Brandstichting in De Horst" volgens brandweer „klungelwerk mm m PSP-Leiden stelt woningleegstand aan de kaak H Woon Ideaal Beurs trok dertigduizend bezoekers CPN vierde 60-jarig jubileum STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 5 FEBRUAR11979 PAGINA 3 den 5R,_ V"""!"" n«"« pro- ie ontdekker van de brand K. Passchier bij de restanten van "De Horst". JEIDEN De Leidse brandweer en recherche ebben het sterke vermoeden, dat de felle itslaande brand die vrijdagavond een groot Édeelte van het schoolgebouw „De Horst" an de Hoge Morsweg 15 in as legde, het erk is van jeugdige brandstichters. De laat je maanden bleek het schoolgebouw al een likpunt te zijn van vandalistische praktijken >®l- an de jeugd. Op verschillende plaatsen in s°m. t school werden de laatste tijd afgestreken it®- icifers aangetroffen en vernielingen gecon- jateerd. De brandweer in Leiden noemt de lts: landstichting „duidelijk klungelwerk". 1 ijdens het blussen van de brand, het ging er om twee brandhaarden (één aan de lin- trzijde van de school en één in de achter- eugel), ontdekte de brandweer dat de school- !ur openstond. Dit kan inhouden dat de 'andstichter(s) gebruik heeft gemaakt van »C). n sleutel, die de schoolleiding al een tijdje >ur- ijkt te missen. De totale schade die de lm- jand aanrichtte bedraagt ongeveer een mil- en gulden, hiérbij is ook de schade inbegre- rie, in van het folkloristisch dansensemble Ichalay", dat nu volledig aan de grond zit. E totale collectie van danskostuums en appa- jtuur van „Achalay" ging in het vuur verlo- n: schade 50.000 gulden. Voor „De Horst" if is al een oplossing gevonden. Deze school Dor moeilijk opvoedbare kinderen) wordt tij- Hoog oplaaiende vlammen vernietigen de school voor buitengewoon onderwijs aan de Hoge Morsweg 15. delijk ondergebracht in de voormalige Rein- wardtacademie aan de Oude Vest. De brand werd vrijdagavond ontdekt door de heer K. Passchier, die een paar huizen verder op nummer 9 woont aan de Hoge Morsweg. „Ik zat net te kijken naar de kwis 2 voor 12 toen er opeens een rookwolkje langs mijn ra men zweefde. Het was dus net na achten. Ik ben toen op mijn pantoffels naar buiten ge rend om te kijken wat er aan de hand was. Er leek op het eerste gezicht niets aan de hand te zijn. Ik zag wel rook maar geen vuur, omdat ik aanvankelijk dacht dat er gewoon licht in de school brandde, maar dat bleek al heel snel vuur te zijn. Daarna ben ik als een haas naar de familie Quispel op nummer 13 gerend, die naast het schoolgebouw woont en ook nog naar een andere familie, die een ga rage naast het gebouw heeft staan. Vervolgens heb ik de brandweer gebeld, die binnen tien minuten ter plaatse was. Maar er bleek toen al niet veel meer te redden te zijn, want het "vuur sloeg hevig om zich heen. Ook het feit, dat de brandweer geen waterputten kon vin den en vanuit de Rijn moest tappen veroor zaakte nogal wat oponthoud", aldus de heer Passchier. Zaterdagmiddag heeft de gemeentelijke dienst Beheer Schoolgebouwen de instortende resten van „De Horst" met behulp van een bulldozer verwijderd. Een aangeslagen heer Quispel, de naast het schoolgebouw wonende leerkracht, betreurde het dat de brandweer zo'n lange tijd nodig had voordat men met de blussing- swerkzaamheden kon beginnen. Ook zijn wo ning liep ernstige brand- en waterschade op. De heer Quispel: „We waren, op het moment dat de brand uitbrak, de verjaardag van mijn zesjarige dochtertje Anneke aan het vieren. Mijn jongste dochtertje van vier maakte juist aanstalten om naar bed te gaan. Gelukkig dat ze dat niet heeft gedaan, want enkele minuten later explodeerde er twee flessen met cam- pinggas, die ik op de bovenverdieping had neergelegd. De brandweer heeft wel alles ge daan wat er mogelijk was, maar ze leken soms net figuren uit een slap-stick. Eerst kre gen ze de slang niet uit de wagen en later wist men geen waterputjes te vinden, zodat uiteindelijk water uit de Rijn gehaald moest worden, dat heeft wel de nodige vertraging met zich meegebracht." Wethouder D. Tesselaar, die zich zaterdagmid dag van de brand op de hoogte kwam stellen, vertelde dat het wel erg treurig was dat de brand is uitgebroken op het moment dat De Horst voorbereidingen aan het treffen was voor een devinitieve verhuizing naar een nieuw gebouw in de Professorenwijk. Tesse laar: „De bedoeling was, dat men in april naar dat onderkomen zou verhuizen. Dat gaat natuurlijk nog wel door, maar de school moet nu dan maar tijdelijk in het gebouw van de Reinwardt-academie worden ondergebracht. Voor het dansensemble Achalay hebben we nog geen oplossing gevonden. Het dansgezel schap had er zijn repetitieruimte en zijn kos tuums gevestigd. We waren van plan om in het Horst-gebouw een atelierruimte voor kun stenaars onder te brengen en ook een oefen lokaal in te richten voor de begeleiders van Achalay, het zigeunerorkest Czardas". Evert Elsenaar, de leider van Achalay, zit met zijn groep „volledig aan de grond". „We zijn het enige dansensemble in Leiden. We bestaan 12 jaar en werken op semi-professioneel ni veau nauw samen met het zigeunerorkest Czardas. Het is werkelijk verschrikkelijk dat ons dit moest overkomen. De kostuums die we hadden hebben we in al die jaren moei zaam bijeengespaard. Er zitten onvervangbare klassieke kledingstukken onder, meest met de handgemaakt en afkomstig uit landen als Roe menië en Hongarije. Zelfs met geld kunnen wie die collectie nog maar erg moeilijk terug- Icrijgen. Het enige wat we nog overhebben is de dansuitrusting van vrijdagavond die we hebben gebruikt tijdens een voorstelling in Zoetermeer. Ik denk dat we de burgerij, het zakenleven en overheidsinstanties om hulp moeten gaan vragen om het voortbestaan van de groep te garanderen. Het is heel erg wat er hier is gebeurd". Verzorgingsstaat „De verzorgingsstaat" is bet onderwerp van een Studi um Generale, die vanaf morgen in bet Academiegebouw aan bet Rapenburg 73 wordt gehouden. De cursus omvat in totaal vier lezingen. Morgen spreekt prof.dr. J. Scbuyt over de achtergronden en de probleemstelling. Donder dag 15 februari is bet de beurt aan prof.dr. A. de Swaan. Hij houdt een lezing over wat mensen van el kaar verlangen. Donderdag 22 februari spreekt prof.dr. J. van den Doel over de verzorgingsstaat en de econo mie. Prof.dr. H. Daudt sluit donderdag 1 maart de cur sus af met een lezing over de verzorgingsstaat en de de mocratie. Alle bijeenkomsten, die voor iedereen gratis toegankelijk zijn, beginnen om acht uur. Schrijfavond Amnesty De Amnesty International groep „141" organiseert op 6 februari een schrijfavond ter ondersteuning van twee speciale prot égé's. De twee zijn gevangen in Taiwan en Uruquay. Zoals bekend probeert Amnesty mensen die om politieke redenen gevangen zitten, mits zij geen geweld hebben gebruikt of gepropageerd, vrij te krijgen. De ge vangene uit Taiwan heet Tsai Yi-cheng. Hij werkte in een drukkerij, is 52 jaar en heeft al eerder gevangen ge zeten om zijn politieke visie (1950-1962). In 1976 werd hij opnieuw gevangen genomen om onduidelijke redenen. Hij werd tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De gevan gene in Uruquay, Eduardo Bleier, werd in 1975 gevangen genomen en naar een concentratiekamp (de HEL ge naamd) gebracht, waar hij werd gemarteld. Het enige nieuws dat Amnesty sindsdien over hem heeft gekregen is dat hij in een militair hospitaal is verpleegd vanwege zijn ernstige wonden, daarna is hij verdwenen. De fami lie van de politieke gevangenen in Uruquay wordt uitge sloten van elk recht, zodat de vrouw en twee kinderen van Bleier nu zonder werk en eten afhankelijk van lief dadigheid in leven proberen te blijven. Door het schrij ven van brieven naar de autoriteiten van beide landen probeert de werkgroep „141" van Amnesty International beide gevangenen vrij te krijgen. Onder vermelding van „Hulp aan jullie gevangenen" wordt iedereen die daaraan mee wil werken in de gelegenheid gesteld om brieven te schrijven op het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, vanaf 20.00 uur. Gitaarcursus De gitaarcursus van het Leids Vrijetijdscentrum heeft nog plaats voor gevorderden op maandag van 21.30 tot 22.45 uur en voor beginners op woensdag van 20.00 tot 21.15 uur en gevorderden II van 21.30 tot 22.45 uur. Elke cursus bestaat uit 15 wekelijkse avonden waarvoor een cursusgeld van 50 gulden betaald moet worden. Inschrij ven van maandag tot en met vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur bij het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 in Lei den, tel. 146449. Moeras De vond de Breestraat 66. De groep brengt een avondvullend pro gramma met muziek, theater en sati re onder de titel „Exota Banana". „Moeras" speelt in de volgende bezet ting: Luc Houtkamp, tenor- en sopraansax en zang, Ri chard Anijs, Franse hoorn en zang, Wim H endriks, bas, Ton van der Meer, fagot, piano en zang en Karei Witt, gitaar, zang en composities. Het optreden begint om half tien. De toegangsprijs is drie gulden voor leden van bet Vrijetijdscentrum, vier gulden voor CJP-bouders en vijf gulden voor niet-leden. Volksdansinstuif De maandelijkse volksdansinstuif van het Leids Vrije tijdscentrum vindt op 10 februari plaats op de Breestraat 66 in Leiden. Het orkest „Ranja" zorgt voor de muziek, voornamelijk bestaande uit volksdansmuziek uit de Bal- kanlanden. Het geheel staat onder leiding van Y. Knij- nenburg. De instuif begint om acht uur en de toegangs prijs is drie gulden vijftig. die Volkenkundig eh- programma LEIDEN De educatie- je dienst van het Rijks- >ol. nuseum voor Volkenkun- ïss le heeft voor de jeugd, ran januari tot april, een 17 ireatief woensdagmiddag- IV- irogramma gemaakt. Er ninnen 32 kinderen aan iet programma deelne- hen. Het is niet mogelijk lm tevoren een plaatsje 2 e reserveren en het is de icdoeling dat er geen •30 troepen zoals een club- <1© luis of een verjaarspar- ijtje als collectief mee- loen. Voor de kinderen lie geen plaats hebben iunnen krijgen bij hei ireatief programma is er jen speurtocht door het de nuseum georganiseerd en ilek lorden speciale films ge- jet programma ziet er Js volgt uit: 7 februari: wiet flechten, het creatieve ge- jeelte behelst kleedjes en pandjes vlechten, film: Lrts and crafts of Mexi co b- 14 februari: Poppen- 13 bel met een film over .05 jandpoppen, in de werk- pimte worden poppen- uur iastpoppen gemaakt en le middag eindigt met .00 loppenkast kijken. 21 fe- ruari: Bloemen met een ilm: origami en het ma- jen van bloemen van pa per. 28 februari: Een joekje maken over het (ïuseum, film: Jalan-Ja- qq >n. 7 maart: Indianen jan Noord-Amerika, dia- cho prie over indianen en J10- (ansversiersel maken Dals hoofdtooien en in toe- pmenhang daarmee op jur. j4 maart kunnen de kin- du-eren indianendansen le- waarna er een film rordt vertoond over de pdianen van Noord-Ame- lka. 21 maart: Een spel- Via Hjesmiddag met spellet- És uit allerlei landen in A's r1 museum en een diase- le of film over spelletjes. Eder middag kost 75 pnt, de speurtochten 25 pnt en op 7 maart moe- cj0 Én de kinderen tegelijk iek; letalen voor 14 maart dus (sj ,50 meebrengen. In de pus iaasvakantie (9 april tot '®k n met 20 april) is er in £t museum een spellet- fsprogramm a >9'- Be- liamy, een van de populaire acteurs uit de ge lijknamige televisie-serie. Ook de zanger Al- bert West bleek, vooral bij de jeugdige bezoe kers erg in de smaak te vallen. De informatie op het gebied van wonen en de woninginrich ting is een succes gebleken. Architect Van Be- rkel had gistermiddag een droge keel van het praten overgehouden toen honderden geïnte resseerde mensen hem allerlei vragen op het gebied van de binnenhuisarchitectuur hadden afgevuurd. De organisatie van de Woon Ideaal Beurs deelde hierover mede. dat volgend jaar nog meer architecten worden aangetrokken, die het publiek met raad en daad ter wille zullen zijn. LEIDEN De Leidse Woon Ideaal Beurs die afgelopen dagen in de Groenoordhal werd ge houden heeft naar schatting circa 30.000 be langstellenden getrokken. Gisteren, het slot van de manifestatie, was de opkomst van het publiek het grootst. Eveneens hoog waren de verkoopcijfers die tijdens deze enorme wo- ningbeurs werden gehaald. De 50 standhou ders gaan met welgevulde beurzen naar huis en garanderen dat het evenement volgend I jaar wederom naar Leiden wordt gehaald. i Verrast werd de duizendkoppige visite van de tot huiskamer omgetoverde Groenoordhal gis termiddag op de verschijning van James Be- Vanavond interpellatie in gemeente raad LEIDEN - Het PSP-raadslid mevrouw H. Passchier wil de leegstand van gemeentelijke woningen aan de kaak stel len. Tijdens de gemeente raadsvergadering, vanavond, interpelleert mevrouw Pas schier het college over het beleid bij leegstand van het gemeentelijk woningbezit en het uitzettingsbeleid van kra kers. Directe aanleiding tot de in terpellatie is de situatie rond de krakers van een pand van de Leidse Woningstichting aan de Langebrug. In haar toelichting wijst mevrouw Passchier erop dat de LWS geen huurders voor deze ge kraakte woning heeft kunnen vinden. In feite was men blij dat het pand na meer dan een jaar te hebben leegges- taan, weer werd bewoond. De L.W.S. stuurde de krakers dan ook acceptgirokaarten met de huur erop toe. Dit be leid komt niet overeen met dat van bureau Huisvesting. Op advies van de huisvesting commissie worden de krakers thans bedreigd met gerechte lijke uitzetting, omdat zij niet beschikken over een woonver gunning. Mevrouw Passchier stelt in een motie dat het ontoelaat baar is - gezien de woning nood - dat gemeentelijke pan den langer dan drie jaar leeg staan en dat bij het kraken van gemeentewoningen die lang leegstaan de normen van de woonruimteregeling toege past moeten worden. Tenslot te vraagt zij het college in haar motie de krakers te la ten zitten in de panden totdat de gemeente de woningen no dig heeft voor renovatie of sloop. Tevens verzoekt zij het college wanneer het om lang leegstaande woningen gaat geen bevel tot gerechtelijke ontruiming naar de krakers te doen uitgaan. Universiteit viert 404 Dies Natalis LEIDEN De Leidse univer siteit viert donderdag 8 fe bruari de 404e geboortedag. Deze Dies Natalis viering vindt plaats om half drie in de Leidse Stadsgehoorzaal. Tijdens de bijeenkomst spreekt prof. dr. G. H. M. Posthumus Meyjes, gewoon hoogleraar in de geschiedenis van het christendom en van de leerstelling van de christe lijke godsdienst een rede uit onder de titel "Quasi Stellae Fulgebunt. Plaats en functie van de theologische doctor in de middeleeuwse maatschap pij en kerk". Vervolgens wordt het eredoctoraat in de wis- en natuurwetenschappen verleend aan de Duitse fysi cus prof. dr. L. Waldmann, hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de universi teit van Erlangen. Als erepro- motor treedt op prof. dr. J. J. M. Beenakker. Auto's in brand gestoken LEIDEN Twee geparkeer de citroëns (lelijke eenden) zijn in de nacht van zaterdag op zondag door onbekenden in brand gestoken. Het eerste voertuig stond ge parkeerd aan de Lindestraat. Het tweede voertuig was ge plaatst aan het Bevrijdings- plein. Beide voertuigen wer den geheel vernield. De kinderafdeling Leiden De Communistische Partij van Nederland bestaat 60 jaar. Voor de leidse afdeling van de CPN was dat za terdag een aanleiding om dit feit op feestelijke wijze te vieren. De hele dag stond de Leidse Lakenhal in het teken van het feest, waarop voor zowel kinde ren als ouders genoeg viel te beleven. Voor de kinderen was de hele middag gereserveerd. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat een kindercircus uit Ha- zerswoude van zich zou doen spreken, maar dat kon om bepaalde redenen jam mer genoeg niet door gaan, dus werd er snel naar een ander leuk programma ge zocht en dat bleek dan een levende pop penkastvoorstelling te zijn, waar niette min ook erg van werd genoten. In de grote zaal van de Lakenhal had den kunstenaars van de vakbond BBK een tentoonstelling ingericht waarin wer ken voor een laag prijsje werden aange boden. De baten van deze expositie wor den gebruikt voor de bouw van een zie kenhuis in Angola. De werken vonden gretig aftrek bij het publiek, dat in grote getale naar het feest was gekomen. De CPN beëindigde het feest met een optre den van de bekende Amerikaanse saxo- foniste en zangeres Rosa King en haar groep Upside Down. Sprekers tijdens deze bijeenkomst waren de Leidse frac tievoorzitter van de CPN, de heer D. Hoeven en Rinus Haks, lijsttrekker voor de CPN tijdens de Europese verkiezin gen. Felicitaties voor het jubileum ont ving de partij van de Leidse PSP, PPR en PvdA.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3