Situatie verslechterd in Latijns-Amerika -Jritten wacht bruin drinkwater PLO:Nederlanders zullen straks worden „getest" Groeiend verzet Islamieten in Afghanistan -r aalkwestie bemoeilijkt kabinetsformatie België RAZZIA'S OP AANHANGERS VAN EX-PREMIER RHOETTO Gespannen toestand in Oeganda IITENLAND LEIDSE COURAIT MAANDAG 5 FEBRUAR11979 PAGINA 7 leslissing ver opslag ernafval i Ahaus it jaar pn een onzer verslaggevers) AUS Op de eerste van yier hoorzittingsdagen die [dit ogenblik in het Duitse hsplaatsje Ahaus worden ouden rond de bouw van opslagdepot voor be- lalde splijtstofelementen, gisteren meegedeeld, dat jaar nog zal worden be- over de bouwvergun- r. Het voornemen bestaat het opslagcomplex in lus, dat een „voorstation" [ran het afvalcomplex in leben, in 1982 - '83 in ge- Ik zal zijn. Gorleben zal in 1995 in bedrijf zijn, al ls wat betreft het opbe- l van radioactief afval nsplijtingsafval) en plaat- |ke zoutmijnen. Dit jaar den daartoe verkenning- 'ingen uitgevoerd. straat gearings in Ahaus hebben irt/wit 'a^en principiële tegen- A'ders van kernenergie in 32 50 bondsrepubliek op de gebracht. Ze hebben ijds ook stelling genomen n de bouw van kerncen- |s in Brokdorf, Wyhl en ichort [inde. Van deze eerste 'tapte jvplaats werd gisteren in leuk us gezegd dat Brokdorf of ,5 definitief van de baan kemopslagdepot in 9& us zal alleen doorgaan als leben ook groen licht jt van de Landesregering laRio^dersaksen en Hannover, aanse uiteindelijke beslissing Ahaus valt bij de Lan- r deze ^gering van Nord-Rhein- in Düsseldorf. chijnt. Tijdens zijn bezoek aan Texas kregen vice-pre mier Deng en zijn gezelschap de bekende cow boyhoeden aangeboden, die zij dankbaar opzet ten teneinde een exemplaar van de veestapel in Texas te bewonderen. Alleen op Europeen niveau werkweek van 35 uur PARIJS (AFP) - De 35-urige werkweek is alleen op Euro pees niveau te verwezenlij ken, zo heeft Edmond Maire, secretaris-generaal van de CFDT (de socialistisch geo riënteerde vakcentrale) giste ren verklaard in een radio-in terview. Hij vindt het niet realistisch te menen dat een 35-urige werkweek, met volledig be houd van salaris en een ge lijktijdige groei van het aan tal arbeidsplaatsen, in één Europees land afzonderlijk tot stand kan komen, als de ont wikkeling in de andere Euro pese landen niet in eenzelfde richting gaat. delen. /wit of zicht Cy veerd.l0nze correspondent Jan Schils) De Belgische kabinetsformateur h H4artens' heeft gisteren gezegd, dat de on- hemdandelingen over de vorming van de nieu- tenESBe,gische re&er'n£ ernstig worden be- 41 ggilijkt door onderlinge argwaan tussen de 42 en Nederlandstalige partijen. s bekend is Martens bezig met een rege- jformatie waaraan deelnemen de christen- bydolbkraten, de socialisten en de beide taal- rleide-jen met FDF (Front der Francofonen) uit e voordel en de Vlaamse Volksunie, eisjes.. Kabinetsformateur Martens zei, dat momenteel nog niet eentiende van de goodwill bestaat die er tussen de partijen was tijdens de zoge naamde Egmond-besprekingen, dat zijn de be sprekingen over de staatshervorming die in het verleden hebben plaatsgehad. Kabinetsformateur Martens heeft inmiddels v voorstellen aan zijn gesprekspartners gedaan, om de gehele staatshervorming naar het par lement over te hevelen. Op basis van het een resultaat in het parlement, zou dan en geza menlijk akkoord moeten worden opgesteld. 49 95^e'ijk rb,oesePh Estm?ennedy I roman tolt de ideren umpje ïn 116 24.9 26.9 istaanl ;je mej at 104 nhartj reatie kraag mei 122.95 124.91 25.91 costi|adwyne, in de staat is de wijlen Ro- u?e "'Kennedy, in het eurelr getreden renérheiy ,Br«™ter Het &ruid- het ver* matetde St.- Jean Vi- 'n BISSCHOPPEN ZOEKEN NIEUWE ECONOMISCHE ORDE PUEBLA (Rtr/CIC) De Latijnsameri- kaanse bisschoppen hebben 'op hun con ferentie in Puebla een ontwerp verkla ring te beoordelen gekregen, waarin kri tiek wordt geleverd op zowel het mar xisme als op rechtse militaire regerin gen, zo is in conferentiekringen verno men. Als de verklaring deze week zal zijn aangepast aan de wensen van con ferentiedeelnemers, kan zij aan het slot van de conferentie worden gepubliceerd. De verklaring omvat ondermeer de con statering dat de politieke en sociale situ atie in Latijns-Amerika ernstig verslech terd is. „Het onvermogen van reformisti sche groepen om veranderingen door te drukken heeft een diepe frustratie te weeg gebracht", zo heet het. Ook marxis tische partijen zijn niet in staat geweest levensvatbare structurele hervormingen te formuleren. Bisschop Enrico Bertolucci van Esmeral da in Ecuador heeft naar aanleiding van de eerste besprekingen in Puebla ver klaard dat de kerk in Latijns-Amerika actief zal deelnemen aan de uitwerking en vestiging van een nieuwe internatio nale economische orde, die helemaal in overeenstemming is met de noden en mogelijkheden van die landen. Hij ver wacht niet dat de conferentie een veroor deling of „heiligverklaring" zal uitspre ken over de theologie van de bevrijding, al zal de conferentie, naar zijn verwach ting, waarschuwen tegen bepaald dwalin gen. Over de nieuwe economische orde, waar bij de bisschoppen zich niet langer wil len laten beïnvloeden door de al bekende systemen, zei bisschop Bertolucci: „Wij willen ons niet langer economisch uitge buit voelen". Liefhebber van mooie meisjes met bril LONDEN - De 31-jari ge Britse brievenbestel ler John Douglas Hans- ford heeft een merk waardige passie brillen van leuk-ogende meisjes. In de voorbije twee jaar heeft hij er 38 van be vallige neuzen gegrist. Hansford droeg tijdens zijn expedities een zwart masker en dreigde met een mes, maar ook be naderde hij zijn uitver korene wel eens met een smoesje, om dan plotse ling de bril te pakken en weg te rennen „ik weet echt niet, waar om ik het deed", zei te gen de politierechter, „Ik heb gewoon een zwak voor leuke meisjes met een bril...". Niettemin vond de rechter een psy- chatrische behandeling gewenst Israël kan Sinaï niet opgeven van wege de olie TEL AVIV (ÜPI) Israël kan de Sinaï eenvoudigweg niet opgeven, als zijn olie voorziening niet is gewaar borgd, zo heeft de Israëlische minister van justitie Shnuel Tamir, zaterdag verklaard. Dit moet tegen de achter grond van de jongste ontwik kelingen in Iran iedereen in de hele wereld wel duidelijk zijn, zo zei hij. De rijke olievelden van de Golf van Suez, die rond 20 procent van de Israëlische jaarlijkse oliebehoefte van naar schatting thans 7,5 mil joen ton dekken, zijn onze enige zekere bron na het weg vallen van Iran, dat Israël voor rond 60 procent voorzag. De rest van de olie werd op grond van langlopende con tracten betrokken uit Venezu ela, Mexico en andere landen. Tennessee past zich aan gpg, Tennessee, een giraf fe in de dierentuin van Irvine in Califor- nië past zich uitste kend aan, nu zijn gebroken voorpoot in een pantser van fiberglas gesloten is. Tennessee liep het euvel op tijdens een zwaar onweer toen zijn poot in de dikke modder bleef steken. SFEER IN BEIROET IS GESPANNEN (Van onze speciale verslaggever Sjoerd Post) BEIROET In de oostelijke stadswijk van Bei roet is het dit weekeinde zeer onrustig geweest. Het kwam verschillende keren tot beschietingen tussen christenen en het Syrische bezettingsleger. De sfeer in de stad is na de aanslag op PLO- voorman Abu Hassan erg gespannen. Ook in het doorgaans rustige westelijke stadsdeel patrouille ren nu dagelijks zwaar bewapende Palestijnse guerrilla's. Het stadsbeeld in Beiroet is chaotisch. Al direct bij aan komst op het vliegveld van Beiroet wordt het duidelijk dat de Libanese regering hier niets te zeggen heeft. Het recht van de sterkste flees wapens) speelt .hier een be langrijke rol. Onderweg van het vliegveld naar het cen trum worden we vele malen aangehouden bij provisorisch opgeworpen wegversperrin gen, waar Syrische soldaten controleposten hebben inge richt. Als je geluk hebt, mag de taxi doorrijden, maar het kan ook gebeuren dat uiterst gespannen en nerveus met hun wapens spelende soldaten de auto binnenste buiten ke ren. Chauffeur Hassan ver telt: „We zijn gewend aan deze dagelijkse risico's. Je leert er mee te leven. Nie mand weet hier meer of hij 's avonds nog thuis komt. Er wordt soms aan alle kanten geschoten en je kunt toch met iedere dag binnen blij ven. Mijn gezin moet toch ook leven". Onderweg naar mijn hotel in de westelijke stadswijk passe ren we enkele Palestijnse vluchtelingenkampen. Honder den gezinnen wonen in hou ten hutten, bedekt met asbest- platen. De armoe slaat je te gemoet en de hygiënische om standigheden zijn beneden ie der peil. De toegang wordt bewaakt door vier jongens van nauwelijks veertien jaar, die dreigend spelen met ma chinegeweren. Beiroet is nog steeds een ruï ne als gevolg van de burger oorlog. Toch gaat voor een select groepje meest chris tenen het mondaine leven gewoon door. Nachtclubs zijn normaal geopend en in de hoofdstraten van West-Beiroet heerst een drukte, vergelijk baar met de Kalverstraat op een topdag. Premier Selim Hoss heeft een dezer dagen een gesprek gehad met PLO- leider Jasser Arafat. Namens de Libanese regering heeft hij aangedrongen op Arabische steun om de problemen in Zuid-Libanon op te lossen. Maar de verklaringen van de regeringswoordvoerders wisse len elkaar in snel tempo af en zijn dikwijls tegenstrijdig. Gouverneur Halim Fayyad van Zuid-Libanon heeft mee gedeeld dat de regering er reeds voor een belangrijk deel in geslaagd is de admi nistratieve touwtjes in het zui den weer in handen te krij gen. Het gaat hier vooral om de grensstrook met Israël die gecontroleerd door rechtse christen-militie. Volgens de ambassadeur van Libanon bij de Verenigde Naties vreest zijn land een invasie van Is raël. Het bericht dat Nederlandse soldaten in uniform en met kamelen geprotesteerd hebben tegen de uitzending naar Li banon is in Beiroet met ver bazing ontvangen. Een PLO- woordvoerder heeft gezegd dat de Nederlandse troepen na aankomst wel enige tijd getest zullen worden. Hij wei gerde verder te omschrijven wat hiermee bedoeld wordt Ook andere troepen zijn na aankomst in Libanon, zowel door de Palestijnen als door christen-milities „gepest" met kleine schermutselingen. ISLAMABAD (Reuter) De politie en het lejer van Pakistan hebben in het weekeinde een heksenjacht gehouden op aanhangers van Bhoetto, honderden mensen werden gearres teerd en nog eens honderden doken onder. Functionarissen van de Pakistaanse Volkspar tij van Bhoetto werden van hun bed gelicht toen troepen van de veiligheidsdienst overal huiszoekingen hielden. De leider van het Pa kistaanse militaire bewind, generaal Zia-Ul- Haq had opdracht tot deze arrestaties gegeven om demonstraties tegen te gaan, wanneer het hooggerechtshof uitspraak doet over het lot van Bhoetto. De voormalige premier is door een rechtbank ter dood veroordeeld omdat hij opdracht zou hebben gegeven een politieke tegenstander uit de weg te laten ruimen. Het hooggerechtshof zal nu, in hoger beroep, een oordeel over Bhoetto uitspreken. Wanneer het hof uit spraak zal doen is nog niet bekend, maar ge zien de arrestaties, ziet het er naar uit dat dit op korte termijn zal gebeuren. Ali Bhoetto, die in de centrale gevangenis in Rawalpindi op de uitspraak wacht van zijn beroep tegen de hem opgelegde doodstraf, heeft verdere medische behandeling gewei gerd. Volgens de hem behandelende arts vindt Bhoetto dat het geen zin heeft medicijnen tot zich te nemen, als er toch binnen enkele da gen over zijn leven of dood wordt beslist. AKING BIJ RIOOLDIENST EN WATERLEIDING VERWACHT (Van onze correspondent Roger Simons) |>EN De Britse Labour-premier James en zijn ministers zitten in de put. weekeinde hebben ze in sombere roeringen toegegeven, dat januari wegens fnstige sociale onrust een zwarte maand |weest voor Groot-Brittanië's socialisti- partij. De conservatieve oppositie daar- |en gelooft nu vast in een nieuwe verkie- bverwinning, zelfs wanneer de Britten in de herfst naar de stembus geroepen tn worden. fihan heeft nog geen spijt gehad van zijn ising van afgelopen oktober om de ver- agen nog wat uit te stellen. Had hij het toch gewaagd en de conservatieven had- gewonnen, dan zou momenteel niet hij maar wel Margaret Thatcher zware sociale en politieke problemen hebben. En aan de stakingen in de Britse openbare sector schijnt voorlopig nog geen einde te ko men. Het ziet er veeleer naar uit, dat ze zich zullen uitbreiden. De 33.000 werknemers van het Britse rioolsysteem en de waterleidingbe drijven zijn van plan te staken als ze vandaag geen beter aanbod krijgen dan de opslag van 17 procent, die hen enkele weken voorgesteld werd. In sommige delen van Engeland heeft dit per soneel al tijdelijk gestaakt. Hun aktie had on dermeer tot gevolg dat het leidingwater bruin werd. Nu wordt een algemene staking van on bepaalde duur gepland. Als die doorgang vindt, kunnen de nationale gevolgen buitenge woon ernstig zijn, niet alleen voor de volksge zondheid, maar ook op politiek terrein. Ongeveer 10.000 arbeiders van de rioolsyste men en de waterleiding zijn lid van de natio nale vakvereniging van openbare werknemers, die sterk verzet aantekent tegen Callaghans loonbeleid. Bedoelde vakbond denkt er zelfs aan zich los te maken van de Britse Labour- partij. Hij heeft 500.000 leden en is de vierde grootste contribuant van de socialistische par tij. Verleden jaar heeft Labour van die vakve reniging 115.000 pond (ongeveer 450.000 gld) gekregen. Inmiddels wordt in Engeland het normale functioneren van honderden openbare zieken huizen nog steeds ernstig gehinderd door sta kingen van niet-medisch personeel. Alle ge troffen ziekenhuizen kregen afgelopen week einde ontelbare tèlefonische aanbiedingen van vrijwilligers. Jong en oud wilde een handje helpen bij het schoonmaken van de zalen, het rondbrengen van eten en het afwassen. Vele ziekenhuizen wezen de aangeboden hulp af uit vrees voor nog meer moeilijkheden met de vakbonden, die het niet goedkeuren, dat in de Britse nationale gezondheidsdienst zo onge veer 100.000 vrijwilligers de handen uit de mouwen steken. De ziekenhuizen weten dat ze moeten oppas sen. Tenzij op het laatste moment nog een compromis-oplossing gevonden wordt, zullen zestien ziekenhuizen van Centraal-Londen deze week dicht moeten blijven en dit ook voor spoedgevallen, wegens een algemene staking van hun niet-medisch personeel. Deze actie is afgekondigd omdat het ziekenhuis van West minster een schoonmaakster, die weigerde te werken, heeft ontslagen. NAIROBI Militairen heb ben gisteren in de Oegandese hoofdstad Kampala verschei dene mensen doodgeschoten nadat een opslagtank van brandstof en electrische in stallaties door ontploffingen waren beschadigd, zo is in Nairobi per telefoon van in woners van Kampala verno men. Gezegd werd dat patrouille rende militairen in het wilde weg op voorbijgangers scho ten. Sinds het begin van het grensconflict met Tanzania vorig jaar oktober is de druk van de oppositie tegen Amin gegroeid. Oud-president Mil ton Obote heeft zijn landge noten opgeroepen Amin af te zetten. De uitzendingen van radio Oeganda werden gisteravond onderbroken, maar vanmor gen werd niets gezegd over incidenten in de stad. Inwo ners van Kampala zeiden dat op alle wegen naar de hoofd stad wegversperringen zijn opgericht die door militairen worden bewaakt. Uitstel verjaring oorlogsmisdaden mogelijk geacht FRANKFORT - De Westduit- se minister van Justitie, Hans- Jochem Vogel, heeft zondag in een radio-interview ver klaard dat hij het waarschijn lijk acht dat de wet op verja ring van misdrijven zodanig wordt gewijzigd dat de ver volging van oorlogsmisdadi gers mogelijk blijft. Volgens de huidige Westduitse wet verloopt eind december de termijn waar binnen oorlogs misdadigers vervolgd kunnen worden. Volgens de minister was er, onder invloed van de uitzen ding op de televisie van de serie „Holocaust" een veran dering opgetreden in de alge mene opinie ten gunste van het wijzigen van de wet. Hij uitte de hoop dat het parle ment hierover een beslissing zal nemen voor het zomerre- Andreotti gevraagd als formateur ROME (UPI) President Pertini van Italië heeft aan aftredend eerste-minister Giu- lio Andreotti gevraagd te pro beren Italië's volgende kabi net samen te stellen. Het hui dige, nu zaakwaarnemende kabinet van Andreotti, viel drie dagen geleden als gevolg van de intrekking van de steun die de communisten er in het parlement aan gaven. Andreotti - een oude rot in het vak - heeft bedenktijd voor zijn ondankbare taak ge vraagd. LONDEN Het Britse con servatieve zondagsblad „Sun day Telegraph" meldt, dat de communistische regering van Afghanistan met massa-exe cuties een groeiende opstand van mohammedaanse tegen standers poogt te onderdruk ken. Volgens het blad worden te genwoordig duizenden politie ke gevangenen naar de hoofd stad Kaboel gebracht en daar „bij bosjes" terechtgesteld. In de nog niet geheel afgebouw de gevangenis „Poli Charki" zouden naar schatting 15.000 politieke gevangenen samen geperst zijn. Het gebouw zou eigenlijk slechts 6.000 gevan- genen maximaal kunnen her bergen. Westelijke diplomaten in Af ghanistan schatten; dat in de afgelopen maanden minstens 10.000 mensen zijn aangehou den, teneinde de toenemende weerstand tegen het marxisti sche bewind te breken. De anti-communistische opstand zou van de stam der Patha nen uitgaan, die in het gebied grenzend aan Pakistan wo nen. De Sunday Telegraph meent te weten, dat 6.000 Russische militaire adviseurs zich in Af ghanistan ophouden. Sovjet- piloten zouden bommen af werpen op oproerige Patha nen. In weerwil van Moskou's omvangrijke militaire steun zou de regering in Kaboel toch meer en meer haar greep op het land verliezen. Politie-inval in links radiostation in Rome ROME (UPI) De Italiaanse politie heeft bij een overval op een ultralinks radiostation in Rome en op andere ui terst-linkse centra in totaal 27 mensen gearresteerd. De politie deelde mee dat de acties zijn bedoeld om de on dermijnende activiteit in de hoofdstad tegen te gaan. Een van de doelwitten was het „Proletarisch Radiostation", een uiterst-linkse particuliere omroep, die juist een pro gram uitzond over bruut poli- tie-optreden en mishandelin gen in Italiaanse gevangenis sen. De luisteraars hoorden het program abrupt eindigen met de kreet „Dat is de poli tie. Ze brengen ons weg. Vol gens de politie zijn in het ra diostation wapens gevonden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7