Zaak-Menten 20 maart Hoge Raad Mogelijk toch steun Indische Nederlanders Belasting verzendt stortvloed aangiftebiljetten Minder mensen op bonnetooi op autovakantie ie Schiphol ontduikt VN-sancties tegen Rhodesiê" Van besparing energie komt weinig terecht Havermout- of rijstepap halve liter tjjdelgk Merendeel werkgevers vindt vervroegd pensioen positief Ü3 BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 FEBRUAR11979 PAGINA 11 BADHOEVEDORP (ANP) - Het aantal men sen* dat zomers de auto pakt om met zijn ge zin op de bonnefooi met vankantie te gaan* neemt af. Steeds meer vakantiegangers, die in de zomer met de auto naar het buitenland gaan* bespreken van tevoren ergens een bun galow, appartement, of hotel. Ook voor het 'overnachten onderweg nemen velen geen risi co meer en boeken een hotel vooruit. Onder zoek heeft uitgewezen, dat van deze wijze van vakantiehouden gebruik wordt gemaakt door mensen uit de middenklasse en daaron der. Aldus de heer M. F. van Eeghen, directeur van de organisatie Vrij Uit, die zich bezig houdt met het verhuren van vakantiehuisjes en het bespreken van hotels voor onderweg. Vorig jaar heeft deze organisatie, waarvan de aandeelhouders zijn Shell, Rabobank, ANWB en de Nationale Nederlanden, 160.000 vakan tiegangers in de zomer aan een onderkomen geholpen, in de winter waren dat er 15.000 voor 1979 mikt men op 200.000 man in de zo mer en 25.000 in de winter. Vrij Uit, die zegt dat er een georganiseerd aanbod op dit gebied is van 500.000 vakantie gangers, heeft met zijn aantal vakantiegangers een marktaandeel in deze sector van 33 pro cent. Vrij Uit, die gebruik maakt van marktonder zoeken van de Shell, meent dat er zomers naar schatting 2,1 miljoen mensen met 600.000 tot 700.000 auto's op vakantie gaan. De be langstelling om vooruit een huisje te bespre ken neemt nog steeds toe. Er wordt op deze markt beslist minder winst gemaakt dan in andere sectoren van de reis wereld, zoals die van de pakketreizen. Dit was dan ook de reden, dat de reisorganisaties te laat hebben ontdekt, dat hier een grote markt lag. Dit is gebleken uit een Shell-onderzoek, dat aan het einde van de jaren zestig is inge steld. De Shell heeft daarop het initiatief ge nomen om deze reizen in Vrij Uit aan te bie den. Enkele jaren later sloten de andere part ners zich hierbij aan. Uit het onderzoek is. toen gebleken, dat één van de drijfveren van jonge mensen voor de aanschaf van een auto was om met deze auto op vakantie te gaan. Dit bleek ook uit de handel in tweedehands auto's, die in het voorjaar een piek vertoonde. In 1970 heeft de Algemene Nederlandse Vere niging van Reisbureaus vastgesteld, dat 22 procent van de bezoekers aan reisbureaus in hun gevraagde informatie de auto betrokken. Ging toen 50 procent van de vakantiegangers met de auto naar het buitenland, er werd nog maar weinig bebruik gemaakt van de moge lijkheden om vooruit iets via een reisorganisa tie te bespreken. Voor een bestaande reisorganisatie betekenen de autoreizen weinig winst, tenzij dit bij een bedrijf een behoorlijk onderdeel van de activi teiten is, meent de heer Van Eeghen. Ook voor reisbureaus is het geen interessante „bu siness", maar uit het oogpunt van klantenbin ding moet men deze reizen wel verkopen, de klant wisselt per vakantie ook nog wel eens van vervoermiddel. Vrij Uit heeft ruim 3.000 verkooppunten en heeft geen behoefte aan uit breiding daarvan. De gemiddelde reissom voor een autovakantie ganger is 860 gulden. Het zelf boeken van een vakantie-onderkomen is niet duurder dan via een organisatie. Verder zei de heer Van Eeg hen dat er in feite nog te weinig aanbod is in verblijfsaccommodatie. De winst, die Vrij Uit op deze markt maakt, is één procent van de omzet De organisatie werkt met vijftig man personeel. De heer Van Eeghen meent dat voor afstanden tot 1.000 kilometer het meest gebruik wordt gemaakt van de auto's maar gezien de uitbreiding van het internationale autowegennet zou deze afstand wel eens gro ter kunnen worden. Thans worden met de auto ook al afstanden van 1.500 kilometer en meer afgelegd om op de vakantiebestemming te komen, maar dit is geen regel. KOMITEE ZUIDELIJK AFRIKA: DEN HAAG Volgens het Komitee Zuidelijk Afrika is Schiphol uitgegroeid tot één van de be langrijkste internationale centra voor het ontdui ken van de VN-sancties met betrekking tot de handel met Rhodesiê. Het zou zelfs zo zijn, dat er vanuit de Rhodesische hoofdstad Salisbury een wekelijkse lijndienst wordt onderhouden op Schiphol. Het Komitee heeft hierover in een telegram aan minister Van der Klaauw (Buitenland se Zaken) haar verontwaardi ging uitgesproken. Op het parlement wordt een beroep gedaan zodanige druk op de regering uit te oefenen, „dat aan deze illegale activiteiten een einde wordt gemaakt en dat de hiervoor verantwoorde lijke personen worden ver volgd". De lijnverbinding (voor vracht) Salisbury-Amsterdam wordt onderhouden, aldus het Komitee, door een dochteron derneming van de Rhodesi sche luchtvaartmaatschappij Air Rhodesia. Deze onderne ming heette vroeger Affretair, maar zou inmiddels omge doopt zijn tot „Air Gabon Cargo". Een andere dochter van Air Rhodesia, CargOman, zou bovendien onregelmatig vluchten op Schiphol uitvoe ren. Het Komitee Zuidelijk Afrika onderbouwt zijn beschuldiging door te wijzen op een beken tenis van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Uni ted Airlines". Hierin wordt gezegd dat Air Gabon Cargo een volledige dochter is van de Rhodesische luchtvaarton derneming. United Airlines erkent voor Air Gabon Cargo bemanningen te hebben opge leid en daarmee de Ameri kaanse sanctiewetgeving te hebben overtreden. Zij heeft een strafvervolging voorko men door een schikking van 50.000 dollar te betalen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat er vol gens de Rijksluchtvaartdienst niets onwettigs gebeurt. Air Gabon Cargo zou namelijk een volledig Gabonnese maat schappij zijn „met aan het hoofd de president van het land". Als deze onderneming vluchten op Rhodesiê uitvoert, is dat haar zaak en moet men daartegen protesteren bij de regering van Gabon, aldus c)e woordvoerder. ADVERTENTIE Runder verse worst: 100 gram 1-30 Een lekkere vanaüe die u slechts 12 minuten zachtjes hoeft te braden. Smaakt overal heerlijk bi|. K üw Keurslager VMF Een delegatie van de Industriebond NW heeft gisteren een petitie overhandigd aan minister Van Aardenne van economische zaken (tweede van links). In de peti tie wordt gepleit voor het behoud van werkgelegenheid bij VMF in Hengelo. Om sluiting van de gieterij, waar 125 man werkt, te voorkomen, willen zij miljoenen guldens steun van de overheid. CNV wil actie van CDA over VAD DEN RAAG Het CNV heeft er bij de Tweede Ka merfractie van het CDA op aangedrongen om te proberen het regeringsvoorstel over een vermogensaanwasdeling om te buigen tot een „echte VAD-regeling". Het CNV vindt het huidige wetsontwerp dat het individu ele deel van de VAD regelt, niet veel meer dan een ver plichte winstdeling. Het wets ontwerp voor het collectieve deel leidt alleen maar tot een uit algemene middelen gefi nancierd fonds voor goede doelen, aldus het CNV, dat vindt dat door de twee wet sontwerpen van het kabinet- Van Agt de VAD steeds ver der af is geraakt van de oor spronkelijke idealen. Ontdekkingsreiziger David Lewiston. die in de loop .der jaren de meeste opnamen maakte voor grammofoonpla ten van buiteneuropese mu ziekculturen voor de 'Explo rer Series', houdt donderdag 8 februari (20.15) een engels- talige lezing in de aula van het Haags Gemeentemuseum over het westelijk deel van de Himalaya. Hij zal zijn verhaal illustreren met behulp van dia's en geluidsbanden. DEN HAAG (ANP) De zaak-Menten zal dins dag 20 maart voor de tweede keer in cassatie dienen voor de Hoge Raad in Den Haag. Deze keer komt alleen de al of niet ontvankelijkheid van de officier van justitie aan de orde om Men- ten te vervolgen voor oorlogsmisdrijven die hij in 1941 in Polen zou hebben gepleegd. De Bijzondere Strafkamer van de Haagse recht bank verklaarde op 4 december vorig jaar de of ficier van justitie niet ontvankelijk en stelde Men- ten in vrijheid. De officier, mr. R.A. Schimmel, ging in cassatie. Als de Hoge Raad de beslissingen van de Haagse rechtbank juist vindt, dan is de zaak-Menten juri disch definitief van de baan. De Hoge Raad kan het vonnis van de rechtbank alleen vernietigen als een der cassatiemiddelen van de officier van jus titie doeltreffend zou worden bevonden. De Hoge Raad vernietigt een vonnis niet ambtshalve als dit in het nadeel van de verdachte zou zijn. Het gaat er bij het cassatieberoep alleen om of de recht bank heeft kunnen beslissen zoals zij heeft ge daan en of de wet de genomen beslissing toelaat. Alleen kan nog worden onderzocht of het vonnis voldoet aan de eisen die het strafprocesrecht stelt. UTRECHT (ANP) In de praktijk komt van energiebesparing bitter wei nig terecht. Van voorlichting alleen is weinig resultaat te verwachten. Behal ve met subsidies zal er daarom met boetetarieven en dringende voorschrif ten moeten worden gewerkt. De voorzitter van de Nederlandse Technische Vereniging voor Verwarming en Luchtbehande ling, ir. W.H. Knoll, heeft dat gisteren gezegd in Utrecht gezegd op de conferentie „energiebespa ring in de gebouwde omgeving". Tot een bepaal de norm zou het gewone energietarief betaald moeten worden en alles wat er meer wordt ge bruikt moet zwaar worden beboet. De opbrengts van het boetetarief zou dan weer kunnen wor den gebruikt voor energiebesparende maatrege len. Volgens de heer Knoll zijn er vele techni sche mogelijkheden om tot bespratring te ko men. Tot nu toe worden die mogelijkheden slechts in zeer beperkte mate toegepast, ook in de nieuwbouw. Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting opende gisteren het energiecongres in Utrecht door een gordijn voor een raam te schuiven waarop in percentages staat aangegeven hoe groot de energie besparing is bij gebruik van de gordijnen. Stedelijk Museum De Laken hal te Leiden wijdt van zater dag 10 februari af een ten toonstelling aan het Leidse stadhuis ter herdenking van de brand die 50 jaar geleden het monumentale gebouw ver woestte. Titel van de exposi tie: 'Het Leidse Stadhuis, bouw - verbouw - brand - herbouw'. Vuile lucht" in computer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Gin jaar (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne) heeft het TNO opdracht gegeven tot het ver richten van drie onderzoeken, die van belaag zijn bij het opbouwen van het Rekensys teem Luchtverontreiniging. Dit systeem is bedoeld om de huidige gegevens en kennis betreffende de luchtverontrei niging op te slaan in een computer. Daarmee moet het mogelijk worden het beleid beter aan te passen aan de stand van de wetenschap en de techniek. De opbouw van het systeem zal ongeveer drie jaarvergen. De in de eerste fase bereikte resultaten zijn opgenomen in het beleidsplan Zwaveldioxi de, dat nu in voorbereiding is. De onderzoeken, waarvoor nu opdracht is gegeven slui ten aan bij de opbouw van de tweede fase en richten zich ook op andere compo nenten, in het bijzonder stik stofoxiden en koolwaterstof fen. Van Kemenade op de bres voor ,,open school" DEN HAAG - Het Tweede Kamerlid Van Kemenade (PvdA) gaat minister Pais volgende week interpelleren over de moeilijkheden, waar in de Stichting Proefprojec ten Open School (SPOS) is geraakt. Voorzitter J.W. Ren- gelink van de SPOS legde vorige week zijn functie neer, omdat er te weinig geld zou zijn om door te gaan met het project. De begroting van de SPOS, die is opgezet om volwasse nen met weinig onderwijs de kans te bieden zich verder te ontwikkelen, werd eind de cember verlaagd met een mil joen gulden, door toedoen van de regeringspartijen in de Tweede Kamer. Van Kemena de herinnert zijn opvolger Pais eraan, dat hij bij die ge legenheid toezegde deze bezui niging te zullen compenseren, als de SPOS daardoor in ge vaar zou komen. Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. BONDEN HOUDEN VAST AAN VER VROEGD UITTREDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De industriebond FNV houdt onverkort vast aan de eis dat in de nieuwe cao meer aandacht moet worden gegeven aan de mogelijkheid voor oudere werknemers om vervroegd uit te treden en dat ook de werkgevers daar aan mee moeten gaan betalen. FNV-woord voerder Wamsteker rea geert hiermee op een tussentijds ontwerprapport over de ef fecten van vervroegde uittreding in de metaalindustrie. LPG-installatie in Huizen moet weg HUIZEN De ruim 130 kin deren van de openbare kleu ter en lagere school in het Gelderse Huizen zullen weer naar school gaan, omdat het gemeentebestuur heeft beslo ten dat de LPG-gasinstallatie die op vijftien meter van de school staat weg moet. Het besluit van B en W is ge nomen op basis van een uit spraak van de Raad van Sta te die vond dat de LPG-in stallatie teveel brand- en ex plosiegevaar opleverde. De ouders hadden om die reden hun kinderen thuisgehouden. Het oudercomité is erg blij met de uitspraak van B en W. „Donderdag steken we de vlag uit",aldus voorzitter Hulshof. Galerie Lieve hemel, stoot je hoofd niet, Vijzelgracht 6 Amsterdam, exposeert van 11 februari - 7 maart schilde rijen van Jo van de Brand en Daniëlle van Hilten, penteke ningen van Ben Haring, aqua rellen van Peter Langenberg, droge naaldetsen van Frans Lodewijk Pannekoek, goua ches van Ari Stolk en kera miek van Ilona Benczédi. Uit dit rapport van het Ge meenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie (GITP) zou blijken dat 37 procent van de werkgevers in de metaalindustrie de vrijge komen banen na het ver vroegd uittreden van oudere werknemers niet opvult In een voorlopige reactie wijst de FNV-onderhandelaar er op dat al zou het percentage van 37 procent in het algemeen juist zijn, toch altijd nog 63 procent van de door uittre ding vrijgekomen banen wel wordt opgevuld, zodat toch van een positief effect sprake Volgens een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken blijkt uit de antwoor den van de werkgevers op de onderzoeksvragen dat een groot deel van de niet opge vulde vacatures al geen pro ductieve arbeidsplaatsen meer waren, maar om sociale rede nen gehandhaafde plaatsen.' Ofschoon 38 procent van de werkgevers in de regeling voor vervroegde uittreding een elegant middel ziet om de oudere minder productieve werknemers kwijt te raken, ziet 32 procent de uittreding toch ook weer als een verlies van goed vakmanschap. In to taal zegt bijna drie kwart van de ondervraagde werkgevers in de metaal positief tegen over de vervroegde uittreding te staan. Van hen noemt 22 procent als reden dat de jon geren hierdoor meer kansen krijgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering be kijkt op het ogenblik in hoever re en op welke wijze het mogel- kijk is om aan bepaalde activi teiten van de Stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" van overheidswege steun te ver lenen. Staatssecretaris mevrouw Kraayeveld-Wouters (CRM) voert hierover overleg met minister De Koning (Ontwikkelingssa menwerking). Minister Van der Klaauw schrijft dit in antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid Lubbers. De fractievoorzitter van het CDA had zich zorgen gemaakt over de moeilijke financiële positie van de ex- Nederlanders m Indonesië. Volgens Van der Klaauw heeft de Stich ting „Hulp aan landgenoten in Indone sië" aan CRM gevraagd om de uitkerin gen die deze stichting nu aan Indische Nederlanders verstrekt voor de periode na 1980 veilig te kunnen stellen. Dit sub sidieverzoek moest worden afgewezen omdat de Nederlandse overheid hiermee zou gaan bijdragen in het verstrekken van periodieke uitkeringen aan deze groep. Dergelijke uitkeringen worden op grond van de Algemene Bijstandswet uit sluitend verleend aan personen in het buitenland die de Nederlandse nationali teit bezitten. Nu wordt dus naar een uitweg gezocht De „noodoplossing" moet wel gekozen worden, omdat duidelijk is. aldus Van der Klaauw, dat de regering niet recht streeks financiële bijstand kan verlenen aan de betrokken groep. „Daarmee zou de Nederlandse overheid immers de ver antwoordelij kheid op zich nemen voor een groep Indonesische staatsburgers". Opnieuw Urenco-debat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat opnieuw een de bat wijden aan Urenco, het samenwerkingsverband van Nederland, Engeland en West- Duitsland voor de verrijking van uranium. Het Tweede Ka merlid Ter Beek (PvdA) heeft gistermiddag gevraagd de brief van minister Van Aar denne van Economische Za ken over Urenco op de agen da te plaatsen. De Kamer is hiermee akkoord gegaan. Een datum voor dit debat zal nog vastgesteld worden. DEN HAAG Bijna 3,7 miljoen aangiftebil jetten voor de inkomstenbelasting stuurt de Rijksbelastingdienst tussen 15 januari en 23 februari naar evenzoveel belastingplichtigen. Ongeveer een kwart van hen zijn personen met een bedrijf of een vrij beroep. De overi gen zijn werknemers, die onder de loonbelas ting vallen, maar door de hoogte van hun loon of door neveninkomsten in de inkom stenbelasting worden aangeslagen^ In totaal, zo blijkt uit de gegevens van dè centrale belastingadministratie in Apeldoorn, worden er voor alle belastingcategorieën teza men jaarlijks dhgeveer vijftien miljoen aan slagbiljetten verzonden, waarvan ongeveer zes miljoen voor de inkomstenbelasting. Hierbij gerekend zijn de voorlopige aanslagen, de na dere voorlopige aanslagen en de definitieve aanslagen. Bij het totaal van vijftien miljoen aanslagen behoren ook de 5,7 miljoen aansla gen voor de onroerend goedbelastingen, die de Directie Automatisering Rijksbelastingen ten behoeve van de gemeenten doen uitgaan. Niet alle aanslagen hebben tot resultaat dat men moet betalen. Veel mensen krijgen ook geld terug, omdat zij bijv. teveel loonbelasting hebben betaald. In 1978 gingen er ongeveer 3,6 miljoen negatieve definitieve aanslagen naar de belastingplichtigen. Allemaal gevallen, waarin de fiscus geld terugbetaalt. Van de circa 11,5 miljoen gevallen waarin de belastingplichtigen betalen moeten, volgt die betaling in verreweg de meeste gevallen op tijd. In een kleine drie miljoen gevallen zien de computers van de belastingdienst in Apel doorn zich verplicht een aanmaning te sturen. De belastingdienst zegt redelijk tevreden te zijn over de manier waarop het publiek rea geert op de betalingsmanier die de fiscus voorstelt. Er wordt vlot gebruik gemaakt van de giroacceptkaarten, die bijgesloten worden bij de aanslagen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11