I ,Na een feest jen ik beregoed Garantie tot 1992 Meubelfabriek Oisterwijk Rini van Bracht neemt leiding lordenloper Jan Harland, andidaat voor indoortitel: rladheid bemoeilijk'' (jilj artcompetitie Kamer stelt beslissing over shirtreclame uit Boete voor Watson mkPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 FEBRUAR11979 IN HAAG In de gedachten van Jan Harland neemt de tionale titelstrijd op de 60 meter horden een bescheiden tats in. Het moment tussen startschot en finishlint is voor In bloedserieus, maar daarvoor en daarnaa prefereert de aanpak. Zijn opmerking: „Na een feest ben ik bere- is voor hem geen maatstaf maar wel een aanwijzing, het beter is de oogkleppen thuis te laten. „Het liefste ga lin een bus naar wedstrijden toe", zegt hij, „dat is gezellig 1 plezierig. Ik doe zo ontspannen mogelijk. Als ik steeds Sk dat ik moet winnen, dan verlies ik meestal. Kort voor i wedstrijd word ik zenuwachtig. Dan moet ik ineens twee |drie keer naar de wc en heb ik geen honger. Pas in het rtblok ben ik echt zo geconcentreerd, dat ik alleen aan het Ischot denk, geen enkele andere bijgedachte heb. En als enmaal loop, dan moet ik winnen. Het is al een paar keer teurd, dat ik voor de laatste horde merkte dat ik het niet ilde, en dan begon ik te schelden. Winnen is een motivatie Harland, al tien jaar lid i Sparta, wint veel. In zijn ;te jaar als senior begint zelfs als favoriet aan de strijd in Zwolle op zijn ||efde afstand („Hoe korter liever"). „Je went aan ünen, maar dat betekent dat ik verzadigd ben. |i ook een beetje gek zijn 3je negentiende. Maar win- 1 of een record lopen ver- lert niets. Vaak wel voor Jeren, maar niet voor je- 1. Het gebeurt ook wel Is, dat ik tijdens onbelang- Üe of gemakkelijke series 1de startblokken moppen lel tegen een vriend als naast me start Want zó «ten ben ik nou ook weer nor is een belangrijke fac- |in het leven van Jan Har- p. „Ik scheid altijd techni- je atleten en lange-afstand- jïrs. De technische mensen jg'ben een wat fijnzinniger Irior, al klinkt dat wat aan- |igend. Die trekt mij aan. idenlopen hoort ook onder gtechnische nummers. Een Inter zal slechter hordenlo- dan een hordenloper inten. Een hordenloper heeft een betere looptechniek. Mijn sterke punt is de start, terwijl ik daar juist zo weinig mogelijk op train, want dan gaat het mis. Ik train in de ogen van velen trouwens toch niet zo goed. Als er veel ken nissen zijn, dan praat ik graag, hoewel dat minder is geworden. Maar de mensen oordelen nog altijd naar vroe ger. Ik vind dat je niet per definitie goed traint als je al leen met jezelf bezig bent Ik heb nooit echte blessures ge had en dat komt misschien wel omdat ik nooit té hard heb getraind." Ontwikkeling In zijn ontwikkeling als to patleet heeft Jan Harland veel gehad aan de begelei ding van de Belg Wilfried Geroms, de vakgroeptrainer horden. „Hij heeft een hele grote fout bij mij ontdekt en weggehaald. Ik trok mijn doortrekbeen, het been da{ het laatste over de horde gaat, te ver door naar voren. Dan blijf je met je bekken achter de horde hangen. Nu ik dat niet meer doe, kom ik sneller op de grond en kan ik sneller door. Zoiets zou ik ook met mijn polsstoksprin- gen moeten hebben. Zonder trainer kom ik tot 4,20 meter. Dat is behoorlijk goed en ik vind het erg leuk. Soms wordt je ziek van alleen maar lopen, dan is het nood zakelijk dat je iets anders er bij doet Daarom ook werk ik aan de tienkamp, maar daar zijn speer, discus en 1500 meter nog erg slecht." In zijn laatste jaar „bij de jongens", waar hij nationaal kampioen werd in de zaal, heeft de Haagse atleet nog te veel op de juniorhoogte van de horde, 1,00 meter, ge traind, waardoor de overgang naar de 1,06 meter van de se nioren niet geleidelijk genoeg ging. „Daardoor kon ik geen snelheid maken tussen de horden, maar dat ben ik nu kwijt. Het sprinten is het be langrijkste. Je moet voor 110 meter horden drie seconden optellen bij de tijd op de 100 meter. Een tophordenloper als Guy Drut klaagde altijd dat hij niet snel genoeg was, al liep hij 10,3 op de 100 meter. Als je eenmaal zo ver bent, worden het nuances. Hoe be ter je wordt, des te moeilijker het is nog beter te worden. Ik hoop op de 110 meter horden ergens bij de 13,0 seconden te eindigen. Ik loop tenslotte lie ver een record op een buiten baan. Het indoorseizoen in Nederland stelt niet zoveel voor, je komt hier geen echte binnenatleten tegen, zoals in Amerika. Maar niettemin zou ik wel het idee hebben een volwaardig kampioen te zijn, als ik zaterdag mocht winnen, want een titel is een titel. Er zijn drie vier jongens van gelijke kracht en die doen al lemaal mee. Een paar jaar Jan Harland: „Winnen is een motivatie voor me". geleden was dat niet zo. Toen zou ik met mijn 8,0 op eenza me hoogte hebben gestaan. Vorig jaar werd Raymond Heerenveen kampioen bij de senioren met 8,2. Het natio naal record is 7,8 en ik denk in de richting van een verbe tering. Je kunt veel doen als je veel wilt Ik gebruik mijn sport vaak als excuus voor mijn studie (Academie voor lichamelijke opvoeding-red.), maar ook wel eens ander- Onder de tonen van zelfs voor leken herkenbare muziek van Pink Floyd („Voor mij is dit nog tamelijk rustig") er kent Jan Harland, dat hij op binnenbanen nog altijd beter tot zijn recht komt dan op buitenbanen, „al wordt het minder". En dat hij niet weet hoe zijn toekomst eruit zal zien „Ik denk niet zo erg veel vooruit Ik ben op het gymnasium b terecht geko men omdat een vriend die richting koos en ik bij hem in de klas wilde blijven. Ik ben lid van Sparta geworden om dat de baan van die club het dichts in de buurt was. Ik wil iets in de sport doen, maar misschien kies ik wel voor iets anders, als ik dat leuker vind. Ik heb een tijdje gevoet bald bij LENS (ook dichtbij) omdat ik lang klein bleef en bij de atletiek iedereen groei de. Ik was altijd de snelle, maar dat ben je bij voetbal al vlug. Voor voetbal heb ik nooit getraind, alleen keeper- strainging, dat vond ik fijn. Maar ik ben teruggegaan naar de atletiek, zo'n over donderende voetballer was ik niet. Wel ben ik eigenlijk nog te klein (1,80 meter) voor een atleet. Dat moet. je compense ren met lenigheid, maar ik vind dat ik dat voor een hor denloper niet lenig genoeg ben. Op de korte afstand is de start echter het belangrijk ste. Kom je niet goed weg, dan kun je het vergeten. Na veertig vijftig meter lig je pas op topsnelheid. Dan ben je er al bijna. Pas na het baanseizoen loop je langere tempo's voor je sprintconditie, om langer je topsnelheid te kunnen vasthouden." En dan, zonder aanleiding, alsof het zomaar ineens tot hem door dringt dat hij echt een hele goede is: „Het is wel een snelle doorbraak hè? Ja, dat mag je wel zeggen dacht ik". DICK HOFLAND IIDEN De gladheid ïept nogal wat verwarring de Leidse biljartcompeti- Zo werd bij het begin tt het 3e en laatste gedeel- van de competitie in de |ste klasse het belangrijke el Landzicht 1-Carambole 1 gesteld. Bovendien kwam Instreek 1 zonder toestem- e ng van competitieleider s oon niet opdagen voor de Imoeting met Between 1, daardoor met 0—8 regle- e ntair zegevierde (er moest ,r peeld worden in het clu- kaal van UVS). Carambole kan dat t 62 uit 12 nog gemakke- t goedmaken, maar moet a wel outsider Landzicht t- 'slaan. 1- uitslagen: UVS l-'t Zuid 1 p6; Rijnstreek 1-Between 1 n 8 regl. In de 2e klasse hou- n Wapen van Voorschoten )- n Carambole 2 elkaar keu- n in evenwicht. Carambole 2 jr am niet in actie, Wapen s i Voorschoten daarentegen d n met 62, daarmee pre- i- 5 één punt voorsprong ne- e nd op de Carambole-reser- e De scoreverhouding is nu s om 74, beiden uit 14 duels, e uitslagen: Rijnegom 1-De Waag 1 26; Wapen van V. 1- TOG 1 6—2; Morspoort 1-TOP 1 44. Landzicht 3 en Cleyn Duin 1 boekten beiden in de 3e klasse 62 zeges, zodat zich ook hier een slijtageslag tussen 2 ploegen aan het ont wikkelen is. Landzicht 3 heeft 69 punten uit 14 wedstrijden, Cleyn Duin 162 uit 13. De uitslagen: Cleyn Duin 1- Rijnegom 2 6—2; Landzicht 2- Between 2 44; Wachtje 1- Landzicht 3 26. In de overi ge klasse vielen, buiten veel uitgestelde ontmoetingen, de volgende uitslagen te noteren: Vierde klasse: Rijnegom 3- TOG 2 26; Carambole 3- Landzicht 4 4-4; DOB 1-DOS 1 6—2: Vijfde klasse: Zwaan tje 1-TOP 2 71; Carambole 4-DOS 2 4—1; Landzicht 5-De Waag 3 '26; Cleyn Duin 2-'t Zuid 2 0—8. Zesde klasse: Landzicht 6-De Waag 4 26; DOS 3-DÖB 2 53. Zevende klasse: Wachtje 2-TOG 3 62; VOP 2-DOB 3 4-4; DOS 4-Ca- rambole 5 6—2. Achtste klas se: Spoortje 2-Cleyn Duin 4 2—6; De Waag 5-Morspoort 2 4—4; 't Zuid 3-De Heul 3 6-^2. Negende klasse: Spijkerbak 2- Morspoort 4 4—4; Verkerk 1- Between 408. Roemeense atlete blijft in Westen RUHPOLDING De Roe meense deelneemster aan het wereldkampioenschap biatlon in Ruhpolding, Corneliu Po- troanchenu heeft besloten in het Westen achter te blijven. Verondersteld wordt dat zij op het laatste moment is ver dwenen en haar intrek heeft genomen bij een Westduitse familie. De Roemeense offici als hebben de verdwijning van Corneliu Potroanchenu officieel toegegeven. Oost-Duitsland heeft gisteren de vierde gouden medaille ge wonnen bij de 18e editie van het wereldkampioenschap bi atlon. De viermansploeg had een voorsprong vdn bijna een halve minuut op het Russi sche viertal, dat zilver greep en bijna drie minuten op Tsjechoslowakije dat brons veroverde. De uitslag is: 1. Oost-Duits land (3x7,5 km 1.29.38; 2. Rusland 1.29.56,7; 3. Tsjecho slowakije 1.32.35,12. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Het woensdag afgebroken Kamerdebat over de invoering van shirtrecla me in het betaald voetbal zal pas op 13 februari worden voortgezet. De Kamer kwam gisteren zodanig met de tijd in de knoop, dat werd beslo ten het debat over de CRM- begroting (waarbij de kwestie van de shirtreclame aan de orde kwam) bijna twee we ken uit te stellen. Zoals bekend hebben de Ka merfracties van PvdA en CDA een motie ingediend, waarin staat dat de subsidie van het rijk aan het betaald voetbal onmiddellijk moet worden gestopt als de shirtre clame haar intrede zou doen. Staatssecretaris Wallis de Vries weigert echter aan deze wens van de Kamermeerder heid gehoor te geven. „Het overleg tussen KNVB, rijk, gemeenten, de Stichting Nati onale Sporttotalisator over het al dan niet invoeren van shirtreclame mag niet nu al geblokkeerd worden door een uitspraak van de Kamer", zo vindt de staatssecretaris. Het ziet er naar uit, dat de motie van PvdA en CDA wordt aangenomen door alle fracties behalve de WD, de partij van Wallis de Vries. Het is nog de vraag wat de staatssecretaris na het aanne men van de motie zal gaan doen. NK driebanden SASSENHEIM De eerste twee ronden van de nationale titelstrijd in het driebanden heeft gisteren in Sassenheim geen verrassingen opgeleverd. De titelkandidaten Van der Smissen, Van Bracht, Popey- us en De Wilde wonnen al len, de een met meer moeite dan de andere, hun partijen. Van dit kwartet kwam Her man Popeyus het meest over tuigend uit de verf. De achtvoudige titelhouder brandde in zijn duel tegen Henny de Ruyter na de 25ste beurt los. Op dat moment had hij 20 caramboles verza meld tegen De Ruyter 21 pun ten. Tien beurten later had de 56-jarige uitvinder van de harmonica-stoot 42 punten, door series van ondermeer 7, 6 en 3. Ook het restant tikte Popeyus soepel bij elkaar. In 44 beurten was hij uit Wat hem het fraaie moyenne van 1.363 opleverde. Waar Popeyus schijnbaar geen last van had, de korte felle afslag van de banden, speelde in de overige partijen een voorname rol. Vooral Christ van der Smissen had het er in zijn duel tegen Tiest Brosens te kwaad mee. Ge voegd bij het zeer verdedigen de spel van de Bredanaar werd van de titelhouder veel wilskracht gevergd. Zuiver en alleen door zijn spijkerharde wedstrijdmentaliteit streek hij de zege op. Moeizaam finishte hij na 76 beurten Brosens achterlatend op 46. Revancheren Ook Rini van bracht onder vond problemen met het ban- d ens pel. Daarnaast speelde zijn angstcomplex voor Piet de Jong een rol van beteke nis. De Rotterdam presteerde het de laatste jaren van uit geslagen positie Van Bracht een nederlaag toe te brengen. In Beekbergen kostte dat Van Bracht vorig jaar zijn vierde titel. In Sassenheim revancheerde hij zich. Na een vrijwel gelijk opgaan de strijd liep de Waalwijker halverwege de partij door vijf vruchtbare beurten uit naar 47-29 na 45 beurten. De Jong pareerde met een serie van acht, de hoogste uit de eerste ronde. Na 62 beurten was het bekeken: 60 om 49 voor Van Bracht. Joop de Wilde balanceerde voortdurend tegen Eddy van der Looy, op de rand van de nederlaag. Vooral door zes .mazzelcaramboles", telken male het begin van een leuke serie, bleef Van der Looy aan de positieve kant van de sco re. Eerst in de slotfase kon De Wilde, die op grond van zijn uitstekende voorseizoen waarin hij meermalen ruim boven het moyenne van een uitkwam tot de favorieten ge rekend wordt, zijn achter stand wegwerken. Van 54-49 werd het 54-58 na 69 beurten. Voor de resterende twee pun ten had De Wilde nog drie beurten nodig. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Piet de Jong (Rotterdam 49 62 8 0793 Rini van Bracht (Waalwijk) 60 62 4 0.967 Eddy van der Looy (Velthoven) 56 72 60.775 Joop de Wilde (Delft) 60 72 4 0.883 Tiest Brosens (Breda) 46 76 5 0.605 Van der Smissen (Willebrord) 60 766 0.789 Henny de Ruyter (Waalwijk) 34 44 4 0.772 Popeyus (Etten-Leur) 60 44 7 1.363 Tweede ronde: De Jong 36 63 3 0.571 De Wilde 60 63 9 0.952 Van der Looy 60 65 9 0.923 Van der Smissen 56 65 4 0.86 De Ruyter 53 56 4 0.946 Van Bracht 60 56 6 1.071 Brosens 60 64 6 0.937 Popeyus 59 64 8 0.921 Stand (resp. punten, hoogste serie, alg. gemiddelde): 1. Van Bracht 4 6 1.016; 2. De Wilde 4 9 0.888; 3. Papeyus 2 8 1.101; 4. Van der Smissen 2 9 0.848; 6. Brosens 2 6 0.757; 7. De Ruyter 0 4 0.870; 8. De Jong 0 8 0.680. Rudi Koopmans zevende op wereld ranglijst DEN HAAG Op de wereld ranglijst van de World Boxing Council (WBC) voor de maand fe bruari staat Rudi Koopmans als zevende geklasseerd. De Fries bokst woensdag 21 februari in het sportpaleis Ahoy' in Rotter dam om het Europees kampioen schap halfzwaargewicht tegen de Italiaan Aldo Traversaro. Op de lijst van de WBC komt de Italiaan niet voor. Waarschijnlijk Sportwereld VILLARS De achtste afda ling, die meetelde voor de we reldbeker skierï voor heren is gewonnen door de Zwitser Peter Müller. Tweede en der de werden de Oostenrijkers Stock en Grissmann. Müller behoudt de leiding in het klassement. BOEDAPEST De 24-jarige Hongaarse hoogspringer An drea Matay heeft gisteren het indoor record van 1.95 meter geëvenaard. Het betekende wel een nieuw Hongaars re- cord. CANNES Op de derde dag van de internationale zeilwed- strijden staan de gebroeders Vollebrecht in de FD-klasse op een met de Spanjaard Abascal gedeelde eerste 1 plaats. DEN HAAG - Het paard Moneymaker zal zondag niet starten op de koersen in Hil- I versum. Moneymaker heeft tijdens het door de ND opge legde startverbod toch in Duitse koersen meegelopen. is het wegvallen van Europees kampioen Traversaro uit de top van de ranglijst te wijten aan het feit dat hij begin december door interventie van de scheidsrechter in de vierde ronde verloor van wereldkampioen Marvin Johnson (VST). De wereldranglijst van de WBC voor februari ziet er in het half- zwaar- en zwaarweltergewicht als volgt uit: halfzwaargewicht: We reldkampioen: Marvin Johnson (VSt.), 1. John Conteh (Eng.), 2. Matthew Franklin (VSt), 3. AJvaro Lopez (VSt.), 4. Ed Gregory (VSt.), 5. Mate Parlov (Joe.), 6. Victor Galindez (Arg.), 7. Rudi Koop mans (Ned.), 8. Lotty Mwale (Zambia), 9. Ba Sounkalo (Mali), 10. Miguel Angel Cuello (Arg.). zwaarweltergewicht: Wereldkam pioen: Rocky Mattioli (Ita.), 1. Maurice Hope (Eng.), 2. Ayub Ka- lule (Oeg.), 3. Edgard Ross (VSt.). 4. Fighting Jim (Cur.), 5. Manuel Gonzalez (Arg.), 6. Fernand Mar- cotte (Can.). Parker tegen BOB LEIDEN Voor de basket- bal-competitie zijn dit wee keind geen toppers gepland." Ook Parker zal het niet al te zwaar krijgen. In de Leidse 5- meihal treedt de formatie van coach Blom aan tegen BOB, een ploeg behorend tot de grote middenmoot. De Oud- Beijerse ploeg zal zich naar alle waarschijnlijkheid niet al te veel illusies hoeven te koesteren, daar is Leiden sim pelweg te sterk voor. SAO PAULO De Britse coureur John Watson heeft van de internationale sport commissie van de FIA een boete van 10.000 Zwitserse franken (ongeveer 12.000 gul den) gekregen. Dit verklaarde Teddy Mayer, die manager van het McLaren formule I- raceteam waarvoor de Brit rijdt, gisteren in Sao Paulo. De sportcommissie stelt Wat son verantwoordelijk voor de massale botsing die op 21 ja nuari enkele seconden na de start van de Grote Prijs van Argentinië plaats vond. Vol gens een woordvoerder van het McLaren-team zijn de vier punten die Watson verkreeg door zijn derde plaats in de race hem niet afgenomen. De mogelijkheid bestaat dat de sportcommissie later deze maand in Parijs hierover als nog zal praten. Ons Eiber nest zonder geluk (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - De inhaal wedstrijd tegen koploper Al len Weerbaar werd gistera vond door Ons Eibernest met ^8 verloren. De Haagse korf balvereniging bezet door dit resultaat de voorlaatste plaats in de hoofdklasse A. Ons Eibernest weerde in Am sterdam zich dapper en kwam na een ruststand van 5-3 op een achterstand van 9- 6. Twee minuten voor tijd werd het 9-8, maar in de laat ste seconde van de wedstrijd werd de gelijkmaker net gemist. Interim-coach Rob Vonk: „Een gelijkspel was verdiend geweest, maar 9-8 blijft toch een knappe presta tie tegen Allen Weerbaar". De Haagse doelpunten kwamen op naam van Mirjam Mulder, Inge Spaargaren. Jan Gijsen. Ron Regeer (2x) en Frans van Meerbeek (3x). Blauw Zwart oefent tegen amateurteam (Van onze sportredactie) WASSENAAR - De tweedek lasser Blauw Zwart blijft oe fenen. Voor zaterdag is het Nederlandse amateurelftal uit genodigd voor het spelen van een vriendschappelijke wed strijd. De aanvang aan de Dr. Mansveldkade is, mits de ge steldheid van het veld het toelaat, om 12.00 uur. Zeven boksfinales in Vlaardingen VLAARDINGEN Voor de vierde avond van de Zuidhol landse bokskampioenschap pen, maandag 5 februari in de Lijnbaanhal te Vlaardin gen, staan twaalf partijen op het programma, waaronder zeven finales. Behalve drie eindstrijden in de nieuwelingenklasse en drie in de C-klasse, zal Boogers (Arvos, Dordrecht) in de B- klasse een prestatiepartij bok sen tegen Van Hooft (Verbon, Utrecht) om de titel in het lichtweltergewicht te kunnen behalen. ADVERTENTIE Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 12 jaar garantie geloogd massief Europees eiken voorzien van eigen brandmerk ongekende service Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17