PvdA fel tegen defensiebeleid Nederlandse bedrijven doen mee aan boycot van Israël Tweede Kamer werkt teveel "in het geheim Holland Signaal Apparaten dreigt grote order te missen Liefst alleen vrijwilligers naar Libanon CeidócSou/UMtt Tamer- commissie concludeert: weer Beroeps vervoer in problemen door dure dieselolie Hernieuwde poging tot beperking alimentatieplicht Volop problemen in het onderwijs Moderne ademtest Rotterdamse GGD wil ziekteverzuim ambtenaren aanpakken „scholten durft niet te bezuinigen' BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 FEBRUAR11979 PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) HAAG Volgens een bijzondere com mie uit de Tweede Kamer zijn Nederland- heti bedrijven die met Arabische landen zaken sch«»eh, eu daarbij geconfronteerd worden met ^palingen die voor Joden discriminerend, gal eens voor deze druk tot discriminatie Zo] zwicht. Dat blijkt uit een morgen officieel was. publiceren rapport van deze Kamercom- neb die een onderzoek heeft ingesteld 3er(iar de omvang van de boycot die Arabische en nden hebben afgekondigd tegen bedrijven orn|e contact hebben met Israël. Het initiatief tot dit onderzoek werd genomen nadat vorig jaar een zwartboek gepubliceerd was door het Centrum voor Informatie en Do cumentatie (CIDI), waarin de medewerking van Nederlandse bedrijven en personen aan de Arabische boycot aan de kaak gesteld werd. Het ligt in de bedoeling dat de Tweede Ka mer over enige tijd een debat wijdt aan het rapport van de commissie-Van den Bergh. Dan zal ook een uitspraak gedaan worden over de houding van Nederlandse bedrijven Het officiële standpunt van de regering is dat zij de Arabische boycot niet erkent. Volgens de commissie zal zij die niet-erkenning nu in praktijk moeten brengen. Ook zalgesproken worden over de rol van de Nederlandse Cre- dietverzekeringsmaatschappij, waarbij expor teurs zich kunnen verzekeren tegen de politie ke risico's van hun uitvoer naar andere lan den. Gebleken is dat tot dusver op grond van deze regeling geen uitbetalingen aan expor teurs zijn gedaan. De Tweede Kamer sprak zich gisteren wel uit over een andere vorm van discriminatie door het bedrijfsleven, namelijk die van Surina- mers. Met algemene stemmen werd een PvdA- motie aanvaard, waarin de regering werd ge vraagd om tot strafvervolging over te gaan wanneer aan Surinamers een baan geweigerd wordt. Bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus moeten de lijsten van weigerende werkgevers verdwijnen. Die lijsten worden gehanteerd door naar die bedrijven geen Surinamers meer voor sollicitatie te sturen. Volgens de Kamer werkt de overheid zo mee aan deze vorm van discriminatie. JRIFFIERS IN NOTITIE fan onze parlementaire redactie) EN HAAG - De werkzaamheden van het parlement voltrek en zich te veel in het geheim. Dit is de mening van twee riffiers van de Tweede Kamer, mr. L.C. van der Knoop en it. J.P.Mulder. In een vertrouwelijke notitie aan de Commis- ie voor de Werkwijze van de Tweede Kamer adviseren zij odanige maatregelen te treffen, dat er meer rechtstreekse penbaarheid komt. an der Knoop wijst erop, dat steeds meer werk gedaan ordt in vergaderingen van Kamercommissies, die vrijwel al- )d achter gesloten deuren plaats vinden. Volgens hem bete ent dit een verschraling van de voltallige vergadering, die rel openbaar is. De griffier constateert wat dat betreft een rote achteruitgang met het begin van deze eeuw, toen in rukke begrotingstrijd de kamer 72 uur per week openbaar ergaderde, tegen nu een kleine dertig uur. Zowel hij als luider verklaren zich dan ook in beginsel voorstander van et idee, geopperd door het Kamerlid Van Ooijen (PvdA), al et overleg van de commissies openbaar te maken, maar over e concrete vormgeving aan het idee verschillen beide griffiers iet Van Ooijen van mening. )ver de noodzaak van geheimhouding wordt op en rond het innenhof zeer verschillend gedacht. Het is bekend, dat de igering graag in beslotenheid met de Kamercommissies over- gt, zodat bepaalde informatie niet naar buiten kan komen. commissieleden mogen alleen hun eigen standpunt in een lak bekepd maken. De WD onderschrijft de mening van de gering volledig, zoals bleek uit een notitie van kamerlid oekes. Daarin wordt gepleit voor strikte vertrouwelijkheid, nderen daarentegen, met name bij de PvdA en D'66 maar >k bij het CDA, zijn de tegenovergestélde mening toegedaan. !d van Thijn, de vice-voorzitter van de PvdA-fractie, consta- eert met spijt, dat nu slechts tien procent van het Kamerwerk ubliek controleerbaar is. e voorstellen van Joekes, Van Thijn en Van Ooijen zullen olgende maand in de Kamercommissie voor de Werkwijze orden besproken. len regen- en ijzelzone, ge- door wat minder koude ucht bereikte vanmorgen keiand en breidde zich ver- Ier naar het noordoosten uit. Mannacht en morgenochtend tan de neerslag overgaan in neeuw. Dit weergebeuren langt samen met een depres- iie die ten zuiden van ons and naar Duitsland koerst. minder koude lucht zal ïchter maar korte tijd, en lan nog voornamelijk in onze uidelijke provincies, de tem- leratuur even boven het Tiespunt houden. Uit het loorden nadert namelijk weer coude lucht die ons morgen n de loop van de dag zal be- eiken. De middagtemperatu- en blijven dan ook om het Tiespunt schommelen. Vooruitzichten voor vrijdag: )verwegend droog, 's Nachts neest lichte vorst. In de mid- lag temperaturen enkele gra- len boven nul. Vooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp. omstreeks: -3 gr. Max. temp. omstreeks: +2 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro- Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. 'enéve*1 n ""':C 'IJ gagenlur Pbev^6*' rwbevT' (Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De kans is groot dat het Hengelose Philips-onderdeel Holland Signaal Apparaten een Iraanse telecom- municatie-order misloopt, waardoor voor de in totaal vierduizend personeelsleden een jaar werk wegvalt Dat is het ge volg van het voornemen van de regering Bakhtiar buitenlanse schulden te schrappen, lopende contracten te annule ren en geen nieuwe contracten met het buitenland aan te gaan. Volgens een woordvoerder van Philips komt de werkgelegenheid bij HSA door het eventueel missen van de order niet op de tocht te staan. HSA is een nog jaarlijks groeiende tak van Philips. De woordvoeder verwachtte dat de groei door de problemen in Iran in de toe komst minder groot zal zijn, dan aanvan kelijk is geraamd. De order voor Holand Signaal Appara ten maakt deel uit van het contract dat het Rijn-Schelde-Verolme concern in Iran zou afsluiten voor de bouw van een aan tal schepen. Holland Signaal Apparaten zou de telecommunucatiekant van die opdracht voor rekening nemen. Welk be drag er met het contract gemoeid is, wil Philips niet kwijt. Zeker is wel dat de order de hele vestiging een jaar aan het werk zou houden. TWEEDE KAMER UNANIEM: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat de re gering tot het uiterste probeert om voor de uit zending van een Nederlands detachement naar Zuid-Libanon in de eerste plaats vrijwilligers te werven. Met algemene stemmen schaarde de Ka mer zich gisteren achter een motie van GPV en SGP waarin „een zo hoog mogelijke graad van vrijwilligheid" wordt bepleit. Staatssecretaris Van Lent liet gisteren de Tweede Kamer we ten dat van de 810 uit te zenden militairen er ongeveer drie honderd een verzoek tot vrijstelling hebben ingediend. 157 verzoeken daarvan zijn behandeld, waarvan er 69 werden in gewilligd. De staatssecretaris verwacht dat er in totaal onge veer 170 militairen onvrijwillig naar Libanon moeten vertrek ken. Een motie van PvdA-zijde, waarin werd gesteld, dat de minis ter voor de missie naar Libanon ook een beroep moet doen op leden van het Korps Mariniers en het Korps Commandotroe pen, heeft geen meerderheid gehaald. Alleen de linkse opposi tiepartijen steunden de motie. Wel stelde de Kamer zich vrij wel unaniem achter een motie van D'66, met het verzoek aan de regering, in het vervolg wel eerst de Kamer te raadplegen als er een besluit over uitzending van troepen naar het buiten land genomen moet worden. DEN HAAG De prijsverhoging van die selolie brengt de taxi bedrijven en transpor tondernemingen, die soms toch al in de rode cijfers zitten, nog ver der in de problemen. Bij het openbaar ver voer zullen de hogere brandstofprijzen onont koombaar leiden tot grotere overheidsbijdra gen. Dat zegt de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Transportondernemingen (KNVTO), die vreest dat als gevolg van de zaterdag aange kondigde prijsstijging de ta rieven in de bedrijfstak om hoog zullen moeten. De dieselbrandstof is 3,8 cent, ofwel zeven procent duurder geworden. Over een jaar ge rekend betekent dat volgens de KNVTO voor het gehele beroepsvervoer dat de brand stofkosten met 50 miljoen gul den zullen toenemen. PROEFPROCES: Den Haag In het proces dat "alimentatievete raan" C. Jongenburger uit Weesp heeft aange spannen tegen zijn voormalige echtgenote zal op 27 februari door de Haagse rechtbank uitspraak worden gedaan. In deze hernieuwde poging om een einde te maken aan de nu al 26 jaar durende alimentatieverplichting wordt de heer Jongenbur ger bijgestaan door de Stichting Organisatie Ge scheiden Mensen uit Den Haag, die een principe uitspraak van de rechter wil over de beperking van alimentatieverplichtingen. Het verzoekschrift van de heer Jongenburger baseert zich op het ontbreken van een rechtsgrond voor zijn alimentatieplicht. Daarbij wijst hij erop dat hij na een "feitelijke huwelijksduur van acht jaar" nu tot de "alimentatieveteranen" behoort en dat hij totaal vervreemd is van zijn ex-echtgenote. Zijn voor malige vrouw ontvangt sinds twee jaar een AO W-uitkering volgens de heer Jongenburger een basis, op grond waarvan te leven valt. Hij baseert zich daarbij op een uitspraak, gedaan door de staatssecretaris van Sociale Zaken in 1977. Het kan volgens hem daarom niet gesteld worden dat zijn ex-echtgeno te behoeftig is. De voormalige mevrouw Jongènburger bestrijdt in haar ver weerschrift dat een rechtsgrond voor de alimentatieplicht zou ontbreken. Volgens haar is er geen sprake van gewijzigde omstandigheden sinds de vorige rechterlijke uitspraak over alimentatie in 1977. Het rapport van de Commissie Alimentatienormen bevat vol gens de heer Jongenburger wel degelijk voldoende aankno pingspunten om "alimentatieveteranen" van hun langdurige alimentatieplicht te bevrijden. HET onderwijs, dat zich in toenemende mate zorgen maakt over de toekomst, heeft opnieuw reden tot onge rustheid. Recente onderzoekingen van het Katholiek So ciaal-Kerkelijk Instituut (KASKI) wijzen namelijk uit, dat het kleuter- en basisonderwijs tot 1984 rekening moet houden met een terugloop van maar liefst bijna 400.000 kinderen. Dat is nogal wat, want het betekent zonder meer, dat daardoor ruim twaalfduizend onder wijskrachten minder nodig zijn. Pikant gegeven daarbij is echter, dat alom de roep om het scheppen van meer werkgelegenheid in het onderwijs opklinkt. Toch is dit niet het eerste geluid, dat wijst op een teruggang in het onderwijs als gevolg van de geboorte daling. Sinds enkele jaren namelijk is in de onderwijs wereld en in die van de ouderverenigingen in de Haag se agglomeratie al een studie gaande naar de toekomst van het voortgezet onderwijs in dit gebied. Aanleiding daartoe was het verschijnen destijds van het zogenaam de Wesp-rapport over de noodzaak in de nabije toe komst het aantal scholen voor voortgezet onderwijs te rug te brengen. STUDIES hadden toen al uitgewezen, dat het aantal leerlingen bestemd voor het voortgezet onderwijs sterk zou dalen. Daardoor zouden aldus het Wesp-rapport tij dig maatregelen getroffen moeten worden tot samen werking of samenvoeging. Besprekingen hiertoe zijn al geruime tijd gaande. Het ziet er naar uit, dat binnen niet al te lange tijd resultaten bij deze besprekingen be reikt worden. De terugloop van het aantal leerlingen voor het voort gezet onderwijs is uiteraard afgeleid van de terugloop op de lagere scholen. En dit weer als gevolg van de geboortedaling. De vraag is echter hoe en in welke richting het onderwijs zich in de toekomst zal ontwik kelen. Want deze ontwikkeling hangt ten nauwste sa men met het al of niet beperken van het aantal leer krachten, of het aantal schoolgebouwen, om maar enke le problemen te noemen. De studie, die de Nederlandse Katholieke Schoolraad gisteren gelijk met het verschijnen van de prognoses van het KASKI het licht heeft doen zien over de nieu we toekomst van het voortgezet onderwijs, zal bij de discussies hierover van groot nut kunnen zijn. Want uit deze studie wordt namelijk duidelijk, dat het onderwijs in de toekomst zal moeten beschikken over veel meer deskundigen van allerlei aard, wil men tenminste een antwoord kunnen geven op de eisen, die de toekomst van het onderwijs vergt. De grote vraag echter is, of de stabilisatie in de ge boortedaling, die het KASKI eind 1978 constateert, zich in de toekomst zal handhaven. Want dan wordt de situ atie over een aantal jaren weer totaal anders. Men zou dan het omngekeerde beeld kunnen krijgen van een aantal jaren geleden, toen bleek, dat er -gezien de ge boortedaling- in de periode daarvóór teveel scholen wa ren gebouwd. Het zou dramatisch worden, wanneer in de tweede helft van de jaren tachtig zou blijken, dat er eind zeventig, begin tachtig, weer te weinig aan de uit bouw van het onderwijs zou zijn gedaan. De Rotterdamse politie-arts Cremers heeft terecht be denkingen geuit tegen het blaaspijpjes-systeem, waar mee de politie nu alweer enkele jaren de automobilis ten op alcoholgebruik controleert Het element van wil lekeur, vooral bij het opleggen van een rijverbod, is in het huidige systeem vrij groot, al moet bedacht worden dat slachtoffers van die willekeur zich wel in alle ge vallen hebben begeven in het gevaarlijke raakgebied van alcohol en wegverkeer. NIETTEMIN moet de mogelijkheid van willekeur door de controlerende politieagenten zo veel mogelijk worden uitgebannen. Dat kan met de moderne ademtest-appara ten, waarvoor het CDA-kamerlid Cornelissen nu al ja renlang pleidooien voert, en waarmee in het buitenland al lange tijd gewerkt wordt. Let wel: die ademtest-ap paraten, waarin ook enige onzuiverheid zit, zouden al leen het blaaspijpje moeten vervangen, niet de uiteinde lijke bloedproef. Wellicht dat dit signaal van binnen de politie de nu al jagenlang aarzelende Nederlandse justi tie over de streep naar invoering van het ademtest-ap paraat trekt. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse GGD heeft een plan opge steld om het hoge ziek teverzuim bij de Maas- stedelijke ambtenaren te bestrijden. De GGD heeft het gemeente bestuur voorgesteld om bij elke gemeentelijke dienst een medisch team, bestaande uit artsen, verpleegkundigen en para-medische vrijwilligers, te installeren. Zo'n team zou vol gens het plan van de dienst samen met maatschappelijke werkers en personeelsfunctio narissen een onderzoek moe ten instellen naar de oorzaak van het hoge verzuim en dat zo mogelijk terugbrengen. De bedrijfsgeneeskundige zorg wordt momenteel onvoldoende genoemd. Het arbeidsverzuim door ziek te onder de Rotterdams^ ambtenaren bedroeg vorig jaar gemiddeld 27 dagen. Dat is een verdubbeling in de laatste tien jaar. DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren tij dens de behandeling van de defen siebegroting felle kritiek geuit op het defensiebeleid van het kabinet- Van Agt. De socialistische oud-de fensieminister Stemerdink verweet zijn opvolger Scholten een te grote volgzaamheid ten opzichte van de ^rote NAVO-landen en ook gebrek aan durf om kostenbeheersende maatregelen te nemen. „Dit beleid wordt betaald door de zwakke groe pen in onze samenleving", aldus Stemerdink, daarbij verwijzend naar het eigen-risico-plan van f 5,- per verpleegdag voor ziekenfonds verzekerden. Hij stelde minister Scholten een al ternatieve defensiebegroting in het vooruitzicht, waarin bezuinigingen voorkomen in de nucleaire sector, en waarin wordt voorgesteld, de pensioenleeftijd voor beroepsmilitai ren met vijf jaar te verhogen, de be vorderingen te vertragen en (ter be zuiniging op de reisgelden) een NS- abonnement voor militairen in te voeren. In de komende vijf jaar zou met deze alternatieve PvdA-begroting een bedrag van rond f 450 miljoen op defensie kunnen worden bezui nigd. De regeringsfracties CDA en WD toonden over het algemeen veel waardering voor het defensiebeleid van het kabinet. CDA-woordvoerder Frinking zette echter vraagtekens bij het voornemen van minister Schol ten om in de komende tien jaar de defensiebegroting jaarlijks met drie procent te verhogen. Hij wees erop, dat de Kamer vorig jaar mei heeft ingestemd met het kabinetsbesluit om slechts tot 1983 jaarlijks drie procent meer voor defensie uit te geven. Werkloosheid weer gestegen DEN HAAG Volgens de eerste, voorlopige tellingen van het ministerie van Socia le Zaken is de werkloosheid vorige maand gestegen met 2.400 tot een niveau van 211.500 personen. Dit cijfer is voor seizoensin vloeden gecorrigeerd. Als fei telijk zonder werk waren eind januari 229.000 personen gere gistreerd. De geregistreerde openstaan de vraag naar personeel, voor seizoensinvloeden gecorri geerd, steeg met 900 tot ZL600 personen. Feitelijk daalde de vraag met 3.800.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9