Duizend handtekeningen voor behoud van Groene Brug" KORTWEG „RAAD HEEFT ZICH NIET VOLDOENDE AAN GROEI GEMEENTE AANGEPAST" Brand verwoest woning Hazerswoude OUDERAVOND SCHOLEN IN ZOETERWOUDE CEES MOLENKAMP 25 JAAR KOSTER GEEN PUBLIEKE BELANGSTELLING VOOR HAZERSWOUDSE MANIFESTATIE Montessorischool opvang voor gehandicapten Deylknotsen huldigen T. Roeleveld STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 5 FEBRUAR11979 PAGINA 4 Leiderdorps raadslid Frans Leijnse (PvdA) HAZERSWOUDE Een felle brand heeft gistermorgen twee verdiepingen van een woning aan de Herman Hey- ermansstraat in de Hazers- woudse wijk Rhynenburch in as gelegd. De brand brak vermoedelijk uit door een de fect in de centrale verwar mingsinstallatie op de boven ste etage. De brand ging ge paard met een enorme roo kontwikkeling. De Hazerswoudse brandweer, onder leiding van ing. Fraan- je, slaagde erin om het vuur te bedwingen voordat andere verdiepingen of belendende percelen ook vlam vatten. De verblijven op de begane grond van de woning van de familie P. Schoonderwoerd liepen grote waterschade op. Ook de naastliggende woning kreeg waterschade. De brand weer was het vuur zondag morgen rond elf uur meester. De schade loopt in de vele tienduizenden guldens. ZOETERWOUDE - De alge mene ouderavond die de R. K. scholen morgenavond or ganiseren valt precies samen met een kennismakingsavond op de Corbuloschool. Hoewel J. Vink van de Aloysius- school nog van alles gepro beerd heeft om schoolhoofd J. van Dam van de Corbulo school deze avond te laten verplaatsen zullen er morgen toch vele ouders zijn die ei genlijk naar beide avonden hadden gewild maar nu moe ten kiezen omdat Van Dam niet bereid was om de bij eenkomst te verzetten. De bijeenkomst op de Corbu loschool is een kennismaking savond voor alle ouders van kinderen die het komende schooljaar voor het eerst naar de basisschool gaan. En dit is juist de reden waarom Vink en zijn collega's van de ande re Zoeterwoudse scholen zo gegriefd zijn. Het is namelijk al jaren gewoonte dat kennis makingsavonden voor ouders van eerste-klassers op alle scholen in de maand april ge houden worden. „Van Dam verbreekt hiermee dus een bestaande afspraak", aldus Vink. Toch rekenen de orga nisatoren van ouderavond, de zogeheten Komissie Overgang Leerlingen", op een goede op komst. Om 20.15 uur begint de avond in „Ons Huis". Het programma bevat o.m. de vol gende punten: Het waarom van de derde R. K. school, een toelichting op de aanwezi ge bouwtekeningen, een ver haal over het onderwijsgebeu- ren en de aktiviteiten van alle teamleden vanaf september 1978 en tot slot zal een forum antwoord geven op alle mon deling en schriftelijk gestelde vragen. OEGSTGEEST JMisschien hebben de kosters de stormachtige ontwik keling in de katholieke kerk wel het scherpst meegemaakt", aldus giste ren pastor D. Koster tijdens een bij eenkomst ter viering van het zilve ren kosterschap" van Cees Molen kamp. De heer Molenkamp trad vijfentwin tig jaar geleden in dienst als koster in de Willibrord-parochie in Oegst- geest. Dit jubileum werd gisteren uit bundig gevierd. De jubilerende kos ter werd van vele kanten in het zon netje gezet en ontving tal van ge schenken. In 't Camphuys werd een bijzonder druk bezochte receptie ge houden. Daar was ook een kleine ex positie ter ere van de jubilaris opge steld, een verzameling van nog in ge bruik zijnde kerkelijke attributen. LEIDERDORP - „De raad heeft zich aan de groei van de gemeente en dus aan de hoeveelheid werk die dat met zich meebrengt onvoldoende aangepast", aldus het PvdA- raadslid Frans Leijnse (31). Na de gemeenteraadsverkie zingen van vorig jaar maakt hij sinds september 1978 deel uit van de Leiderdorpse Raad. Leijnse is socioloog en is als wetenschappelijk mede werker verbonden aan het Sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit Leiden. Zijn werkterrein: onderwijs en on derzoek op het gebied van arbeidsverhoudingen en vak- bondsbeleid. Zaken als in spraak en medezeggenschap zijn hem niet vreemd. „Als nieuw raadslid", zegt hij, „is het ook vanuit mijn uni versitaire ervaring opgevallen dat ondanks de formele be voegdheden van de raad het zwaartepunt van de besluit vorming bij het college van b en w ligt". Het PvdA-raadslid vindt dat meer beslissingen in de raad genomen moeten worden, maar dat de tijd daarvoor ontbreekt. Eens in de vijf weken vergaderen vindt hij niet genoeg. „Door dat de raad te weinig verga dert komt er een groter ge wicht bij de commissies te liggen. Het probleem is alleen dat commissies vrijblijvend adviseren. De intèrpretatie van de discussie berust bij het college", aldus Frans Leijnse. Welke gevolgen dit voor het bestuurlijk functioneren van de raad heeft omschrijft hij als volgt: „De raad wordt laat, nadat heel wat voorbe reidingen zijn gedaan, met een ontwikkeling geconfron teerd, zodat het moeilijk is om de zaak bij te sturen. Dit is geen^ onwil van b en w, maar op het moment dat je het voor je krijgt ben je'niet meer in de gelegenheid om goede alternatieven te ontwik kelen. En dan kun je alleen nog maar ja of nee zeggen." Als voorbeeld noemt hij de kwestie van het exploitatiete kort van de manege, in welk geval de raad zich morrend bij de situatie moest neerleg gen, omdat het geen kant meer op kon. Collegialiteit Een punt dat de PvdA-fractie ook niet lekker zit is het feit, dat het college (2 CDA Meer burg en Verdier, 1 PvdA Be- zemer, 1 WD Gehner) als een gesloten front optreedt. Tijdens de algemene beschou wingen in november vorig jaar heeft de fractievoorzitter van de PvdA Ton de Water hierover opgemerkt, dat de raad het college vaak als een vijfde fractie tegenover zich vindt „Ik vind dat het college de collegialiteit te ver door drijft. Dat doorkruist de poli tieke verhoudingen. Het colle ge telt vier man, dan blijven er 13 stemmen voor de raad over. Als je het niet met het college eens bent dan heb je negen van overblijvende Het actiecomité tot behoud van de Groene Brug zag weinig sympathisanten opdagen voor de zaterdag gehouden manifestatie. Rechts op de voorgrond actieleider Ernst Kamphuis. WASSENAAR De heren H. van Laar en A.J. Gardien, medewerkers van de gemeen telijke technische diensten, hebben dezer dagen afscheid genomen na respectievelijk 38 en 37 jaar de gemeente te hebben gediend. Beiden werd in de kantine aan de Haven straat een afscheidsbijeen komst aangeboden waar af scheidstoespraken werden ge houden door wethouders Van Dingstee, directeur P. Lage- veen, de directe chefs van de scheidenden en een woord voerder namens de collega's. De heren Van Laar en Gar dien kregen namens het ge meentebestuur en collega's afscheidsgeschenken aangebo den. SASSENHEIM/HILLEGOM - Zaterdagavond waren „de Saksen" uit Sassenheim te gast bij hun carnavalsbroe ders van „de Oude Pomp" te Hillegom om daar een groots verbroederingsfeest bij te wo nen, waaraan ook werd deel genomen door „de Gaapstok ken" uit Lisse, en „de Blauw kousen" uit Hazerswoude. Tot op heden waren er nog geen contacten tussen deze carnavalsverenigingen. Aan dst feest was ook een grote loterij verbonden met als hoofdprijs een uit de kluiten gewassen speenvarken. Deze werd gewonnen door presi dent Klaas van „de Saksen". KATWIJK - De Gaspard de Colignyschool heeft zaterdag morgen een puzzelrit gehou den voor ouders en leerlin gen. De tocht van ongeveer 66 km was speciaal uitgezet en voorzien van allerlei op drachten voor jong en oud. De 28 teams moesten tussen 8.30-9.30 uur starten en zor gen dat ze uiterlijk 12.30 uur terug waren, klaar of niet. Dat de 124 deelnemers, ver- deeld over de 28 auto's, wak ker waren, blijkt wel uit de hoge puntenscore en het alle maal op tijd binnen zijn. De puzzelrit werd verreden bin- nen het Kaag-Rijnland I trajekt. Een gebied, dat er on- der het winterzonnetje extra mooi bijlag. Dit en de koffie en koek bij de finish zorgden i voor een goede stemming, die zelfs nog toenam tijdens de prijsuitreiking. De puzzelrit werd gewonnen door zowel het team Schaap als het team Wiersema, waardoor het I hoofd A. B. Brouwer snel nog voor een extra taart moest zorgen. HAZERSWOUDE De Pius X-school uit De Groenendijk mag dan wat leerlingenaantal betreft de kleinste uit Hazers woude zijn, op sportgebied weet deze van wanten. Zater- I dag, in de Landvliethal, re- geerden de jongens en meis- j jes van de Pius X-school over alle fronten, toen de Badmin ton Club Hazerswoude daar j een toernooi voor de teams van de plaatselijke basisscho- I len organiseerde. Het eerste I team van de school legde voor de tweede achtereenvol- I gende maal beslag op de wis- selbeker, die door BCH-voor- zitter Steinhart werd uitge reikt. In de eindstrijd ver- j sloeg de formatie het tweede team van de eigen Pius X- schooL Om de victorie op dit badmintonfeest compleet te maken kwam Joop Stoel- draayer, hoofd van de Pius X-school, als eerste uit de bus tijdens het toernooi van de leerkrachten. Hij klopte in de finale Van Leeuwen van de Johannes Postschool. De Jo hannes Postschool werd derde in het toernooi, waaraan be halve beide genoemde scholen tevens de scholen Michael en De Springplank deelnamen. Oegstgeest - Het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten „De Schakel" aan de Oegs- j tgeester Geversstraat wordt op het ogenblik geheel ver nieuwd en opgeknapt. Een groot aantal geestelijk gehan dicapten die hier de dag placht door te brengen, is thans ondergebracht in de oude Muloschool aan het Leidse Vrouwenkerkhof. Overigens is dit een tijdelijk zaak tot dat in Oegstgeest het gebouw weer in „kannen en kruiken" is. Maar, niet al len zullen terugkeren. Straks zullen maar 32 mensen onder gebracht kunnen worden in plaats van de 56 die dage lijks naar Oegstgeest gingen. Dit is de konsekwentie van aanpassing van het gebouw aan de moderne eisen. Er is een oplossing gevonden om problemen uit de weg te gaan: Vanaf 1 april zal de oude motessorischool aan de Louise de Colignylaan te Oegstgeest voorlopig voor een tweetal jaren dienst gaan doen als dagverblijf voor de geestelijk gehandicapten die niet aan de Geversstraat meer kunnen worden onderge bracht. Teun Roeleveld. al veertig jaar steunpilaar van de Wassenaarse CJV en al jaren lid van de Wassenaarse reserve-politie, werd zaterdaga vond door de carnavalsvereniging De Deylknotsen gehuldigd. Hij ontving de Orde van Verdienste en dankte daarvoor de leden van de carnavalsclub op passende wijze (foto). Een en ander vond plaats tijdens een feestavond in het teken van de verjaardag van prinses Beatrix. F. Leijnse raadsleden nodig om het col lege-standpunt te verwerpen". Leijnse voegt hieraan toe: „Wethouders zouden in de raad het college standpunt moeten verdedigen, maar als het op besluitvorming aan komt als raadslid hun politie ke uitgangspunten moeten volgen. Zij zijn tenslotte geko zen als raadsleden op een po litiek programma. Dat hoeft de verhoudingen binnen het college helemaal niet te ver storen." Een mooi voorbeeld van een zaak die veel te lang in het college is gebleven en dan on der tijdsdruk aan de raad wordt voorgelegd is volgens Frans Leijnse het plan van Bagon B.V. voor woningbouw aan de Hoogmadeseweg. De raad zal hierover vanavond een beslissing nemen. Leijnse over deze kwestie: „De be langrijkste reden die wordt aangevoerd is dat Bagon om geheimhouding heeft ge vraagd, maar zonder aan te geven dat haar belangen in het gedrang zouden komen als het in de openbaarheid zou komen. Dat is geen goede reden om die zaak geheim te houden. En dan vind ik dat het belang van de raad zwaarder weegt". Drijfzand In de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken heeft Leijnse het standpunt ingenomen, dat. er over wo ningbouw op het terrein van Bloemendaal te praten valt als er een redelijk stuk socia le woningbouw in is opgeno- men. Hij licht dit standpunt nog eens toe. „Er wordt ont: zettend veel gepraat over be- 'Z] hoefte aan bepaalde soorten woningen, maar het enige harde gegeven dat je hebt, is dat er 600 mensen op de L wachtlijst staan voor een huurwoning. Als je dan de Leidse regio er nog bij neemt, waar je kunt zien, dat on- INE danks het feit dat de doelstel- |>rei ling van het streekplan ge- e ii haald wordt, dat er toch een 6nsi enorm tekort aan woningen btis optreedt, vooral voor lager nle betaalden. Dan zeg ik, wij t ri kunnen, sociaal gezien, in Lei- gen derdorp niets anders doen Iven dan het beleid uit het verle- jn den voort zetten". lurt Leijnse vindt dat Leiderdorp jkbe met een percentage van 45% If i woningwetwoningen in het or Buitenhof zeer gunstig af- Irrei steekt bij gemeenten als sch Oegstgeest en Voorschoten, poo Hij stelt verder dat de be- l h< hoefte aan vrije sector wonin- pt i gen vooral komt van buiten bis de regio met name uit Den bta; Haag. hg „Bouwen op drijfzand" noemt Fe hij de gedachte, dat er door fren bouwen in de premiesfeer epe door doorstroming woning- i— wetwoningen vrijkomen. „Die doorstroming vindt maar mi- L "T nimaal plaats. Als je dus wer- \1 kelijk wilt bouwen voor de woningbehoeften van de lager betaalden, zeg maar gerust de woningnood, dan moet je in de woningwet of de beschutte j sfeer bouwen", zo besluit het; PvdA-raadslid. FRANSBROCKEN HAZERSWOUDE Burgemeester J. ten Heuvelhof kreeg zaterdagmiddag aan de deur van de ambtswoning aan de Ridder van Montfoortlaan te Ha- zerswoude-dorp duizend handtekenin gen van personen die in de dorpskern de Groene Brug willen handhaven, overhandigd. Omdat hij en beide wet houders niet verschenen op het Am bachtsplein, waar het Actiecomité Groenebrug een manifestatie op touw had gezet, togen actievoerders (Ernst Kamphuis, Jan Hoogenwerf, Linda Kambooy, Peter Verlaan, Annemieke van Kalmthout en Wim Dorsman) en enkele tientallen belangstellenden naar de burgemeesterwoning. Ten Heuvelhof had overigens liever de handtekeningen de vrijdag daarvóór in de bijeenkomst van b en w over handigd gehad. Toen actievoerder Ernst Kamphuis hem verzocht om de actie te willen steunen in de vorm van een handtekening, ging hij daar op niet in. „Stop sloop Groene Brug". Met deze slogan werden de Hazerswoudenaren de afgelopen week benaderd. Zater dagmiddag omstreeks twéé uur bleken duizend personen zich vóór handha ving van deze oeververbinding te heb ben uitgesproken. Op het eerste ge zicht een aardig aantal. Maar hierbij dient gezegd dat blijkbaar nogal wat ingezetenen werden overgeslagen bij de actie en een klein aantal zaterdag middag op het Ambachtsplein alsnog de gelegenheid te baat nam door zich achter de actie te scharen middels een handtekening. Om één uur, tijdstip dat de manifestatie van start moest gaan, was het actiecomité drukdoende om provisorisch een podium op te bouwen. Een kleine twintig man had zich intussen daaromheen geschaard. De popgroep Ivy Green, die zou optre den, had het laten afweten, omdat, al dus actievoerder Ernst Kamphuis, de formatie koud weer had verwacht. Klokke één uur bleek slechts een ge meenteraadslid (WD-er Fransen) ter plekke. Later arriveerde nog de radi- kale C. van Putten. Verder lieten de raadsleden, die éllen een uitnodiging hadden gehad, het afwetenSGP-er Kaashoek had laten weten het voor zijn partij niet passend te vinden, om mee te doen aan een manifestatie als de onderhavige. De SGP wil de Groe ne Brug trouwens wèl handhaven. Actieleider Ernst Kamphuis meent dat het dorpskarakter naar de knoppen gaat, wanneer de gemeenteraad bin nenkort besluit om de Groene Brug door een andere te vervangen. De brug (die niet voorkomt op de monu mentenlijst) moet, volgens PPR-raads- lid C. van Putten, blijven. In de com missie voor openbare werken en mi lieuhygiëne heeft zij als enige gepleit voor handhaving. De PvdA/PPR-frac- tie in de gemeenteraad is van mening dat de verkeersveiligheid er niet beter op wordt, indien er een andere, dus bredere (bijvoorbeeld met een vijf me ter breed wegdek en aan beide zijden een voetpad van elk een meter) brug komt. Zoals gezegd, èndere raadsleden dan Van Putten en Fransen (en de di recteur gemeentewerken Fraanje) wa ren er niet. Voor Voorwegbewoner Hagendoorn een aanleiding zich af te vragen waarom zij en b en w het lie ten afweten. Zijn voorstel: „Sluit de Groene Brug tijdelijk af. Je zult zien dat b en w dan prompt ernaartoe gaan!" Een andere Hazerswoudenaar, Van der Haven, over de afwezigheid van het college: „Weg met die rom mel!" Binnen afzienbare tijd komt er een voorstel in de gemeenteraad omtrent de Groene Brug. Een nieuwe betonnen brug (met twee voetpaden) zou zo'n 150.000,- gaan kosten; de restauratie van de bestaande oeververbinding zo'n 135.000,-. De meningen in de ge meenteraad lopen nogal uiteen over wat er moet gaan gebeuren. PvdA en PPR willen alles bij het oude laten (drie van de vijftien stemmen). De SGP is óók voor dit standpunt (een stem). In het CDA zijn in elk geval De Boer en Poot deze zelfde gedachte toegedaan. Wat doet de rest in de Ha zerswoudse raad? De WD blijkt voor een nieuwe brug en ook in het CDA helt een meerderheid over naar ver nieuwing. Het kan eind deze maand of eind maart (bekend is nog niet wan neer de zaak aan de orde komt) span nend worden in de gemeenteraad. Overigens wil hét actiecomité haar mening gaarne nog eens laten horen op een door de gemeente nog te orga niseren hoorzittine.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4