j4 i i* Niet alleen gokke(n) in Knokke „Scheveningen leek uitgestorven, niet alleen 's winters", aldus een bekentenis in een VW- folder, nu zich in deze badplaats een wedergeboorte aan het voltrekken is. Ten koste van een hall miljard gulden wagen overheid en zakenleven de duik in een zee van nieuwe mogelijkheden. Het is de bedoeling óók 's winters van Scheveningen een levendig Noordzeecentrum te maken. Daartoe zal de thans onmiskenbare naargeestigheid met elan bestreden dienen te worden. Tot op heden wijken veel Nederlanders in dit seizoen uit naar het levendige en mondaine Knokke. Het „korte verblijfstoerisme", dat Scheveningen gaat nastreven, brengt daar al veel vertier, vooral als de werkweek ten einde Is. De gastronomische weekenden zijn vermaard en gaan dikwijls gepaard met beoefening van het kansspel in Knokke's pompeuze casino. Eén van onze verslaggevers bracht zo'n winters weekend door bij de buren en deed een poging het Scheveningen van nu en straks te vergelijken met deze wonderlijke badplaats, waar snobisme zich paart aan oprechte kunstliefde en waar (soms onmatig) schransen vooraf gaat aan alles wat verder wordt ondernomen. De „nachtraven" vinden er tot het morgenkrieken evenzeer iets van hun gading als de vrouwen die wensen te volstaan met „teaen" en winkelen. Bij alle overeenkomsten vooral straksmet Scheveningen blijft Knokke iets aparts. Wie in afwachting van Scheveningen-nieuwe-stijl in Knokke op verkenning wil gaan, krijgt alle informatie van het Belgisch Verkeersbureau te Amsterdam, Leidseplein 7, telefoon 020 - 251251. Een gastronomisch weekend in één van de beste hotels komt op/ 185.-. KNOKKE/SCHEVENINGEN Wie 's zomers in onze badplaatsen al ver geefs heeft gezocht naar de ouder wetse gezelligheid, laat in de winter maanden alle hoop varen. Geen vlag gen dekken dan de troosteloze lading van een pier als die van Schevenin gen, waar zelfs onder de beste weer somstandigheden^ een zekere landerig heid boven de branding waarneem baar blijftEen dagje pierewaaien? De winter ontkent in alle grimmigheid, dat hier ooit Marsmans visioenen van een zon en een zee die bliksemend openspringen, verwezenlijkt zullen worden. Een grauwe, Atlantische wal toont zich in zijn ware gedaante. Ap partementsgebouwen, luxe flats, be- tonkolossen in aanbouw, hijskranen, op hun eilanden vereenzaamde pavil- joentjes en geblindeerde puien. Alles kleppert en piept. Wat niet stormvast is verzegeld stuift over de promenades en tracht fladderend te ontkomen aan de vangarmen van de wind. Wie dit niet meer kan aanzien mag een schrale troost ontlenen aan de heilsboodschap, ,,dat Schevenin gen bezig is zich in sneltreinvaart te ontwikkelen tot één van de grootste, modernste en plezierigste badplaatsen aan de Noordzee". De overkoepeling van een golfslagbad van 25 miljoen gulden begint al vorm te krijgen. Het Steigenberger Hotelge- sellschaft uit Frankfurt is druk bezig met het opschudden van de bedden in een glorieus aan het massatoeris me ontstegen Kurhaus. En spoedig zullen in het casino de balletjes gaan rollen. Maar zolang geen wervelbruisbaden aan de kook zijn gebracht en het re sultaat van een 500 miljoen-investe ring door overheid en commercie niet compleet zichtbaar is geworden, blijft Scheveningen 's winters zo dood als een pier. Winter aan de Noordzee. Kan er iets goeds voortkomen uit een bezoek aan die met sombere grauwsluiers bedek te stranden en de grotendeels veria ten, eindeloze slaapmuur voor bad gasten op de boulevards? De ,,wal" van gebouwen zet zich in België voort. Ook daar lijkt deze fapade op de muren van Spaanse begraafplaat sen, waar rij na rij de doden hun ap partementjes bezitten, allemaal voor zien van een eigen etagedeurtje. Er waaien lege friteszakjes over de zee dijken zoals boulevards in Vlaande ren genoemd worden en veel rol luiken blijven onverbiddelijk gesloten. Maar toch, de Belgen houden de moed er in en weten 's winters nog aardig wat gasten zo ver te krijgen, dat zij met de moed der wanhoop een fiets huren of plaats nemen in zo'n twee- of vierpersoons trapkar re- tje, voor een tochtje over de prome nade. Hoewel de gasten zich aldus blootstellen aan een totale verkleu ming, roepen WV-functionarissen in Knokke-Heist handenwrijvend uit, dat deze lichaamsbeweging plezant en gezond is. Deze mannen zijn uiterst bekwaam in het opsommen van heilzame aspec ten, verbonden aan wintervakanties in hun eertijds zo druk door de Engel sen bezochte sea-side ressorts. Ultra violette stralen manifesteren zich krachtiger dan ooit. De lucht zit vol met ozon en jodium is gratis verkrijg baar voor hen die diep inhaleren tij dens een strandwandeling. En aan de vloedlijn zou het minder koud zijn dan landinwaarts. Wie het ongemak van de winter aldus bezweert, wordt in het buurland niet uitgelachen maar met respect beje gend. Ruim zestig procent van de wintergasten blijkt dermate onder de indruk van deze aan het Duits ont leende Kur-taal, dat zij „gezondheid" opgeven als motief voor hun bezoek. Andere pleziertjes aan de Belgische kust zijn volstrekt in tegenspraak met deze doelstelling. De gastronomie na melijk en een voor hart en bloedvaten nadelige opwinding bij het kansspel. Als „gedroomd jachtgebied voor fijn proevers" neemt Knokke met de ene hand terug, wat de andere aan nieu we energie heeft geschonken. Epicu risten en gokkers, dikwijls verenigd in één persoon, roemen om strijd de banketten in het casino en de luxe hotels of één van de honderd restau rants. Het casino ziet er uit als een bunker die later van raampartijen is voorzien, maar presenteert binnen een overwel digende. pompeuze luxe. Burgemees ter E. Desutter en de heer K. de Grauwe, anders dan zijn naam doet vermoeden wel terdege „schepen van feestelijkheden" alsmede de dienst voor toerisme, behoeden Knokke-Heist voor het rampzalige lot, waaronder Scheveningen, Zandvoort enz. 's win ters al zoveel jaren gebukt gaan. Hoe lang hebben de vaderlandse functionarissen voor het kusttoerisme niet handenwringend aangezien, hoe bussen vol mensen met dikke porte feuilles en knorrende magen koers zétten naar Knokke? Er werden daar allerlei formules bedacht om 's win ters de zaak draaiende te houden. De „Kom op Adem"-weekends bijvoor beeld, leidend tot een massieve indi gestie en veel gemor over de door croupiers naar zich toegeharkte bank biljetten. In slaap Maar het werkte. Dankzij het casino en een overdaad aan spijs en drank hield Knokke zich 's winters op de been. terwijl Scheveningen al op 1 oktober in slaap was gevallen. Tame lijk veel Nederlanders keren ook nu dat ene opengebleven pannekoekhuis je en de tochtige café's aan de vloed lijn de rug toe, om hier een frisse neus te halen. Volgens mevrouw Gil berts Spruyt van het Belgische Ver keersbureau te Amsterdam geven 95 van de 100 de voorkeur aan Knokke- Heist. Tezamen met de Duitsers staan ze nummer één op de ranglijst van bui tenlandse gasten. Zal Scheveningen straks in staat blijken dit winterse ge tij te doen keren en de competitie te winnen Wat hebben de badplaatsen in Vlaan deren te bieden, dat straks het we dergeboren Scheveningen niet zal kunnen presenteren Babelutten voorzeker, de naar een oud recept van de Nederlandse Jan Spekkenboer bereide versnapering, even exclusief als de wafels van een zekere Saskia, die ze op een onna volgbare wijze bruin bakt. En het bij na Engelse „teaen" op verwarmde terrassen. Wat is het toch, dat de Belgen altijd weer inspireert tot het ontstijgen aan hun beperkingen en zo joyeus van het leven te genieten? Zelfs als de noordenwind giert over Brels vlakke land, houdt Knokke zich overeind met een allure, waar onze badplaatsen tot op heden niet aan tippen kunnen. Dat is zeer verdienstelijk voor een Noord zeecentrum, niet zoals Scheveningen gebouwd tegen de flanken van een grote stad vol mogelijkheden op het gebied van spijs, drank, vertier, kunst en cultuur. Ze moeten het daar alle maal zelf doen. „Knokke is niet alleen maar gok- ke(nzeggen de stadsbestuurders snaaks in hun wervende folders. En zij bestrijden energiek de mistroostig heid. die ook hier 's winters op de loer ligt. Hoe ongenadig hebben de bouwpromotors toegeslagen op plaat sen waar eens pronkzuchtige villa's stonden. Nog voor de aannemers hun betonmolens leegstortten aan onze vloedlijn, had in België een nieuwe urbanisatie om zich heen gegrepen. Het appartement werd ontdekt als ideaal object voor beleggers. Studio's en „buildings" zoals de Belgen alle gebouwen noemen die hogerop willen vormen een muur, die zich bijna onafgebroken voortzet over een lengte van 65 kilometer. Maar alle verwoestingen en ongebreidelde bouwwoede ten spijt, weet Knokke een zekere stand op te houden. Veel meer dan het nog zo kille Sche veningen, bewaart men hier herinne ringen aan het aristocratische verle den. Aantoonbaar is dit in accommo daties als het Chalet du Zoute" in natuurreservaat Het Zwin, vroeger een koninklijke residentie. Hoeveel vorsten van Europese en zelfs oosterse hui zen hebben vroeger niet tijdelijk gere sideerd aan deze kust? Nieuwe rijken Wie er de tijd voor heeft mag niet verzuimen om even naar Oostende uit te wijken. Daar kunnen pogingen wor den gedaan om binnen te dringen in de pal aan zee gebouwde villa, waar de heersers van België met hun gezin plachten te logeren. Hei is een hote geworden voor nieuwe rijken met schouders die de weelde van een ver pletterende deftigheid nauwelijks kun nen dragen. In het souterrain van dit Royal Club Hotel" staat de reusachtige badkuip, waarin Leopold zich nog wel eens komt onderdompelen. De kuip is zo groot, dat hij met een ladder beklom men moet worden en biedt voldoende ruimte voor beoefening van zowel school- als rugslag, ter beteugeling van reumatische aandoeningen. Het snob-appeal van een dergelijk ho tel-paleis wordt versterkt door de we tenschap, dat ook prinses Paola en haar kinderen hier wel eens te gast zijn, zij het dat de tent dan gesloten wordt voor mensen van niet-koninklij- ken bloede. Terug naar Knokke. Daar zit dus ook nog iets in de lucht van een zekere distinctie, de hoge komaf van een badplaats, die op het nippertje aan de verloedering is ontkomen. Wat Scheveningen nog niet gelukte is hier zichtbaar en voelbaar als een soort toegevoegde waarde. Merkwaar digerwijze danken beide waterfronten hun plechtige oorsprong aan Duitse architecten en planologen. Zij ont wierpen hun lusthoven met een zeke re grandeur, voor het puikje van de Europese vorstenhuizen, adel en steenrijke burgers. Zelfs als 's zomers de zeedijk van Knokke één grote kermis is vol natio naliteiten, herrie en walm van frites kramen, verloochent die afkomst zich nog niet. Even verderop liggen de vil lawijken van Het Zoute, waar puissant rijke Belgen hun zomerresidenties hebben, temidden van paradijselijke tuinen. Ze vormen een klassieke be zienswaardigheid. Deze bloemenroute (folder verkrijgbaar) is 's winters een ontdekking, dankzij de spookachtige verlatenheid van het villadorp, waarin elk ogenblik geluiden uit het epos van Paul Vlaanderen de wandelaar kunnen doen ijzen. Knokke in de winter. Het verlaten be dehuisje „St. George's Church", her innerend aan de tijd dat Engelse lords hier nieuwe krachten kwamen opdoen. De wind trotserende middel baren en bejaarden, die hier veel meer dan in Nederland 's winters aan zee verblijven, renteniers, opvallend veel bontjassen en -mutsen in de Kust-Lippens-en Dumortierlaan. win kelboulevards met etalages vol kost bare delicatessen, juwelen, antiek, mode-artikelen, schoonheidssalons en boetieks. Het is daar ook 's winters opvallend druk. vooral tijdens de weekenden en de scène bezit een onmiskenbare ele gantie. Tussen zand en klei van West- vlaanderen hebben beroemde huizen uit Parijs en andere wereldcentra hun filialen gevestigd Knokke-Heist pre senteert in totaal 1000 winkels op een bevolking van nog geen 30.000zielen! De Belgen zijn erin geslaagd hun glo rieuze verleden het nieuwe gezicht te geven van een consumptieparadijs voor welgestelden. Niet meer rang en stand, maar de bankrekening is door slaggevend. In deze filosofie overheer sen de drie c's van haute cuisine, haute couture, haute coiffure. De Bel gische WV-functionarissen paren in hun aanbod onbekommerd een zekere frivoliteit aan jolijt van meer boertig karakter en voelen zich minder dan Nederlanders geremd door valse schaamte, als zij iets willen bejubelen. In hun badplaatsen speculeren zij vooral 's winters op het onuitroeibare snobisme van velen onder hun clien tèle. Zien is gezien worden, is een belangrijk element in dit wintertoeris- me. Wie staat niet graag met een glas champagne losjes in de hand onder de wereldberoemde luchter van Venetiaans kristal ('s werelds groot ste) in het casino? En is het niet een eer om te mogen spelen op het fraaie 18 holes golfterrein (Europa's mooiste) of op de maar liefst 68 ten nisbanen, waaronder drie overdekte voorde wintergasten Onder motto's als „Knokke-Heist O.K. het ganse jaar door" gooit men er van alles en nog wat tegenaan om de zaak draaiende te houden. „Jodiumrij- ke weekeinden", Lucullusmaaltijden, high-society shows in het casino met als inzet demonstraties van de duur ste cosmetica en mode-artikelen. Ook Knokke moet er voor vechten om de juiste weg te vinden tussen (sociaal) massa-toerisme en het soms hyper-gedistingeerde vermaak voor de happy few. Er zijn Nederlandse aan nemers te hulp geschoten om giganti sche strandopspuitingswerkenuit te voeren. Tegen Pasen zal acht miljoen kubieke meter zand zijn toegevoegd aan wat er al lag en dan presenteert men twaalf kilometer „fijnkorrelig zandstrand", toereikend om 150.000 a 200.000 gasten de ruimte te geven. Ontzanding was maar één van de problemen. Er moesten twee kostbare zuiveringsinstallaties worden gebouwd om vervuiling van de stranden te voorkomen en als één man protes teert gans Knokke tegen de opruk- zee. Vlakbij het strand is een parxeergara- ge voor vierhonderd auto's aan bouw, er komt een gigantiscne ,acht- haven (vijftienhonderd ligplaatsen) en nieuwe hotels staan op het bouwpro gramma Goudmijn Leopold II beschouwde de Belgische kust als een goudmijn Families als Serweyters de Mercx, Lippens en Nel lens ontplooiden er hun particuliere initiatief en exploiteerden het strand als wingewest. Blijkbaar oefent het waterfront zowel in Scheveningen als aan de Belgische kust een magneti sche aantrekkingskracht uit op beleg gers. Soms slaan ze de duikplank mis. Dat -C is in beide plaatsen gebleken. Tot de,:,,"? superieure aanwinsten in Knokke be- hoort het Thalassiotherapie-lnstituut v annex hotel (La Réserve) gebouwd naar een idee van de wielrenner LoufcJc,*y son Bobet. Het leidde een kwijnend J bestaan, tot een uitbreiding tot stand kwam op basis van een nieuwe for- ff. mule. Thans staat het ook in de winter recht overeind, op een steenworp at-' stand van het casino. Dit nieuwe kuu* roord volstaat niet met een imitatie- t> ri branding in het zwembad, maar doet een poging om Knokke's faam als t echte badplaats een nieuwe dimensie te geven. De thalassiotherapieën op basis van zeewater zijn even verrassend als het- geen op de gastronomische dis ver-, schijnt. Als ik de wens te kennen geef een nacht in La Réserve te wij- len doorbrengen, zijn bijna alle 120 kamers al bezet. Mijn bed kan besla-' pen zijn door de reeds genoemde^'"- Jacques Brei, Gilbert Bécaud, Maurice Chevalier. Frank Sinatra en mogelij-- c kerwijs zelfs (hier stokt de pen toch - wel even) Catharina Spaak, allemaal- sterren, die in het casino zijn opge treden en hier de nacht doorbrachten. Hoe geruststellend is de gedachte, dat in het kuurgebouw de infrarood- 9 lampen en menigerlei heilzame baden v-, ter beschikking staan. Wie kan de - verleiding overwinnen om zich in het geborrel van een schuimende jetstre- am te werpen of onder te dompelen in een bad met diadynamische stroom, waarna masseurs het lichaam, kundig betrommelen Vindingrijk Knokke is vindingrijk. Het luxueuze hotel offreert met succes anti-stress* vakanties met als inclusief een mini- - kuur thalassiotherapie a la carte, sport en oefening, ruim een week. in clusief ontbijt 741 gulden. Er wordt aan alles gedacht. Maar de gastrono-. -fc. mische weekends blijven toch het meest in trek. Dit alles voor winter**- gasten met geld en een verfijnde smaak, ook op het gebied van kunst en cultuur. Er wordt in dit deel van Westvlaanderen veel Frans gesproken. Het casino hangt vol met prachtige schilderijen van Belgische meesters en blinkt met name uit door een hommage aan de surrealist René Ma- gritte, in een speciale zaal. Ook La Réserve heeft een galerij, naar men zegt één van de vijftig in het veelzij dige Knokke. waar zelfs de liefde voor kunst en cultuur door de maag gaat. Die van Scheveningen moeten er mis schien toch maar eens gaan kijken, alvorens zij de laatste miljoenen van hun halve miljard in nieuwe verlokkin gen gaan investeren. LEOJ LEEUWIS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21