Motorclub Bollenstreek zoekt eigen crossterrein Pasgeboren gorilla zorgenkind van Dierenpark Wassenaar Redelijke kans voor Arbeid en Machine-Ring j CAI eerst op gemeentelijk I niveau bespreken |NA GEDWONGEN VERTREK UIT WARMOND Celstraf Ruim 38 duizend „Katwijkse" guldens voor Sahellanden "3EGI0 LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 FEBRUAR11979 PAGINA 5 De heer J. W. Louwman, de directeur van het Wasse- naarse Dierenpark, heeft in de afgelopen dagen een paar maal geconstateerd dat Lin da het jong af en toe krampachtig tegen zich aan drukt, waardoor de gorilla- baby niet kan drinken. De heer Louwman betwijfelt of dit het gevolg is van het toe genomen bezoek aan het Go rillahuis. Het bezoekersaantal in het Dierenpark is door de ge boorte van de gorillababy duidelijk toegenomen. Afge lopen zondag kwamen hon derden mensen speciaal naar Wassenaar om moeder en kind te zien. Bij tijd en wijle ontstond er zelfs een gedrang, waardoor een ge deelte van het gaas van één der hokken het op een gege ven ogenblik begaf. Honderden nanien Dat de nog naamloze bore ling veel mensen aanspreekt, blijkt wel uit de overstelpen de stapel post. die al dagen lang op het bureau van de heer Louwman terechtkomt. Honderden briefkaarten ko men dagelijks binnen, als re actie op de oproep in onze krant van afgelopen zater dag om een naam voor de gorillababy te verzinnen. WASSENAAR De gezondheidstoestand van het nu zeven da gen oude gorillajong in het Dierenpark Wassenaar laat op het ogenblik enigszins te wensen over. Gisteren constateerde de ver zorgster dat het bees tje een ingevallen buik had, wat op uit droging kan duiden. De dierenarts ziet ech ter vooralsnog geen aanleiding het jong van gorilla-moeder Linda te scheiden. Kaarten uit geheel Zuid-Hol land, van Goeree Overflak- kee tot Sassenheim, maai ook uit Eindhoven en Apel doorn. Jong en oud blijkt zich met de naam bezig te houden. Veelal combinaties, samengesteld uit de naam van de vader Tembo en de moeder Linda, de soortnaam gorilla en Dierenpark Wasse naar en Artis (de verblijf plaats van Tembo). Zo ont stonden namen als bijvoor beeld Gowa. Temlin. Dabo. Diewas. Ook de omvang van gorilla's kwam in sommige namen tot uitdrukking: Goli ath, Titan. Tarzan en King Kong. De leerlingen van een kleuterschool hadden onder schooltijd ieder voor zich Moeder Linda met haar jong waar de verzorgers van Dierenpark Wassenaar zich momenteel de nodige zorgen om maken een naam verzonnen, die achterop een tekening waren geschreven. Aapart, Surpri se. Limbo. Chiquita en Mar tin Brozius zijn nog enkele van de vele namen die tot dusver zijn ingezonden. De heer Louwman wacht nog even met de naamgevmg. omdat het er naar uitziet dat de stroom post nog niet ten einde is. - iASSENHEIM De Motor ]ross Club Bollenstreek zit n moeilijkheden. Deze vere- liging voor motorsportlief- iebbers van allerlei pluimage teschikt nog steeds niet over :en eigen crossterrein. Vorig aar zomer hebben de cros- :ers van de vereniging lechts kort kunnen beschik ten over een stukje „eigen" rrond achter de in aanleg ijnde Schiphollijn in War- nond. Hier moesten zij ech- er al vrij snel het veld rui- nen. Sindsdien zijn de cros- ers terreinloos. .Natuurlijk zouden we wel 1 en stuk grond kunnen kra- :en. maar we hebben nu zul- :e goede contacten met de [emeente en de politie dat we iever onze zin via de officiële nstanties krijgen. Daarom chrijven we nu de gemeen- en in de Bollenstreek aan. Cen oude met grond afgedek- e vuilnisbelt zou ideaal zijn. échter de Keukenhof is een Tiilnisbelt. Deze regionale tortplaats is bijna vol. De ge- neente Noordwijkerhout oekt al geruime tijd naai en alternatieve vuilnisstort- •laats. maar heeft nog niets ;evonden. Die belt zou een irima terrein voor ons kun- len zijn. Verder is er een ter- eintje aan het einde van de 'ilkerduinweg nabij De Zilk, naar ook daar hebben we log niets van gehoord. Er ijn al handtekeningen verza- neld om onze nood bij de ge- neenten aan te tonen. We lebben al zo'n 1100 handteke- lingen alleen uit Katwijk. Jassenheim en Noordwijk erzameld. Maar al onze ac- ies blijken voorlopig voor liets te zijn". Dit zegt de se- ■retaris van de M.C.C. Bollen- treek, Frans van der Vlugt lit Sassenheim, zelf ook een notor-fanaat. lij meent dat de vereniging het de komst van een eigen Eén van de leden van M.C.C. in actie op het voormalig crossterreintje in War mond crossterrein veel jongeren van de straat zou kunnen houden, die nu op oude brommers vaak onverzekerd rond racen. Tevens bestaat er dan de mo gelijkheid om via de M.C.C. Bollenstreek zich te verzeke ren tegen ongevallen en scha de. De vereniging wil de mo torsport op een positieve ma nier promoten. Maar krijgt bij de gemeente nog geen Commissie moeizaam akkoord met kosten Lee- de-brug WARMOND De leden van de commissie financiën van Warmond stonden gisteren voor de beslissing alvast 58.000.- te voteren voor de plannen voor aanleg van de brug over de Leede naar het industrieterrein in het be stemmingsplan Zuid. Enkele commissieleden wilden eerst weten of het hele plan finan cieel wel haalbaar zal blij ken. De exploitatie-opzet wordt echter gemaakt door het verificatieburo van de V.N.G. en die heeft de cijfers met betrekking tot de brug nodig om de exploitatiekos ten te berekenen. De commissieleden vonden het bedrag wat aan Articon BV voor de plannen moet worden betaald aanvankelijk wel erg hoog. Later werd toch besloten het krediet be schikbaar te stellen mits Arti con BV voor dat bedrag af stand doet van de tekeningen, zodat de keus van de aanne meropen blijft. Het niet in uitvoering brengen van bestemmingsplan-Zuid zou tot gevolg hebben dat ook het plan Ter Leede geen doorgang zou kunnen vinden. Voor woningbouw in plan Ter Leede zou slechts ruimte ko men als enkele bedrijven daar zouden vertrekken naar het nieuwe industrieterrein. Alle commissieleden gingen akkoord met het voorstel een bedrag van 15.000.- te len^n aan de Stichting Bootjesha ven. Deze stichting heeft als doelstelling ligplaatsen aan te bieden aan Warmonders met kleinere boten. De haven van deze stichting aan de speel weide moet van een schoeiing worden voorzien en worden uitgebaggerd. In totaal zullen de werkzaamheden een be drag van 22.000.- vergen. DEN HAAG/LEIDEN Het Haagse gerechtshof heeft een 38-jarige Leidenaar veroor deeld tot drie weken gevan genisstraf wegens poging tot doodslag. De man was eerder door de politie-rechter ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. De Leidenaar had op de Wil lem de Zwijgerlaan getracht met zijn auto een vrouwelijke kennis op het trottoir aan te rijden. AJs reden gaf de ver dachte op dat hij ruzie met de vrouw had gehad. Hoewel hij niet in zijn opzet slaagde achtte het hof de poging zwaar genoeg om de man een gevangenisstraf op te leggen. Tot deze conclusie kwam voorzitter Burge meester Bosma van Noordwijkerhout na een discussie waaraan ook de vertegenwoordigers van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg deelna men, die voor het eerst hun zetel in het SOB bezetten. De heer J. Baars, secretaris van de Agrarische Struktuur commissie noemde de nota van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land over de structuurverbetering voor een belangrijk deel geschreven op het agrarisch lijf van het kustgebied. De nota is voor een belangrijk deel toegespitst op de glastuin bouw. Een belangrijk deel van het voor herstructure ring in aanmerking komende gebied ligt op grondgebied van de in het SOB samenwerken de gemeenten. Volgens Baars zullen de ge meenten in het gebied moeten meewerken door middel van garanties en bijdragen. Hij hoopte ook dat verbetering of aanleg van we gen en fietspaden in die hele ontwikkeling zouden kunnen worden meegenomen. De Provincie heeft een ^gemene agrarische cultuuradviescommissie ingesteld en zal uit het provinciaal fonds twee miljoen gulden be schikbaar stellen aan de stichting voor gron daankopen. Het is wel de bedoeling dat de agrariër zelf eigenaar van die grond wordt. t. SASSENHEIM Burgemeester Kret van Sas- lenheim is van mening dat eerst de gemeen- n eraden zich moeten buigen over het tussen- e apport van de werkgroep Centrale Antenne u inrichting. Pas daarna wenste hij tot een be- ipreking in SOB-verband te komen. e Burgemeester Kret stelde dit tijdens de gister- ivond in Sassenheim gehouden SOB-bijeen- 1 comst. De heer Kret achtte het noodzakelijk ,t iat voor een begin wordt gemaakt met de g' SOB-besprekingen de diverse aangesloten ge- heenten eerst bezien of zij al dan niet zelf de s ïxploitatie ter hand zullen nemen. Alternatief liervoor is uitbesteding, hetgeen volgens de Sassenheimse burgervader zeker het overwe- jen waard is daar hiermee een grote (en spe- - iialistische) last van de schouders van de ge- neentebestuurders kan worden afgenomen. I Ms iedere gemeente hierover een pincipe-be- sluit zou hebben genomen achtte de heer Kret iet verstandig de bekabeling van de Bollen- itreekgemeenten in SOB-verband nogmaals te - lespreken. r ïet Samenwerkings Orgaan Bollenstreek juicht het in leven roepen van de Stichting tot verbetering van de agrarische Struktuur in iet Noordelijk kustgebied van Zuidholland joe. DE ZILK/HILLEGOM i— De levenskansen van feen Arbeids- en Machi- he-ring nemen behoor lijk toe. Een enquête ha afloop van een in formatiebijeenkomst le gerde 60 geïnteresseer- fle bedrijven op. Vijftig hndere bollenkwekers [wijfelen nog of ze ge bruik willen maken Van de mogelijkheid pm arbeid en machines le huren en te verhu ren via een bemidde lende organisatie. De pprichting van het be middelingsorgaan naar Duits model hangt af Van de beslissing van Be vijftig twijfelaars. Donderd leden wordt Boor de Zilker initia tiefgroep beschouwd hls het minimumaantal. Bijna 120 van de 750 bloem- jbollenbedrijven waren verte genwoordigd op de oprich tingsvergadering van de Ar beids- en Machine-ring. Op merkelijk is dat grote bedrij ven meer belangstelling tonen voor de Arbeidsring dan de kleinere kwekerijen. Juist om dat de initiatiefnemers beogen de kleine ondernemer uit de moeilijkheden te halen. Ongeveer de helft van het aantal bedrijven in de Bollen streek heeft 2 ha. of minder grond. Voor deze ondernemin gen is het moeilijk om doel matig gebruik te maken van mankracht en machines. Om dat de bedrijven klein zijn kunnen ze in de zogenaamde „leegloopperiode" weinig of geen renderende activiteiten ontwikkelen. Doelmatige be drijfsvoering vraagt van klei ne bedrijven tegenwoordig enorme investeringen. Investe ringen zijn afkomstig uit be drijfsresultaten die weer sterk afhankelijk zijn van een doel matige bedrijfsvoering. Een ideale overbrugging van die investeringsnood vormt vol gens de Zilker KVOB/LTB een Arbeids- en Aachine-ring. Een Arbeids- en Machine-ring is eigenlijk een soort buren hulp voor bedrijven. Via een bemiddelingsorgaan kunnen machines en mankracht ge leend en uitgeleend worden. Voorwaarde hierbij is dat, vooral bij het gemeenschappe lijke gebruik van machines, de afstanden tussen' de deel nemende bedrijven niet te groot worden. Bij het uitlenen van arbeid is de afstand niet zo'n groot probleem. „We ver wachten dat arbeidsbemidde ling de eerste jaren het groot ste deel van de werkzaamhe den van de bemiddelaar zal gaan uitmaken. Deelnemende bedrijven zitten voor wat be treft machines al vaak met investeringsprogramma's voor een aantal jaar. Met het in burgeren van de op te richten Arbeids- en Machine-ring zal het gebruik waarschijnlijk is de planning van de bedrijven worden opgenomen", aldus in itiatiefnemer J. P. M. War merdam. Met dergelijke samenwer kingsverbanden wordt al se dert 1958 in Duitsland gewerkt. Dankzij de hardnek kige inspanningen van de Duitser Geisberger destijds, zijn er nu in Duitsland ruim 400 regionale Arbeids- en Ma chine-ringen. Elf jaar geleden waaide het systeeem ook over naar Nederland. In de Noord oostpolder is 70 procent van alle boeren en tuinders lid van de bemiddelende organi satie. De omzet .van de Ar beidsring bedroeg vorig jaar ruim 2 miljoen gulden. KATWIJK Het Pieter Groen College heeft in de week voor Kerst een aktie ge houden ten bate van Sahel-landen. De aktie was er op gericht om informatie aan o.a. de leerlingen te geven en om geld in te za melen. Dit laatste is zeker gelukt, want to taal werd er ruim 38 duizend gulden bij el kaar gebracht. Van dat geld zullen twee Landrovers worden gekocht. Tijdens een korte informele plechtigheid heeft de leerlingenvereniging „Abio Genesis" het bedrag van 38.440.71 symbolisch aan de heer J. G. Auriel van Unicef aangebo den. De presidente van de leerlingenvereni ging, Elma Oosthoek, deed dit door eert na getekende giro aan de Unicef-vertegen- woordiger te overhandigen. De aktie die in december gevoerd werd be stond uit een bazar en uit een sponsorloop- tocht. Deze sponsorlooptocht, een idee van de gymnastiekleraren die dit mede organi seerden. bracht het meeste op: 25.000.-. De sponsorlooptocht hield in dat men een be drag per gelopen kilometer van familieleden of kennissen ontving. „Veel dank aan de lo pers, maar", zei Elma Oosthoek, „wat is een sponsorlooptocht zonder sponsors, ook zij hartelijke bedankt." Van het bedrag dat de school bij elkaar ge bracht heeft kunnen twee Landrovers ge kocht worden. Beide Landrovers zijn uitge rust met een brancard en zullen dus hoofd zakelijk voor ziekentransport gebruikt gaan worden. De heer Auriel schetste, met behulp van een aantal dia's, de situatie in de Sahel landen. „Een auto is hier heel normaal, soms zelfs lastig", sprak hij, „maar in een gebied waar mensen soms drie dagen lang met een zieke op hun rug moeten lopen, is een auto meer dan een uitkomst". 18 BURGEMEESTER KRET VAN SASSENHEIM: Presidente Elma Oosthoek van de leerlingenvereniging overhandigde het be drag symbolisch aan Unicef-vertegenwoordiger J. G. Auriel. spreekwoordelijke poot aan de grond. „Het is frustrerend dat er voor andere sporten zoals voetbal, zwemmen, volleybal en honkbal wel altijd ruimten beschikbaar zijn. Is men soms bang voor geluidsoverlast of zo? Volgens een politierap port, opgemaakt in opdracht van de burgemeester van Warmond, valt de geluidsover last door motorcross enorm mee. Dan is het zo dat ande re sportterreinen altijd han den vol geld kosten aan on derhoud, terwijl wij alleen een braakliggend stukje grond willen hebben om op te crossen", aldus Frank van der Vlugt. Ook de politie in Sassenheim zou het toejuichen als er een eigen crossterreintje zou ko men voor de club. „Dat is al tijd beter dan wanneer ze de buurt onveilig maken. Als er een terrein zou komen dat aan de eisen voldoet en ook de clubleden houden zich aan de regels, dan is onze afde ling daar zeker voor. Alleen ik ben bang dat er in Sassen heim zelf weinig ruimte over is voor het crossen, er zijn haast geen braakliggende ter reinen meer", aldus een woordvoerder van de rijkspo litie in Sassenheim. Ook de gemeente Sassenheim ziet op korte termijn geen op lossing voor de motorclub binnen de gemeentegrenzen. Door de dichte bebouwing en het overwegend agrarische karakter van de buitengebie den, denkt men niet dat zij ruimte voor de club kan vin den. De gemeente ziet een op lossing in het benaderen van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek. De M.C.C. Bol lenstreek heeft inmiddels het S.O.B. op de hoogte gesteld van haar verlangen en hoopt dat er nu snel een oplossing wordt gevonden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5