Voor Belinquer is het „Basta" Boeren worden zwaar gestraft li. Deng valt uit naar Rusland, Cuba en Vietnam Brit geeft stakers schuld sterven van zijn moeder Westduitsers in Arabie wegens diefstal gepakt ^Nog meer spionnen gearresteerd in West-Duitsland Brit met ruilhart overleden Kolonel Chadli straks opvolger van Boumedienne BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 FEBRUAR11979 PAGINA It KANS OP VERLIES HAND DJEDDAH (Reuter) In Djeddah zijn drie Westduitsers aangehouden die er van worden beschuldigd, 6,5 miljoen rial (ongeveer 4 min) van hun werkgever te hebben gestolen. Volgens de onderminister van binnenlandse zaken van Saoedi-Arabié', prins Achmed, zul len zij volgens het islamitische recht worden berecht. Dat houdt in dat hun wellicht een —hand zal worden afgehakt. In het weekend van 6 januari verdween uit de kluis van de Westduitse bouwonderneming Philip Holzmann in Riad het genoemde be drag. De in Frankfort gevestigde maatschap pij voert grootscheepse orders uit voor de re gering van SaoedieArabie". De daders be dwelmden de kassier van de onderneming en maakten zich toen meester van het geld. Na een langdurig onderzoek waarbij niemand van het personeel van de onderneming Saoe- di-Arabie rfiocht verlaten, werden drie man nen aangehouden die bekenden de schuldigen te zijn. De politie kwam hen toevallig op het spoor, toen in West-Duitsland een politieman in burger in een restaurant een man via de ■telefoon hoorde opscheppen over de diefstal. ^De verdachten werden daarop in Djeddah k aangehouden. Het geld werd geheel terugge- ■vonden in een villa. Einde van historisch compromis in Italië Premier Andreotti met zijn ontslagbrief op weg naar president Pertini. Ontslag regering Italië aanvaard ROME (Rtr) President Pertini van Italië heeft gisteren het ontslag aan vaard van de regering-Andreotti. De president is vandaag zijn overleg be gonnen dat moet leiden tot de aan wijzing van een nieuwe regeringslei der. Verwacht wordt dat Pertini eind van de week Andreotti zal belasten met de opdracht een nieuwe regering te vormen. Andreotti, wiens regering het land tien maanden heeft bestuurd, was vo rige week al zeker van de val van zijn kabinet toen de communisten lie ten weten het kabinet in het parle ment niet langer te zullen steunen, omdat zij zich niet meer konden vin den in het economisch beleid van de christen-democraten. Ook de socialis ten, de sociaal-democraten en de re publikeinen lieten gisteren de rege ring vallen. ROME- Communistenleider Enrico Be- rlinguer heeft zaterdag het hoge woord gesproken waarmee het lot van het nog geen jaar oude kabinet-Andreotti werd bezegeld. Dat woord, ook in Nederland niet mis te verstaan, was: „Basta Uit is het met de gedogende steun der com munisten aan de christen-democratische minderheidsregering, die Berlinguer de rode edelman van Sardinië, alleen maar narigheid, kritiek uit eigen gelederen en stemmenverlies bij tussentijdse lokale verkiezingen heeft opgeleverd. Uit is het, althans voorlopig, ook met de frustraties in de rijen der christen-demo craten, waarvan een deel het door Aldo Moro gesmede „historisch compromis" con amore aanhing, een ander deel af wachtend toekeek en een derde deel, de Club van Honderd onder aanvoering van de oude rot Fanfani, zich fel tegen de rooms-rode samenwerking bleef verzet ten. De vierde regering-Andreotti heeft een kort maar bewogen bestaan achter de rug. Ze kreeg het vertrouwensvotum van het parlement op 16 maart van verleden jaar, slechts enkele uren na de ontvoe ring van de smid van het akkoord met de communisten, Aldo Moro. Door voor zichtig te laveren was hij er in geslaagd eri kabinet van „monocolore" (éen' kleur, die der christen-democraten) achter de regerings-tafel te brengen. Een minder heidskabinet weliswaar, maar het zou toch over een ruime meerderheid m het parlement kunnen beschikken dankzij de steun der communisten. Dezen kregen geen ministersposten in het vierde kabi net-Andreotti, evenmin als de andere partijen. Wel kregen de communisten, die bij de verkiezingen van 1976 een for se sprong vooruit hadden gemaakt, meer invloed in parlementaire commissies en bestuursorganen. Kritiek De trouw der communisten aan de chris ten-democraten werd voor het eerst op de proef gesteld in de zaak-Moro. Zij steunden de regering door dik en dun, telkens als deze verzekerde niet in on derhandeling te zullen treden met de Brigate Rosse en geen compromissen te zullen sluiten met terroristen in ruil voor Moro's leven en vrijheid. Ook toen socia listenleider Craxi later met het verwijt kwam, dat de christen-democraten door hun onbuigzaamheid hun eigen leider hadden geofferd op het altaar der Briga te Rosse, bleven de communisten hun nieuwbakken broeders, die sinds de op richting der Italiaanse republiek in 1945 onafgebroken aan de macht zijn geweest, steunen. De kleinere partijen van socialisten, soci aal-democraten, radicalen, liberalen en anderen, hebben steeds op verschillende gronden kritiek geleverd op de regering, die door hen gedoodverfd werd eüs een monsterverbond van christen-democraten en communisten. De meeste kritiek ont stond echter in de gelederen van de communisten zelf. De stalinistische lin kervleugel is nooit gelukkig geweest met het door Berlinguer gevoerde beleid, of schoon deze ook geen minderheidsrege ring had kunnen vormen, zelfs al zou hij de steun van alle kleinere partijen heb ben gekregen. En die steun kreeg hij niet. Klippen Voortdurend heeft het kabinet-Andreotti langs gevaarlijke klippen gezeild. Het ka binet diende het plan-Pandolfi in tot sa nering der Italiaanse economie, beteuge ling der inflatie en bestrijding der werk loosheid. De daarin vervatte loonstop streek tegen de haren der communisten in, die niet ten onrechte aandrongen op een beter sluitend belasting-controlesys teem. De filmregisseur Carlo Ponti heeft immers nog eens aangetoond, hoe vermo gende Italianen -en dat zijn er meer dan men denkt- belastingen ontduiken en hun vermogens het land uitsmokkelen naar Zwitserse en andere belastingpara dijzen. De kleine man is echter tot op de laatste lire controleerbaar en moet het volle pond betalen. Nochtans is het die zelfde kleine man die door een loonstop wordt getroffen. Volgende klip was het Europese Monetai re Systeem (EMS). De communisten von den toetreding tot het EMS voor Italië nog veel te vroeg, maar Andreotti be loofde de grote Europese regeringsleiders dat zijn land per 1 januari zou meedoen. Ook hem viel de deksel op de neus toen het EMS tenslotte toch op de lange baan werd geschoven als gevolg van Fran- krijks en Engelands aarzeling. Hoewel de inflatie werd teruggdrongen van 16 naar 12%, slaagde de regering er niet in het aantal werklozen te verminde ren. Integendeel. In 1978 steeg hun aan tal tot 7,5% van de beroepsbevolking, of in getallen uitgedrukt, van 1,5 miljoen tot 1,7 miljoen mensen, waaronder een groot aantal jongeren. Juist van deze mensen moeten de communisten het heb ben. Het stemmenverlies dat de commu nisten afgelopen zomer leden bij enkele lokale verkiezingen, is mede te wijten aan onvrede onder communistische werklozen die vinden dat de steun aan de christen-democraten hen alleen nog verder van huis brengt. Het is echter de vraag of Berlinguer en de zijnen wel een pasklare oplossing bij de hand hebben voor de enorme proble men waar Italië mee worstelt. Het ver moeden is al eens geopperd, dat Berlin- guers bereidheid tot het steunen van een christen-democratisch minderheidskabinet voortkomt uit zijn eigen gevoel van on macht om het land uit de put te halen. Wat nu Na de val van het kabinet-Andreotti ope nen zich verschillende perspectieven. Sommige christen-democraten menen dat de tijd rijp is voor vervroegde verkiezin gen. Zij willen niet wachten tot 1981 maar denken dat de partij zich nu kan herstellen van de klap die ze in 1976 kreeg. De meeste overigen partijen, inclusief de meerderheid der communisten, wensen geen vervroegde verkiezingen maar stre ven naar een regering van nationale een heid. Echter, niet iedereen verstaat daar onder hetzelfde. Zaccagnini's twee weken geleden in Amerika gedane belofte, dat de christen-democraten geen communisti sche ministers naast zich zullen dulden, staat een regering van nationale eenheid in de weg. Weliswaar is een meerder heidsregering mogelijk van christen-de mocraten plus alle andere partijen behal ve de communisten. Afgezien van de vraag, of de overige partijen op één lijn te krijgen zijn met de christen-democra ten, zouden de communisten waarschijn lijk zijde spinnen bij een rol in de oppo sitie. Een andere mogelijkheid is een regerihg zonder christen-democraten, voor het eerst sinds 1946. In dat geval zouden de communisten een leidende rol moeten vervullen met de steun van *o uiteenlo pende, deels zelfs vijandig gezinde „bondgenoten" als socialisten, sociaal-de mocraten, radicalen, liberalen en neo-fas- cistenOok dat is moeilij k denkbaar. Een man als Aldo Moro, die altijd weer een smal kronkelweggetje wist te vindejn tussen de grillige klippen der Italiaanse politiek, wordt node gemist. In het Quin- naal zetelt thans trouwens een president die heel zijn 83-jarige leven lang wars ïs geweest van compromissen, ook in de dagen van Mussolini. Met de onverzettè- lijke socialist Sandro Pertini zal hét moeilijk zijn te schipperen. De vorming van een nieuw kabinet, hét derde op grond van de verkiezingsuitslag van 1976 en, niet te vergeten met op de achtergrond de Grote Broer in de Vere nigde Staten, wordt een uiterst hachelij ke zaak. Dat is tenminste iets waarover alle partijen in Italië het roerend met el kaar eens zijn. Piet Tummera EEG-HEFFING OP TEVEEL MELK GAAT FLINK OMHOOG BRUSSEL Als het aan Europees Iandbou- commissaris Finn Gundelach ligt, komt er voor het komende seizoen geen enkele verho ging van de Europese landbouwprijzen en een flinke verhoging van de „strafheffing" op ajd melkleveranties (minimaal twee procent in plaats van het bestaande half procent). De meeste Nederlandse boeren zullen onder dit id hogere tarief gaan vallen. Gundelach heeft becijferd dat het totaal van zijn voorstellen het Europese budget nog dit jaar een besparing zal opleveren van 255 mil joen gulden. ^Het meest opvallende in de landbouwprijs- voorstellen van Gundelach is ongetwijfeld de ernst waarmee hij de Europese landbouwprijs- voorstellen wil bestrijden. Die zijn weer hoog opgelopen, namelijk tot 715.000 ton magere melkpoeder en tot 500.000 ton boter, waarvan 225.000 ton in openbare en 275.000 ton in par ticuliere opslag. De strafheffing van minimaal twee procent over de richtprijs voor melk wegens te hoge melkproductie, ook wel „medeverantwoorde lijkheidsheffing" genoemd, zou als de voorstel len worden aanvaard, op 1 juni van dit jaar moeten ingaan. Momenteel bedraagt de hef fing een half procent. De heffing zal boven dien variabel zijn. Drie keer per jaar zal ze opnieuw worden bekeken. Boeren die slechts 60.000 liter melk per jaar leveren, zo hebben deskundigen in Brussel becijferd, vallen bui ten de heffing. Een Nederlandse boer zou vol gens hen minder dan twaalf koeien moeten bezitten om buiten de strafheffingsregeling te vallen. (Van onze correspondent) BONN Het aantal spion nen dat als gevolg van de mededelingen van de overge lopen DDR-officier Werner Stiller in de Bondsrepubliek is ontmaskerd, neemt nog al tijd toe. Gisteren werd in Essen de 44- jarige personeelschef van de RWE, het grootste electrici- teitsconcern van West-Duits- .ER Hulp Vietnam gaat door DEN HAAG De regering acht het niet verantwoord de hulp aan Vietnam stop te zetten, gezien de situatie 'i waarin het Vietnamese bevol- king op dit moment verkeert. Dit heeft minister De Koning ^voor Ontwikkelingssamen- f werking gisteren meegedeeld. De hulp aan Vietnam was oorspronkelijk bedoeld als een bijdrage aan de wederop- pbouw van het land na de langdurige oorlog die het ach ter de rug had. Naar aanlei ding van het binnenvallen van Vietnam in Cambodja, wordt een ander accent op de hulp gelegd. Nu zullen de gel den alleen direct aan de men sen ter beschikking worden gesteld in de vorm van voed sel en medicijnen. ETA-leidster gearresteerd I MADRID (AP) Spaanse re geringsfunctionarissen hebben Igisteren een in Zuid-Frank rijk gearresteerde 24-jarige vrouw, Maria Dolores Gonza- ilez Catarin, geïdentificeerd als de nieuwe leidster van de Baskische afscheidingsbewe ging „ETA". De functionarissen verklaar den dat de vrouw dinsdag was aangehouden in Bayonne en vervolgens in het Franse ski-oord Tignes in de Alpen in— verzekerde bewaring ge steld. De Spaanse regering zöü volgens hen onmiddellijk een verzoek om uitlevering bij de Franse autoriteiten in dienen. De Fransen hebben voorts zeven Basken over de grens gezet, waar zij opge wacht werden door de Spaan- se-politie. land, op verdenking van spio nage voor de DDR gearres teerd, alsmede een niet met name genoemde man van Zwitserse nationaliteit in Be- nsberg bij Keulen, die werk zaam was bij een farmaceuti sche onderneming in Inge- lheim aan de Rijn. Voor de 58-jarige SPD-afge- vaardigde in het parlement van de deelstaat Beieren Frie- drich Cremer is gisteren een bevel tot inhechtenisneming Panam uit IATA NEW YORK (AFP) Pan American World Airways heeft gisteren bekendgemaakt dat zij op 31 maart uit de „International Air Transport Association" (IATA) treedt. Twee andere Amerikaanse maatschappijen, „Delta Airli nes" en „Allegheny Airlines", hebben in december een zelf de besluit genomen. Een woordvoerder van Panam verklaarde, dat het lidmaatschap van de LATA, die zich al bijna 50 jaar be zighoudt met de vaststelling van tarieven, niet meer ge rechtvaardigd is wanneer de maatschappijen onderling een felle concurrentie voeren en zich beijveren om het publiek zo laag mogelijke tarieven aan te bieden. Mutaties PTT-top DEN HAAG De directie- top van de PTT heeft enige veranderingen ondergaan. Sinds 1 januari heeft de 55- jarige ir. A. Verwoerdt de functie van hoofddirecteur Technische Zaken, en drs. D. Huisman (42) is met ingang van vandaag de nieuwe di recteur van het administra tiekantoor Gelddiensten in Leeuwarden geworden. De heer Verwoerdt is sinds 1950 werkzaam bij de PTT. Na diverse posten te hebben bekleed in onder meer Nieuw Guinea werd hij in 1976 plaatsvervangend hoofddirec teur van de afdeling Techni sche Zaken. De heer Huisman kwam in 1957 in dienst bij de PTT bij het postdistrict Gro ningen. Vanaf 1972 was hij werkzaam bij de Centrale Af deling Postformatie en Ar- beidstechniek in Den Haag, waarvan sinds januari 1978 als hoofd. Hf» Moeders van zieke kinderen hebben gehoor gegeven aan de noodkreet van de ziekenhuizen om hulp van particulieren bij het schoonhouden van de zalen en gangen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Een Britse zakenman geeft de sta kers in sommige zie kenhuizen in Groot- Brittannië de schuld van de dood van zijn oude moeder. Mevrouw Catherine Wheeler (73) werd door twee Lon- dense ziekenhuizen weggestuurd, omdat het niet-medische personeel er het werk neergelegd had. Toen de toestand van deze bejaarde dame verslechterde, deed haar zoon Peter een beroep op de vak bond van het zieken huispersoneel, om zijn moeder opgenomen te krijgen. De vakvereni ging negeerde evenwel zijn verzoek. Toen me vrouw Wheeler zo ziek werd dat haar opname in een ziekenhuis niet meer geweigerd kon worden, was het te laat. Mevrouw Wheeler was één van de vele patiënten aan wie opname geweigerd werd door Britse ziekenhuizen, die zich wegens de staking alleen kon den bekommeren om spoedge vallen. Ongeveer de helft van de 2300 openbare ziekenhui zen ondervindt ernstige hin der van het loonconflict. De situatie is bijzonder ern stig in Nbord-Engeland en in Londen. Tengevolge van de plotselinge staking van dui zend personeelsleden werden gisteren in de Britse hoofd stad zes ziekenhuizen geslo ten, behalve voor spoedgeval len. Minister van Volksgezondheid David Ennals bracht gister middag een bezoek aan het Koningin Elizabeth-ziekenhuis voor kinderen, waar de zalen, gangen en kamers schoonge maakt en ontsmet worden door vrijwilligers. De ver pleegsters moeten zich nu ook met de afwas belasten. En nals werd bij de ingang van het gebouw hard uitgejouwd door stakersposten. Een man, die in de wasserij van dit ziekenhuis werkt, zei: „Mijn basisloon bedraagt 38,68 pond (ruim 150 gld.) per week. Ik moet negen verplich te overuren maken, wat mijn weekloon op 45,91 pond (ruim 180 gld.) brengt. Mijn huis huur kost 7 pond per week. Reizen en andere kosten ko men wekelijks op ongeveer 14 pond, zodat ik telkens minder dan 25 pond overhoud om van te leven. Het is niet veel, maar ik heb geen kinderen en als ik voorzichtig ben, kan ik er mee rondkomen. Dit neemt niet weg, dat het een hongerloon is. Ik vind het heel erg, dat de gezondheid en misschien zelfs het leven van de kinderen in dit zieken huis door ons in gevaar ge bracht worden, maar wij zien werkelijk géén andere uitweg Smith na april uit de politiek SALISBURY (Rtr) Premier Smith van Rhodesië is waar schijnlijk van plan zich na de verkiezingen van april uit de politiek terug te trekken. Dit is gemeld door de Zuidafri- kaanse radio. Als argument voor zijn terugtreden zou de premier geven dat de zwarte meerderheidsregering, die na de verkiezingen aan het be wind komt, eerder internatio nale erkenning zal krijgen wanneer hij niet meer actief in de politiek is. Engeland heeft op de uitslag van het deze week gehouden referendum gereageerd met de verklaring dat de uitslag niet aangeeft of de plannen van de regering aanvaardbaar zijn voor het hele volk. Enge land en de Verenigde Staten streven naar een overeen komst op bredere basis, waar bij ook het Patriottisch Front betrokken is. (Van onze correspondent) LONDEN Charles McHugh (44), de Brit die twee weken geleden een harttransplanta tie ondergaan had in de kli niek van Papworth bij Cam bridge, is daar gisteren over leden. Zijn ruilhart was afkomstig van het jonge slachtoffer van een dodelijk verkeersongeval. McHugh was sinds de trans plantatie niet meer bij kennis geweest. De zware operatie had een sterke daling van zijn bloeddruk veroorzaakt, die op haar beurt geleid had tot ernstige beschadiging van de hersenen. Deng bracht gisteren in Washington een bezoek aan" het Lucht- en Ruimtevaart Museum in Washington, waar hij ondermeer een ruimtecapsule bekeek. WASHINGTON (AFP) De vice-premier van China, Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping), heeft de Sovjet-Unie, Cuba en Vietnam er van beschuldigd dat zij op dit ogenblik de grote oorlogsstichters zijn. Vietnam en Cuba handelen daarbij vol gens hem als zetbazen van Moskou. De Chinese vice-premier zei dat zijn land wapens stuurde naar de regering van Cambodja van premier Pol Pot, voor de strijd- tegen de Vietnamezen, en dat de enige route waarlangs dit mogelijk was, door Thailand loopt. In de loop van een lunch die Deng Xiaoping gisteren in Blair House in Washington had met elf Amerikaanse journalisten, veroordeelde hij de Cubanen voor hun inmenging in Afrika uit naam van Moskou en Vietnam voor zijn aanval op Cam bodja ter omverwerping van het bewind van Pol Pot „Wij noemen hen de Cubanen van het oosten", zei hij en hij voegde eraan toe dat er niets zou gebeuren als men hen geen lesje gaf. Over Iran is China 'bezorgd'. Het kan niets doen maar hoopt dat de Verenigde Staten, 'doeltreffend in deze zaak zullen handelen'. Gisteren hebben president Carter en zijn gast in het Witte Huis drie verdragen over samenwerking op consulair, cultureel en technisch-wetenschappelijk terrein getekend. De feestelijke bijeenkomst was de laatste tussen Deng en Car ter, althans zoals voorzien in het programma. Vandaag begint de vice-premier aan bezoeken aan drie Amerikaanse staten en 5 februari aanvaardt hij de terugreis naar Peking. „Wat wij bereikt hebben is uitzonderlijk", zei Carter op de ondertekeningsplechtigheid. „Er is belangrijk werk verzet", zei op zijn beurt Deng. „En er is nog maar sprake van een begin". De Amerikaanse president verklaarde dat een nieuwe weg, waarlangs geen terugkeer mogelijk was, was ingeslagen, die leidde naar de vestiging van een constructiever en meer belof ten inhoudende relatie tussen de Verenigde Staten en de Chi nese Volksrepubliek. •De nieuwe presidentskan didaat Chadli. (Van onze correspondent) ALGIERS Het congres van de Algerijnse regeringspartij FLN (het Nationale Bevrij- dingsfront) heeft kolonel Be- njedid Chadli kandidaat ge steld voor de presidentsver kiezingen die volgende week, op 7 februari, gehouden zul len worden. De 50-jarige Chadli, bevelhebber van het tweede militaire district rond Oran, zal derhalve de op 27 december overleden Houari Boumedienne opvolgen. Chad li is ook gekozen als secreta ris-generaal van de partij. Chadli heeft gisteren trouw gezworen aan de door wijlen Boumedienne uitgestippelde koers en aan het „Nationale Handvest", dat als basistekst geldt voor het te voeren be leid. Hij verklaarde ook de onafhankelijkheid en de nati onale rijkdommen van het land te zullen verdedigen. Chadli is tijdens de ziekte van Boumedienne de schakel geweest tussen het leger en de Raad van de revolutie, die de leiding van de zieke presi dent had overgenomen. Hij beheerde het ministerie van defensie in die maanden. Chadli werd in 1961 stafoffi cier onder Boumedienne tij dens de bevrijdingsoorlog te gen Frankrijk en nam in 1965 deel aan de staatsgreep tegen president Ben Bella. Met de keuze van Chadli is zijn tegenstrever, kolonel Ya- hiaoui, op een zijspoor gezet Yahiaoui was belast met de reorganisatie van de partij, en hij had een grote rol gespeeld bij de congressen van vakcen trale, boeren en jeugdorgani saties waarmee de partij zijn aanhang probeerde te verster ken. Chadli genoot echter de steun van het op het congres sterk vertegenwoordigde le ger. Minister van buitenlandse zaken Bouteflika, die aanvan kelijk ook als kandidaat werd genoemd, woog tegenover deze twee niet zwaar genoeg.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11