Van der Leek: „Subsidie levert meer op dan shirtreclame" Interland in de knel en spelen op „Europa Cupavonden" Liverpool neemt leiding over Feyenoord wil Mansveld wel laten vertrekken SPORTTRIBUNE ERIC VILÉ VALT TWEEDE KAMER AAN PROBLEMEN COMPETITIE STAPELEN ZICH OP Toto Lotto Duitse lotto Supertrio Programma Vanavond gesprek met Hartmann van FC Den Haag PETER HOUTMAN STELT TELEUR BIJ CLUB BRUGGE TÉ Wli LEIDSE COURANT/ MAANDAG 5 FEBRUAR11979 PAGINA 12 Eric ViIé: kwaad op Kamer. UTRECHT Eric Vllé heeft de aanval geopend op de Tweede Kamer. De voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal heeft In krasse bewoordingen zijn be zwaren kenbaar gemaakt tegen de motie die mor gen, bij de begrotingsde batten van het ministerie van C.R.M. behandeld wordt. In die motie, afkomstig van de PvdA'er Worrell, wordt over heidsgeld voor het betaald voet bal afgewezen indien de betaal de clubs overgaan tot het invoe ren van shirtreclame. De alge mene verwachting is dat de mo tie Worrell een ruime kamer meerderheid zal halen, omdat het CDA, de PvdA en D'66 de motie zullen steunen. Eric Vilé gisteren tijdens zijn aanval op de Kamer: „Het is onbehoorlijk en onaanvaardbaar indien de Kamer zich in meer derheid achter deze motie schaart. In het rapport „Gezon der betaald voetbal" wordt shirt reclame niet per definitie afge wezen. Daarom zou het ronduit onbehoorlijk zijn indien de Ka mer nu op voorhand al besluit de overheidsgelden te blokkeren indien er shirtreclame komt. Het minste dat we kunnen verlangen is overleg. Die deur wordt dich tgeklapt indien de Kamer de motie steunt." De weinig tactvolle aanval van' Vilé heeft in de voetbalwereld nogal wat los gemaakt. In vrij brede laag wordt de kritiek van Vilé op de Tweede Kamer als onbezonnen bestempeld. Het felst was de reactie van Jaap van der Leek van de Vereniging van Oefenmeesters. „Los nog van de vraag of het wel verstan dig is van Vilé om in dit stadi um kritiek te leveren op de Tweede Kamer, vraag ik me vooral af wat hij met onaan vaardbaar bedoelt. Ik kan het maar op één manier vertalen, en dat is dat Vilé op stapt als voorzitter van het be taalde voetbal, indien de Twee de Kamer de motie-Worrell aan neemt." Eric Vilé, gisteren toeschouwer bij het door FC Utrecht georga niseerde voetbaltoernooi op kunstgras, wenst zich voorals nog niet uit te laten over de consequenties van zijn „onaan vaardbaar". Vilé '..Aftreden is niet aan de orde. Ik blijf de wens van de gehele vergadering betaald voetbal uitvoeren om tot het dat er geen overleg meer mogelijk is tussen de KNVB en de overheid". Het wordt evenwel steeds duide lijker dat Eric Vilé allerminst verstandig heeft gehandeld toen hij op 18 november van het vo rige jaar onverbloemd voor shirtreclame koos zonder zich afdoende te realiseren wat voor gevolgen dat zou kunnen heb ben. Als de Tweede Kamer mor gen in meerderheid overheids- subsidsie invoert, is het erg on waarschijnlijk dat shirtreclame op korte termijn nog aan de orde komt. Vilé: „Dat hoeft niet. De afwe ging shirtreclame of overheids geld zal door het totale betaal de voetbal gedaan moeten wor den, niet door mij alleen." Jaap van der Leek: „Hef is duidelijk dat we voor een keuze staan: shirtre clame of overheidsgeld. Bij die keuze is het al even duidelijk dat we moeten kiezen voor sub sidie. Men behoeft geen rekenkundig wonder te zijn om te kunnen voor- Jaap van der Leek: boos op Vilé. spellen, dat overheidsgeld veel meer oplevert dan shirtreclame. Sterker nog: indien shirtreclame nu doorgezet worden, doe ik bij deze de voorspeiling dat ten minste de helft van het aantal betalende Voetbalclubs op korte ter mijn terug zal moeten ke ren naar de amateur. Zo simpel ligt het." (Van onze sportredactie) ZEIST De p rob lemon voor competi tie! elder Jan HuIJbregts zijn opnieuw groter gewordon, nu weer niet gevoet bald kan worden In het afgelopen weekeinde. HuIJbregts moot zijn toe vlucht nemen tot hot treffen van noodmaatregelen. Er la al besloten de competitie ten minste twee weken lan ger te laten duren dan gepland was. Enige clubs (AJax en Foyenoord) zijn door dat besluit In problemen geko men, omdat al aantrekkelijke contrac ten In het buitenland waren afgesloten voor het spelen van vriendschappelij ke wedstrijden. Omdat het algemeen belang prevaleert zullen die clubs deze wedstrijden moeten afzoggen of verschuiven naar een later tijdstip. Voorts heeft het er aiie schijn van dat in het gunstigste geval pas in het weekeinde van 17 en 18 februari ge voetbald kan worden. De verwachting van de grondtechnische dienst van de KNVB is dat het aanstaande weekeinde betaald voetbal nog niet mogelijk is omdat de terreinen ernstig beschadigd zouden worden indien er toch gespeeld zou worden. Indien Inderdaad pas op 17 en 18 fe bruari begonnen kan worden, over weegt Jan HuIJbregts om op een aan tal woensdagavonden, dis gereser veerd waren voor Europees voetbal, waarin Nederland niet meer vertegen woordigd Is, te laten spelen. Dat'zal dan, na het Invoeren van de zomertijd (april) worden, zodat ook de clubs die niet over een lichtinstallatie beschik ken op doordeweekse avonden kun nen spelen. Huijbregts' probleem is echter, dat Ajax inmiddels al heeft ingeschreven voor het Bemabeu-toernooi van Real Madrid, dat gespeeld wordt op Europa Cupda ta. Overleg op dat punt tussen Huij bregts en Ajax is nog volop gaande. Ajax voelt er vooralsnog niets voor om het toernooi af te zeggen. Indien de winter de komende dagen opnieuw toeslaat, waardoor het hervat ten van de competitie nog langer zal duren, overweegt de voetbalbond de interland ItaliëNederland (24 februari in Milaan) af te zeggen, om aldus één weekeinde winst te maken. Het toer nooi om de KNVB-beker komt even eens in de knel. Het is dan ook niet uitgesloten dat afgeweken zal worden van het oorspronkelijke plan om vanaf de kwartfinale dubbele wedstrijden te spelen. Voor het weekeinde van 24 en 25 fe bruari is al een programma voor de eerste divisie vastgesteld dat oorspron kelijk op 26 en 27 mei zou worden ge speeld. Ook zal in deze divisie met Pinksteren waarschijnlijk een dubbel programma worden gespeeld. Voor Pa sen zou dat voor het gehele betaald voetbal moeten gelden. De eerstkomende weken zullen de vol gende programma's worden gespeeld: Eredlvlsle: 11 februari: het retumprogramma van 17 september; 18 februari: het oor spronkelijke programma van 14 januari; 4 maart: het oorspronkelijke program ma van 28 januari; 11 maart: het oor spronkelijke programma van 21 januari. Eerste divisie: 11 februari: het retumprogramma van 27 augustus; 18 februari: het oorspron kelijke programma van 14 januari; 25 februari: het oorspronkelijke program ma van 27 mei; 4 maart: het oorspron kelijke programma van 28 januari; 11 maart: het oorspronkelijke programma van 21 januari. Competitieleider Jan Huij bregts besteedt vóór het seizoen dagen aan het samenstellen van het pro gramma. Hij zal er weer geruime tijd aan moeten spenderen om de verlo ren dagen te kunnen compenseren. TTTI OOI BOD DB 000 I □0 3/4-2-1979 g P.E.C. Zw.-Utrecht MA.C-M V.V. 2 Tvenl»N.E.G 3 Velend«m-Sparta R_ 4 Rod* J.C.-Dza Haag 5 Feyenoord-A.Z-"67 6 Vlteaae-Haarlem 7 V.V.V.-O.A. Eaglet 8 P.S.V.-AJax 9 Helmond Sp.-Vtaardlng.JO A'dam-Wagenlngen IJ Den Boacb-ExceUlar12 Vccndam-HotrcBTtonJ3 Het aantal deelnemers aan toto 5 bedroeg ruim 150.000. Zij zorgden voor een inleg van 490.000,- waarvan een eerste r«- prijs 93.372,-, tweede prijs pe 58.358,-, derde prijs 81.701,- jn m De winnende getallen van lotto 5 zijn: 5 - 8 - 9 - 21 - 25 - 27. Reservegetal: 37. Het aantal deelnemers bedroeg 836.118. Zij zorgden voor een inleg van 3.586.405,-, waarvan een eerste prijs 624.914,-, tweede prijs 170.354,-, derde prijs 255.531,-, vierde en vijfde prijs/ 340.708,-. De winnende getallen van de Duitse lotto zijn: 5 - 18 - 23 - 29-33 - 48. Reservegetal: 46. Het winnende getal in Spel 77 is: 6 81 5 7 2 9. De uitslag van het supertrio (Lord Maire-prijs) is: 2 - 11 - 8. 1. Nummer 2 ovatio (A. J. Mole- ma), 2. nummer 11 Matchless (J. de Jong), 3. nummer 8 New Petulance (W. Duivenvoorden), omzet: 278.362.-. Uitkering: 695,50. Eredivisie: Ajax—FC Utrecht, MW—PEC Zwolle, 10-2, 19.30 uur, NEC-NAC Sparta—FC Twente, FC Den Haag—Volendam, AZ '67Roda JC, HaarlemFeyenoord, Go Ahead Eagles—Vitesse, PSV—FC WV. 10/2,20.00 uur. Eerste dlvlsiep EindhovenHelmond Sport, FC VlaardingenFC Amsterdam, Wageningen—SC Cambuur, FC Groningen—FC Den Bosch, Excelsior—Willem II, FC Dordrecht—Veendam, HeerenveenSC Amersfoort, Fortuna SCSW, HeraclesDe Graafschap. Aad Mansveld kan zijn shirt van FC Den Haag wel weeropzoeken. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Aad Mansveld en coordinator Eddy Hartman praten vanavond met elkaar over een eventuele overgang van de Feye- noorder op zo kort mogelijke termijn naar FC Den Haag. Het groene licht voor dit gesprek word zaterdag gegeven nadat Hart mann overleg had gevoerd met manager Peter Stephen van Fey enoord, die meedeelde met een voortijdig vertrek van de voorma lige libero van FC Den Haag geon moeite to hebben. Aad Mansveld zelf staat ook positief tegenover een terugkeer bij de club die hij ruim anderhalf jaar geleden verliet. Maar of er rond de figuur van de in juli 35 jaar wordende verdediger ook daadwerkelijk zaken worden gedaan dient te worden afgewacht. „Ik wil wel eens horen wat FC Den Haag te bieden heeft", verklaarde Aad Mansveld gisteravond. „Ik sta in principe positief tegenover een rentree bij FC Den Haag, maar ik zit niet op een schopstoel bij Feyenoord. Ik kan daar het komende half jaar nog een hoop centen verdienen. Dus...". Indien Mansveld terugkeert bij FC Den Haag zal dat geschieden op basis van een semi-profstatus, omdat hij wat meer. aandacht wil bsteden aan zijn werkzaamheden in de autohandel. Het contact tussen Mansveld en FC Den Haag ontstond veertien dagen geleden nogal toevallig. De libero moest voor (andere) zaken in het Zuiderpark zijn en werd toen door Hartman gepolst naar zijn bereidheid tot een eventuele terugkeer. Mansveld reageerde daarop niet onwelwillend, waarna de zaak in een stroomversnelling kwam toen trainer Piet de Visser vorige week in het openbaar verklaarde dat zijn club bezig was Mansveld weer aan zich te binden. Aad Mansveld wil zich niet uitlaten over een eventuele tijdsduur van een mogelijke nieuwe relatie met zijn oude vereniging. „Mis schien dat er ook gepraat gaat worden over de periode né het voetballen bij FC Den Haag", aldus Mansveld. „Maar, nogmaals, ik wacht rustig af wat er besproken wordt". LONDEN Hoewel het leaguepro gramma voor zaterdag door do barre weersomstandigheden opnieuw In de war werd gestuurd, konden voor de eerste divisie alle wedstrijden op na doorgang vinden. Alleen Aston VII- Ia-Queen8 Park Rangers word afge last De topper was ongetwijfeld Uver- pool-West Bromwich Albion met ala In zet de eerste plaats op de ranglijst Door een overwinning van 2-1, en mede door het verlies van Everton (0- 1 tegen de Wolves), kon Liverpool de eerste positie overnemen. Liverpool maakte een einde aan een reeks van 19 wedstrijden zonder neder laag van Albion. Beide teams lieten voor 52.000 toeschouwers aan Anfield Road nogal nerveus spel zien. Liver pool dankte de overwinning aan hard nekkig aanvallen in het eerste uur. De Schot Kenny Dalglish gaf Liverpool in de 20e minuut de leiding. Het beteken de zijn dertiende treffer dit seizoen. Ze ven minuten na de rust maakte David Fairclough er 2-0 van. West Bromwich kon alleen in de 67e minuut via Alistair Brown iets terug doen (2-1). De kampioensaspiraties van Everton popte zich in de dertiende minuut al als de held van de wedstrijd. Zijn tref fer betekende kostbare winst voor het laag geklasseerde Wolves. Arsenal bleef bij de top vier door de uitwedstrijd te gen Manchester United met 2-0 te win nen. Alan Sunderland scoorde twee maal kort achter elkaar (in de 56e en 57eminuut).p Het duel tussen de onderste twee, Chelsea en Birmingham City, eindigde in winst vcor thuisclub: Chelsea (2-1). Ray Wilkins vierde zijn return na een lange blessureperiode met twee tref fers. Bij Birmingham was ook een oud- geblesseerde succesvol. Keith Be- rtschins, die zijn eerste wedstrijd speel de sinds hij in augustus een been brak, scoorde in de 48e minuut, het geen toen de gelijkmaker betekende. Trevor Francis, die bij Birmingham voor een miljoen pond te koop is, speelde niet mee wegens een blessu re. p «v f JC Het meeste publiek trok het Volkspark stadion in Hamburg. Liefst 58.000 men sen waren gekomen naar de wedstrijd tussen Hamburger SV en VFB Stutt gart, goed voor een bruto recette van bijna 800.000 mark. Het ging dan ook om een duel tussen twee kandidaten voor de nationale titel, die evenwel niet tot een beslissing kwamen: 1-1. Beide ploegen begonnen erg voorzich tig, met name de thuisclub. Verdedi gend vielen er echter nogal wat gaten, waarvan international Hansi Müller in de 23e minuut kon profiteren om Stutt gart op voorsprong te zetten. Pas na de rust slaagde HSV erin wat meer greep op het spel te krijgen. Voor de gelijkmaker was echter een vrije trap nodig. Memering gaf de bal van links voor en de Joegoslavische voorstopper Buljan kopte fraai raak. Bayern München zag zijn achterstand op de leiders verder teruglopen door een nederlaag in Frankfort. Eintracht nam pas laat afstand De Oostenrijker Pezzev kopte een vrije trap van Gra- bowski in de 68e minuut in, en zeven minuten later verhoogde Borcher uit een vrijwel identieke situatie de stand tot 2-0. Bayern kon hier pas tien minu ten voor tijd een treffer van Rummenis- se tegenover stellen. ClMlliA dpanje Eamon Bannon van Chelsea (rechts) valt over het been van Don Given van Birmingham. Niet typerend voor de uitslag tussen beide laagstgeklasseerden in de Engelse competitie. Chelsea won met 2—1. lie över het algemeen geen goed gedaan. De achttiende speeldag gaf veel saaie wedstrijden te zien met bijzonder weinig doelpunten, twaalf treffers in negen wedstrijden. Vier duels eindigden in 0-0. Koploper Beveren scoorde in de uit wedstrijd tegen runner up RWDM slechts eenmaal. Dat was niettemin vol doende om de voorsprong op het gros van de concurrentie verder uit te bou wen. Alleen Anderlecht bleef goed vol gen door volle winst in de uitwedstrijd tegen Beerschot: 1-2. RWDM-Beveren was strijd nadat beide partijen dend spelend van start gingen. In de tweede helft bevocht RWDM een licht overwicht, maar strandde bij de af werking van de kansen op doelman Pfaff, de Belgische voetballer van het jaar 1978. Beveren was bij de uitvallen slagvaardiger. Vijf minuten voor tijd viel het winnende doelpunt. Schoriberger lanceerde Janssens. wiens voorzet door de Duitsèr Albert in het doel van Rui ter werd gekopt. Beerschot moest tegen Anderlecht drie „vaste" verdedigers missen. Dank zij de Spaanse uitblinker Lozano had An derlecht het toch moeilijk en keek bij rust dan ook tegen een achterstand van 1-0 aan. Het doelpunt was van Van Pelt na een pass van Lozano. Ander lecht had na de pauze een uitblinken de Rensenbrink nodig om de stand om te buigen. Oranje's linkerspits scoorde zelf de gelijkmaker, Van der Eist het winnende doelpunt. In de eerste helft van Lokeren-Berin gen gaf de Nederlandse doelman van de thuisclub, Rob Hoogenboom, de Belgische oud-International Van Moer een slag In het gezicht Die overtre ding werd bestraft mot een strafschop die door oud-PSV-er Guy Francois werd benut Beringen nam daardoor de leiding, maar werd na rust volkomen over speeld. Lokeren won verdiend met 2-1 door treffers van Gudjohnsson en Mommens. Charleroi won met dezelfde cijfers van Waregem, al ging dat veel gemakkelij ker. Chris Dekker (ex-MW) scoorde het tweede doelpunt. De tegentreffer kwam pas in de laatste seconden. Van Berchem Sport-Ciub Brugge viel weinig positiefs te molden, de drie voudige landskampioen was In het veld veel beter, maar de aanval met de debuterende Peter Houtman stelde niets voor. Met enige slagvaardigheid had Berchem een zware nederlaag geleden, maar door het totale ontbre ken daarvan bleof het 0-0. Met name Houtman faalde schromelijk. HVest-DuitsJand Slechts drie wedstrijden gingen zater dag door in de hoogste afdeling van het Westduitse betaalde voetbal. De penningmeesters van de thuisspelende clubs zullen daarvan geen moment treurig zijn geworden. De drie duels werden in totaal door ruim 130.000 toeschouwers bezocht. Slechts Real Madrid wist van de koplo pers zijn wedstrijd te winnen. Thuis versloeg Real Union Salamanca met 3- 1. Gijon speelde doelpuntloos gelijk te gen Espanol terwijl nummer drie, Las Palmas, thuis verloor van Racing San tander, 2-1. Hierdoor is Real Madrid weer op twee punten voorsprong geko men. Barcelona telt na het gelijke spel thuis tegen Valencia niet meer mee voor het kampioenschap. Italië Koploper AC Milan wist gisteren maar ternauwernood van AS Roma te winnen met 1-0. Perugia deed het nog slech ter, tegen Inter Milaan werd met 2-2 gelijkgespeeld. AC Milaan is hierdoor op drie punten voorsprong gekomen. Griekenland AEK kon ondanks de zege van 5-0 op Het Egaleo zijn koppositie niet verstevigen. Ver Aris en Olympiacos wonnen namelijk 'voo eveneons hun wedstrijden. Aris ver- fspri sloeg Rodos thuis met 2-1 terwijl Olym- 'Pro piacos uit een knappe overwinning op mer Larissa behaalde. 2-1. De stand: 1 AEK he. 30.2 Aris en Olympiacos 29.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12