dag m Versoepeling „Radicalenbesluit" kan democratisch klimaat in Bondsrepubliek verbeteren w Overgrote meerderheid niet eens met bisschop trijsen 3 Ie laatste! ANMÜMNGS-i NADERT!!! Britten gaan verwerking van huiden strenger controleren BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 JANUAR11979 PAGIN|}|M Het Westduitse kabinet ging vorige week ak koord met een aanzien lijk mildere toepassing van het inmiddels be rucht geworden Radica- lenbesluit: de uitsluiting van mensen uit over heidsdienst die politiek niet brandschoon wor den geacht. Onze corres pondent in Bonn, Ami van Vree, gaat nader in op de nadelige gevolgen van het Radicalenbesluit voor de werking van de Dui tse democra tie. BONN - Jarenlang is buiten West-Duits- land het beeld van de Bondsrepubliek vooral door twee zaken negatief beïn vloed. In de eerste plaats door werkelijke of vermeende signalen die zouden wijzen op een herleving van Nazisme of fascis me; in de tweede plaats door de fanatieke toepassing van het uit 1972 daterende zogenaamde „Radicalendecreet" en de daaruit voortvloeiende „Beroepsverbo den". Wat deze laatste zaken betreft zijn er aanwijzingen dat de bestaande wanver houdingen in de komende tijd enigszins zullen worden rechtgetrokken. De kritiek op de „snuffelstaat" die tot voor kort alleen uit linkse hoek te horen was en die door de gevestigde partijen als nestbe vuiling werd afgedaan, is in brede krin gen van SPD en FDP luid geworden. Directe aanleiding hiertoe was de uitla ting van burgemeester Klose van Ham burg (SPD) die in het najaar aankondigde dat sollicitanten naar een overheidsfunc tie in zijn stadsstaat voortaan in principe niet meer door de Duitse BVD op hun trouw aan de grondwet zullen worden gecontroleerd en dat het lidmaatschap van extreme partijen op zichzelf geen belemmering hoeft te vormen en een overheidsfunctie te bekleden. Toegegeven moet worden dat Klose niet de eerste vooraanstaande politicus is die twijfels uitte aan de waarde van de tot in het extreme doorgevoerde veiligheids controles. Al in het begin van vorig jaar had de SPD een werkgroep onder leiding van vice-voorzitter Koschnick opdracht gegeven om na te gaan in hoeverre de ongezonde uitwassen van het radicalenbe sluit konden worden te niet gegaan. Het rapport dat de commissie eind oktober indiende heeft als basis gefungeerd voor de nieuwe richtlijnen die nu zullen worden gehanteerd. Ze komen dicht in de buurt van Kloses standpunt In het tumult dat zijn woorden veroorzaak te is enigszins verloren gegaan wat Klose werkelijk heeft gezegd. De burgemeester van Hamburg, die zeker niet tot de linker vleugel van zijn partij mag worden gere kend, was door talloze nare ervaringen na rijp beraad tot de conclusie gekomen „dat hem 20 communisten in overheids dienst liever zijn dan 200.000 jongeren die door een perfecte controlepraktijk van de staat in onzekerheid worden gebracht". Gen enkele sympathie-betuiging dus voor extremisten, maar een volstrekt legitiem afwegen van democratische belangen. De suggestie van zijn tegenstanders dat Klose de poorten van het onderwijs wijd open had gezet voor communisten (waarmee trouwens indirect wordt toegegeven dat het radicalenbesluit in de praktijk alleen op links- en niet op rechts extremisten wordt toegepastis dan ook onjuist. De vraag moet niet luiden: „mag een commu nist leraar zijn maar: „Tot welke prijs moeten wij communisten uit het ónderwijs weren Die prijs - veel weldenkende Duitsers onder wie Willy Brandt zelf zien dat nu wel in - is enorm hoog geweest. Gevallen van in ongenade geraakte postbodes of treinmachinisten zijn maar al te zeer bekend. Miljoenen jongeren die naar een overheidsfunctie (waartoe ook het onder wijs behoort) solliciteerden of op een vaste aanstelling wachtten, raakten verstrikt in de molens van de bureaucratische veilig heidsdiensten. Willekeur was troef, nor men om een anti-demokratische houding aan te tonen ontbraken vrijwel geheel en verschilden van deelstaat tot deelstaat. Jeugdzonden werden opgegraven, het deelnemen aan een anti-atoomdemonstra tie kon voldoende zijn om van een over heidsfunctie te worden uitgesloten en in enkele gevallen zagen jongeren zelfs een baan aan hun neus voorbijgaan omdat ze lid waren van een comité tegen beroeps verboden (waarmee de vicieuze cirkel was gesloten). Nog pas enkele dagen geleden kwamen in Berlijn meer dan 10.000 men sen bijeen om te protesteren dat een leraar na tien jaar zijn beroep voorbeeldig en zonder enige kritiek van ouders of colle ga's te hebben uitgeoefend, werd ontsla gen omdat hij lid bleek te zijn van 'n volstrekt ongevaarlijke communistische splinterbeweging. Het is maar één van de talloze voorbeelden. Spotprent een grote, gevaarlijk uitziende hond staan die gromt en zijn tanden laat zien. Tegen een jeugdige begeleider mompelt Brandt verontschuldigend: „Het was eerst toch echt maar zo'n klein schoothondje". De oorspronkelijke bedoeling van het Radica lendecreet was inderdaad slechts in de verschillende deelstaten een uniforme uit leg van de ambtenarenwet te bewerkstelli gen. Maar onder de indruk van de studen tenbeweging van het einde der jaren zestig die een „mars door de instituten" wilden maken om de revolutie af te dwingen, besloot men in principe om die msnsen uit overheidsdienst te weren die lid waren van een partij of groepering die „de grondwet vijandig gezind" (Verfassungs- feindlich) was. Daarmee begon de ellende, want dit was een begrip dat in de Duitse wetgeving niet voorkomt. Deze kent slechts het begrip „anti-grondwettelijk" (Verfassungswidrich) op grond waarvan een partij kan worden verboden. Maar in de jaren vijftig is geen enkele extremis tische beweging van links noch van rechts, als zodanig veroordeeld door het constitu tionele hof in Karlsruhe. Ditzelfde hof maakte in 1957 de verwarring echter alleen maar groter toen het weliswaar het Radi calendecreet milder interpreteerde dan de ontwerpers ervan, maar tegelijkertijd op merkte dat een ambtenaar de waarborg moet bieden te allentijde voor de vrije democratische rechtsorde in te staan". een dergelijke garantie kan verlangen, heeft men name de recente geschiedenis van Duitsland bewezen dat het een illusie is om ambtenaren als bolwerk van de democratie te beschouwen. Bij de hierbo ven genoemde protestbijeenkomst merkte de voormalige burgemeester van Berlijn pastor Albertz in dit verband op: „Ik ben na 1948 als minister door de wet gedwon gen om praktisch iedere voormalige natio- naal-socialist, als hij tenminste geen mis daden had begaan, weer in overheids dienst aan te stellen. We hebben deze mensen niet gevraagd en ook niet mogen vragen hoe zij tegenover de Nazi's stonden. We hebben hun de eed op de grondwet afgenomen en hun vertrouwd". Een derge lijk vertrouwen mist Albertz in de huidige aanstellingspraktijk van ambtenaren. „Men verbiedt, om welke reden dan ook, nog altijd geen politieke partijen of groe peringen. Maar men vindt het nieuwe begrip „de grondwet vijandig gezind", en men legt zwarte lijsten aan, men snuffelt overal om iets aan de weet te komen, men fotografeert, men stopt ten dele absurde gegevens in de computers. En men let niet op wat eeri ambtenaar doet of niet doet, maar men beslist op basis van formele lidmaatschappen. De grensgebieden wor den steeds minder doorzichtig. Er ontstaat angst en hysterie - en met dit alles wil men jonge mensen voor deze staat win nen". Mentaliteitscontroles Albertz, oproep tot wat minder krampa tigheid en wat meer gelatenheid tegeno de te verwachten trouw aan de grondt, van sollicitanten naar overheidsfunc wordt versterkt door het effect van r' huidige massale mentalisteitscontr Van de miljoenen keren dat de 1 iemands verleden uitpluist en deze soon aan een pijnlijke gewetensonden«e] ging blootstelt, blijkt dat slechts in i uiterst klein aantal gevallen de betrefl1 de sollicitant op grond van zijn polifi overtuigingen inderdaad wordt afge zen. Dit hoeft niemand te verbazen weet hoe gering in de Bondsrepubliek ch tegenstelling tot vele andere Westeuropu-. landen, de belangstelling is voor politii partijen die zich ook maar enigszins" ver van het veilige politieke midden wijderen. Het initiatief van Klose en een groot aai van zijn sociaal-demokratische partijge J ten, die in eerste instantie en zon 1 onderzoek willen uitgaan van de j_ intenties van de sollicitant en die willen optreden wanneer feiten erop v zen dat dat wantrouwen gerechtvaard is, komt hopelijk nog net op tijd om J de Duitse jeugd de groeiende afkeer tej de alomaanwezige staatsbureaucratie veel meer dan extremisten kunnen do het voortbestaan van de democratie dreigt, een halt toe te roepen. En buiten de landsgrenzen kan dit slechts meer begrip voor het democratisch gehi van de nieuwe Duitse republiek leid i wel van oordeel, dat er ook toezicht nodig is op de handel in verwerkte produkten. In maart zullen de nieuwe Britse maatregelen ingediend wor den bij de Conventie van Washington over internationa le handel in bedreigde wilde dieren, die dan vergadert in Costa Rica. De Britten zullen ook belang rijke voorstellen doen om de toenemende handel in kleine walvisachtigen drastisch te beperken. Volgens Londen moeten bruinvissen en dolfij nen bechermd worden tegen commerciële vangst. Sommige soorten zijn al zo zeldzaam, dat men van Britse zijde zelfs aandringt op strenge beper king van hun vangst voor we tenschappelijke doeleinden. Baarmoederhals- kankeronderzoek Het onderzoekteam naar baarmoederhalskanker is ver huisd van G.G. en G D. De bouw naar het Gezondheids centrum Zuid-West, Bevrij dingsplein 60. De opgeroepe- nen kunnen er terecht van 8.30 tot 12.00 uur. Voor verde re informatie kan men bellen telefoon 120645. Houweel vernielt automaat DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteravond in de Jacob Catsstraat vier jongens aangehouden, die ervan wor den verdacht een automaat met een houweel te hebben vernield. Een zestienjarige jongen bekende voor de ver nieling verantwoordelijk te zijn. UITENQUETE BLIJKT: /nr AMSTERDAM Twaalf procent van het Nederlandse volk het eens met het standpunt van bisschop Gijsen van Roe* mond dat katholieke politici buiten hun kerk zouden kunni worden geplaatst, indien zij meewerken aan een verruimd abortuswet. 87 procent is het daarmee niet eens. Dat blijkt uit een enquête van het weekblad De Tijd. Bij i katholieken bleek tien procent het met de bisschop eens, 1 de hervormden 19 procent, bij de gereformeerden tien procei en bij de buitenkerkelijken elf procent. Van de ondervraagden blijkt 15 procent de voorkeur te gevi aan de stroming Gijsen/Simonis. 79 procent heeft liever i stroming van de andere bisschoppen. Zeven procent van de ondervraagden heeft veel sympathy voor bisschop Gijsen, 23 procent enige sympathie, en 68 pi cent voelt geen sympathie. Voor de nieuwe paus heeft procent veel sympathie, 39 procent enige, en zestien proce geen. Bisschop Simonis- blijkt iets meer sympathie te genieten d bisschop Gijsen, maar minder dan de andere Nederlandse b schoppen. In zijn opvatting dat homosexuelen die naar hl aard leven buiten de kerk moet worden geplaatst, krijgt bi schop Gijsen bijval van slechts acht procent van de onde vraagden. 91 procent is dat met hem oneens. eken 'lger 'taatn restl ZATER-DAG PE.BRuaR* af. Benut de laatste kans. Want 3 Suisses heeft een daverende opruiming bijna achter de rug. BOVENDIEN KUNNEN WIJ U NOG BIEDEN op alle super-sterke kousen en sokken van het kwaliteitsmerk Suizanyl voor alle smyrna-stramiens bij aan koop van de bijpassende tapijt-knoop- garens op het voortreffelijke warmte- wekkende gezondheidsondergoed van het alom bekende merk Fitalon 10% KORTING HALVE PRIJS 10% KORTING 40CENT KORTING (per knot) voor de hoogst modieuze breigarens van voortreffelijke kwaliteit dus voor de typen Saloon, Suiza Sport, Aubretia, Barbara en Charm. NOG EVEN GRABBELEN IN DE PRIJZENP0T KOM VLUG. 3 SUISSES handwerk-speciaalzaak hof van spaland 64 SCHIEDAM/KETHEL lijnbaan 110 ROTTERDAM groene hilledijk 265 ROTTERDAM de slinge 453 ROTTERDAM kuijperstraat 56 (liesveld) VLAARDINGEN K makadocenter 54 ALBLASSERDAM dierenselaan 224 KI DEN HAAG fred. hendriklaan 214 DEN HAAG in de boogaard A P3 RIJSWIJK wijnhaven 15 DELFT botermarkt 13 LEIDEN 0 julianastraat 80 ALPHEN A/D RIJN kleiweg 18 GOUDA (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN - Handtassen van krokodilleleer en aktetassen van kangoeroehuid gaan erg duur worden in Engeland. De minister van het Milieu, Ken Marks ijvert voor strenge re-, geringscontrole op de in- en uitvoer van fabrikaten, waar in lichaamsdelen van wilde dieren verwerkt zijn. Als het parlement zijn wetsvoorstel goedkeurt, zal Engeland on der andere haast geen ivoor meer kunnen importeren. De huid van luipaarden en andere katachtige roofdieren mag niet meer op de markt gebracht worden. Het verbod zal ook gelden voor bepaalde lichaamsdelen van beren, ot ters, exotische apen, zebra's, neushoorns en reptielen. Schotse hooglanders, die hun traditionele „sporran" (de tas die op hun onderbuik bengelt) versieren met de kop of de huid van otters en zeehonden, zullen er wat anders moeten opzetten. Bepaalde juwelen, versierd met lichaamsdelen van wilde dieren, die met uitsterving be dreigd worden, vallen even eens onder de nieuwe Britse beperkingen. In Groot-Brittannië en andere landen is al een vrij strenge controle van kracht op de handel in wilde dieren en hun huiden. De Britten zijn even- Snuffel-succes op de damesafdeling! Snuffelfans: Het nieuwe jaar is nog geen maand oud of dat slimme prijs- dier heeft alweer toege slagen. Een prachtige kollektie dames-truien en natuurlijk Snuffels voordelig. Nu bij C&A! Snuffel In topvorm. Modieuze mouwinzet, ronde Zeer draagbare V-hals V-hals pullover van hals, vier kleuren en 100% pullover met fijn 100% acryl. Meerdere acryl. 36-42. Maar't leukste motief. 100% acryl, kleuren. 38-46, is de prijs. 38-46,

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6