Joop de Wilde, een geboren verliezer Slechts Wielart van internationaal formaat )rie van de vier afstanden voor Raversbergen bij N.K. shorttrack op De Uithof 'ronk wint marathon - SPORTTRIBUNE Van der Looy smaakmaker VAN KANSHEBBER TOT KANSLOZE IN NK DRIEBANDEN HARLAND NATIONAAL IND00RKAMPI0EN 60 METER HORDEN Bronstring in finale dammen Anett Pötzsch weer titel LEIDSE COURANT MAANDAG 5 FEBRUAR11979 PAGINA 13 [ASSENHEIM Hoewel Rlnl van Bracht al een |aar of tien >ekend staat als de beste Ne* lerlandse drlebander, verover* Ie hij gisteren In Sassenhelm och pas zijn vierde nationale Itel In die spelsoort fJiettemin is zijn terugkeer aan Ue top enigszins opmerkelijk omdat hij na een ernstig onge luk nog slechts veertig procent licht heeft in het rechteroog. Dat hij die bij driebanden zware fysieke handicap heeft overwon- hen. bewees hij al eerder in hiinder belangrijke wedstrijden, haar overduidelijk in de strijd |n Sassenheim. pe afsluiting tegen Joop de Wil de was niet zo briljant (60—54 in 74 beurten) maar Van Bracht finishte als enige met een ge middelde van meer dan 1.000. Hij nam daardoor de titel over van Christ van der Smissen, die derde werd. Eddy van der Looy, hieuwkomer en smaakmaker, die fevenwel al zeer vaak tegen de fereklassers is uitgekomen, maar niet in een titelstrijd, eindigde feeer knap als tweede. !De uitslagen: vijfde ronde: De Jong—Brosens 60—52 (58 beurten), wan der Looy—De Ruiter 60—59 (68), Van Bracht—Popeyus 60—32 140), Van der Smissen—De Wilde Jp360 (50); zesde ronde: Van der Looy—Popeyus 60-40 (48), De Ruyter—De Jonge 60—49 (55), Van Her Smissen—Van Bracht 58—60 [57), Brosens—De Wilde 60—34 [62). Zevende ronde: Van der SmissenDe Ruyter 60—39 (45), Popeyus—De Jong 34—60 (49), Brosens—Van der Looy 56—60 p0), Van Bracht—De Wilde 60—54 - 1.035 alg. gemiddelde, 2. ïer Looy 10-0.908, 3. Van der Smissen 8-0.980, 4. De Wüde 8- Ï.854, 5. De Jong 6-0.923, 6. Bro- jens 6-0.805 (gedegradeerd), 7. De Ruyter 4-0.866,8. Popeyus 2-0.861. SASSENHEIM Verliezen telt niet in de sport De aandacht is voor de winnaar, voor de verliezer bestaat hooguit de hoop dat het morgen beter zal gaan. Rini van Bracht was dan ook de grote man, gisteren in Sassenhelm, na zijn vierde na tionale titel driebanden, en niet Joop de Wilde, die In Iets meer dan een uur veranderde vsn kanshebber In kansloze. De wereld kent zo verechlkkelijk veel verliezers, dat rond de en keling die wel slaagt een schijnwereld wordt geschapen. De verliezer blijft gewoon ach ter In de realiteit en Is daarom veel interessanter. Rlnl van Bracht heeft het inmiddels wel gemaakt Mede door zijn biljart- kwaliteiten kwam hij aan een goede baan, een huls, een auto en verwierf hl] aanzien. Joop de Wilde Is trambestuur der („Op lijn 3 en 6 In Den Haag") en staat el tien jaar in geschreven bij de gemeente Delft voor een eengezinswoning maar komt niet aan bod. „Ik ben een geboren verliezer", zegt hij. Over zijn vierde plaats praat Joop de Wilde rustig, afstande lijk bijna. „Ik ben een echte amateur, hè. Ik train èen keer in de week bij mijn club en soms zaterdagmiddag. Rini van Bracht biljart zes uur per dag, heeft een eigen tafel, krijgt voor een kampioenschap een week vrij. Voor mij is het puur een hobby. Maar ik kan het goed spelen, driebanden. Misschien is de spanning tijdens en na de partij tegen Christ van der Smissen te groot geweest. Ik was er hele maal vol van dat ik had gewon nen, ik kreeg van iedereen com plimentjes, maakte een praatje hier, dronk een glaasje daar. Ik had naar mijn motel moeten gaan en daar een paar uur moeten gaan pitten. Nu was ik 's avonds niet goed uitgerust en nam ik de partij tegen Tiest Brosens veel te licht op". „Ik stond op een gemiddelde van 0.950, dat was een vaste tweede plaats. En toen kreeg ik die inzinking. Ik had verwacht dat Brosens voor zijn gemiddel de zou spelen omdat hij op punt van degraderen stond Maar hij gooide het dicht. Ik maakte er niets van. Die partij is voor mij beslissend geweest. Die laatste momentjes, daar gaat het steeds slecht met mij. Sinds 1970 zit ik bij de ereklas- sers en altijd net tegen de top aan. Vorig jaar was ik ook vier de. Maar ja, ik hoor nu weer bij de beste vier van Nederland, dus ik ben zeker van plaatsing volgend jaar, ik ben blij dat ik me gehandhaafd heb. Met één beurt meer was ik mooi gede gradeerd. En of ik nou tweede of vierde word, dat is niet be langrijk, alleen een kampioen schap telt". In de finalepartij tegen Rlnl van Bracht staat Joop de Wilde op scherp. HIJ klapt niet voor een mooie bal van zijn tegen stander, kijkt strak voor zich uit Van Bracht speelt niet bost, De Wilde kan niet profite ren en komt pas in de slotfase iets dichterbij. Na de laatste carambole van Van Bracht lacht De Wilde, schudt links en rechts handen, krijgt nog een beeldje voor de hoogste serie (12) van het toernooi. Gaat op de stoel staan zwaaien als bij de ceremonie zijn naam wordt genoemd. Hij lijdt nlot onder het verforen kampioenschap. Die blijheid verdwijnt op slag als het onderwerp vla de mo gelijkheid om meer te biljarten belandt bij zijn wonlngaanvra- ge. „Ik zou wel meer willen biljar ten, heel veel zelfs, als ik de kans kreeg... in Delft heb ik honderd keer geprobeerd een eensgezinswoning te krijgen. Dan kan ik op zolder een biljart neerzetten. Maar ik krijg niets.- Ik woon in de verkeerde stad. je moet connecties hebben, anders kom je nergens. De gemeente heeft het over een passende woning en dat is dan een flat, omdat wij geen kinderen heb ben. Zo wordt je dus nog eens extra gestraft. Ik zit nu op een dubbel bovenhuis in een parti culier grachtenpand. Alleen daarom wordt ik niet geholpen. Mensen die net trouwen, krijgen een eensgezinswoning. Laten ze die dan zo'n flat geven, daar zijn die mensen dolblij mee, dat weet ik zeker. Het. enige dat ik aangeboden heb gekregen is een maisonette van 611 gulden in de maand. Zo'n dure woning geven we maar aan De Wilde, denken ze blijkbaar. Ik sta ook ingeschreven voor een premie koopwoning. Kansloos. En als ik gewoon moet kopen, dan ben ik voor een eensgezinswoning twee ton kwijt. Mijn vrouw en ik werken alle twee al tien jaar achter elkaar. Ik heb geen dag zonder werk gelopen, we beta len vijftienhonderd gulden socia le lasten in de maand, we heb ben gespaard, we kunnen een woning inrichten, ik kan een bil jart kopen, maar ik krijg ge woon de kans niet". „Dat draait allemaal door je hoofd. Door die toestanden komt het dat ik af en toe faal. Als je echt goed wil biljarten, moet je alles van je afzetten, mag je geen zorgen aan je hoofd hebben. Maar ach, het Joop de Wilde: „Eens moet de zaak zo omslaan, dat het me wel meezit". zou een blamage zijn als ik kampioen was geworden. Rini is de echte kampioen. Ik hoop het nog wel eens te worden, dat wel, al ben ik 42. Ik ben twee keer in een toernooi tweede ge worden achter Raymond Ceule- mans, door partijen van allemaal boven de één gemiddeld. Maar ik loop nu niet meer te moppe ren. Ik ben rustiger geworden, soms ben ik zelfs ijskoud. Ik blijf wel altijd een geintje ma ken, ik kan tegen mijn verlies. Dit toernooi is voor mij ook een afleiding. Ik ben met mijn vrouw. Piet de Jonge en zijn vrouw in Sassenheim in een motel gaan zitten, lekker d'r uit. Het kost geld en vrije dagen, maar dat stoort me niet. Het is, gedeeltelijk, een afleiding voor me. En eens moet de zaak zo omslaan, dat het me op de be slissende momenten wel meezit. En dan ben ik kampioen. Waar om niet, ik kan nog jaren mee". DICK HOFLAND - IWOLLE Enkele nationale ecords en een paar evenarin- jen kunnen naar alle waar- ichljnlijkheld niet verhinderen lat Nederland op de Europese [amploenschappen Indooratie- lek, die op 24 en 25 februari n Wenen worden gehouden, net een uiterst kleine ploeg iaat deelnemen. Tijdens de na- lonale Indoorkampioenschap en In de Zwolse IJsselhal le- ferde zaterdagavond eigenlijk illeen Ruud Wielart, de boom- ange hoogspringer uit Hoofd- lorp, een prestatie van interna- lonaal formaat Mot een hoog- e van 2.18 meter werd hij Ne- lerlands indoorkamploen en taalde de limiet voor Wenen. Vlelart bleek na twee dagen ndooratletlek de enige. Voor bronzen-medaillewinnaar van twee Jaar geleden In San Sebastian dus In ieder geval len reis naar Oostenrijk. Tij lens de tweedaagse nationale tamploenschappen op do, door Ie meeste deelnemers als snel gekwalificeerde kunststofbaan, slaagde niemand anders er in tlch nu al voor de Europese tamploenschappen te plaatsen, folgende week In Rotterdam crijgen de Nederlandse kans- lebbers nog een laaste kans Ijdens de landenwedstrijd te gen België en Luxemburg. Of laar Inderdaad nog een aantal Imleten gehaald zullen worden, noet worden betwijfeld. )e door KNAU-trainingscoördi- lator Bob Boverman voorgestel- Je ploeg van zes mensen lijkt wat al te optimistisch. Roy Se- doc stal zaterdagmiddag in Zwolle weliswaar de show met een nieuw nationaal record ver springen, dat hij bracht op 7.55 meter, maar ook hij lijkt niet in staat zich te verzekeren van een plaats in de EK-ploeg. Overigens heeft de Amsterdamse atleet van AAC dat ook niet voor ogen. Hij richt zich op het zomerseizoen. Sedoc; „Natuurlijk ben ik blij met -dit indoorkampioenschap. Het verbeteren van het nationale record geeft me zelfvertrouwen voor de zomer. Dan wil ik ein delijk eens het record van Henk Visser verbeteren". Dat record van Visser staat sinds september 1956 op 7.98 meter, en lijkt onderhand voor verbetering vatbaar. Twee ande re kandidaten zag Boverman in de twee 800 meterlopers Arno Cormeling en Koen Gijsbers. Beide jonge atleten leverden een fel duel. Gijsbers won in 1.52.4; tweetiende seconde snel ler dan Cormeling. Beide lopers bleven echter ver verwijderd van de KNAU-limiet van 1.49.5; die gevraagd wordt voor Wenen. Karin de Nijs (RKHAV), die de laatste weken door studie en slecht weer slechts een mini maal trainingsprogramma kon afwerken, verbeterde het natio nale record op de 1500 meter. Zij deed dat op indrukwekkende wijze. De jeugdige atlete haalde maar liefst 5.3 seconden af van het oude record dat op naam stond van Elly van Hulst. Deze atlete bracht dat record vorige week tijdens de open oostelijke kampioenschappen in dezelfde IJsselhal in Zwolle op 4.33.3. p Weinig lichtpunten Bij de dames waren er maar weinig lichtpunten. Els Vader (Zeeland Sport) bleek weer he lemaal terug na een blessure, die zij vorig jaar In juni in de interland tegen Noorwegen op liep. De Zeeuwse won de zes tig meter In 7.63; voor Elly Henzen (7.64) en een verras sende Mleke Sterk. Deze laat ste Is bezig aan een comeback en toonde aan nog mee te wil len tellen, door naast bovenge noemde bronzen medaille het goud op de zestig meter hor den te pakken In een tijd van 8.73. Wilma Hillen van Tion zegevier de op de 400 meter in 57.22 se conden. Evenals de 2.10.2 waar mee Elly van Hulst van Olym- pia'48 de 800 meter dames won, geen tijd om over naar huis te schrijven. Het kogelstoten da mes. het minst charmante atle- tiekonderdeel, werd gewonnen door Jopie Baarts uit Edam, die met 12.94 meter de concurrentie ver voor bleef. Sylvia Barlag tenslotte zorgde via een sprong van 1.80 voor een tweede natio nale titel na het verspringen. Met ook nog een zilveren plak op de 60 meter horden werd de ADA-atlete uit Amsterdam wel de meest succesvolle dame van dit nationale kampioenschap. Op de sprint heerste bij de he ren Doetinchemer Raymond Heerenveen. De Argo-atleet werd nationaal kampioen in 6.97 se conden, maar was helemaal niet tevreden. Heerenveen: „Ik had ongeveer 6.7 willen lopen. Dan had ik vertrouwen gehad om volgende week in Rotterdam nog iets sneller te lopen, en me daarmee alsnog te plaatsen voor de Europese kampioenschappen. Misschien dat dat alsnog lukt, maar deze tijd heeft dat nog niet aangetoond". Harland Hetzelfde onderdeel, maar dan met horden, leverde een natio naal kampioenschap op voor Jan Harland van Sparta uit Den Haag. HIJ had 8.17 seconden nodig. Ad van der Leer van Achilles won in 51.12 de 400 meter. Het snelwandelen tenslotte leverde een zege op voor Hans van de Knaap, die 13.48.8 nodig had voor de drie kilometer. Wielart dus voorlopig als eenling zeker van een deelnemersbewijs aan de EK. Terecht overigens dat Nederland bij het hoogspringen vertegenwoordigd is. Naast Wie lart zorgde namelijk Eric Rolle- berg voor een goede prestatie met 2.11. Joep Ehlenbaas van Sparta Den Haag verbeterde als 'A-junior bovendien nog het zes jaar oude jeugdrecord van Wie lart, en bracht het op 2.12 me ter. Met Raymond de Vries, die vorige week in Amerika ook 2.11 sprong, bezit Nederland nu vier atleten, die boven de 2.10 meter kunnen springen. DORDRECHT In de achtste ronde van de strijd om de hal ve finales Nederlands kampi oenschap dammen versloeg Van Aalten Bies en is zodoen de zeker van een plaats In de finale. In groep I leidt hij met 13 punten uit acht partijen. Ook Van der Wal en Hooijberg zijn zeker van een plaats in de eindstrijd. In groep II hebben Jansen, De Ruiter en Bronstring zich ge kwalificeerd voor de finalegroep. Uit iedere groep gaan vier spe lers over naar de finale. ZAGREB Tijdens de Europe se kampioenschappen kunstrij ken gavon in de vier onderde len van het evenement de deelnemers uit de Sowjet-Unle en Oost-Dultsland andermaal de toon aan. Het afsluitende onderdeel, het solorijden voor dames, leverde volgens de ver wachtingen goud op voor we reldkampioene Anett Pötzsch uit Oost-Dultsland. Het feit dat de 18-Jarlge rijdster In de vrije Kür tweede werd achter de Zwitserse Denlse Blelmann kon Anett Pötzsch niet deren. Daar voor was de achterstand van Denlse Blelmann (achtste na de verplichte figuren) te groot Toch greep de 16-jarige Zwitser se, die de harten van de toe schouwers stal, het brons met haar verrichtingen op de laatste avond. De tweede plaats was voor Dagmar Lurz uit Dortmund, ondanks een val. De Westduitse bezette die positie ook in de twee voorgaande jaren, telkens achter Anett Pötzsch. Voor de Nederlandse kampioe nen Astrid Jansen in de Wal zat er niet meer in dan de 20e plaats. De pupil van Joan Haa nappel bleef nog ruimschoots achter op de tweede Zwitserse, Anita Siegfried. HAARLEM Jos Pronk heeft zaterdagavond de marathon van Haarlem, die meetelt voor de Marathoncup, gewonnen. Pronk ver sloeg In de eindsprint drie medevluchters, die een voorsprong vsn één ronde hadden op een achtervolgend groepje van tien man. Het peloton zat op vier ronden. De levendige strijd in Haarlem werd vooral gestimuleerd door Jeen van den Berg. Hij zorgde door voortdurende aanvallen voor de beslissende afscheiding. In de eind- Sprint kwam hij er echter niet merer aan te pas. Tweede achter 'Pronk werd Arie Eriks, die daarmee zijn koppositie in het klasse- he. lent verstevigde. De grote afwezige in Haarlem was Dries van Wij- DEN HAAG Voor en tijdens de pauze van het wereldkampioenschap dames op De Uithof werd op de binnenbaan om het officieus kampi oenschap van Nederland individueel shorttrack ge streden. De titelstrijd ging over vier afstanden: 500, 800, I000 en I500 meter. Arie Raversbergen (Voorschoten) werd kam pioen. Hij won drie van de vier afstanden. In de halve finale van de 500 meter moest Arie Raversbergen genoegen nemen met een twee de plaats achter de jeugdige Menno Boelsma, die het echter tijdens de 1500 meter niet meer bolwerken en vroegtijdig de strijd verliet. Arie Raversbergen zegevierde in de tijd van 51,7 seconden. Boelsma pakte op deze afstand de tweede plaats voor Wim den Eisen die de an dere halve finale had gewonnen. Winnaars van de halve finales duizend meter werden Ravers bergen en Wim den Eisen. Ra versbergen liet in de finale een tijd afdrukken van I.47.I en Wim den Eisen I.47.5. Beide rijders wonnen ook hun halve finale op de 800 meter. In de finale gin gen -beiden nagenoeg gelijk over de eindstreep. Wim den Ei sen dacht gewonnen te hebben. maar de jury wees Raversbergen als winnaar aan. Van Eisen diende een protest in bij de jury, maar dit hielp niet.,, Ik ben winnaar. De jury stelde dat mijn lichaam wel het eerst over de streep ging, maar mijn schaats net achter die van Raversbergen kwam. Maar ik ben het daar niet mee eens", aldus Wim den Eisen. Even later won Wim van Eisen de 1500 meter. Hiervan waren geen halve.Arie Raversbergen moest over deze afstand zelfs genoegen nemen met een derde plaats achter Joop Wolvers. Wim den Eisen mocht een van de bekers van onze krant in ontvangst nemen. Ik ben te vreden, doe nu drie jaar aan shorttrack. Op de langere af stand ben ik beter dan Arie Ra versbergen. Maar op de I000 meter had ik niet de durf om alles te geven. Het ijs was wat vuil en dan ga je zo maar on deruit en kan je alles wel verge ten. Trainingsdomein „De dertigjarige rijder uit Zoe- terwoude, die zijn trainingsdo mein heeft op de Menkenbaan in Leiden, ziet de toekomst van het shorttrack in ons fand hoop vol tegemoet. „Het is een uitste kende training.ook voor de lan- gebaanrijders. Je doet met deze sport enorm veel bochten tech niek op". Wim den Eisen heeft het gelijk aan zijn kant. Het in- Bij shorttrack is het soms vallen en opstaan. doorschaatsen is niets nieuws. Jaren geleden deed Kees Ver kerk het al ep de HOKY en ook broer en zuster Eric en Beth Heiden zijn in Amerika met deze tak van schaatsen begonnen. Eric is zelfs wereldkampioen bij het shorttrack. Dit jaar werd dus nog geen offi- ceel kampioenschap van Neder land georganiseerd. De KNSB wil dat deze jonge tak van spon het eerst een paar jaar probeert. Op 10 en II maart zijn er open kampioenschappen in Amster dam waar vele buitenlanders worden verwacht. ARTHUR VAN RIJSWIJK Achterstand De Nederlandse zwem ploeg kwam er de af gelopen drie dagen tij dens de Speedo Meet- wedstrijden in Amers foort nauwelijks aan te pas. Alleen de oudere garde kwam in aanmer king voor een medaille: Enith Brigitha eerste, Annelies Maas tweede, Fred Eefting tweede en derde. De jongeren lie ten het volledig afwe ten. Verschillende, vee lal als talent aangedui de, zwemmers of zwemsters blijken niet de juiste kracht te kun nen opbrengen om zich met de wereldtop te meten. De achterstand op Amerika en Oost- Duitsland wordt alleen nog maar groter. Een trieste zaak voor de KNZB en bondscoach Bert Sitters, die hard- nekking poogt verande ring in deze situatie te scheppen. Met het oog op de Olympische Spe len van 1980 te Mos kou een dringende zaak. Na selfsupporting Het gevecht om de shirtreclame kan lang zamerhand als een dra-* ma worden geken schetst. Eerst streek het betaald voetbal, na stevig aandringen van- voorzitter Eric Vilé, staatssecretaris Wallis de Vries flink tegen de haren in. Daarna ver zette de staatsseccreta- ris zich in duidelijke termen tegen de Kamer en het afgelopen week einde deed Eric Vilé dat nog eens dunnetjes over. De ellende is begonnen vorig jaar 18 november toen het be taald voetbal zich te slar opstelde. Later werd die houding sterk afgezwakt maar het kwaad was al geschied. De wrevel aan diverse kanten was ontstaan. Afgezien van het feit dat verre van vaststaat of het bedrijfsleven in- derdaad zo geporteerd zal zijn voor shirtrecla me, in die zin dat er voor het merendeel van de betaald voetbalorga nisaties voldoende geld (oskomt, lijkt het voor nemen van de bvo's morgen in de Kamer schipbreuk te lijden. Is dat. zo, dan ligt de op lossing voor de hand: in nauwe samenwerking met de overheid het (befaamde) rapport „Gezonder betaald voetbal" uitvoeren, met subsidie, en na afloop van de termijn waarin het betaald voetbal wordt geacht selfsup porting te zijn, de shirt reclame weer opvoeren. Want dat er uit andere bronnen geld moet vloeien is onontkoom baar. Selfsupporting is een fraai begrip maar het zal waarschijnlijk nooit gerealiseerd kun nen worden. Otter Voetbalminnend Neder land weet bijna niet an- ders meer dan dat de weekeinden voetballoos zijn. Volgens de gronch technische dienst van de KNVB is het niet verantwoord aanstaande zondag de velden te bespelen. Deze dienst, waarbij bekwame em- ployé's werkzaam zijn, is kennelijk niet op het denkbeeld gekomen in barre winterperiode meer dan een week vooruit te zien. Toen de strenge vorst inviel, de sneeuw regelmatig neerdaalde, had de grondtechnische dienst kunnen voorzien dat zeker de eerste weken niet gevoetbald zou kunnen worden. Dan hadden de clubs een betere planning kunnen maken voor het „over winteren" buitenslands. Als alleen terwille van de toto niets is gezegd daarom werd ook pas op vrijdag definitief tot afgelasten overge gaan terwijl eenieder kon nagaan dat voetbal onmogelijk was is van de betalende clubs wel een ietwat te groot offer gevraagd. De start van de finale 60 meter horden. Helemaal achteraan, nauwelijks zichtbaar, met bril, winnaar Jan Harland.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13