Plaatsing extra reclameborden op De Uithof in overleg met de NOS Lex Schoenmaker voor rest van seizoen uitgeschakeld Hoger beroep Arnold Mühren afgewezen Jan Hoffmann prolongeert kunstrijtitel Koude oorlog" in damesschaatsen lijkt te zijn uitgebroken Geen voetbal m Geen concurrentie voor Poloegajevski in laatste ronde AMSTERDAM Het door de KNVB gehanteerde ver goedingenstelsel bij trans fers is niet in strijd met het beginsel van de contracteer- vrijheid en evenmin met het Europees recht. Dat concludeert het gerechtshof te Amsterdam in zijn uit spraak in hoger beroep van het kort geding, dat de voetballer Arnold Mühren aanspande tegen de voetbal club FC Twente en de KNVB. Het hof bekrachtig de hiermee de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank. In het kort geding vocht Mühren het thans geldende vergoedingensysteem van de KNVB principieel aan. Hij stelde dat FC Twente on rechtmatig handelde door hem op grond van dit sys teem te belemmeren in zijn pogingen om bij Ajax in dienst te treden. De presi dent van de Utrechtse recht bank vond van niet en wees zijn eis af. De vereniging van contract- spelers (VVCS) betreurt het dat in de zaak Mühren te gen de KNVB en FC Twen te het gerechtshof in Am sterdam juridisch en ar beidsrechtelijk beschouwd geen principiële uitspraak heeft gedaan over de rech tmatigheid van het trans fersysteem, dat onder de naam van vergoedingssys teem in het betaalde voetbal bestaat Het hof overweegt in zijn vonnis, dat het niet heeft te oordelen over de maatschappelijke aanvaard baarheid of wenselijkheid van dit systeem. De VVCS stelt dat het Amsterdamse hof de zaak in hoofdzaak verenigingsrechtelijk heeft getoetst, waardoor de ondui delijkheid over de rechtma tigheid van het Nederlandse transfersysteem blijft voort duren. ZAGREB Jan Hoffmann heeft voor de vierde maal de Europese titel kun- itrijden bij de heren veroverd. In Za greb behaalde de Oostduitser een be- tauwde overwinning op de Rus Vladi- nir Kovalev. ioffmann zag zijn voorsprong die hij na le verplichte figuren en de korte kür ïad opgebouwd in zijn vijf-minuten-voor- itelling tijdens dë vrije kür doordat hij ,op zeker" ging rijden bijna geheel ver loren gaan. Hij vermeed alle moeilijke sprongen zodat Kovalev heel dichtbij kwam. Maar zoals de laatse jaren reeds het geval is geweest moest de ex-wereld- kampioen Kovalev zich opnieuw tevreden stellen met de tweede plaats. De beste uitvoering werd opnieuw door de Brit Robin Cousins uitgevoerd die daarmee een prachtige derde plaats ver overde. De uitvoering van de Brit telde tweemaal een zes. Wereldkampioen Anett Poetzsch heeft de leiding genomen bij de dames. De OoSt- duitse reed volgens de jury de beste ver plichte figuren en kreeg plaatscijfer twaalf. De Nederlandse deelneemster As- trid Jansen in de Wal eindigde op dit onderdeel als 22ste van de in totaal 29 deelneemsters. De uitslag bij de heren is: 1. Jan Hoffmann (Odl.) plaatscijfer 18-184.04 punten; 2. Vladimir Kovalev (Rus.) 20-183.98; 3. Robin Cousins (Eng.) 19-184.54; 4. Jean-Christophe Simond (Fra.) 33-180.70; 5. Igor Bobrin (Rus.) 49-173.58. LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 2 FEBRUAR11979 PAGINA 15 DEN HAAG De Uithof is klaar! De Haagse kunstijsbaan wil zich na een langdurige boycot waar maken. Dat kan alleen door een perfecte organisatie van de WK-dames, die dit weekende op De Uithof wordt gehouden. Voor directeur Jan Klok, enkele jaren geleden de promo tor van het profschaatsen in Nederland, geldt het wereldkampioenschap dames als een rehabilitatie-test. Wanneer het pu bliek niet wegblijft dan kan het dames kampioenschap een groot succes worden. Gisteren kwamen de eerste ploegen in ho tel Atlantic aan. Wereldkampioene Tatjana Averina, die sinds kort getrouwd is, zal een optimale prestatie moeten leveren om haar wereldtitel met succes te verdedigen. De concurrentie is groter, maar ook ster ker, geworden. Prof. dr. Peter Scheunemann, de hoogste baas in het DDR-sportpresidium, ziet voor de 28-jarige Russin toch wel kansen. „De concurrentie is dichterbij gekomen, maar kan nog niet op tegen de Russische over macht. Marion Dittmann en het Oostduitse schaatstalent Sylvia Albracht (16) zullen Tatjana Averina waarschijnlijk niet van de wereldtitel kunnen afhouden. Ook de Nederlandse meisjes zullen dit seizoen nog niet aan de top komen". De trainer van de Russische damesploeg, oud-wereldkampioen Bons Stenin, die in Den Haag vergezeld wordt door de regio- trainer Panov uit Alma Ata, wilde gister middag geen namen noemen. „Er zijn minstens acht dames die een reële kans hebben op de wereldtitel". Na veel aan dringen gaf de gebrilde ex-sprinter Sylvia Burka, Tatjana Averina, Erwina Rys, Beth Heiden en Natalia Petruseva de beste kan sen. „Voor Nederland zie ik geen ereplaat- 1, hoewel Ria Visser een groot talent is. Zij zal nog wat internatio nale ervaring moeten opdoen om zich met de absolute top te meten", aldus Boris" Stenin. Verspel irren Diane Holum, derde bij het wereldkampi oenschap dames in Deventer (1969) en momenteel tra ins ter van de Amerikaanse schaatsploeg, hoopt dat Beth Heiden, het zusje van Eric Heiden, de Russinnen de weg naar het erepodium kan versperren. Diane Holum, na haar „bronzen" medaille in Deventer ereburgeres van de Koekstad, gaf Beth Heiden een goede kans om de wereldtitel van Tatjana Averina over te nemen. „Vorig jaar hebben de Amerikaan se dames erg slecht gereden. Dé voorbe reiding op dit seizoen is veel beter en ex plosiever geweest". Door de uitspraken van de Russische coach Boris Stenin en de Amerikaanse trainster Diane Holum lijkt de „koude oorlog" in het dames- schaatsen te zijn uitgebroken. Het belooft in ieder geval een bijzonder aantrekkelijk wereldkampioenschap te worden, dat toch meer dan drieduizend toeschouwers per dag verdient. Wil van der Plas ZEIST De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zondagama- teurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelin gen de wedstrijden voor het hele weekeinde afge last, terwijl de wedstrij den van de jeugdelftallen evenmin doorgaan. FC Twente heeft tijdens zijn trainingskamp in Spanje een oefenwedstrijd gespeeld tegen FC Barce lona. In Barcelona zege vierden de Enschedeers met 2-1. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. Lotto met een winnaar DEN HAAG - Voor de hoofdprijs van lotto vier van zondag 28 januari heeft zich één winnaar gemeld. Hij ont vangt een brutobedrag van ruim zeseneenhalve ton. Bij toto vier waren daarente gen zoveel winnaars, dat der tien goed niet meer dan 42,60 oplevert. De derde prijs werd door zoveel men sen gewonnen dat het bedrag onder de rijksdaalder zakte, waardoor niet wordt uitbe taald. Het bedrag wordt ver deeld over de eerste en de tweede prijs. Lotto vier: In deze lotto vielen 21.864 prijzen; inleg: 3.483.541,00; prijzenbedrag: 1.770.884,43. Eerste prijs: een winnaar, die bruto 666.666,67 ontvangt; tweede prijs: een winnaar, die bruto 165.468,20 ontvangt; derde prijs: 157 winnaars, die elk bruto 1580,90 ontvan gen; vierde prijs: 10.668 win naars, die elk 31,00 ontvan gen; vijfde prijs: 11.037 win naars, die elk 29,90 ontvan gen. Toto vier: In deze toto vielen 26.379 prij zen; inleg: 514.484,00; prij zenbedrag: 244.379,90. Eerste prijs: 3293 winnaars, die elk 42,60 ontvangen; tweede prijs: 23.106 winnaars, die elk 4,40 ontvangen; door het enorm grote aantal win naars van de derde prijs daalde het prijsbedrag onder de 2,50 gulden. Dit wordt niet uitgekeerd en het bedrag van de derde prijs wordt in gelij ke delen verdeeld over de eerste en de tweede prijs. icolac tegen Hort vit: Ntcolac (Joegoslavië) ::Jwart: V. Hort (Tsjechosiowakije) b2 b3 e7-e5; 2. Lcl-b2 Pb8-c6; 3. "•e3 d7-d6; 4. d2-d4 Lc8-d7; 5. f3 eS-e4; 6. Pf3-d2 f7-f5; 7 d4- Pc6-e5; 8. Pd2-c4 Pe5-g6; 9. ?bl-c3 Lf8-e7; 10. Ddl-d2 Le7-f6; m. 0-0-0 Pg8-h6. 12 f2-e4xf3. 13. (2xf3 0-0: 14 f3-f4 Dd8-e7; 15. >fl-g2 Pg6-h4. 16 Tdl-el Ta8-e8. •7. h2h3 De7-f7; 18. Thl-gl >h4xg2, 19. Dd2xg2 Te8-e7; 20. *g2-f3 Kg8-h8. 21 Pc4-d2 Ld7-e8. ••he r?; 26 Pg5-e6 PH-dB; 27. PeO- J5 c7-c5, 28. Pc3-b5 Lf6xb2*K; 29 tclxb2 Dc8xd5; 30. Pg5xh7 ih8xh7; 31. Df2-h4 Dd5-f7; 32. Tgl-gS g7-g6; 33 Tel-dl Df7 g7*K; ■14 Kb2-a3 Pd8-f7; 35. Pb5xd6 >f7xd6; 36 Tdlxd6 Te7-e€, 37. rd6-d5wit geeft het op. HUK AAN ZEE Lev Po- oegajevski mocht gisteren de etter „e" achter zijn voor naam voegen. De 44-jarige Sovjetrus, die oogt als een oncertpianist. slaagde er in tjn tweede Hoogovens chaaktoernooi te winnen. De erste keer was het Poloega- evski gelukt in 1966. Poloe- ajevski hoefde zich in de ifde en laatste ronde tegen le Cubaan Garcia nauwelijks n te spannen om zijn vierde vinstparti j te boeken. ^let eenvoudige, maar doel- natige manoeuvres zette de Dosteuropeaan zijn tegenstan- :i Ier onder steeds knellender Iruk. De student in de elek- rotechniek zag dan ook al nel het nutteloze van verdere >ppositie in. Poloegajevski ion toen zorgeloos de eerste >rijs van 5000 gulden incasse- en Jiteindelijk bleef Poloegajevs- i. die in dit toernooi eigen- ijk geen moment in gevaar is [eweest en voor zijn elf par- ijen slechts 292 zetten nodig ïad (alleen Sosonko had met !73 zetten een lager totaal), ie concurrentie een vol punt TIMMAN VERLIEST VAN MILES Poloegajevski (links) behaalde in de eindronde een eenvoudige zege op Garcia. De zege kon hem toen niet meer ontgaan, daar zijn concurrenten tevreden waren met de reeds bereikte hoge klassering. ko en Andersson gedeelde tweede plek. Een gebrek aan adequate voorbereiding (Timman moest veel tijd besteden aan het af ronden van het boek over de' tweekamp Karpo v-Korts j no j) en mogelijk onbewuste aflei ding door het aanstaande, en inmiddels verworven, vader schap, hebben Timman par ten gespeeld. Na vijf remises kwam er wel even een ople ving, maar de prestigepartij tegen Poloegajevski (met wie Timman de vijfde plaats op de wereldranglijst deelt) ging zondag verloren. Daar kwam gisteren dan nog de nederlaag tegen Miles bij. Redenen ge noeg voor Timman om dit toernooi maar zo snel moge lijk te vergeten. Uitslagen elfde ronde Gaprindashvili (Rus) - Ree (Ned) 1/2—1/2; Nikolac (Jsl) - Hort (Tsj) 0—1; Poloegajevski (Rus) - Garcia (Cub) 10; Dzindzichashvili (Isr) - Sosonko (Ned) 1/21/2; Andersson (Zwe) - Hübner (Wdl) 1/2—1/2; Mi- les (Eng) - Timman (Ned) 1—0. Eindstand 1. Poloegajevski 7 1/2; 2/4. Soson ko. Andersson, MHes 6 1/2; 5/7. Timman, Hübner, Hort 6; 8/9. Ree. Dzindzichashvili 5; 10. Garcia 4; 11/12. Nikolac, Gaprindashvili 3 voor. De Zweed Andersson en Genna Sosonko waren niet van plan hun hoge klasserin gen eventueel door een neder laag te laten bederven en schoven razendsnel naar re mise tegen respectievelijk Hübner en Dzindzidasjvili. Van die kant had Poloega jevski geen gevaar meer te duchten. Geen zorgen Alleen Jan Timman kon de pret voor de man uit Moskou nog bederven. Toen de ope ningsschermutselingen achter de rug waren leerde een blik op het bord Poloegajevski echter dat hij zich geen zor gen hoefde te maken. Tim man had de venijnig binnen dringende dame op b7 (13e zet) over het hoofd gezien. Afruil loste niets op, integen deel. Miles verorberde het ene pionnetje na het andere en stond na 37. Kc4: zelfs vier pionnen voor. Tegen beter weten in speelde Timman verder, won twee pi onnen terug en bleef verloren staan. Na nog wat probeersels staakte de Amsterdammer de strijd om te ontdekken dat hij in dit Hoogovenstoemooi niet verder dan de met Hüb ner en Hort gedeelde vijfde plaats was gekomen. Miles klom op naar de met Soson- De twee grootste favorieten voor de wereldtitel: Tatja na Averina (rechts) en Beth Heiden. Ondanks de regen werden gisteren, zoals hier door Averina, diverse trainingsrondjes afgelegd. DEN HAAG Drie extra reclameborden worden er zaterdag en zondag geplaatst op het Haagse schaatscentrum De Uithof bij de wereldkampioenschappen hardrij den voor dames. Jan Klok, directeur van het schaatscentrum De Uithof is er niet bang voor dat er net als veertien dagen geleden in Deventer moeilijkheden over zullen komen met de NOS. Jan Klok: „We houden de reclame zeer beperkt. Ik ben geen voorstander om voor de televi sie snel een hele serie borden langs de baan aan te brengen. De drie extra bor den die op het middenterrein komen te staan, daar kunnen we echt niet buiten. Bob Spaak, de chef van Studio Sport weet ervan en heeft er geen bezwaar te gen. De NOS bepaalt echter waar de bor den komen te staan. In overleg met de NOS zullen we ze dan ook voor de wed strijden plaatsen". De Uithof heeft geen contract met de drie bedrijven die een reclamebord zullen plaatsen. Maar Jan Klok voorziet met de televisie geen moeilijkheden. „Per 1 janua ri 1979 is er een nieuwe internationale re gel van kracht geworden bij de NOS. Er mogen geen borden staan tussen de came ra en het door de lens gevolgde object. Daar hebben we begrip voor. De reclame in De Uithof zal dan ook helemaal niet hinderlijk zijn voor de televisie. Een rel zal er in De Uithof zeker niet van ko men". daat gesteld voor de wereldkampioen schappen bij de heren in 1982. De voorzit ter van de KNSB, Herman van Lear: „De KNSB bestaat dan honderd jaar. Wij ho pen dat we ter gelegenheid daarvan van de ISU de wereldtitelstrijd mogen organi seren. Naast De Uithof hebben ook de ba nen in Deventer en Heerenveen zich kan didaat gesteld. Ik dacht dat we eerst maar moesten wachten of we de WK in Neder land krijgen en dan gaan kijken welke baan het best geschikt is voor dit evene- Voor de wedstrijden van morgen en zon- Tpo-prmlao" dag zijn op het ogenblik drieduizend kaartjes de deur uit. Jan Klok: „Alles hangt natuurlijk in die twee dagen van het weer af en Ria Visser zal zonder twij fel wel voor wat extra publiek gaan zor gen". De Uithof heeft zich reeds nu al kandi- Voor Jan Klok zou een heren WK een prachtig afscheid zijn als directeur van De Uithof. De Edenaar wordt dan name lijk 65 jaar. Het organisatiecomité óp De Uithof zal alles in het werk stellen het toernooi goed te doen verlopen. Maar te genslag is er. Oud-wereldkampioene Stien Baas-Kaiser was gisteren ziek en het is de vraag of ze zaterdag van de partij kan zijn. Ze moet de begeleiding van de da mes verzorgen, maar moet op het ogen blik met een flinke griep het bed houden. Ook is nog verandering gekomen in de deelneemsterslijst. Gisteren waren de Fin nen en de Fransen nog niet in Den Haag, maar deze worden vandaag in de loop van de dag verwacht. De Japanse ploeg leider heeft Yuko Ota, die reserve was, als rijdster aangemeld. De huidige Japan se kampioene Mikiko Magaya is reserve. Ook in de equipe van Amerika is veran dering gekomen. Cindy Seikkula, die zou starten, is reserve en trainster Diane Ho lum laat Mary Doctor (17), de zuster van het prille Amerikanse talent Sarah Doctor (14) op het ijs verschijnen. Vanavond om zes uur is de loting, tijdens een ontvangst door wethouder Piet Vink van Den Haag in de Raadszaal aan de Groenmarkt. De meeste rijdsters hebben op De Uithof al enkele uren training ach ter de rug en waren gisteren, ondanks de regen, uitstekend te spreken over de con ditie van het ijs in het Zuidhollands schaatscentrum. De volgende 31 rijdsters nemen deel aan de strijd: uit Canada: Sylvia Burka, Kathy Voogt en Brenda Webster. Finland: Pirjo Hyvarinen. Frankrijk: Maria Fr. Vives. DDR: Marion Ditt mann, Sylvia Albrecht. BRD: Sigrid Smuda. En geland: Kim Ferran. Japan: Yuko Ota. Noorwe gen: Björg Eva Jensen, Gretha Viksaas, Ann Mari Tollefsen. Polen: Erwina Rijs-Ferens, Erwa Bialowska. Zweden: Sylvia Filipson, Annette Karlsson, Linda Palle. Zwitserland: Dolores Lier. Amerika: Beth Heiden, Sarah Doctor, Kim Costrom, Mary Doctor. Rusland: Tationa Averi na, Natalia Petruseva, Valentina Lalenkova, Na talia Zaborskih. Nederland: Sijtje van der Len de, Ria Visser, Sophie Westenbroek en Joke van ARTHUR VAN RIJSWIJK DEN HAAG Lex Schoen maker is waarschijnlijk voor de rest van het seizoen uitge schakeld. De middenvelder van FC Den Haag is vanmor gen in het Haagse Westeinde- ziekenhuis geopereerd aan de rug. Schoenmaker klaagde al enige maanden over pijn, die na enige onderzoeken bleek te worden veroorzaakt door een hernia. Clubarts Bos van FC Den Haag heeft goede hoop, mede gebaseerd op ervaringen na een hernia-operatie die ex-FC Den Haagspeler Leen Swa- nenburg enige jaren geleden onderging, dat Schoenmaker snel kan herstellen van de medische ingreep. „Maar hij zal na de operatie zeker twee weken in het ziekenhuis moe ten blijven" aldus Bos. „Daar na zal hij vier weken moeten revalideren, zodat hij in ieder geval zes weken zal zijn uit geschakeld. Als hij dan weer met de training begint is het seizoen al bijna afgelopen". Tot de operatie bij Schoen maker, wiens contract aan het eind van dit seizoen bij FC Den Haag overigens af loopt, werd besloten nadat hij maandag reeds in het zieken huis was opgenomen om een uitgebreid onderzoek te on dergaan. De resultaten van dat onderzoek werden giste ren bekend. De uitschakeling van Schoen maker betekent de zoveelste tegenslag voor trainer Piet de Visser van FC Den Haag. Op dit ogenblik heeft een aantal spelers uit rijn a-selectie last van blessures of is nog her stellende. Zo rijn Fred Goe- Lex Schoenmaker Is vanmorgen geopereerd aan een hernia. Verwacht wordt, dat hij nog twee weken in het ziekenhuis zal moeten blijven. mans en Rob Ouwehand nog niet geheel fit na voetblessu res, waarvoor beiden in het gips moesten. Hoekema is niet helemaal vrij van liesk lachten, terwijl Kila nog doende is het oude niveau te hervinden, nadat hij vorig jaar mei een meniscusoperatie ondprging. Deze situatie is re den genoeg voor de techni sche leiding van FC Den Haag om enige haast te zet-' ten achter pogingen de selec tie uit te breiden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15