Staking kan het einde betekenen voor Leyland u Mehdi Barzagan, de roerganger van Khomeini Joodse leraar van Berlijnse school gepest Dengs bezoek een succes geworden uizenden lijken ïvonden in Cam- xlja erika wil uw overleg 'dden-Oosten EX-GEVANGENEN GOED BEHANDELD DOOR MUGABE Revolutie in Iran betekent grote strop westerse economie CHINEES UET IN VS FUNK BOODSCHAPPENUJSTJE ACHTER VROUWEN PLEGEN AANSLAG OP VROUW BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUAR11979 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Simons) JONDEN Het genationaliseer- |e automobielbedrijf Leyland, dat liet langer de naam „British" (raagt, omdat Brits geen goede otemationale klank meer heeft E industrieel gebied, zou over 14 gen volledig plat gelegd kun- ten worden. Vakbondsleiders van 00.000 Leyland-arbeiders, die een urloon verdienen, willen een na tionale staking afkondigen. Hiero ver zal echter eerst gestemd wor den door alle arbeiders van de 36 Britse Leyland-fabrieken. De uit slag van hun stemming wordt maandag bekend. Als het oordeel van de arbeiders overeenstemt met dat van hun leiders, begint de staking een week later. land zal betekenen. In tegenstel ling met het Amerikaanse bedrijf Ford is Leyland niet bestand te gen een langdurige staking. Ley land heeft veel overheidssteun no dig om overeind te blijven. Er dreigt een rampzalig conflict omdat sommige arbeiders nog steeds niet de premie van 10 pond gekregen hebben, die hun contrac tueel beloofd was door de firma. Er was gezegd, dat dit extra loon betaald zou worden met terugwer kende kracht tot afgelopen novem ber. Volgens Leylands directie is aan die overeenkomst een produc- tiviteitsvoorwaarde verbonden. Zonder verhoogde productie hoef de er geen extra geld op tafel ko- In 1977, dat Leylands slechtste jaar was sinds 1972, bedroeg de productie gemiddeld 5,77 auto's per arbeider. Afgelopen november, de eerste maand van het loonakkoord, zakte de productie tot gemiddeld 3,8 wagens per jaar. December kende een lichte verbe tering, namelijk 5,2 auto's. Januari begon met 5,7 en daalde tot 5,1 wegens de staking van de Britse vrachtwagenchauffeurs. Het voor de eerste zes maanden van de nieuwe loonovereenkomst beoogde doel was 6,16 auto's per arbeider, eerst stijgend tot 6,34 en daarna tot 6,52, dus bijna zeven wagens per man. De arbeiders zullen veel harder moeten werken vooraleer ze de premie kunnen krijgen. Een nationale staking zal het punt waarop de Britse staat de zware last van Leyland niet langer meer kan dragen nog sneller dichterbij brengen. Lichtpuntje in het stakingsfront 'as gisteren het afgelasten van een voorgenomen staking van 2000 portiers, koks en schoonmakers, waardoor zeventien ziekenhuizen in Londen hun poorten voor onbe paalde tijd hadden moeten sluiten. In Liverpool en Manchester gin gen de doodgravers en het perso neel van de crematoria weer aan het werk. Er zijn 400 doden te be graven of te cremeren. Overigens ziet de toestand er nog somber uit. 3 it' Sarah Moore (evlucht en yeer gepakt LDERSON (UPI) Na een >rte, aanvankelijk geslaagde uchtpoging zijn Sarah Jane pore, tot levenslang veroor- |eld wegens een aanslag op (d-president Gerald Ford, en p medegedetineerde uit de ouwengevangenis in Alder- n, West-Virginia, vanmorgen ïer aangehouden. Waar- pijnlijk waren ze over een ■k geklommen van de recre- (eruimte van de minimaal veiligde gevangenis. Zij irden ontdekt, lopend in de tke laag sneeuw die in ge- >d ligt, en konden zonder jge verzet worden aange- iNGKOK (AFP) - In plan- «s bij Chup, in het oosten 1 de Cambodjaanse provin- Kompong Cham, zijn tien- Izenden in staat van ont- iding verkerende lijken ge lden, zo heeft het Cambod- nse persbureau „SKP" ge ld. il inwoners in dat gebied ren van Vietnamese af- hst, en werken al genera- lang op de plantages, al- het persbureau, jgens overlevenden hadden soldaten van de Rode opdracht gekregen inwoners van het gebied tot de militaire zone 23 port, te doden. Vanuit dat ied heeft Heng Samrin in een poging gedaan de ïring van Pol Pot omver rpen. "HINGTON (Rtr) De minister van andse zaken Cyrus heeft gisteren voor het van Afgevaardigden daard dat de volgende in het vredesoverleg in Midden-Oosten een bij- -mst op ministerieel ni- zal zijn. Vance zei er bij of zo'n bijeenkomst rmeel geregeld is, en zo wanneer die dan zou ts vinden. nerikaanse minister zei Je ontwikkelingen in Iran noodzakelijk maken dat te, Israël en de Verenig- taten met nog meer inzet het vredesinitiatief gaan ?n. Vance zei ook dat de afgezant Alfred rton „geen tastbaar resul- had geboekt bij zijn re- reis door het Midden- n. Hij verklaarde dat de :gde Staten nu wel een "ijk beeld hebben van de van zaken in het ge- lie bijna 60 >den door rusziekte in ELS ELS (DPA) De raadse- lige virusziekte heeft in sis tot maandag- 59 kin- svens geeist. In Zuid-Ita- toeit de vrees voor ver- ling van de ziekte. Voor eerst overleden zuigelin- buiten de provincie Na net gelijke symptomen, lag zijn in het gebied van brie en in Lacunië kinde- storven. In Tarento in is een verdacht overlij- geval geregistreerd en t bij enkele anderen de e vermoed. Het virus tast demhalingswegen aan en in korte tijd tot coma. s nog geen bestrijding- del gevonden. Mehdi Bazargan, die door de Iraanse geeste lijke leider Khomeini is aangewezen het roer te bemannen van een „voorlopige regering", stond al eens eerder in het licht van de poli tieke schijnwerpers. Vijfentwintig jaar gele den leidde hij de nationale Iraanse oliemaat schappij, nadat de olie-industrie door premier Mohammed Mossadeq was genaast. Bazargan bleef Mossadeq trouw, ook toen deze bij een met hulp van de Amerikaanse geheime dienst CIA georganiseerde militaire staatsgreep was verjaagd. Deze betrouwbaarheid heeft hem voor Khomeini kennelijk tot de best geschik te figuur voor het ambt van regeringsleider gemaakt. Een van de eerste opdrachten die de ayatolla aan Bazargan gaf, was zich naar de olievel den en de raffinaderijen te begeven om de stakende arbeiders ertoe te bewegen het werk zodanig te hervatten dat de binnenlandse be hoeften gedekt worden. Hij geldt als een van de beste vertrouwelingen van de geestelijke leider onder de politici die permanent in Iran zijn gebleven. Premier Sjapoer Baktiar kent Bazargan uit de tijd van gemeenschappelijke oppositie. Hij wordt beschouwd als een ver zoeningsgezinde figuur. Hij sloot zich welis waar aan bij het kamp van hen die het aftre den Baktiar eisen, maar sprak daarbij over hem als een „achtenswaardig en verstandig" man. Tot Baktiar begin dit jaar besloot zich door de Sjah tot minister-president te laten benoe men, streden hij en Bazargan in de politieke arena zij aan zij. Baktiar was plaatsvervan gend voorzitter van het Nationale Front, Ba zargan leider van de bevriende Iraanse Vrij heidsbeweging en voorzitter van het in novem ber 1977 gestichte „Iraanse genootschap voor de bescherming van de rechten van de mens en de vrijheid". Medi Barzagan, de premier van Khomeini's tegen regering. Zoals de meeste Iraanse toppolitici is Bazar gan geen jonge borst. Hij werd in 1905 gebo ren. Evenals Sjapoer Baktiar studeerde hij in Frankrijk. Naast Frans spreekt hij ook goed Engels. Zijn vakterrein is thermo-dynamica. Voor hij zich in de politiek begaf was Bazar gan hoogleraar aan de universiteit van Tehe ran. Hij geldt als een gelovig moslem en publiceer de verscheidene boeken over de verhouding tussen de Islam en de moderne beschaving. In 1962 werd hij vanwege politieke activiteit ver scheidene jaren gevangen gezet. In de laatste jaren werkte hij als directeur van een particu lierbouwbedrijf. Bazargan, die de Sji'itische moslemgodsdienst aanhangt, zal, zeggen zijn medewerkers, zeker geen mohammedaanse dictatuur willen vesti gen. De blanke Rhodesische boer, Johannes Maartens, die door troepen van de Rhodesische verzetsstrijder Mugabe gevangen is gehouden, is veilig teruggekeerd bij zijn gezin. Hij wordt hier hartelijk verwel komd door zijn beide dochters. Maartens liet zich zeer gunstig uit over het moreel van Mugabe's troepen. 'SALISBURY (Reuter) Twee vrijgelaten blanken hebben gis teren op een persconferentie die georganiseerd was door de Rhodesische regering verklaard dat de zwarte nationalisten leider Robert Mugabe een humaan en fatsoenlijk man is. Zij zeiden verder dat de troepen van Mugabe goed gediscipli neerd zijn. Leden van het ministerie van buitenlandse zaken leken in verlegenheid gebracht toen de twee mannen, James Black en Johannes Maartens, zich gunstig uitlieten over de behandeling die ze gekregen hadden als gevangenen van Mugabe's troepen van het Zimbabwe Afrikaanse Bevrijdingsleger (Zanla). James Black vertelde dat de militaire chef van Zanla Josiah Tongo- gara, een „aardige knaap" was die erg gemotiveerd leek. Gisteren is de afschaffing van de rassendiscriminatie voor de schoolkinderen in Rhodesie werkelijkheid geworden. Bij het begin van het nieuwe schooljaar konden voor de eerste maal zwarte kinderen scholen bezoeken waar voorheen alleen blan ke kinderen werden toegelaten. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Senaat van Berlijn houdt zich vandaag be zig met een ergerlijk geval van antisemitisme dat zich al twee maanden geleden aan een school voor voortgezet onderwijs in deze stad heeft voorgedaan en dat nu pas bekend is geworden. Vier circa 15-jarige scholieren hadden in een actie tegen een Joodse leraar het schoolbord volgeklad met haken kruizen en jodensterren en in het midden daarvan de tekst geschreven: „Er is niets mooiers op aarde dan wan neer joden vergast worden. Vergas X (de naam van de leraar), dat jodenzwijn". In plaats van het viertal onmiddellijk van school te stu ren, aarzelden de desbetreffende schoolinstanties twee maanden lang en volstonden er uiteindelijk mee, de jon gens in een parallelklas over te plaatsen. De leraar, een Amerikaanse gastdocent, die zich in de steek gelaten voelde, heeft twee dagen daarna op eigen verzoek de school verlaten en is nu op een andere werkzaam. Burge meester Stobbe van West-Berlijn sprak, toen hij deze week van het voorval op de hoogte werd gebracht, van een schandaal. Het openbaar ministerie stelt eveneens een onderzoek in. De school, die ondanks deze op zijn zachtst gezegd wei nig doortastende houding geenszins als rechts-extreem be kend staat, heeft inmiddels een aantal pedagogische maatregelen genomen om de leerlingen beter over de nazi-tijd voor te lichten. Zo bezoekt deze week een eerste groep scholieren een voormalig concentratiekamp. De le raren hebben voorts, ondersteund door collega's van an dere Berlijnse scholen, een petitie aan het parlement ge stuurd waarin zij vragen iets te doen aan de steeds gro tere stroom neo-nazistische literatuur die onder jongeren wordt verspreid. PARIJS (AFP) Dë voornaamste econo mische adviseur van Khomeini, Abdoel Bani Sadr, verklaard dat hij er voorstan der van is eenvoudigweg de buitenlandse schulden te schrappen, ook de schulden aan de communistische landen. Verder wil hij dat de Iraanse olie-industrie en de banken volledig moeten worden genatio naliseerd. Een flink aantal westerse ondernemingen bovendien ernstige stroppen lijden als gevolg van de revolutionaire si tuatie in Iran. Het annuleren van contrac ten, momenteel door geldgebrek en stakin gen, maar in de toekomst wellicht door door een totaal andere politieke constella tie, vormt voor een aantal bedrijven een ernstige bedreiging van hun werkgelegen heid. Chrysler-Groot Brittannië heeft de vakbon den al op de hoogte gesteld van het ko mende ontslag van vijftienhonderd werkne mers als gevolg van het niet doorgaan van bestellingen uit Iran. De situatie is ook zorgwekkend voor tal van Europese qndernemingen van kleiner formaat door het wegvallen van hun Iraanse afzetgebied. Maar het zijn zonder twijfel de bedrijven welke met Iran con tracten hadden voor de levering van wa pens of het bouwen van kerncentrales die nog het meest de toestand met zorg tege moet zien. Over de voortzetting van het kernenergieprogramma dat voorziet in een capaciteit van van 23.000 megawatt in twintig jaar, bestaat grote onzekerheid. Premier Bakhtiar heeft reeds laten weten dat zijn regering van plan is de contracten te annuleren voor de reeds begonnen bouw van twee kerncentrales van 900 megawatt, waarvan de kosten tien miljard franse Franc bedragen ongeveer vijf miljard gulden). Welke verliezen Nederlandse bedrijven zul len is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel staat een belangrijke order van het Rijn-Schelde Verolme op de tocht. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Chine se vice-premier Deng Xiao ping heeft na een week van grappen, glimlachen en wui ven de Verenigde Staten ver laten. Na een kort en rustig bezoek aan Japan zal hij naar de Chinese hoofdstad Peking terugkeren. De ba lans van zijn bezoek aan de Verenigde Staten lijkt posi tiever dan zelfs de meest fervente voorstanders van herstel van de betrekkingen tussen Peking en Washington zullen hebben verwacht. De bekepde columniste Mary McGrory schreef: „Amerika is verliefd geworen op een communistische dictator en dat met de volledige steun van de regering". Een zicht baar vermoeide en verkou den Deng sloot gisteren zijn bezoek af met het uitspreken van de hoop dat de beide landen „van generatie tot ge neratie in vriendschap zullen leven". Het bezoek van Deng kan een opmerkelijk nieuwe rela tie hebben bewerkstelligd tussen beide hoofdsteden, en het kan de Sovjet-Unie in een enigszins geïsoleerde po sitie hebben gebracht. Het bezoek zou ertoe kunnen lei den dat er een verschuiving in de wereld optreedt ten gunste van de Verenigde Sta ten en ten koste van de Sov jet-Unie, al zal niemand kun nen zeggen of dit ook zal ge beuren. De weg naar betere betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten zit im mers nog vol valkuilen, al zei de Amerikaanse ambassa deur in Peking, Leonard Woodstock, trots te zijn „dat wij een rol mogen spelen in de nieuwe lange mars naar de bestemming van China". Deng wilde niet vertrekken zonder eerst nog naar een thema te verwijzen dat hij tijdens zijn bezoek zo vaak had aangesneden. „Het Chi nese volk zal zijn aandeel vervullen in het verzet tegen Het afscheid van Deng en zijn vrouw Cho-Lin vanaf het vliegveld van Seattle. Eenmaal in de lucht zou Deng president Carter in een boodschap bedanken voor het negendaagse bezoek dat „een vol ledig succes" was geworden, en hem en zij vrouw voor een bezoek aan China in de naatse toe komst uitnodigen. j het mondiale en regionale he- gemonisme", waarmee hij het Russische expansionisme be doelde. Die uitspraken van Deng hebben zorg achtergela ten. „Deng maakt soms meer de indruk van een conserva tieve republikein op verkie zingspad dan van een com munistische leider", zei een Amerikaans Congreslid. Deng mag hiermee veel conserva tieven voor zich hebben ge wonnen, bij de voorstanders van een nieuw SALT-ak- koord met de Sovjet-Unie is de vrees toegenomen dat de aanvaarding van het verdrag in het Congres tot grote poli tieke problemen zal leiden. Ambassadeur Woodcock pro beerde na het vertrek van Deng de scherpe kantjes weg te slijpen: „Onze verhouding tot China staat los van onze betrekkingen met elk ander land. Ik zie bijvoorbeeld niet in waarom een normalisering tussen China en de Verenig de Staten op enigerlei wijze de afronding van een SALT- overeenkomst in de weg zou staan". Hij verwees daarbij naar de afronding van het vorige SALT-akkoord, in de zelfde tijd als het communi-i qué van Sjanghai, het afslui tend communiqué na Nixons bezoek aan China in 1972. Washington heeft ook laten weten geen militair materieel aan China te zullen verko pen, maar Russische 'diplo maten blijven achterdochtig, omdat Washington zich niet zal verzetten als westerse bondgenoten wel militaire uitrusting aan China zullen leveren. Engeland heeft zich daartoe al bereid verklaard. Ook zijn de Russen bezorgd omdat Carters adviseur Zbig- niew Brzezinski tijdens zijn bezoek van vorig jaar aan Peking een nieuw beleid heeft opgezet van nauwe con sultaties met de Chinese lei ders over strategisch en we- reldbeleid. Brzezinski gaf een medewerker toestemming Chinese functionarissen in te lichten over een geheim Amerikaans overzicht van de strategische situatie en de Amerikaanse militaire kracht. De ommekeer in het Ameri kaanse beleid is tot stand ge komen zonder belangrijke ne gatieve reacties van het Ame rikaanse Congres of van het Amerikaanse publiek dat zich verzette tegen het ver breken van de banden met Taiwan. Toch heeft Deng de onrust ten aanzien van Tai wan niet geheel kunnen weg werken. Een ander terrein waar moei lijkheden kunnen ontstaan is het gebied van de mensen rechten, een zaak waaraan China volgens velen te wei nig aandacht besteedt. China kan voor de Amerikaanse handel de status van voor- keursland verwerven, als het tenminste tegemoet wil ko men aan de Amerikaanse ei sen betreffende de mensen rechten. Deng zou senator Jackson beloften in die rich ting gedaan hebben. Van zijn kant heeft Deng de uitbreiding van de handel hard nodig. Niemand in het Westen is er helemaal zeker van hoe solide de positie van Deng in Peking is. Hij lijkt eenzijdig beslissingen geno men te hebben om de garan tie te krijgen dat zijn „vier moderniseringen" zullen sla gen en China economisch in de lift zal komen via hulp contracten op lange termijn met het buitenland. Maar de 74-jarige Deng kan nog altijd voor een derde maal uit de gratie vallen, om te worden veroordeeld als „een Ameri kaanse cowboy" of „een on verbeterlijke aartskapitalist". De Verenigde Staten rekenen er voorlopig op de handel met China al snel fors te kunnen uitbreiden. Er zal dit jaar zeker 1,2 miljard dollar meer naar China worden uit gevoerd dan vorig jaar. Deng kwam dan ook heel nadrukke lijk „winkelen". Het bood schappenlijstje dat hij na zijn bezoeken aan Atlanta, Houston en Seattle heeft op gesteld, zal mogelijk nog meer Amerikanen over hun „communistische drempel vrees" kunnen heenhelpen. De Italiaanse gevangenbewaarster Rafaella Napolitano in het zieken huis in Turijn, nadat zij door een overvalcommando van vrouwen onder vuur was genomen en licht gewond was geraakt TURIJN (Reuter) Een uit vrouwen bestaande commando troep van de guerrillagroepering Frontlinie heeft maandag de 34-jarige Raffaello Napolitano, bewaakster in de vrouwenaf deling van de nieuwe gevangenis in Turijn, beschoten toen zij haar woning verliet om naar haar werk te gaan. Zij rende verschrikt weg, zigzaggend door de straat, terwijl vijf kogels langs haar floten. Zij werd geveld door de zesde, die haar dijbeen trof. Zij ligt nu in het ziekenhuis en haar toestand is niet ernstig. Het blad Gazzetta Del Popoio kreeg later een onbekende aan de telefoon die zei dat: „een vuurpeloton van vrouwelijke kameraden de cipiere Raffaella Napolitano heeft neergescho ten, die zich vooral heeft onderscheiden door haar ijver in haar vuile werk als spionne en bewaakster." ROME (AFP) Paus Johannes Paul us II zal van 11 tot 13 mei een bezoek aan Polen brengen. Dit is gisteren in Poolse kringen in het Va- ticaan vernomen. De paus bezoekt Polen in mei om dat dan het negen de eeuwfeest wordt gevierd van de marteldood van de H. Stanislas, patroon van Po len. Paus op 11 mei naar Polen In een brief aan de president van de Raad van State in Polen, Henryk Jablonski, heeft het Pools Comité voor de verdedi ging van de men senrechten ge vraagd dat de paus zonder enige belemmering Polen kan bezoeken en in zijn vaderland kan gaan of staan waar hij wil. Voorts wil het co mité dat de pers ongecensureerde informatie zal ge ven over het be zoek van de paus.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11