Industriebonden: Nederlandse textiel bloedt dood Meer inbreng Nederlandse katholieken in oekumene nodig Grootscheeps protest tegen eigen bijdrage verwacht ijschoolhouder egen militaire Concurrentie Nachtelijke vechtpartijen n Marum en Amsterdam net zeer veel gewonden Voorzitter Huize Assisïé )iedt ouders excuses aan Rustig verkeers- weekeinde Bezwaren Kamer tegen UC-fabriek in Duitsland fik" BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 5 FEBRUAR11979 PAGINA 5 EG MOET GEMEENSCHAPPELIJK BELEID VOEREN (TRECHT - De Nederlandse textiel- 1 confectie-industrie dreigt dood te [oeden. Als er dit jaar in de EEG >en gemeenschappelijk industriebe- id voor de textiel en de confectie in de grond komt moeten in ons pd 40.000 werknemers in deze bran- e naar ander werk uitzien. ;s«* rRECHT (ANP) vandaag 'den alle ac- gecoordi- ird, hebben de gulden eigen jdrage per dag ziekenhuisop- 11 e ongedaan te ken. Dit is al- is de bedoe- van de initi- ]efgroep „Stop eigen risico", daartoe zater- in Utrecht Tot deze sombere verwachting komt bestuurder Wil Verstraeten van de in dustriebond NKV in „Actie", gezamen lijk bondsblad van de industriebonden van NW en NKV. Komt die EEG-poli- tiek er niet dan werken er in 1983 in de Nederlandse confectie-industrie nog 5.000 man en in de textiel nog 15.000. Dat betekent dat deze bedrijfstakken dan nagenoeg uit het industriële pa troon van ons land zijn verdwenen. De industriebonden willen dat de Eu ropese commissie - het dagelijks be stuur van de EEG - toeziet op strikte naleving van het zogeheten multiveze- lakkoord waarin tot 1981 de handel in textiel en kledingprodukten is geregeld. Dat akkoord heeft vooral tot doel een dam op te werpen tegen de ongebrei delde import op de EEG-markt van textiel uit de lagelonen-landen buiten de EEG. Als het akkoord in '81 afloopt moet het worden verlengd. Bovendien zal er dan een sociale paragraaf aan moeten worden toegevoegd om te voor komen dat werkgevers zich ten koste, van de werknemers verrijken. De bon den constateren dat in vele ontwikke lingslanden die zich op industrialisatie toeleggen de arbeidsvoorwaarden van de werknemers ten hemelschreiend zijn. p besloten, ibleken is na- ,'Iijk, dat in het |iele land actie iepen als pad- ptoelen uit de ipnd schieten, aldus de initiatiefgroep, die van plan is in de nende dagen over het gehele land verspreid acties op touw fcetten tegen deze eigen bijdrage. |j het besluit van zaterdag in Utrecht was een groot aantal jjjanisaties betrokken, zoals de Federatie Nederlandse Vakbe- Ijging, de ziekenfondsen, organisaties van gehandicapten en I laarden en patiëntenorganisaties. li bedoeling is dat het gecoördineerd protest via een hoorzit- I g bij de Tweede Kamercommissie voor Volksgezondheid ||rdt gedeponeerd en verder dat bij de verdere behandeling de eigen bijdrage de Tweede Kamer nadrukkelijk kennis jjgt van de massale protesten. - INDHOVEN (ANP) De Eindhovense rijschoolhouder P. - areman is een actie begonnen tegen militaire instructeurs - e in hun vrije tijd aan particulieren les geven. Omdat deze fcnsen geen hoge bedrijfskosten hebben en bovendien een i fetis opleiding hebben genoten, kunnen ze volgens Koreman r n lesprijs berekenen die ver beneden de gebruikelijke ligt. j rijschoolhouder vindt dit een oneerlijke concurrentie waar- - gen geen enkele rijschool kan opboksen. Volgens Koreman i ven in Eindhoven en omgeving ongeveer 200 militairen les - n particulieren. „Dat komt neer op ongeveer drieduizend turen ofwel vijfenzeventig volledige arbeidsplaatsen". Aan de kbekwaamheid van de militairen twijfelt hij niet. „Ik heb er c ff in de avonduren 35 in dienst". Een bijkomend probleem t or de rijscholen is volgens Koreman dat de oneerlijke con- - Irrentie zich vooral concentreert in gebieden waar militaire 5 pcholen zijn gevestigd. De Bovag en de federatie van Rij- noolmanagers zijn het met hem eens en hebben zich onlangs - j het ministerie van defensie gewend om te vragen of hier - ét iets aan kan worden gedaan. Een woordvoerder van het i Inisterie heeft echter laten weten dat er geen enkel bezwaar j staat tegen deze wijze van vrijetijdsbesteding als de uitoefe- hg van de dienst er niet door in gevaar komt. Enkele mili- t te instructeurs hebben inmiddels besloten een alternatieve r jreniging van rijschoolhouders en instructeurs in het leven te r epen. Shell-BP willen LPG- gasterminal op Maasvlakte ROTTERDAM De gemeente Rotterdam gaat samen met het Openbaar Lichaam Rijnmond en de provincie Zuid-Holland studeren op plannen van Shell en BP voor de aanleg van een LPG-gasterminal op de Maasvlakte. De beide oliemaatschap pijen willen daar vloeibaar raffinaderijgas invoeren omdat volgens hun blijkt dat bij de industrie steeds meer vraag bestaat naar deze brandstof. De ambtenaren, die voor de bestudering van het project zullen worden aangesteld, zullen ook de veiligheidsaspecten van het geheel onderzoeken. Dit blijkt uit antwoorden van het dage lijks bestuur van Rijnmond op vragen van het PPR-raadslid Tiesma. Volgens deze is het vervoer van LPG-gas gevaarlijker dat het vervoer van vloeibaar aardgas. Tiesma was ongerust over de tot nu toe strikt vertrouwelijke behandeling van de zaak door het dagelijks bestuur van Rijnmond. Grafische bonden zijn tevreden met nieuwe cao UTRECHT „We zijn dik tevreden met dit resultaat", aldus een eerste reactie van voorzitter Van der Werff van de fede ratie druk en papier (grafische bonden FNV) over het ak koord dat einde vorige week werd bereikt over een nieuwe grafische cao. Van der Werff was met name gelukkig, omdat de onderhandelingen snel konden worden afgerond, terwijl in de metaal en de bouw het overleg nog muurvast zit. Het honoreren van de eis tot initiële loonsverhoging van 0,95%, zag de voorzitter als een overwinning, omdat deze verhoging in feite dezelfde is als gevraagd in de twintig gulden looneis van de FNV. Die twintig gulden eis werd door de bonden afgewezen, terwijl de 0,95% de werkgevers per jaar meer kost, nl. 300 tot 400 gulden. Kardinaal Willebrands meent: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kardinaal Willebrands vindt het weliswaar een gelukkige ontwikkeling, dat de Nederlandse chrtistenen van verschil lende kerken met elkaar in contact gebracht zijn voor een samenwerking van allerlei aard, maar hij betreurt het toch dat Neder landse katholieken zich „teveel wegcijferen en doorgaans nauwelijks een eigen inbreng hebben in het gesprek met andere christenen. Veel te weinig treden ze op als partner die het rijkste erfgoed van het christendom heeft bewaard", aldus kardinaal Willebrands in een gesprek met het blad „Tussenbeide" van het bisdom Rotterdam. De kardinaal, die in het bisdomblad zijn visie geeft op dertig jaar oekumene, erkent, dat er in de loop der jaren met de orthodoxe kerken al veel goeds tot stand gebracht is. „Mensen, die elkaar niet kenden of zelfs vijandig tegen over elkaar stonden, hebben elkaar leren ken nen als vrienden. Dit gebeurt tussen groepen van mensen, die tientallen miljoenen gelovigen vertegenwoordigen. In zo'n groep gaan vijand schap en wantrouwen over in vertrouwen en waardering van elkaar als echte authentieke christenen". De grote oekumenische belangstelling in Ne derland noemt kardinaal Willebrands zeer po sitief. Hij waardeert het vooral dat men de oekumene concreet in de parochies activeert. Hij vindt het echter jammer, dat de Neder landse katholieken in het overleg met de an dere christenen in Nederland zo weinig in breng hebben. „Het is nooit de bedoeling ge weest van de oekumenische beweging dat ie der zoveel mogelijk zou loslaten omwille van een wel zeer magere eenheid. Dat kan geen christelijk ideaal zijn. Je moet willen komen tot de volheid die Christus heeft gegeven. Hiervan mag niets worden prijsgegeven", al dus de kardinaal. In ieder geval zal volgens hem de katholieke katechese, die toch altijd noodzakelijk zal blij ven, ook een oekumenische kant moeten heb ben. „Dat betekent dat de katholieke leer zo uiteengezet wordt dat deze niet sectarisch naarvorenkomt". Omwille van de oekumene betreurt de kardi naal het echter dat in bepaalde zelfgemaakte tafelgebeden vruchten van het concilie, zoals de aanroeping van de Geest weer verloren gaan. „Het is uitermate belangrijk dat in de eucharistie tot uitdrukking komt dat Gods Geest het doet". Zoals volgens hem ook de ge dachtenis der heiligen haar plaats in de eu charistieviering moet behouden, als uitdruk king van de gemeenschap met paus, bisschop pen en het geheel van de kerk die in de he mel is. 11 ISTERDAM (ANP) De ouders vaq een 23ja- e Amsterdammer, die vrijdagnacht bij een htpartij door een schot uit een politiepis- gewond werd, zullen een klacht indienen en de schietende politieman. De vechtpar- onstond bij een snackbar aan het Kleine- rtman Plantsoen in de hoofdstad tussen e politiemannen in burger en een groep geren, nadat een van de agenten door' een de jongeren zou zijn gestoken of door n gewond zou zijn geraakt. lgëns verklaringen van de drie bij de vecht- tij betrokken agenten zou een van hen bui de snackbar door een aantal „provoceren- jongeren zijn aangevallen. Hij loste, nadat gewond geraakt was, een schot, waardoor de jongeren een gewonde viel. Hierop ngden de twee andere agenten, die in de ickbar waren, zich in de vechtpartij. De agenten hadden zich wel als zodanig gelegiti meerd. De politiemannen vierden die avond de ge slaagde afsluiting van een opleiding, aldus de Amsterdamse politie. Het onderzoek naar de gang van zaken bij de snackbar is nog in vol le gang. In het Groningse Marum zijn zaterdagnacht bij een vechtpartij tussen Nederlandse en Zuidmolukse jongeren verschillende gewonden gevallen. Twee vechtersbazen werden aange houden, maar de politie verwacht dat er nog meer aanhoudingen zullen volgen. Oijidat er in het verleden al meer moeilijkheden tussen de twee bevolkingsgroepen zijn geweest had de burgemeester van Marum vorige week een wat hij noemde bevredigend gesprek met bei de partijen gehad. Zaterdagnacht liep het ech ter weer uit de hand. 1 PENHOUT (ANP) De orzitter van de stichting de zwakzinnigeninrichting ïize Assisië in Udenhout -heert, heeft zaterdagmid- :uses aangeboden aan ouders van de kinderen in het tehuis verblijven, it gebeurde op een speciale rgadering van de ouderve- niging. „De feiten die door 1 onderzoek van de inspec- 1 voor de volksgezondheid het licht zijn gekomen, ïeten worden beoordeeld feilen", aldus de voorzit- dr. A. Bartels. idermeer is gebleken dat er isen 1969 en 1972 bij 180 ideren röntgenfoto's van de rsenen zijn gemaakt, die bovendien gepaard gingen met ruggemergpuncties. In 1973 werd met de puncties gestopt, maar het nemen van foto's ging door. Bij elkaar werden vanaf 1970 bijna 1300 foto's gemaakt bij pupillen die in het tehuis woonden, er op vakantie waren of ter ob servatie in het tehuis verble ven. Ook werden foto's ge maakt bij 24 leerlingen van een school uit de buurt ter wijl ook 322 vrijwilligers fo to's lieten maken. „De foto's werden van belang geacht voor het verkrijgen van een juist ziektebeeld van de pupil. Tevens werd verondersteld dat de aldus verkregen gege vens van belang zouden zijn voor opsporing van de oorza ken van zwakzinnigheid", al dus de voorzitter. Ook zijn er in het tehuis op eraties verricht zonder vol doende gekwalificeerd perso- Tegen de arts die bij een en ander betrokken was zullen geen maatregelen worden ge troffen. Dit na „zorgvuldige afweging van het belang van de pupillen, dat van de mede werkers en van een onge stoorde voortgang van de zorg". De voorzitter van de ouderve reniging beperkte zich tot eni ge kritische kanttekeningen en laat een oordeel over aan het Medisch Tuchtcollege. Man bij brand omgekomen ROTTERDAM Bij een brand in een bovenwoning aan de Wiekstraat in Rotter dam is gisteren de 72-jarige J.de Vries om het leven ge komen. De politie vermoedt dat de man in het huis is ge bleven om de brand eigen handig te blussen. Zijn 67-ja- rige vrouw kon aan de vlam men ontsnappen. Eveneens in Rotterdam is eer gisteren de 24-jarige P.Ver meer omgekomen door kool monoxidevergiftiging. Volgens de politie heeft de man voor het slapen gaan in zijn woon wagen een butagaskacheltje aangestoken om het wat war mer te krijgen. Hierdoor is zich koolmonoxyde gaan vor men. In de woonwagen, die Vermeer juist had opgeknapt, was nauwelijks enige ventila tie aanwezig ABOP wil haast met invoering nieuwe opleiding onderwijzers BEEKBERGEN (ANP) De Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP) wil haast maken met de in voering van de nieuwe oplei ding die tezijnertijd in de plaats komt van de pedagogi sche academies en de oplei dingsinstituten voor kleuter leidsters. Er is geen tijd meer voor ex perimenteren, vond de ABOP zaterdagmiddag op de jaar lijkse bijeenkomst van de sec tie opleidingen van de bond in het Gelderse Beekbergen. De ABOP acht haast geboden omdat in 1983 de nieuwe wet op het basisonderwijs van kracht wordt. Deze wet voor ziet in de samensmelting van de huidige kleuterscholen en lagere scholen. Voor de nieu we onderwijzersopleiding ziet de ABOP de havo als mini male vooropleiding en zij kan instemmen met een cursus duur van vier jaar zoals door de innovatiecommissie onder wijs is voorgesteld. Deze com missie adviseert de minister over het nieuwe basisonder wijs. Massale actie huurbescherming Amsterdam De gezamelij- ke Comités Huurbescherming zullen deze week in verschil lende steden actie voeren on der het motto„handhaaf en verbeter de huurbescher ming". Behalve in Amster dam zullen ook manifestaties worden gehouden in Delft, Den Haag, Leiden, Amers foort, Groningen, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en de Zaanstreek. Tijdens deze acties zullen handtekeningen worden verza meld. Tevens zal de bevolking worden opgeroepen deel te nemen aan de landelijke de monstratie op 10 februari in Amsterdam. Deze demonstra tie zal om één uur beginnen vanaf het Museumplein in de hoofdstad. DEN HAAG (ANP) Neder land heeft een rustig verkeer- weekeinde achter de rug, waarin voor zover bekend, twee doden vielen. Alleen in Friesland, Drenthe en het oosten van het land werden de wegen plaatselijk glad door opvriezing. Gezien moeilijkheden tijdens de voor bije gladde periode zijn veel automobilisten dit weekeinde thuis gebleven. Een 63-jarige inwoonster van Beek werd gisteravond bij het oversteken van de weg door een auto overreden. En een 26-jarige man uit Grubbenvorst kwam zaterdagavond in Someren om het leven, na een aanrij ding op een voorrangskrui sing. Grote brand op industrieterrein \MERSFOORT (ANP) Bij een brand op het industrie terrein aan de industrieweg in Amersfoort is de afgelo pen nacht een opslagloods van circa 3000 vierkante me ter volledig uitgebrand en grotendeels ingestort. In de loods hadden verschil lende bedrijven, waaronder een tapijthandel, goederen op- geslagen.Tijdens het begin van de brand heeft zich een serie kleine ontploffingen voorgedaan. De oorzaak hier van is nog niet bekend. De brandweer had de grootste moeite om te voorkomen dat de felle brand oversloeg naar enkele naastgelegen bedrijven. De Amersfoortse brandweer bestreed het vuur met in to taal dertien stralen. Even na drie uur kon het sein „brand meester" worden gegeven. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat niet zonder slag of stoot akkoord met de inhoud van de brief die minister Van Aardenne (Economische Zaken) de Kamer afgelopen vrijdag schreef naar aanleiding van recente ontwikkelingen in Urenco. Zoals gemeld wordt in deze brief aangekondigd dat het ka binet zich kan verenigen met het plan van de Westduitse regering tot de bouw van een ver- rijkingsfabriek in Gronau (even over de Ne- derlands-Westduitse grens) en wordt ook mee gedeeld dat de Westduitse en Britse regering, met de Nederlandse, bereid zijn de Urenco-sa- menwerking tot tenminste 1991 voort te zet ten. Het PvdA Tweede-Kamerlid Ter Beek toonde zich allerminst tevreden met de mededelingen van Van Aardenne. Naar zijn mening heeft de Nederlandse regering toch wel een onderhan delingsnederlaag geleden door akkoord te gaan met de bouw van de fabriek in Gronau voordat onderhandelingen over de voortzetting van de samenwerking na 1981 afgerond zijn. Naar zijn mening heeft de Bondsrepubliek hierdoor een voorsprong gekregen. Ter Beek vindt ook dat het de hoogste tijd wordt dat de behandeling van het vorig jaar juni bij de Tweede Kamer ingediende initiatie- fontwerp (van de PvdA) over uraniumexport snel afgerond wordt, zodat het, indien aan vaard, een rol kan spelen bij de verdere be sprekingen met Engeland en de Bondsrepu bliek over het door Urenco te voeren export beleid. In het algemeen is men in de Tweede Kamer niet gelukkig met het feit dat er nu een eigen Westduitse UC-fabriek in Gronau komt. Het ziet ernaar uit dat de Kamer spoedig een de bat aan de brief van Van Aardenne zal wij den. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voor morgen wordt rustig win terweer verwacht. Daarbij zal het de komende nacht licht vrie zen waarbij zich plaatselijk weer mist kan vormen. De mid- dagtemperaturen bereiken waarden van omstreeks 2 gra den. Het afgelopen weekeinde werd het weer in onze omgeving bepaald door een depressie die zaterdag van IJsland, via het noordelijk deel van de Noord zee, naar West-Rusland trok. De bijbehorende zone met bewol king en neerslag drong tot het noorden van ons land door, maar de aktiviteit ervan was gering. Gisteren koerste een gebied met slecht weer via het Engelse Ka naal in de richting van Parijs. Het neerslaggebied ervan trok de afgelopen nacht juist zuid van Limburg langs. Ten noorden van deze storing draaide de wind naar oostelijke richtingen en- voerde koudere lucht vanuit Duitsland aan, waarmee enkele" mistgebieden ons land binnendreven. Boven de Britse eilanden is de lucht druk sinds gistermiddag flink gaan stijgen, terwijl de lucht druk laag blijft boven Skandi- navië en Zuidoost-Europa. Tus sen beide systemen handhaaft zich een zwakke stroming, eerst uit noordelijke, later uit weste lijke richtingen. Vooruitzichten voor woensdag: zonnige perioden: 's nachts temperaturen om het vriespunt en middagtemperaturen om streeks 2 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min.temp.: om streeks -1 graad; max.temp.: omstreeks 2 graden. ^Kans op een droge periode van'minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. onbew Genève I bew h bew ÏWtlgW Sr SE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5