{SS»»»®®0' Zander Beleid kabinet Oen \N&s tonden- NOSTALGISCH KIJKEN i auto is een bestaansvoorwaarde voor moderne samenleving. Dat Is een uit raak van de RAI-bestuurderen die zich tt hand en tand verzetten tegen elke inval die op de auto wordt gedaan. Zon- r auto kunnen we eenvoudig niet leven, ggen ze en om dat te bewijzen zetten ze aag een paar dingen op een rijtje. jén auto, geen klandizie voor detailhandel- drijven, vooral supermarkten en warenhui- n; géén auto, dan ook geen motorboot of rensenwoning dat zijn dingen die eestal) bij elkaar horen. Duidelijker zijn dere argumenten zoals het aantal arbeids- Batsen dat direct en indirect aan het auto- zit gekoppeld is. Om te beginnen is al 0.000 man werkzaam in banden-, carros- rie-, onderdelen- en benzinesector. Ook 'n 10.000 arbeidsplaatsen bij rijscholen, 000 bij taxi- en verhuurbedrijven en een ar duizend particuliere chauffeurs. Om n nog maar niet te noemen alle werkrte- in toeleveringsbedrijven: staal van logovens, lampen en radio's van Philips, emicaliën van Shell. Op het conto van de ito komt ook een kwart van alle schade- rzekeringsguldens en van alle financie- gskredieten en een tiende tot een vijfde el van de staatsinkomsten. zijn er overheidsinstellingen zoals Rijks- terstaat. Rijksdienst voor het Wegverkeer de Dienst Motorrijtuigenbelasting, de we- nbouwers, de ANWB-diensten en wat niet Kortom: Blij dat ik rij" betekent even- er „Blij dat jij rijdt". Born zijn ze zo blij omdat daar perso- n-auto's worden gemaakt (de enige in ons id: Volvo's) en in Enschede maakt Vre- stein en in 's-Hertogenbosch Michelin nden voor die onmisbare auto. Heel wat beidsplaatsen dus bij elkaar. Sderland heeft nu één auto per 3,5 inwo- r. Teruggaan naar „oude tijden", bijvoor- eld 1 auto per 24 inwoners, zou de toe- ind van 1960 weergeven öf de huidige estand in een land zoals Polen. Het ganse onomische gebeuren zou hier als een artenhuis in elkaar storten, zegt de RAI. moet vooruitgang blijven en die zal er n ook zijn. Ons land komt in 1981 aan 1 10 per 3 inwoners (zoals nu in Duits- id) en in 1990 aan 1 op 2,5 (zoals nu in inada) en omstreeks het jaar 2000 aan 1 2 (zoals nu in de VS). In Florida is het 1 op 1.7... Nee, de verzadiging is nog ver n ons bed. it Nederland daarmee onder auto's wordt dolven, wil er bij de RAI ook niet in. Om beginnen wordt de auto steeds minder tensief gebruikt; het is al gedaald van "00 18.000 km per jaar naar 15.000 Vervolgens wordt {Je „tweede auto in gezin" meestal op andere uren van de (en op andere wegen) gereden. Het ntal voorzieningen behoeft dus niet even- te worden uitgebreid, in het bijzonder et de infra-structuur. Wél meer rij- en par- ermogelijkheden, maar daarvoor ontvangt overheid dan ook dik geld, zeggen de itomakers en -verkopers. Gemiddeld wordt ons land 5375.- aan een auto uitgege- n (aanschaf, brandstof, reparaties en on- irhoud, verzekering, belasting) ofwel 1535.- per hoofd van de bevolking. Van Ie gezinsbestedingen is 1 op de 8 gulden lor de auto bestemd. De auto verschaft n half miljoen mensen werk. Cijfers om ns heel diep over na te denken, aldus de 11 in zijn pleidooi. De hallen van het Amsterdamse RAI- complex zijn gereed om van donderdag 8 tot en met zondag 18 februari de hon derdduizenden be zoekers te ontvan gen, die op de Per- sonenauto-RAI met bewonderende blik ken langs de glim mende, fraai gelijn de modellen van de nationale en interna tionale automobielin dustrie zullen schui ven. Ter gelegen heid van dit sterk tot de verbeelding sprekende evene ment, dat om de twee jaar wordt ge houden, vandaag deze speciale auto- bijlage. De expositie omvat personen-auto's, am bulance- en combi natiewagens, onder delen en toebehoren en handgereed schappen. Boven dien staan er 20 po pulaire wagens van 25 jaar geleden, naast hun tegen woordige broertjes en zusjes. Er zijn 118 exposanten en 75 automerken uit de volgende landen: Engeland, Italië, Frankrijk, VS, West- Duitsland, Japan, Nederland, Spanje, Korea, Rusland, Po len, Brazilië, Zwe den, Tsjechoslowaki- je en Joegoslavië. De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur op werkdagen; op zaterdagen en zon dagen alleen van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is 7.-. Jeugd tot 14 jaar. houders van 65 plus-kaarten en (aan gemeld) groepsbe zoek betalen 4.50. Wie met de trein naar Amsterdam komt kan op het ver- trekstation een z.g. TT-kaart kopen die driemaal reductie geeft. nl. op het treinretour. op een dagkaart voor de Amsterdamse trams en bussen en op de toegangsprijs tot de expositie. Vanaf het Centraal Station rijdt tramlijn 4 naar de RAI, vanaf het Am- stelstation buslijnen 8, 15 of 59, vanaf het Muiderpoortstati- on buslijn 8 en van af station Sloterdijk buslijn 15. Wie met de auto komt kan de RAI be reiken als volgt: uit de richting Den Haag-Rotterdam komt u via de Ring weg-Zuid in Amster dam. Komend van de afrit rechtsaf slaan de Europaboulevard op tot aan de RAI qEU«*s Dat bij elke kabinetsformatie nog steeds een minister te vinden Is die de portefeuille-finan- clën onder zijn berusting wil nemen, spruit voor een niet onaanzienlijk deel voort uit de fiscale Inbreng van de autobezitter. In. 1978 bracht het wegverkeer de Staat het lieve zakcentje op van 7,2 miljard gulden. Daar vloeit dan 11/2 miljard van terug In de voorzieningen, die voor de auto worden uitgegeven... Voorzitter van de afdeling auto's van de RAI, A.C.M. Beers, vindt dit een moeilijk te verteren ontwikkeling. „Ik vraag mij In gemoede af, of dit nog wel fair play kan wor den genoemd tegenover het zeer grote aantal automobilisten, dat dagelijks In eindeloze files voor de bekende knelpunten staat!" Als schuldi gen voor deze moedeloze situatie wijst Beers de regeringen aan, die ons de laatste jaren de weg hebben gewezen. Hij spreekt van: „het ronduit auto-vijandige beleid van het vorige kabinet...". „Aan verkeersvoorzieningen is veel minder gedaan dan nodig was en ook dan financieel mogelijk was. Jaren lang heeft men het Rijkswegenfonds uitgehold en allerlei projecten vertraagd. De reke ning daarvan, in de vorm van dagelijks groeiende files, wordt ons nu gepresenteerd. De tegen woordige regering heeft aangekondigd de knel punten te zullen opheffen, maar uit mededelingen van Rijkswaterstaat blijkt, dat de huidige voorne mens als volstrekt onvoldoende moeten worden gekwalificeerd. De Nederlanders kiezen in grote meerderheid vóór de auto. Het wordt door de overheid vrijwel genegeerd. Het is vooral de over heid, die op allerlei wijzen kan bijdragen aan een goede inpassing van de auto in de samenleving. Het de laatste jaren gevoerde beleid was daar niet erg op gericht. Het kenmerkte zich bovenal door een verbaal beleden geloof aan het open baar vervoer. Ik heb enige hoop. dat er thans een kentering op komst is. De politieke mode van overdreven aandacht voor het openbaar vervoer ebt weg. Minister Tuijnman heeft vorig jaar ge zegd: „Je kunt de mensen niet in het openbaar vervoer slaan" en zo is het". Met angst volgt Beers de plannen rond het Rijks wegenfonds. waarvan de toekomst momenteel ter discussie staat. „Het Rijkswegenfonds loopt af in 1980, maar inmiddels heeft de regering een ver lenging van 2 jaar voorgesteld. Het ligt in de be doeling daarna de uitgaven over te hevelen naar de begroting van verkeer en waterstaat. Daarte gen behoeft niet zoveel bezwaar te bestaan", al dus de heer Beers. Voor de inkomsten is de situatie geheel anders. Bij het wegvallen van de opcenten zal de motor rijtuigenbelasting zelfs zodanig worden verhoogd, dat de totale opbrengst gelijk blijft. Deze op brengst vloeit dan rechtstreeks in de schatkist, de algemene middelen. Dit heeft tot gevolg, dat de specifieke bestemming van een bedrag van zo'n 900 miljoen gulden niet meer vaststaat. De minis ter van verkeer en waterstaat zal het gehele be drag, nodig voor aanleg en onderhoud van rijks wegen. uit zijn begroting moeten zien te financie ren, zonder dat daar de adekwate verhoging van de inkomsten speciaal voor zijn ministerie tegen over staat. Het traditionele touwtrekken bij de voorbereiding van de Rijksbegroting gaat dan voor de minister van verkeer en waterstaat om een vele malen groter bedrag dan voorheen, met het voor de hand liggende risico, dat zal worden gekort op het in vergelijking met vroeger zeer grote bedrag voor aanleg en onderhoud van wegen. Het argument, dat het onderbrengen van deze post bij de begroting van verkeer en water staat de mogelijkheid geeft tot jaarlijkse aanpas sing van de uitgaven aan kostenstijgingen en ver hoging van prioriteit voor dit departement, heeft dan ook geen enkele geldigheid. In de praktijk is overduidelijk gebleken, dat in een dergelijke situa tie het juist de minister van verkeer en water staat is, die moet bezuinigen, ten gunste van an dere departementen, die om welke reden dan ook belangrijker gevonden worden. Het is al leen dankzij het Rijkswegenfonds, hoe gebrekkig en uitgehold ook, dat er de laatste jaren nog iets aan de wegen is gedaan! Er is geen artikel, dat zoveel geld opbrengt via zoveel verschillende ex tra belastingen dan de auto. Is het dan onredelijk van de overheid te vragen om een deel daarvan ten goede te laten komen aan het autoverkeer?", aldus de heer Beers. Voorwaar kritische kanttekeningen, die eigenlijk de 4 miljoen autobezittende landgenoten, op z'n minst lichtelijk zouden moeten verontrusten. Maar het legioen maakt zich er nauwelijks druk om. Metterdaad bewijst het voor de meest uiteenlo pende zaken hoe belachelijk bij tijden ook de barricades te willen bestormen. Het motorrij tuig schommelt daar nochtans onaantastbaar tus sendoor. D« Ope< Kaprtan Op de RAI kan men met een nostalgied» «eg kijken naar een twintigtal auto's van 2S jaar geleden, die neergezet zijn naast hun tegenwoordige broertjes en zusjes. Er staan eenvoudige wagentjes maar ook een merk als Rolls Royce, populaire auto's en raspaardjes. Hier volgen de namen van de oude modellen: AHa Romeo Gkitietta Sprint, Citroen 11B, BMW 507,Datsun OB-S, Rat Ford (O) Taunus 15 M,Ford (VS) UncofcuJaguar Mk VII, Lancia Aprika, Mercedes-Benz 170 SO, Morris Minor 1000, Otósmobile Starfire, Opel Kapitan, Peugeot 203 cabriolet, MM. Renault Fregate, Rolls Royce, Saab 92 B. Simca Aronde 1300, Skoda 1101, Volkswagen kever (bril), Voivo PV 444. Het „briHetfe" van Volkswagen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17