WASHINGTON ACHTER DE REGERING BAKTHIAR Britse stakers pakken ministers persoonlijk aan Benjadid nieuwe president Algerije Cambodja wil eenheid met Laos en Vietnam Sterke druk in Puebla om lijn van Medellin vast te houden Regering Carter stelt ingrijpende beperking treinvervoer voor BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 FEBRUAR11979 C PAGINA 11 i WASHINGTON (DPA-UPI) De Amerikaan se regering heeft zich uitgesproken voor de regering van premier Bakhtiar van Iran, die, zoals bekend, geceonfronteerd wordt met een tegen-premier, namelijk de door ayatollah Khomeiny benoemde Barzagan. Overigens heeft Washington ook verklaard destijds con tact te hebben gehad met de oppositie, met name met Barzagan. Het is gisteren in Iran vrij rustig geweest, maar voor morgen staat er evenwel een mas sale aanhankelijkheidsbetoging voor Khomeiny en voor Barzagan op het programma. Ge vreesd wordt dat dan de onlusten opnieuw zullen oplaaien. Premier Bakhtiar heeft de door Khomeiny ge vormde tegenregering „een grap" genoemd, maar hij voegde er aan toe dat hij op zou tre den, als de tegenregering aanspraak zou ma ken op uitoefening van de macht. Bakhtiar zei dit in het parlement, dat gisteren twee wets voorstellen heeft goedgekeurd, waarin de op heffing van de gevreesde geheime politie SA- VAK en de strijd tegen de corruptie geregeld worden. Het leger, wellicht de belangrijkste factor in de tweestrijd tussen Bakhtiar en de combina tie Khomeiny-Bargazan, heeft gisteren nadruk kelijk laten blijken het bewind van Bakhtiar trouw te blijven. De sjah van Iran voelt zich nog steeds rege rend vorst en bevelhebber van het leger, zo heeft hij laten weten in een interview met de Britse Daily Mail. Hij sprak een veroordeling uit over „de dieven, de bandieten en de be gunstigden, die misbruik hebben gemaakt van hun bevoegdheden en de wet belachelijk heb ben gemaakt; zij zullen zwaar worden ge straft." De sjah erkent dat hij niet aan kritiek is ontkomen, maar „wie zou hebben geloofd, dat ik 37 jaar lang en tien uur per dag heb gewerkt om mijn land te helpen, uitsluitend om het te zien terugvallen tot het punt waar ik begonnen ben". ayatollah Khomeiny. Tot BANGKOK (AFP—UPI) De i regering van Cambodja staat een nau we unie van de drie Indochinese lan den (Laos, Cambodja en Vietnam) voor. Ze is niet van plan een snelle terugkeer te bevorderen van de Cam bodjaanse bevolking naar de door de Rode Khmers ontvolkte steden. Dit heeft de voorzitter van de revolutio naire volksraad van Cambodja, Heng Samrin, laten weten aan se delegatie. Volgens politieke deskundigen roept deze verklaring de idee op van de In dochinese federatie, die door de Rode Khmers werd afgewezen. Ze valt sym bolisch samen met de 49ste verjaardag van het ontstaan van de Indochinese communistische partij, opgericht in fe bruari 1930 door Ho Sji-Minh. In diplo- Laotiaan- matieke kringen in Bangkok herinnert men eraan dat er, met name op het gebied van defensie, al organieke ban den bestaan sinds juli 1977 tussen Viet nam en Laos, waardoor de aanwezig heid op Laotiaans grondgebied van on geveer 30.000 Vietnamese soldaten is gelegaliseerd. De Chinese vice-premier Deng Xiao ping (Teng Hsiao-ping) vindt dat Viet nam „moet worden gestraft wegens de inval in Cambodja. Hij vergrootte daarmee de vrees dat Peking een aan val zal uitvoeren tegen zijn zuiderbuur. „De kwestie Indo-China is niet een bi laterale kwestie tussen China en Viet nam", aldus Deng. „Het is een kwestie waarvan de wereldvrede afhangt. Viet nam moet voor zijn acties worden ge straft". TORY'S ZOUDEN MEERDERHEID VAN 200 ZETELS HALEN LONDEN Allen die in Groot-Brit- tannië het vuile werk doen voor hon gerlonen, zijn van plan hun actie te gen het socialistische beleid te verleg gen naar steden, gelegen in de kiesdis tricten van leden van het kabinet-Cal- laghan. Daar zullen de werknemers in overheidsdienst de kiezers het leven vergallen door middel van algemene stakingen, die hen de lust moeten ont nemen om nog ooit te stemmen voor politici zoals premier Callaghan en minister van Financiën Healey. De strategie voor deze nieuwe campag ne wordt momenteel uitgewerkt door Nupe, de vakvereniging van werkne mers in overheidsdienst, die 700.000 le den telt. De vakvereniging is van plan er zware persoonlijke aanvallen van te maken. Welke plaatsen het eerst aan de beurt zullen komen, staat nog niet helemaal vast. Wat premier Callaghan betreft, zal het onder meer de Welse hoofdstad Cardiff zijn, met 257.000 in- De Britse Labour-ministers durven zich haast niet meer op straat vertonen. Hun politieke vooruitzichten worden steeds donkerder. Als de uitslag van de laatste opinie-peiling klopt met de werkelijkheid, zullen de conservatieven in de komende parlementaire verkie zingen een voorsprong van 19 procent halen op Labour, wat neerkomt op een Tory-meerderheid van minstens 200 Lagerhuiszetels. De mogelijkheid dat zijn partij op een dergelijke meedogenloze manier in de pan gehakt zal worden, is voor pre mier Callaghan een aansporing om de verkiezingen zo lang mogelijk uit te stellen. Hij kan er nog mee wachten tot de herfst. Zijn vroegere vriendjes van de vakbonden zullen evenwel pro beren Callaghan's politieke ondergang te bespoédigen. De Nupe verhoogt deze week het be drag dat leden, die het werk neerge legd hebben, ontvangen uit het staking sfonds. Er worden ook scherpe acties gepland in plaatsen waar gemeentelijke werkgevers verblijven. Bij de woningen van ministers en andere autoriteiten zal het huisvuil voorgoed blijven lig gen. In hun gemeenten moeten de scholen dicht blijven. Doden zullen niet meer begraven of gecremeerd worden. Een en ander laat voorzien, dat de be sprekingen die momenteel aan de gang zijn tussen de socialistische regering Callaghan en de vooraanstaande leden van de Britse vakbeweging niet gauw tot sociale vrede zullen leiden. In rege ringskringen is sprake van een nieuw concordaat, dat midden volgende week afgesloten zal worden met het TUC (de centrale van Britse vakverenigingen) en dat de bestaande loonverschillen in één klap uit de wereld zal helpen. Zoals de zaken er momenteel uitzien, zal dit onwaarschijnlijke resultaat in ieder geval niet op tijd bereikt worden. Want ook in de openbare ziekenhuizen en in het onderwijs neemt de loonactie van het half miljoen werknemers dat in feite minder geld opstrijkt wan neer het werkt dan wanneer het zou gaan stempelen nog voortdurend uitbreiding. In sommige Britse onder wijsinstellingen werd al sinds Kerstmis geen les meer gegeven. In de scholen zijn het hoofdzakelijk de concierges, schoonmaaksters en de part-time koks die staken. Zij verdie nen nauwelijks 40 pond per week. On geveer 100.000 van het half miljoen on derbetaalde Britse arbeiders kan niet rondkomen zonder speciale steun van de staat. De definitie van laag inko men valt echter moeilijk te bepalen, omdat in Groot-Brittannië geen mini mum loon bestaat. In Londen begint vandaag een staking van 24 uur in het kinderziekenhuis van Great Ormond Street. Het centrum van de Britse hoofdstad dreigt nu te ver dwijnen onder reusachtige stapels plas tic zakken met huis oiil dat ratten, honden, straatkatten en dakloze zwer vers aantrekt. Sovjetvoorstel op kemberaad in Geneve GENÈVE füPI) De Sowjet- Unie heeft gisteren in Genè- ve voorgesteld dat dit jaar onderhandelingen beginnen over beëindiging van de pro- duktie van kernwapens. Wanneer de produktie een maal is beëindigd, aldus de Russen op de ontwapening sconferentie van dertig lan den, kan een geleidelijke en evenwichtige vermindering van de kemwapenvoorraden beginnen die voortduurt tot dat alle wapens zijn vernie tigd. Volgens het voorstel, dat wordt gesteund door de Oost- europese landen in de Russi sche invloedsfeer, zouden aan de onderhandelingen moeten deelnemen alle kemmogelijk- heden en „een bepaald aan tal" niet-nucleaire landen. Bij het indienen van het voor stel, dat een kopie was van een voorstel dat de Russen hebben gedaan toen de ont wapeningsbesprekingen in 1962 begonnen, oefende de Russische onderhandelaar Viktor L. Israelyan kritiek op de afwezigheid van China. Bevrijdingsbewe ging in Oeganda pleegt aanslagen NAIROBI (AFPReuter) - De Oegandese bevrijdingsbe weging „Redt Oeganda" (SUM) heeft zich verantwoor delijk gesteld voor de aansla gen in Kampala van het af gelopen weekeinde. De daders van de aanslagen zijn nog steeds op vrije voe ten en er zullen meer aansla gen volgen, zo heeft de pas opgerichte beweging meege deeld. Een woordvoerder van het „SUM" bestempelde de verklaring van president Amin van Oeganda dat alle saboteurs waren opgepakt, als een leugen. De woordvoerder, die zijn naam niet bekend wilde ma ken, verklaarde in Nairobi dat het „SUM" korte tijd ge leden is opgericht en tot doel heeft maarschalk Amin uit de weg te i Watersnood in Portugal Per boot zoekte deze familie in het dorp Ribeira de Santa- ram, tachtig kilometer ten noorden van Lissabon, drogere streken op. De overstromingen is veroorzaakt door een zware en langdurige regenval Gratieverzoeken voor Bhoetto uit gehele wereld GENÈVE (UPI-DPA-AFP) De internationale juristen in Genève heeft er bij president Zia-ul-Haq van Pa kistan op aangedrongen Bhoetto en zijn vier medeplichtigen, gratie te verlenen. De commissie motiveerde haar verzoek door te stellen dat er veel kritiek is geweest op het proces eerste instantie ter dood veroor- „De rechtbank in Lahore heeft een bewijs van twijfelachtige aard aanvaard en van de rechters wordt gezegd dat zij be vooroordeeld waren", aldus de commissie. Voorts vroegen premier Nordli van Noorwegen, premier Cal laghan van Engeland, premier Ullsten van Zweden en premier Ecevit van Turkije de Pakistaanse president Bhoetto gratie te verlenen. Ook de Amerikaanse regering hoopt dat het leven van Bhoetto zal worden gespaard. De Nederlandse ambassadeur in Karatsji zal de Pakistaanse regering om clementie voor1 oud-premier Bhoetto vragen als het doodvonnis tegen de ex-politicus dreigt te worden voltrokken. Bestrijding ongerechtigheid centraal PUEBLA (CIC) Vooral van de kant van de Braziliaanse bisschoppen wordt sterke druk uitgeoefend op de conferentie van Puebla om vast te houden aan de lijn van Medellin, de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie die tien jaar gele-' den werd gehouden. Kardinaal Lorscheider, een van de drie presidenten van de bisschoppenconferentie, noemt het uitwer ken van richtlijnen voor bestrijding van de ongerechtigheid en armoede een van de voornaamste taken van de kerk in Zuid-Amerika. Volgens karinaal Lorscheider is de extreme armoede onder het Zuidamerikaanse volk, die staat tegenover extreme rijkdom van zeer enkelen, een van de grootste zor gen van de conferentie. Hij beklemtoont dat de conferentie van Puebla moet werken aan „een nieuwe samenleving, waar in niemand aan de kant wordt gedrukt". Een andere Braziliaanse bisschop, Ivo Lorscheiter, is door de Vaticaanse radio in de gelegenheid gesteld de kwestie van de nationale veiligheid aan te roeren, die in de openingstoespraak van de paus nauwelijks aan de orde is geweest. Bisschop Lorscheiter erkent dat iedere staat natuurlijk veiliggesteld moet zijn, maar dat de staatsveiligheid niet overschat mag worden. Hij noemde het onaanvaardbaar dat men omwille van de staatsveiligheid en omwille van het behoud van het heer sende systeem de basisrechten van de mens inkort en schendt. Don Helder Camara, die vandaag 70 jaar is geworden, be klemtoont dat de strijd van de kerk voor gerechtigheid en tegen onderdrukking moet worden voortgezet. Geweld wijst hij hierbij af. Er is ook een methode van „actieve geweldloos heid", zo verzekert de aartsbisschop van Olinda e Recife. De grootste kracht van de kerk ligt volgens hem in de vestiging van de eenheid onder het volk. Dom Helder Camara meent echter dat Puebla zich niet kan uitspreken voor een bepaald regeringssysteem. Hij acht een keuze tussen het kapitalistische en communistische systeem uit den boze. De Zuidamerikaanse landen noemt hij een typerend voorbeeld hoe het kapitalisme de onderdrukking van miljoenen mensen in de hand werkt en hen dwingt tot mensonwaardige levensomstandigheden. Van de andere kant belooft ook het communisme niets goeds, zoals de menselijke onvrijheid in de Sovjet-Unie en China laten zien. Verklaringen als die van deze Braziliaanse bisschoppen wor den afgelegd op dagelijkse persconferenties. Daarbij worden echter geen mededelingen gedaan over het verloop van de besprekingen in de voor buitenstaanders hermetisch afgesloten conferentieruimten. Dit leidt tot speculaties Over „harde strijd tussen de bisschoppen" en over een scherpe veroordeling van de schending van de mensenrechten in Latijns-Amerika, die vergaande gevolgen kan hebben voor dit continent. Er zou een ontwerpverklaring zijn voorbereid waarin expliciet steun wordt verleend aan de geestelijken die wrede rechtse regiems bestrij den. Het is niet duidelijk of daarbij de namen wordenm ge noemd van landen als Guatemala en Nicaragua, waar de aart sbisschoppen rechtstreeks in conflict zijn geraakt met de rege ringen. Zoon van Jones in vrijheid Stephan Jones, de 19-jarige zoon van de in een massale zelfmoor dactie omgekomen secteleider Jim Jones, is in Guyana in vrijheid gesteld en wordt hier hartelijk begroet door zijn negenjarig nichtje Stephanie Jones. Jones- was ervan beschuldigd deel te hebben ge nomen aan het doden van mensen, die geen zelfmoord wilden ple gen of dat niet durfden. GEWELDDADIGHEDEN OPGELAAID Artsen in Beiroet in staking BEIROET (UPI) Duizenden artsen, verpleegsters en ander medisch personeel in Libanon zijn vandaag in staking ge gaan voor een dag uit protest tegen „de gewelddaden, waar van ook het medisch beroep slachtoffer is geworden". De vereniging van Libanese artsen zegt in een verklaring evenwel, dat spoedgevallen wel behandeld zullen worden. In de verklaring heet het ver der, dat als de Libanese rege ring, waarvan drie artsen deel uitmaken, de veiligheid niet enigermate kan waarborgen, zij plaats dient te maken voor regeerders, die deze verant woordelijkheid beter kunnen dragen. Aanleiding tot de sta king is de moord van zater dag op de uroloog Najib Sa- laheddin door een onbekende schutter. In Beiroet is het gisteren op nieuw tot gevechten gekomen tussen christelijke militiestrij ders en Syrische troepen van de Arabische vredesmacht. Volgens christelijke zegslie den, is bij een schietpartij een burger om het leven ge komen en zijn i wond geraakt. ALGIERS (Rtr) De Al gerijnen hebben vandaag kolonel Chadli Benjadid tot president gekozen van Algerije als opvolger van de eind december overle den Houari Boumedienne. Kolonel Chadli Benjadid werd vorige week door het congres van de enige toegelaten, socialistische partij in Algerije be- vens werd toen bepaald dat om te voorzien in een procedure voor de benoe ming van een nieuwe pre sident waaraan het tij dens het bewind van Bou medienne had ontbroken, de secretaris-generaal au tomatisch presidentskan didaat is. Kolonel Benjadid is een wei nig bekende veteraan uit de tijd van de Algerijnse revolu tie. Hij was gedurende de lan ge ziekte van Boumedienne hoofd van het ministerie van defensie, een post die de pre sident altijd voor zichzelf had behouden. Wellicht is Benja did niet de grootste favoriet van de militaire leiders, maar men verwacht toch wel dat hij voldoende sympathie bij hen geniet Het leger speelt als beschermer van de revolu tie in Algerije een belangrijke rol. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Amerikanen zijn gek op trei nen. Het probleem is alleen, dat ze er niet in rijden. En elke dollar die de Amerikaanse maat schappij voor het reizigersvervoer per trein (Amtrak) aan kaartverkoop binnenkrijgt, moet de regering twee dollar subsidie toevoegen. Het passagiersnet gaat de komende vijf jaar 12 miljard gulden aan subsidie kosten. Om dat be drag met een kleine 3 miljard te verminderen heeft de regering-Carter een uitermate drastische beperking het tremvervoersnet voorgesteld. Verkeersminister Brock Adams wil maar liefst bijna 20.000 km. van de totaal ruim 44.500 km. schrappen. Dat is een besnoeiing van bijna 43 procent. „Dat deze lijnen niet langer meer te handhaven zijn, blijkt wel uit het feit, dat door deze besnoeiing met 43% maar 9% van het aan tal Amtrak-reizigers wordt getroffen", aldus Adams. Desalniettemin is het plan zo ingrijpend, dat een fprse oppositie verzekerd lijkt. Grote ste den als Dallas, Atlanta, Indianapolis, Nashville en Cincinnati zullen volledig zonder treinverbin ding komen te zitten. Staten als Alabama, Ar kansas, Nebraska, New Hampshire, Oklahoma, Zuid-Dakota en West-Virginia (tezamen en gebied dat bijna 25 keer zo groot is als Nederland) Zul len geen passagiers trein over hun grondgebied zien rijden. In totaal worden zestien grote routes geheel geschrapt en worden er acht ingrijpend gewijzied. Tegenover de besnoeiing staat volgens Adams dat de dienstverlening op de resterende lijnen aanzienlijk kan worden opgevoerd. Vooral het drukke trajekt Washington-New York-Boston zal sterk worden verbeterd. Vanuit het Congres, dat drie maanden de tijd heeft om het plan eventueel af te wijzen, zijn tot nu toe opvallend weinig reacties vernomen. Vooral de Congres-leden uit getroffen gebieden zitten voor een hevig dilemma. De nu al aan zwellende kritiek uit die gebieden zet hen onder zware druk, maar tegelijk zijn de metsten van hen gekozen na verkiezingscampagnes, waarin bezuinigingen door de centrale overheid een hoofdrol speelden. Consumentenorganisaties heb ben zich tot nu toe het heftigst geroerd. Zij me nen dat beperkingen in het reizigersvervoer per trein volstrekt onlogisch zijn in een tijd waarin besparing van energie een hoge prioriteit heeft. De mogelijkheid dat binnenkort de bezin es tations in Amerika op zondag dichtgaan, als gevolg van de problemen in Iran, maakt de situatie volgens de consumentenorganisaties nog veel onzinniger.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12