ABN Bank Libanon-soldaten wacht belangrijke sociale taak Slagers knoeien met gehakt ABN Groeikasbiljet. Kamer wil meer; bej aardenhuizeï] laten bouwen Ruim vijf miljoen voor bootvluchtelingen Felle kritiek van PvdA op emancipatiebeleid Nog geen zekerheid over ,paardencentmm, Harde opstelling in bouw zit er dik BINNENLAND LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 31 JANUAR11979 5P PAGINA il Accountant van provincie verzet zich tegen ontslag GRONINGEN (ANP) - Het voormalig hoofd van de pro vinciale accountantsdienst id Groningen, G. Strijker, is in beroep gegaan tegen het hem per 16 januari verleende ont slag. Het provinciaal bestuur van Groningen ontsloeg de heer Stijker omdat deze bij zijn werk bepaalde grenzen zou hebben overschreden. Zo be perkte hij zich niet tot een zakelijke weergave en beoor deling van de provinciale uit gaven. maar gaf hij op per soonlijke opvattingen geba seerde en daardoor irrelevan te en volstrekt misplaatste grieven weer. aldus het pro vinciale bestuur. De accoun tant was in het nieuws geko men doordat hij felle kritiek uitte op de eet- en drinkge woonten véin sommige Gro ninger gedeputeerden. DEN HAAG De heer Brouwer, Nederlands vertegenwoordi ger van de hoge Verenigde Naties-commissaris voor vluchte lingen, heeft gisteren bekendgemaakt dat bij de werkgroep bootvluchtelingen tot nu toe een bedrag van vijf-en-een-kwart miljoen gulden is binnengekomen. Het geld van de actie gaat naar de 26.000 Vietnamese boot vluchtelingen, die zich op dit moment op het eiland Pulau Bidong voor de kust van Maleisië bevinden. Volgens de heer Brouwer moeten de Vietnamezen op een langdurig verblijf op het eiland rekenen. Het binnengekomen geld wordt gebruikt om diverse faciliteiten, zoals onderdak, kleding en ODslag van vers water, op het eiland aan te brengen. Spoeddebat over werksituatie bij directie Verkeer DEN HAAG - Het PvdA-ka- merlid Van Thijn zal volgen de week donderdag minister Tuijnman (Verkeer) interpel leren over de ernstige moei lijkheden bij het directoraat Verkeersveiligheid op het de partement van verkeer en waterstaat Volgens Van Thijn is er bij deze departementale dienst sprake van een onwerkbare situatie. Als oorzaken noemde het PvdA-kamerlid de huis vesting, personeelssterkte en geschillen over bevoegdheden. „Van de acht stafleden zijn er inmiddels drie vertrokken en drie solliciteren naar een an dere baan", aldus Van Thijn. Hij herinnerde eraan, dat bij de jongste besprekingen in de Kamer van de verkeersbegro- ting van dit jaar gepleit is voor de verzelfstandiging van de betrokken dienst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren tijdens de debatten over de CRM-begroting harde kritiek geuit op de staatssecretaris van emancipatiezaken, mevrouw Kraayeveld-Wouters (CDA). De socialist Kosto noemde haar beleid behoudzuchtig, en weinig creatief of dy namisch. Kosto gaf het kabinet ervan langs, omdat het niet ervoor heeft gezorgd, dat mevrouw Kraayeveld geheel voor de emancipatie zaken is vrijgemaakt. Volgens Kosto doet dat het emancipatie beleid geen goed. „De juiste instelling ontbreekt haar. Er is sprake van een beleid dat de ontwikkelingen volgt en niet van een voortrekkend beleid", aldus Kosto. Oplichter gearresteerd BREDA Een 27-jarige Belg heeft gisteren tegenover de politie toegegeven dat hij heeft geprobeerd zijn verze keringsmaatschappij in Ne derland voor ruim negen ton op te lichten. Hij had op 15 december van het vorig jaar de valse aan gifte gedaan dat uit een door hem gehuurde box een grote partij huishoudtextiel was ge stolen. In de garage was ech ter geen textiel aanwezig ge weest. De man vertelde giste ren tijdens zijn verhoor dat hij zevenhonderd dozen met zakjes zand had opgesteld, om de indruk te wekken toch textiel voorradig te hebben gehad. Deze dozen had hij la ter had weggehaald. CDA wil subsidies voor onderhoud kerk-monumenten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het Tweede Kamerlid Hans de Boer (CDA) wil dat het kabinet een algemene subsidieregeling instelt voor het onderhoud van kerken, die op de monumentenlijst staan. Hij heeft hier gisteren tijdens de behandeling van de CRM- begroting met klem op aangedrongen. Volgens De Boer staan er in ons land momenteel ongeveer 2300 kerken op de monumentenlijst vanwege hun architectoni sche-, cultuurhistorische- of beeldbepalende waarde. „Als een kerk op de monumentenlijst wordt geplaatst gebeurt er echter in veel gevallen niets meer. De eigenaren van het kerkgebouw worden dan met de last van het monument opgezadeld", aldus De Boer. Onderzoek naar gezinsdrama (Van een onzer verslaggevers) POSTERHOLT De rijkspo litie in het district Roermond onderzoekt of een 42-jarige fabrieksarbeider uit het Lim burgse Posterholt zijn vier jaar jongere vrouw heeft ge wurgd in een vlaag van ver standsverbijstering of dat er sprake is van euthanasie. De man werd aangehouden nadat een arts had geconsta teerd dat de vrouw geen na tuurlijke dood was gestorven. Zij leed aan een ongeneeslijke ziekte, was zeer depressief en kon haar gezinsleven niet meer aan. Toen de vier kin deren in de leeftijd van tien tot zeventien jaar sliepen, werd zij door haar man om het leven gebracht DEN HAAG (ANP) Er is nog geen zekerheid over de totstandkoming van een dienstencentrum waarvan de hele paardenhouderij gebruik zou kunnen maken. Een bouwplan en een concreet plan van activiteiten zijn er nog niet. Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft dat geantwoord op kamervragen. De „Stichting Paarden centrum", die in oktober door de minister werd ingesteld, moet nog plannen uitwerken en adviseren over de mogelijkheid om die plannen in werkelijkheid om te zetten. Het ministerie heeft .destijds te kennen gegeven dat het via zo'n centrum de paar denhouderij wil stimuleren, maar niet als ondernemer wil op treden, evenmin als dit gebeurt in andere agrarische bedrijfs takken waarvoor het ministerie stimulerende activiteiten uit voert. VERKENNINGSOFFICIER STRAATMAN: (Van een onzer verslaggevers) ZUIDLAREN - „Ons bataljon zal straks in Libanon naast de militai re taak ook veel aandacht moeten schenken aan een sociale taak. De bevolking heeft dankzij de Unifil- troepen weer wat veiligheid en be trekkelijke rust. Hoewel we daar niet voor ingehuurd zijn, zal het van groot belang zijn te zorgen voor goede contacten met de burge rij. Militair gezien moet er in Ne derland keihard getraind worden, waarbij vooral de klemtoon gelegd moet worden op de oude eigenschap van de infanterie: lopen". Dat zegt majoor F. Straatman, plaatsvervan gend commandant van het 44ste ba taljon uit Zuidlaren, en een van de acht verkenners die onlangs een be zoek aan Zuid-Libanon hebben ge bracht. Er zijn, zo werd de deputatie in het hoofdkwartier van Unifil meegedeeld, drie mogelijkheden waar de Nederlandse troepen zullen worden gelegerd. Of Ne derland neemt de stellingen van de Fransen over, of het neemt het gebied over waar nil Senegalese troepen zitten. De derde mogelijkheid is dat het 44ste pantserinfanteriebataljon een bewakings- scherm legt langs de rivier de Litani. De eerste mogelijkheid lijkt de meest reële. Majoor Straatman bezocht met de ande re verkenners enkele VN-eenheden in het veld en kreeg daarbij een goede indruk van de taken die uitgevoerd moeten wor den. Dat zijn vooral patrouilleren en waarnemen, rapporteren en inrichten van check-points. Uit gesprekken met Franse militairen is hem duidelijk ge worden dat er een zeer belangrijke soci ale taak in het gebied voor Nederland te vervullen is. De Fransen hebben zeer goede contacten, waarbij de burgerbevol king bijvoorbeeld ook gebruik kan ma ken van de Franse militaire artsen. Majoor Straatman: „Wij zullen een aan tal tolken meenemen, en ervoor moeten zorgen dat het contact blijft bestaan en als het kan nog verbeterd wordt. Ik denk dat het geven van veiligheid en rust aan de burgerbevolking een heel mooie opdracht is. Een tip die wij bij voorbeeld van de Fransen kregen, was: zorg er voor, dat je kleren inzamelt alvo rens de reis naar Libanon wordt onder nomen. Met oude kleren doe je de men sen daar, die veel hebben meegemaakt en soms nog hebben moeten vluchten, erg veel plezier". Wat is hem het meest opgevallen bij zijn bezoek aan de VN-vredestroepen? Na enig denkwerk zegt majoor Straatman: „De grote discipline en zelfbeheersing van de militairen daar van hoog tot laag. Discipline is in het Midden-Oosten nodig om gezag te krijgen. De burgerbevolking kijkt hoog op tegen een militair, die er punctueel uitziet en zich correct ge draagt. Is dat niet het geval, dan ben je binnen de kortste keren je gezag kwijt." Verwacht hij dat verveling een probleem voor de soldaten zal vormen? Majoor Straatman: „Dat weet ik eerlijk gezegd niet. Het was geen algemene klacht bij de onderdelen die wij bezocht hebben. We zullen veel moeten doen om de jon gens in hun vrije tijd te ontspannen. Maar dat is allemaal te regelen". Besloten is wel om in Libanon een vrij streng alcoholbeleid te voeren voor alle militairen. Majoor Straatman: „Je kunt het niet maken dat daar straks kerels met een snee in hun neus lopen. Voor zover ze daar overigens de kans toe krij gen." Hoe ziet hij tegen de vredestaak aan? Majoor Straatman: „Er is daar in Liba non een eervolle taak voor ons bataljon weggelegd. Die overtuiging had ik en die is alleen maar versterkt door mijn be zoek aan dat land. Ik denk dat er voor iedere man die meegaat een leerzame en bovenal zinvolle tijd wacht." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Franse troepen in het VN-vrede- sleger in Libanon gaan la ter naar huis dan aanvan kelijk de bedoeling was. Zij doen dit op verzoek van de VN en van de Ne derlandse regering. Het betekent dat de Fran sen een maand langer in het Midden-Oosten zullen blijven. De eerste Neder landse troepen moeten dan wel half maart in Libanon operationeel zijn. Probleem bij de installatie is het overbrengen van het mate rieel. De enige haven die FRANSEN BLIJVEN LANGER IN LIBANON geschikt is voor rij-oji af-schepen is Beiroet, nj deze haven is slechts! deeltelijk in gebruik en vendien is het er niet lig. Op het ogenblik den de mogelijkheden de havens in Haifa (I& en Sidon (Libanon) on zocht. Eerste Nederlandse staf officier bij Unifil benoemd (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De eerste Nederlandse stafofficier bij de fil-troepen in Libanon is benoemd. Het is kolonel 1 Kramer, oud-commandant van het 44ste pantserinfaf riebataljon in Zuidlaren. Hij wordt hoofd van de afdeling Operaties van de Ur| staf en tevens commandant van de Nederlandse troei macht in Libanon. Kolonel Kramer is op dit moii chef-staf van de eerste divisie in Arnhem. Tot voor! was hij militair attaché in Damascus. BEIROET (AP) - Twee QflTTTATFlV soldaten uit de vredes- 'JL'LL'/i 1 IM> macht van de Verenigde AR ARKrHF i Arabische Emeritaten zijn VREDESMAC) wijk in Beiroet door sluip- schutters gedood. Drie anderen raakten ge wond. Rechtse christenen worden door de militaire gezagsdragers van de aan slag beschuldigd. Vanuit de rechtse militie wordt ed gezegd dat Syriërs op collega's hebben gescht om de spanning in de j te handhaven. Zoals bij de Italiaanse en Engelse mode-ontwerpers al viel te constateren, blijken de jaren dertig en veertig te zijn teruggekeerd in de hau te couture. Gisteren kon die trend eveneens worden waargenomen in Parijs waar de grootmeesters van de Franse mode hun nieuwe lente- en zomercollecties presenteerden. Ondermeer was daar een ensemble van Lanvin te zien waarvan de brede schouders en het bijbeho rende hoedje doen denken aan de jaren vlak voor de Tweede Wereldoorlog (links). De middelste foto laat een ontwerp zien van Pierre Balmain. Een witte mantel van dubbele flanel wordt gecompleteerd met een wit te crepe japon, bedrukt met een tweedepatroon. De japon met stippen links is een ontwerp van Chanel. Hij werd vervaardigd van crepe de chine. Tot het pu bliek behoorden prinses Firyal van Jordanië (links) en naast haar mevrouw Pompidou, echtgenote van de vroegere Franse presi dent. li DEN HAAG Volgens dé consumen tenorganisatie Konsumenten Kontakt knoeien Nederlandse slagers op grote schaal met gehakt. Veel slagers ver kopen volgens de organisatie runder gehakt met varkensvlees of paarde- vlees er in. Sommige slagers kleuren hun gehakt met de verboden stof sul- fiet. Konsumenten Kontakt is tot deze con clusie gekomen na een onderzoek bij 25 slagerijen door het hele land. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de consument maar dertig procent kans heeft om rundergehakt te kopen van deugdelijke kwaliteit. Bijna de helft de onderzochte slagers (keursla- uit een keten en supermarkten) be driegen hun afnemers door hun run dergehakt niet geheel van rundvlees te maken. Volgens Konsumenten Kontakt doen de slagers dit omdat zij op die manier goedkoper uit zijn, paardevlees en varkensvlees kosten immers aan- gers, kleine zelfstandigen, slagerijen zienlijk minder dan rundvlees. Steeds hogere rente en na 2 jaar op ieder moment inwisselbaar. Een ABN Groeikasbiljet is een waardepapier aan toonder met een looptijd tussen 2 en 5 jaar. De looptijd tussen deze uitersten bepaalt uzelf.Deaankoopprijsisfl.OOO,-offlO.OOO,-. Rentepercentages liggen vast op de dag van aankoop en zijn stijgend vanaf het 3e jaar. Ieder jaar dat u het Groeikasbiljet langer houdt, krijgt u een hogere rente vergoed over de hele verstreken looptijd. Hoe hoog deze rentepercentages zijn, kunt u aflezen in onder staande tabel. Een Groeikasbiljet van f 1.000,- groeit volgens het nu geldende rentepercentage in 5 jaar naar f 1.503,66. De rente groeit steeds: Uw steeds stijgende rente wordt berekend op basis van samengestelde interest (rente-op-rente). Over de maximale looptijd bijvoorbeeld is dit 8,50%. Verzilveren. U mag na twee jaar uw Groeikasbiljet verzilveren op ieder moment dat het u uit komt. Rente wordt 'x 10 voor een Groe.kasb.liet van f 10.000,- vergoed over iedere volgemaakte periode van een jaar. Het ABN Groeikasbiljet kunt u direct aan de kas van elk ABN-kantoor meenemen. 1.155.63 1.250,98 11.360.49 slot- waarde f 1 503.66 Bij vier van de 25 onderzochte i werd gehakt rood gekleurd doUC fiet, dat riskant is voor de gezoptc H Konsumenten Kontakt vindt dskh wetsovertredingen harder moetent den aangepakt. Het heeft de i^g ries van Volksgezondheid en fee] gevraagd stappen te nemen. aai Vakbondsonderhandelaar Brouwer: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De zesde onderhandelingsvergadering in Woerden over de bouw-cao verliep nauwelijks andei? die over de metaal-cao. Ook hier wilden de werkgever^ praten over onderwerpen die hun geld zouden kosti vakbonden deden nog een poging om de looneis van den per maand een ander gezicht te geven door e ervan te gebruiken voor financiering van de uitbreid de regeling voor vervroegd uittreden met 62-jarigen een enigszins gewijzigde opzet ervan; een ander de< moeten dienen voor het opwaarderen van de vakantieb^ waardoor iedere bouwvakker er in de consumptieve sf« nog iets beter van zou worden. Over die twee zaken viel volgens de werkgevers eventueC te praten, maar dan niet in het kader van de 20 guld£-| bouwvakkers zouden het zelf moeten betalen, bijvoorbet^ de prijscompensatie. 'S( De bouwwerkgevers wilden evenmin ingaan op het vemj. van prestatiebeloningen in de loonschalen, waarschijnlijk angst voor verdere deining aan het landelijk loonfront.L, eerdere verwerkingen ook voor hevige deiningen hebbe zorgd, bijvoorbeeld bij de ambtenaren. Verhoging vaL. vorstverletuitkering en van de vloer in de prijscompensali er ook niet in. „Ze wilden helemaal niks, ze wilden zeliP praten", zei vakbondsonderhandelaar Brouwer, die de A.' handelingen overigens op dit moment nog niet als nL. wenste te beschouwen. J De FNV-bouwbonden raadplegen op 12 februari hun fed(-l bestuur. Brouwer; „We vinden dat helemaal niet zo'n; ontwikkeling. Normaal heb je als onderhandelaars een JI1 marge, maar als tussentijds opnieuw een standpunt moeP° den bepaald, komt er doorgaans een mening uit, die oif? baar is. En een harde opstelling zit er dik in, men voG bijvoorbeeld aan den lijve, hoe ontoereikend de vorstveiS.c kering is. Zo'n punt laat men zeker tijdens zo'n langfll winter niet vallen". f.11 'ar ,,Bouwnormen moeten soepeler I gehanteerd wordengj Ko iJ (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Als de rege ring niet zorgt, dat er in de komende jaren een flinke uit breiding van het aantal be jaardenhuizen komt, zitten we in de jaren tachtig en ne gentig met een gigantisch te kort aan verzorgingsmogelijk heden voor bejaarden. Met deze noodkreet klopte de overgrote meerderheid uit de Tweede Kamer gisteren aan bij staatssecretaris Wallis de Vries (CRM). Tijdens de behandeling van de CRM-begroting spraken de fracties van PvdA, CDA en WD hun zorg uit over de door het rijk gehanteerde norm, dat er per provincie slechts voor zeven van de honderd bejaarden een plaats in een tehuis behoeft te zijn. Deze zogeheten zevenprocents- norm is in 1975 door het ka binet-Den Uyl als richtlijn voor de bouw van bejaarden tehuizen ingesteld. Het huidi ge kabinet heeft deze norm in U 11 strikte zin overgenomen' geen betekent, dat er Li komende vijf jaar ong* 40.000 „verzorgingsplar voor bejaarden zouden^ ten verdwijnen. De acht dit in strijd met depi teit. De Nederlandse P king vergrijst immers L meer en daarom necmtfe hoef te aan bejaardentela alleen maar toe. „In hff' 2000 zullen naar schatti miljoen Nederlanders dan 65 jaar zijn. En ties, later, als de geboortegol 1945 aan zijn AOW toe}! ongeveer 30 procent v*j Nederlanders bejaard st zo illustreerde mevroutë, kerk (WD) haar pp voor opheffing van de^ procents-norm. CDA-woordvoerster men Cornelissen stelde, dab best mogelijk is dat n. paalde regio's de ba aan bejaardentehuizen ft is, zodat de bouwnonfc zeven procent daar 2»ij hoog is. In andere ref£j de norm echter veel te laaf

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10