Scholen in nood door gebrek aan leerlingen URN HUS UT Alcohol zorgt wel voor een bierbuikje, maar levert geen bouwstoffen, noch vitaminen of mineralen Gas- en waterdichte pluggen Bij Voorschotens kleuter- en basisonderwijs Nieuwe indeling van zendtijd BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUAR11979 PAGINA 12>P^ Lekkend gas kan grote geva ren opleveren. Dit geldt niet alleen voor gaslekkages in de woning, maar ook voor het optreden van lekken bij ondergrondse gasaansluitin- gen buiten de woning. Steeds hoort men van onver wachte explosies, soms mid den in een straat, soms er gens in een keuken, in een huis- of badkamer. De oor zaak is veelal een lekkende aansluiting. dering van een woonhuis of een bedrijfsgebouw. Het gas kan dan langs leidingen on der een pand dringen, dik wijls met fatale gevolgen. Sinds kort zijn gasdichte pluggen te koop. die dit pro bleem kunnen oplossen. TNO ontwikkelde ze en Beele Techno te Hoorn bracht ze op de markt. De nieuwe pluggen bestaan uit twee ge lijke delen en hebben een ge kartelde binnen- en buiten kant. Zij worden om gas- electra- en andere leidingen gedrukt, daar waar deze door muren of vloeren ge voerd worden. Op die manier wordt op de meest simpele wijze een volkomen dichte afsluiting verkregen. De plug gen zijn overigens niet alleen gasdicht, maar ook water dicht. zodat waterlekkages in kelders, die in ons laaggele gen landje nogal eens voor komen, tot het verleden (kun nen) behoren. In reclamespots komen de drankjes verleidelijk in kleur vertellen, dat ze toch zo lekker zijn... Uit statistieken blijkt, dat op dit moment in ons land meer dan één miljoen mensen direct pro blemen met alcohol hebben. Tel daarbij de mensen, die weer pro blemen hebben met die al te gra ge drinkers en men komt op een totaal van meer dan drie miljoen Nederlanders in wier leven de drank een onplezierige rol speelt. Amerikanen noemen alcoholver slaving dan ook een familieziek te. Het alcoholverbruik zou op het ogenblik onder de jongeren sterk toenemen. Geen wonder. Het is een gewoonte geworden dat in bijna elk gezin tegen een uur of vijf, als vader van zijn werk thuis is, de borrel op tafel komt. De jeugd komt daardoor, zelfs in vertrouwde omgeving, eerder met alcohol in aanraking. Ook in clubhuizen en kantines worden tegenwoordig alcoholi sche dranken geschonken. Nog is het niet zover dat jongens en meisjes lallend van de hockey club thuiskomen, maar een feit is, dat er in hun eigen tent soms een stevige neut wordt gedron ken. Hoofden van scholen en rectoren zijn daar dan ook weinig over te spreken. Er zijn voldoende aan wijzingen dat alcohol schadelijk kan zijn voor de lever en onge veer dezelfde veranderingen kan veroorzaken als eiwitondervoe ding. Alcohol kan de oxydatie van vetzuren drastisch verminde ren, zodat grote hoeveelheden be schikbaar blijven. Bepaald^ vet- zuurverbindingen kunnen, gekop peld aan bepaalde eiwitten uit de lever in de bloedbaan worden ge bracht. Omdat het geestrijk vocht de synthese van vele eiwitten blijkt te onderdrukken, wordt de mobilisatie van het vet uit de le ver verhinderd, zodat de levercel len bij overmatig gebruik nieuwe „lobjes" gaan vormen. Met andere woorden: er ontstaat een toene ming van bindweefsel dat de plaats inneemt van ten gronde ge- gane levercellen. Het resultaat is een harde, knobbelige lever, de functie wordt ge- BORRELEN THUIS ZONDER RESTRICTIE KWEEKT JONGE MENSEN DIE HET OOK DOODGEWOON VINDEN ER EENTJE TE VATTEN flink te tracteren, terwijl men er zelf ook niet vies van is. Een ape- ritiefje, een fijn gerecht, om spoeld met een goede wijn en een cognacje toe. 's Avonds volgen de pilsjes, de whisky of wat er ook verder onder de kurk is. Verleidelijk Tegen tien pijpjes bier is geen enkele lever opgewassen stoord. En... men heeft voor de lever geen vervangend orgaan. Hij werkt in zijn eentje. Toch krijgt maar 10 tot 30 procent van de alcoholisten leververharding, een cijfer echter om in de gaten te houden. Puur vergift Alcohol is niet bepaald „een vriend" van de mens. Drs. R. van Amerongen, verbonden aan de Federatie van Instellingen voor Alcohol en Drugs te Bilthoven noemt het „puur vergift". „Met vier glazen per dag, van welke al coholische drank ook, zit je al in de gevarenzone. AJcohol is een aan het lichaam vreemde stof. Komt die het lichaam binnen dan begint de lever meteen met het afbrekingsproces. De lever doet zelfs overwerk. Afbraak van alco hol krijgt voorrang bij die van andere giften, die langer in het li chaam blijven rondzwerven. Eerst de alcohol eruit, meent de lever. Bij stevige drinkers betekent dit, dat de lever dag en nacht in touw is". Per jaar sterven 1000 mensen met een gestoord levenspatroon aan overmatig drinken. „Het is een veel groter gevaar dan drugs", meent drs van Amerongen. „Drugs vergen veel minder dode lijke slachtoffers. Hoewel natuur lijk niemand ze zal aanraden" Waarom drinkt een mens? De sherry, de cognacjes na tafel en de wijntjes zijn zo ingeburgerd in het sociale leven, dat ze sluipen derwijs een bedreiging zijn gaan vormen voor de gezondheid. Bo vendien hoe meer men drinkt, hoe groter de tolerantie wordt. Een alcoholist hoeft niet altijd „dronken" te worden. Hij merkt er soms weinig van dat hij zoveel naar binnen speelt. Berucht zijn zakenlunches om een cliënt eens In reclamespots komen de drank jes verleidelijk in kleur vertellen dat ze toch zo lekker zijn. In de tv-film spreekt geen held of anti held betekenisvolle woorden, zon der eerst het ijs in zijn gin te hebben laten rinkelen en er ver volgens diepzinnig in te staren. Daarna verovert hij het hart van een vrouw of breekt het. Hij kan ook hardvochtig opdracht geven tot het liquideren van een „ge heim agent" in de contraspionage of hij stelt zijn vriend leep een riskante speculatie voor. Het kij ken naar al dit spannends vraagt om een extra neutje, zodat de fa milie zoetjesaan het risico-hou dend quantum overschrijdt. Alco hol schijnt voor velen een verlich ting te betekenen van de dagelijk se beslommeringen. Het verbruik is in een kwart eeuw maar liefst vernegenvoudigd. Het aantal alco holisten (15 glazen per dag) werd bijna achtmaal groter De bevol king (boven de 14 jaar) groeide in die periode met een derde. „Jeugdalcoholisme (lagere school) kennen wij in Nederland niet", al dus drs. van Amerongen. „Het duurt zes tot acht jaar om een al coholist te worden, al zijn er mensen die sneller het diploma halen... Als het om jonge kinde ren zou gaan, dan zouden ze wel erg vroeg moeten beginnen... We merken echter wel, dat er wat meer jonge mensen bij consulta tiebureaus konten. De drempel vrees neemt wat af". Het alcohol drinken in jeugdvere nigingen en in clubhuizen, waar vroeger alleen een cola'tje werd geschonken, is een minder pretti ge ontwikkeling. Drs. van Ame rongen ziet hierin echter voorna melijk een risico voor het ver keer. „Na een paar pilsjes gaan de jongens op de brommer naar Ook in clubhuizen wordt tegenwoor dig een stevig pilsje gedronken. Stichting Alcoholfonds, drie jaar geleden opgericht door de „Volk sbond tegen Drankmisbruik". Bij mensen die veel alcohol tot zich nemen en die de naam „alcoho list" dragen, is de meest voorko mende doodsoorzaak de genoem de leverziekte, gevolgd door maa- gafwijkingen, kanker, zelfdoding, verkeersongevallen, longontste king. tbc en hart- en vaatziekten. Een indrukwekkende lijst. Leugen Een aperitiefje, een fijn gerecht met een goede wijn om spoeld en natuurlijk tot slot een cognacje huis en dat kan problemen geven. Maar we zijn ervan teruggekomen jongeren almaar te waarschuwen voor het gevaar alcoholist te wor den. Hier ligt duidelijk een taak voor de ouders". Voorbeeld „Waar thuis veel gerookt wordt", aldus dr. Dekker, directeur van de Ned. Hartstichting, „grijpen de kinderen ook eerder naar een si garet. Van belang is ook of de le raren op school roken. Een voor beeld goed of kwaad doet veel. Borrelen thuis zonder res trictie kweekt jonge mensen die het ook doodgewoon vinden er eentje te vatten. Wat thuis wordt aanvaard en getolereerd mist zijn uitwerking op het kroost niet. Lo gisch!". Uit cijfers van het Hoofdprodukt- schap voor akkerbouwprodukten blijkt dat niet zozeer het drinken van wijn toeneemt als wel het drinken van sherry en in mindere mate van port. In 1973 werd 8.87 liter wijn gedronken, waarvan 2.08 liter sherry en 0.21 liter port. In 1974 was dat 10.37 1. wijn, waarvan 1.98 1. sherry en 0.18 1. port. In 1975 10.26 1. wijn, waar van 2.10 1. sherry en 0.17 1. port. In 1976 11.35 1. wijn, waarvan 2.62 1. sherry en 0.20 1. port. In 1977 11.73 1. wijn, waarvan 3 1. sherry en 0.29 1. port. En dat al les per hoofd van de bevolking. Het aantal met alcoholgebruik sa menhangende ziekten is in de laatste jaren aanzienlijk toegeno men. Zo verachtvoudigde in de periode van 1960 tot 1975 de sterfte aan een door alcoholge bruik opgelopen leverziekte, zowel onder mannen als vrouwen. Ook het aantal ziekenhuisopnamen is indrukwekkend gestegen, aldus de „Een glas bier is een boterham", mag dan vlot klinken, maar het is een leugen van formaat. Alco hol zorgt wel voor calorieën (dik ke bierbuik), maar levert geen bouwstoffen, noch vitaminen of mineralen. De lever kan 7.5 gram alcohol per uur afbreken (een klein glaasje), maar die capaciteit is lang niet voldoende voor bij voorbeeld tien pijpjes bier, welke geen enkele voedingsstof leveren en de eetlust bederven. Er wordt dus van twee kanten tegelijk een aanval op de gezondheid gedaan. Giftige inwerking èn uitblijven van voeding. Het is een misvat ting te menen dat sommige alco holica onschuldiger zouden zijn dan andere. Misschien dat in een klein glaasje jenever wat meer giftigheid zit dan in een groot glas pils, maar veel ontlopen doet het elkaar niet. De werkgroep Vrouwen van de Algemene Drankbestrijders Orga nisatie heeft een folder uitgege ven, geschreven door dr. L. E. W Albeda, waarin zij erop wijst dat het o.a. tot de rechten van het kind behoort dat de moeder tij dens de zwangerschap in een goe de conditie verkeert. Wanneer een aanstaande moeder te veel drinkt of rookt kan dit nadelige gevol gen voor het kind hebben. Elke zwangerschap moet dan ook re den zijn om het roken en/of het drinken te matigen, liever nog er mee te stoppen. De folder is gra tis verkrijgbaar bij de Algemene Nederlandse Drankbestrijdersor ganisatie, Werkgroep Vrouwen. Secretariaat: Middachtersingel 35 te Arnhem. VOORSCHOTEN Het aantal leerlin gen bij de Voorschotense scholen voor kleuter- en lager onderwijs loopt terug. Deze terugloop is veel groter dan het landelijk gemiddelde. Telde Voorschoten in 1977 nog 3.116 leerlingen, in 1978 was dit nog maar 2.916 een verschil van min 6,5%, terwijl de landelijke cijfers een te ruggang geven van min 2,5%. Het resul taat van deze snelle vermindering van het aantal leerlingen is nog niet te ge ven. Wel staat inmiddels vast dat deze verminderde belangstelling voor enige scholen de rode streep laat zien. Wethouder L. Marselis wees onlangs de commissie voor welzijn en onderwijs op het gevaar om in het openbaar al voor spellingen te doen. Op zijn advies zijn de besprekingen over eventuele „aanpassin gen" in de beslotenheid gevoerd. In het openbaar werden tijdens de laatst gehou den begrotingsvergaderingen de zorgen geuit door onder meer de WD, PvdA en D'66-fracties in de gemeenteraad. Zij meenden dat het openbaar onderwijs achtergesteld zou worden omdat de con fessionele schoolbesturen aktiever in hun beleid zouden zijn. Uit de cijfers over het totale onderwijsbestand in Voorscho ten blijkt echter dat met name het r.k.onderwijs een grote teruggang te ver werken krijgt van bijna 10% minder leer lingen in 1978 dan in 1977. Het openbaar en prot.christelijk onderwijs kregen in die periode ruim 5% minder leerlingen, terwijl het bijzonder neutraal (Rudolf Steiner en Nut) 3,4% teruggingen. Deze cijfers zijn niet door net gemeentebe stuur verstrekt, ze komen van een deno minatie in het onderwijs, maar ze zijn Voorzieningen In de vijftiger jaren besloot de gemeen teraad van Voorschoten om iedere uit breidingswijk eigen schoolvoorzieningen te geven. Dat betekende in iedere wijk drie kleuter en drie basisscholen voor de drie denominaties te weten openbaar, r.k. en protchrist Het Centrum, Vliet- wijk, Adegeest en Noord-Hofland volde den aan het besluit van de gemeente raad. De wijk Boschgeest werd een uit zondering. In die wijk werden meren deels woningen gebouwd voor de gegoe de stand en deze stand had al bij de aanvang weinig kinderen. Het r.k. onder wijs stichtte de Willebrordusschool en daarmee was zo'n beetje de onderwijs voorziening afgesloten. Wel kreeg het o- penbaar onderwijs nog een dependance, maar verder kwam ook het openbaar on derricht in die wijk niet De vergrijzing van het centrum zorgde wel voor plan nen. Uit het centrum zou de Parkschool en de christelijke Gevers Deynootschool verplaatst worden naar de wijk Bosch geest, maar die plannen zijn wegens ge brek aan leerlingen nooit uitgevoerd. De laatste tien jaar zijn er in Voorscho ten al diverse scholen gesloten of samen gevoegd. Zo verdween de geref.school aan de Wijngaardenlaan, de r.k. school aan de Molenlaan. de r.k. Jozef en de Mariaschool gingen een fusie aan, thans ziet het er naar uit dat ook niet alle o- penbare scholen meer te handhaven zijn. Het leerlingenbestand van de kleuter scholen geeft een indicatie voor de toe komst van de lagere scholen. In 1977 telden de kleuterscholen 819 leer lingen, in 1976 was dat 753, een terug gang van 6,1%. Het openbaar kleuteron derwijs verloor in die periode maar liefst 13,3%, het r.k. 8,4%, protchrist. 4,1% en bijzonder neutraal 3,2%. De landelijkse cijfers zijn openbaar min 6%, r.k. min. 7,5%, protchrist. min 5,8% en bijz.neu- traal min 7,9%. Vrijwel ieder is het in onderwijskringen eens met de veronder stelling dat de gezinsverdunning en de- confessionalisatie de oorzaak zijn van deze terugloopt. Struisvogelpolitiek Hoewel het beleid van B. en W. en zeker dat van wethouder Marselis gericht is op het vermijden van onrust onder de ou ders en het hieruit volgende beraad in beslotenheid, is het toch een soort struis vogelpolitiek. De harde cijfers ten aan zien van het kleuteronderwijs laten zien dat heel spoedig ook de gemiddelde Voorschotenaar er aan zal moeten wen nen dat de kinderen niet meer in de ei gen wijk dat onderwijs kunnen vinden dat past bij de eigen levenshouding. De enige wijk waar de kleuter- en lagere scholen nog geen zorgen hebben is Noord-Hofland. In deze wijk beginnen veel jonge gezinnen en zwermen eerst na „schooljarentijd" naar elders uit. Zodra de wet op het basisonderwijs (kleuter- en lageronderwijs) van kracht wordt, bete kent datopheffing van enige scholen. HILVERSUM Het dage lijks bestuur van de NOS heeft, in verband met de zen derkleuring die op 1 april van kracht wordt, een nieu we zendtijd-indeling voor de radio gemaakt. Hierbij is zo veel mogelijk gestreefd naar aaneensluitende zendtijd voor elke zendgemachtigde op vas te dagen. Met name voor Hilversum 3 en 4 vertoont de nieuwe inde ling nogal wat overeenkom sten met de huidige. Op Hil versum 3 komt alleen de TROS nu op zondagmiddag, omdat de NOS (met de sport) naar Hilversum 1 verhuist, op Hilversum 4 wisselen alleen VARA en KRO van vaste uit zenddag om gelijktijdige uit zendingen van één omroep op verschillende zenders te voor komen. Verder is uitgegaan van het principe, 'dat de zendgemach tigde die het dagprogramma op de familiezender Hilver sum 1 verzorgt, ook de daar aan voorafgaande nacht in de lucht is. Door de zenderkleuring wordt ook het uitzendschema van de radio-nieuwsdienst verzorgd door het ANP, drastisch ge wijzigd. Op Hilversum 1 en 3 komt nu elk uur een bulletin van twee minuten. Dergelijke korte uitzendingen zijn er op een aantal uren ook op Hil versum 4. Uitvoeriger nieuws bulletins komen op Hilversum 2: uitzendingen van tien mi nuten om 07.00, 08.00, 13.00 en 23.00 uur, bulletins van vijf minuten om 07.30, 08.30, 12.30,17.30 en 23.55 uur. TV per satelliet mogelijk jaar eerder HILVERSUM - De mogelijk heid is niet uitgesloten dat er eerder satelliet-televisie in bepaalde delen van Europa zal komen dan was verwacht. Volgens mr. Jurgens, voorzit ter van de NOS, zouden de plannen voor de lancering van een gezamenlijke Europe se satelliet in 1982 in gevaar kunnen komen nu West-Duits- land, Frankrijk en waar schijnlijk ook Luxemburg zelf op een vroeger tijdstip satellieten in de ruimte wil len laten sturen. In dat geval zou satelliet-tele visie in een groot deel van West-Europa volgens hem een paar jaar eerder een feit kun nen worden dan de aanvanke lijk gedachte definitieve in voering in 1984 of 1985. Wat de gevolgen van de Duitse, Franse en Luxemburgse plan nen voor ons land zouden kunnen zijn, zei mr. Jurgens nog niet te kunnen overzien. Vorige week heeft de federa tie van omroepverenigingen, waarin VARA, NCRV en KRO samenwerken, zich al in een brief aan de voorzitter van de NOS bezorgd getoond over de ontwikkeling van het gebruik van omroepsatellieten in Europa en gevraagd om de instelling van een bijzondere commissie, waarin behalve de NOS ook minstens CRM en Buitenlandse Zaken zitting zouden moeten hebben. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen ri

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12