wetenschap doet intrede in zwemwereld Jan Lammers 14e in door Fransen beheerste Grand Prix Harry Patist verrast vriend en vijand f=TST=r 3 '|4AKKE NEDERLANDSE PRESTATIES IN AMERSFOORT ttorische norace in anstreek (ste zege lenaar LEIDSE COURANT MAANDAG 5 FEBRUAR11979 PAGINA 19 RSFOORT De toekomst van Nederlandse topzwemmen stond ptte onmiskenbaar ter discus- nu de achterstand op naties imerika en Oost Duitsland hoe tr hoe groter is geworden, het- afgelopen weekeinde tijdens peedo Meet-wedstrijden in het tondsenbad te Amersfoort nog werd bevestigd. Met slechts laai een Nederlander op het ihavot - één eerste plaats, tweede plaatsen en één derde - bleek de totale oogst Ier dan ooit tevoren. Maar op een ander, wetenschappe- errein vond wel degelijk een ame kentering plaats, aie mo- in de toekomst kan gaan lei- ot een opgaande prestatiecur- a haalde dertien van de zesentwin- irwinningen binnen - al met al niet- voorlopig nog een trieste balans, linig positieve vooruitzichten kan voor de Olympische Spelen van j Moskou, het doel waar iedereen Ireeft. Geen wonder dan ook. dat ters inmiddels op zoek is gegaan ndere middelen om zijn pupillen ere tijden te stimuleren. De bonds- schakelde twee studenten in de nen - Casper Westerveld en Harry - in om een fysiologisch onder- B laten verrichten teneinde langs deze voor Nederlandse begrippen althans nog ongebruikelijke weg misschien enig licht in de volstrekte duisternis te kunnen scheppen. Van zeven leden in de Oranje-ploeg, vier meisjes en drie jongens, werden tijdens het evenement bloedproeven genomen, waarbij tevens nauwkeurig werd gelet op lichaamstemperatuur en mate van nervo siteit. Sitters: „Vele zaken zijn uit de lite ratuur wel bekend, maar nog nooit in een wedstrijdsituatie beproefd. Hier had den wij de gelegenheid om dat wel te doen. Onder meer over de herstelperiode hopen we zo nuttige gegevens te kunnen krijgen. Als je dat weet kun je bijvoor beeld zeggen of iemand de ene dag een 400 meter en de volgende dag een 100 meter moet zwemmen of juist andersom". De Nederlandse zwemtop zal die gege vens binnenkort zeker nodig hebben. Want wat afgelopen weekeinde werd vertoond, liet veel te wensen over. Dat er dan naar nieuwe methoden wordt ge zocht is op zich natuurlijk al een ver heugende zaak. Alleen Enlth Brigitha kon zich met een overwinning tooien. In de finale 100 meter vrije slag dames bleef zij de Westdultse Marlon Aizpors welgeteld driehonderdste van een se conde voor. De finale 200 meter vrije slag dames leverde eveneens een Ne derlands succes op. Al moest Annelies if -jv. i3— Maas zich dan wei tevreden stellen met Na de finale 100 meter vlinderslag heren feliciteert Kees Vervoorn (links) de Ame- een tweede plaats achter de Amerikaan- rikaanse winnaar Joe Bottom, die 55,24 noteerde. Vervoorn werd od deze afstand se Mfssy Gehan: .705,79 tegen 2.06,10. k zesde. De twee andere medailles in het Neder landse kamp waren voor Fred Eefting. De Utrechtenaar werd - zij het met ruim ver schil - tweede op de 200 meter rugslag- achter de talentvolle Rick Carey (2.04.83 tegen 2.09.52) en moest op de 100 meter behalve dezelfde Amerikaan ook nog diens landgenoot Clay Britt voor laten gaan. Opbouwfase Bert Sitters: „We zitten'nog duidelijk In een opbouwfase. Deze wedstrijden vie len eigenlijk op een ongelukkig moment. Nu was het niet meer dan een soort voorbereiding op de winterkampioen schappen begin maart. Een aanloop om op tijd in een betere vorm te steken. We zijn net met een hele groep terug van een reis naar Amerika, het training- sritme is juist weer hervonden". Eén van de weinige positieve uitzonderin gen bij de dames bleek ditmaal Sharon Davies. De zeventienjarige Engelse won in Amersfoort drie afstanden en vestigde evenzovele Britse records op de 400 me ter wisselslag (gisteren 4.47.67). de 400 meter vrije slag (zaterdag 4.19,25) en de 200 meter wisselslag (vrijdag 2.17,55). Bij de heren was het wederom een volle dig Amerikaanse aangelegenheid. Jim Montgomery, de zilveren medaille-winnaar van Montreal op dit onderdeel, zegevier de op de 200 meter vrije slag in een knappe tijd van 1.52.04. Ook de hnaie van de 50 meter vrije slag werd door Montgomery in een voor de concurrentie onhaalbaar snelle tijd afgelegd: 23,83. Voorts schreef Montgomery de 100 meter vrije slag op zijn naam in 50.85. een tijd, die nog nooit in Nederland was gereali seerd. Ook Joe Bottom mocht enkele malen het applaus van het Amersfoortse publiek in ontvangst nemen. Vooral na zijn fraaie zege op de 100 meter vlinderslag, die hij in slechts 55.24 voltooide. Wereldkampi oen Nick Nevid, aangekondigd als één van de grootste trekpleisters voor het pu bliek. liet het op de 200 meter schoolslag lelijk afweten. Zijn serietijd bleek niet eens toereikend voor een finaleplaats. Het onderdeel eindigde tenslotte in een triomf voor de Oostduitser Gregor Arnic- ke. die de op de laatste meters sterk te rugvallende Amerikaan Larry Dowler in de slotfase voorbij zwom. De tijd van Ar- nicke. 2.26.12, getuigde overigens wel van klasse. Bert Sitters toonde zich na afloop teleur gesteld over de prestaties van de Neder landse ploeg. „Dit was toch wel een te genvaller. We zullen moeten proberen de oudere garde vast te houden, terwijl de jongeren de concurrentie dienen te ver scherpen. Want alleen wanneer men ir eigen land voldoende onderlinge strijd heeft, kan ook op internationaal niveau een woordje mee worden gesproken". ÊRVEER - Voor de eer- al In de Nederlandse ka- rle is er zaterdag op de en ijsrace gehouden. Op |e plaatsen was het Ijs jn centimeter of twaalf irt voor de start, bij de brug In Zaandijk, werd >k nog even een vaar- itgebroken. In totaal 51 rs hadden zich voor het over vijf kilometer naar rveer aangemeld. bbekerk sloeg bij de om en hij werd later ge- (oor het duo Arie Kosse- Mantel, dat op ongeluk- ijze met een schots in ig kwam. In de race inadese tweepersoonsbo- n de favorieten Lo Ja- (Joop Keetman zich hal- in een open stuk wa- assen door Hans Klin- en Dolf Schuurman. Dit (had bij het uitzetten van in al enige ervaring op en was tot de ontdek- jkomen dat de boot het issen en over de schot- iveerd kon worden als >te man midden in de ig zitten, waardoor het deel van de kano om- wam. „Gewoon een van techniek", vertelde uurman na afloop. En |de er min of meer ver- Idigend aan toe: „Nu iet het sterkste koppel want dat wordt na- levormd door Jacobs en ienpersoonskajaks senio- jevierde Peter Hollebeek |dijk. Hij had altijd al lid 1 kanoclub willen worden jpp de gelegenheid nu 1 zich aan te melden bij jniserende vereniging de isers. Hij bleef veteraan |loem, die een jaar lang i niet had gevaren, ruim ]ten voor. e sportredactie) j$UM Jan Wagenaar, I-kampioen van Neder- I de sulky boekte gister- Je Hilversumse i eerste overwinning in bmpioen Manus Bouw- gisteren twee keer tot wam, heeft inmiddels overwinningen op ||r won als gastrijder ird van eigenaar Jongen uit Limburg, [agenaar met het paard Jajo de bloemen en ere- lontvangst ging nemen, |jn paard op hol. De in drie stukken en pr tegen de grond. Zo man uit Otterlo niet lererondje maken. TVillem H. Geersenprijs, (nationale hoofdnummer, jole H. met Piet Zandt. Telstar, die met Jan feweerd steeds aan de Jvas geweest, moest ge- fjnemen met een tweede [Kees Verkerk maakte in 3ste stuk een foutje en Jrde. Voor Kees Verkerk jafstand van 2000 meter kort. Bovendien moest ftlandse paard 25 meter Bn. Harry' Patist loopt in vierde positie, maar zai later zijn medevluchters Gerard Men- tink, Bo Engwall en Henk Kalf van zich afschudden. Van onze verslaggever APELDOORN - De 32-jarlge Harry Patist van at letiekvereniging „Sprint" uit Breda heeft zater dag de zesde Midwintermarathon op zijn naam gebracht De luchtmachtmllltalr legde het zeer zware parkoers af In 2 uur, 22 minuten en 21 seconden en dat was, gezien de omstandighe den, een zeer acceptabele tijd. Temeer omdat het de eerste marathon was van de Brabantse atleet Ondanks verwoede pogingen van Gerard Mentlnk, die als geen ander zijn zinnen had ge zet op de Veluwse wedstrijd, kon de Devente- naar de sterke Patist niet bedreigen. Hij moest tevreden zijn met de tweede plaats In 2.22.42. Eigenlijk was het een volslagen verrassing deze Brabantse zege, omdat niemand in Patist een po tentiële winnaar had gezien. Terwijl alle aandacht was gericht op enkele lopers uit de selectiegroep van de KNAU, vooral het duel tussen de Gronin ger Henk Kalf en Gerard Mentink werd nauwlet tend gevolgd verraste Patist vriend en vijand. Op het glibberige en kronkelige fietspad van het na tuurpark Berg en Bos formeerde zich onmiddellijk een kopgroep, bestaande uit een vijftal atleten aan wier bedoelingen men niet behoefde te twij felen. Naast Henk Kalf, Gerard Mentink en Harry Patist waren ook de Zweed Bo Engwall en de Belgische subtopper Jean Grimon voorin te vin den. Dit gezelschap ging in hoog tempo richting Assel, waar het 10 km.-punt in 34.56 werd gepas seerd. Vergeefs probeerden Rob ter Poorten en de Duitser Siedensein het vijftal te naderen, maar deze pogingen bleken uitzichtloos. Onverstoorbaar gingen de koplopers verder en op het 20 km.- punt was de voorsprong op de achtervolgers reeds twee minuten. Opvallende persoonlijkheden bij deze vijf lopers waren zonder enige twijfel de pas 23-jarige Engwall. die zeer gemakkelijk het tempo kon volgen, en natuurlijk de verrassing van de dag: Harry Patist. Zonder noemenswaardige moeite kon hij het tempo bijbenen, waardoor zijn eerste marathon probleemloos verliep. Reeds vale malen Is verkondigd, dat een mara thon pas begint na 30 km. De zesde uitgave van de Midwintermarathon vormde daar ditmaal geen uitzondering op, want In de omgeving van hotel Oranjeoord aan de Kampsteeg ontmoette een drietal lopers de man met de hamer. Patist en Mentink liepen Engwall, Kalf en Grimon eruit en toen ontstond er een felle strijd om de twee ereplaatsen. Mentink kreeg de eer voor kilometers kopwerk, waarbij hij keer op keer met demarrages heeft geprobeerd weg te komen. Patist bleek echter een zeer taaie tegenstander te zijn, die zich ge heel aan de snelheid van Mentink kon aanpassen. En toen Gerard Mentink zich ernstig zorgen be gon te maken toonde Patist nog opvallend fris belangstelling voor de omgeving. Mentink ver klaarde later aan de finish dat hij op de hoogte was van de kracht van Patist. Terwijl in de ach terhoede een hevig gevecht aan de gang was om de troostprijzen zette Patist ongeveer twee kilo meter voor de finish een sprint in die Mentink niet meer kon volgen. Patist was vanaf dat mo ment niet meer te houden. Mentink ging min of meer gedesillusioneerd over de finish met 2.22.42, ruim voor de als derde aankomende Zweed Bo Engwall. die in 2.23.58 de finish passeerde. Henk Kalf van de nationale selectie moest genoegen nemen met een vierde plaats. Uitslag: 1. Harry Patist (Sprint) 2 uur; 22 minuten. 21 seconden; 2. Gerard Mentink (Daventria) 2.22.42: 3. Bo Engwall (Zwe) 2.23.58; 4. Henk Kalf (GVAV) 2.25.07; 5. Jef Gri mon (Bel) 2.26.48; 6. Jan de Hollander (Hellas) 2.30.10; 7. Piet van Alphen (AAC) 2.30.46 (eerste veteraan); 8. Francois Pierson (Fra) 2.31.42; 9. Henk Tiebosch (Metro) 2.32.40; 10. Rob ter Poorten (SAV) 2.33.00 (tweede vete- INTERLAGOS De Gro te Prijs van Brazilië Is op het circuit van Inter- lagos geëindigd in een dubbele zege voor de Li- gier-renstal. De Frans man Jacques Laffite, lei dend van start tot finish, zegevierde voor zijn landgenoot en stalgenoot Patrick Depailler. Jan Lammers reed zijn eer ste race uit en werd 14e. Lafitte, die snelste in de training was, triomfeerde twee weken geleden ook in de eerste wedstrijd tellend voor het wereld kampioenschap: de Grote Prijs van Argentinië in Buenos Aires. Hij voert de ranglijst aan met achttien punten. De Ligiers domineren in het nog prille Grand Prix-seizoen. In de openingswedstrijd was er voor het Franse merk naast de eerste plaats van Laffite nog een vierde voor Depailler. In de strijd om de wereldtitel staat Depailler derde met negen pun ten. Hij heeft een punt achter stand op de Argentijn Carlos Reutemann. De blauwe renwagens waren ook In Interlagos oppermachtig en voerden van start tot finish het veld aan. De Lotus van wereldkampioen Mario Andretti raakte kort voor de start in brand. Zijn helpers doofden het vuur. Al in de eer- Jan Lammers, die een verdienstelijke veertiende plaats boekte, praat kort voor de start met teamgenoot De Angelis, die twee posities voor hem zou finishen. ste ronde maakte de Amerikaan een pitsstop. Kort daarop reed hij zijn wagen, waarvan de mo tor rookte, voorgoed in de bo xen. Ook oud-titelhouder Niki Lauda viel in het begin van de race al uit. Aan de race gingen langdurige discussies over de startprocedu re vooraf. De wedstrijdleider stelde voor de wagens achter elkaar te laten vertrekken in plaats van de startopstelling van rijen van twee wagens te hand haven. Uiteindelijk werd toch de gebruikelijke procedure gevolgd. Laffite zorgde tijdens de op- warmtraining voor een incident. Nadat de zwartwit geblokte fi- nishvlag gevallen was reed de Fransman nog drie extra rond jes. Toen Bernie Ecclestone, de president van de formule-l-con- structeursvereniging, zijn onge noegen hierover tegen Laffite uitsprak zei deze simpel: „Ik heb gewoon geen vlag gezien". Het onbestendige weer lichte regen en opklaringen wisselden elkaar in de morgen af maakte de keuze van de banden uitermate moeilijk. Uiteindelijk werd voor de slicks gekozen. Een juiste beslissing want het Vóór de race discussiëren Jacques Laffite en Patrick Depailler (links), die de beste trainingstijden boekten over hun kansen. Die bleken een eerste en een tweede plaats waard te zijn. bleef droog tijdens de race. Na negen van de 40 te rijden ron- I den scheidden al veertien se- conden het tweetal van de Lo- tus van Carlos Reutemann en de Copersugar van Fittipaldi. Halverwege de race lag Reute mann al op 25 seconden en Fit tipaldi, die wegens bandenwisse len verder zou terugvallen, op een halve minuut. De Ligiers bouwden het verschil in het tweede gedeelte van de race met grote regelmaat verder uit. I Een aantal renstallen heeft na afloop van de race een protest ingediend tegen de Argentijnse Lotus-coureur Carlos Reute mann. Zijn wagen zou voor de start door baancommissarissen zijn aangeduwd. Na een verga dering die meer dan een uur duurde wees de wedstrijdleiding het protest af zodat Reutemann zijn derde plaats in de race en de tweede in het klassement voor de wereldtitel behield. De boete van 12.000 gulden, die de lersde formule-l-coureur John Watson kreeg voor zijn schuld aan het ongeluk tijdens de Gro te Prijs van Argentinië twee we ken geleden, is betaald door de constructeurs van zijn bolide. Zij wilden hiermee aantonen het niet met de strafmaatregel eens te zijn. Overigens kon Watson het bedrag wegens deviezenpro- blemen zelf niet fourneren. Uitslag: 1. Jacques Laffite (Fra) met Ligier js 11 de 314,92 km (40 ronden) in 1 uur 40 min. 9.64 sec. (gem. 188,669 km/u); 2. Patrick Depailler (Fra) met Ligier js 11 1.40.14 92; 3. Carlos Reute mann (Arg.) met Lotus 79 11 1.40.53.78 4. Dldier Pironi (Fra) met Tyrrell 00911 1.41.35.52; op 6én ronde: 5. Gilles Villeneuve (Can.) met Ferra ri; 6. Jody Scheckter (ZA) met Ferra ri; 7. Jochen Mass (Wdl) met Ar rows; 8. John Watson (G.-Br.) met Arrows; 9. Patrese (Ita) Arrows; 10. Jabouille (Fra) Renault; 11. Fittipaldi (Braz.) Copersugar; 12. De Angelis (Ita) Shadow; 13. Daly (Ier) N 177; op drie ronden: 14. Jan Lammers (Ned.) met Sha dow; snelste ronde: Laffite 7.96 km in 2.28.76 (gom. 190.548 km/u). Stand wereldkampioenschap na twee races: 1. Laffite 18 pnt; 2. Reutemann 10 pnt; 3. Depailler 9 pnt; 4 Watson 4 pnt; 5. Pironi 3 pnt; 6. Andretti (VStl en Villeneuve beiden 2 pnt; 8. Fitti paldi (Bra) en Scheckter beiden 1

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19