Christelijke werkgevers willen ander centraal overleg iisen van acht n zes jaar egen oofovervallers Brand Kamer dringt aan op gelijk loon man/vrouw Stichting vraagt CD A-steun voor ex-Nederlanders NOB tegen vuilvervoer gemeenten COMMISSIE REMIGRATIE SURINAME GEÏNSTALLEERD Arnhem start voorbereidingen Paralympics Wiegel: Bij wijziging van Bestek ook dekking aangeven Binnen enkele dagen oplossing overname van Nederhorst-bouw ||P JINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 JANUAR11979 PAGINA 7 les ■Wis Christelijk Werkgever- Jj rerbond vindt, dat het atge- tr0 pen moet zijn met het jaar- Bljkse centrale overleg over de beidsvoorwaarden. Dat "rerleg op centraal niveau issen werkgevers en vakbe weging en eventueel de over- erbij moet beperkt blij- tot het aangeven van letychtlijnen voor de langere irmijn. Onderhandelingen de arbeidsvoorwaarden Roeten meteen geopend wor se lid ootaaj artijge erop ld omU eer te; oratie ïen do En lechts geh; k leid». kunne ruimo den op het niveau van de be drijfstakken en ondernemin gen. NCW-voorzitter ir. J. de Wit heeft deze nieuwe koers gisteren aangegeven tij dens een persconferentie. Hij zei, dat zijn organisatie sterk geporteerd is voor spreiding van verantwoordelijk heden en dus van decentralisatie van het beleid in onze economische orde. In dit kader zou ook het overheidsbe leid gedecentraliseerd moeten worden. „Waar wij naar toe willen is een over heid die zich qua gedetailleerde regel geving wat terughoudender opstelt ten behoeve van de verantwoordelijkheden die het bedrijfsleven zelf op de lagere niveaus toebehoren. Wetgeving moet dan ook in toenemende mate kader wetgeving worden, die door de sociale partners via overleg en samenwerking wordt ingevuld". Ook het centraal overleg tussen de so ciale partners zal volgens ir. De yfit meer in het teken moeten staan van het trekken van hoofdlijnen en het scheppen van kaders, waarop het bedrijfsleven en de over heid zich op basis van eigen verant woordelijkheid kunnen oriënteren in overlegsituaties en onderhandelingen op diverse niveaus. De deelnemers aan dit centraal overleg zullen op deze wijze in staat zijn zich meer open te stellen voor de problematiek zelf en voor elkaar. Deze overlegsituaties zou den in het teken van de ontmoeting moeten staan in tegenstelling tot het confrontatiemodel". Als onderwerp, dat in het centraal overleg aan de orde zou kunnen ko men, noemde ir. De Wit de arbeid stijdverkorting. „Het zou dwaas zijn de ogen te sluiten voor de ontwikke ling op dit gebied. Wij zeggen er dan ook niet in alle standen „neen" tegen, maar het is wel een zaak die op lan gere termijn echt gaat spelen. Het zoe ken naar een loonakkoord moet niet meer de hoofdtaak van het centraal overleg zijn, dat moet bij de cao-on derhandelingen gebeuren". Spreiding van de verantwoordelijkhe den moet volgens het NCW ook ge richt worden op het scheppen van meer mogelijkheden voor de werkne mers om op een meer directe wijze in vloed uit te oefenen op hun arbeid, arbeidsomstandigheden en arbeidsver houdingen. In de Kleine Houtstraat in Haarlem heeft vannacht een felle uitslaande brand ge woed. De brand begon in een winkel voor schuimrub berartikelen, die aeheel uit brandde. Een café en een woning werden ernstig be schadigd. De schade wordt geraamd op enkele tonnen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De brandweer sluit brandstich ting niet uit. REDA (ANP) De Ificier van justitie bij rechtbank in Breda eeft gisteren tegen de l-jarige P.H.C. uit Ge- lermalsen acht jaar evangenisstraf met af- rek geëist en tegen drie jaar oudere [aatsgenoot S.L.M. zes lar met aftrek. Beide lannen hadden met ler landgenoten een lofoverval gepleegd een chinees restau- mt in Roosendaal, ierbij viel één dode. schoten, die werden afge- mrd door de 21-jarige ver- ichte, maakten een einde n het leven van man uit Roosendaal, die toevallig tij dens de overval het restau rant binnenkwam. Het slacht offer wilde de gewapende overvaller te lijf gaan, maar werd na een korte schermut seling overmeesterd. De ver dachte schoot daarop de Roo sendaler tweemaal in het hoofd. Bij de overval werden de eigenaar van het restau rant, zijn vrouw, zijn moeder en enkele personeelsleden ge kneveld en met geweld be dreigd. De overvallers namen geld en wat sierraden mee. Twee van de overvallers wer den eerder tot zes jaar gevan genisstraf veroordeeld. Twee rovers zijn nog steeds voort vluchtig. De terechtstaande mannen werden in Kopenha gen aangehouden en daarna aan Nederland uitgeleverd. Winterjas Onderonsje tussen ka meel Archi bald en Han- neke Louw man, echtge note van de directeur van het dieren park Wasse naar. Archi, lieveling van Hanneke, kreeg giste ren een nieu we winterjas gevuld met kameelhaar aangeboden van een Duits modehuis. Zeker drie fa milieleden hebben hun haar voor de nieuwe jas van Archi op geofferd. INVALIDEN rEGEN VIJF DULDEN" Bij J sis, rocei [LVERSUM De leden ad van de Algemene Neder- ndse Inval idenbond heeft ch in een brief aan het par- ment fel gekeerd tegen de ïpathgen bijdrage van vijf gul- '8 pi n die een dee! van de zie- ieft nfondspatiënten na 1 april 1 moeten gaan betalen bij ekenhuisopname. »n d jlgens de ANIB leidt de se b aatregel er toe dat de meest hi testbare groepen in de sa- gt bienleving opnieuw door een ondf zuinigingsmaatregel van de gering worden getroffen. bestuur van de ANIB lat acties voorbereiden om voorkomen dat op 1 juli 1 volgende korting op de ciale uitkeringen zal plaats- nden. BITISCH AUNABEHEER vapen van devitseieren lan banden CHOORL De stichting ritisch Faunabeheer heeft linister Wiegel van Binnen- mdse Zaken met klem ver licht er bij burgemeesters en •mmissarissen van de konin- n op aan te dringen geen its te kievitseieren meer in ïtvangst te nemen. e stichting vindt dat het de 'gering niet past, bepaalde indelingen te stimuleren, die idruisen tegen alle morele en etenschappelijke normen m een verantwoord fauna eheer. De stichting wil ook de controleurs-vogelwet de rijkspolitie er strenger toezien dat er geen eieren inder vergunning worden ge lapt. DEN HAAG (ANP) De Tweede-Kamerleden Haas-Berger (PvdA), Beckers-De Bruin (PPR) en Bisschop (D'66) hebben minister Albeda van sociale zaken gisteren in kamervragen gewezen op de uitspraak van de Europese commissie waarin gesteld is dat in geen enkel land van de gemeenschap man nen en vrouwen gelijk beloond worden. Zij vragen de minister, en zijn collega's Wiegel van binnen landse zaken en Kraayeveld-Wouters (emancipatiebeleid), welke initiatieven zij denken te nemen om vrouwen in met name de slechtst betaalde sectoren beter te informeren over hun rech-. ten op gelijke beloning. Zij willen bovendien uitvoerig worden, ingelicht over de wet-Gelijk Loon en de uitvoering ervan. Groningse kaper terug in Nederland SCHIPHOL De 21-jarige Groningse student die op 6 augustus van het vorig jaar een DC-9 van de KLM kaap te, is gisteren aan het einde van de middag in Nederland aangekomen. Hij is door de Spaanse autoriteiten aan Ne derland uitgeleverd. De student arriveerde met een lijnvlucht van de KLM- uit Barcelona op Schiphol. Hij werd op zijn reis verge zeld door twee functionaris^ sen van de rijkspolitie dienst luchtvaart. Direct na aan komst is hij per auto overge bracht naar het huis van be waring aan de Amstelveense- weg in Amsterdam. DEN HAAG (ANP) De stichting „Nu of nooit" in Heerlen heeft in een brief aan CDA-fractieleider Lub bers om hulp gevraagd bij het zoeken van een oplossing voor de zaak van de „Indi sche Nederlanders". Het gaat hierbij om een groep staten loze „Nederlanders" in Indo nesië. Zo'n twintig mensen zijn op het ogenblik onderge doken in ons land, omdat ze geen verblijfsvergunning krijgen, aldus de stichting De stichting „Nu of nooit" pleit voor een wettelijke re geling voor deze mensen. Ze leven volgens de voorzitter P.E. Koot in Indonesië in diepe armoede. De organisa tie vindt het merkwaardig dat de regering wel subsidie geeft aan de stichting „Ha- lin" die actie voert voor deze voormalige Nederlandse staatsburgers, maar dat Den Haag geen financiële bijstand geeft aan de groep waar het om gaat. Volgens Koot leven nu enkele duizenden ex-Ne derlanders in Indonesië. Ze hebben sinds de soevereini teitsoverdracht in 1949 van Djakarta nooit de indonesi- sche nationaliteit gekregen. De groep kwam vorig jaar in het nieuws door de zaak Des Celles. Deze statenloze man kreeg geen verblijfsvergun ning. De rechtbank in Den Haag besliste in hoger be roep dat hij het land uit moest, maar Des Celles dook onder. Hij is volgens „Nu of nooit" nog steeds in Neder land. Officier van justitie Milaan vermoord MILAAN (Rtr) De substi tuut-officier van justitie in Milaan, Emilio Alessandrini, is gisterochtend op weg naar zijn werk doodgeschoten. De stadsguerrillagroep Frontlinie heeft de verantwoordelijkheid voor de moord opgeëist, die door vijf man werd gepleegd. Alessandrini is het achtste' slachtoffer van terroristen on der j ustitiefunctionarissen. In Rome en Milaan legden rechters, advocaten en ander justitiepersoneel het werk neer uit medeleven met het slachtoffer. Zij eisten betere bescherming. Premier Andre- otti, wiens aftreden vandaag of morgen wordt verwacht, riep de hele bevolking op „zonder vrees deel te nemen aan de redding van de grond wettelijke orde". Geen krant ontvangen': Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Arrestaties in Spanje MADRID (Reuter) De Spaanse politie heeft een man aangehouden die bekend heeft rechter Miguel Cruz Guenca van het hoogge rechtshof in Madrid te heb ben doodgeschoten. De directeur-generaal van de Spaanse politie die dit gister avond bekendmaakte, zei dat er nog twee mannen en een vrouw zijn aangehouden in verband met deze moord en „nog andere misdrijven". Het viertal behoort tot de uiterst linkse guerrilla-organisatie GRAPO. Volgens de directeur-generaal van de politie heeft men met deze arrestaties zeker twee aanslagen op belangrijke figu ren weten te voorkomen. De namen van deze mensen noemde hij echter niet Ziekenfonds premies volgend jaar fors omhoog (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het is wel haast zeker dat de zieken fondspremies volgend jaar fors omhoog gaan. Voorzitter H.J. An beek van de Neder landse Vereniging van Zie kenfondsen houdt zelfs reke ning met een stijging van 8,1 tot 9 procent (van het bruto inkomen). De voornaamste reden daar van is, aldus de VNZ-voorzit- ter, dat de premies voor dat jaar te laag zijn vastgesteld. Tegen het advies van de zie kenfondsen in besloot de re gering voor 1979 tot een pre mie van 8,1 procent. De fond sen hadden 8,2 voorgesteld. Ook daarbij zou het nodig ge weest zijn op de reserves in te teren, zo zegt Anbeek, maar zoals het nu gegaan is, raakt het spaargeld volledig op. Er is berekend, dat het percentage 8,7 had moeten zijn om de kosten volledig te dekken. RIJSWIJK Veel gemeen ten, die voor het vervoer van hun huisvuil geen vergunning hebben, stoten volgens de Nationale Organisatie voor Beroepsgoederenvervoer (NOB) de wegvervoerders het brood uit de mond. Dit om dat zij hun vuil toch zelf vervoeren. De NOB heeft bij monde van voorzitter D.Hooykaas aangekondigd hiertegen stappen te onderne men. De heer Hooykaas verklaarde verder dat de maand januari en slechte maand voor de wegvervoerders is geweest. Door de gladheid nam het ri sico toe, en de productie af Dit kon volgens de NOB-voor zitter slechts ten dele gecom penseerd worden. Prijsstijgin gen in het beroepsgoederen vervoer zullen dan ook hoogs waarschijnlijk het gevolg zijn. DEN HAAG Minister Al beda van Socale Zaken heeft gisteren de 'remigratie-com missie Suriname officieel ge- ihstaleerd. De commissie, die als overlegorgaan tussen de rijksoverheid en de particu liere oganisaties op dit ge bied gaat werken, heeft tot doel voorstellen te doen voor een gecoördineerde uitvoering van het remigratiebeleid. Bij de installatie van de com missie zei minister Albeda dat de terugkeer van Surinamers niet iets is waar de Nederlan ders extra verlangend naar uitzien. Volgens Albeda is een land als Suriname er zowel sociaal als economisch wel bij gebaat indien zij een bevol king van voldoende omvang heeft ARNHEM (ANP) De Arnhemse gemeenteraad heeft gisteravond be sloten dit jaar vijftigduizend gulden uit te trekken voor de Olympische Spelen voor gehandicapten (Paraly mpics), die van 21 juni tot en met 5 juli 1980 in Arnhem worden gehou den. Dit geld is bestemd voor de „aankle ding" van de stad en de verhoging van de „sfeer en gastvrijheid" tijdens de spelen. Burgermeester Roeien in stalleerde eerder op de dag het ge meentelijke comité, dat de activitei ten rond de Paralympics moet orga niseren. Dit comité bestaat uit verte genwoordigers van de gemeente en de bevolking. Tevens zal er een full time coördinator worden aangesteld, die de stedelijke activiteiten tijdens de spelen zal begeleiden. Deze functi onaris wordt aangesteld voor ander half jaar. De organisatie van de Pa ralympics zelf is in handen van een landelijk comité. De kosten van het evenement worden geschat op vijf tien miljoen gulden. Er worden onge veer 1.800 deelnemers verwacht uit vijftig landen. Daarnaast wordt er rekening gehouden met enige tiendui zenden supporters en bezoekers. HOOFDDORP Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken heeft gisteravond op een spreekbeurt voor de WD in Hoofddorp de Kamerfracties opgeroepen bij wijziging van de Bestek-plannen ook aan te geven hoe de gaten opgevuld moeten worden. Een dergelijk verzoek aan de Partij van de Arbeid achtte hij zinloos omdat die partij „de mensen in ons land op stookt tegen onze plannen, niet vanwege de inhoud of het doel ervan, maar louter om partijpolitieke redenen". Het kabinet is volgens Wiegel van mening dat gaten in het Bestek-plan in de eerste plaats opgevuld dienen te worden in dezelfde sector als waarin zij worden geslagen. Niet alleen de overheid moet de broekriem aanhalen, ook de burgers in ons land kun nen de werkloosheid helpen bestrijden als zij zich mati gen, zo hield de vice-minister- president zijn gehoor voor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens een intern en nog geheim gehouden notitie van het OGEM-concern is minister Van Aardenne van economische zaken bereid bij de overname van de Neder- horst-bouwbedrijven door OGEM de volledige Nederhorst- schuld van vijftig miljoen voor zijn rekening te nemen. Daar naast zou de staat dan nog 25 miljoen inbrengen (de waarde van de Nederhorst-bedrijven) en 75 miljoen in de vorm van een achtergestelde lening. OGEM zelf geeft 25 miljoen in de vorm van eigen bouwbedrijven en 25 miljoen, eveneens in de vorm van een achtergestelde lening. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken wilde niet op de inhoud van het stuk ingaan, maar verklaarde wel dat de zaak nog niet helemaal rond is. Volgens hem zijn de besprekingen tussen OGEM en de minister nog gaande. Ingewijden menen evenwel dat het nog slechts een kwestie van dagen is voordat de bewindsman de Tweede Kamer zal laten weten dat alle problemen zijn opgelost. Het Tweede Kamerlid Van der Hek (PvdA) zal de minister donderdag opheldering vragen over de overname van het fail liete Nederhorstconcem. Volgens het kamerlid is er nog lang geen overeenstemming, maar heeft OGEM bewust de notitie laten uitlekken om de publieke opinie te beïnvloeden. Het komende etmaal zal de vorst niet veel te betekenen hebben maar van een echte dooi is nog geen sprake. Een gebied, waarin veel buien voorkomen trekt langzaam over ons land naar Duitsland. Geleidelijk komt ons land in lucht waarin meer zon mogelijk is en waarin de neerslag kansen kleiner wor den. Overdag zal de tempera tuur tot enkele graden boven het vriespunt oplopen, maar 's nachts moet in opklaringsge- bieden nog op lichte vorst wor den gerekend. Vooruitzichten voor donderdag. Overdag dooi en 's nachts lichte vorst. Later weer kans op neer slag. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: aantal uren zon 0 tot 3. min. temp. omstreeks -2 gr. max. temp. omstreeks +3 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent Kans op een geheel droog et maal 30 procent W#ef Mu Nw. Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Hetder luchttv R'dam Aberdeen Athene Frankfort S2r sneeuw Ibew. sïir zwbew ^ehb geh.ba rbëw.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7