Projectgroep adviseert tot sloop Ververshof WERKMANS WONINGEN j WIL ZEVEN PANDJES RENOVEREN Van Duijn (VVD) wil gedragscode voor solliciterende raadsleden Woningen Mirakelsteeg laag in huur Zeventig jaar lid BOA protesteert opnieuw tegen deelname conferentie Kaapstad jTAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 JANUAR11979 PAGINA 3 de H Jour Ena Inhei Ing LEIDEN De raat b. en w. ad' de Leidse woi manswoningen te tuur van verzoeken" tot sloop van het Ververshof over te gaan. Aan de renovatie verbonden kosten en daar uit voortvloeiende haren werden door de projectgroep aan de te hoge kant ge schat. De bestemming van de vrijkomen de grond zal worden bekeken in relatie tot de verbouwing van het terrein dat na eventuele sloop van het voormalige pand van Clos en Leembruggen ter be schikking komt. Het buurt comité Ver verstraat en omgeving is met dit uit te brengen advies tijdens een vergadering die gisterochtend werd gehouden op de Zoals bekend verkeren de veertien huisjes in de Ververshof in vervallen staat. Renovatie, zo bleek onlangs uit een taxatie van een aanne mer, zou Werkmanswoningen voor onaanvaar de baar hoge kosten stellen. De projectgroep q Kooipark heeft onder meer aan de hand van cordi deze berekening gemeend het college van b. en w. tot slopen te moeten adviseren. Burge meester en wethouders brengen op hun beurt dit advies aan Werkmanswoningen uit, de uit eindelijke eigenaar van genoemde panden. Hoewel de gemeente en de bewoners rond de Ververstraat zich eenduidig voor sloop hebben uitgesproken, probeert Werkmanswoningen al les in het werk te stellen om in ieder geval de helft van de veertien eengezinswoningen uit de handen van de sloper te houden. Een van de bestuurders van Werkmanswoningen, ir. C. serie J- V£U? der Wardt, stelde gisteren desgevraagd, dat hij het zonder meer zou betreuren als de renovatie van de zeven woningen geen kans ,Wlnn van slagen zou krijgen. jlscu „Stedebouwkundig gezien zou het een onaan trekkelijke situatie worden als in dit buurtje nieuwbouw komt. Juist het feit. dat er in dit Enkele in deplorabele toestand verkerende pandjes in de Ververshof. schilderachtige wijkje over niet al te lange tijd een parkje wordt aangelegd als de werf nog steeds onze bedoeling om zeven woningen te slopen en van de vrijgekomen ruimte voor de andere zeven woningen tuintjes te maken. Die tuintjes zouden dan op het zuiden komen te üggen en een groot gedeelte van de dag van de zon kunnen profiteren. Tot nog toe lijkt ons dit de beste bestemming voor het Ververshof. Nieuwe woningen houden in, dat er ook voor parkeergelegenheid moet worden gezorgd, maar die parkeerruimte vloekt in ste debouwkundig opzicht met het toekomstige parkje. We moeten ons zeker nog beraden over deze hele kwestie en dan zal er vermoe delijk ook wel een brief uitgaan naar b. en w., waarin al onze bezwaren nog eens op een rijtje worden gezet", aldus stedebouwkundige Van der Wardt. Op dit moment spelen er nog een paar kwes ties die de gemeente zal moeten oplossen, in dien er geen andere mogelijkheid dan slopen van de pandjes overblijft. Al jaren achtereen voert de gemeente strijd met de eigenaar van een in de Ververstraat en aan de achterzijde van de Ververshof gevestigde electro-appara- ten- en transformatorenfabriek, de heer Jesse. Jesse eist van de gemeente dat men hem en zijn tien werknemers een geschikt alternatief biedt voor zijn fabriek, die hij binnen een jaar zal moeten verlaten. Ook woont er in een van de krotten in de Vefvershof een hoogbejaard echtpaar, dat al tientallen jaren van water en licht verstoken is en een halsstarrig kluizenaarsbestaan leidt, dat nog moeilijk is te veranderen. Als de plannen van de gemeente door zouden gaan dan zou er medio 1980 na de sloop van Clos en Leembruggen, met nieuwbouw kun nen worden gestart. De voorzitter van de pro jectgroep Kooipark, de heer H. Akse, stelde in dit verband dat het buurtcomité Ververstraat nu al kan worden toegezegd, dat deze een vertegenwoordiger krijgt in het team dat de nieuwbouw in het Ververshof zal gaan voor bereiden. TER BESCHERMING B|FIETSERS: ENWB wil apart opstelstrook op crM Schuttersveldweg pel NI' LEIDEN De eerste enige •na echte wielrijdersbond (ENWB) afdeling Leiden geeft ro een periodiek verschijnend bulletin uit, waarin de bond ingaat op concrete knelpun- unl«ten in Leiden. De eerste uit gave van het bulletin, dat de welluidende naam „Belletrek ker" draagt, handelt over de voor fietsers gevaarlijke situ- atie op het Stationsplein. j Een fietser die van de Schut- j tersveldweg rechtdoor naar de Rijnsburgerweg wil, komt in conflict met zowel auto's die van de Schuttersveldweg j naar de Oégstgeesterweg wil- len, als met voertuigen die van de Rijnsburgerweg naar j de Oegstgeesterweg willen. I Deze gevaarlijke situatie kan volgens „Belletrekker" wor den opgeheven, wanneer er een aparte opstelstrook op de Schuttersveldweg komt voor het rechtsafslaand verkeer. De fietsers kunnen dan tege lijk met de auto's rechtdoor worden geleid, terwijl de voertuigen die van de Rijns burgerweg afkomen, moeten wachten tot het rechtdoor- gaand verkeer voorbij is. LEIDEN In navolging van zijn colle ga van het CDA, W. Bleijie heeft nu ook het VVD-raadslid K. van Duijn lucht gegeven aan zijn verontrusting over het benoemingsbeleid van het col lege van b en w waar het naar ambte- narenfuncties solliciterende raadsleden betreft. Dit naar aanleiding van de op handen zijnde benoeming van de voor malige PvdA-fractievoorzitter L. Meijer tot adjunct-chef van de gemeentelijke afdeling Voorlichting. In zijn notitie aan b en w en de gemeen teraad van Leiden stelt het WD-raadlid dat er een gedragscode moet worden ge formuleerd met betrekking tot deze pro blematiek. „Hierbij denk ik aan het slechts benoemen van oud-raadsleden, wanneer die minstens een jaar raadslid- „af" zijn, of aan opzegging van, het raad slidmaatschap bij de sollicitatie," aldus de heer Van Duijn. Alleen op deze ma nier kunnen raadsleden invloed uitoefe nen op het benoemingsbeleid van het college. Directe invloed van de gemeente raad op het benoemen van ambtenaren is niet mogelijk. Het WD-raadslid deelt het gemeentebe stuur mee het niet eens te zijn met de huidige gang van zaken. Niet alleen doelt hij dan op de aanstaande benoeming van L. Meijer maar ook op de benoeming van het oud-PvdA-raadslid J. Duivesteijn tot directeur van de Sportstichting. „Poli tiek behoort een open zaak te zijn, waar bij het streven is, uit democratisch oog punt, een optimaal interesseren en be trekken van de burgers bij het lokale be stuur. Kliekvorming, vriendjespolitiek of alleen al de mogelijke verdenking daar van is uit den boze en versluiert de ver trouwenwekkende openheid," aldus de heer Van Duijn. Tenslotte laakte het WD-raadslid het ge bruikte argument bij de benoeming van raadsleden in ambtenarenfuncties dat deze een betere lokale ervaring zouden hebben. „Die lokale kennis is snel opge daan, vakkennis echter kost studie en ja ren," aldus de heer Van Duijn. Een nog troosteloze blik op de Mirakelsteeg. LEIDEN Volgens een voorzichtige bere kening van het stadhuis zal woningbouwve reniging Werkmanswoningen in augustus van dit jaar kunnen beginnen met de bouw van 30 woningen (2 1/2 tot 3 1/2 verblijf- seenheden) op het braakliggende terrein tussen Mirakelsteeg, Koddesteeg en Claren- steeg, een gebiedje achter de Marekerk. De huren van deze woningen komen te liggen rond de 400 gulden. Voorrang om in de nieuwbouw te gaan wo nen genieten diegenen die uit renovatie- en sloopgebieden komen, alsmede ex-bewoners van deze buurt. Het gaat hier om een ty pisch opengatenterrein uit de Leidse binnen stad, dat de gemeente weer met woning bouw gevuld wenst te zien. Aanvankelijk bestond er bij de bewoners van deze buurt de vrees dat de huren de woningwetgrens niet zou halen, wat betekende dat de huur prijs boven 540 gulden zouden komen te lig gen. Dit bleek gelukkig niet waar te zijn, zo dat nu juist de minder draagkrachtigen van de nieuwbouw kunnen profiteren. De archi tect van het bouwplan is ir. M. P. Schutte. en de plannen zoals die er liggen voor de Koddesteeg De 87-jarige A. Missaar is gistermiddag in zijn woning aan de IJsselka- de 3 in Leiden gehul digd vanwege het feit dat hij zeventig jaar lid is van de Grafische Bond (ANGB). Uit han den van de voorzitter van het hoofdbestuur ontving het trouwe lid van de ANGB een reu ze doos sigaren én een ets waarop een grafisch bedrijf wordt uitgebe eld. De heer Missaar is een geboren en getogen Leidenaar. Hij was werkzaam in verschil lende grafische bedrij ven in Leiden. Het langst (tot zijn pensio nering) is hij typograaf feweest bij uitgeverij ijthoff aan de Doezas- traat. LEIDEN De Boycot Outspan Actie (BOA) verzet zich tegen de deelname van dr. M. J. Hartgerink, directeur van het Nederlands In stituut voor Preventieve Gezondheidszorg aan een werkconferentie van de International Fe deration for information Processing in Kaap stad van 2 tot 6 april. De BOA stelt dat de heer Hartgerink in Zuid-Afrika gezien zal worden als een vertegenwoordiger van een Nederlandse overheidsinstelling, hetgeen de actiegroep ongewenst vindt. Dr. Hartgerink is namelijk niet alleen direc teur van het genoemde instituut, een onder deel van de TNO (de Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk On derzoek), maar ook voorzitter van de regering scommissie B.A.G., de Beleidsadviescommissie Automatisering Gezondheidszorg. Van deze commissie zijn eveneens lid professor dr. A. R. Bakker, die verbonden is aan het Acade misch Ziekenhuis Leiden en hoofd van de Centrale Ontwikkel- en Ondersteuningsgroep Ziekenhuis Informatiesysteem (BAZIS) en dr. A. van der Werff, hoofd van de afdeling Be leidsontwikkeling van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne (VOMIL). De heren Bakker en Van der Werff willen eveneens naar de genoemde werkconferentie te Kaapstad. De BOA heeft hiertegen eerder herhaaldelijk geprotesteerd. Binnen het Instituut voor Preventieve Gezond heidszorg is verzet gerezen tegen het voorne men van dr. Hartgerink. De zaak is aanhangig gemaakt in de ondernemingsraad van het in stituut De BOA wijst er nog eens op dat deelneming aan een werkconferentie over computersyste men, die in ziekenhuizen kunnen worden ge bruikt voor de informatievoorziening, neer komt op steunverlening aan een systeem van gezondheidszorg voor blanken, dat het lijden van de zwarte bevolking grotendeels negeert. De deelneming versterkt bovendien de Zuidaf- rikaanse kennis van computersystemen in het algemeen; systemen die worden benut en steeds weer zullen worden benut voor de bij na perfecte onderdrukking van de zwarte be volking. Van links naar rechts: Willy van Heesvelde, Doris van Caneghem en Joop Doderer. In de Leidse Schouwburg wordt morgen het toneelstuk „Hou me vast - laat me los" opgevoerdmet in de hoofd rollen Doris van Caneghem, Willy van Heesvelde en Joop Doderer. „Hou me vast-laat me los" (oorspronke lijke titel: „Luv") is geschreven door Murray Sehisgal. Het stuk behandelt de lotgevallen van twee oude school kameraden, die elkaar op een brug ontmoeten. De één vat de gedachte op de ander aan zijn vrouw voor te stellen om van baar af te komen. Dat lukt, bij kan met zijn nieuwe vriendin trouwen en zijn oude kameraad trouwt zijn vrouw. Beide huwelijken mislukken echter en dan komt bet hele gezelschap elkaar weer tegen op de brug. Aanvang 20.15 uur. Luitconcert De Leidse stadsluitist Hans van Wouw geeft zondag 4 februari in bet Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 een concert. Hij zingt liederen uit de re naissance en begeleidt zichzelf hierbij op de luit. Het programma bestaat uit Hollandse, Engelse en Italiaanse liederen. Het concert begint om vier uur. De toegang is gratis. Lezingi en De Tarot van Memphis staat centraal bij een serie lezin gen in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor- straat 17. De eerste lezing in die serie wordt dinsdag 6 februari gehouden. De Tarot van Memphis is een serie afbeeldingen op de muren van de tempel van Memphis, die de Inwijdingsweg voorstelden van Osiris. Mia Leene van de Esoterische gemeenschap Sivas zal de zes lezin gen geven. Zij brengt de Tarot van Memphis in verband met de latere Tarots, de getallenleer, de astrologie, de Griekse mythen, enz. Bij de lezingen is een bijpassende expositie van de Tarot van Wally van de Velde. De toe gangsprijs tot de lezing, die om acht uur begint, is drie gulden. Leden van het Gesprekscentrum hebben gratis toegang. Fassbinder Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 vertoont maandag 5 februari de eerste film in een filmcyclus van werk van de Duitse regisseur Rainer Werner Fassbinder. Het thema van zijn films is bet individu en de in bem levende tegenstrijdigheden. De eerste film in de cyclus is de film „Satansbroten" uit 1976. De voorstelling be gint om aebt uur. De toegangsprijs is vier gulden vijf tig, leden van bet Kijkhuis betalen twee gulden vijftig. Science fiction v Rob Vooren, de uitgever van het science fiction blad „King Kong" houdt donderdag 8 februari in het Ge sprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 een le zing met als titel „Wat is science fiction?" Na de lezing wordt een science fiction-film vertoond waarin de robots de mens proberen te onderwerpen. De hoofdrol wordt ge speeld door Peter Fonda. De lezing begint om acht uur. Rascher Kwarter Het Rascher Kwartet treedt vrijdag 16 februari op in de Leidse Rudolf Steiner school aan de Cesar Franckstraat 9. Het concert begint om kwart over acht. In bet kwar tet, dat onder leiding van Sigurd Rascher staat, speelt onder andere Bruce Weinberger, de Amerikaanse tenor saxofonist, die ook in bet najaar geconcerteerd beeft op de Rudolf Steiner school. Het concert is met name be stemd voor ouders, belangstellenden en leerlingen van de hoogste twee klassen van de Rudolf Steinerscbool. Films Het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum vertoont morgenavond de eerste twee films uit de cyclus „films uit de jaren dertig". Het gaat om de korte Engelse socio- documentaire Peace and Plentyvan Ivor Montagu uit 1939, die de gevaren van het fascisme behandelt en de film „Little Ceasar", de eerste echte Amerikaanse gang sterfilm uit 1930 van Mervyn LeRoy, met in de hoofdrol Edward G. Robinson. Toegang f4,-, CJP f3,50, LVC-le- denf3,-. Schrijfavond Amnesty International Leiden houdt morgenavond weer een zogenaamde schrijfavond in de Studentenecclesia aan het Rapenburg 100. Vooral wordt tijdens deze bijeen komst aandacht besteed aan Roemenië. De bedoeling van dergelijke schrijfavonden is om met zoveel mogelijk per sonen brieven te schrijven ten bate van mensen, die ge vangen zitten vanwege hun mening, geloof of huidskleur. De bijeenkomst begint om acht uur. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Magdalena Al- berdina dr. v. J. van der Meii en W. Ouwehand; Daniël Willem Laurens zn. v. D. W. Noteboom en N. Filippo; Dirk zn. v. A. van Delft en C. van Ees; Ruby Maria Petronella dr. v. H. P. M. Pennings en P. van der Plas; Theresia Agatha dr. v. F. Guijt en K. J. van Duijn; Merlijn Jacob zn. v. A. J. M. lammersen en H. Vriend; Niels Hendricus zn. v. A. G. Broxterman en Y. M. F. Gommers; Aike Neeltje Hillechien dr. v. H. A. de Vor en N. I. Kruijthof; Jan Willem zn. v. J. C. Brandenburg en C. H. Visser; Petro nella Annigje Chelly dr. v. L. Luttje en P. C. M. van Mol. Overleden: J. Geenjaar geb. 18 april 1888 man; J. -Haasnoot geb. 12 juni 1908 man; J. Neuteboom geb. 16 dec. 1902 echtgenote van J. Kette- weest met W. Boer gehuwd geweest met J. C. Heen kerk; L. Susan geb. 27 dec. 1894 huwd geweest met L. Schild; A. C. van Proosdij geb. 15 nov. 1903 ge huwd geweest met A. C. Bouwman; A. Bij geb. 15 okt. 1901 gehuwd ge weest met J. G. van Heuzen; J. D. van den Bos geb. 15 aug. 1895 man; C. Galjema geb. 26 okt. 1891 ge huwd geweest met J. H Beugelink; I. van Weerlee geb. 19 juli 1880 man; T. Alkema geb. 12 jan. 1898 vrouw. G. Stam geb. 4 nov. 1901 man; E van den Tol geb. 2. okt. 1918 echt genote van J. J. Gregoire; K. Dikke- boom geb. 3 sept 1897 man; A. van der Zijde geb. 12 »eb. 1890 gehuwd geweest met J. Abspoel. H. Mechelse

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3