KLM en banken genieten miljarden belastingaftrek CeidóeSotrta/nt ,,Je bent al neergeschoten voor je je wapen klaar hebt" Justitie zoekt beleid tegen Duitse autozenders Eerste paal Olievlek voor kust van Texel Rook-advertentie Johan Cruyff ontoelaatbaar VOORZITTER „OPEN SCHOOL" LEGT FUNCTIE NEER Wiesenthal spoort Nederlandse oorlogsmisdadigers op Meer sociale woningbouw Extra belasting ambtenaren weer BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 FEBRUAR11979 PAGINA 13 Constructie DOOR BIJZONDERE FINANCIERING VAN VLIEGTUIGEN bedoeld om investerings aftrek te krijgen vliegtuigen, waaronder alle „jumbo- aftrek. Na die twaalf jaar koopt de leen om te doen geweest zijn te kun- jets", onmiddellijk nadat ze geleverd KLM het vliegtuig terug voor 11 mil- nen profiteren van de genoemde in- joen en mag het dan zelf nog tweeën- vesteringsaftrek. eenhalf jaar afschrijven. Dit brengt de ronderneming van de AMRO en de totale aftrek voor de KLM op ruim Harmsen legde uit, dat deze aftrek al- dan 150 miljoen gulden. leen gold voor renderende bedrijven. Het is mede door deze constructie, dat Zij mocht alleen in mindering ge- de KLM over de winsten, die zij in bracht worden op de winst „Een ma- ge belastingaftrek. Inmiddels beeld een Boeing 747 van negentig 1976-1977 (77 miljoen) en in 1977-1978 nier om winst te masken was het bedraafft het voordeel al bii miljoen in veertieneneenhalf jaar, de (137 miljoen) boekte, in het geheel overdoen van het juridische eigendom nfcr»hriiTrinircriorir%Ho pon KelactirKTaf- rraort Kol oe+inrr hoVino" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KLM de waran, doorverkocht aan de Vennoot- AMRO-bank en de ABNge- schap voor Vliegtuiglease een dochte- ci«/ie ronderneming van de AMRO nieten sinds tien jaar, met in- ABN vervolgens nam de klm Stemming van net ministerie van dit bedrijf in huurkoop (lease), van Financiën, een reusachti- Het gevolg daarvan is dat bijvoor- pi kaar nmretelH vele hnnrier- afschrijvingsperiode, een belastingaf- geen belasting behoefde den mUjoenen guldens Het «".k oplevert van 232 miljoen, o„k „ver he, ,„„e„de b« zal nog oplopen tot enige mil- betalen, van de luchtvaartuigen aan een wel Ook over het lopende boekjaar zal de renderend bedrijf", zo zei Harmsen. Zo'n toestel wordt namelijk door de KLM zeer waarschijnlijk niets aan de Hij wees erop, dat de Vennootschap KLM voor bijvoorbeeld twaalf jaar fiscus verschuldigd zijn. De KLM voor Vliegtuiglease op deze manier jarden. Dit alles doordat vele „gehuurd" van de Vennootschap voor heeft nu 23 vliegtuigen in huurkoop. profiteerde van de investeringsaftrek vliegtuigen van de KLM op ruim ll miljoen per jaar. Dit bedrag Woordvoerder Harmsen van de KLM „in ruil waarvoor wij een lager rente een heel bijzondere manier is in totaliteit aftrekbaar. De Ven- bevestigde dat er zulke financiële con- tarief kregen". De woordvoerder ver- riin p-pfinnnpiird nameliik via nootschaP zelf maS twaalf jaar lang structies worden opgezet. Het is juist, klaarde met nadruk dat het ministerie ij i geijiiduncru, name ijk v a Zg investeringsaftrek van 16 pro- zo zei hij, dat daar voordelen aan ver- van Financiën zijn instemming met net Zg. sale ana lease DaCK-Sy- cent plus de jaarlijkse afschrijving op bonden zijn, waaronder belastingvoor- deze wijze van financieren had be- Steem. het vliegtuig op zijn winst in minde- deel. Hij ontkende echter, dat de cor- tuigd, mede omdat men ook daar zou ring brengen. Dat levert een voordeel structies bedóéld zijn om belasting- vinden, dat de KLM moest kunnen Het komt erop neer, dat de KLM de op van in totaal ruim 81 miljoen aan te ontwijken. Het zou er de KLM a profiteren van de investeringsaftrek. Dp het industrieterrein de <rabbegors in Dordrecht leeft Prins Bemhard gis- eren de eerste paal ge- ilagen voor het nieuwe itaalconstructiebedrijf van 5enn en Baudin, een verkmaatschappij van Droontint BV. Met de uit- ireiding is bedrag van 16 niljoen gemoeid. De irins kreeg bij die gele- jenheid een bedrag voor iet Wereldnatuurfonds. DEN BURG - Voor de west kust van Texel op een af? stand van ongeveer vijf mijl van de stranden is een olie vlek gesignaleerd met een omvang van enkele honder den meters., Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van Verkeer en Water staat gisteren op Texel mee gedeeld. Volgens de woordvoerder van het ministerie is de olie af komstig van één van de En gelse boorplatformen. Of het brei-achtige aardproduct op het strand van Texel terecht' zal komen is op dit moment nog onduidelijk. Gisteren woei een zuidenwind, zodat er geen gevaar voor het strand bestond. Voor vandaag is door het KNMI in de Bilt een noordenwind voorspeld, zodat ook vandaag weinig kans be staat dat het strand van Te xel door de olie zal worden bevuild. )vereenstemming )vername Ogem (Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG Minister Van tardenne en bouwgigant IGEM hebben in principe vereenstemming bereikt ver de overname van de in taat van faillissement verke- ende Nederhorst-bouwbedrij- en. Dat heeft de minister in Ie Tweede Kamer bevestigd p vragen van het PvdA-Ka- uerlid Van der Hek. Volgens de bewindsman is er iog geen sprake van een ge- loten overeenkomst, maar /ordt het bereikte akkoord hans door de commissarissen •n bewindvoerders van Ne lerhorst bestudeerd. De mi- lister weigerde op de inhoud 'an het bereikte akkoord in te gaan. Hij zegde de Kamer oe in de loop van de volgen- Ie week met meer informatie e komen. De besprekingen piet de vakbonden over de in vulling van de nieuwe bouw combinatie, waar zo'n 7.000 nensen zouden gaan werken, open nog. ^Werkloosheid toe genomen OEN HAAG De werkloos- leid is in januari gestegen. Zowel het feitelijke aantal verklozen als de voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid lam toe. Het aantal werklo on bedraagt nu 211.500. be stijging vond uitsluitend fclaats bij de mannen; eind ja- kuari was het voor seizoensin- yloeden gecorrigeerde cijfer wan de werkloze mannen met 1.500 gestegen tot 139.800. Het lantai werldoze vrouwen laaide met 1.100 tot 71.700. l)e geregistreerde openstaan- le vraag naar personeel, voor leizoensinvloeden gecorri geerd, daalde met 900 tot 1.600 personen. Niet voor sei- joen gecorrigeerd daalde de Taag met 3.800 tot 56.600. Onderzoek iadio-ontvangst [in verkeerstunnels fel DEN HAAG (ANP) De WD-kamerleden Keja en Nijpels hebben aan minister Gardeniers van CRM ge vraagd de mogelijkheid te nderzoeken om radio-ont- angst ook in verkeerstun- ls mogelijk te maken. In België is men al een der gelijk onderzoek bezig. Het jÊjaat hierbij niet zozeer om radio-luisteraars te gerieven, naar juist om bescherming /an de automobilisten omdat [dan ook mobilofoon-ontvangst Ivoor politie en ambulance biet langer gestoord zal wor- DEN HAAG (ANP) De Reclame Code-com missie heeft de adver tenties, waarin Johan Cruyff ten tonele wordt gevoerd om de verkoop van sigaretten te bevor deren, verboden. In de betrokken adver tenties laat het Nieme.-y- erconcern zien „wat Jo han Cruyff al niet bij zich heeft" en daar is een pakje nicotine arme sigaretten (Roxy Dual) bij. Dat is misleidend, vindt de codecommissie, ómdat op deze manier gesuggereerd wordt, dat dit merk sigaretten zo onschuldig is, dat een topsporter haar zonder eventuele schadelijke gevolgen kan roken. De commissie vindt het ook ontoelaatbaar dat per advertentie wordt ge suggereerd, dat roken en het beoefenen van sport niet met elkaar op gespannen voet staan. Het gevaar is aanwezig, meent - de commissie, dat velen aan de verlei ding om te roken min der weerstand zullen bieden nu blijkt, dat zelfs een topsporter als Johan Cruyff rookt. In een andere Cruyff-ad- vertentie laat Niemeyer de ex-voetballer zeggen, dat men verstandig moet roken. Daarmee wordt de roker misleid, want hier wordt de on juiste indruk gewekt dat het roken van teer- en nicotine-arme siga retten verstandig is. Niemeyer is hierdoor gedwongen drieduizend posters die onderweg zijn naar tabakwinke-, liers door middel van stickers te wijzigen. Nie meyer is onmiddellijk tegen de uitspraak van de commissie in hoger beroep gegaan. ZEIST (ANP) Voorzitter J.W. Rengelink van de stich ting proefprojecten open school (Spos) heeft gisteren zijn functie neergelegd, nu de meerderheid van de Tweede Kamer een amendement heeft aangenomen waarmee op de begroting van de Spos een miljoen gulden wordt bezui- ningd. De proef is opgezet om vol wassenen met niet veel meer dan lagere school nu een kans te bieden om verder te leren en zich verder te ont wikkelen. In een brief aan de ministers van onderwijs en van CRM, heeft de voorzitter van de Spos zijn bezwaren te gen het besluit kenbaar ge maakt en gevraagd om garan ties dat de proefprojecten niet in gevaar zullen komen. De bestuursraad van de Spos heeft zich achter deze brief geschaard. Minister Garde niers (CRM) heeft gisteren on danks de ernstige bezwaren van de Spos meegedeeld dat de proef binnen de verlaagde begroting dient te worden uit gevoerd. Als er in de loop van het jaar tekorten zouden ontstaan, dan zullen geen aanvullende gelden wonden verstrekt, aldus de minister. Op basis van dit standpunt besloot de voorzitter van de Spos zijn functie neer te leg gen. Volgens hem kunnen de proefprojecten voor de kan sarme groepen niet verant woord worden uitgevoerd. Het dagelijksbestuur van de Spos deelt de opvatting dat de proef grote schade wordt toe gebracht als er met het ver laagde bedrag volstaan wordt. DEN HAAG (ANP) Simon Wiesenthal heeft de Neder landse regering de laatste maanden ongeveer tien na men doorgegeven van oor logsmisdadigers die tussen 1848 en 1951 in Nederland ter dood veroordeeld zijn. Het zijn ex-Nederlanders die niet meer in ons land wonen, maar in verschillende Europe se landen, onder andere in Duitsland en Spanje. Wiesen thal heeft dit gisteren ver klaard. „Wat de Nederlandse regering met mijn gegevens doet, is mijn zaak niet, aldus Wiesenthal. „Ik heb ze opge spoord en daarmee is mijn taak afgelopen". In een inter view met het weekblad Nieu we Revu van deze week ver klaart Wiesenthal, dat hij de namen naar buiten zal bren gen als er met zijn gegevens niets gedaan wordt. Het mi nisterie van justitie heeft des gevraagd bevestigd dat er re gelmatig tips van Wiesenthal binnenkomen. Die< worden al lemaal volledig uitgezocht, al dus een woordvoerder, die verwijst naar een brief over de opsporing van oorlogsmis dadigers, die minister De Rui ter oktober vorig jaar aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. In die brief noemt De Ruiter een aantal opstakels waarop opsporing door Ne derland van oorlogsmisdadi gers in het buitenland stuit, onder meer de verjaring van de tenuitvoerlegging van de straf. Met name tussen Neder land en Duitsland spelen ver jaringstermijnen een belang rijke rol, aldus de brief. In het kabinet is nog steeds geen overeenstemming over de claim van de bewindslieden van het departe ment van Volkshuisvesting om dit jaar extra woningen te bouwen in de sociale sector. Dank zij het feit dat de Tweede Kamer, door tijdgebrek rond de kerst, pas in de loop van februari de begroting voor volkshuisvesting behandelt, heeft het kabinet enkele weken respijt gekre gen voor het doorhakken van de knoop. Die weken kunnen gebruikt worden om de argumen ten van de bewindslieden Beelaerts van Blokland en Brokx nog eens naast die van minister Andriessen van Finaftciën te zetten. Die laatste heeft op zich begrijpelij ke weerstanden tegen het bouwen van méér woningwet woningen, omdat dat onherroepelijk een zwaardere be lasting van de rijksbegroting betekent. Een aanzienlijke verzwaring zelfs. De claim van volkshuisvesting is bere kend op tweehonderd miljoen gulden. Beelaerts en vooral Brokx daarentegen blijken in hun nu een jaar durende ervaring op Volkshuisvesting te hebben gemerkt, dat er in de sector van de betaalba re huren en betaalbare koopprijzen nog een gigantisch en nijpend woningtekort is. Dat ze daar nog niet van doordrongen waren toen zij vorig voorjaar bij de op stelling van Bestek '81 akkoord gingen met een belang rijke aderlating voor de sociale woningbouw is jammer, maar van die dwaling willen zij, blijkens hun claim, te rugkeren. HeT moet voor een minister van Financiën zuur zijn, te merken dat een ombuigingsplan, waarover binnen het kabinet overeenstemming bestaat, achteraf via nieu we claims door collega-bewindslieden weer dreigt te worden ondergraven. Niettemin moet zelfs bij de bewa ker van de schatkist de flexibiliteit bestaan om bij juist gebleken nieuwe inzichten van collega's niet de poot stijf te houden. De openlijke steun, die de fractievoor zitter van de grootste regeringspartij Lubbers (CDA) deze week aan de claim van Brokx gaf, moet ook voor hem een teken zijn van de brede behoefte, die er aan een zwaarder accent op de sociale woningbouw bestaat. En bovendien een teken, dat als het kabinet de plannen niet zelf bijstelt, de Tweede Kamer dit bij de komende begrotingsbehandeling zal doen. De Tweede Kamer heeft deze week een voorstel om 150 extra ambtenareil bij de belastingdienst aan te stel len, verworpen. Enerzijds is dat begrijpelijk. Het is een tegendraadse beslissing om in een tijd van beperking van de overheidsuitgaven te komen tot een forse uit breiding van het door de overheid gefincierde ambtena ren-apparaat. Maar anderzijds is de beslissing toch te betreuren, gelet op de overtuiging die heerst in kringen van belas tingambtenaren dat de nieuwe ambtenaren binnen de kortste keren hun eigen salaris dubbel en dwars terug verdiend hebben. Want binnen de belastingdienst over heerst nog steeds de frustratie, die in de koopsompolis kwestie naar buiten kwam, dat gebrek aan tijd en per soneel het onmogelijk maken om de belasting-ontdui king volledig aan te pakken. Douane: we proberen angst zo veel mogelijk te vermijden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De douanebeambten voe len zich niet langer veilig. Dat is een geluid dat al langer kon worden beluis terd in de kringen waarin de „tolgaar ders" zich plegen te bewegen. Een ge luid dat een schrille harde dissonant werd toen recentelijk tengevolge van een schietpartij in Kerkrade, twee doua niers omkwamen. De stemmen die wa ren opgegaan voor een betere, meer aan gepaste bewapening verhieven zich lui der. Maar de pap wordt nooit zo heet gegeten als die wordt opgediend. Na Kerkrade werd het stil. Tot gisteren opeens van de zijde van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) de mededeling kwam dat de top van de belastingdienst wel degelijk maatregelen overweegt om de persoonlijke veiligheid van de rond 5500 douanebeambten te gaan verbete ren. Een van die maatregelen is de ver vanging van het nu in gebruik zijnde FN-pistool door een ander, doeltreffen der wapen. Daarnaast moet er een bete re communicatie, zowel binnen de dienst als naar buiten - marechaussee, politie enzovoorts - komen door middel van te lexen, telefoons, portofoons. Is het de angst die de belastingdienst op het ogenblik regeert? We vroegen het aan ARKA-bestuurder C.Borst. „Wij pro beren", zegt die, „die angst zoveel moge lijk te vermijden. We vinden echter wel dat de situatie waarin de douane thans moet werken veel, aanmerkelijk meer dan vroeger, risico's met zich meebrengt. We staan dan ook helemaal achter de maatregelen die de top van de belasting dienst wenst te gaan nemen. Uit het overleg met de leden blijkt duidelijk dat ze zich unhappy voelen. Drugsmokke laars, terroristen deinzen voor niets meer terug. Er moet een tegenwicht komen. Eendeels kunnen we met een betere communicatie wat bereiken, anderzijds zal er een betere bewapening moeten ko men. Waarom dat FN-pistool moet wor den vervangen? Niet omdat we zo graag cowboytje willen spelen, maar we voelen ons in het nadeel ten opzichte van onze tegenstanders. Het FN-pistool is te traag. Je bent al neergeschoten voor je je wa pen schietklaar hebt. Het zal dan ook gaan om een moderner pistool, geen au tomatisch snelvuurwapen. Naast deze dingen moet de douanier ook worden getraind in zelfverdedigingstech nieken en moet er meer aandacht wor den besteed aan zijn persoonlijkheidsvor ming. Als douanebeambte moet je een groot zelfvertrouwen hebben. Door trai ning en een betere bewapening zijn we zo in staat om beter uitgeruste douaniers te krijgen, inderdaad, maar we mogen nooit vergeten dat het belastingambtena ren moeten blijven en geen soldaten of marechausseesmogen-worden". Onderzoek honorering specialisten LEIDSCHENDAM Staats secretaris Veder-Smit van Volksgezondheid heeft giste ren in Leidschendam een commissie geïnstalleerd die de honorering van de medi sche specialisten gaat onder zoeken. Volgens de staatsse cretaris is het honorerings stelsel uitgegroeid tot een zeer gedetailleerd en gecom pliceerd tarievenstelsel, dat nodig aan herziening toe is. Mevrouw Veder wees erop dat er een gebrekkig inzicht bestaat in de omzet en de kosten van de medische speci alisten. De staatssecretaris sprak de hoop uit dat de commissie aan het eind van het jaar met een tussenrap port zal kunnen komen. Zij had grote waardering voor de wijze waarop de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) aan de totstandkoming van de commissie heeft meege werkt. ALMELO Door het instellen van elf strafvervolgingen heeft het Openbaar Ministerie in Almelo gisteren geprobeerd een aanwijzing te krijgen van de rech terlijke macht over hoe zij moet hande len tegenover Duit sers die aan de grens betrapt worden met een radio-zendinstal- latie in de auto. Er is een probleem ontstaan door e°n verschil in wetgeving. In de Bondsrepubliek mogen automobilisten een zendinstallatie met een beperkt be reik in hun auto heb ben. Daarvan wordt veelvuldig gebruik gemaakt. In Neder land is sinds 1974 de loutere aanwezigheid van een zender al een misdrijf. Dat geeft Duitsers, maar ook Scandinaviërs, moeilijkheden bij de grenscontrole. De automobilisten, die onze grens passe ren, krijgen welis waar de kans de zen ders te demonteren en in te leveren bij de Duitse douane, waar de apparatuur op de terugreis kan worden opgehaald; het komt echter nog al eens voor dat de toestellen bij de in- reis niet ontdekt wor den, maar pas tijdens het vertrek uit ons land. De marechaus see is dan verplicht de apparatuur in be slag te nemen. Mr. Kolfschoten merkte gisteren op. dat er op redelijke termijn in Europees verband een regeling zal worden getroffen. Om in afwachting daarvan tot een be leid te komen, zijn gisteren een aantal zaken tegen Westduit- se automobilisten aangespannen. De Al melose politierechter mr. J.H. Wreesman heeft alle verdachten veroordeeld tot een geldboete van f.50,-, maar gelastte de te ruggave van de in beslag genomen ap- p?iratuur. De officier, die in alle gevallen wèl ont trekking aan het ver keer van de in beslag genomen apparatuur vorderde, overweegt nog. hoger beroep bij het Gerechtshof in Arnhem. Een kleine depressie, die gister avond boven Zuid-Engeland aankwam, trok de afgelopen nacht en ochtend over het zuid en van ons land naar Duitsland weg. Vanmorgen vroeg waren de tegenstellingen in tempera tuur weer vrij groot. In het noorden viel toen sneeuw bij een graad boven nul, in de zuidelijke provincies regende het toen bij 5 tot 6 gaden boven nul. Achter de depressie om stroomt met noordelijke winden koude re lucht via de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omge ving. In deze lucht komen opkla ringen voor, maar ook enkele regen-of sneeuwbuien. De komende nacht zal het weer licht kunnen vriezen, overdag zal de temperatuur om het vries punt liggen tot lichte dooi. Strenge tot zeer strenge vorst komt nu alleen nog in Midden- en Noord-Skandinavië waar vannacht de laagste temperatu ren gemeten werden in dalen van het Noorse bergmassief. Vooruitzichten voor zondag. Vooral eerst kans op regen- of sneeuwbuien, 's Nachts lichte vorst, in de middag lichte dooi. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 5 min. temp.: omstreeks min 1 graad max. temp.: omstreeks 2 graden kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weer Max Near-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13