Machtevenwicht in Europa wankel Bisschoppen in Puebla toe aan moeilijkste deel van conferentie Maak vuillozingen in Rijn openbaar BELGISCHE PARA'S VERTREKKEN MAANDAG NAAR ZAïRE Staking in Leyland Longbridge onvermijdelijk Aanhangers Khomeini maken zich meester van macht in steden BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDÉRDAG 8 FEBRUAR11979 PAGINA 15 Deze Londense verpleegster probeert een toevallig passerende fietser te overtuigen van het feit, dat het verplegend personeel in de Britse ziekenhuizen zwaar onderbetaald wordt en derhalve hun sta king gerechtvaardigd is. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het is nu bijna zeker, dat het Britse genationaliseerde automobielbedrijf Leyland spoedig volledig plat gelegd zal worden. 19.000 arbeiders van de Leyland-fa- briek te Longbridge bij Birmingham hebben het startsein voor een algemene staking al gegeven. In plaats van te wachten op de stemming die van de wede gehouden wordt in alle 36 Leyland-fabrieken van Groot-Brittannië, besloten zij gisteren op een bijeenkomst in de open lucht het werk meteen neer te leggen. De uitslag van de stemming zal pas maandag wereldkun dig gemaakt worden. Daarna zou het nog een week du ren eer de eventuele algemene staking zou beginnen. De arbeiders van de Leyland-fabriek te Longbridge zijn ech ter bijzonder militant. Zij beweren, dat aan de premie van tien pond, die hun contractueel beloofd was, geen productiviteitsvoorwaarden verbonden waren. Volgens de Leylanddirectie kan dit extra-geld niet uitbetaald worden, zolang de productie niet aanmerkelijk omhoog gaat. De arbeiders van Leyland Longbridge tijdens de bijeenkomst, waarop besloten werd om te staken. f ziSacharov: laat <VZ( S nensenrechten awe?ven rusten IRUSSEL (Reuter) lussische dissident en Nobel- irijswinnaar Andrej Sacha- ov heeft het Westen gezegd lat voorkoming van een nu cleaire oorlog belangrijker is im- lan proberen het leven van 1 lussische burgers te verbete en. n een interview met het Jrusselse dagblad „Le Soir" egt Sacharov dat de hulp an Westerse landen voor de D nensenrechten in de Sowjet- LJnie weliswaar uiterst belang- ijk is, maar dat het vermin leren van het risico dat het nensdom vernietigd wordt, irioriteit verdient. Hij vond lan ook dat bij besprekingen >ver wapenbeperkingen 3iau\ iet SALT-overleg beter de *«l twestie van de mensenrech- q I en niet op tafel kan komen. Chinese ambassadeur ip Schiphol is gisteren de nieu- e Chinese ambassadeur aange- A/V?tomen- mevrouw Ding Xuesong. .ij is de eerste Chinese vrouw ambassadeur wordt. Zij is jaar oud en heeft sociale we gschappen gestudeerd en 'erkt voor een Chinese per- igentschap. [indemans luropees kandidaat ,a BRUSSEL (ANP) Leo Tin- demans, de voormalige Belgi sche eerste minister, zal voor linfl de Europese christen-demo- era ten, kandidaat zijn voor het Europees parlement bij de verkiezingen die in juni van dit jaar gehouden wor- os'den. ar-ITindemans heeft dat, een slag om de arm houdend, gister middag in Brussel bevestigd. Op een vraag of hij kandi daat zou zijn, zei Tindemans L,op een persconferentie: „Op dit moment, in de huidige (1 Belgische politieke context is IW het antwoord ja. Maar het es- ,rflJ sentiële van politiek is het on verwachte", zo voegde hij er aan toe. GEEN GREEP OP NIEUWE SOVJET-RAKETTEN BONN (DPA) Het traditionele militaire evenwicht tussen Oost- en West—Europa is door nieuwe raketwapens van de Sovjet-Unie aan het wankelen geraakt. Nadat de Sovjet- Unie onlangs nieuwe, hypermoderne raketten met drie kernkoppen in dienst heeft gesteld, is hij het westelijk hondgenootschap de vraag gerezen of, en zo ja met welke midde len, deze dreiging moet worden opgeheven. David Aaron, plaatsvervangend veiligheidsad viseur van president Carter van Amerika, pleegt op het ogenblik overleg in verscheidene Westeuropese hoofdsteden over deze kwestie. Zo was hij deze week in Bonn en in Parijs. De ongeveer 135 nieuwe raketten zijn van het type SS-20 en hebben een bereik van zeker 4.000 kilometer. Zij zijn mobiel en hebben een zeer grote precisie. De beste „tegenwapens" van het westen zijn de Amerikaanse intercon tinentale raketten en de door onderzeeboten af te vuren Polaris- en Poseidon -raketten, maar zij kunnen de SS-20 door zijn mobiliteit in het geheel niet te pakken krijgen of alleen maar zonder enige precisie bestrijden. Het in Londen gevestigde „International insti tute for strategie studies" verklaarde tegen over het Duitse persbureau DPA: „Geen west elijk ballistisch raketstelsel is zo doelvast en flexibel als dat Sovjet-systeem". Onder de lidstaten van het Navo-bondgenoot- schap bestaan meningsverschillen over de wij ze waarop dit Sovjet-overwicht moet worden geneutraliseerd. Ook onder de politieke stro mingen in de westelijke landen bestaan ver schillende opvattingen. Hamvraag is of de mi litaire situatie in Centraal-Europa toestaat na gestreefde onderhandelingen over het raket- vraagstuk met de Sovjet-Unie af te wachten, of dat onafhankelijk daarvan de kern-afweer middelen eerst moeten worden versterkt. Het kernraketvraagstuk wordt gecompliceer der doordat de Sovjet-raketten voor middel grote afstand niet zijn betrokken bij de onder handelingen in Wenen over wederzijdse en evenwichtige vermindering van de strijdkrach ten in Centraal-Europa (MBFR) en ook niet bij de Sovjet-Amerikaanse onderhandelingen over vermindering van de strategische kern wapens (SALT 2). Die laatste handelen over raketten en bommenwerpers waarmee die twee landen elkaar zouden kunnen bestoken. Bij de onderhandelingen in Wenen gaat het uitsluitend over vermindering van troepen en conventionele wapens als tanks. Over alle andere wapensystemen, waarbij dus ook de SS-20, wordt vooralsnog niet gespro ken en zij worden dan ook. de grijze-zonewa- pens genoemd. De Duitse bondsrepubliek zou van oordeel zijn dat eerst moet worden ge streefd naar onderhandelingen over die wa pens met de Sovjet-Unie, en dat pas, als geen overeenkomst kan worden bereikt met tegen- bewapening, bijvoorbeeld met de ontplooiing van nieuwe Navo-raketten voor middellange afstand in West-Europa moet worden geant woord. PUEBLA De derde algemene Zuidamerikaanse bis schoppenconferentie in het Mexicaanse Puebla is be gonnen aan het laatste maar moeilijkste deel van haar werk: het samenvoegen van de resultaten van 21 com missies tot enkele documenten met beleidslijnen voor de kerk van Zuid-Amerika. Dit vergt van de bisschop- Êen lange vergaderingen, soms tot diep in de nacht. >e documenten zullen direct als besluiten van de con ferentie kunnen worden gepubliceerd; de paus heeft daar bij zijn vertrek uit Mexico mee ingestemd. Over de richting die in het commissiewerk is ingeslagen, is ondanks dagelijkse pers conferenties, niets naar buiten gekomen. Slechts uit een en kele uitlating is af te leiden dat er soms scherpe discus sies zijn gevoerd. Zo heeft Roger Schutz, prior van de oecumenische monnikenge meenschap van Taizé, gezegd Eis Italiaanse communisten: mèeregeren ROME (REUTER-UPII De communisten in Italië hou den vast aan zetels in een nieuwe regering als prijs voor een voortgezette samen werking met de christen-de mocraten. Hun leider, Enrico Berlinguer, heeft verklaard dat hij deze eis naar voren had gebracht tijdens twee uur durende be sprekingen met waarnemend premier Giulio Andreotti, die probeert een nieuw kabinet samen te stellen dat de plaats moet innemen van de vorige week gevallen christen-demo cratische regering, die slechts bij de gratie van de commu nisten kon bestaan. Op de vraag of de communis ten een voortzetting van de samenwerking zouden willen overwegen, maar dan op an dere voorwaarden dan meere- geren, antwoordde Berlinguer: „Absoluut niet". Later bleek dat Andreotti de communistenleider nul op het rekest had gegeven: geen mi nisterszetels. dat men eigenlijk niet kan spreken van botsingen maar wel van openhartige discus sies. Daarin werd op essentië le punten geen duimbreed toegegeven, zo verduidelijkte hij. De conferentie zal naar ver wacht vijf documenten publi ceren. Het eerste geeft een pastorale visie op de Zuida merikaanse werkelijkheid, het tweede stuk de leerstellige on derbouw, het derde en vierde document zullen gewijd zijn aan de verkondiging nu en in de toekomst en aan de eisen die aan de kerk worden ge steld. Het vijfde document zal enkele pastorale keuzen bie den. De redactiecommissie voor deze documenten bestaat uit twee als progressief be kend staande bisschoppen en drie gematigden. Vat met 60 kilo cyaankali in België verdwenen BRUSSEL België is in rep en roer, omdat een vat van zestig kilo cyaankali zoek is. Het vat werd twee weken ge leden per trein van Brussel naar Verviers vervoerd om daar aan een bedrijf afgele verd te worden. Onderweg mnoet het vat zijn zoek ge raakt. De inhoud is voldoende om een stad met enkele hon derdduizenden inwoners te vergiftigen. Rosalynn Carter in senaat Mevrouw Rosalynn Carter verscheen gis teren voor een com missie van de Ameri kaanse senaat om een verklaring af te leggen inzake ge neeskundig onder zoek. De voorzitter van de commissie, senator Edward Ken nedy begeleidde haar naar haar plaats. TEHERAN (Rtr, AP) De religieuze oppositie in Iran heeft het volk opgeroepen vandaag bij miljoenen de straat op te gaan om het ver trek van premier Bakhtiar te eisen. Van de zijde van de strijdkrachten wordt verno men, dat de soldaten de beto gers niet in de weg zullen lo pen. In Teheran en andere steden hebben ook woensdag duizen den mensen te kennen gege ven, dat ze de door Khomeini aangestelde Bazargan als de leider van de regering be schouwen en Khomeini als de vader des vaderlands. In de op een na grootste stad, Isfa han, namen volgens radio Te heran aanhangers van Kho meini zonder incidenten poli tie en stadsbestuur over. Behalve uit Isfahan komen ook uit andere steden berich ten, dat aanhangers van Kho meini het bestuur geleidelijk aan overnemen. Veel tegen stand schijnen zij niet te on dervinden. Verscheidene duizenden aan hangers van de Sjah hebben in Teheran, onder sterke mili taire bescherming, woensdag het nationale eenheidsfront van Iran" opgericht, een nieu we politieke partij die tegen Khomeini is en de regering- Bakhtiar steunt. Huilende vrouwen hielden tijdens de bijeenkomst portretten van de Sjah omhoog onder geroep van „Wij willen onze Sjah te rug". In Teheran demonstreerden ook 8000 mensen hun trouw aan de grondwet. Ze eisten het recht ook wat tegen Kho meini te kunnen zeggen. Bazargan streeft naar geen enkel compromis met premier Bakhtiar, zo heeft iemand uit de omgeving van Khomeini verklaard. Er is geen enkel contact tussen Bazargan en Bakhtiar zo voegde hij eraan toe, in reactie op eerdere be richten. Het pro-Islamitische dagblad „Etelaat" schrijft woensdag dat tijdens de parlementszit- ting van dinsdag opnieuw 22 afgevaardigden hun ontslag hebben ingediend. Hiermee is het aantal parlementsleden dat ontslag heeft genomen op 44 gekomen. Het indienen van de ontslagen volgt op een op roep van Ayatollah Khomeini aan de parlementsleden zich terug te trekken uit het parle ment dat hij als illegaal be schouwt. Jlllllllll ROTTERDAM OP RUNSYMPOSION: (Van onze correspondent Ami van Vree) DÜSSELDORF Wethouder H. van der Pols van Rotterdam, die ondermeer voor Milieuzaken verantwoordelijk is, is van mening dat er een al gemeen inventarisatie moet komen van alle afval die op de Rijn wordt geloosd, hoeveel moeite dit ook zou kosten. Deze inventarisatie moet regel matig worden herhaald en in de publiciteit ge bracht. Kritiek heeft Van der Pols op het feit dat er tot nu toe nog altijd zo geheimzinnig wordt gedaan met gedetailleerde gegevens over de vervuilers. De Rotterdamse wethouder zei dat in zijn inleiding „Wij allen dragen de verantwoordelijkheid", die hij gisteren voordroeg tijdens het tweedaags internationaal symposion „Zuivere Rijn" dat woensdag en donderdag in Düsseldorf wordt gehouden en dat georganiseerd is door de steden Amsterdam, Rotterdan, Den Haag en Düsseldorf. Er nemen vertegenwoordigers van circa 30 Rijnsteden alsmede van een groot aantal internationa le Milieu-instanties aan deel. Het doel van de bijeenkomst is dat (voor het eerst) de gezamenlijk gemeentebesturen namens hun miljoenenbevolking druk uitoefenen op de verantwoorde lijke instanties (onder andere de regeringen van de Rijnstaten die deze maand in Luxemburg over de vervuiling confereren) eindelijk ernst te maken met de sanering van deze belangrijke rivier. Daarover zal vandaag een resolutie worden aangeno men. Aan de hand van een aantal voorbeelden toonde Van der Pols aan hoever het al met de vervuiling van de Rijn is gekomen. Het slib van de .Rotterdamse haven kan niet meer voor land en tuinbouw gebruikt worden en evenmin in de Noordzee worden geloosd; het aantal zeehonden in het waddengebied neemt af; de tuinbouw in het Westland lijdt schade door grondverzilting; en de drinkwatervoorziening van Rotterdam is een Uiterst moeilijke en kostbare zaak. De verbetering van de kwaliteit van het Rijnwater de afgelopen jaren is volgens Van der Pols nog lang niet zodanig dat men al van een werkelijke sanering kan spreken. Pas een inventarisatie als hierboven genoemd kan volgens hem een eerste stap in deze richting Algemeen werd op het symposion gisteren kritiek geuit op de starre houding van Frankrijk inzake de overeenkomst dat het zout uit de kalimijnen van de Elzas (circa 35 procent van de totale hoeveelheid zout in de Rijn) niet meer in de rivier zal worden geloosd. Frankrijk heeft dit verdrag nog altijd niet geratificeerd. Opvallend in dit verband was dat onder de on geveer 20 genodigde steden die niet waren komen opdagen zich een groot aantal Franse steden bevond. Ook de burge meester van Colmar in de Elzas, die vandaag een inleiding zou houden, heeft onverwacht afgezegd. Naast Van der Pols hield prof. Rincke, lid van de federale raad van deskundigen in milieukwesties van de Bondsrepu bliek, gisteren een inleiding onder de titel „Hoe ziek is onze Rijn". Daarin deed hij een dringend beroep op de verantwoor delijke instanties zich niet met de verbetering van het Rijnwa ter van de afgelopen jaren, die vele miljarden hèeft gekost, te vreden te stellen temeer daar deze voor een deel met gevolg is van de conjuncturele flauwte maar om de be staande plannen en wettelijke regelingen consequent door te voeren. WC BRUSSEL - Het Belgische ministerie van defensie v heeft gistermiddag bekend gemaakt dat een eerste te; I in kleine groepjes naar Zaïre worden overgevlogen met c-130 toestellen van de Belgische luchtmacht. De Belgische premier Paul vanden Boeynants hééft woensdagmiddag in een vraaggesprek met een Franse radiozender gezegd dat zijn regering weliswaar vorige week besloten heeft troepen naar Zaïre te sturen, maar dat al verscheidene weken geleden die zaak be studeerd werd. Hij ontkende nogmaals dat de troepen gezonden worden om in Zaïre tussenbeide te komen bij opstanden of andere verwikkelingen. Inmiddèls is van socialistische kant in België .gepro testeerd tegen het zenden van Belgische parachutisten naar de voormalige kolonie Zaïre. Doelend op het feit dat de regering Vanden Boeynants demissionair is zegt het bestuur dat een besluit over het zenden van troepen niet genomen had mogen worden zonder dat het parlement zich erover kon uitspreken. President Moboetoe Sese Seko heeft gezegd dat de komst van Belgische parachutisten naar Zaïre uitslui tend bedoeld is om „behulpzaam te zijn bij de oplei ding van Zaïrese militairen en om een Belgisch con tingent af te lossen dat in Zaïre is gestationeerd". Mo boetoe verklaarde dit naar aanleiding van geruchten over dreigende opstanden van de hongerende bevol king rond de hoofdstad Kinshasa, waarbij vooral de blanke gemeenschap gevaar zou lopen,. Diamant stelen in Isra ël even gemakkelijk als zeep pikken in winkel TEL AVIV (AP-REUTER- AFP) De Israëlische po litie heeft in verband met diefstal van diamanten ter waarde van een half mil jard gulden op de luchtha ven Ben Goerion 23 ver dachten aangehouden, on der wie veertien man van het luchthavenpersoneel. „Het stelen van diamant op de luchthaven is even ge makkelijk als het gappen van een stuk zeep in een supermarkt", zo heeft com missaris Mosje Knollover, die de leiding van het on derzoek heeft, verklaard. Naar zijn zeggen verdwij nen er in Israël als belang rijk centrum voor de ver werking van diamant twee tot drie pakjes per week, die systematisch nauwkeu rig uit de lading worden gepikt. Medeplichtig zijn, naar alle waarschijnlijk heid, bepaalde verzenders, die de schade door hun •verzekeringsmaatschappijen laten vergoeden. Het meest verbazende vindt de com missaris dat de betrokken verzekeringsmaatschappijen de politie niet verzoeken om een onderzoek in te stellen. Diamanten worden woonlijk verzonden in klei ne postpakketjes, die niet meer dan enkele tientallen grammen .wegen en geen speciale aanduiding heb ben. Tot dusverre heeft de poli tie voor 120 miljoen gulden aan gestolen diamant kun nen achterhalen. Tegenstanders van kernopslagdepot Ahaus winnen eerste ronde s AHAUS Met het opnieuw, maar nu voor veel langere tijd uitstellen van de hoorzit tingen en het openbaar ma ken van nagenoeg alle rap porten omtrent het omstre den opslagdepot voor be straalde splijtstofelementen, heeft de Bürgerinitiative Ahaus een belangrijk succes geboekt. Een duidelijk teleur gestelde dr. Einfeldt, presi dent-directeur van de Deut sche Gesellschaft ftir Wiede- raufarbeitung von Kern- brennstoffen (DWK) in Han nover zei, dat het opnieuw ter inzage leggen van een groot aantal rapporten wel licht zou neerkomen op een vertraging van naar schatting vier maanden. Intussen de Bürgerinitiative Ahaus aangekondigd, dat, mocht er inderdaad een bouwvergunning voor het op slagdepot in Ahaus worden afgegeven, men qnverwijld naar het Verwaltungsgericht in Münster zal stappen en daar een bouwstop zed eisen. Voorzitter Gerd Schater kon digde in dat geval aan ook demontraties in Ahaus te zul len gaan organiseren. Een en ander komt er op neer, dat de nieuwe hoorzit tingscyclus wellicht pas na de grote zomervakantie kan wor den gehouden of men zou moeten kiezen voor een par tiële behandeling tussendoor. Dr. Einfeldt van de DWK zei in een eerste reactie dat hij en zijn staf gehoopt hadden alle vragen op bevredigende wijze in vier dagen te kunnen beantwoorden, maar dat er thans na de beslissing van de Landesregierung in Düssel dorf een nieuwe situatie is ontstaan. Hij zei dat de DWK niet de bedoeling heeft meer dere tussentijdse opslagdepots voor bestraalde splijtstofele menten te bouwen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15