Regering werkt zelf mee aan Arabische boycot QaMar— Wellicht nog hoop voor Bronbeek Qeidte<2owuwit SIT RAPPORT KAMERCOMMISSIE BLIJKT: s BOYCOT NADEUG VOOR HANDEL MET ISRAËL lezuinigingsplan VdA Defensie eugt niet 11 Nederland en de Arabische boycot 033332© De Aanhouder wint altijd wfc ers NENLAND LEIDSE COURANT "(Van onze parlementaire redactie) N HAAG Hoewel zij zegt deze mguitoefening „zeer ernstig" te den, werkt de Nederlandse rege- l zelf op een aantal manieren mee j de Arabische economische boycot I Israël. Vele Nederlandse bedril 'l die zaken doen met Arabische den, menen zelfs dat zij door hun en overheid gedwóngen worden de irwaarden na te leven, die gesteld rden door het boycotbureau van de ibische Liga in Damascus. ij-blijkt uit het rapport van de Bij- jdere Commissie uit de Tweede Ka- r, die een onderzoek heeft ingesteld ir de gevolgen van de boycot voor Jerland. Ondanks het beperkte ka- ter van het onderzoek, meent de rIimissie dat er nu voldoende gege- |s en inzichten beschikbaar zijn om |r deze zaak een Kamerdebat te iden. [betrokkenheid van de regering bij poycot begint al in. een vroeg stadi- t Wil een bedrijf zich oriënteren ir de mogelijkheden van zakelijk keer met Arabische landen, dan jt het al snel op de Economische )rlichtingsdienst van het ministerie i Economische Zaken. Deze geeft, Ier meer in het „Vademecum voor (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Arabische boycotmaatregelen hebben aantoonbare gevolgen gehad voor de handel van ons land met Israël. Als aanwijzing daarvoor dient onder meer het feit dat de Nederlandse export naar Is raël aanzienlijk minder snel is gestegen dan de export naar andere lan den. Onze export naar de Arabische landen nam in de laatste jaren juist een enorme vlucht. In 1972 was daarmee blijkens cijfers van de Nederlandse Credietverzekering Maatschappij een bedrag van bijna 360 miljoen gulden gemoeid, terwijl over 1978 voor een bedrag van 9,1 mil jard werd verzekerd. Ook de invoercijfers bevestigen ook een duidelijke verschuiving ten gunste van handel met de Arabische landen. de lm- en Export", uitgebreid infor matie over belangrijke aspecten van de boycot. De commissie twee be windslieden op het spreken van on waarheden betrapt. Staatssecretaris Beyen (Exportbevordering) verklaarde dat dit soort activiteiten door zijn mi nisterie waren gestaakt. De commissie heeft echter geconstateerd, dat „Eco nomische Zaken" nog steeds op dit terrein bezig is. Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) vertelde dat zijn departement zich in het ge heel niet met dit soort voorlichting be zig hield. Het is de commissie echter bekend, dat op de Nederlandse am bassades publicaties liggen, „waarin expliciet vermeld wordt aan welke Arabische boycotvoorwaarden het Ne derlandse bedrijfsleven moet voldoen". De betrokkenheid van de overheid wordt actief waar er speciale regels gesteld worden voor het verzekeren van de politieke en financiële risico's, die verbonden zijn aan het zaken doen met de Arabische wereld. Het bedrijfsleven kan voor dit soort verze keringen terecht bij de particuliere Nederlandse Credietverzekering Maat schappij (NCM), die deze risico's ech ter herverzekert bij de staat, in dit ge val het ministerie van Financiën. In overleg met dit departement en met dat van Buitenlandse Zaken heeft de NCM in 1961 voor transacties met Arabische landen een bijzondere polis voorwaarde ingevoerd. Een verzekerde mag de boycotwetgeving van het land van zijn cliënt niet overtreden. Houdt een bedrijf zich niet aan deze voor waarde, dan behoeft de NCM een eventuele schade niet te vergoeden. De commissie trekt hieruit de conclusie, dat de NCM en dus de staat, die als herverzekeraar optreedt, ten minste de indruk wekt dat zij medeplichtig is aan de boycot. In het bedrijfsleven heeft men het gevoel door de genoem de polisvoorwaarden gedwongen te worden naar de pijpen van de Arabie ren te dansen, aldus de commissie. ■INISTER SCHOLTEN: HAAG Minister olten (Defensie) heeft de r de PvdA voorgestelde tuinigingen op de defensie- roting 80 miljoen dit oplopend tot ca. ƒ240 joen in 1983) met klem de hand gewezen. Hij dit gisteren tijdens de rtgezette Kamerdebatten de defensiebegroting. De Volgens de bewindsman is het onmogelijk om, zoals PvdA-woordvoerder Stemer- dink had voorgesteld, in de komende vijf jaar 50 mil joen te bezuinigen op .Neder landse nucleaire taken. „Ik heb daar bovendien geen en kele behoefte aan", aldus de minister. Ook wees hij de PvdA-stelling van de hand dat verhoging van de ontslagleeftijd van be roepsmilitairen een flinke be sparing zou kunnen opleve ren. Door zo'n maatregel (die overigens wel in studie is) zullen volgens de minister pas op veel langere termijn be sparingen zichtbaar worden. Hij weerlegde voorts de kri tiek van CDA-zijde op zijn voornemen om niet alleen tot 1983, zoals vorig jaar door de Kamer is goedgekeurd, maar ook daarna jaarlijks de de fensiebegroting met 3 procent extra te verhogen. „Voor de periode na 1983 is het alleen nog maar een kwestie van planning. We kunnen ons daar nu nog niet definitief op vastleggen. We weten immers niet hoe de veiligheidssituatie in de jaren '80 zal zijn", aldus de minister. Anderzijds gaf hij echter op vragen van Brinkhorst (D'66) toe dat de afgesproken 3 pro cents-verhogingen tot 1983 niet toereikend zullen zijn om de financiële achterstanden in de defensiesector in te lopen. noordenwind wordt over noordzee koude lucht aan- oerd, waarin langdurige laringen voorkomen. Het vannacht in het binnen- I dan ook licht vriezen, ir morgen ziet het weer er gunstig uit Neerslagkan- zijn er nauwelijks en het netje zal in de middag de« ïperaturen tot enkele gra- i boven nul doen stijgen, regen- sneew- en ijzelzone, gisteren over ons land i lag vandaag boven Dene rken en Duitsland. In De narken viel volop sneeuw. midden-Duitsland kwam ij- voor. In Zuid-Duitsland en Alpengebied regende het. een hoogte van ongeveer 0 meter in de Alpen zijn dit moment de temperatu- boven nul gestegen. iruitzichten voor zaterdag. erwegend droog met opkla- gen. 's Nachts lichte vorst, idagtemperaturen om het espunt. ntal uren zon 1 tot 6. i. temp. omstreeks -3 gr. x. temp. omstreeks 1 gr. ns op een droge periode i minstens 12 uur: 90 pro- ns op'een geheel droog et- al: 60 procent. jrSL mSüro W Hf Mu Nmt- oëhbew onbew. regen I* ET fir jgui. Ëlr: Burgemeester Waddinxveen tegen centraal meldsysteem WADDINXVEEN De burgemeester van Wad dinxveen, mr A. Small en- broek, vereet zich met in stemming van de gemeen teraad fel tegen het cen trale meldsysteem van de rijkspolitie. Evenals in 26 andere gemeen ten in het hart van Holland wordt de telefoon van het po litiebureau van Waddinxveen tussen zes uur 's avonds en acht uur 's morgens overgezet op de centrale meldkamer van de rijkspolitie in het dis trict 's Gravenhage in Leider dorp, terwijl het Waddinx- veense bureau 24 uur per dag bezet is. Volgens de burge meester treedt hierdoor niet alleen onnodig tijdverlies op, maar werkt het contact met de meldkamer niet mee aan het dichter bij de bevolking brengen van de politie. Burgemeester Smallenbroek noemt het een volstrekt on aanvaardbare situatie dat de bevolking van zijn gemeente 's avonds en 's nachts geen contact meer kan krijgen met de „eigen" politiemensen wan neer het bekende nummer wordt gebeld. De rijkspolitie zei desge vraagd, dat de bevolking na tuurlijk steeds direct contact met de eigen politie kan krij gen via de kantoorlijn. De burgemeester stelt daar tegen over, dat de bevolking dat nummer niet kent Het staat niet in de gids. STAATSSECRETARIS SCHORT BESLISSING OP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet ernaar uit, dat Huize Bronbeek, het met sluiting be dreigde onderkomen voor oud-militairen, open kan blijven, wanneer staatssecreta ris Van Lent van defensie tenminste be zwijkt voor de grote druk uit de Twee de Kamer Gisteravond moest bij de ka mer al beloven „elke maatregel ter uit voering van het besluit op te schorten, om ruimte te geven voor nadere bezin ning". WD en CDA, waarin staat dat het besluit om Bronbeek per 1 januari 1981 te sluiten, in her overweging moet worden genomen. In feite betekent dit dat de Kamer de voorgenomen sluiting van het Arnhemse tehuis onaanvaard baar vindt. Van Lent zegde de Kamer toe bin nenkort een nota te publiceren, waarin al zijn argumenten om Bronbeek te sluiten op een rij zijn gezet. Hij vroeg de Kamer om in afwach ting van deze nota nog niet over de motie te stemmen. Hij liet de kamer echter ook weten de volle verantwoordelijkheid voor de opheffing van Bronbeek op zich te nemen, waarbij hij geen overleg met de kamer behoeft te voeren. ADVERTENTIE CDA-fractie heeft eigen abortus commissie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De CDA-ka- merleden mevrouw M.P. Cor- nelissen en mr. G.C. Van Dam zullen bij de komende behandeling van het abortus wetsontwerp de standpunten van de CDA-fractie verdedi gen. Daartoe is gisteren be sloten op de eerste vergade ring van de speciale fractie commissie, die zich met de deze week in te dienen abor tus-wet gaat bezig houden. Kamerlid drs. J. Deetman werd gekozen tot voorzitter van die commissie. Pas als het wetontwerp is ingediend, gaat de commissie zich inhou delijk met hetwerp bezig hou den. „We hebben nu nog geen letter van het wetsontwerp gezien", asldus vanochtend de heer Deetman. Grote ravage bij brand in benzinestation WOERDEN Twaalf auto's, vier boten en een caravan zijn gisteren volledig ver nield of ernstig beschadigd bij een felle uitslaande brand in een bezinestation in Woer den. De schade, die slechts gedeeltelijk door de verzeke ring wordt gedekt, loopt in de tonnen. De brand is vermoedelijk on- staan bij het overgieten van benzine. Een brandende ka chel in de buurt deed de bezi- ne ontbranden, waarna het vuur snel om zich heen greep. De Woerdense brandweer wist te voorkomen dat de twee be- zinepompen bij het station zouden ontploffen. In het sta tion,dat midden tussen en rij huizen staat, waren ook een tweetal cylinders met gas een zuurstof aanwezig. Ook hier wist de brandweer door pre ventief optreden te voorko men dat deze de lucht in gin gen. Het pompstation brandde geheel uit. DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 PAGINA 13 Niet alleen het Nederlandse bedrijfsleven, maar ook en vooral Nederlandse overheidsorganen blijken stillet jes in te gaan op de Arabische economische boycot te gen Israël. Tot die droevige conclusie is vandaag een speciale onderzoekcommissie uit de Tweede Kamer ge komen. Die commissie begon in april vorig jaar een eigen on derzoek, nadat de ministers Van der Klaauw en Van Aardenne geweigerd hadden om zo'n onderzoek in te stellen. Het argument dat de ministers daarvoor ge bruikten klonk toen vrij redelijk: de Nederlandse over heid erkent de boycot niet, en wil zich ook onthouden van stappen die op een erkenning van die boycot zou den kunnen lijken. Het instellen van een onderzoek naar de Nederlandse betrokkenheid zou zo'n bedekte erkenning kunnen zijn, aldus de argumentatie van de ministers bijna een jaar geleden. Die argumenten zijn, in het licht van de nu bekend geworden feiten, niet zo redelijk meer. Gebleken is, dat de overheid zelf daadwerkelijk het bedrijfsleven advi seert (via een memo van Economische Zaken op de ambassades) over de bepalingen van de Arabische boy cot. En zelfs blijkt de Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij met als herverzekeraar de overheid zelf, in contracten bij leveringen aan Arabische landen ex pliciet de bepaling te hebben opgenomen dat bij niet naleven van de Arabische boycot-bepalingen de dekking vervalt De opstelling van de beide ministers vorig voorjaar blijkt onjuist te zijn geweest, in strijd ook met de werkelijke feiten. De ministers staken liever de kop in het zand, dan alarmerende en vrij reëel lijkende berich ten te controleren. Nu de feiten op tafel liggen dankzij het feit dat de Tweede Kamer uiteindelijk maar zelf ging onderzoeken, is het duidelijk dat er een einde moet komen aan de overheidsbetrokkenheid bij laakba re bepalingen in de Arabische boycot tegen Israël, en vooral ook aan de niet-jood-verklaringen, die het be drijfsleven soms nog steeds over medewerkers blijkt af te geven. Nu de regering zich zo afhoudend heeft opge steld, is het zaak dat de Kamer zelf in een spoedig te houden kamerdebat de richting aangeeft waarin nu ver der gehandeld moet worden. Hij liep altijd een paar passen vóór zijn vrouw uit, als een wegbereider, maar zonder diens geestdrift. Het vuur in zijn ogen was voortijdig gedoofd en zijn lome benen droegen hem slechts. Maar ook niet meer dan dat. Als hij van het trottoir stapte deed hij dat als een eend, die in een vijver plonst. En dan kwaakte zijn vrouw synchroon, want ze hield van hem en wilde hem graag nog een tijdje bij zich hebben. En dan zei ze: „Herman, daar komt een auto van links". En dan draaide hij zich om en antwoordde hij met een vliesdun lachje: „Laat het verkeer eerst maar eens op Herman letten". En vervolgens liep hij stug door. Hij stak altijd onverhoeds de rijbaan over en luisterde daarbij aandachtig naar het kermen der remmen. En het leek op zulke momenten, alsof hij het erop aanlegde om nog eens tot de krantenkolommen door te dringen als de bejaarde voetganger Herman P, die bij het oversteken door een langskomende auto was gegrepen. Misschien zag hij dat als de enige mogelijkheid om uit de tredmolen van zijn langdurige echtvereniging te stappen. Veertig jaar was hij nu alweer getrouwd en daarvan had hij er vierendertig een paar passen vóór zijn vrouw uit gelopen. Op zondag gingen ze altijd door dezelfde straten met dezelfde huizen en dezelfde mensen, die vanuit hun leunstoelen naar hen keken en na een paar maanden voorzichtig naar hen glimlachten. Soms peuterde hij met zijn wandelstok het onkruid tussen de straattegels weg en in mei en juni keek hij aandachtig naar het ontluiken van de rozen in de heggen. En dan dacht hij: „Nog drie keer op zondag met Annie een ommetje maken en dan zullen ze zo langzamerhand wel bloeien". En later in het jaar dacht hij ook: „Als ik zondag met Annie een ommetje ga maken, zal het mij benieuwen of de rozen nog bloeien. Het zal een dubbeltje op zijn kant zijn". Slechts éénmaal kort na hun zilveren bruiloft, had hij een andere route voor hun zondagse wandeling willen kiezen. Hij hield bij de Stieltjesstraat de pas met opzet in, keek schuin naar achteren en stapte toen kwiek de Bunnikseweg op. In plaats van rechtdoor te gaan, zoals ze altijd deden. Zijn vrouw riep alleen: „Hé, Herman, wat doe je nou. Je gaat verkeerd". En toen was ie maar weer omgedraaid en de Stieltjesstraat ingelopen. Later thuis bij de thee op het waxinelicht had zijn vrouw hem langdurig geobserveerd en tenslotte gedacht: „Hij wordt wel oud, Herman". Later was ze er nog eens op teruggekomen: „Waarom liep je vorige week opeens de Bunnikseweg op, Herman? Was je even vergeten, hoe we altijd gaan?" En ze had hem daarbij over zijn haar gestreken alsof ze een sullige leeuw aaide, die zich in het circus altijd manmoedig door de hoepel wringt. Hij knikte en dacht: „Mijn hemel, hoe kun je nou zeggen, dat het leven zo boeiend is". Maar de zondag erop zag hij het rood al uit de rozenknoppen barsten en toen dacht hij toch weer: „De wereld zit wonderlijk in elkaar". En hij tikte met zijn stok op de stenen en voelde zich tevreden. Uitermate tevreden eigenlijk en daarom vond hij het niet erg om de Stieltjesstraat voor de zoveelste maal uit te lopen. Hij had er zelfs schik in. Drie dagen vóór zijn 69e verjaardag vond zijn vrouw hem in de stoel bij het raam, waar hij op de kop af 34 jaar had gezeten en gekeken naar langskomende fietsers en de enkele auto's, die door hun stille straat moesten. Hij was dood. Dat was een ding, wat zeker was. Zoals alles in zijn leven zeker was geweest. De begrafenisstoet vertrok op een maandagmorgen vanaf het sterfhuis. Stapvoets gingen de auto's door de Stieltjesstraat en op het kruispunt gingen ze linksaf de Bunnikseweg op. Want het kan lang duren, maar er komt een moment, dat de aanhouder wint.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13