Ook Westduitse veilingen binnenkort voorzien van -bloemen vanuit Israël GRwEIMTE FRPIT LEMEN B#LLEI\I Duizend bezoekers verwacht op landbouwcongres ISRAEL STAL GROENTE- EN FRUITSHOW OP GRÜNE WOCHE GEMIDDELDE SLAPRIJS GEDAALD —AND EN TUINBOUWLEIDSE COURANT n wa-j vol- oofd-| irden ssing het el in Is in! moo- Oly- alli t irdaSKEUSS De West-Duitse bloemenvei- werd ing in Neuss en Straelen zullen op ipeti- [0rte termijn worden voorzien van 1 jloemen uit Israël. Dit is het resultaat ran overleg dat heeft plaats gevonden feP* ussen de Duits-Israëlische commissie. a^cen! Vaarschijnlijk zal ook de veiling in toe.r* Vesel in het programma worden opge- r mbomen. Dit is een nieuw teken hoezeer 1 60" sraël bezig is de markt in het westen em*van Europa te veroveren. a", )at gebeurt met kracht en doorzettings- vermogen, waarvan we ook in ons land mteeds de gevolgen hebben ondervonden. A^11 let is bekend dat de Westduitse markt 'oor onze bloemenhandelaren van gro- de[e, zoal niet de grootste betekenis is roor afzet van bloemen, planten en iloembollen. flet de cijfers staat West-Duitsland bo- renaan. Israël ziet daar ook wel wat in en heeft uitbreiding van eigen bloemen- plantenteelt op het programma itaan. Dit blijkt onder meer uit een to- aal van meer dan twee miljoen gulden n het buitenland geplaatste orders voor jouw van kassen in Israël. Daarnaast van °°k orders tot leveren van zelfbe- -ste scherming voor planten gedaan. i Hoogtepunt Het hoogtepunt van de concurrentie is ode flus nog niet bereikt. Een in Tel Aviv rer- jgehouden tentoonstelling van rozen gaf het jmet 50.000 planten 700 verschillende va- [riëteiten te zien. De speciale tuin moet [verder nog worden ontwikkeld want oge 'men hoopt in 1981 in Israël een inter- ingl nationale rozententoonstelling te hou den. En West-Duitsland blijkt veel be langstelling te hebben voor rozen. Ondanks dat bestaat er in Duitsland vertrouwen in de toekomst van de ei gen sierteelt. Voorzitter Bernard Werner van de vakgroep sierteelt in Zentralver- band, constateerde onlangs in een ver gadering van kwekers, dat deze wel alle mogelijkheden uit onderzoek en voor lichting moeten benutten. Er moet ook steun worden verleend aan de reclame en bevordering van export. Derde landen Hij noemde de toestand in de sierteelt niet ongunstig mede gezien het feit dat het arbeidsinkomen per meewerkend gezinslid gemiddeld 30.000 Mark be draagt hetgeen 3.000 Mark meer is dan in de industrie. Maar wel zijn de ver schillen in de bedrijven groot zo stelde hij vast Wel maakte Werner zich onge rust over de invoer van bloemen en planten uit de derde landen. Het is moeilijk om de marktstoring binnen de EEG-normen vast te stellen. Er is geen regeling voor de invoer mogelijk indien de markt zo ondoorzichtig blijft. Daar toe moeten gegevens worden verzameld. In Duitsland werken daar alleen de veilingen van Neuss en Straelen doen mee. Volgens Werner is alleen om poli tieke redenen stopzetten van de invoer uit derde landen mogelijk. Overigens zijn dit ook voor Nederland geen onbekende geluiden, zoals we heb ben gemeld, wordt ook hier geklaagd over de „wilde import" van bloemen, die dus buiten de officiële cijfers maar ook buiten onze veilingen gaan. Uitgebreid In bedoelde vergadering werd dan ook uitgesproken, dat de beschermde maat regelen van de EEG moeten worden toegepast en op sommige punten uitge breid, vooral ook met het oog op de toetreding van Griekenland, Spanje en Portugal tot de EEG. Overigens mag worden geconstateerd dat de Nederlandse bloembollen in West-Duitsland goed staan aangeschre ven. Dat bleek uit een onderzoek, ingesteld door de Holland Promotion Club waar van ook het Internationaal Bloembollen- centrum deel uitmaakt. Bij de bevol king blijken de Nederlandse bloembol len als „zeer goed" bekend te staan en werd door 94 procent van het aantal ondervraagden, Nederland als „Bloe- menland" aangewezen. Door 63 procent van het aantal vrou wen werd verklaard weieens Hollandse bloembollen te kopen, bij de mannen was dat 44 procent. Meestal waren die bollen voor de tuin en 64 procent had daar goede ervaringen mee. Zowel onze bloemen als bloembollen staan op het Westduitse lijstje bovenaan. En dat geeft een burger-kweker toch weer moed. "til. ucivcuu uicngi ngiCAtu groenten onder het merk Carmel op de markt. In West-Duitsland gaat het nu al om 28 soorten. Dagelijks worden deze ingeslagen. Het Carmel-seizoen 1977-'78 geeft in vergelijking met het seizoen daarvoor een aantal opmerke lijke cijfers te zien. Zo steeg de Israëli sche groentenuitvoer met maar liefst 80%. Bovenaan staat de aubergine-ex port die van 200 ton omhoog schoot tot over de 750 ton. Paprika steeg van 1.316 naar 7.116 ton. Op de Grüne Wo- che sprak het Carmelsortiment voor zich: aubergine, paprika,-bleekselderij, aardbeien, meloen, radijs, bloemkool, dadels, Chinese kool en.ijsbergsla van een zeer goede kwaliteit. Witlof Welke landen brachten nog meer groenten op de Grüne Woche? Italië kwam slechts bescheiden voor de dag en België legde zoals altijd vrijwel alle nadruk op de witlof. Al lieten onze Zuiderburen de kwaliteitstrompet dui delijk schallen in hun persvoorlichting. Met name betreft dat de zwaardere sla en de smakelijke vleestomaten. Uiter aard zetten zij zich hiermee af tegen de Hollandse concurrentie. Zo zou de Belgische tomatenexport over de eerste maanden van 1978 met 25% gestegen zijn. Hetzelfde cijfer geeft het Belgi sche Ministerie van Landbouw aan voor de sla-uitvoer. Israëlische produktenshow Hollandse creatie aar BERLIJN De Grüne Woche elf is een manifestatie waar heel ■en Berlijn ieder jaar weer naar ,E™ uitkijkt.' AI weken van te vo- cl, ren schrijven de krantenredac- ien ties over de op de hand zijnde rer gebeurtenissen. Ieder land dat de een markt te verdedigen heeft "Vin West-Duitsland en in het bijzonder in Berlijn zorgt er 5n_" voor dat zijn produkt in de (en belangstelling staat. Zo ook ior onze Nederlandse land- en (tuinbouw. De bloemen- en de kaasmeisjes waren vorige week een bekend verschijnsel in Berlijn. De Grüne Woche els trok in 1978 600.000 bezoekers, ■ar Dit aantal kon gisteren, toen len deze internationale consumen tje tcnbeurs zijn poorten sloot, en weieens overtroffen zijn. in Exportgroeiers iNamens de Nederlandse groente- en en [fruittelers gaf het Centraal Bureau I sla-uitvoer, d Israëlische produktenshow d^ j Hollandse creatie •I4J 35. 1 ;o- !>P ig ik ?n isJ >1- n- 8 ig ie, Tuinbouwveilingen (CBT) een beschei den show weg op de Grüne Woche. De bescheidenheid zat hem niet in het sor timent. Dat was zonder meer veelzijdig te noemen. En terecht, want de West duitsers namen in 1978 weer vele ton nen groenten en fruit van ons af. De tomatenexport op West-Duitsland steeg van 209.772 naar 22.212 ton, die van komkommers van 188.262 naar 193.140 ton, die van sla van 64.338 naar 67.202 ton en die van paprika van 7699 naar 9656 ton. Aldus het CBT. In- tegenstelling tot voorgaande jaren bood het CBT niets te koop aan. Het bleef dus bij kijken alleen. Jammer, want veel bezoekers nemen graag een kwaliteitsprodukt mee naar huis dat men niet zo een-twee-drie in de winkel tegenkomt. Het succes van de Grüne Woche is namelijk juist voor een groot deêl te danken aan de marktachtige sfeer. Voor een paar marken iets "van verre" kopen, blijkt steevast aan te slaan. De Israëli's hadden dat beter be grepen. Carmelshow West-Duitsland is voor de Israëlische groente- en fruitexportorganisatie Agrexco de belangrijkste klant gewor- MAANDAG 5 FEBRUAR11979 PAGINA 9 C-- In de afgelopen week nam de aanvoer van sla toe. Toch niet in die mate dat er sprake zou moeten zijn van een dui delijk merkbare prijsdaling. Dit was echter wel het geval, want de gemiddel de prijs daalde naar 39 cent per krop. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs in dezelfde aanvoerweek op 54 cent. Toen was er beslist geen sprake van een klei nere aanvoer. Hieruit mag men afleiden dat de vraag naar sla duidelijk minder sterk is. Het concurrerende effect van Frankrijk is tot op heden binnen de perken gebleven. De prijsdaling kan hier dus ook niet aan toegeschreven worden. De verwachting voor de komen de week is dan ook niet zo optimistisch, vooral ook omdat er een verder groeien de aanvoer verwacht wordt. Er moet daarom met verder dalende prijzen re kening gehouden worden. Op de veilingen is het aantal aangevoer de gewassen op de vingers van twee handen te tellen. Het schommelt tussen de 5 9 gewassen, waarbij de sla veruit de belangrijkste plaats inneemt Daarbij komt nog dat er een aantal specifieke wintergewassen nog maar in zeer be perkte mate aangevoerd wordt. Daar te genover staan de dagelijks ingevoerde gewassen die in een grote variatie op de groothandelsmarkten in Amsterdam en Rotterdam op de markt komen. Er blijft voor de consument dus nog keuze ge noeg. Import prei Prei werd nog slechts in zeer kleine hoe veelheden op de veilingen aangevoerd, omdat het oogsten nagenoeg onmogelijk was. Het verschil in de aanvoer met vo rig jaar beloopt zo'n 640 ton per week. De prijs voor prei bleef daardoor hoog, te weten 3,50 per kilo. Als gevolg van deze situatie werd er prei ingevoerd uit België, Frankrijk en Italië. De prijs die er voor de buitenlandse prei betaald werd lag op 3,10 per kilo. Door de in gevallen dooi ziet het ernaar uit dat de omvang van het aanbod weer een meer normaal aanzien zal krijgen. Voorlopig lijkt de prijs zich te handhaven. Het an- dijvieaanbod is nog steeds van beperkte omvang hetgeen bij dit gewas een nor maal verschijnsel is om deze tijd van het jaar. Ook voor de komende weken wordt Onder zware dekzeilen wordt de tuinbouwgrond met hete stoom bewerkt hierin weinig verandering verwacht Dit leidt ertoe dat er stevige prijzen voor an dijvie betaald worden, ui. tussen de 4,15 en 4,25 per kilo. Naast de aanvoer van Hollandse andijvie is er import uit Frankrijk, Italië en Spanje. Van de buitenlandse andijvie is de Italiaanse het goedkoopst. De groo- thandelsprijs lag op 1,35 per kilo, Spaanse en Franse andijvie brachten 1,80 per kilo op. Radijsprijs trok aan De aanvoer van radijs blijft al enige we ken nagenoeg gelijk en steekt al die tijd met kop en schouders uit boven de aan voer van vorig jaar. De prijsvorming viel daarom tegen. In de afgelopen week trokken de prijzen echter aan en op don derdag 1 februari liep de prijs op naar 1,35 per bosje. Bij een aanhoudende sterke vraag kan de prijs zich handha ven. Uit de gegevens van het Produkt- schap voor Groenten en Fruit blijkt dat Israël kans ziet om partijtjes radijs op de Hollandse markt te brengen voor een prijs van 37 cent per bosje. Het kleine aanbod van spinazie gaat vlot van de hand tegen prijzen die liggen tussen de 4,15 en 5,10 per kilo. Op de veiling Delft-Westerlee worden er weer komkom mers aangevoerd, gemiddeld brachten ze 1,09 per stuk op. De groothandelsprijs voor de ingevoerde Canarische komkom mers schommelt rond de 85 cent per stuk. Voor degenen die verlangend uitzien naar het voorjaar en de zomer is het mogelijk om al „zomerkoninkjes" ofwel aardbeien te eten, zij het dan niet van Hollandse bodem. Deze aardbeien heb ben een flinke buitenlandse reis achter de rug, want ze komen namelijk uit Me xico. De groothandelsprijs die er voor een doosje van 200 gram betaald werd lag op 1,80. DIEPTEPUNT IN DE BLOEMEN BEREIKT? De maand januari 1979 zal in de annalen over de bloementeelt somber gesteld zijn. Het omzetcijfer van de CCWS lag tien miljoen gulden lager dan .in dezelfde maand van het vorig jaar en dat vindt uiteraard een terugslag bij de kweker. Het dieptepunt was in voorgaande week nog niet bereikt want over de hele linie lagen de gemiddelde prijzen afgelopen week weer iets lager. Met enig optimis me konden de laatste dagen worden af gesloten, niet alleen omdat de weersom standigheden milder begonnen te worden en met een zucht van verlichting door de kwekers de verwarmingskranen soms werden gesloten, maar ook de prijzen voor de bloemen kwamen wat omhoog. De hoop is gegrond dat in de loop van deze week betere tijden voor de bloe- menkwekers aanbreken. Om de cijfers te laten spreken: de CCWS had afgelopen week als gevolg van verbeterde omstan digheden een omzetcijfer dat gelijk was aan de eerste januariweek van het vorig jaar. Dat betrof zowel de aanvoer als op brengst. Een aanvoer van ruim 21 mil- Uiteraard zouden die cijfers hoger moe ten liggen maar goed, zij geven de bur ger toch weer moed. Maar de totale ja nuarimaand deed het slecht met een om zetcijfer van 31.821.513,16 tegen 41.499.572,71 januari vorig jaar, een omzetvermindering die met 19.678.059,55 of bijna een kwart. Het geen dus tevens betekent eenzelfde da ling in ontvangsten door de kweker waar de hogere stookkosten tegenover staan. Genoeg over de kwade maand in de hoop dat betere, tijden aanbreken. De handel trok afgelopen week aardig aan zowel wat het binnenland als de export betreft. Valentijndag kan een inzet wor den voor een betere gang van zaken in de bloemen. Tot dusver hebben de bloe- menkopers en -koopsters goedkoop bloe men kunnen aanschaffen. De prijzen zul len wel wat omhoog gaan. Uiteraard gel den de sombere klanken voor alle kwe kers en veilingen; Roelofarendsveen bij voorbeeld noteerde een omzetdaling van veertig procent. Maar ook daar zijn meer optimistische geluiden te horen. Ondanks alles verliep het met de potplantenhandel niet zo ongunstig als in de snijbloemen. De aanvoer liep zelfs nog wat op en ook de prijzen gaven minder reden tot kla gen. Eigenlijk heeft het weinig zin dit maal gemiddelde prijzen te vermelden, het zijn allemaal minpunten, voor de ene bloemsoort meer dan voor de ander. De Amerikaanse anjers daalden tot ge middeld 36 cent tegen 48 in dezelfde week van het vorig jaar. Troschrysanten nu 26 cent, vorig jaar 32. Dat de troschrysanten laag geprijsd waren was mede het gevolg van de grote aanvoer die een miljoen hoger was dan vorig jaar. Zo kan het lijstje verder worden aangevuld maar dat heeft bitter weinig zin. We kunnen slechts hopen dat nu wel het dieptepunt bereikt is en het voorjaar zich gaat aankondigen. In dit verband mag melding worden gemaakt van de grote potplantenbeurs welke op 8, 9 en 10 maart in het CCWS-gebouw wordt ge houden. „Dat wordt iets bijzonders", zo deelde de propagandist van de CCWS, de heer Bentvelzen mee. BOLLENKWEKERS WISSELEN ARBEID EN MACHINES UIT >- ARNHEM De C.E.A. of- wel Confederation Europée- L ne de ('Agriculture, de over- koepelende landbouworgani- e satie voor twintig vrije Eu- ropese landen, houdt in sep- tember van dit jaar een e' ffroot congres in Amster- 1- dam, waar zo'n 1000 bezoe- kers worden verwacht, en a Prins Claus de eregast zal zijn. I*'- Eén van de sprekers is dan - ir. Lardinois. thans presi- 3: dent-directeur van de RABO-bank, die zal spreken over de invloed van de mo netaire- en kredietsituatie op het inkomen van de boeren. Tijdens het congres zal ook grote aandacht worden ge wijd aan de verhouding landbouw en milieu. Dat deelde mr. J. F. G. Schlinge- mann, voorzitter van de C.E.A. donderdag mee, tij dens de ledenvergadering vim de Gelderse maatschap pij van landbouw in Haar lem, die ondanks slechte we gen bijzonder druk werd be zocht. In die vergadering wees de heer Schlmgemann op de stormachtige ontwik keling in de landbouw, die ertoe heeft geleid, dat in ons land nog maar 6 procent van de beroepsbevolking in de agrarische sector werk zaam is. In Engeland is dat nog geen 3 procent en in België niet veel meer dan 3 procent. De snelle technische ontwikke lingen en de drang de pro- duktie op zo efficiënt moge lijke wijze op te voeren, met hulpmiddelen als kunstmest stoffen, bestrijdingsmiddelen en herbiciden, hebben een ongunstige invloed op het milieu. Bovendien heeft de trek naar buiten, de heront dekking van het platteland, IN SEPTEMBER TE AMSTERDAM: een grote druk op de mo derne landbouw te zien ge geven. De heer Schlinge- mann bleek ook geen bezwa ren te hebben tegen bescher ming van werkelijke natuur gebieden, maar het leggen van beperkende bepalingen op hele landbouwstreken, gaat hem wel wat te ver. Ook al krijgt men daarvoor een vergoeding, toch is het, zeker voor jonge boeren, een kwalijke zaak zijn bedrijf niet te kunnen aanpassen aan de door wetenschap en techniek veroorzaaktemo dernisering. Het bloembollenvak krijgt met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid een Arbeid- en Machinering. Dat is een samenwerkingsverband van kwekers die de werkverdeler van de ring laten we ten hoeveel machines zij hebben van welk type, in welke perioden de machi nes beschikbaar zijn, eventueel mèt be dieningspersoneel, enz. Doel van dit al les: voorkomen dat men in de bollen streek aan over-mechanisering gaat doen. Als de schaalvergroting blijft doorzetten, dan zijn er steeds grotere, steeds zwaardere en steeds duurdere machines nodig. Men koerst constant aan op steeds grotere oppervlakten per man per dag. Dat men met het ouderwetse fust niet meer uit de voeten kon in deze ontwik keling, stond al lang vast. De antieke ro tan mand die sedert de oertijd het ideale bollenfust werd genoemd, werd later ver vangen door de gaasbak, waarvan er trouwens vandaag nog honderdduizenden in gebruik zijn. Maar sinds enkele jaren is de bak van kunststof in opmars. Dat noodzaakte de bloembollenveilingen in Lisse en Bovenkarspel al tot het afstoten van de mandenvoorraad lang voor die versleten was. Men schafte kunststofbak- ken aan en dat vergde een grote investe ring. De mand is nog wel in gebruik, maar de dagen van dit fust zijn geteld. Kuubs-kist Op steeds meer bloembollenbedrijven gaat men ook de zgn. kuubs-kist zien. Helemaal juist is de naam niet, omdat de inhoud wat kleiner is dan een kubie ke meter, maar het zijn wel „joekels" om mee te werken. Daar zijn heftrucks of toch minstens een trekker met hef- mast voor nodig. Uitstekend natuurlijk als de produktiviteit opgevoerd kan wor den, maar men haalt op deze manier voor kapitalen aan machines in huis. Machines waarvan het merendeel slechts een paar maanden per jaar ingezet kan worden. En dan willen we het nog maar niet hebben over andere negatieve pun ten van de schaalvergroting, zoals het in de knel komen van de selektie en de veel ruwere verwerking met stijgende kansen op beschadigingen. Machines die stil staan, kosten geld. Daarom zoekt men naar mogelijkheden om die machines meer draai-uren te ge ven via de ring, die eigenlijk een soort gereglementeerde (en betaalde) buren hulp is. Men wil ook voorkomen dat er teveel machines per bedrijf komen. Als de ene kweker bijv. een tulpenkopmachi- ne koopt (die hoogstens zes weken per jaar gebruikt kan worden) dan lijkt het niet nodig dat buurman ook zo'n machi ne aanschaft. Met een klein beetje over leg kunnen die twee of drie het vaak met één machine doen. En zo is het ook met zware trekkers, met rooi- en plant- machines, enz. Enkele bollenkwekers uit De Zilk (bij Hillegom) en Vogelenzang zijn samen met enkele specialisten van het Consu lentschap voor de tuinbouw in Lisse de zaak eens onder de loep gaan nemen. Men kwam ook in de Noordoostpolder, waar een dergelijke Arbeid- en Machine- ring al zevèn jaar draait. En met steeds groeiend succes. Rond 70% van de land en tuinbouwers in die polder is er lid van. Van een bescheiden omzet van 50.000.- in 1970 sprong men naar twee miljoen in 1978. Opmerkelijk is dat men in dat gebied ook zo veel arbeid bemid delt. Vorig jaar registreerde men 75.000 bemiddelde arbeidsuren en in guldens uitgedrukt betekent dat 50% van de om zet. Kosten Natuurlijk moet er voor de verleende diensten betaald worden. Een bollenk- weker die zijn rooimachine met trekker plus chauffeur en bedieningspersoneel naar een collega laat gaan, wil geld op tafel zien. Daarnaast maakt ook de ring zelf kosten. Die moet om te beginnen een werkverdeler aantrekken, die tevens als administrateur fungeert. Om de kos ten van de ring te dekken wordt 6% van het bedrag dat de verhuurder ont vangt, afgetrokken. Aan jaarlijkse con tributie is men 200.- kwijt, terwijl nieuwe leden een entreegeld van 50.- moeten betalen. Bij - uittreding vindt geen terugbetaling plaats. Betekent het creëren van zo'n Arbeid- en Machinering een concurrentie voor de bestaande loonwerkers? Dat kan zeer ze ker het geval zijn. Temeer daar men in de NOP althans tarieven hanteert die 10 tot 15% onder die van de loonbe drijven liggen. De tarieven van de ring worden door de leden zelf vastgesteld. Of liever gezegd: men heeft een tarieven- commissie die voorstellen doet aan de le denvergadering. En die is uiteraard vrij om ja of neen te zeggen. Inspeli en Zo ver zal het in de bloembollenstreek voorlopig vermoedelijk niet komen. Maar het ziet er wel naar uit dat de Arbeid en Machinering van de grond zal komen. De initiatiefnemers beschikken nu over ruim honderd adressen van kwekers die positief hebben gereageerd op de plan nen. Nog deze maand zal er een oprich tingsvergadering plaats hebben, waarop men een definitief bestuur zal kiezen en de reeds opgestelde reglementen en sta tuten zal goedkeuren. Daar komt bij dat men de zwaardere machines vlak om de deur kan krijgen. In de Haarlemmermeerpolder is geen ge brek aan het zware materiaal dat juist in de bollenstreek vrij dun is gezaaid. We denken aan trekkers met een indruk wekkend aantal PK's onder de motor kap, heftrucks, Jacobsladders, enz. En juist als de landbouwers deze machines werkloos in de schuur hebben staan, zit ten de bollenkwekers er in de rooitijd om te springen. De Haarlemmermeer zal in het geheel van de ring bollenstreek dan ook gaan meespelen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9