tiptheidsacties brengen sonzoekersin problemen DEZE WINTER REEDS 50 PROCENT MEER AUTOSCHADE £ckk>cSoirtant Ook nu de dooi is ingetreden moeten vogels worden bijgevoerd STERUENVAN LUCHTVERKEERSREGELAARS Protest tegen CRM-begroting EEN GELD VOOR EXTRA UIT- REIDING BELASTINGDIENST jeen krijgt platina kWB niet gelukkig met ree mistachterlichten Topsport en sluikreclame VVD WIL PENSIOEN CURSUS OP TELEVISIE VOEDSEL UIT AUTO GOOIEN DODELIJK VOOR MEERKOETEN NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 JANUAR11979 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) \S PALMAS Nederlanders, het barre weer in eigen land n ontvlucht om in Portugal, anje of de Canarische eilan- a de zon op te zoeken, onder- iden grote hinder bij de heen terugvluchten. Oorzaken: het ier in Nederland en een nieu- I stiptheidsactie van de Portu- ie en Spaanse luchtverkeersre- laars. slechte weersomstandigheden in Ne land, waardoor bijvoorbeeld zondag bh ten naar het zuiden uitvielen, heb- j niet alleen gevolgen voor vertrekken- jpassagiers, maar ook voor reizigers naar ons land terug moeten. Terwijl dag op Schiphol passagiers na vele n wachten en, als gevolg van de mist, errichter zake naar huis terugkeer- i, zaten even zovele Nederlanders op zonovergoten Canarische eilanden (23 den) op de vliegvelden van Tenerife Gran Canaria tevergeefs te wachten op de vliegtuigen, die niet van Schiphol konden vertrekken. Want die vliegtuigen moesten hen terugbrengen. Menigeen zag zijn vakantie daardoor onvrijwillig ver lengd. Niemand is daar blij mee, want zo'n extra vakantiedag wordt in het gun stige geval gevuld met inpakken in het hotel, naar het vliegveld rijden, uren wachten, terugkeren en weer uitpakken in meestal dezelfde hotelkamer. Er zijn ook groepen passagiers die bij voorbeeld op Gran Canaria niet meer tij dig in hotels konden worden onderge bracht en de nacht zittend en liggend op het vliegveld van Las Palmas moesten doorbrengen. Bij al dit ongerief als gevolg van de weersomstandigheden in Nederland ko men dan nog de moeilijkheden, die de Spaanse en Portugese luchtverkeersrege- laars veroorzaken. Onvrijwillige tussen landingen en langere vliegroutes zijn er het gevolg van. De stiptheidsacties ne men soms de vorm van regelrechte pes terijen aan. De gezagvoerder van een Transavia-vliegtuig, die op weg naar de Canarische eilanden bij een tussenlan ding in Sevilla al een tijd op zijn start vergunning zat te wachten, kreeg bij in formatie doodleuk te horen dat hij zijn vluchtplan niet had ingeleverd. Hetgeen hij overigens wél had gedaan. De piloot moest hoogstpersoonlijk naar de toren komen om de zaken te regelen. Gevolg: opnieuw vertraging. Extra straf: twintig minuten cirkelen boven de Atlantische Oceaan. De gezagvoerder van een Martin Air vliegtuig trof het nog slechter. Nadat hij met zijn passagiers maandag een dag te laat van Schiphol was vertrokken, moest hij door de acties van de verkeersrege laars eerst een tussenlanding maken in Malaga en daarna nog één in Marokko. Op het Marokkaanse vliegveld weigerde men bovendien de gebruikelijke cheque voor het landingsgeld. De Martin Air-ge zagvoerder heeft in arremoede een col lecte moeten houden onder zijn passa giers, om aan voldoende contant geld te komen. Deze reizigers, die meer dan een etmaal te laat en midden in de nacht in hun hotels arriveerden, kregen onmiddel lijk na de landing op Gran Canaria hun geld terug van een dankbare Martin Air gezagvoerder, die op dat vliegveld wel zijn cheque kwijt kon. Enkele honderden welzijnswerkers demonstreerden gis teren op het Binnenhof. Zij protesteren tegen de "be zuinigingen die in hun sector te wachten staat. or nog onbekende opr- H P\/Pn k f2 2 fl nenschip. Het Russische k viel gisteravond in-de iiwvwiiimwwii schip maakte 30 graden tterdamse haven het bo- venkraaTi op het Russische slagzij. De schade is aan- ste gedeelte van een ha- zeeschip en een Frans bin- zienlijk. Van onze parlementaire redactie) HAAG De Tweede Kamer heeft gis- q een voorstel van de PvdA om tien mil- gulden extra uit te trekken voor de per- elsvoorziening voor de rijksbelasting- st, verworpen. Alleen de linkse fracties iden voor het PvdA-amendement. De indienster van het amendement. Epema-Brugman, bracht vorige week bij de behandeling van de begroting van Financiën naar voren dat voor deze tien miljoen gulden de belastingdienst rond 150 mensen extra in dienst zou kunnen nemen, voor extra controle. Minister Andriessen adviseerde de Kamer het amendement te verwerpen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het is niet overdreven om te stellen dat we het momenteel razend druk hebben. Maar meer dan een bepaald aantal schadege vallen per dag behandelen kun je toch niet. En het wordt helemaal moeilijk als de wegen zo slecht te berij den zijn. Ook wij kunnen dan slecht uit de voeten. Ik ga echt niet met een nood gang over de gladde weg om het vele werk maar af te krijgen. Dan weet je zeker dat je binnen 5 minuten te gen een boom staat en je ei gen schade kunt gaan taxe ren". Nuchtere woorden uit de mond van iemand die onder hoogspanning werkt de laat ste weken: A.P. Huizinga, schade-expert. Momenteel tot over zijn oren „in de kreu kels". Vergeleken met dezelf de periode in voorgaande ja ren 50 procent meer auto schadegevallen. Nederland gaat gebukt onder het ijzige winterweer. De dieren en ou dere mensen mogen het dan moeilijk hebben, de dames en heren automobilisten krijgen hun portie ook thuis. De glad heid op de wegen eist haar tol. Bij garagebedrijven en plaat werkerijen staan ze momen teel bij wijze van spreken in lange files te wachten om on derworpen te worden aan de vakkundige blik van de ex pert. De blikken slachtoffers van het winterweer. Praktisch alle geslipt door gladheid en vervolgens bermpaaltjes, bo men, lantaarnpalen, verkeers borden of andere auto's „ge pakt". „Wij zijn niet de enigen die het momenteel erg druk heb ben. Bij garages en plaatwer kerijen is het ook zeer goed te merken. Normaal krijg je zo om een uur of elf wel er gens een kop koffie aangebo den, maar daar is momenteel geen tijd voor. Ze zijn con stant bezig", zegt de heer Huizinga. „Weet je, de mensen verkij ken zich vaak op een schade aan een auto. Een onschuldig uitziende deuk wordt vaak onderling geregeld. Je hoort dan, dat het voor een paar tientjes is afgekocht. Maar als je zo'n deukje laat repareren, blijkt plotseling dat de reke ning een bedrag van een paar honderd gulden te zien geeft. Vaak moeten er bepaalde on derdelen gedemonteerd wor den voordat de plaatschade hersteld kan worden. Dat kost tijd en de garagetarieven zijn niet laag". Het gros van de te taxeren schadevoertuigen kan weer gemaakt worden. In veel ge vallen worden daarvoor nieu we onderdelen gebruikt. Een beschadigd spatbord is niet zelden door de tand des tijds zo aangevreten, dat uitdeuken niet meer lonend is. En in zo'n geval zijn de expert en de reparateur het onmiddel lijk met elkaar eens. Nieuw spatbord erop. Honderd gul den exclusief spuiten, tectile- ren, monteren en BTW. De techniek staat voor niets. Om een achterlicht bouw je bij wijze van spreken een hele nieuwe auto. Mits het maar goedkoper is dan uitdéuken, want verzekeringsmaatschap pijen letten nog steeds erg scherp op de kosten. „Als schade-expert moet je erg nuchter zijn. Een auto is voor ons een gebruiksvoor werp. We hebben er totaal geen emotionele binding mee. Ik heb ook wel eens meege maakt dat mensen stonden te huilen 'bij hun auto omdat er een deuk in zat. Jaren ge spaard voor een eigen auto en dan schade. Tenslotte is een auto voor de gemiddelde Nederlander een hele uitgave. Vooral als je zuiver privé rijdt. Maar dat soort dingen vergeet je gauw. Je krijgt er elke dag zoveel onder ogen", vertelt Huizinga als hij even daarvoor de schade aan de linkervoorzijde van een Fiat 127 heeft vastgesteld op 1052,25, exclusief btw. Voorlopig hoeven de garages en plaatwerkerijen niet bang te zijn dat ze met een dunne opdrachtportefeuille komen te zitten. De verzekeringsmaat- schasppijen zien er misschien wel aanleiding in, de premies weer eens bij te stellen. ITERDAM Meer dan 100.000 exemplaren gingen in erland over de toonbank van de Queen-elpee „jazz", r de heren van deze Engelse superformatie betekende lat ze een platina plaat in ontvangst konden nemen. gebeurde in Amsterdam waar Freddy Mercury, Brian Roger Taylor en John Deacon ook een platina elpee |zet met diamanten kregen uitgereikt voor de verkoop ;meer dan 200.000 exemplaren van hun vierde langspe- p night at the opera". I HAAG De ANWB is niet gelukkig met de gisteren ind geworden wijziging in het wegenverkeersreglement, rbij twee mistachterlichten voor auto's worden toege- 'het gebruik van twee lichten wordt de kans op kop- rtbotsingen vergroot, omdat het slecht opvalt of een voor- ir remt. Daarnaast is er, aldus de ANWB, geen sprake van prmiteit. Door de "wijziging zijn er drie mogelijkheden: i mistachterlicht, of een of twee van dergelijke lichten. Dat so meent de ANWB, slecht voor de herkenbaarheid. De VB pleit er voor om bij auto's, die standaard zijn uitge- 'd met twee mistachterlichten, één daarvan onbruikbaar te ■en door het verwijderen van de lamp. Tevens dringt de er bij weggebruikers op aan het mistachterlicht alleen te fuiken als het zicht minder is dan 50 meter. BlJ het vervaardigen van de omroepwet ruim tien jaar geleden werd uitgegaan van niet-commerciële radio en televisie in Nederland. In die wet werd bewust geko zen voor een systeem waarin zendgemachtigden hun programma's financieren met vooral geld van de kij kers, via de omroepbijdrage, terwijl commerciële invloe den uitgebannen werden. Dat was tenminste de bedoe ling. Maar als we de praktijk van nu vergelijken met de geest van de omroepwet, wordt duidelijk dat de Ne derlandse omroep meer en meer toegroeit naar een tweeslachtig systeem, waarbij onder de vlag van niet- commerciële onafhankelijkheid steeds meer sluikrecla me de ether in gebracht wordt. De vraag rijst, in hoe verre de zendgemachtigden al werkelijk financieel of anderszins afhankelijk zijn geworden van de leveran ciers van de sluikreclameboodschappen. Onlosmakelijk verbonden met de sluikreclame op de televisie is het probleem van de vercommercialise ring van de topsport. Het is immers vooral bij de gra tie van de beeldbuis dat sportclubs de sponsors zover krijgen om grote bedragen op tafel te leggen voor het aanbrengen van reclameboodschappen langs velden, in zalen en op sportshirts. Net als bij de omroep is ook in de sport sprake van een steeds toenemende hoeveelheid invloed van de commercie, zij het dat de commercie in de topsport al aanzienlijk verder is binnengedrongen dan in het omroepsysteem. Een nieuwe stap in de richting van verdere vercom mercialisering van de topsport dreigt te worden gezet door invoering van de shirtreclame bij het betaald voet bal. De rijksoverheid is langs twee wegen bij die plan nen voor shirtreclame betrokken. In de eerste plaats als subsidie-gever van het betaalde voetbal. In die positie vroeg de Tweede Kamer zich gisteren terecht af, of die subsidie nog gegeven moet worden als het betaalde voetbal het roer nadrukkelijk omgooit in de richting van de commercie. In de tweede plaats is het rijk bij de shirtplannen betrokken als behoeder van het om roepbestel. De plannen voor shirtreclame van de werk gevers in het het betaalde voetbal moeten voor de over heid een waarschuwingssein zijn: het is de hoogste tijd voor een bezinning op de uitvoering van de omroepwet. Waarbij wat ons betreft het uitgangspunt van die wet, namelijk het afzien van commerciële televisie in ons land, juist in deze tijd van noodzakelijke versobering onverkort gehandhaafd kan blijven. DEN HAAG De WD-frac- tie in de Tweede Kamer wil een Teleac-cursus om mensen voor te bereiden op hun pen sioen. Bij de behandeling van de begroting van drong het kamerlid mevrouw Terpstra daarop aan. Een cursus voor mensen die de pensioengerechtigde leef tijd naderen, zou de overgang van werken naar niet-werken kunnen versoepelen. Financiële steun voor Gronings ziekenhuis DEN HAAG (ANP) Minister Pais is bereid financieel bij te springen in de noodsitua tie, die al lange tijd bestaat in het academisch ziekenhuis in Groningen. Met name de zogenaamde ..Intensive care"-afdeling van het Groningse ziekenhuis kampt met grote problemen. De afdeling, waar ernstige' zieke patiënten worden ver pleegd. is veel te klein en te verouderd. Vorig jaar konden dertig hartoperaties niet wor den uitgevoerd. Kankerpatiën ten komen op een wachtlijst. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Wie met zijn auto langs de grote weg rijdt, langs de nog steeds met sneeuw bedekte wei landen, ziet vol afschuw dat er in de afgelopen koude weken, honder den, zoniet duizenden vogels zijn doodgereden. En voor een deel heb ben we dat zelf op ons geweten. De gedode vogels zijn voor bijna honderd procent meerkoeten. Ze ko men ondermeer af op de strook groen gras langs de autosnelweg, waar door het pekelstrooien ook langs de berm wat sneeuw is wegge- dooid. En gras is een onontbeerlijke voedselbron voor meerkoeten. Maar de dood van een groot aantal vogels wordt veroorzaakt doordat mensen - hoe goed bedoeld het ook is - uit de auto voedsel in de berm gooien. De door voedselgebrek uitgeputte dieren komen er op af, gaan heel traag over de weg en kunnen aan stormende auto's niet meer ontwij ken. Geen voedsel langs de weg strooien dus, langzaam rijden waar dat kan en de claxon (waarop de vo gels goed reageren) gebruiken, zijn de aanbevelingen die de Dierenbe scherming doet om nog meer dode vogels te voorkomen. Wie werkelijk iets wil doen voor het in leven houden van de vogels, moet verder het terrein in gaan. Ook nu de dooi is ingetreden. De meeste vo gels zijn nog te zwak om zelf op zoek te gaan naar voedsel. Om de vogels buiten de steden en dorpen (waar het meest honger wordt gele den) weer op krachten te krijgen, kan het voedsel het beste worden ge deponeerd bij drinkplaatsen, zoals wakken in het ijs. In elk geval op plaatsen waar veel vogels bijeen zijn. Bij voorkeur bestaat dat voer uit dobbelsteentjes brood, aldus het Na tionaal Comité Wintervoedering (tele foon 070 - 638038). Over dat brood een paar druppeltjes slaoüe. Het brood dus niet met olie doordrenken want dat zou juist averechts werken. Vitaminedruppels erover zou ook pri ma zijn, maar is nogal duur. Vitami nes kunnen de vogels ook binnen krijgen uit allerlei huishoudelijke res tanten. zoals snijdsel van witlof, spruitjes, kool en andere soorten groenvoer. Eenden en meerkoeten lusten alles. Wie nog iets extra's zou willen doen, kan bij de groenteboer misschien groenteresten halen. Voorts zijn meerkoeten en eenden dol op appelen en peren, ook al zijn zij wormstekig. In partjes gesneden vormen zij prima voedsel. Hoeveel vogels er tot nu toe gesneu veld zijn, kan de Vogelbescherming in Zeist zelfs niet bij benadering zeg gen. Daarop valt pas enig peil te trekken als in de lente weer de ge bruikelijke vogeltellingen zijn ver richt. Wel kan men constateren dat er bij de vogeltrekstations veel rin gen van dode vogels worden binnen gebracht. Daaruit valt op te maken dat veel blauwe reigers en scholek sters de winter niet hebben over leefd. En ook onder de schuw in het riet levende roerdompen zullen waar schijnlijk erg veel slachtoffers vallen. Hun voedsel bestaat voornamelijk uit vis, en dat is niet te krijgen met dat dichtgevroren water. Omdat ze zo schuw zijn is bijvoerderen ook bij zonder moeilijk. Reigers leven even eens voornamelijk van vis, maar ook hun andere voedsel, muizen en dat soort kleine dieren, is in dit seizoen niet te vangen. Vandaar dat de blau we reigers (en met hen de uilen) met de hongerdood worden bedreigd. Een verzoek van de Vogelbescherming is dat boeren tegen de avondschemer buiten zaad te strooien, niet te ver verwijderd van de schuur. Door dit zaad worden muizen en ratten wel licht naar buiten gelokt en die kun nen dan weer dienen als voer voor reigers en uilen. Vogels bij huis hebben ook hun spe ciale wensen. Een van die wensen is dat ze. zo zwak als ze zijn, worden gevrijwaard van jagende katten. Bij bosjes worden de vogels, die ten prooi zijn gevallen aan een spelletje van de kat, bij de Dierenbescher ming binnengebracht. Houd uw poes binnen, of bind hem de bel aan, zo smeekt de Vogelbescherming. Om alle „huisvogels" bij te voeren, moet eraan worden gedacht dat er vogels zijn die hun voedsel op de grond zoeken, maar ook dat er vogels zijn die de boom niet uitkomen. Ook zij hebben honger. Er moet dus het een en ander op de grond worden ge strooid en er moet voedsel in of aan de boom worden gehangen. Als strooisel heeft bruinbrood de voorkeur, aangevuld met kaaskorsten (zonder plastic), universeel zaad en niet te vergeten ongekookte haver- mouth voor het roodborstje dat elke dag in uw tuin terugkeert. Verder kent iedereen de vetbollen en de slingers pinda's. Maar ook kokosno ten met een gat erin. zo groot dat een vogeltje er door kan, wordt ten zeerste gewaardeerd. De noot moet wel zo worden opgehangen dat het niet kan inregenen. Tegen de boom stam kan ongezouten spekzwoerd worden gespijkerd en pindakaas aan de stam wordt door meesjes zeer op prijs gesteld. Lijsters lusten graag gewelde krenten en rozijnen. En echt. zo benadrukt het Comité Win- tervoeding. water hoeft niet te wor den neergezet als er sneeuw ligt. Sneeuw is als drinkwater goed ge noeg voor vogels. Maar wie toch iets neer wil zetten, moet over het scho teltje kippegaas spannen. Bij de meesten is het wel bekend, maar vo geltjes kunnen zelfs bij tien graden vorst de verleiding niet weerstaan om zich te baden. Echter, met die temperatuur is het wel hun laatse bad geweest. De Dierenbescherming wordt de laat ste tijd overstelpt met vragen over dieren die nog in de wei verblijven. Deze dieren, aldus de Dierenbescher ming, kunnen over het algemeen best tegen de kou als ze goed worden ge voerd. Meestal worden deze dieren vlak bij de boerderij gehouden en dan mag je aannemen dat alles in orde is. Opletten geblazen is het als de dieren achter in de polder wor den gehouden en niet worden bijge voerd. Dan is ook de watervoorzie ning aandacht waard nu de sloten zijn dichtgevroren. Het buitenhouden van dieren op zich behoeft echter geen zorg te wekken. De Dierenbe scherming verzoekt het publiek dan ook zich eerst goed van de situatie op de hoogte te stellen alvorens naar de telefoon te grijpen. Op die manier kunnen de Inspectie van de Dieren bescherming (070 - 469743), gemeen ten en rijkspolitie beschikbaar zijn voor het ingrijpen bij echte wantoes tanden. Vooruitzichten voor vrijdag: winterse buien, vooral later op klaringen, overwegend lichte dooi. Weersvooruitzichten in cijfers: voor vrijdag: aantal uren zon 1 tot 5 min. temp. omstreeks -1 gr. max. temp. omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode vai minstens 12 uur 80 procent Kans op een geheel droog et maal 40 procent Bordeaux Brussel Kopenhagen Luxemburg Malaga Mallorca AMSTERDAM Hans van Helden heeft in verband met zijn prestaties tijdens de Ne derlandse kampioenschappen (vierde plaats) alsnog een in ternationale startlycentie ge kregen. zodat hij aan buiten landse toernooien kan deelne men. LIVERPOOL Liverpool heeft door een zege op Blach- bum Rovers de vijfde ronde bereikt van het toernooi om de Engelse voetbalbeker. An dere uitslagen zijn: Alders- hot—Swindon 2-1, Newport- Colchester 0-0, Oriënt—Ips wich 0-2. DEN HAAG Het hoofdbes tuur van de volieybalbond heeft een commissie ingesteld die een onderzoek gaat plegen naar de mogelijk onreglemen taire handelingen bij het be ëindigen van het sponsorcon tract tussen Starlift en Blok keer

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9