s Confrontatie tussen Van der Klaauw en Kamer op komst pxuzie tussen iwoonwagen- amd O bewoners en fSpoorwegen BON NAONDIPLOMATIEKE' UITSPRAAK IN ZWOLLE Politiek Partij Parlement WE WORDEN DOOR VS-PERSONEEL GETREITERD" Zo doet u het goed als afzender. elke dag en elke nacht, van elke maand ALTIJD hoek van holland -ife- harwich §fg Kastelentocht naar Wales en Chester INNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 FEBRUAR11979 PAGINA 9 enkele tientallen jaren gelden ïog het geval was. Tijdens het langdurige miniserschap van Luns had buiten het departe ment een geleidelijke denucratise- ring plaats; het parlemen xreeg meer vat op het beleid. Pas er tijde van Schmelzer kabinet-Bisieuvel) ontwikkelde de democratiseug zich ook binnen het vanouds zef geslo ten departement. Deze tendas zette zich onder minister Van cr Stoel (kabinet-Den Uyl) krachtig vort. Centraal in de begroting9ehande- ling zal de vraag staan of,;n zo ja, in hoeverre, het Nederland-1 buiten landse beleid gewijzigd isiinds het aftreden van minister Vander Stoel in december 1977 en hetoptreden van de huidige minister Van der Klaauw. In de wandelgagen van het Tweede Kamergebow wordt met spanning naar het dbat uitge keken, vooral na Van de Klaauws uitspraak (op de Zwolse artijraads- vergadering van de WEVan vorige DEN HAAG Het is nog niet o heel lang geleden dat de behane- ling van de begroting van BuiU- landse Zaken in de Tweede Kaar een extra plechtig en feestelijk ti- Ije kreeg: bij hoge uitzonderig iverden op die dagen ter ere van Ie in de loges zittende buitenlandse i- plomaten de lampen langs de „la- je zijden" van de zaal aangestoken. extra glans is er nu af. De é- (rokken lampen branden nu in e:e vergadering en de plechtige stei- i ge. hing tijdens de behandeling van le Begroting van „BZ" is verdwenn, lis het ware als teken dat het hi- jenlands beleid gedemocratiseerd is. Set ministerschap van Buitenlan6e ^ïaken is nu in perioden van kai- ™^etsformatie een door partijen 'el jegeerde post geworden; in politik -Den Haag is vrijwel niemand mer 5 vinden die de leiding van dit le- q lartempnf bij voorkeur aan een pr- ^'0ze zou toebedelen, zols SELMr^ blad.] week zaterdag) dat onder zijn minis terschap het internationale vertrou wen in Nederland is hersteld. Nog steeds staan veel politici in Den Haag paf van deze uitspraak. Zelfs in Van der Klaauws eigen WD zijn velen bepaald niet gelukkig met de Zwolse uitspraak. Herinnerd wordt aan de steun die Van der Stoel tij dens zijn ministerschap ook van de toen in de oppositie zijnde WD ont ving. Dat gold overigens niet voor zijn collega van Ontwikkelingssa menwerking Pronk, maar deze be paalde slechts een minderheidsdeel van het buitenlands beleid. De uitspraak van Van der Klaauw is temeer bevreemdend omdat het kabinet-Van Agt tot dusver steeds heeft verklaard het buitenlands be leid van Van der Stoel in grote lij nen voort te willen zetten. Daar had geen van de grote fracties bezwaar tegen omdat Van der Stoel een zo wel degelijk als geprofileerd beleid voerde dat ook in het buitenland groot respect genoot, men denke aan Van der Stoels inspanningen voor de mensenrechten in dictatori aal geregeerde landen en zijn strijd tegen de verdere verspreiding van kernwapens. Van der Klaauw, door zijn leven sloop (in de diplomatieke dienst) be paald geen insider in de Nederland se politieke verhoudingen, en zijn wat kleurloze staatssecretaris Van der Mei volgden dit drietal op. De nieuwe minister had in het eerste halfjaar de wind duidelijk tegen. In het tweede halfjaar van zijn „be wind" krabbelde Van der Klaauw overeind. Hij had meer vat op de Kamer en maakte enkele succesvolle buitenlandse reizen. Zijn beleid werd de laatste tijd in brede kring aanvaard (hoewel in PvdA en CDA vraagtekens gezet werden bij onder delen van het Zuidelijk Afrikabeleid, en heeft zijn eigen partij de VVD moeite met de ontwerp-sanctiewet), maar het was wél aanzienlijk min der geprofileerd dan het beleid van het vorige kabinet. Van een voort rekkersfunctie van Nederland is nauwelijks meer sprake, maar men kan niet zeggen dat het beleid van Van der Klaauw haaks op dat van Van der Stoel staat. Niet het minst als gevolg van zijn Zwolse uitspraak zal Van der Klaauw het volgende week in de Kamer erg moeilijk krijgen. Hij zal, om met Brinkhorst te spreken, man en paard moeten noemen en zijn be leid moeten uitleggen. Het is duide lijk dat de diplomaat Van der Klaauw nog altijd geen echte politi cus is, maar, zo vraagt „Den Haag" zich af, hoe kwam hij dan toch tot zo'n volstrekt ondiplomatieke uit spraak? Niet alleen in Nederland maar ook daarbuiten zal het Kamer debat over Buitenlandse Zaken met meer dan gewone belangstelling ge volgd worden. EVERT MATHIES fan een onzer IeN HAAG Het personeel >n an de Nederlandse Spoorwe- 'tn treitert woonwagenbewo- plus ers. Nieuwe spoortrajecter en clogen dan ook zeker nie dje. ieer langs woonwagencentr lorden aangelegd. Als bi.- giasPorbeeld de Schipholliji door'ordt doorgetrokken nax leveren Haag, dan dient er bj- spara>nder goed op gelet te wc- lltterltn dat de trein met een go- boog om woonwagenkan- kfen heen zal rijden. jaar bewoners (NW) geschrevn in brieven aan provincies ie te maken hebben met de anleg van spoorlijnen "in het tader van de ruimtelijke orening. De woonwagenbewones vin den trouwens ook datspoor lijnen die nu langs wonwa- gencentra lopen moetn wor den verplaatst. „Schunnige boekjes die de reizigers in de trein Iten lig gen, worden door IS-perso- neel bij woonwagenentra uit het raam gegooid. De dwar relen kinderen dan aak voor de voeten. Ook bierllikjes be landen vaak op let kamp, vooral op zondagmildagen als de spoorwegen dronken voet balfanaten vervoeren". Ook de sanitaire voorzienin gen in treinen worden volgens NW gebruikt om woonwagen bewoners te plagen. „De NS laat de uitwerpselen van pas sagiers nog steeds via een buis op de rail uiteenspatten. Het spoorwegpersoneel laat de trein opzettelijk langzaam langs de kampen rijden om het beoogde effect te krij gen". „Soms stopt een trein en stapt het personeel uit om een protestactie op het kamp te ondernemen. Daarbij wor den woonwagenbewoners niet "K'SJ.t pttpost zelden mishandeld. Het is ook voorkgekomen dat NS-perso- neel met wapens die het had buitgemaakt op andere min derheidsgroepen in het bij zonder op de gekleurde mede mens want blanke reizigers worden niet gefouilleerd schoot op kampen. Er is zelfs een keer een granaat gewor pen. Dat gebeurde door een overspannen conducteur die daarna promotie kreeg en op internationale treinen mocht gaan werken", zo luiden de de beschuldigingen van de woonwagenbewoners. Een en ander is opgenomen in het fe bruarinummer van „Het Wiel", de maandkrant voor woonwagenbewoners. Het Wiel stelt dat statistisch mate riaal om een en ander te sta ven, niet aanwezig is. „Maar", aldus Het Wiel, „omdat NW een evenals de NS door de overheid zwaar gesteund li chaamhet zelf zegt is het waar". „Dat is nogal wat" was de eerste reactie van zowel de Spoorwegen als het ministerie van CRM (waaronder de woonwagenbewoners resorte- ren). Beide instellingen veron derstellen dat deze beschuldi gingen een reactie zijn op het feit dat de Spoorwegen heb ben voorkomen dat er in Overijssel een aantal woonwa genkampen werden -aangelegd vlak langs spoorlijnen. De Spoorwegen beroepen zich daarbij op de normale in spraakprocedure die er in dergelijke gevallen geldt. Daarvoor is indertijd een re geling opgesteld door het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat. Volgens de NS is het om veiligheidsredenen onge- wenst om kampen vlak langs spoorlijnen te hebben. Men vreest ondermeer vernielingen aan het materiaal, zoals inge gooide ruiten, protestacties op de spoorbaan (zoals in Bra bant eens gebeurde), mishan deling van NS-personeel, het schieten met een luchtbuks op treinen en ook voor kinde ren op de spoorbaan. Bij de Spoorwegen had men het jongste nummer van Het Wiel (oplage 7000 exemplaren) nog niet onder ogen gehad. Na bestudering ervan („men moet toch minstens plaats en tijd van bijvoorbeeld die gra naataanslag kunnen aange ven") zal men zich bij de NS beraden over eventueel te ne men stappen. De verantwoordelijke eindre dacteur was voor nader com mentaar niet bereikbaar. Het ministerie van CRM be vestigt dat NW Het Wiel voor honderd procent wordt gesub sidieerd, maar dat het depar tement geen enkele verant woordelijkheid draagt voor de inhoud ervan. Het ministerie denkt dat het gaat om een soort rancune-actie van de woonwagenbewoners. Bij CRM spreekt men van stem mingmakerij van zowel de NS als Het Wiel. - Meer weten. Dienstregeling en Big Ben Tours programma v« de Stoomvaart Maatschappij Zeeland liggen bij uw reisbureau of automobielclub Bij de ABN. de AMRO- of RABObank Bij NS-inlichtingenkantoren Of bel rechtstreeks SMZ. tel 01747-3944. ook voor inlichtingen over vrachtvervoer ÜINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFE finime Belgen ?s een Kamerlid in p tingen wil hebben Ier een bepaald on twerp, dat zich Ju niet direct leent !or een heel debat, ilt hij daarover ge- lonlijk schriftelijke agen aan de betref- nde minister of latssecretans. De ocedure is dan als Igt. Het Kamerlid ilt de vragen op en lurt ze naar Ka- ervoorzitter Vonde- lg, die ze vervol- Ins weer doorzendt lar de bewindsman !n wie de vragen in gericht. Nu komt >t wel eens voor. It Vondeling een fite censuur op de stelde vragen toe- Ist. In overleg met vragensteller ver kiert hij soms een fnetje, dat in lelijk te ingewikkeld Ne- irlands is gesteld. Maar er zijn af en toe ook andere rede nen die Vondeling naar de pen doen grijpen, zoals uit het volgende moge blij ken. Waar gebeurd. De WD-Kam er led en Wim Keja en Ed Nij- pels hadden er lucht van gekregen dat men in België van plan is, een eind te maken aan het weg vallen van radiocon tact in verkeerstun- nels. Vooral voor de politie en de ambu lancedienst is het soms lastig, dat in een tunnel de mobilo foons niet of nauwe lijks meer werken. Vandaar dat onze Zuiderburen gaan on derzoeken of dat eu vel niet kan worden verholpen. „Dat zou voor Nederland ook wel goed zijn", dach ten de beide Kamer leden, en stelden daarover prompt schriftelijke vragen aan minister Garde niers, die de omroep m haar portefeuille heeft. Kennelijk de den ze dat in een dolle bui, want de eerste twee vragen luidden: ..Is het de minister bekend of de berich ten kloppen, dat onze Zuiderburen de mo gelijkheid gaan on derzoeken om radio ontvangst ook in ver- keerstunnels mogelijk te maken? Vindt de minister niet dat dit een slim plan is van Belgen...?". Een discriminerende giller natuurlijk, hele maal in de stijl van onze Belgenmoppen. Logisch dan ook dat Vondehng dat niet pikte. Hij liet het we liswaar het woord „Zuiderburen" staan. maar veranderde de tweede vraag in: „Vindt de minister niet dat dit een goed plan is?". En aldus gekuist belandden de vragen op het minis terie van CRM. Diepenhorst 1 Een van de kleurrijk ste politici op het Binnenhof is nog al tijd prof. dr. I.A. Diepenhorst, voorma- hg minister van On derwijs (1965-1967). U weet nog wel, hij was de man, die als voorzitter van televi siepanels onvermijde lijk begon met .„Ge achte kijkluisteraars, aan mijn linkerzijde - voor u rechts - zit..." Welnu, deze prachtige prater is tegenwoor dig lid van de Eerste Kamer. Deze week was hij woordvoerder van het CDA bij de be handeling van de Justitie-begroting. En Son met minister De natuurzlijk kon hij Ruiter gerust te stel- het niet laten. Hij be- len- daarbij een veeg uit de pan gevend aan de christen-de mocratische „loyalis ten" in de Tweede Kamer, die het niet geheel eens zijn met het regeerakkoord maar het kabinet wel gedogen. Diepen horst: „Aan deze zij de van het Binnenhof betekent loyaliteit niet het allerzonder lingst vertrekken van het politieke gelaat teneinde -althans voor zichzelf overtui gend - de eigen prin cipiële identiteit te doen blijken met de daaraan verbonden merkwaardige im pressies door zulke grimassen gewekt bij het kabinet, dat men met behulp van deze mimiek kritisch wil steunen. Diepenhorst 2 Even later belandde Diepenhorst bij de Hermandad. „Bij de politie denkt men aan wat jeugdige be snorde geüniformeer den, die individueel optredend hun kracht zoeken in het uitde len van parkeerbon nen, die gezamenlijk opererend niet zo zachtzinnig optreden, maar overigens zich groepsgewijs in be paalde buurten „ge deisd" houden; het is te „link". En ook bracht de professor nog de boulevardbla den ter sprake, die blijkbaar tot in hoog ste kringen gelezen worden. „Gesteld dat ik straks de hier aan wezigen die nimmer een blik in Privé hebben geslagen, iets zou willen aanbieden, dan dreigde voor mij in weerwil van mijn beperkte middelen geen faillissement" DICK VAN RIET SCHOTEN RIK INT HOUT VNNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFE Uw krant samen met North Sea Ferries Wïïwmx Dit is het aloude stoomtreintje van de Ffestiniog Rail way, dat van Porthmadog rijdt naar Tanygrisiau en waarmee een rit wordt gemaakt. „Kastelentocht naar Wales" is de naam van de reis, die uw krant in samenwerking met North Sea Ferries or ganiseert van woensdag 28 februari tot en met zondag 4 maart 1979. De tocht door het prachtige bergachtige Wales, met beeldschone ver gezichten, heeft als doel het Ruthin Castle. Het is een bijzonder fraai Welsh kas teel waar genoten wordt van een voortreffelijk en ui termate folkloristisch mid deleeuws banket en waar op de tweede avond een smaakvol diner-dansant is. Voeg daarbij een rit door het grillige berggebied met een heel ouderwets stoom treintje, een excursie naar een leisteengroeve en een bezoek aan het stokoude, maar altijd weer charmante stadje Chester, dan zijn dit slechts enkele hoogtepunten van deze volledig verzorgde tour. Programma: Woensdag 28 februari 1979 17.00 Inschepen op een van de fraaie North Sea Ferries schepen. Diner en amuse ment aan boord. Donderdag 1 maart 1979 Engels ontbijt aan boord 08.00 Aankomst Huil 08.30 Vertrek uit Hull per luxe touring-car naar Tingley Cross, waar ca. 10 uur kof fie wordt gedronken in de New White Bear 10.30 Vertrek uit Tingley Cross 12.00 Aankomst irj Mollington Ba- nastre Hotel waar wordt ge luncht 13.30 Vertrek naar Chester, waar na aankomst (13.50) een korte dia-show (met Hol landse tekst) wordt gepre senteerd 14.50 Gelegenheid voor bezoek en winkelen in Chester 17.20 Vertrek uit Chester 18.15 Aankomst in Ruthin Castle, waar om 20.00 uur het mid deleeuwse banket wordt ge geven. (Alle kamers met bad/douche en telefoon). Vrijdag 2 maart 1979 07.45 Welsh ontbijt in het kasteel 08.45 Vertrek voor een tocht door het prachtige bergachtige gebied van Wales met om ca. 10.30 koffie-pauze in het Royal Victoria Hotel te Llanberis 11.30 Aankomst in Caernarvon voor een bezoek aan het kasteel 12.15 Vertrek uit Caernarvon 13.00 Aankomst in Maentwrog voor lunch in Old Rectory Hotel en Oakley Arms 14.30 Aankomst na vertrek uit Maentwrog in Porthmadog 15.00 Rit met een stoomtreintje van de Ffestiniog Railway door het fraaie beboste be rgland 16.05 Aankomst in Tanygrisiau. Verder per touringcar naar Blaenau Ffestiniog 16.30 Bezoek aan de Llechwedd Slate Caverns (een leisteen groeve) 17.30 Vertrek van Llechwedd naar Ruthin Castle 19.00 Aankomst in Ruthin Castle, waarna om 20.00 uur diner dansant. Zaterdag 3 maart 1979 08.30 Welsh ontbijt in het Kasteel 09.45 Vertrek van Ruthin Castle naar Wrexham 10.30 Bezoek aan het Erddig House, een typisch Engels landhuis, waar koffie wordt gedronken 12.15 Aankomst in Llangollen voor een lunch in het Brid ge End Hotel 13.45 Vertrek uit Llangollen 17.00 Aankomst in Huil voor in schepen op een van de North Sea Ferries schepen. Diner en amusement aan boord. Zondag 4 maart 1979 Engels ontbijt aan boord 08.00 Aankomst in Europoort Einde van de reis. Deze plezierige vakantie- tocht, volledig verzorgd, kost 495,- per persoon op basis van 2 persoons stan daardhut (special-hut 40.- p.p. toeslag) en 2 pers. ka mer in Ruthin Castle. Gra tis kan worden gebruik ge maakt van een speciale bus dienst (op te geven bij de boeking) die rijdt van Den Haag (vertrek 15.00 uur voor het Centraal Station) en Rotterdam 15.45 uur van Coolsingel gebouw Rotter- damsch Nieuwsblad) naar Europoort. Deze bussen rij den op zondag 4 maart 1979 van Europoort naar Rotter dam/Den Haag. Wie op ei gen gelegenheid komt kan gebruik maken van het NSF-parkeerterrein in Euro poort. Men dient dan om uiterlijk 16.30 uur in de ver trekhal van North Sea Fer ries te zijn. Minimum aantal deelnemers: 45. Inlichtingen en boekingen bij: North Sea Ferries, Mej. Kriboo. tel. 01819-62077 of Sijthoff Pers, Bureau Reis organisatie, tel. 070-624562. tst. 257 of 370. Aan: North Sea Ferries, t.a.v. Mej. Joke Kriboo, Postbus 1123, Rozenburg of Sijthoff Pers, Bureau Reis organisatie, Wagenstraat 37, Den Haag Ik/Wij wens(en) deel te nemen aan de „Kastelentocht naar Wales en Chester" van 28 februari tot en met 4 maart 1979. Naam: Naam: Naam: Naam: Adres: Woonplaats: Tel.: Er zal wel/geen gebruik worden gemaakt van een specialhut (toesl. 40,-p.p.) Er zal wel/geen gebruik worden gemaakt van de gratis bus Den Haag/Rotterdam Handtekening - doorhalen wat niet wordt verlangd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9