Wereld geconfronteerd met vernieuwingsgolf Islam VS-Congres garandeert veiligheid van Taiwan Britse stakers beslissen nu over leven en dood België op stelten na beet Vlaamse hond in Waals achterwerk Acties ambtenaren op til in Suriname Goedkoper vliegen Sacharov protesteert tegen executie van Armeniërs in Rusland BUITENLAND LBDSECOURANT/ VRIJDAG2 FEBRUARI!979 PAGINA 11 HAMBURG (DPA) Ayatollah Kho- meiny, die gisteren na 15 jaar balling schap in zijn land is teruggekeerd, heeft de westelijke regeringen op- >nieuw geconfronteerd met de vernieu wingsgolf die in de hele wereld van de Islam aan de gang is om de uit gangspunten van de islamitische leer weer tot richtsnoer voor staat en le ven te maken. Van Mauretanië tot de Filippijnen zijn daar in totaal 530 miljoen moslems mee bezig. Een ze vende deel van de wereldbevolking is opgestaan om zijn leer weer enige grondslag te geven. De avantgarde onder de groene vaan van de profeet schijnt machtiger te izijn dan de verlichte bovenlaag. Zelf- en zendingsbewust drijft zij op olie. Kolonels zoals Ghaddafi en de oligar- -chieën van de sjeiks aan de Golf be lhoren daartoe. Ontevreden generaals zoals Pakistans Zia Ul-Haq, die zijn land door middel van de staat van be leg regeert, en de groeiende moslem oppositie in Indonesië vormen daaren tegen Allah's armenhuis. De trend is echter overal dezelfde. Een prinses van het koningshuis in Saoedi-Arabië werd nog maar enige maanden geleden in het openbaar te rechtgesteld, omdat de „sjari'a", de islamitische heilige wet, die 1.300 jaar geleden tot stand kwam, de doodstraf bepaalt voor het aangaan van een re latie met een ongelovige. De Pakis taanse generaal Zia liet misdadigers geselen en van Riad tot Tripolis ver liezen dieven hun rechterhand. Deze worden thans wel in steriele operatie kamers afgezet, maar het effect is het zelfde. De sjari'a in een patriarchale maatschappij houdt voor de moslems kennelijk grotere verlokkingen in dan het dreigende industrieproletariaat. De terugkeer naar de islamitische tra ditie wordt daar als des te urgenter gezien waar westelijke waarden, inbe grepen de parlementaire democratie, hebben geleid tot een slechter worden van de kwaliteit van het leven voor de massa's. Zij brachten alleen de intel lectuele bovenlaag privileges en wel stand en verwoestten de vroeger au tarkische structuur van gezin en fami lie. De moslems verzetten zich tegen cor ruptie en materialisme, tegen de rege rende bovenlagen, die zich van het volk hebben vervreemd. In zwart-Afri- ka wint de Islam al jaren terrein, niet in de laatste plaats onder invloed van de islamitische bewegingen van de zwarte minderheid. De islamitische Makua's in Mozambi que zijn in de oppositie gegaan tegen het regerende Frelimo. In Tunis heb ben zich Korangroepen gevormd. In Turkije wordt na het tijdperk van Atatürk het aanzien van de islamiti sche heilspartij weer groter. Door Ghaddafi met geld en wapens ge steund, voert het Morro nationale be vrijdingsfront in het zuiden van de Fi lippijnen een actieve guerrillaoorlog tegen de katholieke autoriteiten en in Indonesië heeft de verenigde ontwik kelingspartij steeds meer succes. De Sovjet-Unie slaat de ontwikkeling met groeiende zorg gade. Het gevaar dat het islamitische vernieuwingspro ces overslaat naar de 30 miljoen Oez- beken, Tadzjiken, Turkmenen en Ka zakken wordt niet uitgesloten geacht. Voor hun buitenlandse beleid zullen de westelijke industrielanden er reke ning mee moeten houden dat er niet licht een ommekeer in deze ontwikke ling zal komen en dat dit verliezen zal gaan opleveren. Het westelijke ontwik kelingsbeleid en de voorwaarden waa ronder hulp werd gegeven hebben ze ker voor een deel bijgedragen tot de golf van vernieuwing in de wereld van de islam. Premier Callaghan heeft gisteravond in het Lagerhuis een emotionele oproep gericht tot het niet-medische personeel om weer normaal te werken. Maar het ziet er niet naar uit, dat de stakers dit zullen doen. Ongeveer de helft van de Engelse ziekenhuizen kan wegens hun halsstarrige houding om een basisloon van 60 pond (ongeveer 240 gld.) per week af te dwingen, slechts af en toe spoedgevallen opnemen. Voor de ingang van een Londens ziekenhuis werden gisteren de banden van een ambu lancewagen met een scherp mes stukgesne den door militante stakers. Overleden patiën ten moeten nu door verpleegsters naar de lij kenkamers gebracht worden. In normale om standigheden is dit een van de taken van de brancardiers, die nu in het loongeschil ge wikkeld zijn. Een en ander heeft tot gevolg, dat stoffelijke overschotten veel langer dan normaal op hun sterfbed blijven liggen. Want de ver pleegsters moeten ook afwassen, het huisvuil verwijderen, taken verdelen onder vrijwilli gers die een handje komen helpen en na tuurlijk de zieken verzorgen. In de Noordengelse stad Liverpool werd door de autoriteiten ontkend, dat zij van plan zouden zijn honderden lijken in het veen te begraven of een beroep te doen op troepen om het werk van 65 stakende graf delvers en arbeiders van de stedelijke crema toria over te nemen. Hoewel dergelijke dras tische maatregelen ter sprake zijn gekomen, is het wat Liverpool betreft nog lang niet zo ver. Deze stad heeft al bijna driehonderd stoffe lijke overschotten, die wegens de staking niet begraven of gecremeerd kunnen worden. Li verpool beschikt evenwel over voldoende ruimte om ze tijdelijk op te bergen. De lij ken van mensen die een normale dood ge storven zijn, worden eerst gebalsemd, vervol gens gekist en dan in lege loodsen geplaatst. Balseming is echter onmogelijk na sectie. Dergelijke stoffelijke overschotten en het zijn er al 70 worden bewaard in koelin stallaties. De ergste gevallen kunnen echter vrij snel gevaar opleveren voor de openbare gezondheid. De overheid tracht dan van de stakerscomité's toestemming te krijgen voor een noodbegrafenis. De staking in de Britse openbare sector heeft ook bedenkelijke gevolgen voor het on derwijs. Er blijven voortdurend meer scholen dicht. Sommige leerkrachten trachten het probleem op te vangen door hun jongens en meisjes voldoende huiswerk te geven. Voor oudere leerlingen, die de leerstof tijdig moe ten afwerken om in de zomer met enige kans op succes eindexamen te kunnen afleg gen, komt deze onderbreking hoogst ongele gen. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De trouw van een politiehond aan zijn baas heeft niet alleen beroering veroorzaakt in de Voer streek (jarenlang een VlaamsWaalse twistappel, waaro ver de regering-Eyskens destijds is gestruikeld) maar ook een politieke rel veroorzaakt in Brussel. De beet van de Vlaamse politiehond in een Waals achterwerk zondag jl. in de Voerstreek heeft geleid tot ontslagname op staande voet van de Franstalige kabinetschef J. Hau- destein van Binnenlandse Zaken, een Franstalige ambte naar die daarmee protesteert tegen de stellingname van de Vlaamse minister van Binnenlandse Zaken, R. Boel, die baas en hond heeft verdedigd tegen Waalse verdach tmakingen. Tegelijkertijd hebben ook de andere Franstalige leden van het kabinet van de minister van Binnenlandse Za ken hun baantje opgegeven. En als klap op de vuurpijl heeft nu de Waalse socialistische partij (PS) zich soli dair verklaard met de kabinetsleden die zijn opgestapt, terwijl de Waalse socialistenleider André Cools de waanzin ten top heeft gedreven door te verklaren dat de beet van de Vlaamse politiehond in een Waals achter werk niet zal bijdragen tot een soepeler standpunt van de Walen bij de aan de gang zijnde onderhandelingen over de kabinetsformatie in België. Wat is er feitelijk aan de hand? Zondag maakten leden van de Vlaamse (pseudo-politieke) organisatie TIJL een wandeling door de Voerstreek, een gebied ten zuiden van de grens bij Maastricht—Vaals met zeven^gemeenten en vijfduizend inwoners, dat sedert jaar en dag inzet is van VlaamsWaalse moeilijkheden. Momenteel is de Voer streek, waar de bewoners doorgaans binnenskamers on vervalst Limburgs spreken, maar buitenshuis een soort van koeterwaals omdat ze daarmee in het leven verder denken te komen, administratief ingedeeld bij Belgisch- Limburg. Luik bestrijdt die indeling met als gevolg dat op gezette tijden Vlaamse leeuwen en Waalse hanen el kaar in de Voerstreek in de haren plegen te vliegen. Zelfs twee harmonieën, een Nederlands- en een Franstali ge, hebben elkaar daar al eens de instrumenten om de oren geslagen. Zondag was dat opnieuw het geval. De 46 TIJL-wande- laars maakten toen een ecologische voettocht door de Voerstreek. Ze werden prompt aangevallen door Waalse tegenbetogers, maar beschermd door een aantal Rijks wachters uit de gemeente Voeren versterkt met een mo biele groep van de Rijkswacht uit Antwerpen honderd man sterk. Toen een van de betrokken Rijkswachters op de grond viel en door Waalse betogers werd mishandeld, kwam de hond van de Rijkswachter zijn baas te hulp en beet in een Waals achterwerk. Ook een tweede Waalse betoger werd door een politiehond gebeten, nadat zijn baas zijn gevallen collega te hulp was gekomen. Daarop vielen er rake klappen tussen Waalse betogers en de Rijkswachters. Een betoger werd door een gummiknuppel aan de wenkbrauw gewond. De Franstalige radio en tele visie (RTB) dikte dat incident zondagavond aan en be weerde nog gisteren dat de Rijkswachters, die hoofdzake lijk uit Vlaanderen afkomstig waren, de kans hadden aangegrepen om hun anti-Waalse sentimenten uit te le ven. De Vlaamse (socialistische) minister van Binnenlandse Zaken, R. Boel, nam^het gisteren op voor de Rijkswacht. Hij veroordeelde de uitspraken van de Waalse Partl Soci- aliste (PS) die had beweerd dat de minister „de uitspat tingen van de Rijkswacht had goedgekeurd". Daarop nam de Waalse kabinetschef ontslag, waarna zijn voor beeld werd gevolgd door de andere Franstalige leden van het kabinet van Binnenlandse Zaken. Minister Boel rea geerde rustig met de verklaring dat iedereen vrij was om ontslag te nemen. Het was overigens al lang bekend dat het niet boterde tussen de Vlaamse minister en zijn Waalse kabinetschef. Deze laatste heeft duidelijk het inci dent in de Voerstreek aangegrepen om met goed fatsoen heen te gaan. Intussen staat politiek Brussel op z'n kop. De Franstalige radio en televisie houdt niet op om het gebeuren in geu ren en kleuren tijdens elke nieuwsuitzending uit de doe ken te doen. Zelfs het formatieberaad over de nieuwe re gering wordt door het incident in de Voerstreek over schaduwd. PARAMARIBO (ANP) In Suriname worden acties van het overheidspersoneel verwacht, nu de onderhandelingen tussen de regering in Paramaribo en de Centrale van Landsdienaren organisaties (CLO) zijn vastgelopen. Inzet van dat overleg is een verhoging van enkele secundaire arbeidsvoorwaarden, breekpunt de 3,5 miljoen Surinaamse guldens extra, die de CLO eist, maar de Surinaamse regering weigert te betalen. Premier Arron liet gisteravond voor de Surinaamse radio en televisie weten, dat zijn regering geen mogelijkheid ziet aan een dergelijke eis te voldoen. „Anders zou de hele overheids- ,aat huishouding in elkaar storten", verklaarde hij bij die gelegen- een üng CLO had eerder al ambtenaren-acties in het vooruitzicht tare Sesteld, met ingang van 1 februari wanneer het overleg met )r£jj| de regering weer tot niets zou leiden. Het wordt waarschijnlijk geacht dat vandaag een massabetoging van overheidspersoneel de georganiseerd wordt. Voor komende maandag zijn prikacties Hin *n het vooruitzicht gesteld en waarnemers verwachten dat het geJ aantal ziektemeldingen bij het onderwijzend personeel zal toe- nemen. Verplegend en administratief personeel van het Ormond Street kinderziekenhuis te Londen verzamelen vuil lin nengoed om het ziekenhuis tijdens de stakingen draaiend te houden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In En geland beslissen de vakbonden nu over leven en dood. Het niet-medische perso neel van het ver scheidene Londense ziekenhuizen, waar onder twee voor kinderen, is vanaf middernacht in sta king. In de loop de dag werden gisteren sommige ziekenhui zen van de hoofd stad ernstig gehin derd door bliksem- stakingen, die welis waar van korte duur waren, maar geregeld opnieuw begonnen. Waarschu wingen van de sta kers kwamen nooit meer dan 5 minuten vooraf. Lachende Patty Hearst Hand in hand met haar ver loofde, vpor.malig gevangen bewaarder Bernhard Shaw, heeft de gisteren vrijgelaten Patty Hearst de pers te Politiemannen bij aanslagen in San Salvador gedood SAN SALVADOR (AFP) - In El Salvador zijn gisteren zestien politieagenten en leden van de Nationale Garde (het „leger") bij bomaanslagen in San Salvador (de hoofdstad) en in San Miguel om het le ven gekomen. De aanslagen zijn naar eigen zeggen gepleegd door het „ERP", het Revolutionaire Volksleger, dat door de rege ring van El Salvador wordt beschouwd als een terroristi sche organisatie. De aanslag geldt als de ergste tot nu toe in 's lands geschiedenis. Er was sprake van drie bo montploffingen in kazernes. ERP deelde mee dat de aan slagen een vergelding waren voor de dood van een priester op 20 januari, volgens de or ganisatie een moord door de autoriteiten. SCHIPHOL - De KLM heeft van staatssecretaris Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) toestemming verkregen voor de invoering van een nieuw, sterk verlaagd, tarief op Aus tralië. Het betreft de invoe ring van een zogeheten Apex- tarief. Dit tarief varieert voor de diensten tussen Amster dam en Sidney van 1.340 tot 2.340 gulden retour, afhanke lijk van het seizoen. De tarie ven gelden op basis van de bestaande luchtvaarovereen komst tussen Nederland en Australië. De Australische luchtvaartautoriteiten moeten dit tarief nog goedkeuren. WASHINGTON (Reuter) De rege ring van president Carter zal zich overigens neerleggen bij een Congres- motie waarin voor de veiligheid van Taiwan wordt ingestaan in het geval van een aanval door de Chinese Volk srepubliek, zo heeft de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Tho mas O'Neill, gisteren meegedeeld. Vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-Ping) van de Chinese Volksrepu bliek heeft gisteren zijn bezoek van drie dagen aan Washington beëindigd. Hij heeft er danig afgegeven op de Sovjet-Unie en Vietnam en geruststel lende woorden gesproken over de po sitie van Taiwan. Vlak voordat Deng aan boord stapte van de helikopter die hem van het Witte Huis zou brengen naar de luch tmachtbasis Andrews in Maryland om er over te stappen in een straalvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht, kreeg hij opnieuw een eresaluut van negentien kanonschoten. Van Andrews is de Chinese vice-pre mier gegaan naar Atlanta in Georgia, waar hij een rondreis van vijf dagen, voor een inspectie van de Amerikaan se industrie zou beginnen. Teng wordt in Georgia, Texas en de staat Washington vergezeld door mi nister van handel Juanita Kreps en speciaal-handelsvertegenwoordiger Ro bert Strauss. In Washington heeft Deng Xiaoping de indruk achtergelaten dat een nieu we periode in de Chinees-Amerikaanse betrekkingen is begonnen. Hij is er zeer goed gevallen bij de Senatoren, onder wie er toch niet weinig waren die vreesden dat het aanknopen van formele betrekkingen met Peking, ten koste van de relaties met de Chinezen op Taiwan zou gaan. Hoewel de vice-premier niet zover is willen gaan te beloven dat Peking nooit naar de wapens zal grijpen om Taiwan in te lijven, heeft hij wel ge zegd dat dergelijk optreden in de af zienbare toekomst niet wordt overwo gen. Amerika zal voor China een niet-mili- taire satelliet in een baan brengen, waardoor tot in de verste hoeken van de Volksrepubliek televisieprogram ma's kunnen worden gerelayeerd. Voorts zullen de Verenigde Staten een atoomdeeltjesversneller van tussen de 100 en 200 miljoen dollar voor natuur kundig onderzoek aan China leveren die in Peking wordt geplaatst woord gestaan. Patty Hearts zat in de gevangenis vanwe ge haar bemoeienissen met de terroristische organisatie Symbionees Bevrijdingsleger waarmee ze ondermeer een bankoverval uitvoerde. Zij is van plan zich te gaan inzet ten voor de hulpverlening aan vrouwen. Executies in Peking PEKING (Rtr, AFP) In Peking zijn midden janua ri zeven personen door een volkstribunaal ter dood veroordeeld en direct daar na terechtgesteld door middel van de kogel. Dit heeft het dagblad van Pe king gisteren gemeld. Volgens het blad zelden worden dit soort zaken ge meld in bladen die ook be schikbaar zijn voor buiten landers werden er bij een serie zittingen van het tribunaal in de periode van 10 tot en met 20 januari 26 misdadigers en contra-revo lutionairen veroordeeld. Onder hen die direct na hun terdoodveroordeling werden terechtgesteld be vonden zich volgens het blad vroegere „rode gardis ten", mensen die ten tijde van de culturele revolutie onder anderen moorden hadden gepleegd en ge roofd, maar ook drie man nen, onder wie een vroege re leraar in Peking, die zich schuldig hadden ge maakt aan verkrachting en moord. Van de andere negentien wegens diverse misdaden veroordeelden kregen er nog zeven de doodstraf, maar werd de datum van de voltrekking ervan nog niet vastgesteld. De andere twaalf kregen lange gevan genisstraffen. MOSKOU (AFP) Andrej Sacharov heeft gisteren in Moskon geprotesteerd tegen de omstandigheden waaronder het proces tegen de drie Armeniërs, die inmiddels zijn terechtgesteld, is gevoerd. Op een persconferentie verklaarde Sacharov dat de hoofdverdachte, Zadikian, had geweigerd een verzoek tot gra tie in te dienen. Hij onthulde ook de namen van de andere twee veroordeel den: Akop Stepanian en Zaven Bagdassarian. Het Russische hooggerechtshof had geweigerd de identiteit van deze twee bekend te maken. De internationale federatie voor de rechten van de mens heeft gisteren in Parijs een communiqué uitgegeven, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen de executie van de drie Armeniërs en tegen het feit dat het proces tegen de drie achter gesloten deuren is gevoerd. De Armeniërs stonden terecht wegens een aanslag op een trein van de ondergrondse in Moskou in janua ri 1977. Zij werden ter dood veroordeeld en in de nacht van dinsdag op woensdag is het doodvonnis voltrokken. Sacharov deed- in een brief aan president Brezjnjev een be roep op de president om de zaak tegen de drie te heropenen. Hij verklaarde dat er alle reden was om aan te nemen dat er sprake is geweest van een gerechtelijke dwaling of van een opzettelijk verdraaien van de feiten. Er zijn mensen die kun nen getuigen dat Zadikian op het moment van de aanslag niet in Moskou was, aldus Sacharov. Overigens begint Sacharov de moed min of meer te verliezen. De meesten van mijn medestanders zijn gevangen gezet of naar een kamp voor dwangarbeid gestuurd. Ik begin erg moe te worden. Het soort leven dat ik leid vreet je op. Mijn streven heeft me morele voldoening gegeven, meer niet Maar hebben er nog anderen van geprofiteerd?" Illlllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll CYCLOON VELT DECORS Door een cycloon is gisteren zware schade toegebracht aan buitendecors van de Universal Filmstudio's in Los Angeles. De schade wordt geraamd op een miljoen dollar.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11