raude in geneeskunde idt zelden tot en veroordeling CDA en PvdA boos op Van der Klaauw )er KENFONDSEN: AANGIFTE HEEFT WEINIG ZIN Unie van Utrecht Tweede Kamer tegen plan afschaffing huurbescherming £cidöc (Sowumi Huurdersbescherming en woningtekort j.- )RTE AKING FORD- BRIEK LUBBERS: „ONZINNIGE UITSPRAAK" Commissaris Toorenaar moet Amsterdamse recherche verlaten Binnenkort voorstel voor Moluks inspraakorgaan DIRECTEUR HUIZE ASSISIË MET ZIEKTEVERLOF Derde soldaat weigert dienst bij VN- bataljon pagiiNNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 JANUAR11979 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) HAAG De ziekenfond- voelen er steeds minder aangifte te doen van een ■oeden van fraude op het ed van declaraties voor ge- kundige behandelingen. Dit aldus secretaris E. Brou- van de Ziekenfondsraad, dat een aangifte doorgaans iig gevolg heeft. Van de 61 lien, die de afgelopen vier door de fondsen aan het werden gebracht, leidden lechts vijf tot een veroorde- Daarvan werd er nog een lOger beroep vrijgesproken, leven gevallen werd de zaak poneerd. De overige zaken nog in behandeling bij de tie. Ook de Werkgroep Verschrijvingen van de Ziekenfondsraad is duidelijk teleur gesteld. Deze commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Ziekenfond sraad, de ziekenfondsen en het Openbaar Ministerie, werd in 1975 opgericht naar aanleiding van de zaak van de Eindho- vense röntgenologen. Is er een vermoe den van fraude, dan dienen de zieken fondsen dat te melden aan de werk groep, die vervolgens adviseert of het raadzaam is aangifte te doen. De werkgroep had gehoopt, aldus secre taris Brouwer, dat in een aantal duidelij ke gevallen een flinke straf zou worden uitgesproken, die een waarschuwing had, kunnen vormen. „Daar is echter weinig van terecht gekomen", constateert Brou wer. Het probleem is, zo legt hij uit, dat er een levensgroot verschil bestaat tussen het signaleren van een mogelijke fraude en het leveren van het bewijs. Het kan bijvoorbeeld gebeuren dat een apotheek- houdende huisarts medicijnen in reke ning brengt, die hij niet heeft ingekocht. „Voor ons is het dan heel duidelijk, dat er iets mis is. De officier van justitie staat dan echter voor de opgave te be wijzen dat er opzet in het spel is. Zo'n" arts kan zeggen dat hij een bepaald ge neesmiddel van een collega heeft betrok ken", aldus Brouwer. Bij andere vormen van fraude ligt hét volgens Brouwer net zo. Een tandarts, die verrichtingen declareert, die hij klaarblijkelijk nooit gedaan heeft, be roept zich al gauw op een administratie ve vergissing van zijn assistente. Fysio therapeuten doen hetzelfde, wanneer er bijvoorbeeld wordt geconstateerd, dat een rekening wordt ingestuurd voor be handeling van een patiënt, die daar al lang mee gestopt is. De moedeloosheid, die zich nu van de ziekenfondsen en de Werkgroep Ver schrijvingen heeft meester gemaakt, is voor de Ziekenfondsraad aanleiding zich nog eens fundamenteel met de problema tiek bezig te gaan houden. Burgemeester Vonhoff van Utrecht heeft gisteren, zoals 400 jaar geleden zijn voorganger, op de stoep van het stadhuis de Unie van Utrecht geproclameerd. Van onze parlementaire redactie) HAAG Vrijwel de Tweede Kamer is het eens met de regering, een huiseigenaar in prin- de vrijheid moet heb- om een huurder op tat te zetten. Zij menen, een huurder, als zijn huis door een nieuwe eige naar gekocht is, nog een aantal jaren (bijv. drie) het recht moet houden op het gebruik van de woning, na dat hem de huur is opge zegd. Dit blijkt uit de reacties, die de fracties hebben gegeven op de huurbeschermings bepa lingen, die de regering wil doen opnemen in het Burger lijk Wetboek. Dit omdat de oude Huurwet, die nu van kracht is in de zg. niet-geli- beraliseerde gebieden in ver band met de daar heersend^ schaarste aan woningen, door een nieuwe wordt vervangen. Volgens het ontwerp van staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) wordt het zo, dat een huiseigenaar, als hij ont binding van de huurovereen komst wenst, daarvoor een beroep kan doen op de rech ter. Stelt deze hem in het ge lijk, dan heeft hij het recht ontruiming van zijn bezit te verlangen. De PvdA is daar fel tegen, onder meer omdat zij vreest dat dit zal leiden tot specula tieve aankopen. De VVD on derschrijft dit argument ten volle. Het CDA wijst meer op de maatschappelijke ont wikkelingen, „waarbij het on gestoord kunnen voortzetten van het huurgenot steeds meer wordt gewaardeerd". Staatssecretaris Brokx staat vooralsnog achter zijn ont werp, zo verklaarde hij het afgelopen weekeinde in een radioprogramma, maar is wel bereid tot overleg. DE door het kabinet-Van Agt bijgestelde huur-wetsont- werpen betekenen in vele opzichten een verbetering in vergelijking met de oorspronkelijke ontwerpen zoals die nog door het kabinet-Den Uyl werden ingediend. Op één punt is echter sprake van een aanmerkelijke ach teruitgang. Dat betreft de bescherming die huurders ge nieten in de zgn. niet-geliberaliseerde gebieden, onder meer de Randstad. DE rechtszekerheid van die huurders wordt wel zeer stérk verzwakt als het wetsontwerp ter aanpassing van het Burgerlijk Wetboek in deze vorm tot wet verheven wordt. Nu geldt, dat een rechter een huurovereenkomst op verzoek van de huiseigenaar slechts in een aantal nauwkeurig omschreven gevallen kan ontbinden, terwijl bovendien een nieuwe huiseigenaar de eerste drie jaar geen ontruiming bij de rechtbank kan eisen. Daarvoor in de plaats komt volgens het bijgestelde wetsontwerp eèn belangenafweging door de rechter. Zonder dat hij daarvoor regels heeft moet de rechter bij een verzoek tot ontruiming de woon-belangen van de eigenaar tegen die van de huurder afwegen. NOG afgezien van de vraag of dit niet een volstekt chaotische situatie in de hand werkt individuele rechters kunnen geheel verschillend beslissen moet worden geconstateerd dat het vooral de lager betaalden en de ouderen zijn die van deze nieuwe opzet het slachtoffer kunnen worden. Als deze maatregel door gaat, betekent het zeer waarschijnlijk dat er vooral in gebieden waar woningtekort heerst de handel in be woonde panden en etages, vooral voor eigen gebruik, sterk zal toenemen. Alleen degenen die er financieel wat beter voorstaan zijn in staat om op deze manier aan een woning te komen. En het zullen vooral de ou deren zijn, die niet financieel in staat zijn om hun huurhuis te kopen, maar zich wel sterk gebonden voe len aan de buurt waarin zij wonen. OM te voorkomen dat huurders op deze manier worden verplicht om hun vertrouwde huis en buurt te verlaten, is het hoogst gewenst dat het wetsontwerp op dit punt wordt bijgesteld. Het is, vooral zolang de woningschaar- ste voortduurt, van groot belang dat de huurders ten minste de rechtszekerheid behouden die zij nu hebben. 95 Amsterdam feestdag op i te mei "ERDAM De Amster- gemeenteraad wil van een erkende feestdag en op die dag het ge- irsoneel vrijgeven, loor de linkse partijen inde motie hiervoor listeravond aangenomen WD-fractie en twee van D'66 (onder wie louder) tegen. is de motie moeten b. bij de regering en ïent op aandringen de ïei tot algemeen erken- stdag uit te roepen. Vo- eek sprak het gemeen- ïur van Rotterdam zich rtgelijke zin uit. Daar is al een erkende feest- Ierland ent verdrag rijding van orisme HAAG De regering besloten over te gaan ndertekening van de nkomst betreffende de ;ing van het Europees g tot bestrijding van sme tussen de lid-staten ie Europese Gemeen- Minister De Ruiter e) heeft dit iri ant- op vragen van het camerlid Roethof mee- 1. De overeenkomst tot stand gebracht in ider van de Europese te Samenwerking. ERDAM (ANP) Een 'an het personeel van rdfabriek in Amster- leeft gistermiddag een proteststaking gehou- m kracht bij te zetten eis in een hogere sa- oep te worden inge- ng hierbij om ongeveer nderd man die de tran en maken. Zij willen el verdienen als de col die vrachtwagens ver- Volgens een der van de Indus- l NW wordt er al landen over dit onder- ipraat. Hij zei dat de allerleid voorstellen gedaan, maar dat de daar steeds tegenoverstelde ielden dat de kwestie lange baan werd ge- Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA en de PvdA hebben zich kwaad gemaakt op minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Aanleiding tot deze boosheid is de uitspraak van de mi nister dat het internationale vertrouwen in Nederland weer hersteld, sinds hij minister van Buitenlandse Zaken is. Van der Klaauw deed hiermee een felle aanval op het beleid van zijn voorganger Van der Stoel. CDA-fractievoorzitter Lubbers zei gisteravond in Haarlem deze uitspraak van de minister „een onzinnige stelling" te vinden. Zijn frac tiegenoot Gualthérie van Weezei verklaarde maandag in 's-Gravenzande dat Van der Klaauw zijn uitspraak zal moeten toelichten. Van Weezei uitte grote waardering voor het „geprofileerde en deskundige beleid van de vorige minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel". Volgens het CDA-Kamerlid stelde Van der Stoel zich in tal van gevallen juist op als onafhankelijk politicus en niet als partij man wat hem in de PvdA dikwijls niet in dank is afgenomen. Oud-minister Van der Stoel zelf is van plan de uitspraak van zijn opvolger, waarover hij „zeer verbaasd" is, volgende week aan de orde te stellen bij de behandeling van de be groting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer. Van der Stoel wees er maandag op dat in de regeringsverklaring van het kabinet- Van Agt staat dat het buitenlands beleid van het vorige kabinet zal worden voortgezet. „Ik wil straks wel eens precies horen wat de heer Van der Klaauw bedoelt als hij zoiets zegt". Volgens Van der Stoel waren de betrekkingen tussen Nederland en zijn partners in EG en NAVO uitstekend, toen hij eind 1977 aftrad. AMSTERDAM De chef van de Amsterdamse centrale recherche, commissaris G. Toorenaar, is met ingang van volgende week benoemd tot chef van het districtsbureau Lijnbaansgracht. De chef van de vreemdelingendienst, com missaris F. Perrels, volgt hem op. De Amsterdamse hoofdcom missaris Sanders deelde giste ren in een toelichting op zijn besluit mee dat de opmerke lijke functieverandering niets te maken heeft met het on derzoek, dat momenteel door de rijksrecherche tegen Too renaar wordt ingesteld. Toore naar is in opspraak gekomen in verband met corruptie uit begin van de iaren zeventig. toen nij nog chef van de nar cotica-brigade was. Dat on derzoek is nog niet afgerond. Volgens Sanders zijn de ver schuivingen binnen zijn corps een voorbereiding op vacatu res die rond 1981 zullen ont-. staan. Binnen de Amsterdam se recherche was een zeer slechte verhouding ontstaan tussen Toorenaar en de huidi ge chef van de narcotica-bri gade, in verband met de cor ruptie-geruchten. Nu Toore naar vertrekt is aan die pro blemen een einde gekomen. Toorenaar zei gisteravond dat hij zijn overplaatsing niet als een degradatie ziet, maar dat hij wel liever zijn functie had behouden. Hij zei het vreemd te vinden al te worden over geplaatst terwijl het onder- Commissaris G. Toore naar. zoek tegen hem nog niet is afgerond. Behalve Toorenaar verdwijnt ook de chef van het bureau bijzondere zaken van de centrale recherche. Deze, hoofdinspecteur Hoegee, wordt ook chef van een dis trictsbureau. Koopmans opvolger Donner DEN HAAG De Neder- landse regering heeft mr. T. Koopmans uit Leiden raads heer in de Hoge Raad, voor gedragen voor het ambt van rechter in het Hof van Justi tie van de Europese Gemeen schappen in Luxemburg. Als de andere EG-staten er mee akkoord gaan, wordt mr. Koopmans de opvolger van mr. A.M. Donner. Mr. Koop mans kan bogen op grote Eu ropese ervaring, onder meer als juridisch adviseur bij de Europese Gemeenschappen Brussel. Hij is ook actief in de Nederlandse Europese Be weging. Vervoersbonden FNV: MEDISCHE KEURING VAN VRACHTWAGENCHA UFFEURS MOET VERPLICHT WORDEN UTRECHT (ANP) De Vervoersbonden FNV vinden dat staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat de me dische keuring van vrachtwagenchauffeurs verplicht moet stellen. Het wetsontwerp dat de staatssecretaris hierover heeft ingediend vinden de vervoersbonden te vrijblijvend. Mevrouw Smit-Kroes zegt in haar wetsontwerp dat eisen kun nen worden gesteld aan de lichamelijke geschiktheid van de chauffeurs. De bonden vinden dat het stellen van die eisen geen kwestie mag zijn van „kunnen" maar van „moeten". Een aanzienlijk aantal chauffeurs wordt volgens de bonden op be trekkelijk jonge leeftijd minder geschikt en soms zelfs volledig ongeschikt voor hun werk. Bronnen van veel kwalen zijn de arbeidsomstandigheden, de gebrekkige selectie en een medi sche keuring en begeleiding die volstrekt onvoldoende is. Geflankeerd door twee ambtenaren van zijn ministerie heeft minister Wiegel van Binnenlandse Zaken gisteren de commissie gëinstalleerd, die het beleid ten aan zien van de Molukse minderheid moet gaan coördineren. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen enkele weken ontvan gen de Molukse organisaties en instellingen in ons land van vice-minister-president Wie gel een voorontwerp van wet waarin voor stellen staan over de vorming van een nieuw Moluks inspraakorgaan. Nadat deze organisa ties en instellingen op dit voorontwerp gerea geerd zullen hebben wordt de definitieve tekst van het wetsontwerp opgesteld die ver volgens door het parlement behandeld zal worden. Dit deelde vice-minister-president Wiegel giste ren mee in een rede ter gelegenheid van de „Interdepartementale ambtelijke commissie van advies voor de coördinatie van het beleid ten aanzien van de Molukse minderheid in Nederland" (ICOM). In deze commissie, die onder leiding staat van mr.drs.L.C.Brinkman (Binnenlandse Zaken) hebben topambtenaren' van verscheidene departementen zitting. De regering is ook van plan de financiële ver houding tussen de Nederlandse staat en de Molukse kerkgenootschappen hier te lande te wijzigen. Dit gebeurt in goed overleg met de betrokkenen. Het eigendom van de kerkgebouwen wordt aan de gebruikers overgedragen en de reis kostenvergoeding (ten dienste van Molukse predikanten die meer dan één gemeente die nen) wordt afgebouwd. Onderzoek uitlaatgassen bromfietsen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Gin jaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft f 147.000,- beschikbaar ge steld, om uitlaatgassen van bromfietsen te onderzoeken. Het TNO, dat met het onder zoek is belast, moet het ver band zien te vinden tussen het smeeroliegehalte en de „polycyclische aromatische koolwatersiofen". De laatste zouden stoffen kunnen bevat ten, die kankerverwekkend zouden kunnen zijn. Het onderzoek zal de grond slag moeten vormen voor het beleid voor de samenstelling van een tweetact-benzine en de ontwikkeling van schonere bromfietsmotoren. UDENHOUT (ANP) De di recteur van het zwakzinnige ninstituut Assisië in Uden- hout, dr. E. van Dongen, is met ziekteverlof. Een paar dagen geleden heeft hij het bestuur van de stichting waartoe het instituut behoort laten weten dat hij om ge zondheidsredenen niet langer in staat is zijn functie uit te oefenen. Een en ander is gis teren bekend gemaakt. De heer Van Dongen gaat of ficieel op 30 april met pensi oen. Zijn opvolger, drs. F. Schooltink, komt al op 1 fe bruari in dienst van de stich ting en zou zich de komende maanden in Huize Assisië in werken. Omdat de heer Van Dongen voor zijn pensione ring niet meer terugkomt, zal het instituut voorlopig worden beheerd door de heer School tink en een stafmedewerkei van het instituut. Als eerste geneeskundige is tijdelijk dr. J. van Baar van een psychia trische inrichting in Tilburg aangesteld. Huize Assisië kwam onlangs in het nieuws toen bekend werd dat de röntgenassistent, broeder Dionysius Verhoeven, samen met een van de artsen (dr. Huijsmans) schedelmetin gen bij pupillen verrichtte. De arts heeft in het instituut ook drie operaties (lichten van het schedeldak) verricht De in spectie van de geestelijke volksgezondheid heeft inmid dels bij het Medisch Tuchtcol lege een klacht tegen hem in gediend. De betreffende rönt genassistent heeft zijn ontslag ingediend. Hij probeerde met de schedelmetingen te bewij zen dat er-een relatie bestaat tussen de hersenomvang en menselijk gedrag. Amsterdam wil optreden tegen knokploegen AMSTERDAM (ANP) De ge meenteraad van Amsterdam wil dat de politie richtlijnen krijgt voor het optreden te gen knokploegen die door huiseigenaren worden ge bruikt om woningen te ont ruimen. Ook de justitie moet maatre gelen nemen, zegt de raad in een motie die gisteravond met algemene stemmen werd aan genomen. Aanleiding is een vorige week uitgekomen rap port waarin het optreden van knokploegen aan de kaak werd gesteld. Burgemeester Polak zei vorige week het verschijnsel van de knokploe gen „uitermate beangstigend" te vinden. In een andere mo tie wordt de burgemeester ge vraagd de raad meer te be trekken bij de behandeling van klachten over het optre den van de politie. ZUIDLAREN In de Adolf Van Nassaukazerae in Zuid laren, waar het VN-bataljon voor Libanon wordt opgeleid, heeft gisteren een derde mili tair geweigerd om aan de oe feningen mee te doen. Eve nals de twee vorigen heeft hij een beroep gedaan op de wet gewetensbezwaren. De soldaat weigerde gisteren mee te doen aan een oefening in Roosendaal. Zijn comman dant heeft hem overgedragen aan- de marechaussee. De twee andere weigeraars zijn al overgebracht naar Nieu- wersluis wegens het weigeren van een dienstbevel. Een deel van het bataljon doet deze week bij Roosendaal nacht en oriëntatie-oefeningen om de inzetbaarheid te vergroten. Man door trein doodgereden VLEUTEN (ANP) Op het station in Vleuten is gister ochtend de 54-jarige Jan Scheepens uit die plaats om het leven gekomen toen hij door een trein werd gegre pen. Vanwege de weersomstandig heden ging hij bij uitzonde ring met de trein naar zijn werk. Om de bewuste trein te halen kroop hij, in een po ging zijn trein te halen, onder de spoorbomen door. Hij be merkte echter niet de inter- citytrein van Woerden naar Utrecht die van de andere kant met grote snelheid na derde.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9