P Ook in Puebla speelt vrouw bescheiden rol telefoontjes Het kind dat achterblijft kalkulator BUITENLAND tkg. verse worst of£45 071-122244 Bij Vroom Dreesmam vinden kieine en grote Carnavalsvierders een polonaise aan dolle mogelijkheden! Adverteer meer! LEIDSE COURANT MAANDAG 5 FEBRUAR11979 PAGINA! (Van onze speciale verslaggever Frans Wijnands) PUEBLA De vrouw speelt in Puebla op de derde La- tijnsamerikaanse bisschop penconferentie (CELAM) een uiterst bescheiden rol. Ze loopt mee „in de marge" en krijgt nauwelijks het gehoor dat toch verwacht mag wor-- den in een kerk als de Zuida- merikaanse, waar de leek man en vrouw een histo risch bepaalde, grote rol speelt. Nog geen twintig vrouwen zitten in de confe rentie-aula en de samenstel ling van die kleine groep doet onmiddellijk kritische vragen rijzen. Waarom heeft de CELAM-top zo weinig Latijnsamerikaanse vrouwen gekozen? Terwijl in tal van landen toch de vrouw een grote rol speelt in de ba sisgemeenschappen. Waarom niet meer plaats ingeruimd voor actieve, ontwikkelde In- dianenvrouwen die immers het wezenlijke bestanddeel van de kerk vormen? Waarom zoveel plaatsen gere serveerd voor niet-Latijnsame- rikaanse, met name Europese vrouwen? Een van hen is bij voorbeeld de uit Eindhoven geboortige Ton Willemsen, naaste medewerkster van haar oom, pater Werenfried van Straaten. Zij moet net als haar collega's van Duitse zusterorganisaties gekozen zijn op grond van de geldver- lenende rol die bijvoorbeeld de organisatie „Hulp aan de kerk in nood", waarvan zij al gemeen secretaresse is, in La- tijns-Amerika speelt. Het wordt in kringen rond de CE- LAM-conferentie openlijk uit gesproken. dat de vrouw on dervertegenwoordigd is, daar door gediscrimineerd en te kort gedaan wordt. Dat is een van de redenen waarom in Puebla een groep van vrouwelijke theologen probeert „alternatieve", aan vullende informatie te geven, net als een groep sociaal maatschappelijk bewogen vrouwen, van wie o.a. de uit België afkomstige Betsy Hol land deel uitmaakt. Overal in de stad ontmoeten deze vrouwen elkaar en ver tellen ze aan belangstellenden dat ze onverminderd blijven strijden om de vrouw in dit continent volledig te betrek ken bij het bewustwording sproces dat op gang is geko men. Ze houden hun bijeen komsten op de meest vreem de plaatsen, omdat ze nauwe lijks of geen medewerking krijgen van kerkelijke instan ties, bang als die zijn voor een te sterke uitstraling van deze vrouwen en vrouwelijke theologen. Betsy Holland heeft bijna een mensenleven van sociale-pas- torale zorg achter haar. Ze is aanvankelijk ook in het reli gieuze vlak actief geweest, maar heeft zich gaandeweg als leek ingespannen om aan de basis hulp en inspiratie te bieden. Alfabet In 1961 nam ze deel aan het ontwikkelingsprogramma dat de oud-priester Ivan Illich op stelde met het doel, de anal fabetische, arme massa tot meer bewustzijn te brengen en mede daardoor een mens waardiger bestaan te berei ken. IUich, die in Nederland furore maakte met zijn onderwijsthe orieën, maakte bij zijn werk gebruik van een bijzonder type alfabet, waarbij hij elke letter koppelde aan een actu eel woord voor de onderdruk te massa, zoals de „a" voor „armoede". Jarenlang heeft Betsy Holland samengewerkt met de streng celibatair, vlak bij Mexico-City woonachtige Illich. Via omzwervingen in Europa en Nieuw-Mexico kwam Betsy Holland enige ja ren geleden terug in Mexico, waar ze zich volledig wierp op het bewustwordingsproces van de vrouw in Latijns-Ame rika. Een feministische actie, maar zonder de ludieke, pro vocerende of extreme acties en hulpmiddelen die veel Westeuropese feministische stromingen gebruiken. Met haar groepering „vrouwen voor de dialoog" vormt Betsy Holland een zeer actieve groep, en neemt zij in Puebla een bijzondere plaats in. Omzichtig Juist omdat de emancipatie van de vrouw in Latijns-Ame rika en in de kerk een moei lijke ontwikkeling doormaakt en stapje voor stapje gebeurt, zijn de meeste leidsters ui terst omzichtig in hun optre den. Ook in Puebla willen zij ten koste van alles voorko men, dat ze in een positie ge manoeuvreerd worden waar door het zou lijken alsof ze stelling nemen tegen de bis schoppen en tegen de CE- LAM-conferentie. Ze willen het kleine beetje krediet dat ze hier en daar hebben, niet verspelen en daarom probe ren ze in dialoog meer waardering voor de vrouwen te bereiken. Dominees Onder de vrouwen die in Pu ebla het verloop van de con ferentie en het gebeuren daar om heen zeer belangstellend 'en kritisch volgen, zijn twee Nederlandse dominees: Paula Irik en Anne-Marijke Spijker boer. Paula Irik komt net als haar collega Anne-Marijke uit een predikantengezin. Geboren in het Westfriese Twisk, een aantal jaren woonachtig ge weest in Heerlerheide, stu deerde ze theologie aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam, haalde haar kan didaats, stapte over naar de zogenaamde „kerkelijke oplei ding" en bereidt zich nu voor op haar doctoraal. Anne-Ma rijke Spijkerboer heeft dezelf de opleiding gevolgd, en beide Hervormde dominees zijn bij na anderhalf jaar werkzaam geweest in de zogenaamde ko- lenkitwijk in Amsterdam- West. Afgezien van het exege se-onderdeel van hun docto- raal-studie zoeken beiden een thema voor de dogmatiek. Anne Marijke Spijkerboer werkt aan een historisch overzicht. Haar collega en vriendin Paula studeert op de verhouding kerk-staat en the- ologie-politiek en vooral zij bovendien overtuigd aanhang ster van „christenen voor het socialisme" komt in Puebla in een wetenschappelijk para dijs terecht, omdat juist de sociaal-maatschappelijke en politieke implicaties van het evangelie centraal staan in de Puebla-discussies. Rondreis Via Solidaridad, de actiegroep Columbia en andere instanties en personen hebben ze een rondreis van enkele maanden door Latijns-Amerika voorbe reid die ze momenteel enthou siast maken. „Wij leren hier veel", aldus hun gezamenlijke mening. „De Maria-verering met name een zaak die in protestant se kringen altijd nog met veel scepsis bekeken wordt zien we hier in een totaal ander, actueel cultuurpatroon. Maar je blijft natuurlijk met protes tantse oren luisteren. Daarom klinkt het voor ons heel vreemd dat nog zo uitvoerig over het gezag van de Paus gediscussieerd wordt". Ze staan daarin niet alleen. Ook katholieken bij het CELAM- gebeuren vragen zich af, hoe lang het nog zal duren dat de bisschop van Rome een der mate dwingende en daar door on-coiiegiaie rede kan houden waarin zelfs vooraf aan de conferentie de priori teiten worden gesteld. Terwijl het toch op de eerste plaats aan de inheemse bisschoppen is een oplossing voor de pro blemen in him nationale ker ken en diocees te zoeken, zo stelt men. „Wat mij aanspreekt is dat diverse bisschoppen de vrij blijvendheid hebben afge legd", aldus Anne-Marijke. „Ze zeggen doorlopend hoe het zeker niet moet. Je hoort niet uitsluitend meer vertellen hoe het allemaal wel moet. De vraag is natuurlijk en daar discussiëren wij samen ook enorm veel over welke rol kan of moet het marxisme bij die hele ontwikkeling spe len". Paula Irik gaat ervan uit en dat is een algemeen gege ven dat het evangelie de bevrijding van de totale mens moet brengen. „Maar het marxisme kan daarbij hel pend werken als het gaat om een stuk materiële bevrijding of verbetering". Al begrijpt ze best dat het met name binnen de kerk moeilijk is om die theorie te scheiden van de (recente) historische gebeurte nissen die onder communisti sche noemer plaatsgrijpen". „In de basisgroepen wordt naar bijbelteksten geluisterd op een manier zoals wij ei genlijk niet meer kunnen luis teren. Ook in de onderste la gen van de bevolking dringt het bewustzijn door, dat de Bijbel ook iets te zeggen heeft over het maatschappelij ke bewustzijn", aldus de bei de jonge vrouwen. „We leren in elk geval op deze reis en bij CELAM erg veel waarvan we straks, in ons pastorale werk, voordeel kunnen heb ben, omdat je hier kennis maakt met schrijnende pro blemen waarop de kerk, het christendom een antwoord moet geven en dan niet met vaagheden alleen". Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. ..als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Den Haag Ouders van deze tijd stellen zich graag modern op, zijn modern in de opvoeding van de kinderen en interesseren zich dikwijls voor allerlei nieu wigheden die zich in het maat schappelijk leven aandienen. Op zich geen verkeerde zaak, omdat de ontwikkeling nu een maal voorschrijdt en daar ook altijd wel iets goed in te ont dekken valt. Verstandig is echter niet steeds maar door te blijven hollen, maar je af en toe even te bezin nen op de zaken waar je mee bezig. bent. Het jaar 1979 is uitgeroepen tot het jaar van het kind. Dat gebeurt niet voor niets. In verschillende opzichten dreigt het kind in de verdruk king te raken, dreigt het kind van de rekening te worden. Op één belangrijk punt zijn vele ouders nog niet meegegaan in deze moderne maatschappij. Dat is in het treffen van voorbe reidende maatregelen in het ge val dat zich in hun gezin iets rampzaligs voltrekt. En de kans daarop wordt in onze jachtige maatschappij steeds groter. Regelmatig lezen we van dode lijke ongelukken, waarbij soms een vader, soms een moeder, maar soms ook een ouderpaar is omgekomen. We lezen dit zo vaak, dat we er haast niet meer bij stil staan en doen dit dan af met „ach wat zielig", zonder te beseffen welke dramatische gevolgen dit ongeluk voor de nabestaanden heeft. Daar moe ten we kennelijk eerst zelf met de neus op worden gedrukt. Het is eigenlijk een wat vreemde zaak dat vrijwel iedereen tegen brandschade verzekerd is en zich ook wel heeft ingedekt tegén begrafeniskosten, maar dat naar schatting 85 procent van de Nederlandse gezinnen niets heeft geregeld voor de verzorging en opvoeding van hun kinderen in het geval de ouders vroegtijdig komen te overlijden. Daar zijn dikwijls geen verzekeringen voor afge sloten, is geen voogd voor aan gewezen en ook een testament wordt slechts bij uitzondering opgemaakt. En dat, terwijl bekend is, dat tal moederloze gezinnen nog steeds groeit. Bovendien telt ons land vele weeskinderen. Natuurlijk, als men een jong en gezond gezin heeft, denkt men niet dagelijks aan een eventuele ramp die je kan overkomen. Maar men mag daar de ogen ook niet voor sluiten, zegt de heer J. van der Heijden, voorzit ter van de Stichting Welzijnsbe vordering Weduwen en Weduw naars. „Dat is struisvogelpoli tiek". Voorkomen moet worden dat kinderen later over hun ouders cynisch opmerken: „Be dankt lieve ouders, voor alles wat je voor ons deed". Wanneer een kind wees wordt, wordt hij beschermd volgens de voogdijregeling en benoemt de kantonrechter een toeziend voogd. Maar daarmee is de kous natuurlijk niet af. De ellende van het alleen op de wereld staan is voor het kind levens groot. Voor weeskinderen be staan drie verschillende op- vangsmogelijkheden. Ze kun nen worden ondergebracht bij kenissen of familie, bij een be roepspleeggezin of in een tehuis. Elk gezin moet voor zich kun nen bepalen wat er zal moeten gebeuren in hun situatie, en wat nog belangijker is, dat moet worden vastgelegd door een no taris. In vele gevallen zal de voorkeur uitgaan naar een „eigen" voogd in de hoop daarmee de opvoe ding van het kind zo goed moge lijk wordt gecontinueerd. Als dat zo is en men heeft iemand daarvoor op het oog, dat doet men verstandig dit met elkaar te bespreken, ook met de kinde ren. Daarna kan men de man of vrouw vragen of hij of zij bereid is het voogdijschap even tueel op zich te nemen en bepra ten wat eventueel kan en niet kan. Bij het kiezen van een voogd moet men overigens wel zorg vuldig te werk gaan. Dikwijls heeft men te hoge verwachtin gen van kennissen of familiele den en wordt gedacht dat zij de kinderen best zullen willen opvangen. Dikwijls blijkt dat ze juist is het om er bij voorbaat vanuit te gaan dat de familie de zaak wel zal regelen als de nood aan de man komt. „Óf er worden smoesjes verzonnen om er onderuit te komen, óf er ontstaan hele gevechten tussen families van de man of vrouw over de voogdij, is de ervaring. Bij het kiezen van een voogd is het uitermate belangrijk, dat het iemand is die ook bij de- kinderen in de smaak valt. Daarvoor is inspraak van de kinderen van onschatbare waarde. Wanneer weeskinderen in een tehuis worden ondergebracht is het volgens de heer Van der Heijden niet eenvoudig ze daar weer uit te krijgen. Hij schrijft dit deels toe aan een overcapaci teit van deze tehuizen. Over het algemeen is zo'n tehuis ook het laatste wat ouders hun kinderen toewensen. En daarmee is de noodzaak tot het treffen van een voogdij regeling wel aange toond. Dat dit desondanks dikwijls niet gebeurt ligt volgens de heer Van der Heijden eerder aan de man dan aan de vrouw. Hij bespeurt bij de mannen nog steeds een zekere terughoudendheid om naar de notaris te gaan, voor het opmaken van een testament. „Dat kan later nog wel", is dan een veel gehoorde opmerking. Vrouwen .zijn doortastender en geven meestal de beslissende stoot in die richting. Het laten opmaken van een testament kost rond de 150 gul den. Een afspraak met de nota ris is zo gemaakt en het treffen van een regeling en het treffen van een regeling voorkomt dat uw kind „het kind van de reke ning" wordt. EGBO b.v. EGBO Aannemingsbedrijf, Hazerswoude voert bouwwerken uit in de provincie Zuid-Holland. Met name in de woningbouw en de utiliteitsbouw. Wij zoeken op korte termijn een Tot zijn taak behoort het analyseren van bestek en tekeningen, het opstellen van kostenbegrotingen en werkplanning ten behoeve van inschrijvingen op werken alsmede werkvoorbereiding en kostenbewaking aan de hand van nakalkulatie. Ervaring strekt tot aanbeveling. Belangstellenden worden verzocht hun sollicitatie te richten aan: B.V. Aannemingsbedrijf EGBO Rijndijk 314 2394 CH Hazerswoude t.a.v. de heer J. C. Bunnig Telefoon 01714-9007. Slager Jan Zandbergen dinsdag~woensdagaanbiedingen >kf. MAGERE cast SPEKLAPPEN 3* zonder zwoerd 4 TARTAAR weoens enorm succes SAUC(J2EHmi tkg. GEHAKT k.o£f98 Ikg. zeer MAGER 1 "koningklant" GgrQGt GEHAKT O" Leiden: Albrecht Supermarkt, Langegracht Kopermolen (in de Kortimarkt), tel. 071-140195 Steenstraat 31, tel. 071-122407 Churchill-laan, tel. 071-761190 4.46 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden niet groter dan 12 letters), leder woord méér 27 ct. exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen- slechts 2x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3x betalen regel-telefoontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letterkoppen 31 ct. per mm. opdrachten worden telefonisch en schriftelijk aangenomen tot de dag vóór plaatsing 13.00 uur. Chinese TAALCURSUS voor be ginners. Avondcursus in Haag. docent heeft in Peking gestudeerd. Inl. G. van Bame- veld. Delfgauwseweg 145, Delft. Tel. 015-126540. i Dieren en planten Bel nu uw TUINMAN, 15 per uur en tevens alles leverbaar. Tel. 023-326048. Kwekerij Inco. Cash en Carry kamer- en DECORATIEPLAN- TEN. 2000 m2. keuze uit honder den soorten kamerplanten. Ver stand van een plant, prettig ge prijsd. Kwekerij Inco. Geestweg 43. Roelofarendsveen. I Doe-het-zelf BENZINE 7 CENT GOEDKOPER Bij het benzinestation Morsweg (bij spoorbomen). Olie Multigra- de 20 W 50 7.50 per 5 liter in jerrycan. Na het tanken 2 vuilnis-, 2 pendaalemmer-. en 1 diepvrieszak cadeau. Dagelijks van 7.00 tot 23.00 uur geopend. A. v.d. Pouw Kraan. Tel. 071- 764260. CITROEN UITLAATSERVICE 2 CV. Dyane. Ami 8. complete set. bestaande uit 1e pijp. 2e knalpot. achterste pijp. met hulpmate riaal. Van 105,55 voor 84.45 inclusief montage 139,- UW CITROËN DEALER, Van der Vel de. Kennedylaan 118. Leiden- .Zuid. Tel. 071-769322. VOOR AL UW CITROËN ONDER DELEN EN ACCESSOIRES Ori gineel van Citroen da's zeker. UW CITROEN DEALER. Van der Velde, Kennedylaan 118. Leiden- Zuid. Tel.: 071-769322. Ook za terdag's geopend van 9-14 uur. De drie dolle dagen naderen met rasse schreden. En dat betekent dat het de hoogste tijd is om uzelf startklaar te maken. Vroom Dreesmann biedt groot en klein nu nog volop keuze in maffe mogelijkheden. Voorzeker niet te dolle prijzen. Maar dan moet er wel snel gehandeld worden! ei i [t Citroën 2 CV en Dyane daken, alle kleuren 129,80 inclusief B.T.W. UW CITROËN DEALER, Van der Velde, Kennedylaan 118, Leiden-Zuid. Tel.: 071-76932 diversen KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke c beh. zat. van 9 - 11.30 en 2 - r. Maand, en dond. avond 19 - 19.30. Fa. v. Berge Henegouwen, Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. Verliefd - verloofd? Vraag c UITZETBOEKJE! Kompleet met verlanglijstjes en een leuke at tentie. Oudshoorn, Haarlemmer- straat160. Leiden. KINDERPARADIJS vindt enorme sortering speel goed en natuurlijk veel speciale aanbiedingen (voor clubs en ver enigingen speciale kondities). Oudshoorn. Haarlemmerstraat 160, Leiden. C Huwelijk/ kennismaking Heer r.k. niet gehuwd met zelf standig beroep zoekt KENNIS MAKING met meisje of jonge vrouw tot 40 jaar. Brieven met foto onder erewoord retour, on der nr. 2033 a/h bur. v.d. blad. magistraat^. Een rechter in uit- 'gestreken zwart/wit. v Maten 48 t/m 54 Bierschort [ui Ideaal voor getapte figuren. Met leuk us dessin in groen of 1S rood. plus toepasse- |Hl lijke tekst 7.95 us let ft MaribaalaRio*e< Zuidamerikaanse i 'tonelen zullen zich' l voordoen waar deze èg vurige schonejfa verschijnt._ Maten ES t/m L 38.95^ Baljazzo Pierrot 1 Klassieke clowns- figuur in twee delen. In zwart/wit of rood/wit. Maten S t/m L 56.95 Ahoy, piraat in zicht Vrijenonverveerd.io) deze piraat vande|§« JandeWit.3-Delig.jia met pofbroek. hemdai] en hesje, kompleet^ met ooglap. Maten ESil5 en S 39.95 M 41.95 L42.95jf' ifc Poesy Babydolbk Verrukkulluk verleide-jje lijk kostuumpje voonse teenermeisjes._ Met kantbroeken muts.3-delig.(j/| Maten ES t/m L 49.95 i6 Bolder-kolderbloes Met leuk dessin ery. teksten. Maten ES t/nrf L 19.95 Gipsy woman Het bloed stolt de mannen in de aderen bij het zien van dit adembenemende, hartstochtelijke zigeunerinnetje, 2-Delig kostuumpje met rok en omslag doek. Maat 104 en 116 24.95 Maat 128 en 14026.95 Bestaan er zulke kleine pinguinsl Ja, die bestaan, 2-Delig pakje mej kap/snavel. Maat 104 28.95 Maat 116 31.50 De kleine clowr Nog altijd een hart; veroverende creati^ Kostuum met kraag afgezet me| pompoenen, Maat 104 22.94 11623.94 12824.94 14025.94 Boerendiscostijja De klassiek geworden boerenkiel, nu iiiy hoogst aktuel6v uitvoering: keuze uiL diverse dessins iiLj grappige kleurerv. Voor kinderen ér volwassenen1- Kindermaten vanaU 6.95 Volwassen maten0 vanaf 10.9ri VROOEVmDREESMANN Te koop KINDERBEDJE plus ma tras en dekentjes, kast en com mode en campingbedje. Inl. 01719-12727. Te koop KINDERBEDJE plus ma tras en dekentjes, kast en com mode en campingbedje. Inl. 01719-12727. HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu ren direct leverbaar, 5 jaar ga rantie Gemakkelijk te leggen. Tijdelijk Stanleymes cadeau bij aankoop van min. 20 tegels. Smits Woningrichting, Mare 98, Vrouwensteeg 9. Tel. 123913. Te koop: LANDBOUWWAGEN met hooihekken 350 x 180, n we hardhouten bodem en klep pen. Vraagprijs 2.000,- Bellen na 18 uur. J. P. H. Onderwater, Bovenmeerweg 14, Stompwijk. Tel. 01715-1834. Watje zegt ben je zelf en wat in de krant staat is waar.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6