenoot kan het hem mis schien nog moeilijk maken. Morten Frost, de 'coming man' uit Denemarken, komt voor het eerst op de interna tionale in actie. Hij heeft Fleming Delfs en Sven Pri al een keer verslagen. De ge hele Duitse en Schotse top is ook in Beverwijk van de partij. De komst van de Zweden is echter nog twijfelachtig. Rob Ridder, die aansluiting bij de Europese top zoekt,moet voor een verrassing kunnen zor gen. Met zijn vrouw Marjan Ridder-Luesken moet hij ook ver kunnen komen in het ge mengd dub bel. Het behoort zelfs tot de mogelijkheden dat Marjan en Rob Ridder in de finale komen tegen de Eu ropese kampioenen en All- England winnaars Tredgett- /Perry. ARTHUR VAN RIJSWIJK Mansveld niet terug bij FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG. FC Den Haag en Aad Mansveld hebben vanochtend in een tweede gesprek geen overeenstemming kunnen bereiken over een con tract van anderhalf jaar. Nadat beide partijen maandag al zonder resul taat uit elkaar waren ge gaan. bleef er ook van ochtend een te groot ver schil bestaan tussen wat FC Den Haag wilde beta len en Mansveld wilde hebben. Daardoor blijft Mansveld tot hêt einde van dit seizoen bij Feye- noord, waarna hij een vrije transfer zal hebben. Vanavond brengt coördi nator Eddy Hartmann verslag uit bij het bestuur van FC Den Haag. De theoretische mogelijkheid bestaat dat het bestuur van FC Den Haag alsnog water in de wijn wil doenmaar Hartmann achtte die kans vrijwel uitgesloten. SPORT VOLGENS DISSIDENTEN ZAL LEVEN MOEILIJKER WORDEN MOSKOU Moskou wordt in bezit genomen door een teddybeer. In winkeletalages, bij parken, voor gebouwen, op de bus, op stropdassen, overal toont de wat plomp gebouwde Misjka zijn (of haar?) vriendelijk lachende kop, het symbool van de Oly mpische Spelen van 1980. Het beertje heeft zelfs een rol vertolkt in een film en maak te al een ruimtereis mee. Moskou is bezig zich op te poetsen voor het evenement. Tienduizenden werken aan een face-lift van de Russische hoofdstad om de communisti sche levensstijl op een zo voordelige manier aan den volke te kunnen tonen. Alles rond de Olympische Spelen moet op rolletjes lopen. Het is een gigantische prestige- zaak voor Rusland geworden. „We zullen Moskou in een communistische modelstad herscheppen", is een van de slogans, die in de voor olympi sche publiciteit wordt gehul digd. De kerken met hun gou den „uien" en andere histori sche gebouwen worden geres taureerd en 94 straten in Moskou ondergingen drasti sche verbeteringen. Tijdens de Spelen verwacht men ongeveer 300.000 buiten landse bezoekers. Een milita- ristisch opgezet schema moet ervoor zorgen dat deze inva sie goed zal verlopen. Nieuwe hotels en uitbreidingen van oude hotels hebben de accom modatie in Moskou met vijftig procent vergroot Het grootste prestigeobject, het nieuw Kos- moshotel, die Joegoslavische arbeiders in dienst heeft. Autoriteiten doen er van alles aan om de gebrekkige service op internationaal plan te brengen. Studenten volgen een stage om op te kunnen treden als gidsen en tolken. „Taxichauffeurs worden aan gespoord cursussen in vreem de talen te volgen. Ook het bestand café's en restaurants is met een vijftigtal uitge breid. Vele etablissementen zullen zich specialiseren in de keuken van een bepaald land, ook mensen met dezelfde lief hebberijen, zoals schaken, ko men aan hun trekken. De cultuurliefhebbers zullen ongetwijfeld ook niet te kla gen hebben. Een Russische componist heeft zich door de Olympische Spelen laten in spireren en schreef een muzi kale comedie onder de titel „Het meisje, dat kampioene werd". Het poppentheater van Moskou repeteert een show met een olympisch thema. Begeleid De meeste olympische bezoe kers zullen in groepen komen en van het begin tot het ein de worden begeleid door In- toerist. Men zal ook een rondreis kunnen maken mei een verblijf van drie dagen in Moskou en voorts bezoe ken (met toegangsbewijzen voor olympische evenemen ten) aan Taljin, Kiev en Le ningrad. Overigens lopen niet alle Mos- kovieten warm voor de olym pische gedachte, zoals die vrijwel dagelijks in de kran ten, op posters en via de tele visieschermen op de voor grond staat. Hier en daar kan men beluisteren dat het geld en de mankracht, die worden gebruikt om de eerste Olym pische Spelen op communisti sche bodem tot een succes te maken, de chronische huisves- tings- en voedselproblemen niet kunnen verdoezelen. En kele weken geleden uitten en kele inwoners kritiek aan hel Teddybeer Misjka, het symbool van de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. adres van de gemeentelijke autoriteiten toen de straten na zware sneeuwval pas na lange tijd werden schoonge maakt. Men uitte het vermoe den dat prioriteit werd gege ven aan uitvoering van hel olympische voorbereidingspro gramma. Een groep dissiden ten benadrukte dat de komen de spelen het leven moeilijker maakt, hoewel de dissidenten geloven dat het hun zaak ter goede zou komen als er straks internationale aandachl aan zal worden besteed. Som mige dissidenten zijn er heilig van overtuigd dat de KGB (veiligheidspolitie) orders heeft gegeven ervoor te zor gen dat bezoekers tijdens de spelen geen glimp van oppo santen kunnen opvangen. Hiermee zou de toevloed van rechtszaken tegen dissidenten in verband staan. Intussen wordt er stelselmatig voor gezorgd dat het olympi sche symbool Misjka aan nie- mands aandacht kan ontglip pen De teddybeer is al bijna net zo vertrouwd geraakt als de hamer en de sikkel. De ruimtereis met de Saljoet zes van vorig jaar heeft daarir niet geringe mate toe bijge dragen. Het olympische insig ne - vijf ringen op een wol kenkrabber - is op transistor radio's, camera's, sigaretten pakjes en kleding terug te vinden. Olympische munten en postzegels zijn volop in produktie. Voor deze gelegen heid mogen de munten ook de grens over worden geno men. Normaal is het verbo den Russisch geld uit te voe ren. De vliegtuigen van de staatsmaatschappij Aeroflot, die internationale routes vol gen, zijn voorzien van de woorden „de officiële olympi sche vervoerder". Zelfs de weersomstandigheden tijdens de Olympische Spelen, die duren van 19 juli tot 2 augus tus 1980, staan al vast. De voorspelling luidt: „Vrijwel ideale condities en een gemid delde temperatuur van 17,8 Wildschut scoort voor PSV SUSTEREN PSV heeft gis- teren in Sus te ren een oefen wedstrijd tegen de plaatselij ke amateurclub met 40 ge wonnen. Lubse opende in de 27e minuut de score, waarna Piet Wildschut een minuut voor rust zijn eerste doelpunt voor PSV maakte. Italië wil WK voetbal in 1990 ROME Italië wil in 1990 de eindronde van het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal organiseren. Dat maakte UEFA-voorzitter dr. Artemio Francchi gisteren in Rome bekend. Daarbij was ook Joao Havelange, voorzit ter van de internationale voet bal federatie (FIFA) aanwe zig. Trainings kamp Van Helden in Noorwegen DEN HAAG Hans van Helden is in gezelschap van zijn trainer Jappie van Dijk naar Noorwegen vertrokken voor een trainingskamp van twee weken. Tot 22 februari zal Van Hel den onder meer aan wedstrij den in Horten, Oslo, Notod- den, Gjövik en Stromen deel nemen. Daarna hoopt Van Helden een startbewijs te krijgen voor de wereldbeker wedstrijden, die op 24 en 25 februari in Alkmaar worden gehouden. Via zijn sponsor is hiertoe al een verzoek gedaan bij de schaatsbond (KNSB). DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 PAGINA 16 A J lONtt LONDEN De „Kevin Kee gan-show". Zo zullen alle 92.000 toeschouwers gistera vond in het Londense Wem- bleystadion de grote Engelse overwinning van 4-0 op Noord-Ierland hebben geka rakteriseerd. Wat Keegan op Wembley liet zien, grensde het onmogelijke. De dreumes van HSV werd door het uitzinnige publiek beju beld en herhaaldelijk scan deerde het publiek zijn naam smeekte hem terug te ko en naar Engeland. „Zo ver zal het niet komen," sprak Keegan na afloop. „Ik vond het wel heerlijk om ïr op Wembley te spelen. Dat ik ook hier goed speel, komt gewoon omdat ik mo menteel erg goed in vorm ben." Engeland heeft slechts 25 mi nuten last gehad van de Noord-Ieren in deze kwalifica tiewedstrijd van het EK. Tot dat moment was het een ge- lijkopgaande wedstrijd. Maar het prachtige openingsdoel punt van Keegan in de 25e minuut brak het verzet van Noord-Ierland, dat vorig jaar Sofia nog van Bulgarije had gewonnen met 2-0. Toen vlak na de pauze Latch- ford de stand op 2-0 had ge bracht, na prachtig voorberei dend werk van Keegan, be grepen de Noord-Ieren dat ze dit keer geen succes op Wem bley zouden hebben. Het was i doelman Pat Jennings te danken dat het „slechts" 4-0 werd. Kevin Keegan juicht nadat hij Engeland op 1—0 heeft gebracht. De stand in groep 1 is: 3. Ierland 1. Engeland 3 2 1 0 5 4. Denemarken 2. Noord-Ierland 4 2 1 1 5 5. Bulgarije 0 3 0,7 0 2 2f o i ir - schrijft geschiedenis LYON EBBC uit Den Bosch heeft ge schiedenis geschreven door zich als eerste Ne derlandse basketbal- ploeg te plaatsen voor de halve finales van de Europa Cup. Het Fran se Asvel Villeurbanne werd ,in de tweede en beslissende wedstrijd met 68—73 verslagen. Jan Dekker, die coach Ton Boot verving, was de grote animator van de Bossche ploeg. De taktiek die trainer/coach Ton Boot met aanvoerder Jan Dekker had uitgestippeld, heeft in de tweede wedstrijd tegen Villeurbanne zijn vruch ten afgeworpen. „Laten ,ko- men en dan met snelle break outs toeslaan", zo luidde de opdracht van de coach die in Nederland moest achter blij ven. Hoe juist hadden Boot en Dekker, welke lootste naast zijn taak als speler en aanvoerder ook het coach- schap op zich had genomen, dit gezien. Villeurbanne liep in de val. Vooral in het eerste gedeelte van de wedstrijd kon EBBC op deze manier punten vergaren. Slechts in het laatste gedeelte van de wedstrijd kreeg EBBC het even moeilijk, maar toen was de voorsprong al zo groot dat de Bossche ploeg de zege en de plaats in de halve- finales van de Europa Cup kon veilig stellen. Voor EBBC scoorden: Kirk- land 15, Dekker 14, Cramer 13, Akerboom 13, Lister 8, Van Essen 4, Van Vliet 3 en Faber 3. Indoorrecord Marlise Olsner OOST-BERLIJN De Oostduitse Marlise Ölsner heeft tij dens indooratletiekwedstrijden in Oost-Berlijn haar wereldre cord op de 100 meter indoor scherper gesteld. Zij kwam uit op een tijd van 11.29 seconden, waarmee zij achthonderdste seconde onder haar tijd van twee jaar geleden, eveneens in Berlijn, bleef. De 20-jarige Ölsner is ook de snel ste 100 meter-loopster in de buitenlucht, met 10.88 seconden. SPORTWERELD^ Engels debuut L- rpi h Ihijssen tegen m Bristol [e] ENSCHEDE Frans Thij ti sen gaat FC Twente verlat* Nog deze week zal hij contract tekenen, dat voor 2 1/4 jaar aan lp Town zal verbinden. Thijssen, die dit weekeinde I Engeland was en met zi| oud-clubgenoot Arnold Miijj en manager Robson na geschikte woning he< uitgekeken, kwam gisteren li dit besluit Na overleg zijn vrouw koos Thijssen Ipswich. Het ziet er naar dat Thijssen op 17 februari de wedstrijd tegen Bristol T s zal debuteren. ROTTERDAM Het damt basketbalteam van Rotterdai Zuid is versterkt met de 2Ly jarige Amerikaanse HeiM Nestor. H MADRID Real Madrf heeft zijn eerste weds tri] de vierde ronde van Spaanse bekercompetitie t gen Las Palmas gewonn^ElS met 42. wij DEN HAAG - Nederlan^ kampioen ijsspeedway Henn^g j- Kroeze heft de overstap gi r maakt van Bristol naar SheLi field. Twe FUENGEROLA Didi Th^ heeft de eerste etap&gp, de rit naar de zon g^ h HAMBURG Volgens ht cij gezaghebbende Westduityjgg vakblad St. Georg is de I<jejd Eddie Macken in 1978 (fas beste springruiter ter werel^j geweest. Henk Nooren staMü op de achtste plaats, Joh^** Heins op de tiende. tem Tafeltennisteam verpletterd SOFIA De Nederlandse feltennisploeg heeft gistei in Sofia een grote nederla geleden tegen Bulgarije. In deze wedstrijd, die telj voor de eerste divisie Europese competitie, geen enkele partij in omgezet: 7-0. De gedetailh de uitslagen zijn: Stojanoj Vlieg 21-17, 19-21, 21-13; Stef nov-Van Slobbe 22-20, 21 Gerreicheva-Kruiff 17-21, 10, 21-17. Heren dubbel: öti a janov/Stefanov-Vlieg/Van Slobbe 21-14, 21-17; Gemeng dubbel: Stojanov/Gerreichev» De Kruiff/Vlieg 19-21, 21-11 21-17; Stojanov-Van Slobll 21-14, 21-16; Stefanov-Vlieg 2\A 17,17-21,21-9. rl Th lira u in Tour L FUENGIROLA - De ron®'' van Frankrijk kan dit ja*w één van de interessantste %e| de geschiedenis worden. >j0 Na eerdere verklaringen vi Moser, Thevenet en Hinau jj dat zij zullen deelnemen, gie, Didi Thurau in Fuengirobe voor de start van de ronö van Andalusië te kennen, dj hij ook de ronde van Franfoe rijk in zijn programma hee opgenomen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16