Hulp van Cebemo probeert basisgroepen te bereiken UKUNT Afgevaardigden bisdom te gast op Leeuwenhorst Tweede Kamer wil atoomtaak van artillerie beperken Ontwerp-sanctiewet bijna aan eindstreep Astrada sherry kerk wereld PROJECTEN WORDEN VAAK GEBOYCOT Jronbekers mogen )ij elkaar blijven STAATSLOTEN? Speel mee in de Staatsloterij. Relatief autonome school sluit aan op toekomst njn IINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUAR11979 PAGINA 7 PUEBLA - Meer dan 21 miljoen (overheids)guldens heeft Cebemo het afgelopen jaar alleen al in maatschap pelijk ontwikkelingswerk in Latijns-Amerika gestopt. De Nederlandse regering staat in de wereld bekend als een royale „projectontwikkelaar", die in Cebemo voor het ka tholieke, ICCO voor het pro testantse, en NOVIB voor het overige ontwikkeling swerk de kanalen vindt om de geldstroom naar onderont wikkelde landen en gebieden te laten vloeien. „Dankzij zowel de vorige, als de hui dige minister hebben we inderdaad nogal wat geld te verdelen, maar het gebeurt niettemin zuinig en pas als de aangeboden projecten voldoen aan alle criteria die zowel de Neder landse overheid, als wijzelf stellen". Aan het woord is pater Eduardo (Ed) van de Walle (MSC) die namens Cebemo de bisschoppenconferentie in de Mexicaanse stad Puebla volgt. Ce bemo is de hanteerbare afkorting voor de lange naam van deze organi satie: Centrale voor bemiddeling bij mede-financiering van ontwikkeling sprogramma's, ressorterend onder het Centraal Missie-Secretariaat, maar werkend met 100 procent over heidsgeld. Ed van de Walle afkomstig uit het Zeeuws-Vlaamse Hulst, gestudeerd hebbend aan het grootseminarie in Stein is een expert. Van 1950 tot 1970 werkte hij als missionaris in Brazilië, als ontwikkelingswerker on der de arbeiders, die ingezet waren bij de bouw van de nieuwe hoofd stad Brasilia. Na een aanvullende studie (ontwikkelingssociologie) in Leuven, trad pater Van de Walle in 1971 in dienst bij Cebemo, als coor dinator voor Latijns-Amerika. Een paar keer per jaar reist hij geduren de een aantal weken door het Zuida- merikaanse continent. Zo onopval lend en omzichtig mogelijk, om geen irritaties te wekken. „We timmeren als Cebemo niet aan de weg. We maken gebruik van mede door ons betaalde adviesbure aus in de diverse landen om te be oordelen welke projecten we wel en niet mede-financieren. Maar omdat de projecten helemaal in het maat schappelijke vlak liggen, zijn conflic ten met de overheden doorlopend in potentie aanwezig". Europese methode De kernvraag voor Cebemo is hoe je christelijke solidariteit met de Latijn- samerikaanse kerk moet uiten. „Geld is een nevanfactor in de ontwikke lingshulp, een erg Europese methode van hulpverlening. Als je aan ont wikkelingshulp doet, houdt dat auto matisch in, dat je sociale veranderin gen steunt die beginnen aan de ba sis. Vandaar dat we proberen die ba sisgroepen te bereiken, en dat kan nu eenmaal beter via priesters en maatschappelijke werkers, of actieve leken, dan via regeringsfunctionaris sen". Anders dan grote Westduitse hulp verleningsorganisaties zoals Adveniat, m b.v. „Kerk in nood" van pater V Verenfried van Straaten, die nadruk- 1 celijk pastoraal-kerkelijke hulp verle- i .ien en af en toe sociaal-maatschap pelijk bezig zijn, verleent Cebemo hulp aan maatschappij-kritische pro jecten. Het is onder de Zuidameri- kaanse bisschoppen en overheden be kend, dat Cebemo een minder tradi tionele vorm van ontwikkelingshulp verleent. Soms zelfs in het verborge ne om basisgroepen en kritisch inge stelde priesters en leken niet in ge vaar te brengen. „De situatie in Latijns-Amerika ver slechtert", aldus pater Van de Walle. Dagelijks worden religieuzen, pries ters en leken opgepakt of als het vreemdelingen zijn uitgewezen. Projecten worden geboycot, gesabo teerd. Maatschappij-kritische mensen worden geïntimideerd, gemarteld, vermoord of ze „verongelukken". Er verdwijnen mensen. „Vooral de Cen- traal-Latijnsamerikaanse landen wor den een hel. Guatemala, El Salvador en Nicaragua zijn de ergste voorbeel den van rechtse terreur, van fascisti sche methoden en bestuursstructu- Het is logisch dat buitenlandse hulp organisaties ook al zijn ze kerke lijk van oorsprong opgezet met grote argwaan worden bekeken. Toch is er verschil in appreciatie. Het Duitse Adveniat dat louter pastoraal bezig is, seminaries en ker ken bouwt en priesters helpt wordt in sommige landen op handen gedragen, net als de Inter American Foundation dat volgens sommigen meer aan economisch kolonialisme doet, dan aan christelijk georiënteerd ontwikkelingswerk. Afwijzen moeilijk „Het moeilijkste aspect van ons werk is het motiveren van een afwijzing van een project. We hebben behal ve de criteria die de regering stelt onze eigen normen. Zo moet er een goede maatschappij-visie achter zit ten en het moet technisch goede in houd hebben. Een landbouwontwik- kelingsproject waarvoor 50 koeien en 50 stieren worden gevraagd is een slecht project. Moeilijker wordt het als je moet motiveren waarom een project op maatschappelijke visie af gewezen wordt". Vandaar dat vol gens pater Van de Walle gretig ge bruik wordt gemaakt van adviesbu reaus in Zuid-Amerika om de infor matie te krijgen waarop de beslissin gen gebaseerd kunnen worden. .Bo vendien laat je je dan leiden door de noden en wensen die de lokale kerk naar voren brengt". Mej. Ton Willemsen, afkomstig uit Eindhoven en sinds geruime tijd al gemeen-secretaresse van „Kerk in nood", heeft als uitgenodigd waar neemster een deel van de Puebla- conferentie bijgewoond. „Je moet als Europese organisatie hier niet gaan voorschrijven hoe het allemaal moet. Dan maak je je ongeloofwaardig. Wij proberen de lijnen van de bisschop pen hier te volgen en in die lijn hulp te verlenen. Natuurlijk zijn bisschop pen doorgaans minder revolutionair dan veel van hun priesters. Natuur lijk heeft pater Werenfried met zijn vele publikaties binnen het kader van Oost-Priesterhulp een anti-com munistisch imago gekregen, maar dat wil nog niet zeggen dat wij als in stelling geen oog zouden hebben voor de sociale ongerechtigheid in dit continent. Maar ik denk dat het vooral de militaire regimes, en min der de episcopaten zijn, die grote vrees hebben voor het communisme". Ton Willemsen wil niet ontkennen dat „Kerk in nood" een ander imago heeft dan b.v. Cebemo. „Maar dat komt omdat wij sterk pastoraal bezig zijn. Zo heb ik b.v. alle bisschoppen een Spaanstalige Kinderbijbel aange boden. Voor een totaalbedrag van een miljoen dollar laten we een half miljoen exemplaren drukken. Die kunnen die bisschoppen gratis krij gen, waarbij wij ze de suggestie ge ven dat ze die bijbels in hun eigen diocees verkopen om met de op brengst dan weer bepaalde projecten te financieren". De Kinderbijbel een noviteit op de Puebla-conferentie zal in vier ta len verschijnen: Spaans, Portugees, Frans en Engels. Het is zonneklaar dat evangelisatie ook een kwestie van geld is geworden. Van guldens, marken en dollars, en dat de rijke organisaties grote invloed (kunnen) uitoefenen op het bewustwording sproces dat in Latijns-Amerika op gang is gekomen. De vraag waar het geld heen moet vloeien is in elk ge val slechts te beantwoorden vanuit een christelijke, evangelische optiek, en niet langer en uitsluitend vanuit de invalshoek van puur economische ontwikkeling, waarbij het welzijn van miljoenen volledig in het gedrang komt. Waarschijnlijk binnenkort onderzoek naar hondenhandel DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM zal vermoedelijk binnen, kort een advies goed keuren van de actie groep „Voorkomen is beter dan afmaken", waarin wordt verzocht om een onderzoek naar hondenhandelaren. Een dergelijk onderzoek zal dan over ongeveer twee maanden kunnen wor den ingesteld. Het advies werd in november vorig jaar ingediend. De ac tiegroep wil een registratie van het snel groeiend aantal hondenhandelaren. Zij kant zich tevens tegen de export van grote aantallen honden voor de medische en cosmeti sche industrie in EEG-ver- band. Vooruitlopend op het onderzoek van de staatssecre taris heeft „Voorkomen is be ter dan afmaken" uit eigener beweging alle gemeenten in Noord-Brabant om een opga ve gevraagd van hondenhan delaren, al dan niet met ver gunning. De actiegroep vindt dat er in de internationale hondenhandel zwaar gezwen deld wordt. Naar schatting is vijftig procent van de handel illegaal. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de 155 millimeter-artillerie niet geschikt mag worden gemaakt voor het afvuren van atoom-granaten. De linkse op positie gaf gisteren in een commissievergadering in de Twee de Kamer steun aan een motie hierover, die werd ingediend door de grootste regeringsfractie, die van het CDA. Minister Scholten van defensie was niet blij met de motie. Hij past niet in de studie, die in gang is naar de mogelijkheid om zo veel mogelijk van de Nederlandse artillerie geschikt te maken voor atoomtaken. De ministers Van der Klaauw en Scholten maakten de kamer commissie gisteren duidelijk dat de regering er niets voor voelt om als enig land binnen de NAVO nucleaire taken af te stoten. Ook zal de regering zich niet sterk maken voor een eenzijdige vermindering van kernwapens door de Europese NAVO-partners, noch voor het instellen van een kernwapenvri- je zone in Centraal-Europa. De beide bewindslieden wezen met klem een motie af van D'66-woordvoerder Brinkhorst, die erop had aangedrongen, te streven naar een kern wapen vrije zone in Centraal-Europa, ver bonden aan het terugdringen van het conventionele overwicht aan de zijde van het Warschau-pact. „Dit zou zinloos zijn, zolang er in Rusland kernwapens op geheel Europa gericht blijven staan", aldus minister Van der Klaauw. Eveneens wees de minister een aantal PvdA-moties af, waarin werd aange drongen op vermindering van bepaalde Nederlandse nucleaire taken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ontwerp Sanctiewet, lang geleden ingediend door de toenmalige minis ter Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) heeft nu bijna het laatste station van zijn lange lijdensweg bereikt: de openbare behandeling in de Eerste Kamer. De Sanctiewet is een machtigingswet waarin het parlement de regering onder bepaalde voorwaarden de bevoegdheid geeft om econo mische sancties van internationale organisaties uit te voeren door z.g. sanctiebesluiten. Het kabinet-den Uyl vond deze wet nodig, onder meer omdat gebleken was dat het wettelijk in strument om de economische maatregelen te gen Rhodesië uit te voeren ontoereikend was. De Tweede Kamer aanvaardde het wetsont werp in het najaar van 1977; van de grote fracties stemde alleen de WD tegen. Nu moet de Eerste Kamer een beslissing ne men over dit hete hangijzer. Daar toonde be halve de VVD ook de CDA-fractie zich kri tisch over het ontwerp. De behandeling in de Eerste Kamer wordt dan ook met spanning tegemoet gezien. Om zich nog beter daarop voor te bereiden hield de Senaat gisteren een hoorzitting waarin met name tegenstanders (waaronder de werkgeversorganisaties en de pro-Zuid Afrika-verenigingen) zich lieten ho ren. Pleidooien voor aanvaarding hielden o.a. de werkgroep Kairos en de FNV. TAATSSECRETARIS VAN EFENSIE: IN HAAG (ANP) De bewoners van het tehuis voor oud- litairen „Bronbeek" mogen bij elkaar blijven. Zij worden, L zij dat willen, groepsgewijs ondergebracht in een moder- bejaardentehuis. Staatssecretaris Van Lent van defensie t dat gisteren geantwoord op kamervragen. [ens de staatssecretaris zal de overbrenging met de grootst _elijke zorgvuldigheid geschieden en zullen de militairen er en financiële nadelen van ondervinden. Nederlandse Officierenvereniging (NOV) vindt de gang van rond de voorgenomen sluiting van Bronbeek een schan- „De hier gehuisveste militairen hebben ontheemding verwacht en ook niet verdiend. De voorlichting van het nisterie is nogal povertjes verlopen. Maar dat zal wel meer geval zijn als weinig geloofwaardige argumenten een slecht luit moeten ondersteunen", aldus de officieren. Zij vinden ier dat er wel een elegantere oplossing te bedenken is dan aangekondigde sluiting, zodat de oud- militairen in hun :n omgeving kunnen blijven zonder dat de laatste Bronbe- het licht zou moeten uitdoen. t Bronbeek-bewoners hebben vandaag 12.000 handtekenin- tegen sluiting van het tehuis aangeboden op het Binnen in Den Haag. De handtekeningen zijn afkomstig uit het land. senJiÈellofc Verkoopadressen in de Gouden Gids/' Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. STUURGROEP KA THOLIEKE SCHOOLRAAD: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De relatief autonome school - de school, die ten opzichte van de financie rende overheid zo zelfstandig mogelijk kan o- pereren - geeft de beste kans om de nog be staande belemmeringen weg te nemen en om te kunnen blijven inspelen op de maatschap pelijke en onderwijskundige ontwikkelingen. Tot deze conclusie komt een door de Neder landse Katholieke Schoolraad drie jaar gele den in het leven geroepen Stuurgroep Schoolbegeleiding Voortgezet Onderwijs" in een vandaag verschenen nota. De relatief au tonome school legt het accent duidelijk op de samenwerking tussen de verschillende gele dingen binnen en buiten de school. De Stuurgroep wijst in de nota af: de school, waar de autonome docent de overheersende factor is en de school, die hiërarchisch be stuurd en beheerd wordt, zoals dit nog bij vele scholen het geval is. De groep is tot de keuze van de relatief auto nome school gekomen omdat volgens haar dit type school beter voldoet, dan de twee boven genoemde vormen. Bovendien beantwoordt dit schooltype beter aan de verantwoordelijkheid en de motivatie van de deskundigen. Dit alles zal, aldus de Stuurgroep, de kwaliteit van het onderwijs ten goede komen. De school is na melijk „een samenwerkend geheel van alle ge ledingen: een democratische gemeenschap". Voordat het zover is moet er nog heel wat ge beuren. Aan de schoolorganisatie bijvoorbeeld, waarbij schoolbeleid en fundamentele vragen - zoals keuze en vormgeving van levensbeschou welijke en onderwijskundige identiteit- steeds weer bespreekbaar moeten blijven. De des kundigheid van de schoolleiders en andere be langrijke personen binnen de schoolgemeen schap (ook schoolbesturen) moet vergroot wor den. Voor het personeel blijft nodig begelei ding, nascholing, loopbaanbeleid en taaktoe- wijzing. DU Jerez de la Frontera. jri In een excellente sen van vijf typen Spaanse botteling met garantiezegel. ÏSTRADAl Jxtacwtna% vooxtuzfjfjelijla lurcditeit Verkrijgbaar in de betere slijterij/wijnhandel Hl Kt F.' STAR* SIIFRKY snèÜÊP Import en V distributie GlURVE 1 wm releioon 315-569324* VAN SEMINARIE TOT CONGRESCENTRUM Leden van kerk- en paro chiebesturen, van diocesane en dekenale financiële com missies en van de diocesane Pastorale raad van het bis dom Rotterdam waren zater dag 3 februari de gasten van het diocesaan bestuurs college in het congrescen trum Leeuwenhorst te Noordwijkerhout. Doel van deze bijeenkomst was om ie dereen in de gelegenheid te stellen zelf te zien wat er na drie investeringsronden van het voormalige dioce sane klein-seminarie is ge worden. Maar óók als een bewijs van dankbaarheid voor het vele werk dat door zo velen op vrijwillige basis voor het bisdom wordt ver zet. Er waren ongeveer 250 personen aanwezig. Na een rondleiding door het gebouw en een zeer feeste lijk koud buffet (waarbij ge toond werd waartoe men in staat was) opende de bis schop dr. A. J. Simonis, een informele bijeenkomst in de aula. „Leeuwenhorst" is het troetelkind eri het zorgen kind van het bisdom," aldus de bisschop. „Het is een zaak die positief of negatief van grote betekenis is voor het bisdom. Zo lang dit bis dom bestaat bestaat er ook een seminarieproblematiek. In 1954 was het klein-semi- narie Hageveld al te klein. In 1961/62 kwam het eigen seminarie Leeuwenhorst ge reed. Niemand had toen kunnen denken, dat de semi naries in zo'n betrekkelijk korte tijd te groot zouden blijken. Voor mgr. Jansen, de oprichter van Leeuwen horst, is alles wat na zijn emeritaat met het complex is gebeurd, een grote teleur stelling geworden. Pas kort geleden heeft hij er op ons aandringen weer een bezoek gebracht en hebben wij hem van de noodzakelijkheid van onze werkwijze kunnen overtuigen." De algemeen ekonoom van het bisdom, drs. H. M. G. J. van de Ven, gaf daarna een uitvoerig overzicht van de gang en stand van zaken. Hij stelde vast, dat er in de relaties kerkbesturen/bisdom Leeuwenhorst dikwijls een zeer storend en negatief ele- ment is geweest in een tijd, van toch al moeilijke finan ciële en andere verhoudin gen. Hij had hier begrip voor, want veel positiefs had het bisdombestuur in de ja ren '70/'71 over Leeuwen horst niet te bieden, omdat men toen vooral enerzijds bezig was aarzelend het con grescentrum op gang te brengen en anderzijds pro beerde het complex te ver kopen. De financiële reorga nisatie in die jaren moest echter slagen en mocht niet verhinderd worden door een Leeuwenhorst, dat als een loden last op de hals van het bisdom drukte. Hij deel de mede, dat deze reorgani satie dank zij de mede werking van zeer velenon verwacht goed is uitgeko men en dat de afgelopen tien jaren overziende een financiële krisis in het bis dom voor het moment is be zworen. Omdat er geen ander rede lijk alternatief was, is men toen Leeuwenhorst tot. een congrescentrum gaan uitbou wen, waarin het bisdom de enige aandeelhouder is. Het bisdom laat de aandeelhou- dersfunktie echter door ge volmachtigden uitoefenen om de noodzakelijke, zo groot mogelijke afstand tus sen het bisdombestuur en de voor een bisdom nu eenmaal branchevreemde onderne ming te scheppen. Na een lange periode van zwijgzaamheid is men be gonnen in de jaarstukken van het bisdom ruime infor matie over Leeuwenhorst te geven. De heer Van de Ven is er van overtuigd, dat Leeuwen horst thans een maatschap pelijke functie vervult en dat het bisdom daaraan in de toekomst wellicht een in komen kan ontlenen ten bate van het pastoraat in het bisdom en ter verrui ming van de daarvoor ge vraagde bijdragen. Hij bena drukte dat het bisdom nooit de rol van ondernemer heeft gezocht, maar dat men van geluk mag spreken, dat de idee van congrescentrum in dertijd (door de huidige di- rekteur) is geboren. Want wat zou er gebeurd zijn als men met het complex was blijven zitten? Bovendien is de onderneming opgebouwd in een tijd van economische stagnatie en teruggang. „Leeuwenhorst is uitgegroeid tegen de economische keer in" aldus de heer v.d. Ven. Men had de econoom ook dikwijls verweten, dat het voor een bisdom hoogst be denkelijk is in de commercie te gaan, maar daar stelde hij tegenover, dat alle ande re beleggingsmogelijkheden ook aan kritiek onderhevig blijken te zijn. „Wij hebben ons oude plan tot verkoop niet in redelijkheid, dus op een verantwoorde manier kunnen volvoeren"^) zei hij. „Wij hebben ons vak afge vraagd en ook onderzocht hoe dat kwam en wij me nen, dat de reden is, dat wij met dit gebouw te laat op de markt kwamen. Het plan tot verkoop is niet (en nog steeds niet) opgegeven, maar dan als going concern. Om de verliezen te beperken hebben wij stap voor stap aan de uitbouw van het con cern gewerkt." BISSCHOP ERNST BRENGT DEZE WEEK BEZOEK AAN ROME Bisschop H. Ernst van Breda zal in de loop van deze week een kort bezoek aan Rome brengen. Hij hoopt vrijdag 9 °f zaterdag 10 februari een gesprek te hebben met paus. Johannes Paulus II, zo meldt de persdienst van het bisdom Breda. Het bezoek van bis schop Ernst staat in het ka der van het overleg, dat de paus met de Nederlandse bis schoppen voert. In de komen de weken zullen ook de bis schoppen van Haarlem, Den Bosch en Groningen naar Rome gaan om hun aandeel te leveren in de informatie aan de paus. in een Als eerste bezocht bisschop bracht. Gijsen van Roermond vorig jaar de paus. "In zijn inter view met "Elseviers Magazi ne" van 19 januari zei hij o.m. dat de paus wel moet in grijpen in Nederland. Dit heeft het overleg mét Rome stroomversnelling ge- Na zijn bezoek aan de paus verklaarde kardinaal Wille- brands op 20 januari dat de paus wel veel informatie over Nederland had gekregen, maar dat deze van meer kan ten moest komen om niet eenzijdig te zijn. De paus heeft daarom alle Nederland se bisschoppen voor een ge sprek uitgenodigd. Behalve kardinaal Willebrands en bis schop Gijsen (2x) is ook bis schop Simonis in Rome ge weest. De dienst van de Wereld raad voor Kerken voor de onderlinge hulpverlening der kerken, vluchtelingen zorg en werelddiaconaat heeft een beroep gedaan op de led enkerken om een half miljoen dollar bijeen te brengen voor de hulp aan slachtoffers van de onder drukking in Nicaragua. Het geld zal voor een deel ook besteed worden voor de dui zenden Nicaraguanen die KORTE METTEN Om gezondheidsredenen heeft mgr. N. van der Wes ten ontslag gekregen als bis schop van het c^iacees Pang- kalpinang in Indonesië. Mgr. Van der Westen (65) is af komstig uit het Brabantse Made. Hij wordt opgevolgd door zijn vicaris-generaal, pater Rudolph Reichenbach uit Keulen. Folia Civitatis, het week blad van de universiteit van Amsterdam, heeft vrij dag gemeld dat de 62-jarige Utrechtse hoogleraar J. Has selaar is voorgedragen als opvolger van prof. dr. K. Strijd, tot 1976 hoogleraar ethiek.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7