CAMERNOOD STUDENTEN ONOPLOSBAAR Marcus de Wekker blijft schilderen Rust in Sancta Maria lijkt teruggekeerd 4 9? blijft "oncertfunctie behouden Actie tegen ont ruiming Langebrug Slaaghbuurt wil speel voorzienin g INAJAD/REGIOLEIDSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUAR11979 PAGINAS ebt JEUGDIGE ARTISTICITEIT VAN EEN NEGENTIGJARIGE Marcus de Wekker scharrelt hooguit iets met z'n gehoorapparaatje. Voor het overige is er geen vuiltje aan de lucht. De ogen achter de brilleglazen tintelen nog en de stem klinkt helder en geprononceerd. In de achterkamer staat een 'vermeend antieke wereldbol op wieltjes, die naar iedere verbruiker gereden kan worden, als bar ingericht met een aardige keur aan voor de hand liggend gedestilleerd en andere dranken van een »reno^uiteenlopencl zogePercenta6e- *n de Is devoorkamer, waar Jan 80en alleman tegen het kan kloppen als 1 eimen daartoe lust .gevoelt, hangt Jezus ordeiPP een werkstuk bij Douwhet raam, lerarend in renode tempel; vlak boven e hueen klaterend fonteintje dat plast in vijvertje waarin er#°udvisjes hun etreffiietszeggende rondjes ingenlraaien en slechts gelden naar lucht ■f^jnappen. 13erbie voorkamer ken ik orma-.i Ie fluwelen bank in het 'oonvertrek, waarvan één zo goed als geheel een week of vijf wedekt wordt met een schilderstuk, waarvoor >g z'n pet ifgenomen zou hebben. Dat zeggen, dat ik met m'n ig zit naar een zeetafereel iets met Katwijk itstaande heeft. „Ik moet zo hebben gezien toen ik ten jaar of twaalf was", is ttarcus' overtuiging; „dat "lootje op de baren met fissers die ik schijnbaar [ekend heb. Dat is zo in vaTinds "Ae. üte Marcus de Wekker, bijna negentig m'n hoofd blijven zitten en zo heb ik het ook op het doek gebracht. Jammer, dat ze niet meer leven, met die grote hoeden op, die vissers van 80 jaar geleden". Beneden in de hoek van het doek staat een hond die aan zoon Markus (met een „k") toebehoort. En op het streepje strand liggen schelpen, waarop Shell trots zou kunnen zijn. Alleen een zelfportret van Marcus sr. ontbreekt. Juist portretten zijn De Wekkers sterke scheppingen geweest. Nog steeds trouwens zijn ze het. Dat is het beeld dat de achterkamer voor een groot deel bepaalt. In de voorkamer vindt Marcus-zijn atelier („goed noorderlicht, dat scheelt veel") en zijn bed. Nu al vijf jaar, daar in de Anna Paulownastraat 12 in Leiden-Noord. Dertig jaar leefde hij met z'n sindsdien overleden vrouw in de Alexanderstraat, waar hij nu op uitkijkt. De huizen in de Anna Paulownastraat werden vernieuwd en daar wilde De Wekker het liefst wonen. In de tuin staat een buitenvolière, waar in de kou drie poezen huizen. De gele kanaries die de winter niet wilden meemaken, zitten voorlopig in een vriendelijke kooi in de keuken. Marcus de Wekker houdt van het leven, van dieren en schilderen. Hij wordt op 25 februari 90 jaar, ofschoon hij doorgaat voor een stevige (althans weinig in het vlees zittende) zeventiger. Hoogst zelden zegt-ie „wat zegt u?" en als je dat tijdig door hebt, hoeft-ie het niet eens te zeggen. Zo is Marcus de Wekker en de pret straalt van z'n gezicht als hij aan de aangename kanten van het ondermaanse wordt herinnerd. Marcus de Wekker heeft zich een taak gesteld: honderd jaar worden: „ik wil niet onledig blijven. Ómdat ik niets om handen heb ga ik door...". Hij heft beide handen op: „kijk, er beeft nog niets. Dat wil ik blijven houden...". Marcus de Wekker heeft het artistieke in de familie zitten. Een zus van hem was Cor de Wekker, die pianolerares was en tien jaar minstens danste „in de Italiaanse opera". Ze woonde op een woonboot. Marcus' dochter Suus Guldemond-de Wekker, die met haar man Jan Guldemond de „persconferentie" opluistert, vertelt: „Tante Cor is twintig jaar terug overleden. Maar vader komt tóch al uit een artistiek geslacht. Hij had ook een zus Suze (welja, daar ben ik naar genoemd), die zangeres was. Maar dat is nog veel langer geleden". Marcus heeft de uiteenzetting even gevolgd en valt dan in: „Ik was 17 jaar. Aanvankelijk zou ik in de zaak van mijn vader metselaar worden. Elke vrijdag we noemden dat een „blauwe maandag" werden er volop borreltjes gedronken. Als jongen hield Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ik daar niet van en ik gaf mijn vader te kennen, dat ik liever wilde opkrassen. Dagenlang heb ik aan zijn hoofd gezeurd, omdat ik naar Leipzig wilde om me in het schilderen te bekwamen". Marcus was geslepen en hij zong z'n vader toe tot die er tureluurs van werd, zichzelf begeleidend op de trekharmonica. „Vader, laat me reizen, geef me geld en goed; ik ga naar verre landen en vertrek met spoed...", zong die dekselse Marcus uitentreure, met als gevolg, dat pa hem 100 gulden en z'n zegen meegaf, omdat-ie helemaal murw gedraaid was. Marcus de Wekker trok na het fin de siècle naar Leipzig en meldde zich bij de directeur van de academie voor beeldende kunsten. Hij moest eerst een toelatingsexamentje doen, maar omdat Marcus in z'n schooltijd altijd al voor tekeningen alle prijzen had weggesleept, passerdozen vol, ging dat gesmeerd. „Maar ik moest wel alles zelf betalen: kost en inwoning, m'n eten, materiaal, kleding, schoolgeld. Ik zag er al gauw geen gat meer in. 's Zondags liep ik in het park m'n stukjes te verkopen om aan geld te komen. Moeilijke tijden; een rot jeugd. Eigenlijk geen werk. Als dat nu zou gebeuren (met al die subsidies en zo), zou ik ervoor bedanken. Ik had een goede opleiding, allround zeg maar. Ook naaktschilderen, want het was een academie voor beeldende kunstenaars. We werden wel gewaarschuwd om iets onbetamelijks of onbehoorlijks te zeggen over ons model in het midden van de zaal, anders werden we van de academie gejaagd". Dat is dan ook gebeurd, met enige collega's van Marcus. „Na 5 jaar moest ik buiten gaan schilderen, met iemand achter me, een docent, die me perspectivisch op weg hielp. Twee jaar lang. Na die tijd kwam ik een Duits meisje tegen; dat werd mijn vrouw. Toen brak de eerste wereldoorlog uit en we trokken naar Nederland, want op één eitje in de 14 dagen kun je niet leven. Zes jaar woonden we in bij mijn ouders aan de Rijn en Schiekade. Ik had liever m'n benen onder mijn eigen tafel gestoken. Maar dat ging toen nog niet. Hier, in de Anna Paulownastraat, zit ik werkelijk op rozen in m'n eentje. Mijn dochter komt al tien jaar lang bij me koken. Dat is een reuze meid...". Marcus de Wekker schildert al 73 jaar lang en hij heeft nog steeds geheel „de geest"; de humor week niet van zijn zijde. En hij schilderde met succes: portretten, z'n grote specialiteit: boerderijen (als rustieke feesten vol licht en schaduw), stillevens, bijbelse voorstellingen. Op het moment staat de „Opwekking van Lazarus" in conté opgezet de muzen begeleidden Marcus z'n leven lang. Het aantal schilderijen beloopt, volgens schoonzoon Guldemond, in de duizenden. Toen prinses Beatrix 18 werd, tekende Marcus haar (van een afbeelding) en zond het portret op; met als gevolg een koninklijke dankbetuiging. Z'n bekendheid groeide, hij had weinig behoefte om te exposeren, want de ene opdracht lokte de andere uit. Tegenwoordig is het liefhebberij geworden, want de belastingen liggen, zoals overal, op de loer. „Zitu nog weieens langs de waterkant?", wilde ik weten, met het oog op de schilderkunst. „Nou en of", aldus De Wekker en hij maakt het gebaar van de geroutineerde hengelaar. „Ik blijf doorgaan, ben gezond nog steeds". Zondag 25 februari wordt hij 90. Hij viert z'n dagje dan aan de Koninginnelaan 73, bij zoon Markus thuis, om de aanloop te kunnen opvangen. Dochter Suus: „Vader is ook nog van plan, een groot schilderstuk te maken met wilde dieren. Met tijgers en zo, nietwaar vader?" „Nee", zegt vader, „dat wordt een levensgrote leeuwin met jongen. Dat zou ik nog erg graag willen doen. En ik krijg dat gevaarte nog wel naar binnen ook...". »rt- a£HEER NAAR DIENST GROENOORDHALLEN bouw ak teDEN Ook na het ver- e be- van de huidige beheer- de heer I. Milikan blijft neuwStadsgehoorzaal als com- brekl voor evenementen be- vari*en- De werkgroep Stads- vaiiorzaaI heeft het college nd t^viseerd het beheer van zalencomplex met ingang 1 juli van dit jaar onder rengen bij de Dienst voor groenoordhallen. name het behoud van de I le Zaal is van belang. I wege zijn uitstekende ïstiek is deze zaal onver- gbaar gebleken. De direc- van de Groenoordhallen worden opgedragen voor 1 dit 3aar met een ver* et dir^sp^an komen. Bij de voor de ko" de jaren, die in overleg wer de sociaal-culturele sector eran? S^chieden, dient voor- nbari te worden gegeven aan ^oncertfunctie van de Gro- p hijjaal. Vooralsnog zal het >r vijf jaar worden jedragen aan de Dienst de Groenoordhallen, ■na zal worden bezien of iociaal-culturele sector, die -s wordt gereorganiseerd, de zaal kan overnemen. De werkgroep Stadsgehoor zaal is tot haar voorlopig ad vies gekomen vanwege de be sparing van loonkosten. Te vens stelt zij dat evenementen van Stadsgehoorzaal en Groe noordhallen voor zestig pro cent parallel lopen. De parti culiere pachter van het res taurant in de Groenoordhal len zal worden verzocht ook de restauratie van de Stads gehoorzaal ter hand te ne men. Wel moeten de nodige bouw kundige voorzieningen aan de Stadsgehoorzaal worden ge troffen, wil deze haar huidige functie als evenementenzaal kunnen blijven behouden. De restauratiekosten van de zaal, die op de monumentenlijst staat, worden geraamd op 300.000.-. Een deel van de kosten zullen door de rijks dienst voor monumentenzorg worden gesubsidieerd. De foyer is er het slechtst aan toe. Hier moeten delen van de stuc-decoratie aan de wanden worden vernieuwd. In de gro te zaal laten fragmenten van stuclijsten aan de onderzijde van de balcons los. Een on derzoek heeft uitgewezen dat deze situatie is ontstaan door uitdroging van het riet dat op de houten schenkelformelen, die de ondergrond van de balcons vormen, is aange bracht. Behalve met het opstellen van een verhuringsplan in nauwe samenwerking met de sociaal- culturele disciplines in Lei den, zal de directeur van de Groenoordhallen zich bezig gaan houden met het maken van een plan op langere ter mijn voor de Stadsgehoorzaal. Te denken valt bijvoorbeeld, aldus de werkgroep Stadsge hoorzaal, aan het creeren van winkels, horeca vestigingen, voetgangerspassages en kanto ren rond de grote zaal. Hier mee denkt de werkgroep het gebruik van de Stadsgehoor zaal te kunnen stimuleren en de tekorten te kunnen terug brengen. In het plan wil de werkgroep tevens een aanpas sing van het gebied rondom de Stadsgehoorzaal betrekken. Zo oppert zij het idee een doorbraak te maken met nieuwe winkels, terrasjes rondom de Stadsgehoorzaal. De Stadsgehoorzaal niversiteitsraad: meer grond voor huisvesting ij d^N Het tekort aan kamers y studenten zal de eerstkomende vijf jaar een onoplosbaar pro- zijn. Medio 1981 zullen zeker weetal s*udenten, voornamelijk eerste lg ^jB, tevergeefs zoeken naar een ka- ïdvei' a,s a,,es tegenzit zijn het er ver,1 300°- De Le*dse universiteitsraad wor!* da* he* c°l,eKe van bestuur met hierop moet gaan heroverwe- gronden die nu voor de uni- notiode't bestemd zijn, voor een deel hel^'kt moeten worden voor studen- uisvesting. Het belang van onder- v var en onderzoek moet afgewogen j^gjien tegen het belang van studen- hmifusvesting, aldus de raad. i ee£n'vers'te'tsraad kwam gisteravond traareze uitspraak bij de behandeling een rapport van de Stichting Studentenhuisvesting. Hierin e ui?1 berekend dat de stichting tus- nu en 1981 minstens 2000 kamers extra moet vinden, in het ongunstigste geval zijn dit er 3450. Het zal onmoge lijk zijn deze hoeveelheid kamers te vinden, aldus het rapport. Op korte termijn valt alleen te denken aan ex tra woonruimte aan de Kaiserstraat, het Flanorpad en in de Leeuwenhoek. Maar om dan in 1981 een tekort van „slechts" 1500 kamers te realiseren, zou de gemeente een grote meegaand heid aan de dag moeten leggen; iets waar de universiteitsraad de gemeente dan ook dringend om vraagt. De belangrijkste knelpunten bij de op vang van het sterk groeiende aantal studenten zijn het verkrijgen van vol doende bouwgrond en de verstoorde verhouding tussen de hoogte van de studietoelage en de huurprijs, die het moeilijk maakt betaalbare woningen te bouwen; de universiteitsraad vindt dan ook dat de overheid soepele bouwnormen moet hanteren. Daarbij komt dat het aanbod van particuliere kamers lijkt te dalen. Is het probleem tot 1982 onoplosbaar, ook voor de jaren daarna worden moeilijkheden voorzien. Na 1982 wil de stichting gaan bouwen in Oegst- geest en Leiderdorp, en, samen met de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, in de Stevenshofjespolder en in de Leeuwenhoek. De gesprekken hierover met de gemeente zijn echter nog lang niet afgelopen. Een bijzonder benarde situatie dus voor de aankomende studenten. Het raadslid H. Schwencke wilde daarom dat ook aan studentenhuisvesting ge dacht zou worden wanneer de univer siteit gaat bouwen of verhuizen, of een optie heeft op een stuk grond, om te voorkomen dat voor studentenhuis vesting nergens plaats meer blijkt te zijn. Een amendement met deze strek king werd met achttien stemmen voor, aen en drie onthoudingen aan- .»nen. Collegelid mr. W. Koppelaars had dit amendement ontraden. Hij stelde dat studentenhuisvesting, sinds dit onder het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening valt, primair een zaak van de gemeente is en deel uit maakt van het algemene huisvesting sbeleid. „Bovendien", aldus Koppe laars, „maakt dit de diskussie tussen gemeente en universiteit over de Leeu wenhóek extra ingewikkeld". (De ge meente stelt dat de universiteit daar 42 hectare moet verkopen, de universi teit houdt het op 31). Hoe dan ook, de komende jaren zullen vooral de jonge- re-jaars studenten met een schrikba rend tekort aan kamers zitten. Of en in welke mate hier een oplossing voor gevonden wordt, hangt voornamelijk af van de verstandhouding tussen uni versiteit en gemeente. Kraakbond Leiden De Kraakbond Leiden wil actie gaan voeren tegen het voorne men van de gemeente om het pand Langebrug 103 te ontruimen. In augustus van het vorig jaar werd dit pand gekraakt door een gezin en twee alleen staanden. Terwijl de Leidse Woningstichting kennelijk akkoord gaat met deze bewoning, getui ge de toezending van de girokaarten met daarop het huurbedrag, bedreigt het bureau huisvesting de krakers met een gerechte lijke ontruiming. Het interpellatieverzoek over deze zaak van het PSP-raadslid mevrouw H. Passchier werd door het college gisteravond niet toegestaan. De zaak werd doorverwezen naar de commissie huisvestings vraagstukken. Wel wilde wethouder C. Waal, die de zieke wethouder van volkshuisvesting A. Ver boom vervangt, het PSP- raadslid beloven de kra kers voorlopig met de no dige clementie te behan delen. In een schrijven stelt de Kraakbond het college ervan te verden ken met het pand, dat voor het gekraakt werd een jaar leegstond, te wil len speculeren. De bond geeft lucht aan de veron derstelling dat de gemeen te het pand met het poli tiebureau en de andere aangrenzende panden wil verkopen. „En een leeg pand levert meer op dan een bewoond pand", aldus de kraakbond, die stelt dat de gemeente in dit opzicht niet veel beter blijkt te zijn dan zovele huiseigenaren en specu lanten. NOORDWIJKERHOUT De problemen in het psychia trisch ziekenhuis Sancta Ma ria te Noordwijkerhout lijken van de baan. Daarmee is een eind gekomen aan de acties van de ABVA, die gericht waren tegen de schorsing van het hoofd van Unit C. Zowel de directie als de ABVA-be- j drijsledengroep gaan accoord met de terugkeer van het Unithoofd en het aanblijven van het paviljoenshoofd. Een team van externe des kundigen zal de situatie op Sancta Maria onderzoeken en proberen de oorzaken van de spanningen weg te nemen. De samenstelling van de stuur groep die het onderzoek bege leidt, ontmoet nog steeds be zwaren bij de ABVA. Tijdens de acties hebben leden van die stuurgroep zich te nega tief ten opzichte van de actie voerenden opgesteld, zo vindt de ABVA. Niettemin zegt de stuurgroep: „we moeten aan sturen op een situatie waarin we de gemoederen tot rust kunnen laten komen", aldus ABV A-bestuurder Van der Haak. Over de rol van de O.R. in het conflict op Sancta Maria toonde Van der Haak zich te leurgesteld: „het grootste deel van de O.R. heeft zich spon taan afgezet tegen de acties, en dat mag je van een geko zen personeelsvertegenwoordi ging toch niet verwachten". De besprekingen die tot bo vengenoemd resultaat hebben geleid, zijn gehouden op maandag 29 januari. Vanwege interne procedures binnen Sancta Maria werd eerst vandaag het resultaat van het gesprek met de ABVA bekendgemaakt. LEIDEN Het Slaaghbuurt-overleg, een samensteisel van de diverse in de Merenwijkse Slaaghbuurt actieve groepen en personen vindt dat het hoog tijd wordt dat er in de Slaagh- wijk een aantal speelvoorzieningen komen. Om een overzicht te krijgen van wat de bewoners aan speelvoorzieningen in de wijk willen hebben heeft het overleg enige tijd actie gevoerd in de wijk, hetgeen veel suggesties opleverde. De ideeën van de buurtbewoners hebben geresulteerd in het door het overleg samengestelde „Slaaghbuurtspeelvoorzienin- genplan", dat tot en met vrijdag 9 februari in de vorm van een kleine expositie in het wijkcentrum „Op Eigen Wieken" aan het Valkenpad 2 te zien zal zijn. Op een plattegrond van de door flats gedomineerde Slaagh- wijk zijn de gewenste speelvoorzieningen met plakkertjes aan gegeven. Het gaat om diverse kleine speelgelegenheden door de wijk verspreid, en om een behoorlijke speeltuin die zou moeten komen in het door bomen omzoomde grasveld in de hoek die gevormd wordt door IJsselmeer- en Ketelmeerlaan. De speelvoorzieningen omvatten de bekende speeltuigen - de wip, het klimrek, een draaimolen - maar ook zaken als oefen muurtjes, basketbalveldjes en zandbakken. Extra toegevoegd zijn de zogenaamde hondetoiletten; uitwerpselen van honden zijn in de Slaaghwijk een wat al te vertrouwd straatbeeld geworden. Voor wat betreft de speeltuin beschikt men reeds over een uitgewerkte bouwtekening dankzij de hulp van een consulent van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties. De exposi tie is aangevuld met voorbeelden van speelvoorzieningen. Deze week kunnen de bewoners nog wijzigingen voorstellen in het wijkcentrum. Daarna zal het volledig uitgewerkte plan ter uitvoering worden aangeboden aan de gemeenteraad, de Leid se Woningstichting en de protestants/christelijke woningbouw vereniging. De laatste instantie heeft reeds financiële steun toegezegd, p t

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5